daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Reply

Thread Tools
Old June 5th, 2012, 03:52 PM   #641
reverse
ǝѕᴚǝᴧǝᴚ

reverse's Avatar

Likes (Received): 1248

S-a discutat de n ori problema asta. Ca sa iti rezum situatia intr-o propozitie: ca asa a vrut Mazare.
Orasul ii apartine, populatia ii linge talpile, asa incat situatia e promitatoare.
reverse no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 5th, 2012, 04:39 PM   #642
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Likes (Received): 16

Quote:
Originally Posted by noikia2010 View Post
De ce nu au putut să facă linia 100 de tramvaie linie de troleibuze (cred că īnainte de a se introduce tramvaiul pe Bd. 1 Dec. 1918 + Bd. Alexandru Lăpuşeanu circula un troleibuz pe acolo, că pe stālpi se vedeau urme de prindere a consolelor).
Da domnule, o perioada scurta de timp (prin 1985 parca) au circulat si troileibuze in paralel cu tramvaiul 100, pe bd Lapusneanu si 1 Dec 1918. Era o linie ciudata, 43R (rapid), care mergea la Gara CFR pe "scurtatura", facand dreapta la Dacia. Din lipsa de calatori a fost desfiintata, desi investitia initiala in reteaua electrica fusese importanta.

Da, pe str 1907 facea la stanga pe bd Ferdinand troleibuzul 45. Au mai fost linii de troleibuze barate care intorceau acolo. Parca era si linia 50, care mergea la Mamaia. Mai era si linia 46 sau 30, Gara CFR-Centru... Toate astea au functionat pe perioade scurte.

La un moment dat aparuse si linia 43barat, care intorcea la Spitalul Judetean pe str Nicolae Iorga si intra pe Mircea spre Tomis Nord..

Au circulat troleibuze si pe str Nicolae Iorga spre bd Mamaia, dar si pe str Moldovei, pe Maramures, Chiliei, Soveja, Verde, Alba Iulia, Interioara 3, Sandu Aldea, Nicolae Filimon, etc.

Si pe bd IG.Duca au circulat troleibuze. Unele mergeau spre Mamaia pe bd Mamaia, altele spre Casa de Cultura. Tot orasul era plin de troleibuze! Constanta era cel mai electrificat oras in transportul in comun din Romania si avea cel mai mare numar de linii de troileibuze (vreo 15 linii!) si cel mai mare parc de troleibuze dupa Bucuresti...

Prima linie de troleibuz a fost data in folosinta in anul 1959 si a circulat intre Pescarie si... Gara Veche. Pe str 1907 mergea spre Tribunal (trecea de bd Ferdinand) si avea statia la Gara Veche (gara era in dreapta). Apoi facea stanga pe str Vasile Alecsandri, prin fata restaurantului Pescarul, trecea de Posta Veche si facea stanga pe str Mircea cel Batran...

noikia2010 liked this post
4Dimensional no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2012, 05:24 PM   #643
noikia2010
nostalgic incurabil

Likes (Received): 191

Nu-mi mai spune, că deja īmi fac sānge rău cānd văd ce a distrus MAZărea.

Care a fost mai exact traseul primei linii şi īn ce an s-a dat īn folosinţă linia spre Mamaia? Īntr-un volum din Cireşarii (cred că III sau V) Tic merge cu troleibuzul de la Constanţa la Mamaia. Defapt cu firobuzul Eu mi-am dat seama că firobuz = troleibuz, deoarce pe vremea aia nu existau tramvaie la Constanţa.
Mulţi se uită la tine ca la felul 14 cānd zici "firobuz", neştiind ce īnseamnă aia.
Şi cred că linia aia barată pe care o ţin eu minte era 43Barat.
Pe la sf. aniilor '90 macazele erau deja scoase, troleibuzele putānd face la stāng doar prin coborārea manuală a troleelor.

Apropos de tramvaie, visam īn 1997 la o linie de tramvai Gara Constanţa - Mangalia. La Costineşti urma să existe staţia "Costineşti Nudişti" (nu am făcut plajă la nudişti, b.t.w. ). Cine ştie, după ce termin cu "Īnchipuirile unui bucureştean din 1997-1999 despre Bucureştiul anului 2009" şi "Īnchipuirile unui bucureştean din 1997-1999 depsre Prahova anului 2009" ar merita să fac ceva şi cu litoralul

Dacă aveţi cărţi de telefon vechi, nu le aruncaţi, daţi-mi-le! (mă interesează īn special pentru Bucureşti, Prahova şi Constanţa!)

Trăiasă Bucureşti - Ilfov - Prahova, cei 3 Mari ai Sudului (Inima Sudului!!!)

Ştefan. Tel. 0721.240.479 sau 0749.28.38.15 h 9.30-23.00 Fără beep-uri (S.M.S.-uri merg)

Last edited by noikia2010; March 17th, 2014 at 02:08 AM.
noikia2010 no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2012, 11:36 AM   #644
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Domnule, vad ca te intereseaza subiectul si iti voi face un scurt istoric al troleibuzelor din Constanta.

Prima linie de troleibuz a fost introdusa in Constanta in 5 iulie 1959 si a avut lungimea de 10,4 km, dus-intors. Traseul a fost urmatorul: Pescarie, bd Mamaia, str 1907, Gara Veche (Curtea de Apel), str Traian (Tribunal), str Vasile Alecsandri, str Mircea cel Batran, bd Mamaia, Pescarie. Pe vremea aceea str 1907 se infunda in str Traian chiar in Tribunal.

In anul 1960 s-a inaugurat actuala Gara CFR, iar linia 1 de troleibuze a circulat pe traseul Pescarie-Centru-Gara CFR. De pe str 1907 facea la dreapta pe bd Ferdiand, asa cum stim cu totii.

In anul 1961 s-a introdus linia 2 de troleibuze Boema-Centru-Gara CFR. Capatul de linie in Tomis Nord era chiar unde este acum statia peco OMV. Tot atunci s-a prelungit linia de troleibuz de la Pescariei in Mamaia, pana la hotelul Scandinavia. Si acum se vede bucla de intoarcere, imediat dupa hotelul Minerva.

In 1962 existau 5 linii de troleibuze.
Linia 20 Gara CFR-bd Ferdinand-str Mircea-bd Mamaia-Pescarie
Linia 21 Gara CFR-traseul liniei 20-Mamaia
Linia 22 Gara CFR-bd Ferdinand-bd IG Duca-bd Mamaia-Pescarie
Linia 23 Gara CFR-bd Ferdinand-str Mircea- str Ion Ratiu-bd Tomis-Boema (Tomis Nord)
Linia 24 Gara CFR-traseul liniei 22-Mamaia

In anul 1969 parcul auto era compus din 109 troleibuze.

Prin anul 1972 s-a schimbat numerotarea liniilor de la 20-24 la 40-44. Reteaua s-a dezvoltat, iar numerotarea a ajuns intre 40-51, plus linia 30 o perioada scurta de timp. In total, in Constanta au fost intre 15-17 linii de troleibuze, incluzandu-le si pe cele barate si 7 linii de tramvaie (100, 101, 101barat, 102, 103, 104, 105).

In perioada de maxima dezvoltare 1984-1989, RATC a avut aproximativ 6.000 de angajati, in jur de 700 de autobuze, 200 troleibuze, 100 tramvaie, 150 taxiuri, in fine, un parc auto total de aproximativ 2.000 de autovehicule! RATC a fost cea mai mare intreprindere de transport in comun din Romania dupa RATB, la mare distanta de celelalte intreprinderi de profil din tara. Impresionant.

Old June 6th, 2012, 01:53 PM   #645
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 2328

700 de autobuze...:O,impresionant!
status no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2012, 08:29 PM   #646
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 3548

Era oficial al doilea mare oras al tarii, cu o puternica functie turistica si comerciala.
Mie pe de alta parte nu imi pare rau. Troleibuzele erau foarte vechi si murdare, inconfortabile.

Prefer autobuzul cu podea joasa decat troleibuzul cu punte inalta.

Le-am vazut recent pe cele din Cluj, nu mi-as dori sa se intoarca in Constanta.

Si de cand au fost scoase tramvaiele, traficul este foarte foarte fluent in municipiu. S-a dovedit o masura buna, pana acum. Mai incolo, poate o sa implementeze tramvaie complet noi, cu sina noua, si atunci va fi si mai bine.

İzmit Bay bridge (PPP, 2682 m.) 3.Bosporus Bridge (PPP, 2164 m.)

Eurasia Tunnel (PPP, 5.4 km) Marmaray Tunnel (U/C)
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2012, 09:05 PM   #647
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 2328

Pai exact aceleasi modele de autobuz pot fi si de troleibuz... sincer dintre cele doua prefer troleibuzul. In vremea aceea...cate trasee avea municipiul Constanta de autobuz? Ma gandesc ca atunci era I.J.T.L. parca, si acele autobuze asigurau si transportul judetean.
status no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2012, 08:01 AM   #648
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Likes (Received): 644

Quote:
Originally Posted by Cadīr View Post
Era oficial al doilea mare oras al tarii, cu o puternica functie turistica si comerciala.
Mie pe de alta parte nu imi pare rau. Troleibuzele erau foarte vechi si murdare, inconfortabile.

Prefer autobuzul cu podea joasa decat troleibuzul cu punte inalta.

Le-am vazut recent pe cele din Cluj, nu mi-as dori sa se intoarca in Constanta.

Si de cand au fost scoase tramvaiele, traficul este foarte foarte fluent in municipiu. S-a dovedit o masura buna, pana acum. Mai incolo, poate o sa implementeze tramvaie complet noi, cu sina noua, si atunci va fi si mai bine.
dar traficul a fost mereu fluent in constanta.
stateai mult in cozi?
Old June 7th, 2012, 01:00 PM   #649
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Quote:
Originally Posted by status View Post
In vremea aceea...cate trasee avea municipiul Constanta de autobuz? Ma gandesc ca atunci era I.J.T.L. parca, si acele autobuze asigurau si transportul judetean.
Da domnule, RATC se numea IJTL Constanta, dar de la infiintare, din anul 1959 si pana in anul 1979 s-a numit ITC.

RATC nu a avut niciodata transport judetean! De traseele judetene se ocupa ITA Constanta. RATC a operat in municipiul Constanta, care pe atunci se intindea de la Navodari pana la Mangalia, cu comunele aferente, 2 Mai, Limanu, Vama Veche, Mosneni, Dulcesti, Pecineaga. Era un fel de zona metropolitana de azi, mai lungita inspre sud si mai ingustata spre vest. RATC avea si trei autobaze exterioare la Navodari, Mangalia si Medgidia. Autobuzele de la aceste autobaze faceau curse pe linii locale, linii care aveau numerotarea centralizata a RATC. Autobaza Medgidia avea un statut special, deoarece nu avea nicio linie de legatura cu municipiul Constanta si efectua doar curse locale in Medgidia si Valea Dacilor.

Cel mai lung traseu de transport in comun din Romania a fost linia 12 Navodari-Constanta-Mangalia, care a avut o lungime de 130 km dus-intors! Record nedoborat pana acum.

Numarul total de linii de autobuze, incluzand si cele exterioare dar si cele Rapid sau Barate, a fost de 50. Ca sa rezumam, RATC a avut in perioada de maxima dezvoltare un numar de 50 de linii de autobuze, 17 linii de troleibuze si 7 linii de tramvaie.

Domnilor, acum va dau cu o informatie in premiera. In anul 1988 RATC a inceput un proiect de introducere a troleibuzelor in Cernavoda! La sfarsitul anului 1989 se astepta aprobarea de la guvern si cel mai probabil, pana la sfarsitul anului 1990 Cernavoda urma sa aiba o linie de troleibuze si o autobaza cu 8 troleibuze simple (nearticulate)... In Constanta existau doua autobaze de troleibuze, una cu 150 de troleibuze, cealalta cu 50 de troleibuze.

DigitalChris liked this post
Old June 7th, 2012, 01:49 PM   #650
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Quote:
Originally Posted by the SI View Post
dar traficul a fost mereu fluent in constanta.
stateai mult in cozi?
Da, de exemplu la Complex Eden langa statia de tramvai 102. Stateai 2-3 semafoare la orele de varf.
Acum acolo e un giratoriu si nu mai exista statia de tramvai deci coada de masini s-a injumatatit, ca masinile din spate s-au bagat pe locul fostei statii de tramvai.

Sau la Delfinariu, aceeasi problema.

@4dimensional:
Multumiri pentru informatii ! Nu stiam ca in Constanta a functionat cea mai lunga linie de transport public urban.
As aprecia si daca aveti cumva informatii despre o linie interbelica sau chiar de dinainte, intre Constanta si Techirghiol (Tekirgol) ? Vazusem parca o reclama de epoca dar nu sunt sigur. Erau niste autobuze ca niste dubite, cu roti cu spite parca...?

Old June 7th, 2012, 09:01 PM   #651
UserCT
Registered User

UserCT's Avatar

Likes (Received): 1242

Intersectia de la eden (soveja cu barbu stefanescu delavrancea) nu a fost niciodata semaforizata deci nu aveai la ce semafor sa astepti. Traficul a fost intotdeauna lejer in Contanta iar strazile cu cele mai mari probleme de trafic nu au si nici nu au avut vreodata linie de tramvai : Baba Novac, Ion Ratiu, Nicolae Iorga... toate sunt strazi cu o singura banda pe sens !
In afara de strazile astea eu nu am stat aproape niciodata mai mult de 2 semafoare la vreo intersectie din Constanta iar statul timp de 2 semafoare se intampla la putine intersectii din oras ,doar la orele de varf.

In mod normal traficul trebuie usurat in primul rand pt. transprtul in comun si abia dupa aceea pt. masini. Mi se pare extrem de stupid rationamentul care s-a folosit la Constanta, s-au scos sinele de tramvai pt. ca incomodeaza masinile, in conditiile in care Constanta este unul dintre cele mai populate orase din tara si este orasul cu cel mai mare numar de turisti din tara. E ca si cum ai alege sa- ti scoti toti dintii din gura (de care nu ai avut niciodata grija) doar pt. ca ai cateva carii si dupa aceea ai fi foarte fericit pt ca ai scapat de carii.
"Bucuria" asta pt. faptul ca se merge pe strzi chiar mai lejer ca inainte de a scoate sinele, este de scurta durata. Odata exterminat transportul in comun asa cum s-a facut in Constanta , cu greu (si cu foarte multi bani) mai reusesti sa il reintroduci si sa il dezvolti; si mai greu va fi sa reobisnuiesti cetatenii ( romanii) sa foloseasca din nou transportul public din moment ce ei in tot acest timp au gasit si s-au obisnuit cu alternativele la RATC.
Ca sinele , tramvaiele si troleele erau foarte vechi, incomode si zgomotoase(tramvaiele) era stiut de toata lumea (asa a fost in toate orasele din tara la un moment dat) dar asta se intampla oriunde in lume dupa un anumit numar de ani de exploatare sau unde se neglijeaza intentionat ( sau nu ) transportul in comun .

Cel mai rau este ca la noi in Romania politicienii,primarii oraselor sunt si urbanisti si experti in transportul public si si si... cand de fapt majoritatea dintre ei nu sunt experti sau macar cunoscatori intr-un singur domeniu macar. De multi ani incoace observ ca se foloseste ACEEASI METODA in extrem de multe situatii iar majoritatea romanilor inca mai inghit gogoasa (cu mare usurinta chiar).Metoda la care ma refer este foarte simpla,de exemplu in Constanta:

Lasi interg sistemul de transport public electricficat in paragina,fara sa investesti aproape deloc in el (din pacate asa a fost aproape in toata tara la un moment dat). In loc sa inlocuiesti troleele si tramvaiele care sunt vechi ( impreuna cu sinele) asa cum se face peste tot in lume dupa un anumit numar de ani, TU le scoti pe toate DEFINITIV si iei cateva milioane/zeci de milioane de euro pe ele de la fier vechi, bani care normal ca nu mai ajung in bugetul orasului, venind in acelasi timp cu "solutia salvatoare" pt transportul public din orasul Constanta: inlocuiesti intreg transportul in comun electrificat (care reprezenta aproape intreg transportul public din oras) cu niste autobuze foarte mici si foarte poluante. Nu adaptezi tranposrtul in comun la nevoile si cerintele cetatenilor cu toate ca asta a fost principatlul motiv invocat atunci cand s-a prezentat decizia ( "autobozule merg pe unde vreau eu " spre deosebire de trolee si tramvaie ) in asa fel incat microbuzele maxi-taxi, alea extrem de mici, vechi, zgomotoase si incomode devin o modalitate mult mai reapida si mai ieftina de transport. Stelele se aliniaza in asa fel incat firma care opereaza aceste microbuze apartine unui prieten extrem de apropriat de-al tau ( conducatorul orasului) si de-al familiei tale... o simpla coincidenta fericita
.

Alt exemplu: Lasi intrarea principala din SINGURUL PARC al orasului in paragina (nu il intretii, nu bagi niciun paznic, nu bagi niciun leu in toata zona; cresc buruieni peste tot, se fura si se distruge mobilierul , zona se umple de gunoie si de boschetari). Dupa aceea tot tu vii cu o idee "salvatoare" la problema creata intentionat de tine, solutia este : construirea unui mall !!! ca sa scapam de zona aia plina de boschetari, desi "tu" ,conducerea orasului, esti singurul vinovatul pt felul in care arata acea zona a parculuui. In cele din urma aproape toti constantenii uita ca aceeasi primarie avea sarcina de a ingriji acea zona si de faptul o reamenajare a acelei alei ar fi putut fi facuta in doar cateva zile sau saptamani cu costuri infime DAR in cele din urma mallul este ales ca unica solutia "salvatoare" a intrari jegoase din parc.

Exemplele sunt nenumarate si toate au acelasi model: responsabilii orasului nu se ocupa in mod intentionat de un anumit "lucru" din oras (parc, transport public, zona de coasta a orasului.... ), lasa situatia respectiva sa se inrautateasca timp de cativa ani astfel incat cetatenii sa devina scarbiti sau de-a dreptul speriati de felul in care a ajuns "lucrul X" (parcul, tramvaiul, faleza...) si dupa aceea tot ei vin si le prezinta cetatenilor " solutia minune" la problema creata intentionat TOT DE EI, intotdeauna o solutie nociva pt. cetateni dar extrem de profitabila pt. ei.

Last edited by UserCT; June 7th, 2012 at 10:20 PM.
UserCT no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2012, 10:18 PM   #652
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Ai dreptate, la Eden nu a fost semafor, insa tin foarte bine minte ca se statea si acolo destul de mult ca sa treci de acea intersectie. Erau doar doua benzi pe sens.

Eu stateam destul de mult de exemplu cand eram la liceu in masina 5., la intersectia de la gara dinspre Far. Frecvent 2-3 semafoare la ora 11-12.

Old June 7th, 2012, 10:34 PM   #653
UserCT
Registered User

UserCT's Avatar

Likes (Received): 1242

In general se statea mai mult daca veneai de pe Barbu delavrancea si vroiai sa faci stanga pe soveja. Faptul ca erau 2 bezni pe sens nu prea este important,acolo traficul erai mai greoi ca acum pt ca nu exista nici un fel de sistematizare rutiera, nu din cauza ca erau "doar 2 benzi pe sens.

Daca "masina 5" ar fi circulat pe o banda dedicata transportului public, nu ai fi fost nevoit sa stai la atatea semafoare. Exista solutii mult mai inteligente la astfel de probleme "primitive" cu care noi inca ne luptam , solutii care nici macar nu trebuie inventate de noi; filmuletele postate de tine din istambul sunt un exemplu.

Last edited by UserCT; June 7th, 2012 at 11:05 PM.
UserCT no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2012, 11:11 PM   #654
the SI
hell no!

the SI's Avatar

cadir, eu imi aduc aminte ca ai zis candva ca nu ai carnet.
deci doar ti-ai dat cu parerea. un sofer sa stea de doua ori la un semafor nu plange ca "vaaaai ce aglomerat e vaai vaai"
Old June 7th, 2012, 11:46 PM   #655
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Quote:
Originally Posted by the SI View Post
cadir, eu imi aduc aminte ca ai zis candva ca nu ai carnet.
deci doar ti-ai dat cu parerea. un sofer sa stea de doua ori la un semafor nu plange ca "vaaaai ce aglomerat e vaai vaai"
Ce relevanta are daca am sau nu carnet ?
E urat din partea ta sa aduci o discutie privata in public. Asa, ca informatie.

Nu mi-am dat doar cu parerea, chiar am folosit intens acea ruta si stiu ce vorbesc.
Si da, mi se pare pierdere de timp, combustibil si nervi sa stai de 2 ori la acelasi semafor.

Quote:
Originally Posted by UserCT View Post
Daca "masina 5" ar fi circulat pe o banda dedicata transportului public, nu ai fi fost nevoit sa stai la atatea semafoare. Exista solutii mult mai inteligente la astfel de probleme "primitive" cu care noi inca ne luptam , solutii care nici macar nu trebuie inventate de noi; filmuletele postate de tine din istambul sunt un exemplu.
Pai "daca" si "daca ar fi" era bine...Dar nu e si nici nu a fost. De aceea a fost inlaturat.

Pana una-alta, nu putem implementa in Constanta sistemul metrobuz pentru ca nu e atata cerere si ocuparea unei benzi din bulevard pentru o masina care trece le 6-8 minute e risipa uriasa de spatiu si resurse. Apoi, ar insemna sa impanzim bulevardele cu pasarele sau subtraversari. Adica e costisitor si inestetic.

Si revenind la solutia actuala, cred ca niciodata orasul nu a avut un trafic asa fluid, mai ales ca dupa eliberarea benzii tramvaiului, s-a dat in folosinta (partial) si centura Constantei si urmeaza inca si mai mult sa se fluidizeze.

Cand o fi nevoie de tramvai din nou, l-om pune. Oricum, infrastructura veche era depasita. Deci costurile ar fi cam tot pe acolo, cu diferenta ca pana o sa fie acea nevoie, ne putem folosi de banda tramvaiului dupa bunul plac.

In conditiile in care populatia orasului tot scade, e un castig enorm. Daca ar fi crescut, te-as fi inteles ca tramvaiul e solutia.

Old June 8th, 2012, 06:39 AM   #656
reverse
ǝѕᴚǝᴧǝᴚ

reverse's Avatar

Likes (Received): 1248

Nu o avea Cadīr carnet, dar are peste 4200 de postari si o contributie valoroasa pe acest forum. Ceea ce e interesant este ca acest subiect, al (fostului) transportului public electric in Constanta revine periodic, desi nu s-a schimbat nimic, nu s-au reintrodus troleele, tramvaiele nici nu mai vorbesc. Lumea mai trage nadejde, dar... E posibil ca troleele sa se reintroduca dupa ce se incheie ciclul de viata al MAZ-urilor si vine alt primar, cu alta viziune (asta prin anul 2064, deoarece dupa epoca de goldeanu "20 de ani Mazare senior", urmeaza un intermezzo cu "Nicusor 4 ani", apoi era "20 de ani cu Mazare Alexandru" si, in cele din urma epoca "20 de ani Mazare junior". Asadar, sunt sperante reale!

Last edited by reverse; June 8th, 2012 at 06:49 AM.
reverse no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2012, 11:59 AM   #657
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cadīr View Post
As aprecia si daca aveti cumva informatii despre o linie interbelica sau chiar de dinainte, intre Constanta si Techirghiol (Tekirgol) ? Vazusem parca o reclama de epoca dar nu sunt sigur. Erau niste autobuze ca niste dubite, cu roti cu spite parca...?
Constanta-Techirghiol a fost prima linie interurbana din zona asta a tarii. Inainte de aparitia autobuzelor (cu roti cu spite) au existat tramcare, adica trasuri special construite pentru a transporta 10-14 pasageri, avand 4-6 cai. Exista si o imagine cu tramcarul de Techirghiol.

Domnule Cadīr, in subsolul postarilor tale ai un text scris in limba engleza cu verde. Tradus in romaneste suna cam asa: "Daca Imperiul Otoman ar fi utilizat modelul colonial spaniol, atunci Cipru, Grecia, Serbia, Bulgaria, Romania, Moldova, Ungaria si Armenia ar fi fost tari musulmane acum, la fel cum tarile din America Centrala sunt catolice in prezent".

Textul este fortat si nu are nicio relevanta. Diferentele dintre tarile din America Centrala si cele din sud-estul Europei sunt colosale la nivel istoric! Spaniolii nu au gasit acolo populatii organizate la nivel de state, dar cea mai mare diferenta este ca populatiile din statele sud-estului Europei erau crestin ortodoxe! Tarile stapanite de Imperiul Otoman aveau o religie foarte puternica, traditionala, iar o eventuala fortare la convertirea la religia musulmana, ar fi generat o revolta imposibil de gestionat de catre stapanitori. Spanilolii au gasit acolo niste primitivi care aveau ritualuri deosebit de sangeroase, care culminau cu smulgerea inimilor victimilor vii si lucide... Tocmai salbaticia si cruzimea acestor ritualuri i-a facut pe spanioli sa extermine populatiile care au refuzat crestinarea. Textul tau este caduc.

Last edited by 4Dimensional; June 8th, 2012 at 12:06 PM.
Old June 8th, 2012, 01:09 PM   #658
the SI
hell no!

the SI's Avatar

ok cadir mea culpa pt acea informatie, ai dreptate.
dar, uite, imi aduc aminte cand in perioada de "boom economic" traversam orasul in 40-45 de minute din tomis nord pana in zona cet, prin centru (cu masina). dupa mirificul "boom economic" s-a redus timpul la 20-25 de minute, asta pana sa scoata mazare sinele.
dar te intreb, autobuzul 5 chiar asa a castigat timp pretios dupa ce s-au scos sinele de la gara?
hai sa o dam pe bune:
1.oricum autobuzul lua curba la stanga de pe blv 1 mai f f f incet, si cu si fara sine
2. nu fac stanga acolo chiar atat de multe masini
3. cred ca problema ta acolo era alta: banda pt stanga e prea scurta
Old June 9th, 2012, 09:37 AM   #659
FilimonSirbu
Registered User

Likes (Received): 115

Principala problema cu transportul in comun in Constanta este lipsa cererii din partea populatiei active. In mare parte din Romania (nu prea am fost in Transilvania, asa ca pot face doar presupuneri despre acea zona), cetatenii prefera sa foloseasca automobilul personal chiar si pentru distante de 2-3 km, chit ca respectivul autoturism este un harb din 92 sau un jeep nou nout. Cum pentru cetatenii romani autoturismul este un simbol al statusului, orice familie tinteste spre obtinerea unuia. Prin urmare singurii care folosesc in mod curent transportul raman cei care din varii motive (in principal financiare, dar si impedimente determinate de varsta) nu pot folosi un autoturism: elevi, studenti, someri, pensionari.
Desigur, o data cu adoptarea curentelor eco si cu schimbarea tintei adulatiei de la obiecte mari (masini) la obiecte mici (telefoane, tabelete), lucrurile incep sa se schimbe. Astfel ca la Bucuresti din an in an vad tot mai multe persoane de varsta activa care folosesc transportul in comun. La un moment dat aceasta tendinta se va extinde si spre restul tarii. Pana atunci, RATC va marsa in continuare pe preturi care in comparatie cu RATB par exagerate (cine a calatorit prin Europa Centrala si de Vest stie ca RATB si Metrorex au preturi excesiv de mici)

Last edited by FilimonSirbu; June 9th, 2012 at 09:45 AM.
FilimonSirbu no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2012, 10:00 AM   #660
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Domnilor, bucurestenii sunt fortati de imprejurari sa foloseasca mijloacele de transport in comun! Densitatea foarte mare de populatie pe o suprafata mica, numarul foarte mare de masini raportat la infrastructura rutiera, cresterea pretului combustibililor, precum si lipsa cronica a parcarilor, face ca bucuresteanul sa prefere din ce in ce mai mult utilizarea transportul in comun in detrimentul masinii personale.

In Constanta nu avem niciun fel de probleme legate de trafic, infrastructura rutiera este buna, parcarile sunt peste tot disponibile si marea majoritate sunt gratuite. Politie rutiera nu exista in oras, asa ca cei mai indrazneti se pot urca la volan si sub influenta alcoolului sau a drogurilor... De ce ar alege cineva sa calatoreasca in Constanta cu un autobuz?

Reply

Tags
constanta, public transport, romania, ro_constanta, ro_dobrogea

Thread Tools

Posting Rules