daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Reply

Thread Tools
Old February 23rd, 2011, 05:53 PM   #2761
make21
Registered User

make21's Avatar

Likes (Received): 0

Se schimba intrarile in Timisoara. Primaria si CJT se apuca de modernizare pe Calea Girocului si o extind la 4 benzi

opiniatimisoarei.ro

Cred ca aceste largiri ar tb continuate si in cazul celorlalte localitati din jurul Timisoarei

Sponsored Links

Old February 23rd, 2011, 06:23 PM   #2762
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

Asa este, numai ca in unele cazuri nu este posibil datorita retragerii mici fata de "sosea", iar in altele ... ar fi fara nici un rost tinand cont ca peste 1-2 km se ajunge oricum pe o singura banda pe sens
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2011, 06:41 PM   #2763
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 287

In articol se spune ca largirea aceasta va fi realizata de la str Lidia pana in comuna.
Dar eu sunt curios ce se va intampla intre Str. Musicescu si C.C. Maldini, unde nu este loc pentru largire.
Old February 23rd, 2011, 07:24 PM   #2764
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Am citit si eu, o vor inghesui ei cumva :P Oricum, eu ma refeream la alte intrari .. in general (de la 4 benzi la 2)
Old February 23rd, 2011, 08:41 PM   #2765
nenea_hartia
Skeptic

nenea_hartia's Avatar

Likes (Received): 129

^ Există o zonă pe Girocului care îşi va pierde din farmec prin lărgirea drumului. Nu aş vrea să exagerez, dar casele acelea, mult retrase de la stradă, mi-au amintit un pic de Olanda cu verdeaţa din faţă. Deşi înţeleg perfect utilitatea lărgirii Căii Girocului, deja îmi pare rău de soarta minicartierului despre care vorbesc.
Pe de altă parte, poate că domnul primar ar trebui să se mai plimbe din când în când prin oraş cu maşina, pentru că multe din străzile Timişoarei sunt pulbere după ultimele ninsori şi deszăpeziri.
nenea_hartia no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2011, 09:29 PM   #2766
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Braytim se numeste cartierul
Old February 23rd, 2011, 09:48 PM   #2767
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 95

Quote:
Originally Posted by make21 View Post
Ideea e urmatoarea, CLT a votat o hotarare prin care masinile care (1)stationeaza neregulamentar pot fi ridicate, blocate rotile, amenda pe geam etc.Deci u sti consecintele in cazul in care parchezi aiurea dar totusi parchezi.Pai in cazul asta nu imi dau seama pt ce te revolti??Ce cauti tu pe proprietatea statului fara sa ai drept de parcare acolo??(2)Te afli pe o proprietate privata pe care nu ai nici un drept de a fi si tot tu faci scandal, nu??Oare nu e specific romanului??Sau tu crezi ca dc e a statului poti face ce vrei tu??Imi spui ca dincolo e asa si pe dincolo , dar la nesimtirea care exista in Romania nu se pot aplica legile din afara si tb legi specifice romanului.(3)Se pare ca la majoritatea timisorenilor le convine legea pt ca altfel ar schimba primarul.
1. Felicitari, mi-ai citit extrem de atent post-urile anterioare. Poti sa te trezesti cu roata blocata si daca esti parcat perfect regulamentar, DAR ai minim DOUA amenzi neplatite (mai nou, pare-se ca e necesara doar UNA). In astfel de cazuri ti se pare normal sa te trezesti cu roata blocata sau CHIAR CU MASINA RIDICATA ? Daca da, completeaza AICI un apelativ care ti se pare mai jignitor, ca aia esti .

Daca ai parcat neragulamentar, blochezi vreun acces la spital/institututie, trotuar sau incurci in orice fel circulatia altor vehicule sunt perfect de acord sa-ti fie saltata masina, deoarece, potential, pui in pericol viata altor persoane.

2. M-ai luminat. Si iti voi ramane etern indatorat. Tu iti dai seama ce populatie inculta avem de fapt ? Si prin populatie ma refer la umanitate in general. Toti considera strazile proprietati PUBLICE.

Dar lasa, ca stim noi mai bine ca-s de fapt private.

3. Se rezolva. Schimbarea primarului, that is.
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2011, 04:04 AM   #2768
make21
Registered User

make21's Avatar

Quote:
Originally Posted by ThunderTM View Post
1. Felicitari, mi-ai citit extrem de atent post-urile anterioare. Poti sa te trezesti cu roata blocata si daca esti parcat perfect regulamentar, DAR ai minim DOUA amenzi neplatite (mai nou, pare-se ca e necesara doar UNA). In astfel de cazuri ti se pare normal sa te trezesti cu roata blocata sau CHIAR CU MASINA RIDICATA ? Daca da, completeaza AICI un apelativ care ti se pare mai jignitor, ca aia esti .

Daca ai parcat neragulamentar, blochezi vreun acces la spital/institututie, trotuar sau incurci in orice fel circulatia altor vehicule sunt perfect de acord sa-ti fie saltata masina, deoarece, potential, pui in pericol viata altor persoane.

2. M-ai luminat. Si iti voi ramane etern indatorat. Tu iti dai seama ce populatie inculta avem de fapt ? Si prin populatie ma refer la umanitate in general. Toti considera strazile proprietati PUBLICE.

Dar lasa, ca stim noi mai bine ca-s de fapt private.

3. Se rezolva. Schimbarea primarului, that is.
1. Mi se pare normal,
2.Din punctul tau de vedere tb vazuta ca o proprietate privata asta tu nu vrei sa intelegi.Nu poti face orice pe o proprietate publica , ce ar fi ca eu sa imi pun un cort in mijlocul strazi ca asa am eu chef??Sau imi parchez masina in mijlocul strazi ca doar e proprietate publica , deci dupa logica ta pot face orice, nu??
3. Sa o vad si pe asta implinita

Last edited by make21; February 24th, 2011 at 06:08 AM.
make21 no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2011, 06:36 AM   #2769
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 287

Quote:
Originally Posted by nenea_hartia View Post
^ Există o zonă pe Girocului care îşi va pierde din farmec prin lărgirea drumului. Nu aş vrea să exagerez, dar casele acelea, mult retrase de la stradă, mi-au amintit un pic de Olanda cu verdeaţa din faţă. Deşi înţeleg perfect utilitatea lărgirii Căii Girocului, deja îmi pare rău de soarta minicartierului despre care vorbesc.
Pe de altă parte, poate că domnul primar ar trebui să se mai plimbe din când în când prin oraş cu maşina, pentru că multe din străzile Timişoarei sunt pulbere după ultimele ninsori şi deszăpeziri.
Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
Braytim se numeste cartierul
Pot spune ca cineva a avut ceva viziune cand s-a decis construirea acelor case cu vreo 10 metri mai retrase de la sosea, tocmai in eventualitatea acestei largiri, inca de acum aprox 15 ani existand discutii pentru prelungirea traseului troleibusului pana la unitatile militare.
Old February 24th, 2011, 11:41 AM   #2770
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Daca am avea macar astfel de dezvoltari decente am ajunge departe, in prezent avem tot felul de peticeli la peticeli
Old February 24th, 2011, 12:11 PM   #2771
Lrk
Registered User

Lrk's Avatar

Likes (Received): 8

Banuiesc ca e vorba de una sau doua amenzi neplatite de o luna, o luna si?
Ca nu e normal daca iau 2 amenzi in aceasi zi si ma prinde si a treia oara sa mi-o ridice ca doar nu am cand sa le platesc.

Last edited by Lrk; February 24th, 2011 at 03:08 PM.
Lrk no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2011, 01:46 PM   #2772
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Normal nicidecum nu e, dar se intampla, din pacate. Si asta mi se pare revoltator.
Old February 24th, 2011, 08:11 PM   #2773
Dani_0307
Registered User

Dani_0307's Avatar

@nenea_hartia

he-he de cand asteptam vesti de la tine....bine ai revenit!

poate ne ajuti putin, cum mai stam cu centura Timisoara Sud ? dupa revizuirea sf-lui ar fi excellent sa stim si noi ce s-a mai modificat fata de prima versiune.

nu s-au postat inca aici planurile de amenajare a intersectiilor, nodurilor, podurilor, etc cum existau publice pentru centura Nord si astfel tot proiectul este inca o necunostuta.

din ce am mai aflat ambele noduri sunt fara bretele, s-a ales solutia cu sens giratoriu supratraversat pe pasaj pentru a limita suprafetele de teren ce trebuiesc expropiate iar intersectiile nu mai sunt in giratoriu si s-a mers pe solutia intalnita cu banda de virare la fel ca pe centura Lugoj....din pacate solutia asta creste fluenta traficului dar s-a dovedit foarte periculoasa pentru soferii care nu sunt atenti, nu exclud nici oboseala care pot provoca accidente foarte grave..

Last edited by Dani_0307; February 24th, 2011 at 08:18 PM.
Dani_0307 no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2011, 09:35 PM   #2774
radutm
Registered User

radutm's Avatar

Likes (Received): 182

Quote:
Originally Posted by Dani_0307 View Post
cum mai stam cu centura Timisoara Sud ?
Poate mi-a scapat mie, dar cica "in septembrie vom avea constructorul"... (aici).
radutm no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2011, 10:21 PM   #2775
Dani_0307
Registered User

Dani_0307's Avatar

Quote:
Originally Posted by radutm View Post
Poate mi-a scapat mie, dar cica "in septembrie vom avea constructorul"... (aici).
super....din mai multe parti usor usor strangem informatii utile...

daca avem constructorul in Septembrie inseamna ca raman in picioare termenele date de CNADNR pentru inceperea lucrarilor in 2011 si finalizarea in 2013

nu este nici o surpriza ca nu este actualizat, valoarea estimata a proiectului merge catre 80-100mil euro in opinia mea....25-30 mil euro sunt numai cele 3 pasaje peste calea ferata.
Old February 26th, 2011, 04:06 PM   #2776
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Likes (Received): 313

O stire SOC pentru toti abonatii de cablu RDS si UPC...

RCS & RDS ar putea prelua reţeaua UPC din România

Joi, 24 Februarie 2011

În viitorul apropiat, pe piaţa furnizorilor de cablu TV, DTH şi internet din România s-ar putea produce schimbări spectaculoase. Conform jurnalistului Cătălin Tolontan, în aceste zile se discută, în străinătate, o înţelegere prin care RCS & RDS, principalul operator de cablu şi de DTH, ar urma să preia reţeaua competitorul său UPC în România.

"Atât RCS cât şi UPC au afaceri pe mai multe pieţe est-europene, astfel încât tranzacţia ar putea însemna cedarea României de către UPC, în schimbul unui alt teritoriu, la care să renunţe RCS. Efectele unei astfel de mişcări sunt incalculabile, nu doar pentru piaţa de cablu şi de platforme TV prin satelit, ci şi pentru cea de furnizori de internet. Deşi nu există cote de piaţă unanim recunoscute, RCS şi UPC reprezintă împreună, aproape la orice estimare, cel putin 55% din piaţă!", scrie redactorul şef al cotidianului naţional Gazeta Sporturilor. Pentru moment, reprezentaţii celor două companii nu au dorit să comenteze posibila tranzacţie.

Sursa: Ziua de Vest
ChagallTM no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2011, 04:24 PM   #2777
ovidiu_tm
Registered User

ovidiu_tm's Avatar

Likes (Received): 4

Personal,nu cred ca cei de la Consiliul Concurenţei vor aproba aceasta preluare. UPC sa faca bine sa vanda catre un alt operator daca tot vor sa vanda.
ovidiu_tm no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2011, 05:41 PM   #2778
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Ei vand cui vor si cand vor.
ChagallTM no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2011, 05:56 PM   #2779
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

De cativa ani buni se tot zvonea ca Deutsche Telekom vrea sa intre pe piata din .ro.

Oportunitate buna de a face asta, mai ales ca DT era mult timp interesata de RCS/RDS.

Din punctul meu de vedere... varianta posibile:

1. DT cumpara UPC.
2. RDS ia upc. DT ia RDS
Old February 26th, 2011, 06:44 PM   #2780
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Quote:
Originally Posted by ThunderTM View Post
[...]