daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 3rd, 2012, 10:47 AM   #3701
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 296

Multam pentru stire.
Propunere din partea lui sebba: Intalnire cu ocazia deschiderii circulatiei pe lotul I din tronsonul A1/Timisoara-Lugoj

Quote:
Originally Posted by sebba
locatia propusa: capatul de la Izvin al autostrazii

[...]
Deci pe vineri, in jurul orei 13, daca se deschide circulatia in aceeasi zi de dimineata.
Pana acum ne-am anuntat prezenta doi membri: sebba si MHN.
Daca mai doreste cineva sa fie acolo, este rugat sa anunte aici si pe thread-ul de Forum Meetings sau "dincolo".

Sponsored Links

Old October 4th, 2012, 09:38 AM   #3702
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 1013

Posibil sa ajung si eu...
MNU está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 4th, 2012, 11:59 AM   #3703
MHN
Romania

MHN's Avatar

Prin intermediul unui coleg de forum (sursa secreta - © ionut ), am aflat ca s-ar putea sa nu se deschida circulatia nici maine, pe Giarmata-Izvin.
Asteptam sa vedem ce se va anunta.

Sa speram ca citeste iuli, ca sa ne confirme/infirme informatia...
Old October 5th, 2012, 10:52 AM   #3704
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Ceva noutati? Se mai deschide sectorul de A1 azi?
Old October 5th, 2012, 11:21 AM   #3705
MHN
Romania

MHN's Avatar

iuli nu ne-a scris aici, dar a confirmat radutm "dincolo" ca nu se deschide azi. In plus, a aparut acest articol pe tion:
Lotul 1 Timisoara – Lugoj, aproape gata. Se asteapta inaugurarea
Deci, nu ne deplasam azi.
Old October 5th, 2012, 04:24 PM   #3706
MHN
Romania

MHN's Avatar

Revine in actualitate, pentru a nu stiu cata oara:
Quote:
Patru benzi din Timişoara pānă īn Dumbrăviţa

Conducerea Primăriei Timişoara doreşte să īnceapă negocierile cu Poliţia de Frontieră Timiş pentru a obţine o suprafaţă de teren situată īntre ieşirea de pe Calea Lipovei şi intrarea īn Dumbrăviţa, cu scopul de a lărgi drumul la două benzi pe sens.

[...]
sursa
Old October 5th, 2012, 05:57 PM   #3707
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Din pacate, distanta la care face referire articolul este de cca 300m. E cam... frectie la picior de lemn.
Old October 5th, 2012, 06:53 PM   #3708
Pelbartus
Registered User

Likes (Received): 6

Mai degraba ar trebui sa se ocupe de largirea strazii Popa Sapca la 4 benzi.
Pelbartus no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2012, 08:46 PM   #3709
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

Quote:
Originally Posted by MHN View Post
Revine in actualitate, pentru a nu stiu cata oara:

sursa
Aici eu nu pot crede ca Timisoara, judetzul si chiar Romania nu sunt interesate intr-un proiect pentru o sosea express Timisoara-A1! Pana acum nu exista vreun proiect, ceva, precum are deja mica localitate Lugoj??
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2012, 09:32 PM   #3710
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Quote:
Originally Posted by Goldmund View Post
Aici eu nu pot crede ca Timisoara, judetzul si chiar Romania nu sunt interesate intr-un proiect pentru o sosea express Timisoara-A1! Pana acum nu exista vreun proiect, ceva, precum are deja mica localitate Lugoj??
Pentru ca Timisoara nu se poate implica in infrastructura de pe alte teritorii administrative, judetul o poate face dar nu are banii iar "chiar Romania" are alte prioritati decat un amarat de drum de legatura tocmai la Timisoara. Fie vorba intre noi, nu e rezolvata centura de N a capitalei, de unde sa mai ceri si un drum de legatura in Timisoara.

Referitor la drumul de legatura A1-centura Lugoj, acesta e finantat impreuna cu tot proiectul A1. "Mica localitate Lugoj" nu are nici o contributie (financiara) la realizarea lui.
Old October 8th, 2012, 08:56 AM   #3711
MHN
Romania

MHN's Avatar

Cred ca intre momentele de timp cand a fost dezbatuta necesitatea si utilitatea celor doua drumuri de legatura au existat mai multe diferente:
- administratii diferite in cazul autoritatii contractante (CNADNR/MT) intre cele doua momente, cu viziuni diferite
- pentru drumul de legatura de la Lugoj, a fost luata in considerare inca de la inceput nevoia conectarii ulterioare intre CIV sud si CIV nord
- inexistenta presiunii sarbilor si italienilor pentru construirea asa-zisului coridor XI (Bari-Bar-Timisoara), deci neluarea in calcul in momentul proiectarii a necesitatii conectarii CIV cu CXI langa Timisoara
- or mai fi si altele pe langa cea expusa de MNU mai sus (Falca?!?! )
Old October 8th, 2012, 10:01 AM   #3712
Stilicho
Registered User

Likes (Received): 38

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
Referitor la drumul de legatura A1-centura Lugoj, acesta e finantat impreuna cu tot proiectul A1. "Mica localitate Lugoj" nu are nici o contributie (financiara) la realizarea lui.
La fel putea si Timisoara sa nu aiba nicio contributie financiara la realizarea unui drum expres pana la autostrada. Interesante ar fi de aceea motivele care au dus la decizia luata la nivel national de a lega in acest fel Lugojul de A1, dar nu Timisoara. Au fost motive tehnice? Politice? Juridice?
Stilicho no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2012, 11:11 AM   #3713
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Aici sunt de acord ca administratia locala putea negocia intr-un mod diferit legatura orasului cu A1. Dar de asemenea stiu ca in perioada respectiva, se insista pentru ca "centrul de greutate" sa fie in alta parte.

Referitor la legatura de la Lugoj, de fapt aceia sint primii kilometri din CIV-Sud. Deci nu este valabila teoria. Drumul respectiv nu a fost realizat special pentru a lega Lugojul.
Old October 8th, 2012, 05:04 PM   #3714
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
Aici sunt de acord ca administratia locala putea negocia intr-un mod diferit legatura orasului cu A1. Dar de asemenea stiu ca in perioada respectiva, se insista pentru ca "centrul de greutate" sa fie in alta parte.

Referitor la legatura de la Lugoj, de fapt aceia sint primii kilometri din CIV-Sud. Deci nu este valabila teoria. Drumul respectiv nu a fost realizat special pentru a lega Lugojul.
In acest caz avem deja inceputul la A...5?! Si atunci sper ca macar acea jonctiune intre A1 si A...5 sa fie facuta ca lumea(ce am vazut din proiect este o intersectie 'rapida', dar nu cred ca dinspre Lugoj directia Deva exista doua benzi....sau da?! - sau se va dubla 'intrarea' in A...5 mai tarziu)
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2012, 06:53 PM   #3715
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Cred ca se merge pe relatia "principala" ca fiind Nadlac<>Calafat. Relatia Deva<>Calafat fiind ca "secundara". In opinia mea nu se va mai schimba nimic la intersectia respectiva.
Old October 10th, 2012, 03:58 PM   #3716
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 7810

Nu stiu unde sa pun articolele mai bine, le pun aici totusi.

Robu continuă să trateze mass-media locală cu dispreţ. Vezi īn ce condiţii se pot obţine interviuri de la primărie!

DictatoROBU: “Deocamdată primarul Robu vă dă aceste informaţii şi, cānd primarul Robu doreşte să le dea altcineva, le va da altcineva”

CanCan, neCanCan, Robu isi cam da arama pe fata.
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2012, 04:41 PM   #3717
MHN
Romania

MHN's Avatar

Cred ca trebuiesc postate pe un alt forum.
Caci nu vad nicio legatura intre cele doua articole si vreun thread de pe acest forum.
Old October 10th, 2012, 05:04 PM   #3718
Pelbartus
Registered User

Likes (Received): 6

Ar merge intr-un thread de politica locala, asta daca este permis si daca prezinta interes.

Si ca suntem la infrastructura, omul asta arunca in fiecare saptamana cate o idee. Acum e vorba de un pasaj subteran de o banda prin Piata Victoriei.
Ideea e buna, dar ar trebui sa ne concentram fortele pe alte subiecte.
Pod peste Bega si pasaj la Solventul, largirea pasajelor CF, centura de sud pentru a scapa de majoritatea camioanelor. Dar pentru asta iti trebuie parlamentari interesati, care stau la Bucuresti si le rezolva. In 9 decembrie va avea o surpriza foarte mare.
Pelbartus no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2012, 07:39 AM   #3719
udar
Registered User

udar's Avatar

Likes (Received): 53

cred ca cei de la Pischia isi trag o centura sa nu mai treaca camioanele care cara materiale(nisip,pietris,sorturi,etc din balastiere si cariere )..............
http://maps.google.com/maps?saddr=Pi...ra=ls&t=h&z=14

udar no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2012, 09:24 AM   #3720
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Likes (Received): 8

Bravo lor!
Legat de drumuri din comunele invecinate, tocmai ce s-a reabilitat si restul DJ592 intre Timisoara si Mosnita Noua. Un mare minus insa... Asfaltul s-a turnat peste cel vechi astfel ca in Mosnita trebuie sa ai masina de teren ca sa intri pe strazile secundare.
iuli no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
airport, infrastructure, roads, ro_banat, timisoara, transport

Thread Tools

Posting Rules