daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine
Old July 8th, 2010, 06:35 PM   #141
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,089
Likes (Received): 124

Quote:
Tenderi pėr riorganizim tė trafikut urban nė Prishtinė nė fillim tė gushtit
Publikuar: E martė, mė 06 korrik 2010


Prishtinė, 6 korrik – Ashtu siē kishte paralajmėruar, Komuna e Prishtinės tashmė ėshtė para pėrfundimit tė procedurave pėr shpalljen e tenderit pėr riorganizimin e bartjes sė udhėtarėve nė komunė.
Riorganizimi, sipas zyrtarėve komunalė, bėhet nėpėrmjet partneritetit publiko-privat, kurse ofertuesit qė ofrojnė kushte mė tė mira dhe autobusė mė tė rinj mund tė jenė fitues, shkruan sot gazeta Koha Ditore.
Ata shpresojnė se shpallja e tenderit pėr riorganizim tė trafikut urban, qė parasheh gjithsesi edhe themelimin e biletės integruese dhe futje tė autobusėve tė rinj e tė njėtrajtshėm nė kryeqytet do tė pėrmirėsojė dukshėm gjendjen, pėr tė cilėn, e pranojnė edhe ata se ėshtė mjaft e keqe.
Drejtori i Shėrbimeve Publike, Agim Gashi, ka thėnė tė hėnėn se Komisioni i formuar pėr pėrgatitje tė njė projekti ideor pėr riorganizim tė trafikut, ėshtė nė prag tė pėrfundimit tė tij, kurse nuk mbetet gjė tjetėr pos qė sapo tė mbarojė puna, tė shpallet tenderi dhe tė gjendet ofertuesi mė i pranueshėm. Sipas Gashit, riorganizimi do tė pėrmirėsojė shumėēka.
“Qytetarėt do tė kenė mundėsi tė udhėtojnė me tė gjithė autobusėt me njė mujore, do tė shkarkohet pjesėrisht edhe komunikacioni dhe se autobusėt do tė jenė tė njėjtė”, ka theksuar ai.
Pėrfaqėsuesit e kompanive private tė transportit tė udhėtarėve, ndėrkaq, ende nuk kanė ndonjė njohuri pėr shpallje tė tenderit, por thonė se Komisioni prej 7 anėtarėsh, i cili ėshtė formuar nga komuna pėr ta bėrė projektin ideor rreth riorganizimit tė trafikut urban, e ka afruar projektin nė 3 opsione, njėra prej tė cilave do tė zgjidhet.
Kryetari i shoqatės “Unitrans”, rreth sė cilės janė bashkuar operatorėt privatė tė transportit tė udhėtarėve, Izet Ismajli, ka theksuar se komisioni ėshtė duke punuar nėpėr grupe dhe nuk do tė vonohet shumė e do tė dalė me rezultatet finale.
“Pas rezultatit final, atėherė do tė varet nga kryetari i Komunės se kur dhe si do ta procedojė nė organizmat komunalė”, ka thėnė Ismajli, pėr tė shtuar se rreth riorganizimit vetėm “Unitransi” i ka ofruar 5 projekte ideore.
Ēėshtje ende e pazgjidhur dhe mjaft problemore, sipas transportuesve privatė ėshtė se ēka do tė ndodhė me fatin e tyre nė rast se ndonjė ofertues ofron nė tender autobusė tė rinj, aq sa ta mbulojė trafikun e Prishtinės. Kjo, sepse mė parė, zyrtarėt komunalė kanė thėnė se ka tė interesuar pėr aplikim edhe nga jashtė, kėshtu qė ofertuesi i cili i sjell autobusėt me kilometrazh zero, gjithsesi do tė jetė mė i parapėlqyeri. Pra, dilema ėshtė se ēka do tė bėhet me autobusėt e vjetėr. Njė pėrgjigje pėr kėtė nuk e ka as Komuna e Prishtinės, derisa kryetari i “Unitransit”, Ismajli, ka thėnė se aktualisht 85 pėr qind e transportit nė kryeqytet bėhet nga kompanitė private, me rreth 120 autobusė, kurse tė punėsuar janė rreth 479 punėtorė.
Sido qė tė jetė, edhe pas riorganizimit tė trafikut urban, Prishtina do tė vazhdojė edhe pėr njė kohė tė mbetet pa shirita tė veēantė tė qarkullimit tė autobusėve.
Drejtori i Infrastrukturės Rrugore nė Komunėn e Prishtinės, Ridvan Shahini, ka thėnė tė hėnėn se aktualisht mundėsia pėr shirita tė veēantė nė krejt qytetin ėshtė e vogėl.
“Pėr kėtė duhet tė formohet njė grup ekspertėsh, i cili do tė merrte pėr bazė tėrė kryeqytetin, nėse ka hapėsira tė bėhet diēka e tillė”, ka thėnė Shahini.
/koha.net/
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 09:08 PM   #142
genci888
Registered User
 
genci888's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Tirana, Albania, EUROPE
Posts: 739
Likes (Received): 0

(Tiranė) 30 autobusė tė rinj nė linjėn e UnazėsQuote:
Transporti publik, 30 autobusė tė rinj nė linjėn e Unazės rrisin cilėsinė e shėrbimit nė kryeqytet

Rama: “Ndėrhyrja, pjesė e projektit tonė pėr transformimin 100% tė linjave urbane”

Njė tjetėr parti autobusėsh tė rinj, me standarte tėrėsisht europiane hyjnė nė qarkullimin e kryeqytetit dhe bėhen pjesė e projektit tė Bashkisė sė Tiranės pėr transformimin rrėnjėsor tė tė gjitha linjave urbane tė transportit publik. Kjo ndėrhyrje radikale e cila do tė shtrihet gjatė muajve nė vijim nė tė gjitha linjat e kryeqytetit, mundėsoi vėnien nė shėrbim tė 30 mjeteve tė reja nė linjėn e Unazės, duke pėrmirėsuar nė mėnyrė tė ndjeshme cilėsinė e shėrbimit pėr qytetarėt.

Fillimi i zbatimit tė kėsaj Pakete tė re tė Masave pėr pėrmirėsimin e transportit publik nė linjėn e Unazės parashikon zėvendėsimin e tė gjithė parkut tė mjeteve nė shėrbim nė kėtė linjė, me mjete plotėsisht tė reja, me kilometrazhin “zero”, dhe ėshtė pjesė e projektit tė Bashkisė sė Tiranės pėr transformimin rrėnjėsor 100% tė tė gjitha linjave tė autobusave.

Kryebashkiaku Rama, duke e cilėsuar kėtė edhe si njė ndėrhyrje me rėndėsi tė veēantė, nė inkurajimin e qytetarėve drejt pėrdorimit tė transportit publik, tė ofruar nga Bashkia e Tiranės, u shpreh: “Njė tjetėr parti autobusėsh tė rinj, me ajėr tė kondicionuar dhe me standarte tėrėsisht europiane hyjnė sot nė qarkullimin e kryeqytetit dhe bėhen pjesė e projektit tonė pėr transformimin rrėnjėsor 100%, tė tė gjitha linjave tė autobusave tanė, me tė njėjtat kushte si kėto, brenda periudhės sė parė tė vitit tė ardhshėm, gjė qė do tė inkurajojė besoj shumė qytetarė, qė pėr qarkullimin brenda pėr brenda kryeqytetit, tė lėnė makinat personale, tė kursejnė dhe njėkohėsisht tė mund tė qarkullojnė me kushte plotėsisht cilėsore, duke lehtėsuar kėshtu edhe vetė qarkullimin nė kryeqytet dhe njėkohėsisht edhe buxhetin e ekonomisė sė tyre familjare”.


• Cfarė parashikon Paketa e Masave pėr pėrmirėsimin e Transportit Publik nė linjėn “Unaza”, Ēfarė synohet tė pėrmirėsohet/arrihet?

Linja e “Unazės”, ėshtė njė nga linjat kryesore nė qytetin e Tiranės e cila lidh tė gjitha krahėt e qytetit, duke u bėrė mbledhėsja dhe shpėrndarėsja kryesore e pasagjerėve pėr aksesin, si nė pjesėt mė vitale tė qytetit, tė cilat ajo mbulon me shėrbim, ashtu dhe pėr shpėrndarjen e pasagjerėve nga Unaza drejt linjave tė tjera tė shėrbimit tė transportit publik.

Kjo linjė ėshtė ndėr akset me numrin mė tė madh tė pasagjerėve nė shėrbimin e transportit publik, pra njė numėr i madh qytetarėsh udhėtojnė me kėtė linjė dhe si e tillė ka pasur vėmendjen e Bashkisė sė Tiranės, si nė pėrcaktimin e standartit tė mjeteve qė do tė ofrojė, ashtu dhe nė prioritetin e zgjidhjes sė rrugės sė mjeteve, duke garantuar shpejtėsinė e tyre, pra frekuencėn e lėvizjes.

Sot, linja e Unazės fillon fazėn e parė tė rinovimit tė tė gjitha mjeteve, duke vėnė nė punė 10 mjete tė reja me kilometrazh zero, si pjesė e projektit pėr rinovimin e parkut tė mjeteve, ku do tė vihen nė shėrbim tė qytetarėve mjete tė reja nė 100 % tė inventarit, njė investim qė konsideron tashmė si tė domosdoshėm ato qė quhen “kushtet e komfortit dhe aksesibilitetit tė shėrbimit”. Sė shpejti, nė kėtė linjė, krahas kėtyre 10 mjeteve tė reja qė prezantohen sot, do tė futen nė shėrbim edhe 20 mjete tė reja tė tjera, pra linja do tė ketė nė shėrbim 30 mjete tė reja me kilometrazh “zero”.

Mjetet do tė ofrojnė tė gjitha kushtet cilėsore dhe standartet e duhura, nė shėrbim tė qytetarėve:


- ajėr tė kondicionuar


- hyrje e lehtė (aksesi) nė mjete bus_ platformė e sheshtė


- autobus tė pajisur me platformėn pėr njerėzit me aftėsi tė kufizuar


- siguria nė bord


• sisteme kamerash


-sistemet e monitorimit, kontrollit tė flotės sė mjeteve


• monitorimi dhe kontrolli do tė realizohen nga sisteme tė teknologjisė sė lartė qė mundėsonė evidentimin e pozicionimit tė mjetit, kontrollin dhe menaxhimin e tij, nėpėrmjet sistemit GIS, pa nevojitur mė sisteme tė organizimit tė shėrbimit, nėpėrmjet forcave tė shtuara njerėzore.


• Tė tjera ndėrhyrje tė pritshme:


Riorganizimi i sistemeve tė informimit dhe raporti me pėrdoruesit e shėrbimit (qytetarėt)


• Rrjetin e ri tė linjave tė shėrbimit

• Stacionet e mjeteve bus

• Oraret e shėrbimit

• Frekuencėn e shėrbimit

• Sistemet e informimit stacion mė stacionKy ėshtė njė investim shumė i rėndėsishėm, me impakt tė madh nė pėrmirėsimin e kushteve te shėrbimit, qė do tė pėrmirėsojė ndjeshėm situatėn pėr tė gjithė qytetarėt qė udhėtojnė me kėtė linjė, nė kėtė aks tė rėndėsishėm tė lėvizjes sė qytetit (Unaza). Pėrmes kėtij investimi, qytetarėt do tė kenė mundėsi tė udhėtojnė nė mjete tė reja dhe sipas tė gjitha standarteve europiane, me kushte tė kondicionimit, marrjes sė informacionit etj.

Vėnia nė shėrbim e 30 mjeteve tė reja nė linjėn e Unazės kėrkon mirėkuptimin e tė gjithė qytetarėve, pėr tė ruajtur kushtet e shėrbimit nė kėtė investim, pėr tė vlerėsuar investimin e kryer dhe mirėmbajtur atė. Kjo ndėrhyrje e parė nė kėtė linjė do tė pasojė jo vetėm me vėnien nė dispozicion tė mjeteve tė reja, por edhe me ndryshimin e parkut tė mjeteve, nga mjetet ekzistuese, nė mjete me kushte tė reja komoditeti, nė tė gjitha linjat e tjera tė qytetit.

Bashkia e Tiranės po punon sė bashku me operatorėt e transportit publik, tashmė prej 1 viti, pėr tė sjellė njė Paketė tė Re Masash, pra ndėrhyrjesh nė Shėrbimin e Transportit Publik, tė cilat pritet tė pėrmirėsojnė ndjeshėm:


• shpejtėsinė e lėvizjes sė mjeteve dhe frekuencėn;

• kushtet e shėrbimit pėr qytetarin;

• komoditetin e tyre gjatė udhėtimit;

• aksesin e qytetarėve me nevoja tė veēanta, si personat me aftėsi tė kufizuar, tė moshuarit etj


Sė bashku me ndėrhyrjet nė korsitė e dedikuara pėr autobusėt, qė janė pjesė e Projektit tė Korsive tė Dedikuara (Projekti i Transportit Multimodal) i cili po zbatohet aktualisht nė 23 rrugė tė qytetit, ku janė nė proces ndėrtimi aktualisht disa prej tyre, gjė qė do tė lehtėsojė lėvizjen me pėrparėsi tė mjeteve publike, nė krahasim me mjetet e tjera, qytetarėt do tė shohin me anė tė kėtij investimi, pėrmirėsimin e kushteve tė brendshme tė mjetit, por edhe tė frekuencės, shpejtėsisė sė lėvizjes, aksesit etj.

Pėrmes kėtyre projekteve tė rėndėsishme, ashtu si edhe tė tjera nė proces, Bashkia e Tiranės vazhdon punėn e saj pėr pėrmbushjen e kėrkesave dhe prioriteteve tė qytetarėve tė Tiranės, si dhe pėr pėrmirėsimin rrėnjėsor tė kushteve tė shėrbimit ndaj tyre.
http://www.tirana.gov.al/?cid=1,62,3565
genci888 no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 10:36 PM   #143
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,366
Likes (Received): 290

Di gje njeri cfare urbanesh qarkullojne ne qytetet e tjera psh: Durres, Vlore, Shkoder, Fier etj...?
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 10:59 PM   #144
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900

Quote:
Originally Posted by Zwanse View Post
Di gje njeri cfare urbanesh qarkullojne ne qytetet e tjera psh: Durres, Vlore, Shkoder, Fier etj...?
Kryesisht ēa ndėrron Tirana.

Durrėsi e Vlora pėrdorin kėto lloje:

image hosted on flickr


Qė janė si autobuzat e linjės sė Kamzės dhe tė Kombinatit.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:02 PM   #145
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:03 PM   #146
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Ne Vlore me sa di une kane futur ne sherbim disa renault si ata qe perdoren ne Tirane ne linjen Tiranes se re. Avash avash se do i vi dita ti nderrojne edhe keto kalbesirat.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:03 PM   #147
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,366
Likes (Received): 290

flm rolexAl, ma mori mendja, ky lloj autobusi qe ke sjell ne foto eshte nje nder me te shpifurit qe kam par, me dhemb koka sa her qe shikoj linjen e kombinatit. do behej mir fare sikur edhe rrethet te merrnin autobuza me km 0 sic po ben Tirana.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:05 PM   #148
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Keto Ivecot e verdha kane ne qarkullim qe para 1997.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:05 PM   #149
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900

Quote:
Originally Posted by soldek View Post
Ne Vlore me sa di une kane futur ne sherbim disa renault si ata qe perdoren ne Tirane ne linjen Tiranes se re. Avash avash se do i vi dita ti nderrojne edhe keto kalbesirat.
Akoma vetem linja e Plazhit funksionon ne Vlore?

PS:Kam degjuar se dhe ne Fier kane vėnė nje linje.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:07 PM   #150
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900

Quote:
Originally Posted by Zwanse View Post
flm rolexAl, ma mori mendja, ky lloj autobusi qe ke sjell ne foto eshte nje nder me te shpifurit qe kam par, me dhemb koka sa her qe shikoj linjen e kombinatit. do behej mir fare sikur edhe rrethet te merrnin autobuza me km 0 sic po ben Tirana.
+1Kombinat-Kinostudio,linja me e gjate e Tiranes dhe ndoshta linja me levizjen me te madhe..perdor akoma autobuza te perdorur 30 vjet me pare ne Itali.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:08 PM   #151
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Djema po autobusat e citypark i kane vene te rinj? Di gje kush? Pashe nje foto me nje autobus te pa pare fare ne nje teme tjeter.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:14 PM   #152
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,366
Likes (Received): 290

Quote:
Originally Posted by soldek View Post
Djema po autobusat e citypark i kane vene te rinj? Di gje kush? Pashe nje foto me nje autobus te pa pare fare ne nje teme tjeter.
po i kane vene te rinj, me km zero, shum simpatik dukeshin ne rruge. Me duket se i kane postuar fotot ketu, pse nqs je fans i city parkut ne fcb kontrollo te fotot e tyre sepse i kane vene.

ps rolex ato autobuzat e kombinatit mund edhe te hyjne ne gines per nr e madh te pasagjereve qe mbajne, me keq se sardelet.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:15 PM   #153
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900


Po,po jane ca jeshile.Shume te mire ishin.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:23 PM   #154
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900

Ja ca foto

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:31 PM   #155
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

te emen bre... si ne amerik :P
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:33 PM   #156
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900

Quote:
Originally Posted by soldek View Post
te emen bre... si ne amerik :P


Now yes..Tirana.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:36 PM   #157
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post


Now yes..Tirana.

Po Tirana Tirana se te tjerat.... Megjithese gjynah te qahemi se kemi qene ku therret qameti. Durim dhe pune
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:37 PM   #158
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Si autobus lodre duket.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2010, 11:46 PM   #159
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 900

Quote:
Originally Posted by soldek View Post
Po Tirana Tirana se te tjerat....
Durrėsi dhe Vlora i qėndrojnė pas Tiranės.

Quote:
Originally Posted by soldek View Post
Megjithese gjynah te qahemi se kemi qene ku therret qameti. Durim dhe pune
Me mire do behet. Keto ndryshime pozitive qe i po ndodhin vendit premtojne nje te ardhme me te mire.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2010, 12:11 AM   #160
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

Me siguri, nuk ka me kthim mbrapa tani... shqiperia po ecen perpara dhe ndoshta me shpejte se fqinjet e saje!
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
prishtina, tirana

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:02 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu