daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > BratislavaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old September 20th, 2008, 12:37 AM   #1
carbonkid
ab.us.er
 
carbonkid's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: middle of nowhere
Posts: 1,946
Likes (Received): 7

[Bratislava] Priemyselná architektúra | Industrial ArchitecturePamiatky: Do ruín a do tla

Quote:
Na konci augusta padla za obeť developerom ďalšia historická industriálna budova. Pod lyžicami bagrov skončila lisovňa v areáli bratislavského Gumonu. Nasledovala osud kotolne Kabla, nitrianskych mlynov či košického pivovaru. Uvoľnili miesto novým projektom. Čo sa to vlastne na Slovensku deje? Naozaj sú noví majitelia pozemkov takí agresívni, pamiatkari celkom bezzubí, štátne orgány impotentné a zákony naivné? Naozaj ich vinou musíme prísť aj o tie posledné pamiatky, ktoré tu ešte máme?

Developeri na otázku, či búrať alebo prestavovať, ani nemusia odpovedať. Dôležité je, ako konajú. A ich postoj je logický. Lacnejšie je zbúrať starú budovu ako ju nákladne opravovať. Navyše starý priestor ich limituje. V priestoroch novostavby môžu urobiť viac kancelárií a bytov a výhodne ich predať. Preto sa starých budov zbavujú. A majú na to rôzne recepty.

Najjednoduchší a často používaný spôsob odstránenia neželanej stavby je vybavenie si posudku od statika, že budova ohrozuje okolie. A keďže bezpečnosť je nadovšetko, búrať sa teraz už priam musí. Rýchlo, aby to voľakoho nezahlušilo. Takto padla lisovňa v Gumonke či budova bývalej Feiglerovej kotolne v areáli bratislavského Kabla. Podobne dopadli aj staré mlyny v Nitre. Pri tejto metóde investor riskuje iba drobné potýčky s nervóznymi občianskymi aktivistami, nevinné ťahanice s políciou, kým vytiahnete ten správny papier a malú pokutu od stavebného úradu, že ste po povolenie prišli až dodatočne.

Robí sa to takto: Investor chcel v roku 2006 stavať v bývalom nitrianskom mlyne a objekty ešte neboli vyhlásené za pamiatku. Nečakal a nerešpektoval ani zákaz od krajského stavebného úradu. Po prvom výsadku buldozérov a bagrov zostala stáť už len takzvaná chrumkáreň a silo. Ako najhodnotnejšie časti stavby mali byť zapracované do novostavby obchodného centra. Ale, neboráci, neprežili. Pri búracích prácach sa, ako na potvoru, narušila statika sila. A pri likvidácii sila padala časť jeho steny tak nešťastne, že sa poškodila aj chrumkáreň. Výsledok? Čistý pozemok. Investor dostal od stavebného úradu pokutu stotisíc korún. A ušetril milióny. No nebúrali by ste na jeho mieste?

Druhá možnosť, ako sa zbaviť nepohodlnej nehnuteľnosti, je jej „vyčistenie“ ohňom. Je to rýchle a úsporné. A aj vysvetlenie je hneď naporúdzi. Prespávali tam bezdomovci. Horeli už aj bývalé mlyny na Račianskej ulici, voľakedajšie kúpele Centrál či bývalá tabaková továreň na Radlinského ulici. Dva takéto vzbĺkli aj v tomto roku a oba na lukratívnych miestach. V apríli horel amfiteáter na Búdkovej ceste a je poškodený natoľko, že ho čaká demolácia. Podľa polície bol požiar založený zámerne. Objekt patril mestu, to ho však vymenilo za iné pozemky so súkromnou firmou. A od nej ťažko očakávať, že by sa v rezidenčnej štvrti chcela vytešovať z amfiteátra.

Júlový požiar v budove bývalého pivovaru Stein podľa polície zapríčinilo nedodržanie bezpečnostných opatrení. Špekulácie o tom, že oheň pomohol urýchliť demoláciu pivovaru, spoločnosť Orco Property Group poprela. Táto developerská firma plánuje podľa Petry Zdenkovej, mediálnej zástupkyne firmy, areál pivovaru zbúrať len čiastočne a na jeho mieste vybudovať multifunkčný komplex s bytmi a hotelom.

Zodpovedných za ničenie kultúrneho dedičstva je viacero subjektov, ktoré vstupujú do procesu jeho ochrany. Pamiatkový úrad navrhuje objekt za pamiatku. Ministerstvo kultúry ju vyhlasuje a do správneho konania vstupuje aj vlastník budovy, obec a jej stavebný úrad.

Najväčší diel zodpovednosti nesú zdanlivo nedočkaví vlastníci. Staré objekty ich snahe stavať čo najrýchlejšie a aj najefektívnejšie prekážajú. Bratislavská spoločnosť Incheba zbúrala minulý rok budovu dámskeho tenisového klubu vo svojom areáli. Bez povolenia. „Pamiatkarov sme dlhé roky žiadali o vyjadrenie, či je to chránený objekt. Nevyjadrili sa,“ bráni sa hovorkyňa Martina Štofaníková. Od stavebného úradu dostali pokutu dvestotisíc korún. M. Štofaníková tvrdí, že budovu rozobrali a „niektoré tehly aj uskladnili so zámerom ich využiť v budúcnosti, ak by sa klub mal obnovovať“. Možno z nich raz bude pekná vínna pivnica.

Demolácia storočnej kotolne v areáli Kabla zo začiatku tohto roka mala stáť spoločnosť HB Reavis milión korún. Firma sa však proti pokute odvolala a krajský stavebný úrad konanie zastavil. Developer tak nemusí platiť nič. „Rozdiel oproti lisovni v Gumonke je v tom, že náš objekt nebol vyhlásený za pamiatku, a preto sme pokutu dostali neoprávnene,“ vysvetľuje Roman Karabelli, hovorca HB Reavis. Svoj podiel viny na ničení pamiatok majú paradoxne aj tí, ktorí by ich mali chrániť. Pamiatkari a ministerstvo kultúry zdanlivo nestíhajú vyhlasovať objekty za chránené. Proces vyhlásenia objektu za pamiatku trvá totiž 30 až 90 dní, a kým tento čas uplynie, je už spravidla neskoro. Lenže investori majú pravdu, keď hovoria, že na ochranu pamiatok bol čas celé dlhé desaťročia. Kým sa o tom-ktorom schátranom objekte nezačne hovoriť v súvislosti s novým investičným zámerom, pre úradníkov ako keby neexistoval.

Po kriku, ktorý odborná verejnosť spustila, keď padli stavby voľakedajšej káblovky, stihli úrady dnes už čerstvo zbúranú budovu lisovne v Gumonke vyhlásiť za technickú pamiatku. Bolo to v máji, ale ani to nepomohlo. Jeden z majiteľov objektu sa proti rozhodnutiu odvolal. Na konci augusta, tesne pred predĺženým víkendom, minister kultúry Marek Maďarič uznal návrh rozkladovej komisie na zrušenie rozhodnutia o vyhlásení za pamiatku. Investor viac nepotreboval, využil zaváhanie verejnej mienky a lisovňa za tri dni nenávratne padla.

Jozef Bednár, hovorca ministerstva kultúry, však chybu nepriznáva: „V čase jej demolácie stále prebiehalo správne konanie o vyhlásení budovy za pamiatku.“ Budova teda podľa neho bola chránená, a preto bola jej demolácia protizákonná. Lenže investor vie svoje. Za zbúranie lisovne môže dostať podľa dnešného stavebného zákona pokutu najviac dva milióny korún. V súčasnosti sa pripravuje jeho novela, ktorá ráta s mastnejšími pokutami. Navrhuje sa desať miliónov. Podľa J. Bednára sa pripravujú zvýšené pokuty aj v novele pamiatkového zákona, ktorá je v štádiu pripomienkovania. Uvažuje sa o sankciách do výšky stotisíc eur teda niečo nad tri milióny korún a v prípade objektu v lokalite UNESCO až dvestotisíc eur.

Aj Ivo Štassel, riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, deklaruje, že pamiatkari majú snahu chrániť maximum stavieb, v prípade technických pamiatok celé súbory. A sú prístupní na kompromis. „Ten sa podaril napríklad pri cvernovke na Páričkovej ulici. Investor chcel búrať všetko, ale napokon sa zachová aspoň časť. Záleží na komunikácii s developerom,“ dodáva I. Štassel. Lenže aj s lisovňou to ešte nedávno vyzeralo nádejne.

Finančné sankcie môžu pomôcť, ale v prvom rade by sa mal zmeniť postoj štátu a samosprávy k pamiatkam. Dnes totiž všetku zodpovednosť za ne presúvajú na súkromných vlastníkov a developerov. Tí sú majiteľmi objektov, ale dostali ich spravidla v zúboženom stave práve od štátu. Verejnosť necíti ani žiadne iniciatívy štátnych orgánov, aby prispeli k ochrane a obnove pamiatok. Sankcie a vyberanie pokút nič nevyriešia. Odborníci volajú po zmene legislatívy a vytvorení zložiek, napríklad stavebnej polície, ktorá by jej dodržiavanie strážila.

Pamiatky sa vraj zachovajú, keď dôjde k zmene myslenia ľudí, znie obľúbená floskula. Pri devastácii vkusu a absencii vzťahu k historickému dedičstvu, ktoré má na svedomí štyridsať rokov socialistickej uniformity a ďalších dvadsať rokov ranokapitalistického architektonického besnenia, sa na to však nemožno spoliehať.

Niekto tu má ale reálnu zodpovednosť. Občania si na to platia politikov a štátnych úradníkov, ktorí majú na to všetky potrebné prostriedky.
carbonkid no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
 
Old September 20th, 2008, 01:47 AM   #2
feudal
Registered User
 
feudal's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Bratislava
Posts: 285
Likes (Received): 0

obavam sa ze ak to pojde takto dalej, tak o industrialnej architekture v Bratislave budeme coskoro hovorit uz len v minulom case
feudal no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 09:35 AM   #3
blizzard.bb
... blinding storm...
 
blizzard.bb's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Rudlova
Posts: 1,261
Likes (Received): 8

Výborný thread! Treba rýchlo pofotiť, čo ešte existuje! ... a buduje.
blizzard.bb no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 11:48 AM   #4
wuane
Registered User
 
wuane's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Bratislava, Modra
Posts: 9,411
Likes (Received): 370

Vyborne Carbonkid.Skoda ze nas to skor nenapadlo.Ale niet divu.Nie je tak davno,co tu stalo kopec industrialnych veci.A zrazu...su fuc...
__________________
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 03:25 PM   #5
Tibi Kimi
Theards Starter
 
Tibi Kimi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bratislava - DNV
Posts: 1,333
Likes (Received): 99

Jurkovičova tepláreň

tu je tuším niekde tá Jurkovičova tepláreň

Zroj : galéria imhd
Tibi Kimi no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 05:51 PM   #6
Qwert
Moderator
 
Qwert's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 11,238
Likes (Received): 757

Quote:
Originally Posted by feudal View Post
obavam sa ze ak to pojde takto dalej, tak o industrialnej architekture v Bratislave budeme coskoro hovorit uz len v minulom case
To najkrajšie je zbúrané. V centre už vlastne zostala len tepláreň, Design Factory, Cvernovka, sklad č. 7 a... doplňte ma niekto, ja už si na nič nespomínam. Pritom to bola priemyselná štvrť od 19. storočia. Naši milí developeri to stihli všetko vymazať za nejaké 2 roky.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 06:24 PM   #7
Laci
pozeram okolo seba
 
Laci's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Bratislava
Posts: 95
Likes (Received): 0

Tabaková továreň

Kúsok od centra na Mýtnej je stará Tabaková továreň. Jedna z budov čo si myslím by stála za to aby ostala nejakým spôsobom zakomponovaná do ďalšej výstavby.
__________________
Laci
Laci no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 07:00 PM   #8
Tibi Kimi
Theards Starter
 
Tibi Kimi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bratislava - DNV
Posts: 1,333
Likes (Received): 99

Quote:
Originally Posted by Laci View Post
Kúsok od centra na Mýtnej je stará Tabaková továreň. Jedna z budov čo si myslím by stála za to aby ostala nejakým spôsobom zakomponovaná do ďalšej výstavby.
Momentálne vyzerá takto , skoro na spadnutie
Zdroj : fotogaléria imhd
Tibi Kimi no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 09:35 PM   #9
Aan
Beijing, China
 
Aan's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,308
Likes (Received): 124

mal by niekto na disku aj starsie fotky Istrochemu?

EDIT: mala ochutnavka toho bratislavskeho cernobylu co som nasiel :-)
zdroj: http://mikes.blog.sme.sk/c/70939/Ine...ratislavu.html

Last edited by Aan; September 20th, 2008 at 09:50 PM.
Aan no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2008, 10:54 PM   #10
Majnolajno44
Registered User
 
Majnolajno44's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bratislava
Posts: 1,114
Likes (Received): 2

nie su to sice fotky z BA, tak dufam ze sa nikto neurazi, je to z aalborgu, dnes som pobehal a pofotil ked som videl zalozeny tento threadinak tieto posledne 3, su fotky palirny "snapsu" a koncom oktobra tam mame ist na tyzden kvoli niakemu projektu, takze bude snad aj inside

Last edited by Majnolajno44; September 21st, 2008 at 12:52 AM.
Majnolajno44 no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2008, 11:49 AM   #11
seem
Mornar bez mora
 
seem's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Slovakia
Posts: 7,983
Likes (Received): 58

Developeri "bačujúci" v BA by si mohli toto prečítať...
http://www.sme.sk/c/3685192/Loft-ale...-moznosti.html - 36k -
Je to hrozné čo sa v tomto meste deje, možno Stein to zachráni..
A díki carbi že si to tu založil...

Last edited by seem; July 2nd, 2009 at 08:40 AM.
seem no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2008, 02:28 PM   #12
wuane
Registered User
 
wuane's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Bratislava, Modra
Posts: 9,411
Likes (Received): 370

Ten Istropolis je perfektny.Prave to sa mi paci,taka ta rozmanitost tvarov,rozhadzanost...su tam valce,kvadre,rozne tvary nalepene na seba.Niektore casti by som si vedel predstavit zrenovovane.
__________________
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2008, 03:57 PM   #13
default
Warrior of Blasphemy
 
default's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Burial Grounds
Posts: 2,360
Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
Ten Istropolis je perfektny.Prave to sa mi paci,taka ta rozmanitost tvarov,rozhadzanost...su tam valce,kvadre,rozne tvary nalepene na seba.Niektore casti by som si vedel predstavit zrenovovane.
Istropolis je mozno perfektny, ale Istrochem urcite lepsi
__________________
TANSTAAFL
default no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2008, 04:18 PM   #14
Wizzard
Prešpurák
 
Wizzard's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Uratislaburgium (today Bratislava)
Posts: 4,861
Likes (Received): 60

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
Ten Istropolis je perfektny.Prave to sa mi paci,taka ta rozmanitost tvarov,rozhadzanost...su tam valce,kvadre,rozne tvary nalepene na seba.Niektore casti by som si vedel predstavit zrenovovane.
Kde vidíš nejaký Istropolis?
__________________
Zvečerieva sa.
Vlak uháňa vínorodým krajom popod úpätie vápencových Malých Karpát.
Modra - Pezinok - Rača...
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !


Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2008, 05:48 PM   #15
wuane
Registered User
 
wuane's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Bratislava, Modra
Posts: 9,411
Likes (Received): 370

Ste si zgustli,dufam ze sa vam bude dobre spat.
Samozrejme istrochem.
__________________
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2008, 07:10 PM   #16
girafet
bratislava
 
girafet's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Bratislava
Posts: 725
Likes (Received): 0

prave ked som to tu cital, nasiel som uplnou nahodou par zaujimavych fotografii z tripov do istrochemu, danubius elektrik, je tam aj bezrucova a ina zahranicna industrial architektura

ISTROCHEM

ISTROCHEM II

DANUBIUS ELEKTRIK
girafet no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2008, 12:08 AM   #17
Majnolajno44
Registered User
 
Majnolajno44's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bratislava
Posts: 1,114
Likes (Received): 2

ale ten istrochem ma svoje caro...
by sa mohla niaka snimka tam natocit..sa cudujem ze taketo miesta ako nas istrochem alebo ostravske vitkovice nenavstevuje filmari..
Majnolajno44 no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2008, 02:37 AM   #18
dustik
Sakura san na hrad ((-:
 
dustik's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Bratislava
Posts: 1,664
Likes (Received): 3

asi sa tam neda dostat bez povolenia ci ano? rad by som sa tam pozrel
__________________
Slovensko krásne, Slovensko naše, Slovensko moje

Hi to all friends and neighbours of Slovakia (-:

Linux user
dustik no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2008, 01:36 PM   #19
Aan
Beijing, China
 
Aan's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,308
Likes (Received): 124

heh, toto je asi z tej veze u hlavnej trate (da sa vidiet vpravo) co som myslel a v dialke je vidiet ta budova s oblou strechou kde moze byt tiez zaujimave lozenie po nej

http://flickr.com/photos/furbycek/28...7606980329965/
http://flickr.com/photos/furbycek/28...7606980329965/
http://flickr.com/photos/furbycek/28...7606980329965/

dobre fotky na tom flickri
Aan no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2008, 12:21 AM   #20
carbonkid
ab.us.er
 
carbonkid's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: middle of nowhere
Posts: 1,946
Likes (Received): 7


pic by -Pharel-

carbonkid no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:43 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like v3.2.5 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu