search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 127 votes, 4.97 average.
Old August 19th, 2010, 12:20 AM   #1121
Hepec
Registered User

Likes (Received): 150

Quote:
Originally Posted by Bad_Hafen View Post
kad ga dobro izhandre
Evo da se i ja jednom slozim sa BL.
Bas tako! Kada ga vrate, bice isaran ko' bozicna jaja.
Hepec no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 19th, 2010, 01:25 AM   #1122
GoldenTree
BANNED

Likes (Received): 15

Quote:
nije tacno.

1. Skoro je bilo o tome kako Hrvati nemaju potencijala za proizvodnju i to je prosto. I ne shvatam sto to steti BiH da ima takve resure i proizvodjace, da ih nema bi li ti bilo draze?
Ovo za Vuka Hamamovica koliko znam on je Hercegovac, ali nebitno sta je, dakle ti si i protiv stranih investicija?
Ti u biti zastupas neki totalitarni koncept ekonomije i vladavine?
2. procenat elektrificiranih pruga od ukupnih kilimoetara pruga najivs je imala BiH. Koliko znam HR nije imala olimpik. Imala je isti voz, ali nije bio ni priblizno opremljen.
3. Ja imam kartu u glavi ne treba mi lenijar. Objasni kojim to ravnicarskim dijelom BiH? Koja je to putanja?

Dalje sto TZ bazen se sad ne povezuje sa svijetom?

Ovo da politicki su gradjeni putevi je po meni glupost koridor X imao je prioritet i on je gradjen.

4. Mene kao Banjalucanina, a ni vecinu ne interesuje povezivanje sa SA i sam to znas. Nama to nikako nije prioritet, tako da je to mozda samo prioritet Sarajeva. Mi se mozemo praviti ludi i misliti da nije tako, ali svako zna da jeste. BL interesuje povezivanje iskljucivo sa putevima ka BG i ZG, zatim BL-DO-BN tu onda negdje poslije dodje SA.
A cini mi se pored toga svega da taj talgo ne moze doci do ZG, Beca, LJ a da ne prodje ZE-DO-BL.
Ti zivis u nekoj iluziji drzave koja kod nas ne postoji, a ne vjeruje da ce postojati.

5. Ja ne kazem da BiH nema pametne ljude daleko od toga, ali da je logicno da centar takve stvari bude gdje su naucne institucije i vise kadra.

Za olimpijske spominjes argument jedne drzave, kad tebi odgovara, a kad ne odgovara onda gledas kao drugu drzavu. Profitabilne su bile, ali ko je ulozio u to da se mogu izdrzati ko je preporodio SA i izgradio ga.

Ti si totalno nedoslijedan i konfuzan uzimas istu stvar za argument u svoju korist, a zatim kao kontrargument. Kazes SFRJ i danas Srbija centralizovane to ne valja, to je uzas itd. Onda kazes da je SA glavni grad normalne drzave da se slijevaju pare u njega. Zaista te ne mogu uhvatiti.
Inace porediti BG i SA je smijesno, naravno da SA ima neku stvar bolju, ali daleko je od BG. A ako ides logikom filmskih fesovala onda Kan dodje bolji od Lodona, Pariza, Moskve, NYC itd.

Tvoja prorocanstva o BG su takodje potpuno nelogicna. BG se razvija i napreduje, a o intelektualnom potencijalu BG je suvisno trositi rijeci u tom gradu ima vise uspjesnih i pametnih i naprednih ljudi nego u citavoj BiH.

Prica sa slaoledom isto nema veze s mozgom, jer PDV ide tamo gdje je krajnja potrosnja, dakle u Nisu.

Srbiju je isto napustilo, ne koliko BiH, ali jeste mnogoooo pametnih ljudi.
Ti na osnovu tvojih izjava vidim da zaista ne znas mnogo BG i ne znam zasto onda upustas se u tu pricu. Jer zaista grijesis.

Plate u SA su vece nego u BG, jer dinar slabi to je jedini razlog.
Hrvatska ima kapaciteta za dodatnu izgradnju termoelektrana, ali za sad NECE da gradi zbog utjecaja na okolis. To je 100% tacna informacija.

1. Znam da Bosna nema zlata i dijamanata i da nema bas tu prostora za manevar velik i da ce u buducnosti struja biti sve skuplja i skuplja i da mnoge zemlje u okolini nemaju dovoljno struje i da se tu moze dici fina lova, za razliku od vremena SFRJ kad je KPJ odredjivao cijenu struje, a ne trziste, medjutim termoelektrane unistavaju prirodu i zdravlje ljudi u regiji u kojoj se nalaze i to je sigurna stvar. Nikakvi filteri tu ne mogu sprijeciti da se taj kraj ekoloski unisti i nikakvi filteri tu ne mogu sprijeciti da se puno poveca broj oboljelih od raznih vrsta karcinoma, sto onda znaci enormno veci troskovi za zdravstveno osiguranje koje drzava treba izdvojiti. U energetici, pogotovo u izgradnji TE, DA, izricito sam protiv stranih investicija. Izgraditi termelektranu ili hidroelektranu moze i Bosna, posao je visokoprofitabilan, maltene toliko profitibilan da ne moze biti neprofitabilan, ne vidim razlog da se daje to nekom strancu koji pod prvo nece mariti za ekolis, nego iskljucivo za profit koji ce na kraju vaditi izvan Bosne. Ali nisam bas za TE po svaku cijenu i za BiH potrebe. Ne, ja ne zastupam totalitarni koncept ekonomije iz prostog razloga sto ni jedna razvijena zemlja strancu Hamovicu ne bi dala da pravi na njenom teritoriju TE Stanari, pogotovo kad na snagu stupe kvote o zagadjenosti iz Kyota. Neces Svabu vidjeti u upravnom odboru francuskog EDF, niti Francuza u Njemackoj na istom mjestu, niti ce Njemac ili Francuz dozvoliti da mu stranac pravi termoelektranu pored Lyona ili Frankfurta. Jednostavno nema sanse i razgovora u razvijenim zemljama oko takve vrste biznisa. Stranci ne mogu uci u upravne odbore, a daleko da nisu zainteresovani.

2. Kolicina pruga koju Bosna ima i danas je sramotna. Zato ako su imali nekih 50-tak km el. pruge, to je nista. Bosna danas treba graditi potpuno nove pruge. Olimpik je samo naziv voza koji je vozio po Bosni, medjutim i "zagrebacki" i "sarajevski" je dosao iz iste madjarske tvornice. Sad da li je jedan bio obojen u mat boju ili metalik, nevazno.

3. Zato sam ti i rekao uzmi lenijar i kartu, vuci liniju i gledaj teren. Svako moze zamisljat. Postavljas puno pitanja. Sto sad ne gradi? Iz istog razloga sto Srbija sad ne moze izgraditi 200 i vise km autoceste. Uglavnom najveci razlog je sto sad ne mozemo ucjenjivati NATO i Varsavski pakt kao prije i sto sve istocne zemlje u odnosu na zapadne i obratno vise nisu zatvorene, pa mi nismo eksluzivni "dobavljaci" i "ucjenjivaci". Znaci nepostojanje berlinskog zida je glavni "krivac" sto vise lova ne plovi u te "luke" kao prije, sto bi se u svakom slucaju desilo bez obzira bili u SFRJ ili ne.

4. Mene kao rodjenog Banjalucanina, obrazovanog da razmisljam sto vise prakticki, a sto manje guzicom, jer shvatam za razliku od tebe da se ne mogu moliti bogu usljed suse da kisa padne u Londonu, a ja zivim recimo u Berlinu ili recimo u Leipzigu, jer znam da cu biti "zedan" ako budem razmisljao straznjicom. Dok neka osoba u nekoj vukojebini recimo na Manjaci ili Maglicu ili na bilo kojoj drugoj planincugi u Bosni ne bude komunikacijski i infrastrukturom i na svaki drugi nacin povezana kvalitetno, ljudi u gradovima ce tavoriti i prezivljavati, a provincija ce ostajati bez stanovnistva. Grad ne moze kvalitetno funkcionirati bez dobre i razvijene provincije. Razlika izmedju razvijenih zemalja i balkanskih vukojebina je u tome sto je provincija na zapadu kumunikacijski i infrastrukturom povezana jako dobro i razvijena, a na vecini Balkana je u 19 vijeku i napustena.

Zato prije nego sto izvalis sljedeci put takvu glupost kako nisi zainteresovan za najbolju mogucu vezu sa sve i jednom tackom u svojoj drzavi, ali si zainteresovan za nekakvu vezu sa drugim drzavama, razmisli da ces na jedan ili drugi nacin ispastati, vjerovatno toga ni svjestan nisi, ali razmisli o tome dok budes potplacivao doktora recimo ili policajca koji te zaustavio iskljucivo da mu das onih mizernih 10 maraka itd. Posto si ovdje usao u politiku, ne bih brijao o politici, osim da ti i vecina Blucana ako razmisljate tako, se lupite necim po glavi i probudite i da ne zaboravite da su i oni iz Knina na slican nacin razmisljali, ako me razumijes. O ovom ne bih raspravljao. Uglavnom ako tako razmislja neki recimo menager neke firme iz Bluke, onda nece to dugo biti. Opet ako njega dugo ne bude u tom poslu, nece moci ni zaposliti vise ljudi, nego ce ih otpusiti, tako da ce te svi fino razmisljati kako je jeben zivot dok budete uzaludno posjecivali biro rada.

5. Ako je Sarajevo imalo dvije najvece izvozne firme u bivsoj Jugoslaviji koje su radile skoro u cijelom svijetu, najvise prodavale pamet, sasvim sigurno da bi imalo par ljudi za te i takve promasene investicije institute.

Ideja za OI u Sarajevo i sama kandidatura Sarajeva, nije dosla iz Beograda ili nekog drugog dijela SFRJ, nego je made in Sarajevo. Uvijek je najpotrebnije imati ideju u pravo vrijeme i na pravom mjestu.

Isto tako SFRJ nije finansirala (mozda veoma mali dio) organizaciju OI, nego je to vecinski Bosna uradila i to na isti nacin kako je recimo Hrvatska recimo djelomicno platila bespovratno neke projekte u Zagrebu, kao recimo Arenu za rukometno prvenstvo ili Srbija beogradsku Arenu, s tim sto su OI u Sarajevu bile profitabilne, sto znaci sva lova je vracena u kasu, sto znaci radilo se o kreditu koji je u potpunosti isplacen i jos je bilo zarade. E sad da li je SFRJ uzela tu lovu na kraju ili je sva otisla u bosanski budzet, ne znam reci, pretpostavljam da nije u Bosnu. Uglavnom i prijeratna BiH bi mogla organizirati sama OI 1984 godine, nije zato sto je bila u sklopu SFRJ, tako da je Sanda zapalila plamen, a JNA tabala snijeg na Jahorini i Bjelasnici, ali mogla bi i bosanska vojska tabati snijeg tad. Nije tesko vjeruj mi, zapravo jeste fizicki tesko, ali jebati ga, vojska je vojska, moraju malo i patiti.

Suvise postavljas pitanja, zivio sam u Beogradu 10 mjeseci.

Sto se tice sladoleda, (figurativno receno, jednom vec napisano), PDV se plati u Nisu, medjutim profit ide u Beograd i iz Nisa, i iz Paracina i iz Pazara, pa recimo drzavni telekom nece napraviti upravnu zgradu u Pazaru, nego je li tako u Beogradu, pa elektro kompanija isto, pa vodovod isto, pa drzavna administracija isto, pa ce malo vlada dati koju kintu za arenu ili SP u sahu ili tako nesto, sto znaci ljudi se zaposljavaju, lova ulazi, povecava se BND, veci porez, vise investicija, razvoj itd. A i sam znas da to tako nije u BiH, cak porez ako se ne varam ide u Bluku, pa su neka ministarstva u Mostaru itd.

Dosta drzava u Europi su dosta centralizovane drzave, neke i nisu toliko. SFRJ je bila savez republika, svakako da nije smjela biti centralizovana. S druge strane, u Bosni je mirovni sporazum ustav, zato je privremeno sad lud zbunjen, nenormalan situacija, medjutim Bosna se nikako ne moze porediti sa SFRJ. Bosna je prirodna stvar koja historijski nije napravljena udruzivanjem vise republika, zato za razliku od SFRJ za nju je i pozeljno da je malo centralizirana, s druge strane zamisli da je EU centralizirana, sta mislis da li bi to svi prihvatili, da li bi recimo Holandjani prihvatili da finansiraju EU koridor koji bi zaobilazio Holandiju (npr.) zato da ide direktno na Brisel? Da, ali malo sutra. Blokirali bi cijeli projekt.

Uglavnom puno mi ulazis u bosansku politiku, ne kontam zar stvarno trebam pisati svoje misljenje o tome, mislim da ga vrlo dobro znas, nikad nista od tih vasih snova biti nece koje sanjate evo vise od 100 godina i sam znas, zato nemoj zivota ti mi trositi vrijeme uzalud na te gluposti. Hajde da se vratimo na vozove.
GoldenTree no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2010, 01:36 AM   #1123
GoldenTree
BANNED

Quote:
Ajd pitaj to isto na HR, SLO i SRB forumu da ti kazu svoje misljenje ko je platio najvise.
E jebiga, od vozova jos malo do srednjeg vijeka. Da preskocimo koje desetljece, pa da brijemo recimo o II svj. ratu?

Mislim da imam dovoljno znanja da sam skontam sta je ko placao, a sta nije i kako su stvari tad funkcionisale, da ne moram ici u HR, SLO I SRB po misljenje. Jebiga, zivot te istrenira da samostalno nalazis rjesenja i zakljucke, a ne da gledas u mamu da ti ona pomogne.
Old August 19th, 2010, 01:46 AM   #1124
SokoX
Registered User

SokoX's Avatar

Likes (Received): 400

GoldenTree,
svaka čast!

387 kupuj! Podrzi domacu privredu!
SokoX no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2010, 03:23 AM   #1125
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul
Likes (Received): 3236

jebiga sad i eseje pisete...

vratite se na temu

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

LordMarshall está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 19th, 2010, 11:24 AM   #1126
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Likes (Received): 5668

Nikada stvari u zivotu nisu crno-bijele.

Pricate o HR i njenoj "zastiti" od izgradnje TE. Pa ista ta HR ima celicane, cementare i koksare na obali mora u Splitu, Bakru, Sibeniku, itd... Ima brodogradilista na najboljim lokacijama koja su ruglo i zagadjivac bez premca. I gomilu takvih objekata po ostrvima i obali.

CG je imala JNA baze i podrucja pod njihovim nadzorom na maltene 20% obale.
Srbija ima potpuno nerazvijen jug. Kakva je MK najbolje se vidi da je i danas i to bez rata u k****

SFRJ je naslijedila Kraljevina Jugoslaviju koja je bila evropska crna rupa izmedju WWI i WWII, uradila je puno na izjednacavanju razlika, ali je strahovite grieske pravila, a posao je ostao nedovrsen...
leopol no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2010, 11:27 AM   #1127
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 159

ajd i s tobom da se jednom slozim

@ Golden Tree da predjemo nazato predvidjenu temu. Tamo cu ti odgovoriti.

Quote:
Originally Posted by Hepec View Post
Evo da se i ja jednom slozim sa BL.
Bas tako! Kada ga vrate, bice isaran ko' bozicna jaja.
Haha
Za uskrs se saraju jaja

Last edited by Bad_Hafen; August 19th, 2010 at 12:06 PM.
Bad_Hafen no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2010, 11:32 AM   #1128
Funfy
Registered User

Funfy's Avatar

Likes (Received): 87

Kako neko moze od 2074 posta, napisat' 2074 sranja?
Funfy no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2010, 11:51 AM   #1129
GoldenTree
BANNED

Quote:
Originally Posted by leopol View Post
Nikada stvari u zivotu nisu crno-bijele.

Pricate o HR i njenoj "zastiti" od izgradnje TE. Pa ista ta HR ima celicane, cementare i koksare na obali mora u Splitu, Bakru, Sibeniku, itd... Ima brodogradilista na najboljim lokacijama koja su ruglo i zagadjivac bez premca. I gomilu takvih objekata po ostrvima i obali.

CG je imala JNA baze i podrucja pod njihovim nadzorom na maltene 20% obale.
Srbija ima potpuno nerazvijen jug. Kakva je MK najbolje se vidi da je i danas i to bez rata u k****

SFRJ je naslijedila Kraljevina Jugoslaviju koja je bila evropska crna rupa izmedju WWI i WWII, uradila je puno na izjednacavanju razlika, ali je strahovite grieske pravila, a posao je ostao nedovrsen...
Svakako da u Dalmaciji ima zagadjivaca, medjutim ni jedan se ne moze ni priblizno porediti sa termoelektranama po zagadjenosti.

Quote:
http://www.fesb.hr/~rgoic/referati/forummostar.pdf

Dr.sc. Ranko Goić, dipl. ing
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Split
Mr.sc. Josip Jerković, dipl. ing
JP Elektroprivreda HZ Herceg Bosne d.o.o. Mostar
Marko Lovrić, dipl. ing
HEP Prijenos d.o.o. - Prijenosno područje Split

Strana 9
Opcije izgradnje bar jedne temeljne termoelektrane na području Dalmacije razmatrane su u više navrata već dugi niz godina. Razlozi za takve opcije su brojni. Termoelektrana na ugljen locirana na obali imala bi sigurno niske troškove rada i s velikom sigurnošću se može vjerovati u njenu isplativost..
Old August 19th, 2010, 12:07 PM   #1130
Bad_Hafen
BANNED

Quote:
Originally Posted by Funfy View Post
Kako neko moze od 2074 posta, napisat' 2074 sranja?
Isto tako kako neko od 80 ne moze nista reci.
Old August 19th, 2010, 12:18 PM   #1131
GoldenTree
BANNED

Quote:
@ Golden Tree da predjemo nazato predvidjenu temu. Tamo cu ti odgovoriti.

Haha
Za uskrs se saraju jaja
Ne vjerujem da si ti kompetentan sa mnom o tome razgovarati na bilo kojoj predvidjenoj temi za ekonomiju, bez zelje za uvredom ili potcijenjivanjem. To zakljucujem iz razloga sto je meni posao ekonomija, i sto si izvalio da ti je bitnije povezivanje Bluke sa Beogradom, nego recimo sa Jajcem, Bihacem, Trebinjem, Bjeljinom ili ne znam vec kojom bosanskom vukojebinom, ne shvatajuci da si nezaposlen ili ako si zaposlen da primas neredovno 200 ili 300 EUR platu vecinom zato sto tako razmisljas i ti, a i vecina oko tebe. Ali nije sve crno i 2030 ces biti u istoj situaciji i zbog istih razloga.

Moli se bogu Hafen da u Beogradu padne kise dok ti je Bosni susa, pa ce opozicija u Bluci biti u buducnosti i kreativnija nego sa ovim plakatama, a i imati ce vise razloga za kreativnost. Pazi, to nije dno, moze se ici jos dublje ka dole.

Eno upravo vas danas tipovi iz MMF trkeljaju po Bosni. Zato trk u lokalni kafic i nemoj da si sta slucajno kupio bosansko i usput se moli bogu da u Beogradu oni nesto bolje prodju sa MMF-om od Dodika i Mujezinovica kad ih tamo usput budu kontrolisali jesu li otpustili dovoljan broj ljudi koje su im naredili MMF-ovci i jesu li uradili sve kako im je naredjeno kad su ih spasavali nedavno od bankrota.

Last edited by GoldenTree; August 19th, 2010 at 12:37 PM.
Old August 19th, 2010, 12:48 PM   #1132
Bad_Hafen
BANNED

I meni je posao ekonomija, tako da ne vidim po cemu si ti kompetentniji, ali dobro.

Ajde ti na osnovu svog ekonomskog znanja reci zasto je BL privredi bitnije povezivanje s Jajcem ako vecinu robe plasira u BG i ZG?
Ja gledam da meni kisa pada u BL, a ne u Jajcu ili BG. Dok ti gledas da je susno drugdje, a ne da ima kise tu kod tebe.
Inace ovim bijesnim postovima se potpuno diskreditujes, a ti ne brini za nas u RS, kao sto ni ne brines, ici cenama koliko god to dusmanima smetalo i molili se nasoj propasti i nesreci.
Opozicija cemu? Koja to jos stranka koristi latiunicu u RS?
Old August 19th, 2010, 12:55 PM   #1133
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul

ama dosta

sljedeci dobija ban....

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

Old August 19th, 2010, 01:38 PM   #1134
SokoX
Registered User

SokoX's Avatar

Likes (Received): 400

Jarane LM,
da li bi mogli da otvorimo nov thread na ovu temu, kako bismo sve detaljno obrazlozili, i napravili listu sta je izgradjeno kod ovih a sta kod nas?

387 kupuj! Podrzi domacu privredu!
SokoX no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2010, 03:43 PM   #1135
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

ovo nije mjesto za OT diskusije... ovo je forum za urbanizam danas ne urbanizam kako je nekad bio... a pilitici nikako nije mjesto na ovom podforumu...

necu dopustiti pojedincima da pokvare forum ostalim

Old August 19th, 2010, 03:46 PM   #1136
Bad_Hafen
BANNED

RS nabavlja 200 vagona i opremu vrijednu 20 miliona evra
Datum: 18.08.2010 22:00
Autor: Dragana Keleč
Quote:
BANjALUKA - Predstavnici Željeznica RS i poljskih firmi "Vagon" i "Rafamet" potpisali su juče ugovore o nabavci 200 teretnih vagona i o modernizaciji postojeće i nabavci nove opreme za održavanje šinskih vozila putem kreditnih sredstava od 20 miliona evra.

U prisustvu premijera RS Milorada Dodika, ministra saobraćaja i veza RS Nedeljka Čubrilovića i poljskog ambasadora u BiH Andžeja Tiškjeviča ugovore su u Banjaluci potpisali generalni direktor Željeznica RS Petko Stanojević, predsjednik uprave "Vagona" Bartoš Šjerček i potpredsjednik uprave "Rafameta" Maćej Mihalik.

Čubrilović je rekao da je ovo bitan ugovor za sistem željezničkog saobraćaja u RS, kojim se definiše nabavka teretnih vagona građenih na bazi najsavremenije tehnologije i najveće dopuštene nosivosti od 22 tone osovinskog opterećenja, namijenjenih za prevoz tereta u rinfuzi.

- Vlada RS je u prethodnom četvorogodišnjem periodu uložila više od 160 miliona maraka u željeznički sistem Srpske, a trenutno se radi jedan od najvećih projekata u RS vrijedan 34 miliona evra, koji se odnosi na pružni pravac Jošavka - Kostajnica - istakao je Čubrilović.

On je kazao da je planirano da se u idućem periodu za Željeznice RS obezbijedi oko 500 miliona evra.

- U prvih šest mjeseci ove godine Željeznice RS povećale su promet mjeren u toni po kilometru za 54 odsto, kao i prihode za 70 odsto, ali to nije dovoljno da bi Željeznice bile samostalan sistem, i to nije znak da treba prestati s ulaganjem u ovaj sistem. Nabavkom ovih 200, kao i planiranih još 600 vagona za teretni saobraćaj i osposobljavanjem infrastrukture naše željeznice biće u prilici da pruže sve ono potrebno privredi i okruženju - dodao je Čubrilović.

Poljski ambasador u BiH Andžej Tiškjevič rekao je da ovaj ugovor predstavlja najveću poljsku investiciju u BiH, naglasivši da je Vlada Poljske spremna za otvaranje novih investicija i kreditnih linija.

- Ovim ugovorom biće povezane poljske željeznice i željeznice u RS. Vlada RS je ranije odobrila 20 miliona evra za potrebe rudnika i termoelektrane Ugljevik, a ovi projekti se realizuju u okviru ugovora između Vlade RS i Poljske o dodjeli kredita vezane pomoći u iznosu od 20 miliona evra, što je potpisano u julu - istakao je Tiškjevič.

Generalni direktor Željeznica RS Petko Stanojević rekao je da će nabavka novih vagona osavremeniti ŽRS, naglasivši da su vagoni izgrađeni po evropskim standardima, nosivosti 22,5 tona po jednoj osovini, što znači da je ukupna nosivost oko 90 tona, te da su oni predviđeni za brzine od 120 kilometara na čas.
Old August 20th, 2010, 02:57 PM   #1137
Bad_Hafen
BANNED

Posljednja karika turističkog prstena

Objavljeno u kategoriji:- TURIZAM dana 20.08.2010

Quote:
VIŠEGRAD, Još samo osam dana ostalo je do prolaska svečanog voza obnovljenom prugom uskog kolosjeka Mokra Gora – Dobrun – Višegrad. Postavljanje šina na posljednjoj dionici ove uske pruge, od tunela Glogova do stare željezničke stanice u Višegradu, privodi se kraju, dok se istovremeno renovira stanična zgrada, koju je austrougarska vlast izgradila prije 104 godine.
Prema riječima menadžera za odnose s javnošću “Željeznica Republike Srpske”, Milanke Stamenić, obnovljenom željezničkom prugom širine 0,76 metara prvi, svečani voz, proći će u iduću subotu, 28. avgusta.
- Na dionicu uske pruge od Mokre Gore do Vardišta, koja je obnovljena prije nekoliko godina, nastavljaće se 18,1 kilometara duga trasa od Vardišta, preko Dobruna, do Višegrada. U obnovu dionice duge 16,4 kilometra, od Vardišta do izlaska iz tunela Glogova u Višegradu, do sada je uloženo oko 9,5 miliona maraka, od čega su 6,3 miliona sredstva “Željeznica RS”, a 3,2 miliona Vlade RS. S obzirom na to da još traje polaganje šina na posljednjih 1,7 kilometara pruge, od tunela Glogova do stare višegradske željezničke stanice, nemamo tačne podatke o vrijednosti ovih radova – istakla je Stamenićeva.
Ona je dodala da će na Veliku Gospojinu, poslije punih 36 godina, iz Mokre Gore, preko Dobruna, ćirin voz ponovo stići u Višegrad. Obnovom ove pruge biće zaokružen, takozvani turistički prsten na potezu Mokra Gora – Višegrad – Tara, čija će osnova biti vožnja turističkim vozovima po “Šarganskoj osmici” i na relaciji od Mokre Gore do Višegrada, te vodenim ćirom po Višegradskom jezeru i rijeci Lim.
- Zaljubljenici u pruge uskog kolosjeka ponovo će imati priliku da uživaju u prirodnim ljepotama višegradskog kraja, prvenstveno u izuzetno atraktivnom kanjonu Rzava – zaključila je Milanka Stamenić.

Gospojinski voz

Na Veliku Gospojinu, svečani voz s gostima iz Srbije stići će iz Mokre Gore u Dobrun u 11.30 časova. Poslije okupljanja zvanica iz političkog, društvenog i kulturnog života Republike Srpske kod manastira Dobrun, voz će u 12.30 časova nastaviti put ka Višegradu.
Po dolasku na višegradsku željeznčku stanicu, za sve goste i žitelje Višegrada i okoline biće organizovan bogat kulturno-umjetnički program, u kojem će učestvovati dobojska etno-grupa “Iva” i kulturno-umjetnička društva iz Višegrada. Fokus
Old August 20th, 2010, 03:01 PM   #1138
mirza-sm
Lilium Bosniacum

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 6676

Kina: Ambasador BiH Amel Kovačević prezentovao bh. željeznički sektor

Quote:
SARAJEVO / PEKING - Ambasador BiH u Narodnoj Republici Kini Amel Kovačević održao je prezentaciju bh. željezničkog sektora na zajedničkom sastanku diplomatskih predstavnika zemalja jugoistočne Evrope i Ministarstva željeznica NR Kine. Uputio je poziv delegaciji Ministarstva željeznica NR Kine da posjeti našu zemlju da bi se upoznali o prilikama i konkretnim projektima.

Kako je saopćeno iz MVP-a BiH, zamjenik ministra željeznica NR Kine Wang Zhiguo je istakao da kineski željeznički sektor može biti, kao strateški partner, interesantan BiH.

Kina je spremna da uđe u saradnju s BiH po principu obostranog interesa, posebno imajući na umu kreiranje novih radnih mjesta i podugovaranje poslova s lokalnim korporativnim sektorom.

Također, kineskoj strani odgovaraju različiti modeli finansiranja razvoja nove i modernizacije postojeće željezničke infrastrukture u BiH.

mirza-sm no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 03:08 PM   #1139
Bad_Hafen
BANNED

Ciro kod manastria Dobrun

Last edited by Bad_Hafen; August 20th, 2010 at 04:08 PM.
Old August 20th, 2010, 03:09 PM   #1140
Bad_Hafen
BANNED

Last edited by Bad_Hafen; August 20th, 2010 at 03:20 PM.

Reply

Tags
bosnia and herzegovina, railways, sarajevo

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules