daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj

Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj Economy, Transportation, Energy, and Commerce

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old April 22nd, 2009, 02:24 PM   #361
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Likes (Received): 26

ma hlaca je lopina kakve nema... ali nisu ni obi van i siva eminencija linic nista bolji

ivan_ri no está en línea  

Sponsored Links

Old April 22nd, 2009, 02:36 PM   #362
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Likes (Received): 13048

To da ali u ovom slučaju nisu oni krivi
gorgoroth no está en línea  
Old April 23rd, 2009, 10:23 AM   #363
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

A evo kako to prijatelji slovenci rade

Post-panamax Service to Koper to Commence in June

From mid-June 2009, the CMA-CGM line and Maersk are to introduce a new container freight service between Asia and the Adriatic. This joint service anticipates the employment of eight post-panamax vessels, each with the capacity of 6,500 TEUs, which, via Suez, will connect Far Eastern ports with Koper and Trieste. The new route, involving the largest container ships ever to land at the Port of Koper, is of huge strategic importance to the company. Furthermore, from this perspective, the decision to invest in the extension of Pier I has been vindicated, while global trends appear to suggest that the number of such vessels seems destined to increase in the future.

The Container Terminal at Pier I has recently been extended by 146 metres, and currently the quayside hinterland is being reclaimed in order to provide additional storage areas. The acquisition of additional equipment is also underway, while four new post-panamax cranes - two of which are to be delivered in July, and the remaining two in October - will increase handling capacities at Koper’s Container Terminal. The existing panamax cranes currently facilitate the handling of vessels with capacities of up to 4,500 TEUs, so all operations in the intermediate period will be technically adjusted in arrangement with the shipping lines.

Old April 23rd, 2009, 10:35 AM   #364
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Brodovi u riječkoj luci bez opskrbe gorivom

Brodovi koji dolaze u riječku luku, na remont u kostrensko brodogradilište Viktor Lenac ili u luku Plomin, a pokreće ih teško gorivo, zbog Ininog obračuna s Jadranskim pomorskim servisom i vlasnikom Ante Marasom, nemaju mogućnosti opskrbe naftom. Na tu su nas činjenicu upozorili brodski agenti, a potvrđuje je i direktor Jadroagenta Nikola Babić. Upravo Jadroagent ima ugovor s Inom, točnije njihovom londonskom tvrtkom InterInom o prodaji goriva za brodove, takozvani međunarodni bunker.

Bez ijednog naloga

Početkom travnja Jadroagent je dobio službenu obavijest od Ine da zbog novonastale situacije, raskida ugovora s JPS-om i angažiranju novog prijevoznika, do daljnjega neće biti moguća usluga isporuke bunkera, a isti odgovor na ponovljeni Jadroagentov upit stigao je iz Ine i 20. travnja.

Ravnatelj LUR-a Bojan Hlača ističe da imaju četiri koncesionara za opskrbom brodova gorivo, a jedino JPS ima koncesiju da tu uslugu daje i brodovima na sidru.

Maras ističe da od 1. travnja nisu dobili niti jedan nalog za isporuku bunkera. Inače, kada je bilo jasno da će JPS izgubiti posao za dužobalni razvoz za Inu, Maras je upozorio da će to otvoriti i problem opskrbe brodova, što se i dogodilo.

Raskid 12-godišnje suradnje

Ina je i službeno izvijestila JPS da sa 1. travnja raskidaju ugovor o dužobalnom razvozu, a taj su posao preuzeli tankeri novoosnovane Dikoijeve brodarske tvrtke Dinamarin. Upućeni kažu kako ti brodovi zbog tehničkih karakteristika ne mogu davati uslugu bunkera. Zbog burnog raskida 12-godišnje poslovne suradnje Ine i JPS-a, te izbora novog prijevoznika koji očito ne može, bar ne u kratkom roku, preuzeti i sav biznis koji je JPS odrađivao za Inu, cijenu plaća riječki pomorski pravac.
Old April 23rd, 2009, 10:36 AM   #365
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Ovo više nije normalno,kakve sve opstrukcije za luku
Old April 23rd, 2009, 12:43 PM   #366
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

to ti ja kazem. politika ne mozes vjerovati koliko nisko se srozavaju. i onda se nadaju pobjedi na izborima...

ivan_ri no está en línea  
Old April 23rd, 2009, 02:00 PM   #367
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Ovo sa svih strana navaljuju na luku,nevjerovatno.
Šta ini nije u interesu da prodaje gorivo brodovima,a znamo da se u njih ne toči 20 litara
Old April 23rd, 2009, 04:02 PM   #368
spuzva bob
Registered User

spuzva bob's Avatar

Likes (Received): 9

Evo danas sam se vratio iz ZG i malo čitam postove i mogu vam reć da mi je krivo šta sam uopće došao na ovaj forum kad ovo sve pročitam, bolje mi je bilo živjet u neznanju, a ja još ljudima po ZG hvalim luku.

Dali ima neka mogučnost da ovo sa CMA CGM i Evergreenom nekako proširimo u medije, mislim da bi trebali iskoristiti ovo predizborno vrijeme i nekoj stranci poslati mail sa ovim podacima.
spuzva bob no está en línea  
Old April 23rd, 2009, 04:10 PM   #369
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Probaj negdje,Novi list ili tako slično.Imeni je bilo slabo jučer kada sam to saznao.Polako postajemo mala regionalna luka
Old April 23rd, 2009, 04:35 PM   #370
spuzva bob
Registered User

spuzva bob's Avatar

Najgore kad se sjetim zanosa kada je prvi malo veći brod došao, već sam u viziji imao Rijeku kao HK.
Old April 23rd, 2009, 04:59 PM   #371
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
Originally Posted by gorgoroth View Post
Probaj negdje,Novi list ili tako slično.Imeni je bilo slabo jučer kada sam to saznao.Polako postajemo mala regionalna luka
mislis da bi u NL objavili nesto takvo. mozda i bi ali u blazem obliku sigurno... ipak je NL u jezicevom vlasnistvu, a bas je on izgurao marasa iz posla obalnog prijevoza nftnih derivata. dakle u uskoj je sprezi sa vodstvom luke. poveznica im je zajednicka stranka "hrvatska destruktivna zajednica"

ivan_ri no está en línea  
Old April 23rd, 2009, 05:07 PM   #372
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

I OSAMDESET OBITELJI OSTAVIO BEZ PRIHODA
Old April 23rd, 2009, 05:10 PM   #373
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

NOVI HRVATSKI BRODAR SKLOPIO VAŽAN POSAO S NACIONALNOM NAFTNOM KOMPANIJOM

»Dinamarinu« dužobalni prijevoz Inine nafte
Ugovor s Inom sklopljen je za petogodišnje razdoblje. Brodovi su najsuvremenijih tehničkih i maritimnih karateristika. Dosad su zaposlena 22 pomorca, a natječaj je još uvijek otvoren, kaže Zoran Štiglić

RIJEKA – Tvrtka »Dinamarin«, koja je u sastavu Dioki Grupe, potpisala je početkom ovog tjedna ugovor s Inom o dužobalnom prijevozu naftnih derivata, doznajemo od direktora »Dinamarina« Zorana Štiglića. Ugovor je sklopljen za petogodišnje razdoblje, dodaje čelnik »Dinamarina«, u sklopu kojeg je planiran prijevoz ukupno 3,4 milijuna tona naftnih derivata, od čega će se u prvoj godini od Ininih proizvodnih postrojenja odnosno luke Bakar do skladišnih kapaciteta u lukama Zadar, Solin i Ploče prevesti 650.000 tona derivata. »Dinamarin« je nabavila dva chemical-oil tankera nosivosti 3.500 tona, a koji su izgrađeni 2004. i 2006. godine u brodogradilištima u Turskoj. Ovi tankeri s dvostrukom oplatom, koji pod hrvatskom zastavom plove pod nazivom »Kijac« i »Sepen«, jučer su već bili na ukrcaju u lukama Bakar i u Zadru. Prije nego što su angažirani od »Dinamarina«, tankeri su plovili na rutama po Sjevernoj Europi, preciznije Rotterdamu i duž norveške obale.
– Brodove koje smo angažirali najsuvremenijih su tehničkih i maritimnih karateristika i udovoljavaju svim uvjetima propisanim Zakonom o prijevozu opasnih tvari i međunarodnim konvencijama Solas i Marpol, čime su u potpunosti udovoljli i uvjetima iz Ininog natječaja. »Kijac« i »Sepen« opremljeni su uređajima renomiranih svjetskih proizvođača u pogledu navigacije, kao i mjernim uređajima za manipulaciju teretom, kaže Štiglić.
U »Dinamarinu« svoje su stalno zaposlenje dosad našla ukupno 22 pomorca iz Primorsko-goranske županije. Kako navodi Štiglić, i dalje postoji potreba za kvalitetnim kadrovima pomorske orjentacije tako da je, prema njegovim riječima, natječaj još uvijek otvoren i novi se ugovori o zapošljavanju još uvijek potpisuju. Plan je u skoro vrijeme uposliti još dvadesetak pomoraca za potrebe druge smjene na tankerima »Kijac« i »Sepen« .
– Pored već dva nabavljena tankera, plan je »Dinamarina« u dogledno vrijeme proširiti flotu. Našim zaposlenicima osigurali smo plaće koje su veće od hrvatskog prosjeka u ovoj branši jer želimo da naš tim čini stručan i kvalitetan pomorski kadar. Kako smo član Dioki grupe, na raspolaganju su nam i svi kadrovski resursi naše matične kompanije. Svjesni smo da su našim angažmanom i potpisivanjem ugovora s Inom poremećeni neki do sada ustaljeni odnosi na ovom tržištu i regiji te da će biti potencijalnih nezadovoljnika. No, »Dinamarin« je udovoljio svim uvjetima pozivnog natječaja i u Ini su našu ponudu ocjenili povoljnijom i boljom od konkurenata. Ovime je hrvatsko pomorsko tržište postalo bogatije za još jednu domaću brodarsku tvrtku koja će u svojem poslovanju biti otvorena za sve vidove moguće suradnje s ostalim subjektima koji su vezani uz pomorsku branšu, zaključuje Štiglić.

Orjana ANTEŠIĆ
Old April 23rd, 2009, 05:33 PM   #374
spuzva bob
Registered User

spuzva bob's Avatar

Evo ja sam malo reagirao, odnosno poslao par mailova, pa i vi probajte
Old April 23rd, 2009, 05:40 PM   #375
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Quote:
Originally Posted by spuzva bob View Post
Evo ja sam malo reagirao, odnosno poslao par mailova, pa i vi probajte
Old April 23rd, 2009, 05:40 PM   #376
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

gdje si slao
Old April 23rd, 2009, 06:29 PM   #377
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Dan Corpus Separatuma

Apr 23rd, 2009 | Kategorija: Vijesti, http://www.rijekadanas.com/dan-corpus-separatuma/

Radi bržeg razvoja pomorstva, posebno riječke luke, austrijska carica Marija Terezija je na današnji dan 1779. godine posebnom poveljom izdvojila Rijeku kao Corpus Separatum iz dotadašnje provincije Austrijsko primorje. Koristeći pogodnosti slobodnog grada - luke, Rijeka nakon toga započinje veliki gospodarski uspon koji kulminaciju doživljava na prijelazu iz 19. u 20 stoljeće, a grad pretvara iz primorskog gradića u važnu imperijalnu luku. Ovakvo administrativno stanje, uz veći ili manji stupanj autonomije i suvereniteta u odnosu na susjedne države, potrajalo je sve do 1924. godine.

------------------------------------------

izgleda da su onda ljudi bili pametniji nego danas

ivan_ri no está en línea  
Old April 23rd, 2009, 06:29 PM   #378
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Luka Rijeka: Dobit od 3,1 milijuna kuna

Apr 23rd, 2009 | Kategorija: Biznis, http://www.rijekadanas.com/luka-rije...milijuna-kuna/

Luka Rijeka je po podacima iz financijskog izvještaja objavljenog na Zagrebačkoj burzi prošlu godinu zaključila s neto dobiti od 3,1 milijuna kuna. To je za 20 posto manje od dobiti iz 2007., koja je iznosila 3,9 milijuna kuna. Tijekom prošle godine tvrtka Luka Rijeka pretovarila je 6,02 milijuna tona tereta. Promet generalnog tereta povećan je za 10 posto, rasutog za 7 posto, a promet drva je smanjen za 15 posto u odnosu na prethodnu godinu. U ukupnom iznosu, količina tereta u odnosu na prethodnu godinu povećana je za 7 posto.

Ukupni prihod Luke Rijeka u prošloj godini od 264,9 milijuna kuna veći je za 14 posto u odnosu na prihod iz 2007.

Poslovni prihod ostvaren je u iznosu od 261,9 milijuna kuna, od čega je 63 posto ostvareno na stranom, a 37 posto na domaćem tržištu. U poslovnom prihodu, 12,7 milijuna kuna odnosi se na nagodbu sa Gradom Rijeka za područje Delte, a preostali poslovni prihod veći je za 9 posto u odnosu na isto razdoblje protekle godine, kaže se u komentaru Uprave uz financijski izvještaj.

Ukupni rashodi Luke Rijeka u prošloj godini povećani su za 14,4 postom na 261,2 milijuna kuna. Poslovni rashodi iznose 251,2 milijuna kuna i veći su za 14,7 posto prema 2007. godini.

Kao i značajan broj uprava drugih dioničkih društava koja ovih dana objavljuju financijske izvještaje za prošlu godinu, i uprava Luke Rijeka u komentaru uz svoj financijski izvještaj naznačava otežanu naplatu potraživanja na domaćem tržištu. (Hina)

ivan_ri no está en línea  
Old April 23rd, 2009, 06:31 PM   #379
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

A kada će objaviti najnovije vijesti o otkazivanj linija
Old April 23rd, 2009, 06:32 PM   #380
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar