daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old January 26th, 2009, 08:30 AM   #21
Vasili
Registered User
 
Vasili's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Korca
Posts: 158
Likes (Received): 19

O Albaniaaan nuk te dalin fotot!!!
Vasili no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2009, 09:36 AM   #22
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,590
Likes (Received): 1121

O be tu mbyllte e mendjes akoma se keni mbaruar kete te uruar ndertese...do zeri pezhishke nga pritja degjo mua...dhe sa shekuj do ta coni ooo

P:S:ndertesa vertete e bukur
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2009, 09:56 AM   #23
Vasili
Registered User
 
Vasili's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Korca
Posts: 158
Likes (Received): 19

Epo meqe ka zene pezhishke shko pastroje zotrote!!!
Le qe, ke Fierin tend per te pastruar ti, harrova une!!! Gjanicen me shendet si e keni??? Mire??? Ka peshq ne Gjanice apo vetem sulfur me shumice???
Vasili no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2009, 07:03 PM   #24
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,590
Likes (Received): 1121

Mos u merakos per gjanicen ti per ta pastruar marrim ne pune katunaret nga korca si puna jote...
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2009, 07:04 PM   #25
Vasili
Registered User
 
Vasili's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Korca
Posts: 158
Likes (Received): 19

O really???
Vasili no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 01:29 PM   #26
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 71

[KORĒĖ] Projekte tė Ndryshme | Construction Projects

Per Vasilin


http://www.balkanweb.com/sitev4/news...1.php?id=36154
__________________
No One Can Handcuffs The Light"Albanians belong to the nations who are older than the history, and the grandfathers of Albanians took part in the Troy War, ruled by Hector (...on one part) and by Achilles (on the other part)"
Maurico Druon- Secretary of the French Academy
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2009, 07:59 AM   #27
Vasili
Registered User
 
Vasili's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Korca
Posts: 158
Likes (Received): 19

Hahaha

Hey Pirro rrofsh vlla!!!
Te te bej nje pyetje: Mos te fillon mbiemri me Th???
__________________
Nothing to say.
Vasili no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2009, 03:34 PM   #28
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2009, 12:07 PM   #29
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by Vasili View Post
Hey Pirro rrofsh vlla!!!
Te te bej nje pyetje: Mos te fillon mbiemri me Th???
Asgje!
Jo jo.. pastaj emri ime s'eshte pirro..
__________________
No One Can Handcuffs The Light"Albanians belong to the nations who are older than the history, and the grandfathers of Albanians took part in the Troy War, ruled by Hector (...on one part) and by Achilles (on the other part)"
Maurico Druon- Secretary of the French Academy
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2009, 11:19 PM   #30
Vasili
Registered User
 
Vasili's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Korca
Posts: 158
Likes (Received): 19

lol Ok flm per web qe postove.
__________________
Nothing to say.
Vasili no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2009, 07:59 PM   #31
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Korēė, nis restaurimi i Pazarit tė Vjetėr

KORĒĖ- Rreth 10 objekte dykatėshe nė pazarin karakteristik tė Korēės, i shpallur Monument Kulture, po i nėnshtrohen rikonstruksionit. Me njė fond prej 5 milionė lekė nga Buxheti i Shtetit, rikonstruksioni do tė pėrfshijė fasadat dhe ēatitė e kėtyre objekteve, tė shtrira nė njė nga rrugėt hyrėse tė Pazarit tė Vjetėr tė Korēės i ndėrtuar nė shekullin e XVIII.
Kjo ėshtė faza e dytė e ndėrhyrjes pėr restaurimin e fasadave tė ndėrtesave nė Pazarin e Vjetėr tė Korēės, ndėrkohė qė njė vit mė parė ėshtė ndėrhyrė me njė fond 1.5 milion lekė pėr restaurimin e fasadave tė 15 ndėrtesave tė kėsaj zone karakteristike. Sipas drejtorit tė Drejtorisė rajonale tė Monumenteve tė Kulturės Theodhor Theodhori kjo ndėrhyrje ėshtė shumė e nevojshme pėr kthimin nė identitet tė kėtij pazari i cili bėhet gjithmonė e mė atraktiv pėr turistėt vendas dhe tė huaj.
Pritet qė rikonstruksioni i nisur pak ditė mė parė nė Pazarin e Vjetėr tė Korēės tė pėrfundojė brenda 60 ditėve. Pazari i shpallur monument kulture qe ne vitin 1976 ka aktualisht 5 hane si Hani i Gjelit, Hani i pėllumbit, Hani i Elbasanit etj., tė cilėt i kanė rezistuar kohės. (a.r/news24/balkanweb)

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=37136
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2009, 01:00 PM   #32
Andrea_UK
Registered User
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 242
Likes (Received): 98

Katėr studio ndėrkombėtare nė "garė" pėr tė ndėrtuar Korēėn

Masterplani fitues duhet tė ketė modernen, hapėsira tė gjelbra, ruajtjen e traditės

Njė studio ndėrkombėtare projektimi pritet tė marrė nė dorė masterplanin e qytetit tė Korēės. Konkursi ndėrkombėtar ka sjellė nė fazėn finale katėr studio ndėrkombėtare projektimi mbi hartimin e masterplanit pėr qendrėn e qytetit tė Korēės. Nė njė panel diskutimi, katėr studiot finaliste nga Gjermania, Portugalia, Belgjika dhe Holanda kanė paraqitur idetė dhe projekte. Tė gjitha kėto lidhur me transformimin e qytetit juglindor nga ana urbanistike, duke ruajtur edhe karakteristikat e qytetit, natyrės tradicionale, ndėrtimet e veēanta.

Rikonstruksioni i qytetit do tė gėrshetohet mes vlerave tradicionale dhe arkitekturės moderne.

Tė katėr studiot kanė paraqitur pėr njė orė rresht para korēarėve, specialistėve tė urbanistikės dhe arkitektėve, por edhe para njė jurie ndėrkombėtare projektet e parashikuara prej tyre. Kėto kanė pasur njė bosht tė pėrbashkėt, transformimin e qytetit tė Korēės me shtim tė hapėsirave publike, ndėrtimin e njė zone pedonale, krijimin e hapėsirave tė gjelbra, kėndeve pėr lojėra sportive, parkingje pėr mjetet, rinovimin e godinave ekzistuese dhe ndėrtime tė reja tė karakterit modern.

Tė katėr studiot kanė sjellė idenė e transformimit tė qytetit nė kėtė masterplan tė hartuar prej tyre, nga ku do tė shpallet gjatė ditės sė enjte. Vetėm njė nga kėto studio do tė ketė nė dorė ndėrtimin e Korēės sė re sipas projektit tė paraqitur, ndėrkohė qė tė gjitha idetė kanė qenė interesante. Mes tyre ka spikatur projekti holandez, qė parashikon krahas ndėrhyrjeve pėr urbanizimin, modernen, ruajtjen e vlerave karakteristike, ndėrtimin e njė sipėrfaqe ujore tė ngjashme me njė liqen artificial. Brenda qendrės tregtare tė parashikuar nė kompleksin qė pėrfshin zonėn pedonale dhe ndėrtimet nė bulevardin kryesor. Me nota tė reja pėr urbanizimin e Korēės katėr studiot qė janė vėnė nė kėtė garė finale do tė marrin vlerėsimin nga ana e jurisė qė do tė pėrzgjedhė studion fituese, ndėrkohė qė njė ēmim do tė jepet nga ana e publikut, i cili do tė zgjedhė sipas preferencės studion mė tė mirė tė projektimit qė do tė bėhet pjesė e bashkėpunimeve me Bashkinė e Korēės. Me votat e njė jurie tė posaēme, studioja fituese qė do tė shpallet ditėn e enjte do tė kontraktohet nga ana e Bashkisė sė Korēės pėr zbatimin e projektit tė masterplanit.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=68016
Andrea_UK no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2009, 06:42 PM   #33
Vasili
Registered User
 
Vasili's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Korca
Posts: 158
Likes (Received): 19

cool.

Studimi i qendrės/ Bolles &Wilson shpallet studioja fituese


Pėrfundoi me sukses tė plotė projekti i Bashkisė sė Korēės pėr Studimin e Qendrės sė Qytetit, nė pėrfundim tė tė cilit u shpall fituese, sudioja nga Gjermania Bolles &Wilson.

Katėr Studiot konkurente tė pėrzgjedhura pėr nė fazėn finale ishin pikėrisht 51N4E, (Brussels, Belgjikė); BOLLES+WILSON (Munster, Gjermani); Domus Architecture (Portugali); Joubert Architecture (Rotterdam, Hollandė).

Juria ndėrkombėtare, njė panel me te ftuar nga fusha e arkitektures ,urbanistikės e intelektualė tė fushave tė ndryshme, e cila pėrbėhejnga Z. Jaume Carne -Spanjė, Z. Niko Peleshi -Kryetari i Bashkise Korēė, Z.Ben Blushi –Tiranė, Z. Martino Tattara –Itali, Z. Arben Biēoku -Tiranė, Z. Altin Gagani -Tiranė, Z. Aleks Papakozma -Korēė, e asistuar nga Z. Sotiraq Filo, Znj. Edvana Vangjeli dhe Znj. Adelina Greca, gjykoi ndėr katėr studimet e realizuara dhe tė prezantuara nga kėto studio ditėn e mėrkurė, nė datėn 15 korrik, nė sallėn e konferencave tė Grand Hotel Palace.

Nė perfundim tė katėr prezantimeve publike dhe njė diskutimi tė thellė mes anėtarėve tė jurisė lidhur me vlerat e secilit propozim konkurues, nė pėrgjigje tė nevojave tė qytetit tė Korēės, mbi bazėn e kritereve tė vlerėsimit tė pėrcaktuara nė detyrėn e projektimit, juria vendosi njėzėri tė vleresojė me ēmimin e parė tė konkursit Studion Bolles & Wilson nga Gjermania dhe me ēmimin e dytė studion Joubert Architecture nga Hollanda.

Veē votimit tė jurisė, projektet e paraqitura iu nėnshtruan edhe votimit tė publikut ku interesante ishte pėrputhja e rezultatit.

Tė gjitha projektet synonin krijimin e hapėsirave pėr kalimtarėt, me idenė bazė qė qyteti duhet t’u "kthehet" qytetarėve tė tij.

Nėpėrmjet organizimit tė kėtij konkursi, Bashkia synon transformimin bashkėkohor tė qendrės sė qytetit, mbėshtetur edhe nė elementėt dhe vlerat tradicionale.
__________________
Nothing to say.
Vasili no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2009, 08:50 PM   #34
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Miratohet projekti pėr "Korēėn e re"

Fiton njė studio gjermane, qė propozon mė shumė gjelbėrim dhe hapėsira publike

Juliana Dhimitri
Gjermanėt kanė fituar projektin pėr masterplanin e qytetit tė Korēės. Studioja e projektimit "Bolles & Wilson" ka fituar dje konkursin ndėrkombėtar, tė organizuar nga prefektura. Mes projekteve tė paraqitura nga katėr studio tė tjera qė vinin prej Gjermanisė, Portugalisė, Belgjikės dhe Holandės, ai i paraqitur nga gjermanėt pėr ndryshimin arkitekturor dhe urban tė qytetit juglindor, ėshtė vlerėsuar si mė i miri nga paneli i komisionit tė pėrzgjedhjes.

Studioja gjermane ka sjellė njė ide pėr transformimin e qytetit, duke gėrshetuar ndėrtesat e vjetra me ato tė reja, tė natyrės moderne. Projekti ka konceptuar pėrfshirjen dhe zgjerimin e sheshit tė katedrales, duke i dhėnė mė shumė mundėsi pėr aktivitete sociale, kulturore e argėtuese, zonėn pėr kėmbėsorė, shtim tė sipėrfaqeve tė gjelbra, por edhe njė kompleks miks ndėrtesash.

Nė projektin fitues, njė vend i veēantė i ėshtė kushtuar standardizimit tė rrugėve, duke ēuar nė shtimin e hapėsirave publike, zgjerimin e sheshit tė katedrales, njė kompleks tregtar nė sheshin para teatrit "Ēajupi". Mes tė tjerash ėshtė parashikuar njė zonė te bulevardi "Shėn Gjergji" e rezervuar vetėm pėr kėmbėsorėt.

Por, ajo qė ka qenė prioritet nė idetė gjermane ka qenė dyfishimi i sipėrfaqeve tė gjelbra. Kėshtu ėshtė parashikuar zgjerimi i lulishtes "Vangjush Mio", si edhe hapėsira tė gjelbra nė tė gjithė zonat kryesore tė qytetit.

Nuk ėshtė lėnė jashtė vėmendjes edhe ndėrthurja e modernes me tė vjetrėn. Kėshtu, nė kėtė projekt ėshtė vendosur tė ndėrtohet njė rrugė, qė sipas arkitektėve dhe specialistėve korēarė, do tė rikthejė modelin e njėrės prej rrugėve tė vjetra tė viteve ‘30 nė qytet. Veē kėsaj, sipas pėrfaqėsuesit gjerman tė kėtij projekti nga studioja "Bolles & Wilson", kanė propozuar njė bllok ndėrtimi miks, me vila tė vjetra tė stilit karakteristik urban tė Korēės me njė lartėsi trekatėshe, si edhe ndėrtesa tė reja qė e kalojnė kėtė lartėsi.

Nga katėr projektet e paraqitura nė kėtė konkurs, njė juri ndėrkombėtare me specialistė dhe arkitektė ka vlerėsuar projektin gjerman tė masterplanit si mė cilėsorin dhe mė tė pėrshtatshmin pėr t‘u zbatuar nė qytetin e Korēės.

Tashmė, pas kalimit tė fazės sė parė, ky projekt do tė diskutohet nė mėnyrė tė detajuar. Sipas kryetarit tė bashkisė, Niko Peleshi, do tė negociohet kontrata me studion fituese, ku pėr tre muaj do tė detajohet projekti, i cili mė pas do tė jetė gati pėr t‘i kaluar mė tej KRRTSH-sė pėr miratim dhe nisjen e zbatimit tė tij konkret nė qytet.

Studioja gjermane "Bolles & Wilson" ėshtė shpallur fituese mes katėr studiove tė tjera prestigjioze, ndėrkohė qė studioja "Joubert Architecture", e cila ėshtė vlerėsuar me ēmimin e publikut dhe ėshtė renditur e dyta nė kėtė konkurs ndėrkombėtar, do tė bashkėpunojė nė vijimėsi pėr projekte tė tjera nė qytetin e Korēės.

Tė veēantat e katėr studiove nė garė

Nė fazėn pėrmbyllėse tė konkurrimit ndėrkombėtar pėr masterplanin e qytetit tė Korēės u paraqitėn katėr studio projektimi, pėrkatėsisht nga Belgjika studioja "51N4E", nga Portugalia studioja "Domus Concept", Gjermania me studion "Bolles & Wilson" dhe Holanda me studion e projektimit "Joubert Architecture".

Kjo e fundit ka pėrfshirė nė studim krahas zonės kėmbėsore, shėtitores, kompleksit tė ndėrtesave tė reja, hapėsirave tė gjelbra edhe kėnde lojėrash pėr fėmijė, si dhe njė qendėr tregtare nė sheshin e qytetit me njė sipėrfaqe ujore tė ngjashme me njė liqen artificial. Studioja holandeze ka marrė edhe ēmimin e publikut, duke u konsideruar si mė e mira dhe do tė vijojė bashkėpunimin me bashkinė e qytetit.

Studioja belge ka sjellė njė koncept tė ri, ku ka paraqitur njė ndryshim tė shesheve e lulishteve dhe zėvendėsimin e tyre me njėra-tjetrėn. Kėshtu, sipas projektit tė studios belge, sheshi i katedrales parashikohej tė kthehej nė lulishte, ndėrsa lulishtja "Vangjush Mio" nė shesh dhe shėtitore.

Studioja portugeze "Domus Concept" ka sjellė njė projekt, ku mė i vlerėsuar ka qenė koncepti i njė kompleksi ndėrtimesh nė formė trekėndėshi me gjelbėrim nė mes. Ky kompleks ndėrtimesh ka pasur njė ide transformuese me njė mbulim tė valėzuar tė godinave dhe gjelbėrim.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=68113

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 06:06 PM   #35
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Bolles+Wilson: Master Plan of Korça’s City Center

On Thursday 16 July the mayor and international jury pronounced BOLLES+WILSON winner of the competition for the new Korça City Centre Masterplan. The international two-stage competition was decided in favour of the Münster based office for its concept of ‘Scenograpic Urbanism’, a choreographing of new buildings and public spaces which pays close attention to the existing grains and potentials of this small but spatially complex city.

Surrounded by dramatic mountains and a wide arcadian valley Korça focuses a region of 360,000 inhabitants. Its urbane morphology reflects the wealth and ambitions of returning emigrants as well as historically strong trade relations with central Europe. Many Novecento and Art Nouveau villas are now restored, many are still crumbling. The aim of the competition was to find a clear concept, which integrates a traffic and pedestrian rational with the qualitative and development needs of the city – a commercial strategy, administrative facilities and residential development. The competition brief also emphasised that the scale of the new Korça should be respectful and appropriate to the historic scale.

BOLLES+WILSON identified five zones for the revitalisation of the 197,000 sqm city centre. Each zone possessing its own unique character, together they add up to a network of urbane public spaces. At one end of the centre the Cathedral of ‘Christ’s Reincarnation’ anchors, at the other end a Commercial Anchor is added. These are connected by the Boulevard Shën Gjergji – now transformed into a ‘Cultural Promenade’. Reduction in expansive communist road widths allows an extension of the Cathedral Square. This square is planned three steps above the street and framed by café pergolas, an optical filter between traffic and event space. A large stage left of the cathedral and a smaller stage to the right facilitate a wide variety of events. Curved paving stripes echo the Cathedral geometry and serve to discipline market stands.

New figure on the Korça skyline and counterpoint to the Cathedral, a ‘Vertical Mall’ occupies and marshals the parade-ground scaled Theatre Square. A new commercial strip extends from here to the Bazaar via new shopping/housing blocks and a new Bus Station Roof – a Farmers-market platform. This – the second of the five zones – creates a new commercial hub in downtown Korça.

The third zone is rescripted as a ‘Cultural promenade’, a semi-pedestrian connection between Cathedral and downtown Mall. Here a number of significant buildings such as the ‘Education Museum’ are extended out into the tree-lined, shady and café-filled Promenade as a carpet-like patterned paving, a choreographed sequence of ‘Patterned Squares – Urban Living Rooms’. ́ The fourth zone revitalises a villa zone with carefully placed new development. In order not to overwhelm the delicate historic scale of Korça a ‘Patchwork Strategy’ is invented – new buildings are paired with restored existing villas to form ‘Development Islands’ (shared economic benefit) and thereby create a network of active block-internal passages.

The final zone of the Masterplan is the ‘Enlarged Park’ (‘green heart’). Here a new triangular- block frames the park edge and by the sale of public land for private development finances the upgrading of the park itself. An ‘Active Edge’ mediates between park and surrounding city – Prismic Pavilions on wooden decks attracting cafes and individual user groups such as Youth Club, Kindergarten, Kadare Literature Club etc.

This extensive spectrum of solutions filled out in visual vignettes and disciplined by precise plan geometries was chosen by the jury as the template for Korcas future. By December 2009 it will be developed, validated and legalised, a procedure familiar to BOLLES+WILSON from their Masterplans for Monteluce-Perugia, Emmcentrum-Amersfoort and Christiansburg-Copenhagen

olsib no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2009, 01:44 PM   #36
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Keto i gjeta ne forumin Urbania.al:

Quote:
Filloi rikonstruksioni i Bulevard "Republika"Filloi rikonstruksioni i Bulevard "Republika", njė nga investimet mė tė mėdha dhe mė tė rėndėsishme tė Bashkisė sė qytetit tė Korēės.

Punimet tė cilat i janė besuar Firmės " Xhengo", kanė filluar me heqjen e shtresės ekzistuese tė asfaltit dhe me gėrmimin e dheut nė pjesėn fundore tė kėtij bulevardi, nė krah tė Restorant " Valbona" duke vijuar me rritme tė shpejta nė gjatėsinė e tij. Ato po ecin paralelisht me hapjen e pusetave tė ujrave tė pėrdorura, tė cilat po zbatohen nga Ndėrmarrja e Ujėsjellės-Kanalizimeve.

Investimi i Bashkisė shkon nė vlerėn 106 milion lekė, i cili do tė pėrballohet tėrėsisht nga tė ardhurat e Bashkisė Korēė. Nga kėto, 83 milion lekė, do tė shkojnė pėr rikonstruksionin e kėtij bulevardi, i cili nė tė gjithė gjatėsinė e tij do tė shtrohet me pllaka guri tė veshura me kuarc, mjaft cilėsore, duke pėrmirėsuar ndjeshėm pamjen e kėsaj shėtitoreje mjaft tė frekuentuar nga qytetarėt pėr shkak tė pozicionit qė ky aks ka si lidhje me parkun e qytetit dhe qendrėn e tij, qetėsisė dhe kėnaqėsisė qė tė fal pėr shkak tė gjelbėrimit dhe vlerave arkitektonike tė objekteve pėrreth.

Pas sistemimit, investimi do tė kalojė nė njė fazė tė dytė qė ėshtė rikonstruksioni i fasadave tė 12 vilave mė tė bukura tė kėsaj shėtitore, me vlerėn 6,7 milion lekė, i cili do tė shoqėrohet me ndriēim dekorativ.

Parashikohet qė punimet tė pėrfundojnė vitin e ardhshėm.
Bashkia e Korēės


Quote:
Kryebashkiaku Niko Peleshi inspekton punimet nė Bulevard RepublikaKryetari i Bashkisė sė Korēės Niko Peleshi ka inspektuar punimet qė po kryen pėr rikonstruksionin e Bul. "Republika" nė qytetin e Korēės.

Jemi nė fazėn kur kanė mbaruar gėrmimet nė njė pjesė tė mirė tė gjaėsisė sė kėsaj rruge dhe ėshtė pėrgatitur shtrati i rrugės mė shtresėn e ēakullit pėr t’u hedhur shtresa e betonit nga ku mė pas do tė vendosen pllakat e kuarcit.

Z. Peleshi shprehet i kėnaqur nga ecuria e punumeve pavarėsisht nga varėsia nga Ndėrmarrja e Ujėsjellės Kanalizimeve, e cila po punon pėr hapjen e pusetave nė kėtė bulevard.

Shumė shpejt do tė fillojė edhe gėrmimi nė pjesėn e mbetur tė kėtij aksi, duke iu ardhur nė ndihmė kėshtu mosbllokimit tė qarkullimit si tė kalimtarėve edhe tė automjeteve.

Nė prononcimin pėr mediat, Kryebashkiaku Peleshi falenderoi njėkohėsisht edhe qytetarėt pėr mirėkuptimin dhe besimin pėr kėtė investim, i cili pavarėsisht vėshtirėsive tė momentit, do tė jetė mjaft fitimprurės pėr bizneset qė e shtrijnė aktivitetin e tyre pėrgjatė kėsaj shėtitoreje.
Bashkia e Korēės

Quote:
Zgjerohet harta e kalldrėmit tė ri nė rrugicat karakteristike tė qytetitRrugicat karakteristike nė lagjet e vjetra tė qytetit do tė ruajnė identitetin e tyre, pasi ato janė pjesė historike e trashėgimisė kulturore tė Korēės.

Pas kompletimit tė Lagjes 12 me kalldrėmin e ri, me gurėt nė formė katrore, tė cilat kanė hijeshuar mjaft pamjen e rrugicave nė kėtė lagje, duke lehtėsuar njėkohėsisht lėvizjen e kėmbėsorėve ashtu edhe tė automjeteve, puna ka filluar gjatė muajit korrik nė shtrimin e kėtij tapeti nė mjaft prej rrugėve nė Lagjen 1 tė qytetit. Puna pėrfundoi nė muajin gusht nė tre prej tyre, pikėrisht nė rrugėt "Ramiz Arianitasi", "Fuat Babani" e "Lidhja e Prizėrenit". Pas pėrfundimit tė tyre, puna filloi njėkohėsisht nė tre rrugė tė tjera tė kėsaj lagjeje "Jani Dudo", Jorgo Plaku" e "Papallambro Ballamaci", tė cilat parashikohet tė pėrfundojnė gjatė muajit shtator.
Bashkia e Korēės

Dhe po sipas atij forumi Unaza e Korēes paska perfundu!

Lajme goxha te mira kto!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 12:00 AM   #37
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Izraelitėt "do tė rindėrtojnė" Korēėn

Ekspertėt e huaj synojnė krijimin e njė plani modern, por duke ruajtur traditėn

Juliana Dhimitri

Njė studio izraelite dhe njė firmė greke fitojnė tė drejtėn e hartimit tė planit rregullues tė qytetit tė Korēės. Njė ekip ekspertėsh nga studioja izraelite e projektimit "Lerman Architects & Toėn Planners" janė njohur dje me planin ekzistues dhe tė dhėnat mbi mundėsitė e zhvillimit tė njė plani tė ri rregullues, pėr t‘i dhėnė njė tjetėr vizion qytetit juglindor. Ekipi i pėrbėrė nga 16 ekspertė ėshtė njohur nė detaje me sistemin e lagjeve dhe tė zonave historike, karakteristikat e ndėrtimeve, hapėsirat e gjelbra dhe pronėsitė. Pjesė e informacionit tė servirur ka qenė dhe rrjeti rrugor dhe infrastruktura ekzistuese qė nga ujėsjellėsit dhe kanalizimet, ndėrtimet e vjetra dhe tė reja, bulevardet dhe zonat ku mund tė krijohen hapėsira pėr kėmbėsorėt, etj. Ekspertėt kanė kėrkuar konsultime dhe njohuri mbi zonėn pėr tė hartuar mė tej njė plan tė ri rregullues, ku do tė kombinohet tradita me modernen. Po synohet ndėrthurja e trashėgimisė dhe zonave me lagje tė vjetra, me krijimin e hapėsirave pėr lagje tė reja me ndėrtime moderne. Sipas kryetarit tė bashkisė, Niko Peleshi, Korēa ka nevojė pėr njė plan tė ri rregullues qė do t‘i japė zgjidhje njė sėrė problemesh, qė nga transporti urban, raporti mes zonės historike dhe ndėrtimit tė lagjeve tė reja e objekteve me karakter modern. Njėkohėsisht, sipas kreut tė bashkisė njė rėndėsi tė veēantė merr modaliteti i shfrytėzimit tė hapėsirave tė gjelbra, pasi plani ekzistues ėshtė i vjetėr dhe daton nga vitet ‘80. Kreu i bashkisė bėri tė ditur se: "Me njė plan tė ri rregullues mund tė krijohen mundėsitė pėr sistemin e lagjeve dhe kombinimin mes atyre karakteristike dhe moderne, ku nuk pėrjashtohet as mundėsia e ndėrtesave tė larta qė mund t‘i shtohen natyrės urbane dhe t‘i pėrshtaten kėrkesave tė kohės pėr njė vizion tė ri pėr qytetin". Studioja izraelite, qė ka fituar tė drejtėn e hartimit tė planit rregullues, ka nisur tashmė konsultimet me ekspertėt dhe verifikimet nė terren, pėr tė nisur mė pas nga puna konkrete. Ndėrkohė mėsohet se veē izraelitėve pėr planin rregullues do tė punojė dhe firma nėnkontraktuese greke ‘Thymjo Papayanis & Associates‘".

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=74471
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2009, 10:25 PM   #38
Art R.
Registered User
 
Art R.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Prishtinė
Posts: 571
Likes (Received): 408

Qytet shum i bukur dhe me i urbanizuar sipas fotove, nuk po shoh ndertesa shum shum te larta po te gjitha ndertesat qenkan te njejtes lartesi me nje qender te bukur dhe rruge te bukura, shpresoj ta vizitoj nje dite
__________________

Andrea_UK liked this post
Art R. no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 09:14 PM   #39
kusho
BANNED
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 369
Likes (Received): 1

nga minuta 1:00 flitet per zonen e kembesoreve,qe duhet te nerdohet ne korēe,por qe per fat te keq nga nderhyrjet e qeverise qendrore eshte projekt i pasigurt...top channel
kusho no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 09:21 PM   #40
kusho
BANNED
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 369
Likes (Received): 1

ja edhe disa projekte te tjera ne korēe:

Quote:
Fillon faza e katėrt e kanalizimeveĒelet fondi prej 15 milion Euro pėr kanalizimin e ujrave tė zeza dhe shtrimin me kalldrėm nė Lagjet 1,2,3 si dhe nė zonat pranė Stadiumit tė qytetit e Varrezave Publike, e cila shėnon fazėn e katėrt tė implementimit tė kėtij projekti madhor pėr infrastrukturėn e qytetit tė Korēės.Puna ka filluar pėr shtrimin me kalldrėm tė lagjeve 11 dhe 12.
Ambasadori gjerman Borchardt, i pranishėm nė fillimin e fazės sė katėrt tė kėtij projekti madhor vlerėsoi ecurinė e projekteve me mbėshtetjen gjermane nė Korēė duke rikonfirmuar atė vlerėsim qė ka bėrė pėr qytetin tonė gjatė vizitave tė mėparshme se “Korēa ėshtė kryeqyteti i investimeve”. Kjo fazė pėrfshin edhe ndėrtimin e impjantit tė ujrave tė pėrdorura nė Korēė. Nė kėtė mėnyrė Korēa do tė bėhet qyteti i parė nė Shqipėri qė do tė pėrpunojė ujrat e pėrdorura si vendet europiane me njė impiant modern.Tė pranishėm nė kėtė inagurim, kanė qenė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė qeverisė, Ministri i Punėve Publike, Transportit dhe telekomunikacionit, Sokol Olldashi si dhe Ministri i Financave Ridvan Bode, tė cilėt kanė pėrgėzuar pushtetin lokal pėr bashkėpunimin. Ndėrkohė vlerėsime mjaft pozitive shprehu edhe pėrfaqėsuesi i KFW gjermane qė ėshtė edhe financuesi mė i madh i kėtij projekti nė Korēė. Ai theksoi se ēelsi i suksesit tė projekteve nė Korēė, me njė histori prej 10 vjetėsh tashmė, ėshtė bashkėpunimi i qytetarėve dhe vizioni i strukturave drejtuese. Njėkohėsisht ai vlerėsoi se “Korēa ėshtė njė histori suksesi pėr zbatimin e projekteve gjermane nė Shqipėri”.
bashkia korēeQuote:
Fillon rehabilitimi i rrugėve tė dėmtuara nga dimri

Ndėrmarrja e Shėrbimeve Publike filloi riparimin e bulevardeve dhe rrugėve kryesore tė qytetit. Puna filloi nė akset mė tė dėmtuara dhe me qarkullimin mė tė madh nga automjetet dhe do tė vazhdojė pėr eleminimin e tė gjitha gropave tė cilat hapen vazhdimisht si pasojė e dėmtimeve, por edhe e faktorėve atmosferikė.
bashkia korēeQuote:
Bashkia firmos marrėveshjen e huamarrjes prej 100 milion lekėsh me Pro Credit BankFirmoset marrėveshja e huamarrjes prej 100 milion lekėsh, mes Bashkisė Korēė dhe Pro Credit Bank, e cila do tė pėrdoret pėr investime nė infrastrukturėn e qytetit tė Korēės.

Nė ceremoninė e firmosjes sė marrėveshjes Kryetari i Bashkisė sė Korēės Niko Peleshi e vlėsoi me mjaft rėndėsi kėtė hua, pasi ajo do t’i lejojė Bashkisė sė qytetit tė realizojė projektet e saj mė tė rėndėsishme nė pėrmirėsimin e infrastrukturės sė qytetit. Ky fond do tė pėrdorėt nga Bashkia pėrgjatė dy viteve, kryesisht nė realizimin e projektit madhor tė rivitalizimit tė qendrės sė Korēės.

Nė Fazėn e Parė do tė bėhet transformimi i sheshit para Katedrales sė qytetit, sė cilės do t’i dyfishohet sipėrfaqja duke e kthyer nė njė zonė mjaft miqėsore dhe tėrheqėse pėr kėmbėsorėt. Ndėrsa nė Fazėn e Dytė do tė bėhet ndėrtimi i Zonės Kėmbėsore sipas projektit fitues tė studios gjermane, qė fillon nga monumenti i Ushtarit tė Panjohur deri tek sheshi i Grand Hotel. Njėkohėsisht pjesė e kėsaj kredie ėshtė edhe sistemimi nė disa blloqe pallatesh pėr shkak tė dėmtimeve nga sistemi i kanalizimeve. Gjatė firmosjes sė kėsaj marrėveshje, Drejtore Rajonale e Pro Credit Bank, Ada Pėrmeti, e vlerėsoi Bashkinė e Korēės si pionieren e shumė iniciativave.

- Marrėveshja e sotme ėshtė njė eksperiencė unike, -vijoi Drejtorja Pėrmeti, - e cila e ndihmon bankėn pėr tė kredituar edhe nė tė ardhmen investimet publike tė Bashkisė Korēė. Pėr hartimin e termave tė kėsaj kontrate huamarrje, ofroi ekspertizėn ligjore USAID. Ndaj njė falenderim tė veēantė Kryebashkiaku Peleshi i drejtoi edhe pėrfaqėsuesit tė USAID nė Shqipėri Joseph C. Williams tė pranishėm nė kėtė takim. Z.Williams ka marrė pjesė gjithashtu edhe nė pėrurimin e informatizimit tė Drejtorisė sė tė Ardhurave pranė Bashkisė Korēė pėr tė cilėn u shpreh se se kompjuterizimi i kėsaj drejtorie do tė rritė bazėn e tė ardhurave tė Bashkisė Korēė nė mėnyrė qė nė tė ardhmen Bashkia e Korēės tė bėhet mė e kreditueshme. “Shpresojmė qė huamarja tė shėrbejė si model pėr bashkitė e tjera, nė krijimin e partnershipeve tė kreditueshme”, - vlerėsoi ai.
bashkia korēe
kusho no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:20 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu