daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old March 16th, 2009, 01:43 AM   #1
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Donika II | 22 fl/kate | U/C (nė ndėrtim)

Donika II | 22 fl/kate | U/C (nė ndėrtim)Investor: Olti Trasing
Architect: Horizons Group
Location: Lakrishte
Floors: 22 fl, 20 fl, 18 fl, 11 fl
Status: Under construction

Official branch: www.benidona.com
Official website: www.horizonsgroup.orgLocation:


Last edited by L1nk1g; February 27th, 2014 at 08:27 PM.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 01:47 AM   #2
mr impossible
Registered User
 
mr impossible's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 109
Likes (Received): 9

How tall is it in meters?

I kind of like this....
It is huge.....
As you can see there is another building right aside from it is that in the project itself or some other Project?
__________________
Sad, this was going to be my favorite building ever, if constructed. But sadly canceled. :(
It would of been 655m tall or 2184 ft tall. Location would of been of course Dubai.
http://media.photobucket.com/image/a...e/DSC08480.jpg

ANARA WHAT COULD OF BEEN THE MOST AWESOME BUILDING EVER.
mr impossible no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 01:52 AM   #3
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

"Olti Trasing" is one of the companies that has been mentioned by many newspapers since late 2007 - as one of the companies that has acquired a building permission to build highrises in Lakrishte.

One of the examples:


http://www.kohavision.net/index.php?...k=view&id=8755

Quote:
Sė shpejti nis ndėrtimi i 40-katėsheve nė “Lakėrishte"
e diel , 09 mars 2008 - 22:47

Ka nisur tė zbatohet Plani rregullues urbanistik i lagjes "Lakėrishte" tė kryeqytetit, i cili parasheh ndėrtimin e mė se 5 300 objekteve banesore. 70 pėr qind e ndėrtimeve do tė jenė afariste, qė do ta bėjnė kėtė lagje njė “Manhatan tė Vogėl” tė Prishtinės. Plani nuk kufizon lartėsinė e ndėrtesave dhe tashmė 7 investues tė mėdhenj janė paraqitur qė tė ndėrtojnė objekte 40-katėshe dhe atyre u janė miratuar planet ideore. Vetėm nga dhėnia e lejeve urbanistike, Komuna do tė pėrfitojė rreth 25 milionė.“Olti Trasing”, “ENK”, “Dukagjini”, “Investitors Group”, “Dajti” dhe “Melihate Jusufi” janė disa nga kompanitė, tė cilat i kanė plotėsuar kushtet pėr tė ndėrtuar objektet shumėkatėshe nė “Lakėrishte”, bėn tė ditur Muhamet Gashi, zėdhėnės i Komunės. Ndėrtimet mund tė nisin posa kompanitė tė paguajnė kėstin e parė tė taksės sė ndėrtimit.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 01:54 AM   #4
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by mr impossible View Post
How tall is it in meters?

I kind of like this....
It is huge.....
As you can see there is another building right aside from it is that in the project itself or some other Project?
it looks like a single project.... I like it alot too... Looks really modern and elegant
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 01:59 AM   #5
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

EDIT

Last edited by SkaNdErBeG; April 20th, 2010 at 01:07 AM. Reason: wrong location
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 02:35 AM   #6
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

The same company is building the "Donika Appartments" in Ulpiana: http://www.skyscrapercity.com/showth...420623&page=79

SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 06:48 AM   #7
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,150
Likes (Received): 617

i really like this building....its unique in its design...great addition...Skanderbeg ur on a roll lately.


keep it up!
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 04:18 PM   #8
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Great project...really Prishtina is alrady quite a lot of high building. This new project for sure will put the city in the map....
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 06:00 PM   #9
Ultimo
Albanian Republic Kosova
 
Ultimo's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Prishtina
Posts: 551
Likes (Received): 74

Qikjo definitivisht eshte ndertesa qe po ndertohet ne ate vend..po bazohna me ni shkrim te ma hershem ne gazeten Expres te Petrit Selimit, tekst te cilin nuk po mund ta gjej per momentin, ku thot se biznesmenet llapijan se shpejti do te fillojne te ndertojne nje ndertese 30-40 kateshe ne Lakrishte..dhe kjo kompania Beni Dona eshte nga Llapi gje e cila po nderlidhet me kete...
Ultimo no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 07:31 PM   #10
Piacensa
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 260
Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
"Olti Trasing" is one of the companies that has been mentioned by many newspapers since late 2007 - as one of the companies that has acquired a building permission to build highrises in Lakrishte.

One of the examples:


http://www.kohavision.net/index.php?...k=view&id=8755
wich project they mean?
Piacensa no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 08:22 PM   #11
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

The article speaks of Lakrishte in general, but it also mentioned the company that is building this complex..
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2009, 08:28 PM   #12
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by Ultimo View Post
Qikjo definitivisht eshte ndertesa qe po ndertohet ne ate vend..po bazohna me ni shkrim te ma hershem ne gazeten Expres te Petrit Selimit, tekst te cilin nuk po mund ta gjej per momentin, ku thot se biznesmenet llapijan se shpejti do te fillojne te ndertojne nje ndertese 30-40 kateshe ne Lakrishte..dhe kjo kompania Beni Dona eshte nga Llapi gje e cila po nderlidhet me kete...
Pikerisht ky artikull me ra ndermend edhe mua... aty u tha qe investitoret jane nga Llapi, dhe lokacioni eshte te ish-fabrika e tekstileve "Fazita"...ndose kompania beni dona eshte nga Llapi - atehere ky eshte projekti ne ndertim e siper.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2009, 01:42 AM   #13
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Kompania “Beni Dona” fituese e ēmimit“ New Milenium Award”
14.03.2009


Pronari i kompanisė “Beni Dona” Ragmi Mustafa pranon falėnderimin “New Milienum Award”


Sukses i njė kompanie private e Kosovės

Kompania “Beni Dona” nga Prishtina ka fituar trofeun ndėrkombėtar pėr teknologji dhe kualitet “ New Milenium Award” qė ėshtė ndarė nė Gjeneve tė Zvicrės. Pronari i kėsaj kompania Ragip Mustafa ka falėnderuar drejtuesit e kėtij trofeu pėr vlerėsimin duke shprehur besimin se kompanitė dhe prodhimet kosovare janė shumė tė angazhuara pėr tė shtuar cilėsinė dhe kapacitetet duke pretenduar qė tė jenė tė denjė nė tregun ndėrkombėtar. Kompania Beni Dona ėshtė krijuar nė vitin 1990 me kushte minimale pėr punė. Ajo aktualisht aktivitete kryesore, ka tregtinė, prodhimet dhe shėrbimet, por ėshtė e angazhuar edhe nė industrinė ndėrtimore.

Trofeu “ New Milenium Award” ėshtė krijuar pėr tė identifikuar ndėrmarrjet nga vende tė ndryshme tė botės tė cilat me devotshmėri ofrojnė pėrpjekjet e tyre nė zhvillimin dhe ngritjen e nivelit tė tyre teknologjik.

Shumė prej ndėrmarrjeve qė e marrin kėtė trofe teknologjinė e tyre dhe e kanė transferuar edhe nė kompanitė nėpėr shtete tjera duke pasur kėshtu njė instrument themelor qė tė depėrtojnė nė tregjet botėrore.http://www.botasot.info/home.php?category=23&id=9488
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2009, 10:25 AM   #14
Labi 206
You're Welcome
 
Labi 206's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Newcastle, Washington
Posts: 164
Likes (Received): 0

i really dig this project. i wish it was another at least five stories high but oh well. but i do i like it a lot.
Labi 206 no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2009, 11:33 PM   #15
Pixel.
Registered User
 
Pixel.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Milano - Prishtina
Posts: 65
Likes (Received): 1

Wow Perfect Design ..I think is a very great project!
Go Prishtinaa
Pixel. no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 03:45 PM   #16
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

The architect is Horizons Group: www.horizonsgroup.org

The official name of this project is "Donika II", and consists of 4 buildings of: 11fl, 18fl, 20fl and 22fl.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 04:16 PM   #17
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Thread name updated accordinly.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 04:24 PM   #18
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Thanks
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 05:05 AM   #19
Labi 206
You're Welcome
 
Labi 206's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Newcastle, Washington
Posts: 164
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
DONIKA II Highrise Complex


Source:
http://benidona.com/shenime/trasing.html
Location: Lakrishte
Investor: Olti Trasing
Floors: 22 fl, 20 fl, 18 fl, 11 fl
Status: U/C
hey can i ask where did you find the info for the hight of this building? i counted the floors in the pics that were on their site but i keep getting only 20 floors and not 22. so where the 22 came from? thanx BeG.

Last edited by Labi 206; March 23rd, 2009 at 06:00 PM.
Labi 206 no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 07:27 AM   #20
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

I like it
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:13 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu