daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Warszawa

Warszawa Stolica i aglomeracja

Reply

Thread Tools
Old July 27th, 2012, 11:00 AM   #6941
orangy
młody patriota z Sosnowca

orangy's Avatar

Likes (Received): 357

Ten Vitkac to się powinien nazywać Dom nad sedesami
orangy no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 27th, 2012, 09:04 PM   #6942
cyrkiel
BANNED

Likes (Received): 1

Przy okazji: KIEDY DO JASNEJ ANIELKI ZDEJMĄ TĄ FOLIĘ Z OKNA OD ULIcY?
cyrkiel no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2012, 02:58 PM   #6943
blinski
Registered User

Likes (Received): 98

Quote:
Originally Posted by dzizass View Post
ROTFL. Sprawdź w wikipedii - hasło "socjalizm" nadal tam jest. Kraje w których panuje "realny socjalizm" również wciąż istnieją. Transfery mające na celu zmniejszenie różnic społecznych również istnieją i generalnie jest ich w Europie co raz więcej. Co jeszce lepsze, ci biedni profesorowie np. SGH też nieświadomi niczego też używają terminu "socjalizm"! Powinieneś koniecznie ich uświadomić o ich wstecznictwie!
W wikipedii jest też hasło 'tyranozaur', i co z tego?
Ale ok. Nie wyraziłem się ścisło, my bad. Chodziło mi o świat zachodni (wiadomo, że jest jeszcze Kuba i Korea płn. a także kilka krajów Ameryki płd., gdzie termin 'socjalizm' jest traktowany poważnie) i o to, że coś takiego jak 'socjalizm' stało się na tyle neutralne i na tyle niektórymi jego ideami przesiąknięta jest rozwinięta gospodarka, że nie ma sensu tego słowa w ogóle używać - tym bardziej w wymiarze wartościującym.
Zacząłem pisać więcej, żeby odpowiedzieć na wszystko, ale uznałem, że jednak z racji dużej offtopiczności samo naprostowanie tego, o co mi chodzi, wystarczy.
A co do tematu, cieszę się, że wszyscy zaczynają się rozumieć i wychodzi z tego jakieś mniej więcej zbieżne stanowisko
Quote:
Originally Posted by cyrkiel View Post
Przy okazji: KIEDY DO JASNEJ ANIELKI ZDEJMĄ TĄ FOLIĘ Z OKNA OD ULIcY?
No właśnie, dziwię się, że duży i założenia drogi dom handlowy stosuje chwyty jak tani spożywczak. Przecież nawet H&M-owi czy Zarze nie wpadło do głowy kleić witryn, od zawsze sklepy w DC stawiały na dużo bardziej zachęcającą tradycyjną ekspozycję rozświetlonych wnętrz i ubrań na manekinach.
blinski no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 01:13 AM   #6944
CrtZ
Homo Varsoviensis

CrtZ's Avatar

Likes (Received): 292

Quote:
Originally Posted by cyrkiel View Post
Natomiast desing tych wypożyczalni jest bardzo słaby
Jakieś konkretne argumenty, czy "słaby" - bo Tobie się nie podoba?

Quote:
Nazwa też kompletnie kijowa, nawet nie wiem jak to wymówic.
Oj, nie zgodzę się. Po pierwsze wymowa łatwa i dla Polaków i dla zagraniczniaków (wymawia się Weturilo. Myślałem, że to oczywiste). Po drugie nazwa jest krótka, charakterystyczna i łatwa do zapamiętania.

Zalatuje mi to malkontenctwem...

B: "He doesn't even speak good English."
CrtZ no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 09:44 AM   #6945
Grvl
divide et impera

Grvl's Avatar

Likes (Received): 2384

ale ta nazwa brzmi jak zlepek przypadkowych i nie mających, jako całość, żadnego znaczenia liter, który w żadnym wypadku nie kojarzy się z rowerami..
Grvl no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 10:28 AM   #6946
dwiegruszki
post-kielecki scyzoryk

Likes (Received): 95

http://www.michau.se/pics/my_pics/wa...racka_0015.jpg

Aranżacja miła dla oka
Jeszcze gdyby ktoś podrapał się po głowie i znalazł złoty środek estetyczno-funkcjonalny na półwysepki okołodrzewne...Uwzględniający zdrowie drzew i wysiadanie jesienią.
Old July 29th, 2012, 11:04 AM   #6947
Piotrek00
semper invicta

Piotrek00's Avatar

Likes (Received): 2807

Quote:
Originally Posted by Grvl View Post

ale ta nazwa brzmi jak zlepek przypadkowych i nie mających, jako całość, żadnego znaczenia liter, który w żadnym wypadku nie kojarzy się z rowerami..
Wystarczy wpisać w google, i od razu dowiesz się, że:
Quote:
Nazwa Veturilo oznacza w języku esperanto pojazd, środek transportu
Old July 29th, 2012, 11:34 AM   #6948
Grvl
divide et impera

Grvl's Avatar

No tak, znajomość esperanto jest tak powszechna, że każdy od razu załapie o co chodzi. Równie dobrze możnaby to napisać w suahili albo po węgiersku.
Na pewno przechodzień idąc po ulicy cały czas ma włączoną komórkę z internetem i sprawdza sobie źródłosłów różnych nazw .
Mi osobiście to się bardziej kojarzy z programem Ventrilo .
Old July 29th, 2012, 11:47 AM   #6949
Piotrek00
semper invicta

Piotrek00's Avatar

Likes (Received): 2807

Ale czy ten przechodzień musi wiedzieć od razu jak to zobaczy skąd ta nazwa? Może sobie sprawdzić po powrocie do domu Swoją drogą to nazwanie czegoś po węgiersku albo w suahili byłoby ciekawym manifestem przeciwko Tałerom, Residencom czy Bemowo Bajkom
Old July 29th, 2012, 12:54 PM   #6950
cyrkiel
BANNED

Quote:
Originally Posted by CrtZ View Post
Jakieś konkretne argumenty, czy "słaby" - bo Tobie się nie podoba?
Ocynkowane rury wentylacyjne?. Jak to zobaczyłem, to myślałem, że to jakieś elementy na budowę metra.
Dla porównania:
http://static.theurbn.com/wp-content...ke-rental1.jpg

Quote:
Oj, nie zgodzę się. Po pierwsze wymowa łatwa i dla Polaków i dla zagraniczniaków (wymawia się Weturilo. Myślałem, że to oczywiste). Po drugie nazwa jest krótka, charakterystyczna i łatwa do zapamiętania.

Zalatuje mi to malkontenctwem...
Sorry, nadal nie potrafię tego wymówic nie literując sobie słowa w głowie i nadal nie jestem pewien jak jest poprawnie: venturilo, verulino, ventrulino... To słowo jest całkiem obce dla języka polskiego, niema nawet żadnego podobneg, więc niezręcznie się to czyta, a litera "v" wskazuje, że może powinno się to czytac jakoś inaczej np. witurilo, witurillo...

Jak już chcieli esperanto to czemu pojazd, a nie rower: biciklo?

Last edited by cyrkiel; July 30th, 2012 at 11:54 AM.
Old July 29th, 2012, 02:55 PM   #6951
Iluminat
Regisgered User

Likes (Received): 436

Podejrzewam, że z tego samego powodu dla którego nie nazwano tego po prostu "wypożyczalnia rowerów" viturilo fajniej brzmi, niby egzotycznie a tu się jednak okazuje, że rodzima myśl językowa. Trzeba przyznać, że to sprytne i nie miałbym nic przeciw żeby deweloperzy przerzucili się z tych wszystkich polsko-angielskich tworów na esperanto.
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 02:59 PM   #6952
Grvl
divide et impera

Grvl's Avatar

A nie lepiej byłoby po prostu skrótem - WRP (Warszawski Rower Publiczny)?
Wszystkie inne skróty (ZTM, MZA itp.) przyjęły się bardzo dobrze w świadomości ludzi.
Old July 29th, 2012, 03:11 PM   #6953
markus1234

markus1234's Avatar

"Rower-Punkt" bym nazwał.

Weturilo bedzie sie mylic ludziom z Wetorilo, Werutilo, Werotilo itd...
markus1234 no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 07:35 PM   #6954
Bastian.
Balthazar Bux

Bastian.'s Avatar

Brzydkie te stojaki wypożyczalni rowerów. Jak pocięta aluminiowa rura.
Bastian. no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 09:17 PM   #6955
cyrkiel
BANNED

Quote:
Originally Posted by Grvl View Post
A nie lepiej byłoby po prostu skrótem - WRP (Warszawski Rower Publiczny)?
Wszystkie inne skróty (ZTM, MZA itp.) przyjęły się bardzo dobrze w świadomości ludzi.
Też myślę, że tak było by najlepiej, albo Rowery Warszawskie, tak jak Tramwaje Warszawskie i Metro Warszawskie.

A stacje powinny nawiązywac stylistyką do innych elementów KM, a same terminale mogłyby przypominac rozkłady jazdy, a nie terminale w myjni samochodowej.

Przynajmniej mogli by te rury pomalowac na czarno/grafitowo i wstawic wąski żółto-czerwony pasek i byłoby znacznie lepiej (ale już nie najtaniej jak to tylko możliwe).
Old July 29th, 2012, 09:45 PM   #6956
wojtek111
Registered User

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje...ego,46752.html

1. veturilo
2. wawabike
3. ziuuu
4. rowerynka
5. bajker
6. wabik

veturilo ciezko zapamietac (chociaz nazwa fajna), ziuuu dziecinne, wawabike - dobre ale zbyt oczywiste, latwo zapamietac...hm moze wabik - ktory zwabi, przyciagnie warszawiakow na rowery :-)

ps po namysle, biorac pod uwage veturilo i wabik, bardziej sklaniam sie ku nazwie wabik - ktora jest krotka, fajna i latwa do zapamietania (i ma w sobie czesc wyrazow warszawa i bike- chociaz niektorym moze sie kojarzyc z biurem informacji kredytowej

co de veturilo - jakos ciagle brakuje mi r przed t verturilo

Last edited by wojtek111; July 29th, 2012 at 10:30 PM.
wojtek111 no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 09:00 AM   #6957
Grvl
divide et impera

Grvl's Avatar

Quote:
W głosowaniu na stronie Zarządu Transportu Miejskiego udział wzięło kilka tysięcy osób.
No to spoko, nieźle to promowali. Ja dopiero teraz się dowiedziałem, że było głosowanie dotyczące nazwy tego systemu..

Dla mnie ta nazwa ciągle kojarzy się z ventrilo
Old July 30th, 2012, 12:48 PM   #6958
mlopaci
Registered User

Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by Piotrek00 View Post
Wystarczy wpisać w google, i od razu dowiesz się, że:
Nazwa Veturilo oznacza w języku esperanto pojazd, środek transportu
Jeśli konkurs organizował ZTM, a więc organ samorządu terytorialnego, to miał obowiązek użyć nazwy w języku polskim. Określa to art. 4 ust 2 ustawy o języku polskim. Ustawa przewiduje wyłączenie dla nazw własnych, ale to wyłączenie nie obejmuje działalności samorządów.
mlopaci no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 01:30 PM   #6959
Tomasz M. Bladyniec
Inkluzjonista-ipkofob

Tomasz M. Bladyniec's Avatar

Likes (Received): 615

Quote:
Originally Posted by markus1234 View Post
"Rower-Punkt" bym nazwał.
Ja ja!
Tomasz M. Bladyniec no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2012, 02:57 PM   #6960
Bastian.
Balthazar Bux

Bastian.'s Avatar

Legalne graffiti zamiast bazgrołów? Kolejarze czekają na konkrety.

Stacja PKP Powiśle odświeżona na krótko przed rozpoczęciem Euro 2012 została zdewastowana. Pojawia się pytanie, czy dobrym sposobem na bazgroły nie byłoby legalne graffiti. - Jesteśmy otwarci na propozycję, ale jeszcze nikt się do nas nie zgłosił – twierdzą kolejarze.

Na stacji PKP Powiśle najgorzej wyglądają przejścia od strony ulicy Kruczkowskiego, które opisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Ściany wypełniły się wulgarnymi napisami i tagami.

Biel przyciąga wandali.

Przed rokiem ta sama przestrzeń została udostępniona artystom. Sponsorem materiałów do malowania była jedna z firm produkujących farby. Kolorowe rysunki można było podziwiać do momentu rozpoczęcia remontu, niedługo przed startem Euro. Nikomu nie było w głowie zamalowywanie istniejących prac.

W czasie remontu stacja przeszła "estetyzację", ściany nabrały lśniąco białego koloru. Skusiło to wandali, pseudografficiarzy, którzy bez skrupułów "ozdobili" je swoją twórczością.

Kolejarze chcą konkretów.

Nasuwa się pytanie, czy nie lepiej ponownie udostępnić przejście artystom, którzy legalnie by je pomalowali. Kolejarze nie widzą przeszkód, ale - jak podkreślają - jeszcze nikt się do nich z takim pomysłem nie zgłosił. – Jeżeli otrzymamy konkretną propozycję i pojawi się ktoś, kto będzie nad tym trzymał pieczę, jesteśmy gotowi zacząć współpracę i to miejsce udostępnić – deklaruje Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP PLK.

Przypomina, że kolejarze udostępnili swoją przestrzeń także w ramach akcji Street Art Doping dwa lata temu. – Do dziś można zobaczyć prace, które powstały w ramach tej akcji – zauważa dyrektor.

Problem w tym, że w przypadku przejść przy PKP Powiśle kolejarze zostali zobligowani do przywrócenia dawnego koloru przez stołecznego konserwatora zabytków. – Dopiero za czwartym razem udało się nam przywrócić nakazany kolor, mimo, że ta część stacji nie jest w rejestrze zabytków – twierdzi Telecki.

Konserwator jest sceptyczny.

- Z punkt widzenia konserwatora, jakość graffiti nie ma znaczenie. Faktem jest, że pojawia się jakiś znak graficzny, który jest obcy dla wartości tego obiektu. To jest problem - mówi Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków - Zgadzam się, że dobre graffiti jest lepsze niż bazgroły. Ale po udostępnieniu dla grafficiarzy mogłyby tam przychodzić inne osoby i malować właśnie bazgroły - dodaje.

Konserwator podkreśla, że ostotna jest lokalizacja. W niektórych miejscach, jak na przykład przy Tamce, obok Pałacu Ostrogskich była zgoda na stworzenie graffiti. - Ale w tej sytuacji była to ściana szczytowa. A miejsce czy charakterystyczna architektura stacji Warszawa Powiśle nie wskazują na to, żeby dopuszczać tam tego typu działalność - tłumaczy Brabander.

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje...ety,53976.html
Bastian. no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
przestrzeń publiczna, wątek stresujący, warsaw, warszawa

Thread Tools

Posting Rules