daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Reply

Thread Tools
Old September 9th, 2009, 11:30 AM   #61
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

Likes (Received): 155

Quote:
Originally Posted by Dani_0307 View Post
De ce trebuie sa te plimbi cu masina pe acolo?....acolo trebuie dezvoltata o zona de promenada un spatiu urban care sa se identifice mult mai mult cu identitatea orasului, cu imaginea lui.......nu inteleg de ce ai in cap prostia asta cu traficul auto pe acolo. Am spus,.... zona respectiva trebuie sa se alinieze dupa lumea moderna, fara trafic auto si balciuri la tot pasul. Asta mi-as dori eu ca turist sa gasesc la Constanta, identitate si respect pentru natura si bun gust.
pai in lumea moderna zona aia de promenada merge paralel pe langa o sosea costala de maximum 2 benzi unde vine omu isi parcheaza masina dupa care se duce la plimbare cu prietena ca nu o sa vina nimeni sasi rupa picioarele prin rapele alea ca sa ajunga la promenada aia , exemple in lume sunt o gramada vezi soseaua de coasta cu zona de promenada atasata in Izmir, Valencia , Barcelona, Marsilia , Rio de janeiro , Tesalonic si lista poate continua mult si bine
garcia.calavera no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old September 9th, 2009, 12:41 PM   #62
Dani_0307
Registered User

Dani_0307's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by garcia.calavera View Post
pai in lumea moderna zona aia de promenada merge paralel pe langa o sosea costala de maximum 2 benzi unde vine omu isi parcheaza masina dupa care se duce la plimbare cu prietena ca nu o sa vina nimeni sasi rupa picioarele prin rapele alea ca sa ajunga la promenada aia , exemple in lume sunt o gramada vezi soseaua de coasta cu zona de promenada atasata in Izmir, Valencia , Barcelona, Marsilia , Rio de janeiro , Tesalonic si lista poate continua mult si bine
Ai dreptate, sunt sosele care merg pe cateva zeci de km poate...insa probabil acestea existau deja si nu sa mai putut sa se renunte la ele in vederea transformarii zonelor adiacente in spatii publice urbane complexe, parcuri, etc.
Daca se doreste aceasta sosea intradevar se poate construi din apropierea portului pana la Costinesti, cred eu s-ar preta mai bine destinatiei care ai descris-o.
In lumea moderna zonele urbane tind sa transforme si sa elimine unde este posibil traficul auto din spatiile publice, in detrimentul transportului public.
De ex: se poate construi pe linia de coasta din apropierea institulului de Marina pana in statiune Mamaia o linie de tramvai pe care sa circule un trenulet interbelic turistic, cu statii intermediare in spatiile publice/parcurile create adiacent zonelor de coasta, fara bazar, trafic auto, noxe, claxoane, spatii private, discoteci, etc...adica sa fie o zona protejata de orice fel de constructii, sa fie doar natura.
Oricum pentru a dori sa se realizeze asa ceva este nevoie de unanimitate si chiar decizia arhitectului sef care stie cel mai bine la ce se preteaza locul respectiv.
Dani_0307 no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2009, 12:36 PM   #63
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Likes (Received): 113

ii dau dreptate lui Dani 100%, din pacate n am timp si rabdare sa dezvolt subiectul mai mult.

ce nu stiu multi forumisti constanteni, precum si oamenii in general este ca o zona aflata in deteriorare nu trebuie umpluta cu o constructie sau betonata tocmai pentru ca nu arata bine la momentul respectiv, se poate pastra functiunea de baza, modernizand tot ce tine de aspectul urban.

la fel s a intamplat si in cazul City Park, considerandu se o solutie pentru aspectul deplorabil in care se afla partea aceea de parc. NU! a fost lasat asa in paragina TOCMAI pentru a se face specula.
deci, ne mai miram de ce arata faleza din Constanta asa la momentul actual, cand ar putea fi locul de promenada al constantenilor si turistilor, departe de traficul auto din oras, unde sa te poti plimba cu bicicleta sau cu rolele, sau pur si simplu sa te odihnesti pe o banca normala(nu galbena) unde sa regasesti ultimele tendinte in materie de peisagistica(a nu se intelege palmieri)
, unde sa existe activitati de tot felu in functie de sezon, etc.etc.

mie chiar mi a placut de Mazare cand a candidat pentru prima oara la primarie spunand ca vrea sa intoarca fata orasului catre mare. da, asta trebuie facut, dar cu cap si raspundere pentru toti locuitorii si turistii.
pescarush no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 04:23 PM   #64
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

transportation update

se pare ca in sfarsit troleibuzele alea vechi si greoaie de pe linia lui 48 si 48b au fost inlocuite cu autobuze maz , acum oficial constanta in sfarsit sia inlocuit integral toata flota de mijloace de transport in comun
Old September 11th, 2009, 05:06 PM   #65
#Alex
.

#Alex's Avatar

Likes (Received): 1

S-ar putea sa fie doar temporar pentru ca sunt lucrari pe Bratianu.
#Alex no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 06:09 PM   #66
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

Likes (Received): 83

Troleibuze pentru autobuze ? Totusi, nici chiar asa.
Old September 11th, 2009, 07:54 PM   #67
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Likes (Received): 1784

Fara suparare, dar strategia de transport a Constantei este cladita pe o viziune foarte retrograda. Fara spatii pietonale, cu sosele peste tot, cat mai late si cat mai multe, si cu arhiinsuficient spatiu verde... Degeaba aduce Mazare autobuze supraetajate. Ce cred ca vor sa vada turistii? Betoane si latimea carosabilului de ambele parti ale busului? In ritmul asta, Constanta o sa ajunga butt ugly. Adevarat e ca si alte orase au sosele pe coasta, dar in Nisa, de ex., au REDUS latimea acesteia cu cativa ani in urma pe multe portiuni. Motivul? Sa largeasca aria pietonala si spatiul verde adiacent... Dar la noi nu...
Robi_damian no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 08:20 PM   #68
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

Hmm a inceput sa devina deja stresant refrenul asta cu ''Constanta are insuficiente spatii verzi''. Te pomenesti ca restul oraselor din Romania sunt plamani verzi pe langa CT. Intr-adevar NU e suficient dar cred ca suntem la egalitate cu restul oraselor de talia Constantei . Arunca un ochi pe Wikimapia si ai sa vezi spatii verzi in cartierele din Nordul CT, ma rog ce a mai ramas din Tabacariei, spatiile verzi din Mamaia, si nu mai pun la socoteala parculetele de cartier si faleza din Poarta 6 pana in Mamaia. Eu as fii multumit daca Mazare ar AMENAJA aceste spatii.

edit: Strategia de transport in comun a Constantei este retrograda. Aici sunt de acord. Spatii pietonale - destule. Retea de drumuri foarte buna in comparatie cu ce am mai vazut prin RO.
Old September 11th, 2009, 11:54 PM   #69
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Likes (Received): 1784

Da, sunt total de acord cu tine, Constanta nu e nici pe departe oaia neagra din stana imaculata. Si in Bucuresti exista (cu exceptia sectorului 1) aceeasi problema, nici Galatiul sau nu abunda in parcuri. Asta ca sa dau doar doua exemple, deoarece lista e lunga. Si Timisoara ar putea avea mai multe, desi aici e ok amplasarea lor - majoritatea sunt in centru si ca atare degajeaza atmosfera de acolo.

Oricum, in orase precum Oradea, Sibiu sau Iasi situatia e vizibil alta... Iar comparatia cu orase de "afara" e deja folosita asa de des incat nu mai are rost sa bat un cal mort.

Oricum eu nu cred ca ca e ok sa mearga pe modelul drumuri si punctum. Da, infrastructura rutiera din Constanta e ok, si problemele cu traficul sunt mai reduse decat in alte orase din Romania (decat in Bucuresti, Cluj si Timisoara siigur), dar nu stiu daca scoaterea troleibuzelor si construirea unei sosele de coasta e cea mai ok abordare pe termen lung.
Robi_damian no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 08:59 AM   #70
ington
Registered User

ington's Avatar

Permiteti-mi sa-mi dau si eu cu parerea:
1.Constanta nu are spatii verzi suficiente .Nu mai vorbesc de invadarea parcului Tabacarie dar si intre blocuri ,pe cate un petecel apare cate un bloc chinuit ,luand si ce a mai ramas din spatiu verde sau loc de parcare. Si faptul ca majoritatea oraselor din Romania sunt varza la capitolul acesta nu trebuie neaparat sa ne facem sa ne simtim bine.
2.Eu nu vad Constanta ca avand o retea de strazi adecvate. Totusi ,de cand s-au scos liniile de tramvai este un progres major. Bdul Lapusneanu ,de exemplu ,ajunsese sa aiba o singura banda utilizabila pe sens.
3.Nu vad sistemul de transport constantean ca mergand intr-o directie gresita. Nu aveam suficient spatiu pentru autovehicule electrice.
4.Soseaua de coasta eu cred ca ar fi un mare plus pentru Constanta.Indiferent de dedesubturile afacerii. In mai toate orasele europene marine soseaua de coasta este un pol major de atractie pentru turisti. In fond vii la Constanta ca turist sa vezi marea.O sosea de coasta bine facuta inseamna insa si pasaje pietonale si spatiu verde adiacent si terase,restaurante.
ington no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 09:06 AM   #71
ington
Registered User

ington's Avatar

Permiteti-mi sa-mi dau si eu cu parerea:
1.Constanta nu are spatii verzi suficiente .Nu mai vorbesc de invadarea parcului Tabacarie dar si intre blocuri ,pe cate un petecel apare cate un bloc chinuit ,luand si ce a mai ramas din spatiu verde sau loc de parcare. Si faptul ca majoritatea oraselor din Romania sunt varza la capitolul acesta nu trebuie neaparat sa ne facem sa ne simtim bine.
2.Eu nu vad Constanta ca avand o retea de strazi adecvate. Totusi ,de cand s-au scos liniile de tramvai este un progres major. Bdul Lapusneanu ,de exemplu ,ajunsese sa aiba o singura banda utilizabila pe sens.
3.Nu vad sistemul de transport constantean ca mergand intr-o directie gresita. Nu aveam suficient spatiu pentru autovehicule electrice.
4.Soseaua de coasta eu cred ca ar fi un mare plus pentru Constanta.Indiferent de dedesubturile afacerii. In mai toate orasele europene marine soseaua de coasta este un pol major de atractie pentru turisti. In fond vii la Constanta ca turist sa vezi marea.O sosea de coasta bine facuta inseamna insa si pasaje pietonale si spatiu verde adiacent si terase,restaurante.
Old September 12th, 2009, 09:06 PM   #72
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

Salut ington si bine ai venit pe SSC ! Si eu sunt de acord cu soseaua de coasta, cred ca ar fii un mare beneficiu pentru Constanta, asta in cazul in care ar fii realizata asa cum trebuie. In privinta transportului in comun cred totusi ca ar fii bine sa ne orientam si catre ceva mai eco-friendly, dar am renuntat totusi la 2 linii de tramvai so.. no big deal Spatiile verzi sunt insuficiente in orice oras din tara, proportiile variaza slab.. daca totusi Soseaua de coasta va fii construita as vrea sa cred ca vor fii amenajate odata cu aceasta si spatiile verzi aferente.
Old September 12th, 2009, 09:58 PM   #73
kayanathera
Registered User

Likes (Received): 28

Quote:
baiete ia o ruleta si du-te sa masori pe acolo pe unde cica va trece mult-visata sosea de coasta.o sa afli ceva uimitor NU EXISTA SPATIUL FIZIC NECESAR
banuiesc ca esti si adolescent si ca nu stii totodata ca in ultimii 25 de ani pe traseul planificatei soseli au fost cel putin trei alunecari de pamant semnificative din cauza izvoarelor subterane iar comunistii aia de bine sau de rau au stiut sa faca niste amenajari.iar acum vin toti distrusii sa viseze Big Sur in Romania.
kayanathera no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 10:23 PM   #74
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

da si eu m-am gandit la asta.. (spatiul fizic).. dar poate au ei solutii
Old September 13th, 2009, 12:08 AM   #75
d29
Registered User

Likes (Received): 41

Ce solutie ar putea sa aiba la capatul 102? Doar s-o suspende pe mare.
d29 no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2009, 01:59 AM   #76
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

pai in proiect chiar e prevazuta o portiune suspendata pe mare in zona aia , de asemenea tot pe acolo se vrea inca un port turistic
Old September 14th, 2009, 11:09 AM   #77
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

Poate ca nu exista diferente majore in ceea ce priveste mp spatiu verde / locuitori, dar atat timp cat voi nu progresati, ba chiar din contra, iar altii amenajeaza noi spatii verzi ar trebui sa va dea de gandit.

Cat despre soseaua de coasta mi se pare o prostie, mai bine s-ar merge pe trasee pietonale.

Unde tot vreti sa ajungeti cu masina, pe mare? Mai un pic si micsoram plaja doar ca sa intre mega soseaua de coasta.
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2009, 02:04 PM   #78
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

Intradevar mai bine lasam faleza orasului in starea actuala adica o rapa nenorocita unde nu vine nimeni niciodata , de ce sa avem si noi imtrun oras la malul marii Un loc de unde chiar poti vedea marea cum au mai toate orasele europene de pe coasta. Daca la marea majoritate a constantenilor li se pare o idee buna valorificarea zonei costiere a orasului nostru nu vad nici un argument solid impotriva acestui proiect
Old September 14th, 2009, 03:27 PM   #79
ington
Registered User

ington's Avatar

Quote:
Originally Posted by garcia.calavera View Post
Intradevar mai bine lasam faleza orasului in starea actuala adica o rapa nenorocita unde nu vine nimeni niciodata , de ce sa avem si noi imtrun oras la malul marii Un loc de unde chiar poti vedea marea cum au mai toate orasele europene de pe coasta. Daca la marea majoritate a constantenilor li se pare o idee buna valorificarea zonei costiere a orasului nostru nu vad nici un argument solid impotriva acestui proiect
Complet de acord cu garcia.calavera.
Old September 14th, 2009, 03:46 PM   #80
ington
Registered User

ington's Avatar

Quote:
Originally Posted by NellyUSA View Post
Salut ington si bine ai venit pe SSC ! Si eu sunt de acord cu soseaua de coasta, cred ca ar fii un mare beneficiu pentru Constanta, asta in cazul in care ar fii realizata asa cum trebuie. In privinta transportului in comun cred totusi ca ar fii bine sa ne orientam si catre ceva mai eco-friendly, dar am renuntat totusi la 2 linii de tramvai so.. no big deal Spatiile verzi sunt insuficiente in orice oras din tara, proportiile variaza slab.. daca totusi Soseaua de coasta va fii construita as vrea sa cred ca vor fii amenajate odata cu aceasta si spatiile verzi aferente.
Multumesc Nelly USA

Reply

Tags
black sea, constanta, europe, ro_constanta, ro_dobrogea

Thread Tools

Posting Rules