daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 21st, 2009, 06:29 PM   #1
el_barto
Registered User

Likes (Received): 18

Po prostu WROCŁAW - dla każdego! Znudzonego i zaciekawionego!

Witam wszystkich !

Tak jak obiecałem tak robię - zakładam swój CAŁKOWICIE poświęcony swoim ujęciom Wrocławia temat Jak nazwa sugeruje adresuje go do ABSOLUTNIE KAŻDEGO ! Do tych którzy kochają Wrocław, do tych którzy go nienawidzą, do tych którym ciągle mało oraz do tych którzy już mają go dość - może tutaj go odkryjecie na nowo Jest to MOJA dokumentacja miasta Bez upiększania i ozdabiania
Niemniej dla tych wszystkich którzy są ciekawi Wrocławia również mam coś przygotowanego - mianowicie przed każdą wyprawą będę wstawiał mapkę z zakreślonym obszarem i spisem ulic po których będziemy się poruszać (tak, żebyście się orientowali oraz tak na wszelki wypadek - jakbyście kiedyś przyjechali do Wrocławia i chcieli sami poodkrywać te miejsca ). Dodatkowo będę starał się pokrótce (bardzo pokrótce ) scharakteryzować co ważniejszy obiekt Niemniej naprawdę będzie to skrót telegraficzny, który ma jedynie przybliżyć charakterystykę miejsca Bo w końcu jeśli Wam się spodoba to sami poszukacie więcej lub postanowicie odkryć go na własną rękę ( co nie ukrywam jest o wiele ciekawsze i bardziej interesujące niż słuchanie nudnego przewodnika bądź czytanie równie nudnych i ogólnikowych przewodników turystycznych ) .
Będę pokazywać Wrocław znany i nieznany, piękny i obdrapany. Takim jakim po prostu jest i który Wrocławianie widzą na co dzień. Nie mam zamiaru wciśkać nikomu, że Wrocław jest najpiękniejszy, najczystszy, najszybciej rozwijający się i bla bla bla bla bla. Sami zobaczycie i ocenicie Jak coś uznam za wartego uwagi to pewnie wspomnę o tym
Niektórzy mogą pomyśleć, że to taki internetowy przewodnik po Wrocławiu. Może i w pewnym sensie tak, ale nie do końca Bo to nie będzie przewodnik w tradycyjnym tego słowa znaczeniu - czyli pokazujący to co mamy reprezentacyjnego. To będzie raczej przewodnik po PRAWDZIWYM Wrocławiu
Mam nadzieję, że Wam się spodoba i że oglądanie tych zdjęć sprawi Wam taką samą przyjemność jak mi robienie ich

Pozdrawiam i zapraszam !

P.S. Pierwszą wycieczkę musiałem wrzucić całą niestety przez co strona nr 1 może się trochę ładować, ale warto chwilę poczekać Niemniej zapewniam, że to ten jeden jedyny raz tak się przytrafia, gdyż sytuacja to na mnie wymusiła Licząc od drugiej każda kolejna wyprawa będzie stopniowo realizowana - jedynie kilka zdjęć naraz

A oto linki, aby szybko się przenieść do konkretnych, interesujących Was dzielnic miasta

WYPRAWY :

2009 rok :

I. Ostrów tumski, wyspy i część Śródmieścia
II. Zdjęcia z dachu Galerii dominikańskiej, Urząd Wojewódzki i rejony Parku Staszica
III. Zimowy Ołbin
IV. Trzy w jednym - Nadodrze, Ołbin i Plac Grunwaldzki
V. Szybko, krótko, betonowo i zielono, czyli Hala Stulecia i okolice
VI. Breslau we Wrocławiu. Zachodnie Nadodrze - rejony Kurkowej i okolica
VII. Zapomniana część Śródmieścia - Kleczków
VIII. Powiew dawnej potęgi, czyli świeżo wyremontowany Zamek Królewski oraz dom handlowy "Wertheim" ("Renoma")
- "Na luzie" I - kilka dni bez aparatu - wrzucanie staroci
- "Na luzie" II - Czarna dziura w centrum miasta, czyli Nowy Targ - kiedyś i dziś
IX. Stary Breslau i nowy Wrocław, czyli zachodnie Nadodrze - od ponad stuletnich kamienic do kilku(nastu) letnich wrocławian
- "Na luzie" III - Otwarcie fontanny "stulecia" (Pergola)
X. "Z kamerą wśród zwierząt" - wycieczka po wrocławskim ZOO
XI. Dawna dzielnica kominów i fabryk, dziś betonu i szkła - Szczepin, czyli pierwsza wizyta na Przedmieściu Mikołajskim
XII. Jak dawni mieszczanie rezydowali - Stare Szczytniki
XIII. Zieleń, kamienice, beton i wspomnienie dawnego Breslau - Park Południowy i okolice ronda na Powstańców Śląskich
- "Na luzie" IV - Od Ostrowa Tumskiego do Podwala
XIV. Przedwojenne, ekskluzywne peryferie - Karłowice
- "Na luzie" V - Wolnym krokiem po zachodniej części Starego Miasta
- "Na luzie" VI - Po wyspach z psującym się aparatem
XV. Małomiasteczkowe klimaty w wielkim mieście - Psie Pole I
- "Na luzie" VII - Po Ostrowie Tumskim i jego ogrodach, Starym Mieście i Śródmieściu
XVI. Wrocławskimi bulwarami między Starym Miastem, a Halą Stulecia
XVII. Bulwarami, Promenadą i Podwalem, czyli łukiem po zachodniej części Starego Miasta
- "Na luzie" VIII - Od Ostrowa Tumskiego do Arkad Wrocławskich

THE BEST OF 2009, czyli „33 sceny z życia Wrocławia”.
THE BEST OF 2009 - II runda
THE BEST OF 2009 - ROSTRZYGNIĘCIE KONKURSU !!!

2010 rok :

XVIII. Po ramieniu trójkąta, czyli pierwsze kroki na "Trójkącie Bermudzkim"
- "Na luzie" IX - Rzut oka na ostatni dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego
- "Na luzie" X - Trochę po Starym Mieście i Śródmieściu
- "Na luzie" XI - W śnieżycę, bokiem Starego Miasta
XIX. Od dworca do dworca, a nawet trochę dalej, czyli łukiem po wschodniej części Starego Miasta, Ostrowie Tumskim i Śródmieściu
XX. Od Dworca Głównego do Ostrowa Tumskiego, przez Rynek, czyli główną arterią do serca i jego dwóch przedsionków
XXI. Od Szczytnickiej do Politechniki, czyli przez płuca do mózgu miasta
XXII. Od wysp do Ronda Reagana przez Śródmieście

Jak niektórzy zauważyli dodałem nowy cykl czyli "Na luzie" Jest to nazwa tych eskapad, kiedy miałem aparat, ale nie robiłem żadnej konkretnej wyprawy, a jedynie chodziłem sobie po mieście i cykałem fotki

Last edited by el_barto; September 23rd, 2010 at 06:28 PM.
el_barto no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 21st, 2009, 07:12 PM   #2
el_barto
Registered User

WYPRAWA NR "I"

Tak jak obiecałem Oto mapka terenu po którym w tej wyprawie będziemy się poruszać

Tytułem wstępu legenda moich map (pewnie to oczywiste, ale tak na wszelkie co ):
Czerwony - linia trasy po której się poruszamy z zaznaczeniem początku i końca trasy
Zielony - Ważniejsze miejsca na trasie Główny punkt odniesienia dla osób niezaznajomionych z Wrocławiem (specjalnie tak zaznaczyłem, żeby nie pisać każdej ulicy osobno i nie zapaćkać mapki )

I tak oto mamy :

I - Ostrów tumski
II - Wyspa piaskowa
III - Wyspa słodowa
IV - Plac św. Macieja
V - Plac słowiański (lub ulica Jedności narodowej jako granica między Nadodrzem, a Ołbinem )
VI - Park Nowowiejski

Spis ulic ( i mostów ) po których będziemy się poruszać :

1. Świętokrzyska (początek)
2. Kanonia
3. Plac katedralny
4. Św. Józefa
5. Katedralna
6. Most tumski
7. bulwar Wyszyńskiego
8. Mosty młyńskie
9. Św. Marcina
10. Wyspa słodowa (jako, że tu nie ma siatki ulic)
11. Kładka słodowa
12. Drobnera
13. Łokietka
14. Chrobrego
15. Plac św. Macieja
16. Trzebnicka
17. Jagiellończyka
18. Niemcewicza
19. Słowiańska
20. Jedności narodowej
21. Kluczborska
22. Park nowowiejski
23. Wyszyńskiego
24. Sienkiewicza (koniec)

To są oczywiście ulice po których będziemy szli, dlatego nie wypisałem tutaj tych ulic, których zdjęcia SĄ TUTAJ, a na których nasza noga nie POSTAŁA !

To tyle tytułem wstępu ( identyczny będzie przed każdą wyprawą ) Za chwilę wrzucam zdjęcia

P.S.

Radzę każdemu jeszcze raz zapoznać się z relacją bo dodałem parę smaczków

Last edited by el_barto; May 23rd, 2009 at 11:34 PM.
Old February 21st, 2009, 07:38 PM   #3
el_barto
Registered User

Nie ukrywam, że ta pierwsza wyprawa to po prostu zdjęcia z wątku '"z patosem, bez patosu ...", które obiecałem znowu wstawić, dlatego opisy zdjęć będę kopiował i najwyżej uzupełniał Jednak jak tylko wstawię to wszystko to przechodzimy do rzeczy zupełnie nowych (na co nie ukrywam czekam najbardziej ). Niemniej obietnicy trzeba dotrzymać

1.

Podróż zaczynam od moim zdaniem najbardziej magicznego miejsca na tej planecie czyli Ostrowa Tumskiego Tutaj od kościoła św. Krzyża.

2.

Tutaj mamy katedrę jak widać - ogólnie starałem się pokazać to wszystko z jakiejs rzadkiej, nietypowej strony. Po prostu może z tej której mi się to najlepiej ogląda

3.

Wejście na Ostrów tumski - wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby okazało się, że ta kostka od wojny nie była wymieniana

4.

A tu mamy widok z gąszcza ogrodu botanicznego Tak prawdopodobnie biedronki, żuki i inne owady widzą katedrę podczas codziennego spożywania posiłków

5.

Nie ukrywam, że do tego kościoła mam słabość. Po prostu jego grube mury i kształt zawsze mnie jakoś fascynowały. Wiadomo. Sam fakt, że jest dwupiętrowy już go wyróżnia Na dolnym piętrze urzędują greko-katolicy, a na górze wyznawcy rzymskiej odmiany katolicyzmu. Co ciekawe z kościołem związany był Mikołaj Kopernik i należał do jego kanoników Budowla posiada dwie wieże - północna nie została nigdy ukończona, zaś południowa wyższa ma 80 m(niektóre źródła podają 81 m), wysokości Dla porównania najwyższe kościoły Gdańska i Krakowa - Mariackie mają po 82 m

6.

7.

Tutaj pomału wychylamy się zza rogu kościoła św. Krzyża w kierunku katedry.

8.

9.

Aby być szczerym muszę przyznać, że tą figurę dopiero odkryłem, dlatego postanowiłem jej zdjęcie zrobić

10.
Old February 21st, 2009, 07:47 PM   #4
el_barto
Registered User

11.

12.

Ten remont jest w takim stanie już hoho-parę miesięcy ...

13.

Wyrastajace i wystające ponad wszystko wieże katedry

14.

Bardzo ładny budynek Szczególnie urokliwy latem kiedy porasta roślinnością

15.

Trudno uwierzyć, że to centrum 650 tysięcznego miasta Cisza, spokój, wąska uliczka. Czas się tu zatrzymał

16.

17.

Przepiękny zaułek kończący się kluskową bramą Niezwykle urokliwe i romantyczne miejsce Tylko ten znak ...

18.

Obok siebie - najstarszy i najmniejszy kościół w mieście - św. Idziego, a na jego tle najwyższy czyli katedra św. Jana Chrzciciela

19.

20.

Na zakończenie prawie już archiwalne zdjęcie przedstawiające ostatnie dni budynku który sprzecił od momentu powstania piękno tego miejsca czyli przychodnia NFZ Gdy już zostanie zrównana z ziemią to na jej miejscu postwanie pięciogwiazdkowy hotel Rialto z architekturą na pewno bardziej nawiązującą do gotyku niż ten tutaj komunistyczny klocek

qwerty007 liked this post
Old February 21st, 2009, 08:20 PM   #5
el_barto
Registered User

21.

Plac katedralny i przepiękny, ogromny budynek z czerwonej cegły należący do wyższego seminarium duchownego Ciężko było go całego objąć Musiałem cofać się i cofać, aż w końcu moje plecy zderzyłem się z katedrą i dalej już nie dałem rady

22.

Tutaj mamy katedrę od tyłu z jej kaplicami

23.

Środek placu katedralnego z kolumną Chrystusa króla wszechświata

24.

Tu gdzie stoimy było kiedyś koryto Odry zasypane w XIX wieku Widok w kierunku śródmieścia

25.

W tym oto budynku rezydują siostrzyczki

26.

To na co niektórzy czekali dekadami Wreszcie się dzieje. Niemniej kiedy wreszcie wezmą się do pracy ?

27.

Potężny i śliczny gmach muzeum narodowego. Niestety trochę zaniedbany oraz nie posiadający swoich hełmów na wieżach . Niemniej dalej urodziwy Latem porośnięty roślinnością pokazuje swe najpiękniejsze oblicze. Niemniej nawet w zimie prezentuje się dostojnie i patetycznie bym rzekł
Oto i kolejna niespodzianka do mojego wątku Mam zamiar dodawać zdjęcia porównujące stan budynków bądź najważniejszych ulic, ze stanem obecnym To jest również ukłon w stronę mieszkańców Wrocławia, którzy nie mają czasu wertować internetu w poszukiwaniu starych zdjęć miasta Zdjęcie z hydrala oczywiście

28.

Jak już postanowicie tak jak ja połazić po Odrze to zobaczycie dokładnie to samo Panorama wrocławskiego starego miasta z perspektywy ... hmmm ... człowieka stojącego na rzece

29.

To samo tylko w przybliżeniu

30.

Nie ukrywam, że na tym zdjęciu bardzo mi zależało Największe skupisko wrocławskiego baroku widziane od rzeki
Old February 21st, 2009, 08:35 PM   #6
el_barto
Registered User

31.

Tutaj historia ma się podobnie jak z poprzednim zdjęciem tylko tu mamy sam gotyk i neogotyk plus dwie wieże (św. Klara i Św. Maciej) bez hełmów. Mam nadzieję, że z czasem je odzyskają .

32.

Mimo, iż centrum miasta to natura chętnie się tu pojawia Pod tym mostkiem wpływa się do zatoki gondol

33.

Tak sobie stałem na tym lodzie i od niechcenia cyknąłem tą fotkę. Po zrzuceniu zdjęć chciałem ją wyrzucić bo wydawała mi się nieciekawa, jednak potem mi się nagle odmieniło i postanowiłem jednak ją zamieścić Na pierwszym planie Most grunwaldzki, a w tle największa w Europie przedwojenna wieża ciśnień Unikat Zabytek klasy "0" jeśli idzie o technologię wodną Widok dokładnie o 180 stopni odwrócony w stosunkudo starego miasta z poprzedniego zdjęcia. Miejsce wykonania to samo

34.

Wracamy na ląd. Na tym zdjęciu również mi zależało Chciałem bardzo zmieścić trzy olbrzymie kościoły - najwyższy czyli katedrę, największy kubaturą - najświętszej Marii Panny na piasku (ten najgłębiej) i dwupiętrowy- św. Krzyża plus oczywiście przyrodę

35.

Katedra widziana od południa Tym zdjęciem chciałem zrekompenstować to, że tym razem plan robienia zdjęć nie obejmował fotek robionych z bulwaru Dunikowskiego - następnym razem postaram się to wynagrodzić

36.

Z bulwaru wchodzimy już bezpośrednio na ziemię "świętą"

37.

Jak już człowiek stanie obok katedry i popatrzy w kierunku kościoła św. Krzyża to ujrzy takie właśnie widoki Coś wg mnie jest w tym zdjęciu - dlatego je sobie na pulpit wrzuciłem Klimat jak ze średniowiecza mimo tych aut

38.

Jak o katedrze wrocławskie zwykło się mówić "matka kościołów śląskich" tak dla mnie ten portal jest królem portali wrocławskich Moim zdaniem jest przecudny. Te jego figury i motywy roślinne Miodzio

39.

A oto i ona - "Matka kościołów śląskich" z bliska Z perspektywy nic nie znaczącego "maluczkiego człowieczka"

40.

I na zakończenie tej tury zdjęc . Skoro już oddalamy się od katedry w stronę wyspy piaskowej to trzeba zrobić zdjęcie całego portalu zachodniego z perspektywy człowieka idącego w stronę katedry. Niestety my to miejsce opuszczamy, ale jak to się mówi "z deszczu pod rynnę" bo dalsza część naszej podróży będzie równie piękna
Old February 21st, 2009, 09:20 PM   #7
el_barto
Registered User

41.

Tutaj widok "prawie" od frontu na najstarszy kościół w mieście

42.

Moim zdaniem renowacja tego budynku jest jedną z najlepszych w mieście :_

43.

44.

Bardzo fajnie odrestaurowany budynek jednak czegoś tu brakuje Kto wie, może kiedyś uzupełnią ...

45.

Zanim bliżej przyjrzymy się pałacowi arcybiskupów dobrze rzucić okiem na obszar ich historycznej jurysdykcji

46.

Myślcie co chcecie, ale moim zdaniem bardzo klimatyczne są te smoki i pasują doskonale

47.

Pałac arcybiskupi w całej krasie

48.

My co prawda z Ostrowa wychodzimy, ale osoba idąca w kierunku katedry ma przed sobą taki właśnie krajobraz Archikatedra (tak właściwie ) Jana Chrziciela posiada najwyższe wieże w mieście - 97,5 m (niektórzy uważają, że ponad 100 m). W każdym razie obiekt ten w czasie wojny zniszczony był w ponad 70 %. Komuniście rozważali zaniechanie odbudowy i pozostawienie resztek budowli jako pamiątki. Na szczęście jednak te plany nie doszły do skutku. Kościół posiada jedną z najpiękniejszych europejskich kaplic - św. Elżbiety oraz największe organy w Polsce ( przeniesione z Hali stulecia ). Jest to również pierwsza w pełni gotycka świątynia, która powstała na terytorium Polski Ciekawostką jest, to że tak naprawdę posiada cztery wieże Jednak dwie wschodnie nie są nawet w połowie tak wysokie jak zachodnie. Jako, iż jest to najważniejsza świątynia w mieście, przedstawiam tutaj kilka jej wcieleń

Chronologicznie

Przed odbudową hełmów strawionych w pożarze w 1759 r.

Po nakryciu wież neogotyckimi hełmami z lat 20. XX wieku.

Po zniszczeniach wojennych ...

I cały okres komunistyczny dopóki w 1991 nie wstawiono hełmów z powrotem
Zdjęcia z hydrala oczywiście

49.

Niezwykle ekspresyjna i niestety zaniedbana rzeźba św. Jana Nepomucena przed kościołem św. Krzyża .

50.
Old February 21st, 2009, 09:34 PM   #8
el_barto
Registered User

51.

Wychodząc z ostrowa tumskiego w kierunku piaskowego widok zamyka nam ta potężna bryła największego kościoła miasta (jeśli idzie o kubaturę ) Co ciekawe ta jedna wieża widoczna tu po prawej zawsze była mniejsza Po prostu nigdy jej nie skończono
A poniżej zdjęcie przedstawiające zniszczenia wojenne tego potężnego kościoła. Posiadał on przed wojną najbogatsze wyposażenie barokowe w mieście obok kościoła najświętszego imienia Jezus. Jednak w przeciwieństwie do niego nie miał tyle szcześcia i całe wyposażenie budowli na wyspie piaskowej uległo zniszczeniu ...

52.

No i to już ostatnie zdjęcie Z ostrowa tumskiego Nasza stopa już tu więcej w tej relacji nie powstanie Teraz każde jego zdjęcie będzie z terenów wokół. Po lewej stronie widać kawałek Orphanotropheum Inaczej mówiąc był to budynek przeznaczony na ... sierociniec dla dzieci z rodzin szlacheckich W sumie dość nietypowe

53.

No i mamy pierwsze zdjęcie spoza wyspy tumskiej Zdjęcie wykonałem stojąc oczywiście na moście tumskim, a przed nami widok na lewobrzeżną część miasta gdzie na pierwszym planie mamy halę targową, która jest już ponad stuletnia Po prawej ten biały budynek to gmach biblioteki uniwersyteckiej. Co ciekawe gdy jakoś rok czy dwa temu dach już się kompletnie rozwalił to pieniądze na remont tego budynku zawierającego jedne z największych zbiorów w kraju w tym największe zbiory starodruków i map wyłożył jakiś prywatny inwestor z Niemiec !

54.

Tutaj w przybliżeniu widok na wrocławskie gotyckie i neogotyckie wieże Będziemy do tego często wracać bo nie ukrywam, iż mnie osobiście bardzo ten temat fascynuje A co dokładnie to pokażę na innych zdjęciach i wytłumaczę

55.

Z tego samego miejsca co dwa poprzednie zdjęcia wykonane jest i to Z tym, że tutaj rozciąga się panorama prawobrzeżnego miasta

56.

A oto często pomijany i niezauważany. Moim zdaniem również jakby wogóle najmniej rozpoznawany na ostrowie tumskim kościół św. Piotra i Pawła Nie jest może duży, ale na pewno ma urok Zwłaszcza z kościołem św. Krzyża w tle Przynajmniej wg mnie

57.

A oto grajek uliczny. To już któryś z kolei którego tam spotkałem. Nie wiem czy urzędują tam codziennie, ale ja mam to szczęscie, że 9 na 10 razy jak tam jestem to trafię na kogoś grającego Wg mnie świetny pomysł. Zwłaszcza jak grają te średniowiecznie melodie na fletach. Przechodząc wtedy wieczorem przez most w kierunku katedry i słysząc te melodie w tle jak nigdzie indziej w Europie (gwarantuję !) czuć klimat jak ze średniowiecza. Jak dla mnie coś niesamowitego (i to zwłaszcza w centrum tak dużego miasta). Ja zawsze mam wrażenie, że jak pójdę kawałek dalej i skręcę za rogiem to spotkam kowala podkuwającego konie ...

58.

I tak zeszliśmy z mostu tumskiego i stoimy już na wyspie piaskowej i przed nami jej zabudowa Tu gdzie teraz stoi pomnik przed wojną stały kamienice czynszowe. Moim zdaniem jeśli chodzi o teren wysp to tu akurat wojna dobrze podziała bo te 4-5 piętrowe kamienice zwyczajnie tu nie pasowały i zaburzały charakter tego miejsca A tak mamy mały bulwar

59.

Bardzo popularny i częsty motyw z pocztówek, przewodników itd. Niemniej może nie każdy ma przewodnik bądź pocztówkę z Wrocławia, więc oto mały prezent dla nich Dla każdego - kto był czy nie był we Wrocławiu Kto jest z Przemyśla, Szczecina, Gdańska, Poznania, Warszawy, Lublina, Łodzi, Białegostoku, Torunia czy Krakowa

60.

A oto w przybliżeniu jedna z dwóch figur strzegących wejścia do ostrowa tumskiego Tutaj św. Jadwiga trzymająca ... niech każdy sam zobaczy co

Last edited by el_barto; February 21st, 2009 at 09:51 PM.
Old February 21st, 2009, 09:47 PM   #9
el_barto
Registered User

61.

I Jan Chrzciciel oczywiście Ja się osobiście nie spotkałem nigdzie na żadnym forum ze zbliżeniami tych figur więc tymbardziej postanowiłem je sfotografować i wstawić

62.

Skoro staliśmy na tym moście to trzeba też go pokazać z "zewnątrz".

63.

Kościół św. Marcina. Mały, ale niezwykle urokliwy Po wojnie odtworzony z trochę inną wieżą (dla wielu wrocławian jak i dla mnie to spore zaskoczenie) Jest to jedyna pozostałość po zamku książęcym na lewej stronie Odry Jedyna budowla w każdym razie bo jeszcze się trochę muru zachowało

64.

Młyn Maria Z rodowodem średniowiecznym. Niestety ostatni jaki pozostał w rejonie wysp. Czemu ? Ano dlatego, że w latach 70. prezydent Wrocławia postanowił wysadzić w powietrze inne młyny o rodowodzie średniowiecznym - św. Klary. Dziś pozostały z nich tylko fundamenty i figura w muzeum . Ponoć jest chęć ich rekonstrukcji. Może ktoś wie więcej ? Niemniej póki co warto by i o te zadbać. Bo o ile ostrów tumski jest wypieszczony (choć i nie cały) to wyspa piaskowa jest strasznie zapuszczona ( w tym i brakuje dalszego ciągu ulicy staromłyńskiej) i woła o pomstę do nieba. Zwłaszcza w związku z tym, iż to centrum miasta jak i faktem, że od tego roku pozostanie już deptakiem na zawsze. Więc o ile ostatnie zdjęcia mogły być patetyczne, tak te niestety przynajmniej na razie takie nie są, ale to Wrocław właśnie. Bez "podrasowywania" i koloryzowania

65.

A to zdjęcie zrobiłem, żeby pokazać każdemu kto tu nie była jak potężna jest bryła tego kościoła i jak niezwykle grube mury posiada. Niemniej, aby w pełni to docenić polecam oglądanie z bliska Dziś kościół jest dość zaniedbany choć aktualnie trwa remont dachu Przed wojną posiadał niezwykle bogate i chyba najbogatsze obok kościoła najśw.im.Jezus barokowe wyposażenie, które w czasie wojny oczywiście zostało całe zniszczone. Po wojnie był tak pusty, że zwożono do niego wyposażenie z kościołów z całego dolnego śląska. Żeby nie było. Trzeba być uczciwym. Z Wrocławia wywiezono ogromnie ilości muzealiów (ponoć 118 ciężarówek i 28 wagonów kolejowych !!!), ale nie można zaprzeczać, że Wrocław też coś od innych dostał. Niemniej chyba każdy by wolał, aby do czegoś takiego nie dochodziło. Ponadto w kościele mieści się genialna szopka bożonarodzeniowa z tysiącami ruchomych elementów Naprawdę gorąco polecam ! Zrobiłbym zdjęcie, ale nie wiedząc czemu jak tam byłem to zamknięte było

66.

Ceglany budynek po prawej obok kamienic to średniowieczny szpital św. Anny z czasem przekształcony na kaplicę szpitalną Dziś chyba Salezjanki tu rezydują Niestety tym razem nie poszedłem wgłąb wyspy i nie zrobiłem zdjęcia cerkwii św Cyryla, Metodego i Anny (następnym razem zrobię). W każdym razie tak jak pomyśleć nad tych to mieli hopla we Wrocławiu na punkcie kościołów Na ostrowie tumskim jest 5, na wyspie piaskowej 2 co w sumie daje 7 kościołów na terenie około 15 hektarów W tym 3 potężne, wielkie kościoły Dodatkowo na lewobrzeżnym starym mieście jest ich jeszcze ok. 20 No mieli fantazję Co mnie zawsze zadziwiało jak podróżowałem po miastach to to że w innych ośrodkach owszem zdarzały się kościoły, ale był to zazwyczaj schemat : jeden duży kościół, miasto i najwyżej jakieś małe pomocnicze. A tu fani kościołów mają raj na ziemi bo monumentalnych budowli nie brakuje. Co właściwie pokazuje jak niezwykle bogate miasto kiedyś to było. Z polskich miast jedynie Gdańsk mógł z nim się równać. A wracając do zdjęcia to te kamieniczki o ile mnie pamięć nie myli nazywają się "Pod królem Salomonem" i "Pod okiem opatrzności". Powstały po pożarze wyspy pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym.

67.

Poprzednio się rozpisałem więc teraz krótko Jest fizycznie niemożliwe wykonać Z PERSPEKTYWY PIESZEGO wykonać zdjęcie wszystkich 5 kościołów Ostrowa tumskiego naraz. Ale czterech za to się da więc spróbowałem

68.

I jak tu nie mówić, że czas się w tym miejscu zatrzymał ?

69.

Ten tutaj uroczy balkonik jest częścią mostów młyńskich na których teraz stoimy Zatrzymując się na nim można spokojnie oglądać Odrę płynącą pomiędzy wyspami Z tym miejscem wiąże osobistą bardzo ciekawą historię. Mianowicie jakoś 2-3 lata temu bardzo często w tych rejonach się poruszałem i pamiętam, że jakoś w wakacje to było. Szedłem sobie z hali targowej do przystanku na Bema i na tym właśnie balkonie ktoś zostawił etui z okularami. Nie było nikogo więc postanowiłem, że je zostawię, zamiast brać i zwrócić właścicieilowi. Tak więc poszedłem dalej itd itd. Następnego dnia ( wieczorem !) wracałem tędy i co widzę ? Okulary dalej leżą ! I żeby było ciekawiej stałem tam chwilę nie mogąc uwierzyć i co się stało ? Właściciel się zjawił i wziął je ! To dopiero magiczne miejsce !!!

70.

Na koniec tej porcji zdjęć zostawiam was z naturą
Old February 21st, 2009, 09:58 PM   #10
el_barto
Registered User

71.

Skoro na balkoniku przystanęliśmy to teraz parę widoków z tej perspektywy To zdjęcie pokazuje wg mnie fenomenalne wprost położenie i wyjątkowość Wrocławia Popatrzcie jak kościół się ma do kąta tego murku Dla mnie jest to genialnie zrobione Sprawia trochę wrażenie jakby kościół był statkiem i płynął bądź jakby ten murek został naturalnie przez wode wyżłobiony

72.

73.

A to przedmieście odrzańskie widziane "przez" most młyński Każdy stojący na tym balkoniku może ujrzeć właśnie w taki sposób prawobrzeżne miasto Oczywiście jeśli ma ZOOM w oczach

74.

"Schodząc" chwilowo na ląd przed nami nowy budynek zamykają plac Bema - "Bema Plaza". Czy się komuś podoba to rzecz gustu. Moim zdaniem skromnym jest trochę zbyt surowy. Niemniej gdyby nie ta nieudana totalnie kopuła czy jak kto woli okrągła część to byłoby dużo lepiej. Niemniej najciekawszy ten budynek wg mnie jest dokładnie po drugiej jego stronie. A ten różowy budyneczek to oczywiście jeden z wielu we Wrocławiu XIX-wiecznych ... szaletów

75.

Krótki postój tutaj przed kościołem św. Marcina. Jeśłi ktoś z was nie był we Wrocławiu, a kiedyś będzie jechał autokarem zorganizowaną grupą to istnieje jakieś 99,9 % szans, że tu będzie miał jak nie pierwszy to na pewno jakiś postój bo natym parkingu bardzo często zatrzymuja się wycieczki i zaczynają zwiedzanie miasta Także dobrze wiedzieć na przyszłość

76.

Tego zdjęcia nie mogłem sobie odmówić Kocham to w tym mieście ! To cudowne piętrzenie się brył budowli i wież. Jedno przenika drugie i kościoły w jednej linii tworzą taką jakby piramidę ze stopniami w postaci całej bryły budynki. Jaki kiedyś ludzie mieli zmysł do budowania ! Świadomie bądź nie

77.

Niedługo już to miejsce będzie deptakiem. A póki co w godzinach szczytu pełne jest samochodów. Niemniej mnie udało się "upolować" pusty most (we Wrocławiu w piątek ok. 14 !!!) i w miarę pusty plac. I tak za plecami mamy średniowiecze, a przed sobą XIX wieczne przedmieście i element postmodernizmu

78.

I ruszamy pomału z wyspy piaskowej na kolejną wyspę tym razem słodową. A Tymczasem przed nami ulica staromłyńska (niestety obecnie bardzo krótka)

79.

Przystańmy na chwilę koło mostka łączącego obie wyspy i rzućmy z bliska okiem na wrocławski barok

80.

Z tego samego miejsca widok na prawy brzeg Odry i bulwar słoneczny
Old February 21st, 2009, 10:14 PM   #11
el_barto
Registered User

81.

I to właśnie lubię najbardziej Zjechałem już trochę Europy, ale powiem szczerze. Tak pięknego widoku nigdzie nie widziałem. Tzn. owszem są piękne i wspaniałe nadrzeczne tereny itd. Ale nigdzie wg mnie tak genialnie nie otrzymano efektu pietrzenia budowli i takiego jakby "stopniowania" jak tutaj Po prostu majstersztyk I tak jeszcze w tym miejscu dwóch wież brakuje, ale już dziś wygląda to cudnie

82.

Tutaj niestety z prozą życia codziennego

83.

Marzy mi się dzień kiedy zobaczę te brakujące wieże Oraz te na Marii Magdalenie oczywiście

84.

85.

Na szczęście i natura o tym mieście nie zapomniała

86.

87.

Ostatnia zachowana kamienica z gęsto przed wojną zabudowanych wysp wrocławskich. I tak wg niektórych jest o tą jedną za dużo. Niemniej ja uważam, że ta akurat wzbogaca krajobraz tego rejonu. Jest też dość oryginalna bo posiada zabudowana i okna z 3 stron Ja nie chciałbym, żeby jej zabrakło kiedyś

Aby nie pozostać gołosłownym

88.

Kamienice na placu Bema z wyspy słodowej w całej okazałości

To miejsce ogładane stąd przed wojną wyglądałoby trochę inaczej I z pewnością po lekkim spojrzeniu w prawo nie ujrzelibyśmy kościoła św. Marcina zasłonionego przez czynszówki

89.

To i poprzednie zdjęcie powstały w celu zrobienia z nich panoramy placu Bema kiedyś w przyszłości.

Przed wojną to miejsce na pewno bardziej przypominało to plac i było spokojniejsze Tych domów po lewej niestety nie ma

90.

Widok na wyspę bielarską, hotel Plaza i przedmieście odrzańskie

Na dziś to już koniec Jutro postaram się wrzucić resztę, Choć jak sami wiecie jeszcze dużo tego to jednak chciałbym już tą wyprawę pierwszą zakończyć i wreszcie nowe rzeczy powrzucać

Last edited by el_barto; February 21st, 2009 at 10:27 PM.
Old February 22nd, 2009, 11:51 AM   #12
el_barto
Registered User

91.

Stoimy właśnie na fundamentach jednego z młynów św. Klary i patrzymy na cały plac Bema
Młyny znajdujące się tutaj do ich wysadzenia w 1975 były bardzo ważnym elementem w krajobrazie Wrocławia. Jak ważnym okazał się ich brak, który dodatkowo zwiększył ich wartość z punktu widzenia historycznego ... W międzynarodowy rok ochrony zabytków rozwalono jedne z najstarszych młynów europejskich o średniowiecznym rodowodzie ...
To co do dziś pozostało z młynów to fundamenty, rynny, elementy wyposażenia w muzeum i zdjęcia ... O ile zabudowa wysp Bielarskiej i Słodowej wydawała się burzyć krajobraz i powodować brak zieleni w centrum to młyny tworzyły niezwykle romantyczny i cenny krajobraz ...

Tutaj przed wojną widoczne z placu Bema.

Po wojnie tuż przed wysadzeniem w 1975 roku ... Jak obecna gdańśka wyspa spichlerzy niestety tyle szczęścia nie miała ...

92.

Wyspa bielarska, plac zabaw, pomnik Sokratesa, a w tle kamienice

93.

Jw. tylko bez pomnika

94.

Pomiędzy wyspami życie płynie spokojnie Bardzo spokojnie Dla niezorientowanych - to jest dokładnie środek miasta 5 min do rynku

95.

I gdy tak powoli życie leciało my sobie do wody zeszliśmy I patrzymy na ceglany budynek dawnego aresztu i kamienice

96.

I tak dostosowując się do otoczenia, sobie stoimy(no może kucamy, aby choć trochę dostosować się do kaczek i popatrzeć na świat z ich perspektywy i wysokości) i patrzymy ... wyłączając się z miejskiego krwiobiegu ... kontemplując przyrodę ... chrrr ...

97.

Ale nam się przysnęło ;p To teraz coś dla tych co lubia mocne wrażenia ;p Jeśli mówili wam, żebyście tego nie robili sami w domu to niesłuchajcie ! Ominie was najfajniesza zabawa Iść tam po lodzie nie mając się czego złapać ... robisz jeden krok w lewo i coś trzeszczy ... szybko drugi w prawo i jest ok ... cholera po 3 sekundach znowu trzeszczy ... to potem krok dalej ... no wreszcie spokój ... ale zaraz ... gdzie ja jestem ? ;p Tak właśnie to wyglądało ;p zorientowałem się, że stoję pośrodku lodu, a 10 cm ode mnie jest woda, brzeg jakiś metr za mną, nie ma się czego złapać, ściany się też nie złapię jak coś a brzeg jest oblodzony i bez trawy więc też nie ma się czego złapać ;p no ale trudno ;p jak weszliśmy to brniemy dalej ale udało się i piszę tu teraz Ale uwierzcie mi trzeba naprawdę baczyć na kroki

98.

To skoro już zszedłem na lód i udało mi się o ścianę oprzeć to pokazuję wam świat dosłownie od strony rzeki : Mam więcej zdjęć jak coś Ale ci co na co dzień nie latają lub nie mają możliwości zejścia do rzeki ... Proszę bardzo

99.

Skoro się zebraliśmy jakoś i udało się na brzeg wdrapać to z radości nawet bloki sfotografowałem;p

100.

Tu się raczej czym chwalić nie ma. Obok kościoła młyn, który jest obrapany do granic możliwości. W dodatku z wieloma wybitymi szybami. Przypomina mi to trochę gdańską wyspę spichlerzy. Dokładnie taki sam syf i zaniedbanie w centrum miasta. A szkoda. Bo to moje dwa ulubione miasta.
Old February 22nd, 2009, 12:06 PM   #13
el_barto
Registered User

101.

To zdjęcie też jest dla mnie dość ważne bo pokazuje czego brak jeszcze na tej wyspie. A brak mianowicie zabudowy ulicy staromłyńskiej. Czytaj : Brakuje dwóch pierzei kamienic przed kościołem gdzie teraz jest pusty plac i jest ta góra śniegu
Przed wojną był to teren dużo gęściej zabudowany i na pewno bardziej urokliwy
Jako, iż to moja ulubiona wrocławska wyspa i obok Ostrowa tumskiego w historii miasta najważniejsza (tędy biegł bursztynowy szlak) przedstawiam parę zdjęć pokazujących to miejsce z czasów prosperity

Ujęcie z mniej więcej tego samego miejsca tj. Wyspy słodowej. Tylko trochę dalej

To jest co prawda z drugiej strony, ale jest tak cudownie piękne, że nie mogłem go sobie odmówić ...

Po prostu - CUDO !!!

Jak wyżej tylko, że tuż po zakończeniu działań wojennych ...

102.

Tu chciałem pokazać wielkość pustki tej wyspy pokrytej śniegiem. Taką lodową pustynię I miałem farta bo akurat jakaś kobieta przechodziła to wyczekałem odpowiedni moment, i że tak powiem zaatakowałem "od tyłu" ;p

103.

104.

Lód na ziemi, lód na wodzie, a tam w oddali gmach uniwersytetu A zanim wieża kościoła św. Elżbiety przy rynku

105.

106.

Tu w szerszej perspektywie z mostem uniwersyteckim

107.

Nie wiem czemu, ale znajomy pomylił to zdjęcie z jakimś z Pragi

108.

Natura, ludzie i architektura na wielu poziomach, ale ważne że razem

109.

Ten widok z tym drzewkiem kocham Jak Necropolis ;p

110.

Last edited by el_barto; February 22nd, 2009 at 12:15 PM.
Old February 22nd, 2009, 12:34 PM   #14
el_barto
Registered User

111.

112.

113.

114.

115.

To jest tył tej jedynej kamienicy na wyspie słodowej Już kilka kamienic posiada takie malowidła. Jest to pomysł miasta na puste ściany Czy to ładne czy brzydkie to niech już każdy sam oceni

116.

117.

118.

Tak przy okazji - oto jakby wyglądał uniwersytet gdyby udało się dokończyć jego budowę

Niestety wojna siedmioletnia przerwała jego rozbudowę i udało się ukończyć tylko wieżę matematyczną .

119.

Widok z samego koniuszka wyspy na przedmieście odrzańskie

120.
Old February 22nd, 2009, 12:40 PM   #15
el_barto
Registered User

121.

No i żeby nie było -teraz coś przyziemnego Po ilości i wielkości śladów mniemam, iż to dzieło 14-16 letnich młodych wrocławskich obywateli Ale popatrzcie jak równo im to wyszło

122.

Te gołąbie to się chyba niczego nie boją ;p Można na nie wręcz wejść

123.

To i następne zdjęcie dedykuję wszystkim zakochanym A nazywam je roboczo "Miłość w mieście Breslau"

124.

125.

126.

Hotel Plaza koło lustra wody Niektórzy twierdzą, że kształtem przypomina płynącą Odrę Ja tego nie widzę, niemniej wg mnie pasuje do tego miejsca Zwłaszcza latem gdy obdija się od powierzchni wody

127.

Na tym zdjęciu kończymy Stare miasto Idziemy tym postkiem przez taką powiedzmy "bramę" Przed nami kamienice, a za nami stare miasto, które już całkowicie opuszczamy i w tej relacji do niego już nie wrócimy Teraz będziemy poruszać się wyłącznie po terenie XIX-wiecznego przedmieścia odrzańskiego
Old February 22nd, 2009, 12:54 PM   #16
el_barto
Registered User

128.

I tak oto wita nas przedmieście odrzańskie. Niestety jak i każde inne jest ono zaniedbane i to bardzo. Wszyscy wiemy, że mają tu miejsce remonty niemniej przy ogromnym terenie i setkach hektarów kamienic ciężko będzie ten teren zmienić w ciągu nawet dziesięciu lat. Bo na to potrzeba ogromniej ilości pieniędzy jak i dobrego pomysłu (co wg mnie jest nawet ważniejsze) jak i wrócić do życia nie tylko budynki w tych dzielnicach...

129.

130.

Ot i scena z codziennego życia ... Grupa uczniów beztrosko przebiegających przez ulicę . Proza dnia codziennego.

131.

Tu przed wojną stały 2 kamienice. Dziś pustka w zabudowie jest miejscem jak w wielu miejscach kraju - handlu o charakterze bazarowych - w centrum miasta. Niemniej działka jest już kupiona i jest projekt jej zagospodarowania. Moim zdaniem bez rewelacji, ale mogło być gorzej.

Oto to miejsce przed wojną . Tych dwóch kamienic po prawej właśnie nie ma. Ta z wieżyczką jak wrocławianie wiedzą stoi i ma się dobrze (to ta ze zdjęcia 127)

132.

Zbliżenie wgłąb gęstości tutejszej zabudowy .

133.

A tak przedstawia się sytuacja dokładnie naprzeciwko - po drugiej stronie ulicy. To ten sam zielony budynek, który widzieliśmy od strony wysp. Wg mnie dużo lepiej się prezentuje od strony Odry, ale tu również tragedii nie ma.

134.

To idziemy wgłąb odrzańskiego przedmieścia. Charakter zabudowy i jej zabrudzenie przypomina mi trochę krakowski kleparz. Niemniej z zupełnie inną skalą zabudowy.

135.

136.

Ulica Łokietka w całej krasie

137.

Wschodnia pierzeja ulicy

138.

Oby tak ze wszystkimi kamienicami Oby do wiosny !

139.

No i dotarliśmy do placu Św. Macieja. Założenie urbanistyczne z II poł. XIX wieku Na szczęscie w 3/4 ocalało do dnia dzisiejszego . Niestety ta 1/4 była również śliczna, a w dodatku było to jedno z niewielu zniszczeń tego przedmieścia więc tymbardziej miała pecha ...

140.

Potężna kamienica w południowej części placu. Jak dla mnie jedna z najciekawszych i najoryginalniejszych jakie widziałem

Last edited by el_barto; February 22nd, 2009 at 01:09 PM.
Old February 22nd, 2009, 01:35 PM   #17
el_barto
Registered User

141.

Achh ta samowolka remontowa ... uwielbiam po prostu te partery kamienic dotknięte polską ręką ...

142.

A oto i kolejna sporych rozmiarów koleżanka na tym placu

143.

Ot i wschodnia częśc placu

144.

145.
http://i582.photobucket.com/albums/ss267/el_barto666/DSC03032.jpg?t=1235301839[/IMG]
To jest to co mnie cholernie wkurza... totalny rozpizdziel... zielony parter, obrzydliwy słup, oczojebny pomarańczowy pojemnik na śmieci itd.itd ... o zgrozo ...

146.

Widok w kierunku ulicy Chrobrego i placu powstańców Wielkopolskich (coś dla Pawelskiego )

147.

Jako, że to miejsce szczególne dla mnie (na tym placu dorastałem) przedstawiam wam pocztówkę prezentującą to miejsce z końca XIX wieku

Ciąg kamienic po prawej stronie nie istnieje ...

148.

A teraz coś dla tych co to lubią panoramy Zaczynamy od tego miejsca Przed nami muszla koncertowa i fontann. Jedziemy w prawo !

149.

150.

No i tutaj niestety zaczyna się ta część placu, która nie tylko nie dotrwała do dziś, ale i została wręcz brutalnie oszpecona ...

151.

152.

153.

154.

Przed wojną ta zachodnia część placu prezentowała się następująco

Nie ma to jak wojna + komuna !!!

155.

Tu niestety, albo i stety ręka mi drgnęła ...

156.

No i wreszcie wracamy pomału do normalności

157.

158.

159.

Ta czerwona plomba przynajmniej wg wygląda na pierwszy rzut oka jak stara zabudowa lub przynajmniej przerobiona stara kamienica, a nie budynek, który powstał od nowa

160.

161.

162.

No i doszliśmy do punktu wyjścia
Old February 22nd, 2009, 02:13 PM   #18
fif91pl
Registered User

fif91pl's Avatar

Likes (Received): 122

Długa wycieczka z ciekawymi widokami, niekiedy bardzo szczecińskimi
fif91pl no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2009, 03:23 PM   #19
el_barto
Registered User

Właściwie to jeszcze nie jest połowa wycieczki Zaraz dorzucam resztę
Old February 22nd, 2009, 03:42 PM   #20
el_barto
Registered User

163.

Przed nami ulica Trzebnicka

164.

Tutaj wlot w K. Jagiellończyka.

165.

166.

Zachodnia strona Trzebnickiej.

167.

A tu z kolei zachodnia połowa Jagiellończyka

168.

Jeden z balkonów jakie można spotkać w rejonie tej zabudowy

169.

Bardzo ciekawe rozwiązanie z tą częścią kamienicy nad napisem "robocza"

170.

Tu już idziemy wgłąb ul. Jagiellończyka.

171.

a za oknem godzina 13 Lekko rozmazany obraz oddaje klimat sytuacji

172.

Przyjrzyjmy się bliżej co dziś na obiad Dalej w klimacie sytuacji

173.

Niezwykle klimatyczna boczna uliczka bocznej ulicy Ulica Myśliwska w gwoli ścisłości

174.

Dochodzimy do ulicy Niemcewicza Jak ktoś ma ochote kręcić filmy o II wojnie światowej to już jutro może zaczynać Tylko samochody się usunie

Tak z innej beczki :

Gdzie się podziała sąsiadka ? Został tylko kawałek muru ... Biorąc pod uwagę fakt, że całość zabudowy się tutaj zachowała można wysuć wniosek, iż właśnie dlatego tej kamienicy tutaj nie ma ... trzeba było dojazd na podwórze zrobić ...

175.

Karetki, radiowozy itd. to bardzo częste widoki w tej dzielnicy .

176.

Skala zabudowy daje nam dziś wyobrażenie o tym jak zaludnionym i bogatym miastem był przedwojenny Wrocław. W większości miast polskich zabudowa 4 piętrowa stanowi już o reprezentacyjności miasta. Tutaj 5-6 cio i więcej piętrowe kamienice to tylko jedna z wielu ulic przedmieścia ... Gdyby ominąć zniszczenia wojenne i zachować obecny w tamtych latach przyrost mieszkańców to dziś pewnie mielibyśmy drugie obok Warszawy miasto z ponad milionem mieszkańców .

177.

178.

Na przedmieściu odrzańskim można znaleźć setki takich butelek, ale ta jedna mnie szczególnie zainteresowała Nazwa "balsam kresowy" od razu dał mi wydźwięk metaforyczne wręcz Rozglądając się po okolicy przypomniał mi się artykuł z "New York Timesa" z 1899 o niezwykłej wręcz czystości wrocławskich ulic (tak tak !!! Oto link :http://wroclaw.hydral.com.pl/784,artykul.html ). Po tym gdy zszedłem na ziemię i zobaczyłem obecny stan i czystość wrocławskich ulic i świadom historii przypomniałem sobie skąd przybywała ludność do Wrocławia powojennego i w jakich rejonach ją najczęściej lokowano to od razu musiałem zrobić to zdjęcie Cóż "zamienił stryjek siekierkę na kijek" ;p albo "miotełkę na prawdziwy topór;p" Skansenowi może się spodobać - też jest z tych okolic to powinien wiedzieć

179.

Typowy obrazek dla tego rejonu. I tak dobrze, że szyba chociaż jest

180.

Dedykuję je wrocławskim kamienicom, urzędnikom i wstawiam również na poczet przyszłych zdjęć wrocławskiej zabudowy przedwojennej oraz pozostawiam siebie, Was i wszystkich z pytaniem "Czy istnieje jakieś światełko w tunelu dla wrocławskich kamienic i ich mieszkańców?"

Reply

Tags
wrocław

Thread Tools

Posting Rules