daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 11th, 2012, 11:24 AM   #3741
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 328

In spiritul discutiei de mai sus, iata o imagine cu modelele de panouri ce for fi folosite in Arad:

Quote:
sursa

Sponsored Links

Old November 11th, 2012, 09:40 PM   #3742
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Quote:
Originally Posted by MHN View Post
bogdymol, in cazul in care ai realizat fotografii in Bv si le-ai postat undeva, sunt interesat sa vad exact ce fel de modele de panouri si de portauluri au fost folosite.
Nu am realizat nici o fotografie la Brasov, dar te poti uita pe google street view pe principalele bulevarde.

Exemple:
http://goo.gl/maps/zx7Oh
http://goo.gl/maps/HaeUA
http://goo.gl/maps/1TDno
http://goo.gl/maps/aGNmi
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2012, 10:09 PM   #3743
MHN
Romania

MHN's Avatar

Excelenta exemplificare.
Multam.
Old November 11th, 2012, 11:44 PM   #3744
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 1057

Quote:
Originally Posted by MHN View Post
Sa ne punem in pielea unui turist (daca se poate un strain, aflat pentru prima data in TM), care sofeaza pe B-dul I.C. Bratianu, trece de intersectia de la Conti, luand-o pe strada Hector prin trecerile de la Bastion spre oricare dintre directii.
Ei bine, ce fel de informatii primeste el pentru a stii pe care dintre benzi sa se incadreze?!?!
Raspuns: nada! Ci pur si simplu se trezeste in flux, afland directiile abia dupa trecerile prin Bastion, cand se alfa cu cateva zeci de metri inaintea semafoarelor din Piata I.C. Bratianu (punctele cardinale). Si exemple din astea pot exista cu zecile.
...
Probabil ca ai dreptate... eu nu am mai trecut de ceva vreme pe la Bastion dar inainte de reabilitare exista acest indicator. Daca azi nu mai exista, intr-adevar avem o problema.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2012, 05:06 PM   #3745
Lvs.88
Registered User

Lvs.88's Avatar

Likes (Received): 221

Apropo de discutia voastra, cel mai tare indicator de la noi, din Timisoara, este cel cu " inspre toate directile"
Lvs.88 no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2012, 07:20 PM   #3746
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Si Brasovul are...

http://goo.gl/maps/cCZtM
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2012, 11:22 PM   #3747
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
Probabil ca ai dreptate... eu nu am mai trecut de ceva vreme pe la Bastion dar inainte de reabilitare exista acest indicator. Daca azi nu mai exista, intr-adevar avem o problema.
Indicatorul acesta inca exista.
Dar, avand in vedere ca inainte de trecerile prin Bastion, strada Hector este compusa din 3 benzi care dupa aceea devin 4, este necesara aici presemnalizarea din timp a tuturor directiilor posibile pentru ca soferii sa realizeze selectia benzii in functie de destinatia dorita, chiar dinainte de intersectia de la Conti, adica Hector cu B-dul Revolutiei. Iar presemnalizarea sa fie realizata pentru fiecare banda in parte.
Old November 13th, 2012, 12:23 AM   #3748
mns
Registered User

mns's Avatar

Likes (Received): 284

Mie cel mai tare indicator din Timisoara mi se pare ca e cel de pe Torontalului cum dai sa intri in intersectia cu Circumvalatiunii/Aradului, parca e un cartof fara nici o forma din care ies sageti in toate directiile. Acelasi lucru ar fi valabil si pentru indicatorul de la cel mai mare sens giratoriu din tara (DN69/DNCT) care arata cum ar merge centrua in jurul unui alt cartof ce ar trebui sa reprezinte Timisoara.
mns no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2012, 04:18 PM   #3749
MHN
Romania

MHN's Avatar

Nici mie nu-mi este prea simpatic.
Dar poti face ceva cu gusturile oamenilor din DRDP?! Sau ma rog, cu ale proiectantilor acestora...
Old November 23rd, 2012, 04:26 PM   #3750
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Se deschide patinoar pe parcarea subterana din Piata 700

„Am inchiriat un patinoar din Brasov si incepem sa il montam. Am vrea sa-l dam in folosinta la preturi mai mici, ca sa punem oamenii sa intre in parcarea subterana, ca vedem ca le este frica sa intre in ea. Primaria Timisoara ne-a sprijinit foarte mult in acest proiect si vrem sa le oferim timisorenilor o oaza de distractie in aer liber unde sa nu-si bata capul pentru gasirea unui loc de parcare”, a spus Lucian Perescu, patronul firmei...

[...]
sursa

Quote:
by Bobby
Old December 5th, 2012, 06:46 PM   #3751
MHN
Romania

MHN's Avatar

Doua observatii:
- spatiul patinoarului a fost redus la aprox. 60% din cel vizibil in imagine
- astazi la ora 14:30, pe nivelul -1 mai erau 0 locuri libere!!!
Old December 11th, 2012, 01:35 PM   #3752
MHN
Romania

MHN's Avatar

Legat de deszapezire, sunt destul de dezamagit de rezultatele actiunii.
Deocamdata nu se prea poate face mare lucru pentru imbunatatirea activitatii, contractele actuale fiind batute in cuie pana in 2016.
Old December 11th, 2012, 05:48 PM   #3753
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 8665

Din Robu cuvantare pe Facebook

1. În Timişoara nu a existat şi nu există niciun blocaj, pe niciuna din străzile cu importanţă de rangul I şi II, din punct de vedere al traficului, chiar dacă a nins vreo 30 de ore continuu şi abundent.
2. Pe străzile de importanţă mai redusă din perspectiva traficului străzile dintre blocuri sau cu densitate mică de case nu s-a intrat decât începând de ieri după-amiază, neexistând capacitatea necesară abordării întregului oraş, deodată.
3. Trotuarele trebuie deszăpezite de proprietari persoane fizice sau juridice.
4. Nu vă mai miraţi că nu vedeţi niciun utilaj pe stradă. N-ar trebui să vă uitaţi după utilaje doar nu suntem la defilare, ci după rezultatul intervenţiei lor. N-o să puteţi nominaliza o stradă măcar din categoriile I şi II de trafic, pe care să nu se vadă că zăpada a fost îndepărtată de pe carosabil, la marginile drumului. Iar această îndepărtare nu s-a făcut spontan, ci, fatalmente, cu utilaje! Socotiţi şi dv. care este probabilitatea ca ochii dv. să fie aţintiţi spre zona pe unde trece un utilaj, tocmai în timpul celor câteva secunde cât durează trecerea...
5. Dacă anul trecut, la o ninsoare mult mai slabă ca aceasta, Timişoara era, într-adevăr, năpădită de zăpadă, cu blocaje peste blocaje, anul acesta, cu aceleaşi firme şi aceleaşi utilaje, dar sub conducerea mea şi a Viceprimarului Dan Diaconu totul a decurs foarte bine. Nu, însă, şi... perfect!
6. Nu dau curs niciunui comentariu ce are în spate, în mod evident, partizanate politice. Îmi permit să le neglijez din postura omului care, primar fiind, am colindat oraşul cu maşina, în aceste zile, aproape non-stop, interesat la maximum să fac tot ce este posibil în condiţiile date pt. un disconfort cât mai mic al cetăţenilor.
7. De altfel, votul zdrobitor al timişorenilor în favoarea colegilor USL-işti susţinuţi şi asumaţi public de mine este, printre altele, şi un indiciu al satisfacţiei timişorenilor faţă de prestaţia mea de până acum, inclusiv a celei de la deszăpezire!

In timp ce Pietonii timisoreni fac slalom printre muntii de zapada si merg pe carosabil ca sa nu se trezeasca cu turturi in cap

cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 08:39 PM   #3754
27
Registered User

Likes (Received): 20

O sa vedem de acum incolo aroganta. PDL erau mici copii pe langa astia cati sunt =)))
27 no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2012, 06:46 AM   #3755
MHN
Romania

MHN's Avatar

Nu stiu de ce a iesit la rampa primarul cu declaratia de mai sus in forma respectiva, deoarece, orice cetatean al orasului care a iesit din casa, a vazut cu proprii ochi rezultatele actiunii.

Last edited by MHN; December 12th, 2012 at 02:02 PM.
MHN no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2012, 12:00 PM   #3756
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 8665

Pai asta e din pacate stilul lui, toti care nu ii impartasesc parerea, sunt rau intentionati. E foarte egocntric, si in viata politica, si in cea universitara.
In fine, daca macar ar face treaba, si si-ar respecta promsiunile, sa zicem ca am mai trece peste caracterul sau, cu toate ca nu e placut sa ti se adreseze primarul ca imparatul supusilor sai.
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2012, 12:40 PM   #3757
Bogdan94
Registered User

Likes (Received): 8

Nu stiam unde sa intreb , dar CET Centru (ala de langa fabrica de bere ) functioneaza pe baza de gaz?
Bogdan94 no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2012, 01:03 PM   #3758
MNU
Registered User

MNU's Avatar

CET-Centru > gaz+pacura
CET-Sud > gaz+carbune
Old December 19th, 2012, 01:06 PM   #3759
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Nu stiu unde sa postez asta, asa ca o fac aici:

Google a updatat imaginile pentru Timisoara cu Bird's eye view pentru zoom mare (toate patru unghiurile). Imaginile sint de prin august-septembrie anul asta.
Old December 19th, 2012, 10:46 PM   #3760
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 2037

Nu inteleg de ce ministeru' lu' peste prajit decide ce oras romanesc sa poata candida din partea Romaniei? De ce nu isi depune fiecare oras candidatura si se decide transparent de catre functioanri UE profesionisti?

In fine, eu vad mai multe orase cu potential in afara de Timisoara: Brasov, Cluj, Oradea, Targu Mures si poate si Arad. Nu stiu exact ce-i pe la Satu Mare si Baia Mare. Sfantu Gheorge si Odorheiu Secuiesc cred ca sunt prea mici.

Daca va fi Timisoara, care merita din plin, sper sa vedem aceeasi dezvoltare ca la Sibiu.

Bafta!

Quote:
Timişoara ar putea fi capitala culturală europeană în 2021‎

Flavius Boncea a afirmat că în 2021 va fi rândul României, din nou, pentru a avea o capitală culturală a Europei, Ministerul Culturii urmând să organizeze o competiţie între oraşe pentru a stabili cine va obţine acest titlu.

"Ministerul Culturii va anunţa competiţia naţională pentru a determina ce oraş va fi capitala culturală europeană în 2021, iar în momentul în care se va anunţa această competiţie noi ne vom depune candidatura. În 2021 vine din nou rândul României să aibă o capitală culturală", a spus Boncea.

Programul "Capitală culturală europeană" a fost iniţiat de Consiliul de Miniştri ai Culturii din Uniunea Europeană în 1985, cu scopul de a apropia popoarele Europei şi de a celebra contribuţia oraşelor la dezvoltarea culturii. Până în prezent, circa 40 de oraşe au deţinut acest titlu.

http://www.mediafax.ro/cultura-media...n-2021-5446375
cricric no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
airport, infrastructure, roads, ro_banat, timisoara, transport

Thread Tools

Posting Rules