daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 23 votes, 4.83 average.
Old August 18th, 2010, 08:49 PM   #1121
GoldenTree
BANNED

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by Bad_Hafen View Post
inace projekat namjenske industrije je bio da se proizvodi u raznim republikama razni dijelovi.

Da je prosrpski bilo orijentisano drugacija bi danas situacija bila.
Ti sto nisi upoznat ne znaci da nema.
Evo npr. Soko Mostar, Kosmos Banja Luka, Pretis Sarajevo, Orao, Cajavec Banja Luka, Bratstvo Travnik. to su samo neke iz namjenske industrije koje su mi pale na pamet. Namjestaj:
Sipad (koji je imao i svoju luku!!!), Krivaja, Vrbas, DI Podgradci, Radnik Gradiska, Standard Sarajevo, Kozara Kozarska Dubica, Enterijer Kotorsko, Lignosper Novi Grad itd.

Smijesno je to sto se bunis kad idu dijelovi iz BiH a sastavljaju se negdje drugdje, i onda kazes ni jedan nije kod nas sastavljen.
E onda ako se sastavlja u BiH onda kazes stavlja se iz dijelova sa strane.... dakle nidje veze
Sve placale porez Beogradu po sistemu naprave oruzje i prodaju ga recimo Iraku za masnu lovu, recimo Borac Travnik visecijevne bacace Orao, Borac iz Travnika transportuje bacace do Ploca ili Rijeke ili Bara, neka pomorska kompanija ih isporuci u Irak, Iracani plate posebno napravljenoj za tu svrhu firmi u Beograda pod nazivom Jugoeksport u dolarima, ona dobije lovu, plati porez, uzme ogromnu proviziju, ceka par mjeseci u onoj silnoj inflaciji, onda isporuci za troskove lovu Borcu u inflatornim dinarima i tako je isao sistem. Sto se tice zaposljavanja u namjenskoj industriji, posto su te firme bile u sklopu vojske, zaposljavanje se odvijalo u Beogradu i po Beogradovim zeljama, znaci ni lokalne zajednice nisu imali bas neke koristi u zaposljavanju lokalnog stanovnistva, cak naprotiv takve tvornice su u Bosni zbog zaposljavanja ljudi koji su rodjeni izvan Bosne, cesto mjenjale etnicku sliku tih sredina u Bosni.

Sve u svemu, Bosna nikako nije profitirala od bivse Jugoslavije. Da ne spominjem to da se u Bosni namjerno smjestala prljava industrija koja je jeftino snabdijevala ostale sa prijeko potrebnim energentima i sirovinom, kao recimo strujom, Aluminijumom, zeljezom, hemijski sirovinama, sto je devastiralo ekoloski Bosnu.

Recimo ono ruglo u Jajcu pod nazivom ElektroBosna sto je bilo, sto je zagadjivalo cijeli taj kraj decenijama ili recimo rudnici, zeljezara Zenica, Aluminijum Mostar itd.

Last edited by GoldenTree; August 18th, 2010 at 08:54 PM.
GoldenTree no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 18th, 2010, 08:50 PM   #1122
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 145

HEP jdnostavno nema energetskih resursa za gradnju TE, a ni HE zato su gradjene u BiH, nije to nikakav mracni plan da se BiH zagadi.

Zeljeznica u BiH je bila na visokom nivou, i ako se gleda uspjesnost najuspjesnija od ostalih.

Vojna industrija je bila takodjer najjaca.

BiH nema takav geografski polozaj da je drzavi bio prioritet gradnja AP kroz nju.

Nuklearni institut gdje bi drugo bio nego gdje ima najvise kadra, a to ces priznati nije Sarajevo.

I ovo sto kazes s talgom je glupo po toj logici onda treba da bde vozic neka ide SA-ZE i eventualno SA-MO i ne treba vise. Za to si upravu ne trea talgo.
Bad_Hafen no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2010, 09:03 PM   #1123
Bad_Hafen
BANNED

Quote:
Originally Posted by GoldenTree View Post
Sve placale porez Beogradu po sistemu naprave oruzje i prodaju ga recimo Iraku za masnu lovu, recimo Borac Travnik visecijevne bacace Orao, Borac iz Travnika transportuje bacace do Ploca ili Rijeke ili Bara, neka pomorska kompanija ih isporuci u Irak, Iracani plate posebno napravljenoj za tu svrhu firmi u Beograda pod nazivom Jugoeksport u dolarima, ona dobije lovu, plati porez, uzme ogromnu proviziju, ceka par mjeseci u onoj silnoj inflaciji, onda isporuci za troskove lovu Borcu u inflatornim dinarima i tako je isao sistem. Sto se tice zaposljavanja u namjenskoj industriji, posto su te firme bile u sklopu vojske, zaposljavanje se odvijalo u Beogradu i po Beogradovim zeljama, znaci ni lokalne zajednice nisu imali bas neke koristi u zaposljavanju lokalnog stanovnistva, cak naprotiv takve tvornice su u Bosni zbog zaposljavanja ljudi koji su rodjeni izvan Bosne, cesto mjenjale etnicku sliku tih sredina u Bosni.

Sve u svemu, Bosna nikako nije profitirala od bivse Jugoslavije. Da ne spominjem to da se u Bosni namjerno smjestala prljava industrija koja je jeftino snabdijevala ostale sa prijeko potrebnim energentima i sirovinom, kao recimo strujom, Aluminijumom, zeljezom, hemijski sirovinama, sto je devastiralo ekoloski Bosnu.

Recimo ono ruglo u Jajcu pod nazivom ElektroBosna sto je bilo, sto je zagadjivalo cijeli taj kraj decenijama ili recimo rudnici, zeljezara Zenica, Aluminijum Mostar itd.
To je bila komunisticka drzava u kojoj nije postojao sistem porezi placeni u BG i sl. Npvac je svejedno rasporedjivan.
Na osnovu ovog sad rasula kakvo je sad jasno je vidjeti gdje bi bila BiH da nije bilo Jugoslavie. Bila bi jadnija nego tso je sad i to na nivou Albanije vjerovatno. Evo sad ima 15 godina od kraja rata, pa nisu u stanju ono sto vec postoji da se pokrene, a kamoli da nesto napredno postoji.

Smijesna mi je ta retorika koja je otpjevana u svakoj republici, svima je lose bilo.
Old August 18th, 2010, 09:04 PM   #1124
SokoX
Registered User

SokoX's Avatar

Likes (Received): 317

a izvini BadHafen nisam vidjeo tvoju poruku a sad cu da ti na nju i odgovorim !
Prvo Soko je montirao i konstruisao helikoptere i slicno, znaci svi dijelovi su dolazili iz HR ili SRB, drugo Kosmos BL pa bar bi ti to trebao da znas da je ta ista tvornica pravila transformatore i slicne gluposti, ali je zato i konstruisala centre veza, rc-ijeve i slicno sve dopremljeno iz HR, o Pretis SA ni da ne pricam, tu su oni kompaniju i prije rata unistili jer je ta kompanija, tj. vodjstvo htjelo da predje na veci nivo, no ovi su po obicaju to pritisli i ostalo je proizvodnja opet minijaturija i sklapanje od dobavljaca iz SRB i HR, ma ne mogu vise da pisem, uglavnom NE MOZES NACI NIJEDAN FINALAN PROIZVOD ILI FABRIKU, SVE SU TO BILI MANJE VISE ZAVODI koji su vrsili konstrukciju unaprijed dopremljenih dijelova iz SRB ili HR, ili proizvodnja transformata i slicnih gluposti, koji su eto opet zavrsavali u tim fabrikama u SRB i HR. Znacu tu je vrsena dupla kradja BiH naroda, prodavali su proizvode poput transformatora, prodavali ih Koncaru, Koncar napravi sve osim elipse helikoptera i proda te dijelove Soko Mostaru kako bi oni gle cuda sklopili helikopter...

Za proizvodnju namjestaja bi ti mogao pricati cijelu godinu...
SokoX no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2010, 09:06 PM   #1125
GoldenTree
BANNED

Quote:
HEP jdnostavno nema energetskih resursa za gradnju TE, a ni HE zato su gradjene u BiH, nije to nikakav mracni plan da se BiH zagadi.

Zeljeznica u BiH je bila na visokom nivou, i ako se gleda uspjesnost najuspjesnija od ostalih.

Vojna industrija je bila takodjer najjaca.

BiH nema takav geografski polozaj da je drzavi bio prioritet gradnja AP kroz nju.

Nuklearni institut gdje bi drugo bio nego gdje ima najvise kadra, a to ces priznati nije Sarajevo.

I ovo sto kazes s talgom je glupo po toj logici onda treba da bde vozic neka ide SA-ZE i eventualno SA-MO i ne treba vise. Za to si upravu ne trea talgo.
Imao je, imao je samo sto su nisu zeljeli zagadjivati svoju okolinu, lakse je bilo na CK SKJ donjeti odluku da se zagadi Tuzla. Hrvati i danas imaju lokacija koliko hoces da grade TE, samo sto nece jer znaju koji su to zagadjivaci. Nesto malo manji su hidroelektrane samo sto one mjenjaju klimu u regiji gdje se nalaze, akumulacijske hidro elektrane povecavaju enormno broj maglovitih dana u godinu u tom dijelu, narusavaju totalno eko sustav u tom dijelu gdje se prave itd. Zato Bosna i ima najvise takvih postrojenja.

Sto se tice ZBIH prije rata, jesu imali najbolja vozila, ali maltene jednu ili dvije zeljeznicke linije, koje se nisu mogle porediti po kvaliteti sa recimo koridorom 10 kroz SHS republike.

Sto se tice polozaja BiH u bivsoj Jugoslaviji, uzmi lenijar i kartu Jugoslavije, povuci pravu liniju izmedju Ljubljane, Zagreba i Skoplja, pa ces se i sam uvjeriti o polozaju. Sama investicija ne bi bila puno skuplja jer da je kroz BiH prolazio recimo koridor 10, vecinom bi prolazio kroz ravnice, ali nije, pitaj se zasto.

Sto se tice vojne industrije vec sam to objasnio.

Sto se tice Talgo i regije, primarni zadatak svake zeljeznicke kompanije je da pravi bolju cirkulaciju ljudi i kapitala unutar njene drzave, nakon toga vanjsko povezivanje. Nikako prvo vanjsko.

Sto se tice Nuklearnog instituta, BiH je imala nobelovca i prije rata, Energoinvest je bio najveci izvoznik u bivsoj Jugoslaviji, radili su u cijelom svijetu, u Sarajevu su zivjeli i radili tad janveci vizionari u bivsoj Jugoslaviji kao recimo Emerik Blum, sasvim sigurno da je u Sarajevu tad bilo kadra za naucne institute, medjutim nije bilo politickih odluka. Da Sarajevo nije imalo olimpijadu, ne bi imali nista.
Old August 18th, 2010, 09:09 PM   #1126
SokoX
Registered User

SokoX's Avatar

Quote:
Smijesno je to sto se bunis kad idu dijelovi iz BiH a sastavljaju se negdje drugdje, i onda kazes ni jedan nije kod nas sastavljen.
E onda ako se sastavlja u BiH onda kazes stavlja se iz dijelova sa strane.... dakle nidje veze
Namjenska industrija BiH je radila ovako
Kompanija iz BiH ce napraviti stapic za sladoled, pa ce prodati to kompaniji iz SRB ili HR koja je napravila kremu za sladoled, sada kompanija iz SRB ili HR prodaje i kremu za sladoled i stapic kompanija iz BiH gdje ona to ledi i ima gotovo proizvod.... Takav opis bi bio najslicniji tome.
Old August 18th, 2010, 09:18 PM   #1127
Bad_Hafen
BANNED

Quote:
Originally Posted by SokoX View Post
a izvini BadHafen nisam vidjeo tvoju poruku a sad cu da ti na nju i odgovorim !
Prvo Soko je montirao i konstruisao helikoptere i slicno, znaci svi dijelovi su dolazili iz HR ili SRB, drugo Kosmos BL pa bar bi ti to trebao da znas da je ta ista tvornica pravila transformatore i slicne gluposti, ali je zato i konstruisala centre veza, rc-ijeve i slicno sve dopremljeno iz HR, o Pretis SA ni da ne pricam, tu su oni kompaniju i prije rata unistili jer je ta kompanija, tj. vodjstvo htjelo da predje na veci nivo, no ovi su po obicaju to pritisli i ostalo je proizvodnja opet minijaturija i sklapanje od dobavljaca iz SRB i HR, ma ne mogu vise da pisem, uglavnom NE MOZES NACI NIJEDAN FINALAN PROIZVOD ILI FABRIKU, SVE SU TO BILI MANJE VISE ZAVODI koji su vrsili konstrukciju unaprijed dopremljenih dijelova iz SRB ili HR, ili proizvodnja transformata i slicnih gluposti, koji su eto opet zavrsavali u tim fabrikama u SRB i HR. Znacu tu je vrsena dupla kradja BiH naroda, prodavali su proizvode poput transformatora, prodavali ih Koncaru, Koncar napravi sve osim elipse helikoptera i proda te dijelove Soko Mostaru kako bi oni gle cuda sklopili helikopter...

Za proizvodnju namjestaja bi ti mogao pricati cijelu godinu...
Kosmos je proizvodio radarske sisiteme.
I dalje meni nije jasno sta bi ti.Ne valja ako se prave dijelovi i nevalja ako se sastavljaju dijelovi. Soko je pravio finalan proizvod i to ti ne odgovara, a ako se prave dijelovi ni to ne valja.
Prica o drvnoj interesuje me.
Old August 18th, 2010, 09:25 PM   #1128
SokoX
Registered User

SokoX's Avatar

RC ( radarski sistemi) je SKLAPAO Kosmos, ne i proizvodio. A sto ne citas sta ja hocu da kazem to je drugo. Mi smo ti koji su proizvodili proizvode I nivoa, SRB i HR fabrike su proizvodile proizvode II i III nivoa, znaci polufinalne ili finalne proizvode, dok smo mi igrom slucaja to sklapali u Kosmosu, Sokolu ili negdje trece...
Old August 18th, 2010, 09:27 PM   #1129
Bad_Hafen
BANNED

Quote:
Imao je, imao je samo sto su nisu zeljeli zagadjivati svoju okolinu, lakse je bilo na CK SKJ donjeti odluku da se zagadi Tuzla. Hrvati i danas imaju lokacija koliko hoces da grade TE, samo sto nece jer znaju koji su to zagadjivaci. Nesto malo manji su hidroelektrane samo sto one mjenjaju klimu u regiji gdje se nalaze, akumulacijske hidro elektrane povecavaju enormno broj maglovitih dana u godinu u tom dijelu, narusavaju totalno eko sustav u tom dijelu gdje se prave itd. Zato Bosna i ima najvise takvih postrojenja.

Sto se tice ZBIH prije rata, jesu imali najbolja vozila, ali maltene jednu ili dvije zeljeznicke linije, koje se nisu mogle porediti po kvaliteti sa recimo koridorom 10 kroz SHS republike.

Sto se tice polozaja BiH u bivsoj Jugoslaviji, uzmi lenijar i kartu Jugoslavije, povuci pravu liniju izmedju Ljubljane, Zagreba i Skoplja, pa ces se i sam uvjeriti o polozaju. Sama investicija ne bi bila puno skuplja jer da je kroz BiH prolazio recimo koridor 10, vecinom bi prolazio kroz ravnice, ali nije, pitaj se zasto.

Sto se tice vojne industrije vec sam to objasnio.

Sto se tice Talgo i regije, primarni zadatak svake zeljeznicke kompanije je da pravi bolju cirkulaciju ljudi i kapitala unutar njene drzave, nakon toga vanjsko povezivanje. Nikako prvo vanjsko.

Sto se tice Nuklearnog instituta, BiH je imala nobelovca i prije rata, Energoinvest je bio najveci izvoznik u bivsoj Jugoslaviji, radili su u cijelom svijetu, u Sarajevu su zivjeli i radili tad janveci vizionari u bivsoj Jugoslaviji kao recimo Emerik Blum, sasvim sigurno da je u Sarajevu tad bilo kadra za naucne institute, medjutim nije bilo politickih odluka. Da Sarajevo nije imalo olimpijadu, ne bi imali nista.
1. HR je istrosila svpje resurse za TE i HE i NEMA sta vise da pravi. Gdje oni imaju da grade TE? Gdje imaju uglja za tako nesto.
I da li tebi ne odgovara da postoje TE u BiH? Postojale su i svim republikama.
2. Imale su najvise i elektrificiranih pruga i medju najboljim vozovima, a i najvec i zelejznicki cvor.
Koridor X je od sireg znacaja za Evropu zato je bitan, BiH to nema! Inace porediti prugukroz Slavoniju kroz onom s Prenja je apsurd.
3. Da povlacim liniju od LJ do SK?! I da pri tome izgubi smisao taj piut a to je da poveze 2 najveca grada u SFRJ i da se gradi preko bosanskih gudura? A gdje bi to AP se gradio u ravnici od LJ prema SK?
Bas si neozbiljan
4. objasni sta bi t umjesto talga?
5. BiH nobelovac iz knjizevnosti, koji zivi i stvara u BG treba da radi u SA na nuklearnom institutu?! Kako to?
S tim energoinvestom sam sebi skoci u usta. SA ne moze imati veci potencijal od Beograda nikad. Tako da je smijesno to poredjenje. A olimpijadom je SA JAKO profitiralo na racun svih ostalih.

Quote:
Namjenska industrija BiH je radila ovako
Kompanija iz BiH ce napraviti stapic za sladoled, pa ce prodati to kompaniji iz SRB ili HR koja je napravila kremu za sladoled, sada kompanija iz SRB ili HR prodaje i kremu za sladoled i stapic kompanija iz BiH gdje ona to ledi i ima gotovo proizvod.... Takav opis bi bio najslicniji tome.
Pa to ti govori da su svi bili u istoj kasi, sto sam ja i rekao na pocetku! Znaci tako je funkcionisala namjenska industrija Jugoslavije, a ne BiH.
Old August 18th, 2010, 09:29 PM   #1130
Bad_Hafen
BANNED

Quote:
RC ( radarski sistemi) je SKLAPAO Kosmos, ne i proizvodio. A sto ne citas sta ja hocu da kazem to je drugo. Mi smo ti koji su proizvodili proizvode I nivoa, SRB i HR fabrike su proizvodile proizvode II i III nivoa, znaci polufinalne ili finalne proizvode, dok smo mi igrom slucaja to sklapali u Kosmosu, Sokolu ili negdje trece...
Znaci finalne proizvode je pravila BiH?
Old August 18th, 2010, 09:40 PM   #1131
SokoX
Registered User

SokoX's Avatar

Opet me ne slusas, to nisu bili finalni proizvodi vec dovezeni finalni proizvodi koji su se montirali, sklapali u centrima poput Kosmos, Soko itd.. I da to je vazilo SAMO ZA NAMJENSKU(VOJNU) industriju.
Old August 18th, 2010, 09:47 PM   #1132
Bad_Hafen
BANNED

da i ne samo za BiH nego sve.
Old August 18th, 2010, 10:01 PM   #1133
atlantis.
Modulator

atlantis.'s Avatar

Likes (Received): 357

Quote:
Smijesna mi je ta retorika koja je otpjevana u svakoj republici, svima je lose bilo.
Ne samo loše, nego je svima bilo najgore...
atlantis. no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2010, 10:50 PM   #1134
SokoX
Registered User

SokoX's Avatar

Ne znam sta si upravo rekao?
Ja sam jasno naveo da je to tako vazilo samo za namjensku industriju gdje su se bitne komponente proizvodile u ostalim dijelovima SFRJ!
Drugo za sve ostale grane to ne pije vodu, jer je BiH upravo zbog politike kakva je vodjena samo davala i "izvozila" svoje prirodne resurse u druge zemlje SFRJ.
Old August 18th, 2010, 11:13 PM   #1135
GoldenTree
BANNED

Quote:
1. HR je istrosila svpje resurse za TE i HE i NEMA sta vise da pravi. Gdje oni imaju da grade TE? Gdje imaju uglja za tako nesto.
I da li tebi ne odgovara da postoje TE u BiH? Postojale su i svim republikama.
2. Imale su najvise i elektrificiranih pruga i medju najboljim vozovima, a i najvec i zelejznicki cvor.
Koridor X je od sireg znacaja za Evropu zato je bitan, BiH to nema! Inace porediti prugukroz Slavoniju kroz onom s Prenja je apsurd.
3. Da povlacim liniju od LJ do SK?! I da pri tome izgubi smisao taj piut a to je da poveze 2 najveca grada u SFRJ i da se gradi preko bosanskih gudura? A gdje bi to AP se gradio u ravnici od LJ prema SK?
Bas si neozbiljan
4. objasni sta bi t umjesto talga?
5. BiH nobelovac iz knjizevnosti, koji zivi i stvara u BG treba da radi u SA na nuklearnom institutu?! Kako to?
S tim energoinvestom sam sebi skoci u usta. SA ne moze imati veci potencijal od Beograda nikad. Tako da je smijesno to poredjenje. A olimpijadom je SA JAKO profitiralo na racun svih ostalih.

Pa to ti govori da su svi bili u istoj kasi, sto sam ja i rekao na pocetku! Znaci tako je funkcionisala namjenska industrija Jugoslavije, a ne BiH.
Ne, nije. Ima mjesta u Dalmaciji (citao sam davno o planovima za gradnju tamo) medjutim ne odgovara im da zagadjuju okolis pa su odustali privremeno. Medjutim vjerovatno ce ih skupa struja natjerati prije ili kasnije.

1. Odgovara mi za BiH potrebe da se grade, ne odgovara mi da dodje Vuk Hamovic i pravi gigant TE Stanari kod Doboja, oneciscuje cijelu regiju, tacnije ugrozi cijelu regiju, a lovu prebacuje u London ili Beograd. I ne samo on, nego nijedan stranac.

2. Nije tacno da je BiH imala najvise el. pruga. Vise su imale Slovenija, Hrvatska i Srbija. Sto se tice vozova, one Olimpik vozove je imala i Hrvatska, za Srbiju ne znam.

3. Vec sam napisao, uzmi lenijar, kartu bivse Jugoslavije, povuci liniju od Ljubljane preko Zagreba do Skoplja. Vidjeces da bi u tom slucaju dosta koridora kracom od postojece putanje proslo kroz Bosnu i to ravnicarskim dijelom Bosne, ne planinama. Ja kad zagovaram to da se trebalo u BiH prvo ici na BiH unutarnje povezivanje, upravo pokusavam reci da se izbjegne taj centralisticki sistem koji se pokazao losim, kako sam protiv toga bio da se u bivsoj YU Beograd ili neki drugi povlasteni gradovi i republike razvijaju na osnovu "provincije", tako sam i protiv toga da se prvo povezuju Sarajevo, Bluka i Mostar sa regijom, pa tek onda recimo Siroki Brijeg sa Bijeljinom. Ne, moderna i fer drzava upravo gleda itekako na te stvari. U drugoj drzavi, zapadnoj drzavi, koridor 10 bi prolazio velikim dijelom i kroz Bosnu. Ipak priznati ces, veci je interes za jednu fer drzavu republika kao Bosna, nego i glavni grad. Medjutim u centralistickoj prosrpskoj drzavi Jugoslaviji, za to nisu marili i u tome i jeste bio problem.

Znaci iz ovog ili onog politickog razloga zeljeznicki i autocestovni koridor 10 nije projektovan najkracom mogucom linijom, nego je to uradjeno vise politickom i centralistickom linijom. A to je upravo ono sto je najvise unistavalo drzavu kakva je Jugoslavija. Centralizam i razvoj glavnog grada na ustrb ostalih. Beograd identicnu stvar i radi danas, razvija se na ustrb srbijanske provincije. Da su se gledali interesi svih, svakako da bi su tu moglo iznaci rjesenje optimalno za sve, tako da bi recimo Tuzlanski bazen bio povezan autocestom sa ostatkom svijeta sto bi svakako donjelo prosperitet. Jedna drzava RAVNOPRAVNIH republika bi svakako o tome vodila ITEKAKO racuna, a recimo oko glavnog grada napravila autocestovni prsten i spojila ga na koridor 10 koji bi prolazio nesto juznije. Medjutim politika je tu odigrala kljucnu ulogu. Uglavnom ta drzava koja nije zbog politike izgradila u Bosni ni kilometar autoceste, u kojoj je izgradila pruge za vozove "Ciru", za mene kao Bosanca nikad nece biti dobra.

4. Pa sad tu ima vise izbora, uglavnom BiH treba nesto kombinovano elektrika i diesel. Svakako kao Bosanca me zanima da sjednem u 8 sati ujutro u Sarajevu i da sam u 10 u Bluci na kafi. Zanima me da odem malo do Sirokog ujutro i da se vratim popodne recimo u Bijeljinu. Zanima me da recimo ako nemam posla u gradu u kojem zivim, mi se isplati sjesti svaki dan na voz i otici raditi 50-100 km od mog mjesta stanovanja i da zato ne izgubim vise od 1,5 sati dnevno u oba pravca i da su to mogu priustiti.

Volio bih isto tako da mi Bihac nije izolovan i da iz bilo kojeg veceg centra u BiH mogu za tri sata maksimalno doci u bilo koje mjesto u BiH. Zanima me da ako imam firmu recimo u Tuzlu, mogu svoju robu brzo i lako poslati recimo mom klijentu u Neum itd. Ukratko zanima me puno brza i bolja cirkulacija unutar BiH i izmedju pojedinih centara u BiH. Drugim rijecima, ne zanima mene to nista, nego se takor radi u modernim drzavama.

Talgo samo po svom tipu rjesava malo zeljeznickih stvari koje su neophodne jednoj modernoj drzavi. Talgo prvenstveno rjesava regionalne probleme, a nikako bosanske. Posto je zeljeznicki saobracaj u svakoj drzavi na dotaciji drzave, onda mi se ne svidja da Bosna dotira svake godine regionalni saobracaj, recimo putovanje izmedju Zagreba i Ljubljane sa Talgo vozovima, ili izmedju Beograda i Ploca ili izmedju Budimpeste i Ploca. Isto tako nisam u opste siguran da ce se Talgo isplatiti, prije ce biti da ce donositi gubitke na regionalnom nivou.

5. BH Nobelovac knjizevnosti je otisao u Beograd iz prakticnih razloga, tamo je bilo sjediste KPJ, ne u Sarajevu. Bivsa Jugoslavija je bila itekako centralizovana zemlja. Sam podatak da je vecina firmi koja je izvozila iz BiH morala to raditi preko posrednika iz Beograda sve kaze. Niko nije rekao da bi Andric radio u nuklearnom insitutu i da bi tamo proizvodio, i ako nisam bas siguran da su nam Vinca ili Boris Kidric u Ljubljani bilo cemu koristili osim da su bili totalno promasene investicije. Ivo Andric ti je samo primjer, medjutim u Bosni ima svakakvih ljudi, ali i jako pametnih i kapaciteta kao malo gdje u bivsoj Jugoslaviji. Zato se ne brini, mogli bi se i insitituti popuniti. Nemoj gledati danasnju Bosnu koju rat nije samo poharao materijalno, nego je vece gubitke dozivjela intelektualno i teze ce to zacijeliti od materijalnih gubitaka. A svakako da je Sarajevo imala ljude sa kapacitetom. Vec sam naveo Emerika Bluma koji je napravio od Energoinvesta korporaciju koja je bila organizovana na zapadni nacin, a funkcionisala je u socijalizmu. Isto tako recimo manje poznat, ali nista manje vizionar, Dzemal Bijedic. Sve ono sto je Ante Markovic uradio nekih 20 godina poslije dok je bio predsjednik SIV-a je u stvari prekopirao od Dzemala Bijedica kojeg su ubsitvom sprijecili da to i provede u praksu.

Onda Olimpijske igre. A svi znamo kako je to tesko. Naravno svi koji su trebali su ucestvovali u tom projektu iz bivse YU iz prostog razloga sto je bila jedna drzava. Inace sarajevske olimpijske igre su bile prve PROFITABILNE OI u historiji. One su bivsoj Jugoslaviji donjele profit (zaradu) ne gubitke. Znaci ni ta ti tvrdnja ne stoji. Opet porediti Beograd danas sa Sarajevom bas ne znam da je moguce i to iz vise razloga. Prvo Sarajevo glavni grad jedne veoma decentralizovane i mirovnim sporazumom sputane drzave u koje se ne slijavaju milijarde iz drugih dijelova te zemlje, kao recimo u Beograd, Zagreb ili Ljubljanu. Medjutim da je Sarajevo normalni glavni grad normalne drzave, mislim da Beograd ne bi bas mogao biti u ravnini sa Sarajevom, ne po velicini, nego po potencijalu. I danas je Sarajevo u mnogim sferama pojam za Beograd, recimo SFF je nesto sto Beograd nece nikad moci biti ni blizu Sarajeva. Intelektualno takodjer nisam siguran da se stanje nece mjenjati i ako se bas ne bi kladio ni danas da je Beograd na tom polju jaci. Beograd jeste veci bez svake sumnje, Beograd je bivsa Jugoslavija 50 godina izgradjivala i finansirala, da ne pricam o finansiranju 200 000 pripadnika jugoslovenske adminstracije smjestene 50 godina u Beogradu. To je Beogradu valjalo itekako, problem sa Beogradom sto mu je razvoj nakon raspada bivse Jugoslavije potonuo. Jednostavno Srbija sebi ne moze priustiti grad velicine Beograda, a kamoli vaznosti i da ga razvija prema potrebi tog grada. Tako da Beograd u buducnosti ceka ne bas blistava buducnost sa dosta ne sredjenih dijelova. Sta zelim reci je to da je Beograd projektovan kao glavni grad Jugoslavije, ne Srbije. Sad ga Srbija mora izdrzavati i razvijati, a ona sebi jednostavno to ne moze priustiti, tako da ce Beograd u svakom polju posustajati s vremenom. Ipak Srbija je jedna siromasna balkanska zemlja da bi si to mogla priustiti. Mozda i moze, ali na ustrb provincije koja bi to itekako dobro osjetila u razvoju.

Opet cini mi se da se Sarajevo sa obzirom na stanje stvari i dobro drzi, cak su im zarade vece nego u Beogradu, a nasuprot toga kad Banjalucanin pojede sladoled (figurativno receno), onda se ne podize sarajevski BND kao recimo kad Nislija pojede isti, a Beogradu se poveca BND zbog centralizacije Srbije.

Drugo Bosnu je napustilo sve sto valja (cast izuzetcima) tako da je Bosna u svim dijelovima danas intelektualno jako osiromasena i trebati ce joj generacije da se to dovede na prijeratno stanje. Kad bi se kako mogla pomesti barem dijaspora (izbjeglice, koje to i vise nisu) iz svijeta, pa smjestiti u Sarajevo i Bosnu, to bi bila sasvim druga prica i dala bi sansu cijeloj Bosni jer su spomenuti vec zavrsili najbolje skole po zapadu, a mnogi od njih su i visoko obrazovani ljudi na zapadu. Beograd nije vidio rata i niko ga napustao nije. Velika vecina koja je zivjela prije rata je u Beogradu i danas je tamo. Opet nesto im bas i neide kako bi trebalo.

Last edited by GoldenTree; August 18th, 2010 at 11:20 PM.
Old August 18th, 2010, 11:32 PM   #1136
GoldenTree
BANNED

Quote:
Originally Posted by atlantis. View Post
Ne samo loše, nego je svima bilo najgore...
Dobro u tim tvrdnjama ima i blefera. Uglavnom Bosna je platila najvecu cijenu i to daleko najvecu i to nije blef.
Old August 18th, 2010, 11:39 PM   #1137
Bad_Hafen
BANNED

Quote:
Drugo za sve ostale grane to ne pije vodu, jer je BiH upravo zbog politike kakva je vodjena samo davala i "izvozila" svoje prirodne resurse u druge zemlje SFRJ.
nije tacno.

1. Skoro je bilo o tome kako Hrvati nemaju potencijala za proizvodnju i to je prosto. I ne shvatam sto to steti BiH da ima takve resure i proizvodjace, da ih nema bi li ti bilo draze?
Ovo za Vuka Hamamovica koliko znam on je Hercegovac, ali nebitno sta je, dakle ti si i protiv stranih investicija?
Ti u biti zastupas neki totalitarni koncept ekonomije i vladavine?
2. procenat elektrificiranih pruga od ukupnih kilimoetara pruga najivs je imala BiH. Koliko znam HR nije imala olimpik. Imala je isti voz, ali nije bio ni priblizno opremljen.
3. Ja imam kartu u glavi ne treba mi lenijar. Objasni kojim to ravnicarskim dijelom BiH? Koja je to putanja?

Dalje sto TZ bazen se sad ne povezuje sa svijetom?

Ovo da politicki su gradjeni putevi je po meni glupost koridor X imao je prioritet i on je gradjen.

4. Mene kao Banjalucanina, a ni vecinu ne interesuje povezivanje sa SA i sam to znas. Nama to nikako nije prioritet, tako da je to mozda samo prioritet Sarajeva. Mi se mozemo praviti ludi i misliti da nije tako, ali svako zna da jeste. BL interesuje povezivanje iskljucivo sa putevima ka BG i ZG, zatim BL-DO-BN tu onda negdje poslije dodje SA.
A cini mi se pored toga svega da taj talgo ne moze doci do ZG, Beca, LJ a da ne prodje ZE-DO-BL.
Ti zivis u nekoj iluziji drzave koja kod nas ne postoji, a ne vjeruje da ce postojati.

5. Ja ne kazem da BiH nema pametne ljude daleko od toga, ali da je logicno da centar takve stvari bude gdje su naucne institucije i vise kadra.

Za olimpijske spominjes argument jedne drzave, kad tebi odgovara, a kad ne odgovara onda gledas kao drugu drzavu. Profitabilne su bile, ali ko je ulozio u to da se mogu izdrzati ko je preporodio SA i izgradio ga.

Ti si totalno nedoslijedan i konfuzan uzimas istu stvar za argument u svoju korist, a zatim kao kontrargument. Kazes SFRJ i danas Srbija centralizovane to ne valja, to je uzas itd. Onda kazes da je SA glavni grad normalne drzave da se slijevaju pare u njega. Zaista te ne mogu uhvatiti.
Inace porediti BG i SA je smijesno, naravno da SA ima neku stvar bolju, ali daleko je od BG. A ako ides logikom filmskih fesovala onda Kan dodje bolji od Lodona, Pariza, Moskve, NYC itd.

Tvoja prorocanstva o BG su takodje potpuno nelogicna. BG se razvija i napreduje, a o intelektualnom potencijalu BG je suvisno trositi rijeci u tom gradu ima vise uspjesnih i pametnih i naprednih ljudi nego u citavoj BiH.

Prica sa slaoledom isto nema veze s mozgom, jer PDV ide tamo gdje je krajnja potrosnja, dakle u Nisu.

Srbiju je isto napustilo, ne koliko BiH, ali jeste mnogoooo pametnih ljudi.
Ti na osnovu tvojih izjava vidim da zaista ne znas mnogo BG i ne znam zasto onda upustas se u tu pricu. Jer zaista grijesis.

Plate u SA su vece nego u BG, jer dinar slabi to je jedini razlog.
Old August 18th, 2010, 11:40 PM   #1138
Bad_Hafen
BANNED

Quote:
Dobro u tim tvrdnjama ima i blefera. Uglavnom Bosna je platila najvecu cijenu i to daleko najvecu i to nije blef.
Ajd pitaj to isto na HR, SLO i SRB forumu da ti kazu svoje misljenje ko je platio najvise.
Old August 19th, 2010, 12:20 AM   #1139
Hepec
Registered User

Hepec's Avatar

Likes (Received): 103

Quote:
kad ga dobro izhandre
Evo da se i ja jednom slozim sa BL.
Bas tako! Kada ga vrate, bice isaran ko' bozicna jaja.
Old August 19th, 2010, 01:25 AM   #1140
GoldenTree
BANNED

Quote:
nije tacno.

1. Skoro je bilo o tome kako Hrvati nemaju potencijala za proizvodnju i to je prosto. I ne shvatam sto to steti BiH da ima takve resure i proizvodjace, da ih nema bi li ti bilo draze?
Ovo za Vuka Hamamovica koliko znam on je Hercegovac, ali nebitno sta je, dakle ti si i protiv stranih investicija?
Ti u biti zastupas neki totalitarni koncept ekonomije i vladavine?
2. procenat elektrificiranih pruga od ukupnih kilimoetara pruga najivs je imala BiH. Koliko znam HR nije imala olimpik. Imala je isti voz, ali nije bio ni priblizno opremljen.
3. Ja imam kartu u glavi ne treba mi lenijar. Objasni kojim to ravnicarskim dijelom BiH? Koja je to putanja?

Dalje sto TZ bazen se sad ne povezuje sa svijetom?

Ovo da politicki su gradjeni putevi je po meni glupost koridor X imao je prioritet i on je gradjen.

4. Mene kao Banjalucanina, a ni vecinu ne interesuje povezivanje sa SA i sam to znas. Nama to nikako nije prioritet, tako da je to mozda samo prioritet Sarajeva. Mi se mozemo praviti ludi i misliti da nije tako, ali svako zna da jeste. BL interesuje povezivanje iskljucivo sa putevima ka BG i ZG, zatim BL-DO-BN tu onda negdje poslije dodje SA.
A cini mi se pored toga svega da taj talgo ne moze doci do ZG, Beca, LJ a da ne prodje ZE-DO-BL.
Ti zivis u nekoj iluziji drzave koja kod nas ne postoji, a ne vjeruje da ce postojati.

5. Ja ne kazem da BiH nema pametne ljude daleko od toga, ali da je logicno da centar takve stvari bude gdje su naucne institucije i vise kadra.

Za olimpijske spominjes argument jedne drzave, kad tebi odgovara, a kad ne odgovara onda gledas kao drugu drzavu. Profitabilne su bile, ali ko je ulozio u to da se mogu izdrzati ko je preporodio SA i izgradio ga.

Ti si totalno nedoslijedan i konfuzan uzimas istu stvar za argument u svoju korist, a zatim kao kontrargument. Kazes SFRJ i danas Srbija centralizovane to ne valja, to je uzas itd. Onda kazes da je SA glavni grad normalne drzave da se slijevaju pare u njega. Zaista te ne mogu uhvatiti.
Inace porediti BG i SA je smijesno, naravno da SA ima neku stvar bolju, ali daleko je od BG. A ako ides logikom filmskih fesovala onda Kan dodje bolji od Lodona, Pariza, Moskve, NYC itd.

Tvoja prorocanstva o BG su takodje potpuno nelogicna. BG se razvija i napreduje, a o intelektualnom potencijalu BG je suvisno trositi rijeci u tom gradu ima vise uspjesnih i pametnih i naprednih ljudi nego u citavoj BiH.

Prica sa slaoledom isto nema veze s mozgom, jer PDV ide tamo gdje je krajnja potrosnja, dakle u Nisu.

Srbiju je isto napustilo, ne koliko BiH, ali jeste mnogoooo pametnih ljudi.
Ti na osnovu tvojih izjava vidim da zaista ne znas mnogo BG i ne znam zasto onda upustas se u tu pricu. Jer zaista grijesis.

Plate u SA su vece nego u BG, jer dinar slabi to je jedini razlog.
Hrvatska ima kapaciteta za dodatnu izgradnju termoelektrana, ali za sad NECE da gradi zbog utjecaja na okolis. To je 100% tacna informacija.

1. Znam da Bosna nema zlata i dijamanata i da nema bas tu prostora za manevar velik i da ce u buducnosti struja biti sve skuplja i skuplja i da mnoge zemlje u okolini nemaju dovoljno struje i da se tu moze dici fina lova, za razliku od vremena SFRJ kad je KPJ odredjivao cijenu struje, a ne trziste, medjutim termoelektrane unistavaju prirodu i zdravlje ljudi u regiji u kojoj se nalaze i to je sigurna stvar. Nikakvi filteri tu ne mogu sprijeciti da se taj kraj ekoloski unisti i nikakvi filteri tu ne mogu sprijeciti da se puno poveca broj oboljelih od raznih vrsta karcinoma, sto onda znaci enormno veci troskovi za zdravstveno osiguranje koje drzava treba izdvojiti. U energetici, pogotovo u izgradnji TE, DA, izricito sam protiv stranih investicija. Izgraditi termelektranu ili hidroelektranu moze i Bosna, posao je visokoprofitabilan, maltene toliko profitibilan da ne moze biti neprofitabilan, ne vidim razlog da se daje to nekom strancu koji pod prvo nece mariti za ekolis, nego iskljucivo za profit koji ce na kraju vaditi izvan Bosne. Ali nisam bas za TE po svaku cijenu i za BiH potrebe. Ne, ja ne zastupam totalitarni koncept ekonomije iz prostog razloga sto ni jedna razvijena zemlja strancu Hamovicu ne bi dala da pravi na njenom teritoriju TE Stanari, pogotovo kad na snagu stupe kvote o zagadjenosti iz Kyota. Neces Svabu vidjeti u upravnom odboru francuskog EDF, niti Francuza u Njemackoj na istom mjestu, niti ce Njemac ili Francuz dozvoliti da mu stranac pravi termoelektranu pored Lyona ili Frankfurta. Jednostavno nema sanse i razgovora u razvijenim zemljama oko takve vrste biznisa. Stranci ne mogu uci u upravne odbore, a daleko da nisu zainteresovani.

2. Kolicina pruga koju Bosna ima i danas je sramotna. Zato ako su imali nekih 50-tak km el. pruge, to je nista. Bosna danas treba graditi potpuno nove pruge. Olimpik je samo naziv voza koji je vozio po Bosni, medjutim i "zagrebacki" i "sarajevski" je dosao iz iste madjarske tvornice. Sad da li je jedan bio obojen u mat boju ili metalik, nevazno.

3. Zato sam ti i rekao uzmi lenijar i kartu, vuci liniju i gledaj teren. Svako moze zamisljat. Postavljas puno pitanja. Sto sad ne gradi? Iz istog razloga sto Srbija sad ne moze izgraditi 200 i vise km autoceste. Uglavnom najveci razlog je sto sad ne mozemo ucjenjivati NATO i Varsavski pakt kao prije i sto sve istocne zemlje u odnosu na zapadne i obratno vise nisu zatvorene, pa mi nismo eksluzivni "dobavljaci" i "ucjenjivaci". Znaci nepostojanje berlinskog zida je glavni "krivac" sto vise lova ne plovi u te "luke" kao prije, sto bi se u svakom slucaju desilo bez obzira bili u SFRJ ili ne.

4. Mene kao rodjenog Banjalucanina, obrazovanog da razmisljam sto vise prakticki, a sto manje guzicom, jer shvatam za razliku od tebe da se ne mogu moliti bogu usljed suse da kisa padne u Londonu, a ja zivim recimo u Berlinu ili recimo u Leipzigu, jer znam da cu biti "zedan" ako budem razmisljao straznjicom. Dok neka osoba u nekoj vukojebini recimo na Manjaci ili Maglicu ili na bilo kojoj drugoj planincugi u Bosni ne bude komunikacijski i infrastrukturom i na svaki drugi nacin povezana kvalitetno, ljudi u gradovima ce tavoriti i prezivljavati, a provincija ce ostajati bez stanovnistva. Grad ne moze kvalitetno funkcionirati bez dobre i razvijene provincije. Razlika izmedju razvijenih zemalja i balkanskih vukojebina je u tome sto je provincija na zapadu kumunikacijski i infrastrukturom povezana jako dobro i razvijena, a na vecini Balkana je u 19 vijeku i napustena.

Zato prije nego sto izvalis sljedeci put takvu glupost kako nisi zainteresovan za najbolju mogucu vezu sa sve i jednom tackom u svojoj drzavi, ali si zainteresovan za nekakvu vezu sa drugim drzavama, razmisli da ces na jedan ili drugi nacin ispastati, vjerovatno toga ni svjestan nisi, ali razmisli o tome dok budes potplacivao doktora recimo ili policajca koji te zaustavio iskljucivo da mu das onih mizernih 10 maraka itd. Posto si ovdje usao u politiku, ne bih brijao o politici, osim da ti i vecina Blucana ako razmisljate tako, se lupite necim po glavi i probudite i da ne zaboravite da su i oni iz Knina na slican nacin razmisljali, ako me razumijes. O ovom ne bih raspravljao. Uglavnom ako tako razmislja neki recimo menager neke firme iz Bluke, onda nece to dugo biti. Opet ako njega dugo ne bude u tom poslu, nece moci ni zaposliti vise ljudi, nego ce ih otpusiti, tako da ce te svi fino razmisljati kako je jeben zivot dok budete uzaludno posjecivali biro rada.

5. Ako je Sarajevo imalo dvije najvece izvozne firme u bivsoj Jugoslaviji koje su radile skoro u cijelom svijetu, najvise prodavale pamet, sasvim sigurno da bi imalo par ljudi za te i takve promasene investicije institute.

Ideja za OI u Sarajevo i sama kandidatura Sarajeva, nije dosla iz Beograda ili nekog drugog dijela SFRJ, nego je made in Sarajevo. Uvijek je najpotrebnije imati ideju u pravo vrijeme i na pravom mjestu.

Isto tako SFRJ nije finansirala (mozda veoma mali dio) organizaciju OI, nego je to vecinski Bosna uradila i to na isti nacin kako je recimo Hrvatska recimo djelomicno platila bespovratno neke projekte u Zagrebu, kao recimo Arenu za rukometno prvenstvo ili Srbija beogradsku Arenu, s tim sto su OI u Sarajevu bile profitabilne, sto znaci sva lova je vracena u kasu, sto znaci radilo se o kreditu koji je u potpunosti isplacen i jos je bilo zarade. E sad da li je SFRJ uzela tu lovu na kraju ili je sva otisla u bosanski budzet, ne znam reci, pretpostavljam da nije u Bosnu. Uglavnom i prijeratna BiH bi mogla organizirati sama OI 1984 godine, nije zato sto je bila u sklopu SFRJ, tako da je Sanda zapalila plamen, a JNA tabala snijeg na Jahorini i Bjelasnici, ali mogla bi i bosanska vojska tabati snijeg tad. Nije tesko vjeruj mi, zapravo jeste fizicki tesko, ali jebati ga, vojska je vojska, moraju malo i patiti.

Suvise postavljas pitanja, zivio sam u Beogradu 10 mjeseci.

Sto se tice sladoleda, (figurativno receno, jednom vec napisano), PDV se plati u Nisu, medjutim profit ide u Beograd i iz Nisa, i iz Paracina i iz Pazara, pa recimo drzavni telekom nece napraviti upravnu zgradu u Pazaru, nego je li tako u Beogradu, pa elektro kompanija isto, pa vodovod isto, pa drzavna administracija isto, pa ce malo vlada dati koju kintu za arenu ili SP u sahu ili tako nesto, sto znaci ljudi se zaposljavaju, lova ulazi, povecava se BND, veci porez, vise investicija, razvoj itd. A i sam znas da to tako nije u BiH, cak porez ako se ne varam ide u Bluku, pa su neka ministarstva u Mostaru itd.

Dosta drzava u Europi su dosta centralizovane drzave, neke i nisu toliko. SFRJ je bila savez republika, svakako da nije smjela biti centralizovana. S druge strane, u Bosni je mirovni sporazum ustav, zato je privremeno sad lud zbunjen, nenormalan situacija, medjutim Bosna se nikako ne moze porediti sa SFRJ. Bosna je prirodna stvar koja historijski nije napravljena udruzivanjem vise republika, zato za razliku od SFRJ za nju je i pozeljno da je malo centralizirana, s druge strane zamisli da je EU centralizirana, sta mislis da li bi to svi prihvatili, da li bi recimo Holandjani prihvatili da finansiraju EU koridor koji bi zaobilazio Holandiju (npr.) zato da ide direktno na Brisel? Da, ali malo sutra. Blokirali bi cijeli projekt.

Uglavnom puno mi ulazis u bosansku politiku, ne kontam zar stvarno trebam pisati svoje misljenje o tome, mislim da ga vrlo dobro znas, nikad nista od tih vasih snova biti nece koje sanjate evo vise od 100 godina i sam znas, zato nemoj zivota ti mi trositi vrijeme uzalud na te gluposti. Hajde da se vratimo na vozove.

Reply

Tags
bosnia and herzegovina, railways, sarajevo

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules