daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Reply

Thread Tools
Old October 12th, 2012, 09:28 AM   #3721
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 287

Quote:
Originally Posted by udar View Post
cred ca cei de la Pischia isi trag o centura sa nu mai treaca camioanele care cara materiale(nisip,pietris,sorturi,etc din balastiere si cariere )..............

[...]

Multam pentru imagini.
Pare cam ingusta...

Quote:
Originally Posted by iuli View Post
Bravo lor!
Legat de drumuri din comunele invecinate, tocmai ce s-a reabilitat si restul DJ592 intre Timisoara si Mosnita Noua. Un mare minus insa... Asfaltul s-a turnat peste cel vechi astfel ca in Mosnita trebuie sa ai masina de teren ca sa intri pe strazile secundare.
Speram sa nu fie lasate diferente de nivel la acele intersectii...

Sponsored Links

Old October 15th, 2012, 07:12 PM   #3722
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 737

Are cineva idee care a fost intentia cu podul peste Bega din Ghiroda marcat pe harta de mai jos? Credeti ca s-ar putea realiza una sau amandoua legaturile schitate pe harta? Nu de alta dar ar mai ajuta la aerisirea traficului in partea de est a orasului iar podul pare sa suporte si trafic greu. Una din legaturi s-ar putea duce la DJ592 iar cealalta s-ar putea conecta la strada Canalul Bega din cartierul Plopi.

Uploaded with ImageShack.us

Eu am schitat traseele doar pe drumuri existente (in prezent pietruite sau de pamant) dar variante cred ca mai exista.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 08:00 PM   #3723
AbelT
Registered User

Likes (Received): 38

Asta m-am intrebat si eu. Podul duce spre nicaieri, daca facem exceptie de CAPul demolat din Ghiroda; inainte a existat un pod de lemn vai mama lui, cel actual din beton e chiar nou, dar fara nici o utilitate
AbelT no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 08:28 PM   #3724
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 5101

Podul de lemn de care zici, cred ca l-am trecut cu bunica`mea de mult de tot, inainte de 88, imi aduc aminte doar ca mi-a fost foarte frica
Acelasi sentiment il aveam si legat de pasarela peste calea fearata de pe Pop de Basesti. Anul trecut abia am mers din nou pe ea, si mare mi-a fost surpriza ca nu mai erau lemne care se miscau si tremurau pe ea
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 09:52 PM   #3725
izibizi
Registered User

Likes (Received): 1

Cautati sa vedeti ce stie sa faca dezvoltatorul imobiliar Sedako si o sa aveti multe raspunsuri.
izibizi no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 10:37 PM   #3726
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Daca te referi la certierul Serena, cred ca te inseli. Cartierul e mai departe de podul de care vorbeam iar acesta (podul) oricum nu are nimic cu teritoriul comunei Mosnita (pe care se afla Serena).

Daca stii ceva te invit sa o spui clar... sa ne dam cu presupusul putem si noi.

Last edited by MNU; October 15th, 2012 at 11:09 PM.
Old October 16th, 2012, 03:47 PM   #3727
Pelbartus
Registered User

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by cinxxx View Post
Acelasi sentiment il aveam si legat de pasarela peste calea fearata de pe Pop de Basesti. Anul trecut abia am mers din nou pe ea, si mare mi-a fost surpriza ca nu mai erau lemne care se miscau si tremurau pe ea
Iti recomand din suflet pasarela din Ronat.

Podul din Ghiroda cred ca e folosit doar pentru intoarcerea autobuzelor.
Pelbartus no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2012, 11:48 PM   #3728
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 5101

http://forum.druckeria.ro/forum/view...363483#p363483

Quote:
Originally Posted by bobdelugoj
Quote:
Originally Posted by cristian
Quote:
Originally Posted by bobdelugoj
Cred că pe termen lung se va vedea tâmpenia făcută la Arad, care în condiţiile actuale pare un avantaj faţă de relaţia Timişoarei cu autostrada.
(Termen binişor mai lung decât deschiderea şi racordarea autostrăzilor la reţeaua europeană)
.....
Si dpmdv e foarte bine pe unde s-a facut autostrada, dar daca nu fac un drum de legatura decent cu centura e aiurea rau de tot.
E un pic devreme să sărim în sus dar a fost aprobată în CJT Hotărârea privind aprobarea variantei de traseu a căii majore rutiere, potrivit proiectului
„Studiu de Prefezabilitate Cale majoră rutieră în perspectiva descărcării circulaţiei de pe autostradă din nodul rutier km 40-41 spre municipiul Timişoara prin DN 69"

Vezi HCJ 79/2011
S-ar schimba o grămadă. Mai ales în condiţiile în care dinspre Arad, pe DN s-ar realiza 4 benzi (mai ales având în vedere că mare parte e deja făcută)
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2012, 07:13 AM   #3729
MHN
Romania

MHN's Avatar

Multam pentru postare aici.
Daca e din 2011, inseamna ca proiectul a fost inceput pe vremea lui nea' Costi O.
Old October 17th, 2012, 04:54 PM   #3730
MHN
Romania

MHN's Avatar

Pentru ca acesta este un subiect de interes pentru timisoreni, mai insist putin pe el, reluand ceea ce s-a postat si pe thred-ul A1:

Deci, spre surprinderea mea, destul de bune cele doua articole din ziua de vest:
Quote:
Originally Posted by Pellady View Post
Quote:
Originally Posted by Pellady View Post
Practic, se vede ca informatiile provin dintr-o sursa informata si cu expertiza in domeniu (consultantul Marius Popovici), insa evident ca si aceasta are "scapari":
Quote:
Originally Posted by Goldmund View Post
http://www.ziuadevest.ro/actualitate...e-execuie.html
Intr-adevar, vesti bune, dar si propunerea asta mi se pare f. importanta, mai ales pentru timisoreni:

"Popovici propune un drum rapid de legătură de pe autostrada Timişoara-Arad

„Făcând o similitudine cu acest tronson, care are o legătură bine profilată spre oraşul Lugoj, îmi permit a face o propunere autorităţilor naţionale, dar şi celor judeţene, pentru proiectarea şi executarea unui drum rapid de legătură de pe autostrada Timişoara-Arad, cu propunerea ca acesta să fie ori spre nodul Sânandrei, ori spre Ghiroda. În ambele variante, lungimea acestui drum rapid ar fi între 4 şi 6 kilometri, iar faptul că s-a propune execuţia lui după terminarea autostrăzii nu ar trebui să fie un impediment, întrucât şi în Occident anumite completări se fac după darea în funcţiune a unui tronson de autostradă. Aceste şosele rapide ar apropia Timişoara de autostradă cu circa 10 minute, în prezent se fac 20 de minute sau chiar rmai mult din centrul oraşului”, spune Popovici."
In sensul in care in cadrul consiliului judetean se pare ca a curs ceva cerneala inca de prin 2010 pe aceasta tema, deoarece s-a aprobat deja o varianta:
Quote:
Originally Posted by Pelbartus
Urmatorul proiect are deja un an si jumatate vechime.

http://www.cjtimis.ro/uploads/domino...Varianta_1.pdf

[...]
Adica tocmai a iesit/a fost aprobata schita de la CJT, din care am decupat o imagine:
Quote:
Old October 17th, 2012, 07:33 PM   #3731
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Eu nu inteleg cele doua drumuri de legatura ce pleaca din sensul giratoriu de langa Covaci (cel putin intersectia "trifoi" de pe unul din ele cred ca e visul umed al ciuva). Parerea mea e ca ar trebui sa se bata moneda pe legatura A1-DN69 si sa se realizeze cat mai repede. Din pacate, la cum merg lucrurile in tara noastra, nu cred sa se realizeze drumul din proiect mai devreme de 5-6 ani.
Old October 17th, 2012, 08:46 PM   #3732
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Are rost sa ma pun sa caut propunerea mea facuta acum aproximativ 1 an referitoare la legatura A1 - Timisoara? E aproape identica cu harta postata de Kidu...

Abia astept sa se si realizeze acel drum de legatura. Momentan daca ma grabesc ma duc pe DN69 in loc de A1 ca e cu siguranta mai rapid...
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2012, 09:50 AM   #3733
MHN
Romania

MHN's Avatar

Se pare ca s-a deschis circulatia pe Giarmata-Izvin:
Iata si comunicatul oficial CNADNR: Comunicat de Presa.

Daca trece azi cineva pe acolo, este rugat sa confirme/infirme.
Old October 24th, 2012, 04:10 PM   #3734
MHN
Romania

MHN's Avatar

Fusei si eu.
Deci iata cateva chestiuni oarecum ciudate (dupa parerea mea) de pe recent inauguratul segment Giarmata-Izvin (adica Lotul I din A1 TM-Lugoj): aici
Old November 11th, 2012, 08:04 AM   #3735
MHN
Romania

MHN's Avatar

Iata un model de presemnalizare ce va fi implementat in Arad, pe care comisia de circulatie din cadrul primariei noastre ar trebui sa-l impuna si in anumite intersectii in Timisoara:

Old November 11th, 2012, 08:07 AM   #3736
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Abia astept sa iil vad pus in practica, pentru ca momentan semnalizarea in interiorul Aradului e fix 0.

Saptamana asta am condus prin Brasov si pot spune ca e unul din cele mai bine semnalizate orase in care am fost vreodata. A fost primul meu drum acolo si nu m-am incurcat nici o secunda.
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2012, 09:01 AM   #3737
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Din pacate, in legatura cu autostrada A1, momentan in Timisoara nu prea e ceva de semnalizat deoarece cele doua intrari pe A1 sint: una greu accesibila pe un drum judetean depasit de trafic si care trece prin doua localitati iar cealalta este departe de oras. Eventual, s-ar putea adauga pe Calea Lipovei, "Nadlac" ca localitate de frontiera accesibila via A1.
Old November 11th, 2012, 09:29 AM   #3738
MHN
Romania

MHN's Avatar

bogdymol, in cazul in care ai realizat fotografii in Bv si le-ai postat undeva, sunt interesat sa vad exact ce fel de modele de panouri si de portauluri au fost folosite.

MNU, eu ma refeream la semnalizare/prezemnalizare, in general, pentru ca semnalizarea existenta este sub nivelul considerat acceptabil (dupa parea mea, mai ales in cazul unui turist) iar presemnalizarea este sublima dar lipseste cu desavarsire.
In ceea ce priveste semnalizarea autostrazii, primele indicatoare, atat pe DN6, DN69 cat si pe DJ691 sunt abia in momentul apropierii de centura.
Old November 11th, 2012, 09:59 AM   #3739
MNU
Registered User

MNU's Avatar

E in regula si sunt de acord ca se pot face mai multe in ce priveste presemnalizarea/semnalizarea in Timisoara. Modelul aplicat la unele intrari in intersectia din P-ta Consiliul Europei mi se pare unul destul de bun. Nu sunt de acord cu faptul ca aceasta (semnalizarea/presemnalizarea) este sub un nivel acceptabil. Eu zic ca Timisoara, totusi, sta binisor la capitolul presemnalizare/semnalizare.

Remarca mea se referea strict la subiectul deschis de tine si anume proiectul prezentat de primarul Aradului prin care se presemnalizeaza directiile de urmat pentru a ajunge la intrarile pe A1.
Old November 11th, 2012, 10:18 AM   #3740
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
E in regula si sunt de acord ca se pot face mai multe in ce priveste presemnalizarea/semnalizarea in Timisoara. Modelul aplicat la unele intrari in intersectia din P-ta Consiliul Europei mi se pare unul destul de bun. Nu sunt de acord cu faptul ca aceasta (semnalizarea/presemnalizarea) este sub un nivel acceptabil. Eu zic ca Timisoara, totusi, sta binisor la capitolul presemnalizare/semnalizare.
Sa ne punem in pielea unui turist (daca se poate un strain, aflat pentru prima data in TM), care sofeaza pe B-dul I.C. Bratianu, trece de intersectia de la Conti, luand-o pe strada Hector prin trecerile de la Bastion spre oricare dintre directii.
Ei bine, ce fel de informatii primeste el pentru a stii pe care dintre benzi sa se incadreze?!?!
Raspuns: nada! Ci pur si simplu se trezeste in flux, afland directiile abia dupa trecerile prin Bastion, cand se alfa cu cateva zeci de metri inaintea semafoarelor din Piata I.C. Bratianu (punctele cardinale). Si exemple din astea pot exista cu zecile.
Asta in timp ce noua, ca localnici, ni se pare totul o simpla rutina.

Pentru comparatie, sa ne gandim cum ne comportam noi cand mergem intr-un oras dintr-o tara straina (mai ales tu care nu folosesti GPS-ul): cautam indicatoarele ca aerul! Mai ales acolo unde avem de-a face cu bulevarde largi, cu mai multe benzi pe sens, caz in care selectia benzii trebuie realizata din timp.
Cu atat mai mult in cazul vizitarii unor orase mari si aglomerate.

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
Remarca mea se referea strict la subiectul deschis de tine si anume proiectul prezentat de primarul Aradului prin care se presemnalizeaza directiile de urmat pentru a ajunge la intrarile pe A1.
Din contra. In cazul Timisorei, cu cat distanta pana la una dintre intrarile pe autostrada este mai mare, cu atat drumul si timpul pierdute in cazul gresirii rutei este mai mare pentru orice sofer, deci in cazul nostru aceste indicatoare de presemnalizare si directionare s-ar justifica cu atat mai mult decat in cazul Aradului.
Dupa parere mea, chiar de la intersectiile din jurul centrului istoric al Timisoarei ar trebui sa existe indicatoare de orientare spre autostrada.

Reply

Tags
airport, infrastructure, roads, ro_banat, timisoara, transport

Thread Tools

Posting Rules