daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old September 27th, 2010, 08:27 PM   #2841
byM4k5
Maks

Likes (Received): 136

Most pobjede i nadvožnjak u Klašnicama.

[IMG]http://www.*******************/sajt/doc/image/galeri_sr//158_gal.jpg[/IMG]

Na drugoj slici se u pozadini vidi autoput Banjaluka - Gradiška.
Evropa: Gardaland

Ja najviše volim modernu arhitekturu. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea  

Sponsored Links

Old September 27th, 2010, 09:24 PM   #2842
AFC Ajax
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by byM4k5 View Post
Most pobjede i nadvožnjak u Klašnicama.

[IMG]http://www.*******************/sajt/doc/image/galeri_sr//158_gal.jpg[/IMG]

Na drugoj slici se u pozadini vidi autoput Banjaluka - Gradiška.
Prelijepa slika, most i viaduct
AFC Ajax no está en línea  
Old September 27th, 2010, 10:06 PM   #2843
Tuzlak 99
Registered User

kod njih ima stotine radnika jer coviek slika kada ljudi rade. Ja recimo slikam poslje 5 kada svako otiso kuci. jer sam budan cijelu noc i spavam cijeli dan. pa nije se nas autoput sam izgradio. a kada je dan i imam priliku da slikam idem gdje nema ljudi jer cete ovdje neko napast ako ih slikas.

A ta obilaznica ide dobro, a odugovlaci se jer nema potrebe da se zavrsi prije LOT-a 2. bez toga lota je neupotrebljiva.

A umjesto da kritikujes mogo bi otic pa slikat mako oko tuzle. gdje se nista negradi.

mogo bi do onih tunela u olovu
, mogo bi malo i do sarajeva da vidimo zenicki tunel. da vidimo novu dionicu autoputa. mogo bi do livna gdje prave put to Hrvatske.

mogo bi cak i do sickog pa da vidimo taj nerad na sickoj petlji. mogo bi do doboja, jer sam cuo da se tu negdje radi izmedju doboja i lukavca.

ako si u stanju daj nam vise vijesti i slika a manje kritike. ja ovdje dodjem da vidim pozitivnosti, a za negativnost mogu i da prosetam ulicom. hvala.[/QUOTE]

Dragi moj druze,
Prvo nisam znao da Tuzlake tako docekujete, isto ko na noz. Drugo, boldirao sam ove tvoje nebuloze, tipa da se zaobilaznica oko Sarajeva gradi, ali da je odugovlace jer bez lota 2 ne moze biti u funkciji??? To je stvarno glupa izjava. Sto se tice radova oko Tuzle ja ti nemam nista nova slikati jer se nista nije nova ni uradilo zadnjih 30 godina. Olovo je 70 Kilometara od Tuzle i znam da su ispeglane dvije krivine duzine jednog kilometra, i sada umjesto za dva i po sata u Sarajevo iz Tuzle mozemo doci za dva sata i dvadeset devet minuta. Sto se tice puta Lukavac - Doboj na Federalnoj strani se nista nova nije uradilo, dok su u RS-u napravili novi most preko Bosne i dosta moderan pristupni put gradu.
Jos nesto, mislim da je pogresno biti ljubomoran na ono dobro sto se uradi u RS-u. A ti si izgleda osjetljiv na to. Meni je licno krivo sto i Doboj i Bijeljina i Brcko, sve prije rata palanke za Tuzlu sada imaju bolju i moderniju putnu infrastrukturu od Tuzle, koja je bar dva puta veca od svakog ovog grada. Meni je znaci krivo ali nisam ljubomoran. "Ne zelim da komsiji crkne krava". Hocu da moja krava bude bolja i da daje vise mlijeka, figurativno receno. Hocu da se i oko mog grada grade putevi, a ne da se petlja na Sickom brodu pocne graditi pa stane, pa onda prepolove planirane radove, pa onda opet nesto pregovaraju, pa tu su talovi, pa ne mogu da rijese imovinsko pravne odnose za jednu kucu koja je usput bespravno izgradjena itd. Nadam se da se razumijemo, a bicu prvi koji ce poslati slike kada se u krugu od 40 kilometara od Tuzle budu pravili novi putevi.
Tuzlak 99 no está en línea  
Old September 27th, 2010, 10:29 PM   #2844
AFC Ajax
Registered User

E moj tuzlak, tako ti je to kod nas... sve mito i korupcija. Treba ih sve na goli otok poslat.
Ne slazem se s tobom da nabrojani gradovi imaju bolju infrastrukturu od Tuzle. Brcko drzava u drzavi a ne mozes proci kroz grad od silne guzve, kamiona... Doboj, takodje nema nista posebno, magistralni put koji prolazi pored grada...
Jedino ne znam za Bijeljinu, kako sam cuo prave ili su pravili neku obilaznicu al dzaba im to sve, treba njima stoljece da sustignu Tuzlu!
AFC Ajax no está en línea  
Old September 27th, 2010, 10:29 PM   #2845
byM4k5
Maks

Likes (Received): 136

Quote:
Originally Posted by Tuzlak 99 View Post
Drugo, boldirao sam ove tvoje nebuloze, tipa da se zaobilaznica oko Sarajeva gradi, ali da je odugovlace jer bez lota 2 ne moze biti u funkciji??? To je stvarno glupa izjava.
Čovjek je u pravu. Bilo koji od lotova sam je slijepo crijevo, a bilo koja dva sa Butilskom petljom čine funkcionalnu i upotrebljivu cjelinu.
Evropa: Gardaland

Ja najviše volim modernu arhitekturu. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea  
Old September 27th, 2010, 10:36 PM   #2846
ssaray
Registered User

Likes (Received): 90

Quote:
Originally Posted by Tuzlak 99

Dragi moj druze
druze, obrati se kantonalnoj vladi umjesto sarajevu, nema sarajevo nista sa obilaznicom oko tuzle...
ssaray no está en línea  
Old September 27th, 2010, 11:00 PM   #2847
Tuzlak 99
Registered User

Quote:
Originally Posted by byM4k5 View Post
Čovjek je u pravu. Bilo koji od lotova sam je slijepo crijevo, a bilo koja dva sa Butilskom petljom čine funkcionalnu i upotrebljivu cjelinu.
Pa sta sad treba svu gradnju obustaviti zato sto neki nesposobnjakovici ne mogu da rijese imovinsko pravna pitanja? Zato sto su pogresno planirali? Zar ne bi bilo logicno ako se ima para i radnika za LOT 1, zavrsiti ga, konzervirati a onda svu energiju prebaciti na LOT 2 i posebno LOT 3 jer sav tranzit iz Zenice, Tuzle ce koristiti LOT 3, a samo Sarajlije LOT 2. U stvari poenta je vrlo jednostavna. Zasto posao ostavljati za sutra ako ga mozes danas uraditi?
Old September 27th, 2010, 11:11 PM   #2848
Tuzlak 99
Registered User

Quote:
Originally Posted by ssaray View Post
druze, obrati se kantonalnoj vladi umjesto sarajevu, nema sarajevo nista sa obilaznicom oko tuzle...
Prijatelju, ja nisam nikakav navijac i nemam animoziteta prema Sarajevu. Ja sam i rodjen u Sarajevu ali igrom sudbine zivim u Tuzli. Cinjenica je da je nasa juzna magistrala (ono sto neki zovu tuzlanskom obilaznicom) u nadleznosti federalne direkcije cesta. Oni je odrzavaju, obiljezavaju, krpaju... Da se ne lazemo. Lova za puteve lezi u Sarajevu, ne u Tuzli. Tuzla je veliki grad i zasluzuje malo vise paznje od strane Federalnih vlasti, paznje u smislu novih projekata infrastrukture. Meni je drago kada vidim da se u Sarajevu gradi. To je moj rodni grad, ali mi istovremeno bude zao ovog jadnog zagadjenog industrijsko-rudarskog nekad centra regije koji sve vise tone u sivilo zaborava. SDA u kantonu na vlasti, SDP u opcini. Predsjednik kantona je cesce na sudu (kao optuzeni) nego na radnom mjestu. Nas nacelnik Jasmin se fura da je Tuzla turisticki grad. To je glavna shega u gradu. Ova dvojica nisu nikada kafu zajedno popila a kamoli da nesto planiraju. Ovaj prvi u sudnicama a drugi u oblacima....
Old September 27th, 2010, 11:24 PM   #2849
ssaray
Registered User

Likes (Received): 90

Kao sto rekoh, to sto je direkcija u sarajevu ne mijenja stvar jer bi inicijativa za tako nesto trebala doci iz tuzle, odnosno kantona...to sto se nacelnik i premijer ne vidjaju ni na kafi, opet nije krivica sarajeva, moglo bi se reci da je to vise neko prepucavanje sdp-sda...a svi znamo sto...
Al evo, da se ti pitas, sta bi ti sad poceo praviti? Koji je prioritet tuzle u ovom momentu na koji bi se ti bacio kad bi ti neko dao mandat?
ssaray no está en línea  
Old September 28th, 2010, 12:00 AM   #2850
atlantis.
NULL

atlantis.'s Avatar

Likes (Received): 199

Nije to samo zato sto je Tuzla u pitanju, a pare su u Sarajevu. Razlog sto se u Tuzli ne gradi je sto je vlast na nivou Federacije i Kantona nesposobna (ali podobna) i jedino u cemu su strucni je sjedenje u foteljama.
U svakom slucaju treba razvijati sve regije, i Tuzlu i Bihac i Mostar i Sarajevo i ne znam da iko ovdje misli da se treba samo u Sarajevo ulagati. To cak nije ni slucaj, sto se vidi iz urnebesa na sarajevskoj obilaznici, a i iz ovog teksta, koji moze biti prepisan za bilo koji kanton, samo zamijeniti imena:

Quote:
Mandat još jednoj Kantonalnoj vladi je na izmaku, a sva silna obećanja da će, između ostalog, izgraditi nove i popraviti postojeće ceste ostaju mrtvo slovo na papiru.

Direktor Direkcije za puteve KS Adem Zolj s velikim žaljenjem konstatira da primarna saobraćajna infrastruktura nije realizirana kako je bilo zamišljeno.

Vezane ruke

- Mogućnosti ove direkcije su male zbog limitiranja novca. Sve pare što smo imali za projekte, potrošili smo još u julu. Završili smo što smo i zacrtali. Čak nismo čekali ni izdavanje dozvola. Ali, žalosno je što su nam ruke vezane za veće projekte. Imamo svu dokumentaciju za početak eksproprijacije i gradnje dijelova prve i 12. transverzale te južne longitudinale. Ali, nemamo para. Istovremeno, na raznim računima vlada i direkcija leže milioni upravo za ceste. Konkretno, na posljednjoj sjednici Vlade FBiH rečeno je da postoje 23 miliona. Niti te pare ulažu u treći lot sarajevske obilaznice niti ih žele uložiti za ove ceste - ističe Zolj.

On kaže da taman toliko, tačnije 20 miliona, treba za eksproprijaciju ključnih dionica na prvoj i 12. transverzali i južnoj longitudinali.

Nije praksa

- Umjesto toga, može se desiti da uzmemo još jedan kredit. Predstavnici Banke Vijeća Evrope nude Vladi KS 20 miliona, i to za eksproprijaciju posjeda na dijelovima trase cesta, što nije praksa. Pa, zar to nije apsurd - poručuje Zolj.

Ministar zna kao i novinari

Ministar saobraćaja Mihajlo Krmpotić kaže da je čuo za kreditnu ponudu, ali da nije uključen u taj posao.

- Sve znam kao i vi. Kanton će se zadužiti, uz pomoć Ministarstva finansija, a novac će biti namijenjen za eksproprijaciju - rekao je kratko Krmpotić.
atlantis. está en línea ahora  
Old September 28th, 2010, 01:03 AM   #2851
VozdraRajvosa
Bosna i Hercegovina

VozdraRajvosa's Avatar

Likes (Received): 153

Quote:
Originally Posted by corvus_edin View Post
edit

link za aeroslike SA-zaobilaznice

http://www.sa-c.info/forum/15;8;62-a...-5c.html#52009

..
slike su zakon

Last edited by VozdraRajvosa; September 28th, 2010 at 01:47 AM.
VozdraRajvosa no está en línea  
Old September 28th, 2010, 01:44 AM   #2852
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Likes (Received): 231

Quote:
Originally Posted by Tuzlak 99 View Post
Dragi moj druze,
Prvo nisam znao da Tuzlake tako docekujete, isto ko na noz. Drugo, boldirao sam ove tvoje nebuloze, tipa da se zaobilaznica oko Sarajeva gradi, ali da je odugovlace jer bez lota 2 ne moze biti u funkciji??? To je stvarno glupa izjava. Sto se tice radova oko Tuzle ja ti nemam nista nova slikati jer se nista nije nova ni uradilo zadnjih 30 godina. Olovo je 70 Kilometara od Tuzle i znam da su ispeglane dvije krivine duzine jednog kilometra, i sada umjesto za dva i po sata u Sarajevo iz Tuzle mozemo doci za dva sata i dvadeset devet minuta. Sto se tice puta Lukavac - Doboj na Federalnoj strani se nista nova nije uradilo, dok su u RS-u napravili novi most preko Bosne i dosta moderan pristupni put gradu.
Jos nesto, mislim da je pogresno biti ljubomoran na ono dobro sto se uradi u RS-u. A ti si izgleda osjetljiv na to. Meni je licno krivo sto i Doboj i Bijeljina i Brcko, sve prije rata palanke za Tuzlu sada imaju bolju i moderniju putnu infrastrukturu od Tuzle, koja je bar dva puta veca od svakog ovog grada. Meni je znaci krivo ali nisam ljubomoran. "Ne zelim da komsiji crkne krava". Hocu da moja krava bude bolja i da daje vise mlijeka, figurativno receno. Hocu da se i oko mog grada grade putevi, a ne da se petlja na Sickom brodu pocne graditi pa stane, pa onda prepolove planirane radove, pa onda opet nesto pregovaraju, pa tu su talovi, pa ne mogu da rijese imovinsko pravne odnose za jednu kucu koja je usput bespravno izgradjena itd. Nadam se da se razumijemo, a bicu prvi koji ce poslati slike kada se u krugu od 40 kilometara od Tuzle budu pravili novi putevi.
Druze, imas istu pricu ko i drugi tuzlak koji je ovdje provociro a nista nije doprinio. kakva infrastruktura u RS, nemoj nas zafrkavati. ako mozes slikat tu silnu infrastrukturu u bijeljini i doboju, slikaj. Ali dovoljno vise tih prica.

Bio sam ja u svim tim gradovima mnogo puta, pa nemozes meni pricat.

Ove kritike protiv federacije si mogo prije 10 godina, ali sad se ozbiljno radi. pa jedino mi imamo neki autoput. i to autoput koji zaraduje ozbiljan novac za nase uslove.

samo koliko imamo novca obezbjedjeno i koliko ugovora potpisanih, i koliko ce jos biti, sasvim je za pohvalu. a to sto jos nema autoputa ispred tvoje kuce to priznajem. Ali imamo priotitete. Autoput sarajevo-zenica povezuje blizu milion ljudi. taj dio zemlje je pun ko barut. ovo je najprofitabilniji put uz drzavi.

a kad se uporedimo sa RS, pa samo sarajevski kanton imam isti budzet kao i budzet RS kojik sam cuo. nema potrebe za takvo uporedjivanje.

mi imamo puno kilometeara financiranih, puno u izradi, i to je "self sustainable" jer prohodi ce biti veci od kamata koje se placaju za to finansiranje. a to su prihodi samo od putarine koja dolazi "Online" uskoro. da nepricamo o onoj taxi za gorivo.

u tom smislu smo u zavidnom polozaju, a jos nismo prodali drzavne firme kao telekom ili bog zna sta jos kao sto je RS da bi mogla finansirati neke puteve.

kao sto neki ministar rece za 4 godine imacemo 80km novih autoputeva sto je sad sve potpisano i izfinancirano + 24 km one brze ceste to novog travnika + one brze ceste do mostarskog raskrsca. to ti dodje oko 120km autoputeva + 30km brze ceste. (koji ne samo placa za sebe nego i ostaje visak para za nove kredite. a koliko ce imat bolji entitet? i kako ce ih financirat? (vjerovatno comercialnim kreditom- sto ce biti katastrofa za njih)

znaci ja sam vise optimistican od tebe. a za tuzlu ce doci nekada. i jedva cekam da dodje. ali cemo se nazalost nacekat, i kukanje nece pomoci u tome. bolje da cemako sa nekim dignitetom.
Tango Zulu no está en línea  
Old September 28th, 2010, 03:55 AM   #2853
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 145

Joj koji kompleksi
Bad_Hafen no está en línea  
Old September 28th, 2010, 04:40 AM   #2854
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul
Likes (Received): 773

nazad na temu aki imate konkretne informacije i slike postaviti

ako ljecite komplekse pocecu brisati...

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

LordMarshall no está en línea  
Old September 28th, 2010, 05:22 AM   #2855
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Erdal Trhulj, direktor Direkcije za autoceste FBiH: Osam novih gradilišta

Quote:
Investiciona vrijednost dionica Vlakovo - Tarčin, Kakanj - Drivuša, Drivuša - Donja Gračanica, Bijača - Počitelj i Svilaj - Odžak je milijardu i 300 miliona maraka • Za četiri godine - 80 km autoceste
• Očekuje se preregistracija Direkcije koja će ubuduće raditi kao Javno preduzeće, ali i krupni radovi na autocesti. O kojim poslovima je riječ?
- Potpisivanjem ugovora za LOT 3 između Gorice i Drivuše koji slijedi u toku sedmice završava se ciklus koji će biti zaokružen registracijom Javnog preduzeća Autoceste FBiH. U prvom ciklusu koridora 5c smo nastojali obezbijediti stabilnu finansijsku konstrukciju, povjerenje međunarodnih finansijskih institucija, koje je bilo dobro poljuljano sarajevskom obilaznicom i nekim drugim kreditima, te kontinuiranu izgradnju u drugom ciklusu koji će uslijediti u naredne četiri godine. Sve što je obećano u februaru 2007 - ispunjeno je.
Kreditno sposobni
• Šta nas očekuje dogodine?
- Druga faza je počela 24. maja izgradnjom dionice Kakanj - Bilješevo, te dionice Bilješevo - Gorica, odnosno tunela Vijenac i potpisivanjem ugovora nakon čega će početi izgradnja posljednje dionice. Najveći posao predstoji u narednoj godini, u kojoj je jasna dinamika pokretanja osam novih gradilišta. Imali smo sastanak s predstavnicima Evropske investicijske banke (EIB) i već vidimo da kao javno preduzeće možemo servisirati sve obaveze prema kreditu i da će nam i u najnepovoljnijim uslovima ostati značajna sredstva za novo kreditno zaduženje. Kreditno smo sposobni za novih 300 do 350 miliona eura. Ostaje nam da sa Vladom FBiH utvrdimo prioritete.
• Mogu li se neki već nazrijeti?
- Vjerovatno ćemo trebati kompletirati neke dionice, kao npr. dionicu Počitelj - Bijača do Mostara jug, kako bi imala funkcionalni, saobraćajni i tehnički kontinuitet. Vidjećemo da li će se nastaviti izgradnja od Tarčina prema Konjicu ili od Zenice prema Doboju. Vjerovatno će trebati uložiti određena sredstva u brzu cestu Tuzla - Orašje. Prioriteti Vlade FBiH iz 2007. su putne komunikacije Lašva - Donji Vakuf, Tuzla - Orašje i koridor 5c. I vidi se da se na tome radi. Brza cesta Lašva - Donji Vakuf nam treba: od Lašve do Travnika je preveliko zagušenje saobraćaja. Vlada FBiH je donijela odluku da se ide na koncesiju, a mi smo raspisali tender da bi u tom koncesionom postupku uradili glavni projekat od Lašve do Nević polja u dužini od 23 kilometra.
• Recite nam nešto o poddionici Gorica - Drivuša koju će graditi bh. konzorcij.
- To je LOT 3 na dionici Kakanj - Drivuša u dužini od 3,2 km autoceste i u vrijednosti od 24 miliona eura (kredit EIB-a). Ugovor se potpisuje sa BH konzorcijem koji čine Euroasfalt Sarajevo, ŽGP Sarajevo, Hidrogradnja Sarajevo i GP Put Sarajevo. Ovo je prvi tender koji je domaći konzorcij dobio na jednom međunarodnom natječaju u BiH. To je uspjeh ovih bh. građevinskih kompanija jer su se udružile, prilagodile uvjetima natječaja po međunarodnim propisima i zato im treba čestitati.
• Da li to znači da bh. građevinari mogu očekivati uspjeh i na narednim tenderima?
- To isključivo zavisi od ukupne vrijednosti projekta i od karakterističnih objekata. Na LOT-u 1 i LOT-u 3 su isključivo bili mostovi i petlje, naplatna mjesta... Za to imaju iskustva i to rade. Na LOT-u 2 ima tunel od tri kilometra, kakav jedna naša kompanija u zadnjih 20 godina zaista nije radila i nije mogla da bude referentna, ali je mogla biti partner u joint venture (zajedničkom poslu). To su do sada samo koristili Hering iz Širokog Brijega i Integral iz Banje Luke.
• Već drugi put pominjete osam novih gradilišta. O čemu je riječ?
- Već smo otvorili pretkvalifikaciona dokumenta za prvu dionicu od Bijače do Kravica. Vrijednost dionice je procijenjena na 15 miliona eura, s rokom izgradnje od 10 mjeseci. Početak radova je u februaru 2011. Cilj je da se do kraja te godine posao završi, kako bi se sve uklopilo s planovima gradnje šengenskog prolaza sa hrvatske strane. Druga dionica je od Kravica do Zvirovića. Riječ je o malo zahtjevnijoj dionici. U toku je pretkvalifikacija, a u martu ili aprilu je planiran početak izgradnje. Vrijednost ove dionice je 45 miliona eura. Nakon te, u maju slijedi početak izgradnje dionice Suhodol - Tarčin, koja je najzahtjevnija i na kojoj se nalazi tunel od 2.800 m i još jedan od 460 m, te vijadukt i petlja Tarčin. Vrijednost ovog projekta je oko 75 miliona eura. Poslije toga slijede dionice Suhodol - Lepenica, Lepenica - Rakovica i Rakovica - Vlakovo. Ukupna vrijednost ove tri dionice je oko 105 miliona eura. Prva će se početi graditi u julu, druga u septembru, a u oktobru treća. Sljedeća je dionica od Svilaja do Odžaka čiji početak gradnje je planiran u septembru naredne godine. Rok za izgradnju je desetak mjeseci, a njena vrijednost je 30 miliona eura. U sklopu nje će biti sagrađen most na Savi. I pored toga nam ostaju još dionice od Zvirovića do Počitelja i most Počitelj čiji početak gradnje je u decembru 2011. ili u januaru 2012. godine. Ovih osam gradilišta se nalaze na pet dionica: Vlakovo - Tarčin, Kakanj - Drivuša, Drivuša - Donja Gračanica, Bijača - Počitelj i Svilaj - Odžak koji se protežu na 80 kilometara i koji će biti sagrađeni u naredne četiri godine. Investiciona vrijednost ovih projekata je milijardu i 300 miliona maraka.
http://www.oslobodjenje.ba/index.php?id=9364

evo on sve objasnjava. neznam jel ista novo reko ali neka critizeri procitaju pa nek uporede sa onim sto su oni "culi kazali" pa nek onda kritikuju.
Old September 28th, 2010, 06:45 AM   #2856
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

ovo je samo slikoviti opis ono sto je ministar reko. licno milsim da je on ovo sam trebo nacrtati pa da svi znamo. Ali evo, ovo je i dokaz koliko slobodnog vremena ja imam u utorak 7 ujutro. i need a job hehehehehhe
Old September 28th, 2010, 09:21 AM   #2857
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul

Izgradnja autoputa Banjaluka-Gradiška u završnoj fazi

Quote:
Izgradnja autoputa Banjaluka - Gradiška u dužini od 37 kilometara u završnoj je fazi. Ova dionica autoputa E-661 dio je mreže evropskih autoputeva i trenutno je najvažnija i najopterećenija putna veza u Republici Srpskoj.

Kazala je ovo "Glasu Srpske" šef kabineta ministra saobraćaja i veza RS Radmila Kocić i dodala da će se ovaj autoput povezati sa autoputem na koridoru 10 izgradnjom mosta na rijeci Savi kod Gradiške.

"Postignut je dogovor sa Republikom Hrvatskom o zajedničkoj izgradnji mosta, čija je procijenjena vrijednost 30 miliona eura i ugovorena je izrada projektne dokumentacije", kazala je Kocićeva.

Ona je istakla da se izgradnjom autoputeva Banjaluka - Gradiška i Banjaluka - Doboj kao dva prioritetna pravca u projektu "Izgradnja mreže autoputeva u RS" i izgradnjom mahovljanske petlje, Banjaluka i regija povezuju sa autoputevima na evropskim koridorima E-661 i 5C.

"Jedan od najvećih prioriteta ove Vlade je obnova i modernizacija saobraćajne infrastrukture. Samo u puteve od 2006. godine do danas uloženo je više od 840 miliona maraka, što je tri puta više od ulaganja koja obuhvataju period od 2002. do 2006. godine", istakla je Kocićeva.

Ona je naglasila da su za autoput Banjaluka - Doboj, dužine 72 kilometra, imovinsko-pravni poslovi riješeni u 95 odsto slučajeva, a urađena je Studija opravdanosti i projektna dokumentacija.

"Procijenjena vrijednost izgradnje ovog autoputa iznosi 400 miliona eura. Za ovaj pravac predstavnici Vlade RS i kompanije "CPM" iz Maribora potpisali su ugovor o potkoncesiji i uskoro se očekuje potpisivanje ugovora o izgradnji. Za ostale pravce u toku su pregovori o izgradnji i izrada projektne dokumentacije", rekla je Kocićeva.

Dodala je da je u toku realizacija projekta "Rehabilitacija magistralne i regionalne putne mreže RS 2007 - 2011. godina" kojim je predviđena rehabilitacija 1.100 kilometara na 55 dionica magistralnih i regionalnih putnih pravaca, u vrijednosti od 160 miliona KM, koji se finansiraju iz kreditnih sredstava Evropske investicione banke (EIB), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Svjetske banke (WB).

Rukovodilac projekta izgradnje autoputa iz "Integral inženjeringa" Boro Zdjelar rekao je da je dionica od Glamočana do mahovljanske petlje koju je radilo ovo preduzeće završena, a njeno puštanje u saobraćaj zavisi od završetka mahovljanske petlje i dijela puta u Glamočanima.

"Integral" zajedno sa "Konstruktorom" iz Splita radi na lotu jedan i lotu dva, odnosno na dionicama od rijeke Save prema aerodromu Mahovljani u dužini od 19.750 metara. Radovi na ovim lotovima su u završnoj fazi, a u zavisnosti od vremenskih prilika, koje nam zaista nisu išle na ruku, radovi će biti potpuno okončani",kazao je Zdjelar.

Šef gradilišta u Glamočanima iz "Prijedorputeva" Milan Vukmirica rekao je da će privremeno uklapanje završetka autoputa E661 u Glamočanima u magistralni put M16 biti gotovo do kraja godine.

"Sada se rade kanalice koje prikupljaju vodu, a zatim će se raditi temelji za postavljanje betonske ograde. Poslije toga stavljaćemo završni sloj asfalta. Radovi idu planiranom dinamikom, a kada su nam vremenske prilike dozvoljavale radili smo i u dvije smjene", kazao je Vukmirica.
E-Kapija

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

Old September 28th, 2010, 09:35 AM   #2858
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Likes (Received): 1667

@Tuzlak 99

Rok za izgradnju za LOT 1 Sarajevske zaobilaznice je 31.10.2010. + 90 dana.
Zar bi oni trebali ranije zavrsiti da bi ti bio zadovoljan?

Sto se tice LOT2 i LOT3 tu jesi u pravu, jer to jeste stvar nesposobne Direkcije za ceste.

Za sve ostalo, osim da Bijeljina ima bolje ceste od TZ, nisi u pravu...
leopol no está en línea  
Old September 28th, 2010, 10:07 AM   #2859
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Znaci kad se mahovljanska petlja zavrsi (odmah sjeverno od laktasa) taj dio autoputa se pusta u promet. Svo juzno od petlje?

kolika je ta dionica duga? gdje pocinje? tesko je vidjeti na google earth. izgleda kao da pocinje od centra Banja Luke.
Old September 28th, 2010, 10:36 AM   #2860
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Danas otvaranje puta Lukavica-Pale

Quote:
Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik sutra će u naselju Pavlovac otvoriti put Lukavica - Zagoni - Jasik - Pale, saopšteno je iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS.

Pale
Dodik je ranije je najavio otvaranje ove saobraćajnice za koju je Vlada izdvojila više od deset miliona KM.

"Već iduće sedmice ćemo otvoriti i put prema Jahorini, žilu kucavicu ovog grada, za koji je Vlada RS izdvojila više od deset miliona KM", rekao je tada Dodik i istakao da je Istočno Sarajevo od strateškog značaja za RS.

Rukovodilac građevinskih radova firme "Tereks inženjering" Ranko Alempić izjavio je ranije Srni da je putna dionica Lukavica-Zagoni-Jasik-Pale duga 15,75 kilometara i da je riječ o modernoj putnoj komunikaciji koja cijelom svojom dužinom ide kroz RS.

"Širina puta na prvoj dionici od Lukavice do Kleka je 7,5 metara, odnosno 3,5 metara je širina jedne kolovozne trake. Širina puta na drugoj dionici iznosi 8,1 metara", rekao je Alempić.
Sarajevo-X

Closed Thread

Tags
аутопутеви, autoputevi, bosna i hercegovina

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules