daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Reply

Thread Tools
Old March 10th, 2012, 12:28 PM   #1001
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by dratgyver View Post

Szlakowa już jest 90, więc dopisek "docelowo" jest zbędny
Trwają roboty przy SSP no i kroją się zamknięcia w celu likwidacji zwolnień.
Szlakowa jest owszem 90km/h ale do czasu likwidacji zwolnień szlakowa nie jest w pełni wykorzystana. Stąd dopisek "docelowo" (bo "docelowo" ma być 90km/h bez zwolnień)

Quote:
Originally Posted by xkk View Post
Ale.... dlaczego??? W Łęczycy pospieszne zatrzymywały się zawsze, w Głownie w zasadzie też niektóre powinny
Jak był normalny ruch pasażerski (czyli dawno dawno temu, za siedmioma górami [wzgórza olechowskie, wzniesienia łódzkie] za lasem Łagiewnickim) wszystkie pośp zatrzymywały się w Głownie. Tylko Ex nie zatrzymywały się w Głownie (tak LK 15 jechały Ex).

Quote:
Originally Posted by andrewst View Post
Pospieszne przestaną być pospieszne jak się będą zatrzymywać w małych miasteczkach.
Możesz podać swoją definicję małego miasteczka? Ilu mieszkańców musi być, aby TLK się miały zatrzymywać?
  • jeżdżą tramwaje podmiejskie o nietypowym jednometrowym rozstawie szyn?
  • funkcjonuje najnowocześniejsza palmiarnia oraz największy ogród botaniczny w Polsce?
potwo-or no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 10th, 2012, 12:33 PM   #1002
dratgyver
Eeeeeeeeeeee?

dratgyver's Avatar

Niedługo to nic poza Warszawę nie wyjedzie, bo wszystko jest małe...

Wywalmy przy okazji Żabieniec, z rozmachu i Zgierz. Bo za blisko. Bo to następne posterunki. A że istnieje spora wymiana pasażerów? No i co z tego...
Obawiam się, że przeciwnicy postojów sami pokusiliby się o dalekobieżny koło siebie, najlepiej spod okna. Może mają to szczęście, że liczba mieszkańców ich miejscowości jest co najmniej sześciocyfrowa.
Małe miasto? To skasujmy może pociągi na Hel? Przecież jest kilkukrotnie mniejszy od Głowna
Towarzyszyłem kiedyś przy badaniach frekwencji na tej linii i śmiało stwierdzam, że Głowno stać na dużo.

Last edited by dratgyver; March 10th, 2012 at 12:43 PM.
dratgyver no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 12:39 PM   #1003
andrewst
Registered User

Likes (Received): 38

Quote:
Originally Posted by potwo-or View Post

Możesz podać swoją definicję małego miasteczka? Ilu mieszkańców musi być, aby TLK się miały zatrzymywać?
Mieszkam w Łasku gdzie się nie zatrzymują.Łask ma około 18 tys.A tu piszecie że mają stawać w Łęczycy 15 tys lub Głownie 14 tys. Ja nie widzę potrzeby żeby dla kilku osób z tych miasteczek miał stawać pospieszny.
andrewst está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 12:49 PM   #1004
dratgyver
Eeeeeeeeeeee?

dratgyver's Avatar

Quote:
Mieszkam w Łasku gdzie się nie zatrzymują.Łask ma około 18 tys.A tu piszecie że mają stawać w Łęczycy 15 tys lub Głownie 14 tys. Ja nie widzę potrzeby żeby dla kilku osób z tych miasteczek miał stawać pospieszny.
Łask jest rzut kamieniem od węzła w Zduńskiej Woli i ma niefartownie zlokalizowaną stację. Głowno czy Łęczyca są mniej więcej w połowie odległości Zgierz-Łowicz/Kutno. Więc nie można mówić, że z TLKi zrobi się osobówka, bo te stacje dzielą jeszcze inne posterunki i odległość większa niż odcinek między przystankami MPK, jak odnoszę wrażenie niektórzy to postrzegają.
Poza wielkością miasta liczy się też jego położenie i inne czynniki.

A przecież nie wypowiadam się w imieniu całego kraju, tylko tego konkretnego przypadku. Więc nie wciskajcie tutaj, że innym się też zachce.
_______

Zdjęcia z Głowna:

1.

2. Na północ > Łowicz

3. Na południe > Łódź

4. Za peronem istniał tor postojowy nr 4, gdzie zjeżdżały kible kończące bieg. Dla niedowiarków mam masę dowodów na jego niegdysiejsze istnienie.

5. Teren, o który Wimax powiększy plac.

6.

7. Zakładany koniec peronu - czerwona plama, względem obecnego stanu.

8.

9. Tu będzie przejście.

10.

Reszta tutaj.

Last edited by dratgyver; March 11th, 2012 at 01:13 AM.
Old March 10th, 2012, 06:12 PM   #1005
Myszon_LODZ
Łódź

Myszon_LODZ's Avatar

Likes (Received): 62

Quote:
W Łasku zatrzymują się wszystkie TLK kursujące na trasie Łódź-Wrocław. Mieszkasz w Łasku i nie wiesz co jest grane na twoim dworcu? W Łęczycy tak samo - postoje mają tam wszystkie TLK.
Myszon_LODZ no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 06:24 PM   #1006
dratgyver
Eeeeeeeeeeee?

dratgyver's Avatar

I tu pasowałoby właśnie porównanie TLKi do osobówki - 4 kolejne stacje i 4 postoje: Pabianice, Łask, ZDW, Sieradz...
Luknąłem SRJP, w Łasku staje wszystko, co pasażerskie. I wcale nie twierdzę, że to źle. Ciekawe, jakie generuje potoki.
W przeszłości oidp dalekobieżne tu nie stawały.

Last edited by dratgyver; March 11th, 2012 at 01:11 AM.
Old March 11th, 2012, 01:28 AM   #1007
sormen
Registered User

sormen's Avatar

Likes (Received): 11

Od jakiegoś czasu śledzę ten wątek i bardzo mnie dziwi, że w ogóle nie planowane jest włączenie do ŁKA Tomaszowa Maz. Nikt nawet o tym nie wspomina. Są jakieś wizje tego połączenia? Trochę jest to dla mnie dziwne, bo Tomaszów to dosyć spore miasto (60k), odległość do Łodzi podobna jak z Łowicza, Sieradza lub Kutna a są to mniejsze ośrodki miejskie. Stan torów od Koluszek wprawdzie nie powala, ale odbywa się tam regularny ruch kolejowy.
Czy jest jakaś szansa, że po I i II etapie nastąpi III, w którym będzie uwzględniony Tomaszów, i czy coś takiego jak III etap (roboczo) funkcjonuje?
sormen no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 01:45 AM   #1008
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 605

III etap funkcjonuje, lecz Tomaszów nie jest w nim uwzględniony.
http://www.lka.lodz.pl/index.php/pro...1/plan-rozwoju

To pytanie powinieneś skierować do władz Tomaszowa, dlaczego nie wzięły udziału w projekcie. Marszałek raczej nie będzie miał nic przeciwko jeśli zechcielibyście dołączyć nawet teraz.
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 11:53 AM   #1009
sormen
Registered User

sormen's Avatar

Likes (Received): 11

Aha, rozumiem. Dzięki za odpowiedź.

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
...jeśli zechcielibyście...
Nie jestem z Tomaszowa Pytam z ciekawości, bo było to dla mnie trochę dziwne.
sormen no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 01:07 PM   #1010
pawelczyk
Registered User

Likes (Received): 148

Problemem Tomaszowa jest odległość dworca od centrum miasta. Dlatego główne potoki pasażerskie przejęły busy i pks-y.
pawelczyk no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 01:41 PM   #1011
xkk
Buja mnie Łódź ;-)

xkk's Avatar

Likes (Received): 22

Tomaszów ma być w ŁKA, a przy odrobinie dobrej woli mógłby się w niej znaleźć już w I etapie, trzeba byłoby tylko za tym skutecznie polobbować. Na razie mamy absurdalną sytuację, że po pierwsze wszystkie pociągi z Tomaszowa na siłę się pcha przez Koluszki, co jest horrendalnym absurdem, albo wręcz, że jeżdżą one tylko do Koluszek (patrz pkt 1)
xkk no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 04:31 PM   #1012
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Likes (Received): 1589

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
III etap funkcjonuje, lecz Tomaszów nie jest w nim uwzględniony.
http://www.lka.lodz.pl/index.php/pro...1/plan-rozwoju
Nie przywiązywałbym się do harmonogramu na powyższej stronie, zwłaszcza zawartej tam informacji o takcie 120 min. na kolei obwodowej, podczas gdy w rzeczywistości mają nią w I etapie przebiegać 3 z 4 linii (informację tę ktoś oparł na błędnym założeniu, że większość pociągów ŁKA ma startować z Dworca Kaliskiego, a takich raczej nie będzie).

Zaplanowany jest III etap, pisałem o tym w kontekście Łodzi:

Quote:
Originally Posted by berger.m View Post
W trzecim etapie miałyby powstać kolejne brakujące łącznice: Zarzew - Niciarniana, Olechów - Dąbrowa i Radogoszcz Zachód - Arturówek (przez Helenówek). Po tym etapie realizacji miałyby powstać wewnątrzmiejska linia ŁKA w kształcie cyfry "8" (Dworzec Fabryczny - (Kopcińskiego) - Niciarniana - Stoki - Doły - Radogoszcz - Arturówek - Helenówek - Radogoszcz Zachód - Żabieniec - Manufaktura - Centrum - Dworzec Fabryczny - (Kopcińskiego) - Niciarniana - (Rokicińska) - Zarzew - Dąbrowa - Chojny - Kurak - Pabianicka - Obywatelska - Dworzec Kaliski - (Konstantynowska) - Koziny - Manufaktura - Centrum - Dworzec Fabryczny; oraz w drugą stronę).
Realizacja poszczególnych etapów zarówno w Łodzi, jak i w województwie, zależy od inwestycji infrastrukturalnych. Już dziś wiadomo, że niektóre powstaną szybciej, niż zakłada to linkowany ze strony ŁKA harmonogram - np. tunel średnicowy. Daje to szansę na bardziej dynamiczny rozwój kolei aglomeracyjnej, ponieważ kluczem do sukcesu jest dobra dostępność dla pasażerów, a więc atrakcyjność.

Poza Tomaszowem Mazowieckim kierunkiem dla pociągów ŁKA powinien być również Piotrków Trybunalski.
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 05:58 PM   #1013
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

Quote:
Originally Posted by sormen View Post
Stan torów od Koluszek wprawdzie nie powala, ale odbywa się tam regularny ruch kolejowy.
Czy ja wiem czy stan torów nie powala. Na pewno należy zrobić jeden przejazd (ograniczenie do 20km/h) - czyli zabudowa automatycznymi rogatkami.
A szlakowa tam jest (o ile dobrze pamiętam) między 80 a 100km/h . Dużo większym problemem jest stan Tomaszów-CMK (tam jest ca. 40km/h i to wydłuża podróż Łódź-Kraków o dobre 30 min)
  • funkcjonuje najnowocześniejsza palmiarnia oraz największy ogród botaniczny w Polsce?
Old March 11th, 2012, 06:43 PM   #1014
dratgyver
Eeeeeeeeeeee?

dratgyver's Avatar

Quote:
Originally Posted by berger.m
Poza Tomaszowem Mazowieckim kierunkiem dla pociągów ŁKA powinien być również Piotrków Trybunalski.
Racja, ale w takim razie czesc kursow wypadaloby podciagnac tez do Radomska. Niestety tor w relacji Radomsko > Piotrkow ma szlakowa 50 do 90 pod Piotrkowem. Tak czy siak, wypadaloby tam podniesc do 120, w koncu to Wiedenka, czyli ciag ze Slaska.
Old March 11th, 2012, 07:43 PM   #1015
cypor
Registered User

cypor's Avatar

Likes (Received): 12

Quote:
Originally Posted by sormen View Post
Od jakiegoś czasu śledzę ten wątek i bardzo mnie dziwi, że w ogóle nie planowane jest włączenie do ŁKA Tomaszowa Maz. Nikt nawet o tym nie wspomina. Są jakieś wizje tego połączenia? Trochę jest to dla mnie dziwne, bo Tomaszów to dosyć spore miasto (60k), odległość do Łodzi podobna jak z Łowicza, Sieradza lub Kutna a są to mniejsze ośrodki miejskie. Stan torów od Koluszek wprawdzie nie powala, ale odbywa się tam regularny ruch kolejowy.
Czy jest jakaś szansa, że po I i II etapie nastąpi III, w którym będzie uwzględniony Tomaszów, i czy coś takiego jak III etap (roboczo) funkcjonuje?

Co do tej liczby mieszkańców miast radzę zachować nieco więcej profesjonalizmu.

Czy to, że w Kutnie mieszka 47 000 ludzi oznacza, że z dworca nie korzysta 105 000 mieszkańców powiatu kutnowskiego?

Czy to, że od roku mieszkam w domku pod Kutnem oznacza, że nie generuję ruchu w moim lokalnym centrum handlowym, gospodarczym, transportowym, edukacyjnym, kulturowym etc. etc. etc.

W przypadku innych miast podobnie.
cypor no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 11:16 PM   #1016
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 605

W przypadku Tomaszowa czy Piotrkowa z dworca będzie korzystać proporcjonalna ilość mieszkańców okolic tych miast. Tak więc nie ma to nic do rzeczy.

Równie dobrze mógłbyś zamieszkać pod Tomaszowem czy Piotrkowem.

A dworce oddalone są od miast na większości stacji ŁKA. Tak po prostu za cara budowało się kolej.
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 11:20 PM   #1017
Mar.B
Not Registered User

Mar.B's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
To teraz przejrzyj literaturę kolejową na ten temat i odpowiedz na pytanie ile minut traci się przy zatrzymaniu z tej prędkości +ponowne rozpędzenie (ja wiem ile dla 120km/h). Żeby stracić 10 minut musieli byśmy mieć tam vmax>160km/h
I to co wiesz odnosi się do linii wielotorowej, czy jednotorowej z ruchem mieszanym? Ja różnicę widzę kolosalną.
Quote:
Nie powinny i już, bo ja tak uważam.
Wyraziłem tylko swoje zdanie, bardzo subiektywne, ale mam do tego prawo.
Natomiast bardzo mądre i obcojęzyczne tytuły i nazwy nie robią na mnie żadnego wrażenia. Miasteczka będą miały ŁKA i spokojnie te "tłumy" mogą dojechać do stacji węzłowych.
Quote:
Dużo większym problemem jest stan Tomaszów-CMK (tam jest ca. 40km/h i to wydłuża podróż Łódź-Kraków o dobre 30 min)
No właśnie, podnieśmy szlakową, dołóżmy kilka postojów w Łodzi i okolicach i summa summarum będziemy mieli status quo w czasach przejazdu. Pokrętną logikę stosujecie panie kolego.
Quote:
Originally Posted by xkk View Post
W Łęczycy pospieszne zatrzymywały się zawsze, w Głownie w zasadzie też niektóre powinny
No i po co? Ile ludzi wsiada/wysiada z tych pospiesznych w Łęczycy, Łasku etc?
Mar.B no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2012, 12:24 AM   #1018
dratgyver
Eeeeeeeeeeee?

dratgyver's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mar.B View Post
No właśnie, podnieśmy szlakową, dołóżmy kilka postojów w Łodzi i okolicach i summa summarum będziemy mieli status quo w czasach przejazdu. Pokrętną logikę stosujecie panie kolego.
Dlaczego wyrywasz odpowiedź potwo-ora z kontekstu? Wyraził się jedynie w kwestii prędkości, głównie w temacie ŁKA. Nie ma w wypowiedzi mowy o dodatkowych postojach.

Quote:
No i po co? Ile ludzi wsiada/wysiada z tych pospiesznych w Łęczycy, Łasku etc?
Wcześniej już wystarczająco uargumentowałem swoje stanowisko, więc nie będę się powtarzał. Chociaż wreszcie sensownie pytasz, zamiast z góry wciskać kit, że mniejsze miasto jest be, a to wcale nie skreśla potoków pasażerów.
A o takim Głownie się nie przekonamy dopóki nie będzie znowu okazji.
Wiem, co było w przeszłości i że warto.
Każdy z nas wie swoje i zdania jak widać nikt nie zmieni. Mamy w końcu do tego prawo.
To tyle.
Ave.
Old March 12th, 2012, 12:52 PM   #1019
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

Quote:
I to co wiesz odnosi się do linii wielotorowej, czy jednotorowej z ruchem mieszanym? Ja różnicę widzę kolosalną.
Przy poprawnym planowaniu na liniach jednotorowych z ruchem mieszanym tym bardziej wymusza się krótkie postoje.
A od kiedy będzie funkcjonowała ŁKA z docelowym taktem, przez standard linii (jednotor,mało mijanek - a jeśli są to zbyt krótkie, ruch mieszany) składy TLK będą i tak miały sporo postojów technicznych.
Quote:
A czy pisałem coś o postojach Łódź-CMK? Składy zatrzymują się tam w Tomaszowie i Bębie Opoczańskiej. A podejrzewam, że z swoim podejściem byś tamte postoje wyciął. Ja uważam, że postoje na tej trasie są w optymalnej ilości. Na LK15 brakuje postojów TLK w min. Głownie (a zastanawiał bym się nad Strykowem - to zależy jak wyjdzie komunikacja dworca z miastem). TLK to nie EIC.
Old March 12th, 2012, 05:15 PM   #1020
Mar.B
Not Registered User

Mar.B's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Chociaż wreszcie sensownie pytasz, zamiast z góry wciskać kit, że mniejsze miasto jest be, a to wcale nie skreśla potoków pasażerów.
Ależ mniejsze miasta nie są be i nigdzie tak nie twierdziłem
Quote:
A o takim Głownie się nie przekonamy dopóki nie będzie znowu okazji.
Wiem, co było w przeszłości i że warto.
I jeżeli Głowno, Stryków będą generowały odpowiednie potoki, to jak najbardziej powinny się tam TLK zatrzymywać. Pożyjemy zobaczymy.
Natomiast co do Łęczycy, Łasku... to sorry. Nawet w Regio niewelu wsiada, a co dopiero w TLK.
Quote:
A od kiedy będzie funkcjonowała ŁKA z docelowym taktem, przez standard linii (jednotor,mało mijanek - a jeśli są to zbyt krótkie, ruch mieszany) składy TLK będą i tak miały sporo postojów technicznych
O postojach technicznych pisałem, natomiast powinno się dążyć do tego, by tych postojów było jak najmniej, ponieważ przyspieszą one samą ŁKA.
Quote:
A czy pisałem coś o postojach Łódź-CMK?
Nie, ale tak się akurat składa, że 3 bezpośrednie TLK z Łodzi do Krakowa, w tym dwie przez CMK, jadą od Kutna, czyli Łęczyca (i ze dwie Łodzie) je spowalniają.
Quote:
Ja uważam, że postoje na tej trasie są w optymalnej ilości. Na LK15 brakuje postojów TLK w min. Głownie (a zastanawiał bym się nad Strykowem - to zależy jak wyjdzie komunikacja dworca z miastem). TLK to nie EIC.
A dla mnie postojów jest za dużo. Wiem, że TLK to nie EIC, ale też nie powinno sie ich niepotrzebnie zwalniać zwłaszcza, że ŁKA ma jeździc dość często. Konkurencja nie jest potrzebna. Jak będzie zapotrzebowanie, to się wtedy można zastanowić.
Mar.B no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
łódź

Thread Tools

Posting Rules