daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Center Region > Brașov Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 30th, 2011, 04:40 PM   #101
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Likes (Received): 1456

http://www.skyscrapercity.com/showth...=863219&page=5
skySK no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 1st, 2011, 12:14 PM   #102
vizionaru
uVot Media

vizionaru's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by theChosen View Post
Eu tot stau si ma intreb cum de nu s-a facut nimic pana acum cu dealul Melcilor,care practic e un imens parc in mijlocul orasului .Acolo se pot dezvolta proiecte foarte indraznete , hoteluri , parc de distractii ,zona de baruri si cluburi ,restaurante,promenada se poate amenaja o gradina dendrologica (ca tot nu mai avem ) .
Deocamdata vad ca se defriseaza putin cate putin dinspre centru si mai apare cate o vila . Ar trebui stopate constructiile private pe acel deal si amenajarea unor spatii publice .
Nu stiu daca au voie sa faca ceva acolo, cu statia de apa si toate restrictiile alea legate de pesterile cu apa. Poate ma insel....

Love Romania! Respect Germany!
vizionaru no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2011, 04:30 PM   #103
vinterriket
I own a PC Computer

vinterriket's Avatar

Likes (Received): 6253

Dupa cum spuneam, am trecut azi pe sub Tampa. Am vazut ceva sapaturi, iar in toata zona urmeaza sa se curete tot in afara de copaci. Adica iarba, tufe, copacei, etc, se taie, si raman doar aia mari. Banuiesc ca o sa face ceva si cu aleile, iluminatul, etc. Nu am vazut nicio schema/desen cu felul in care se doreste sa arate.

vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2011, 01:00 AM   #104
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Aleea de sub Tâmpa va deveni un adevărat parc

Aleea de sub Tâmpa e în plin proces de reamenajare, lucrări care se întind de la turnul din capătul de la magazinul Star până la Complexul Olimpia, însemnând o suprafaţă de 7,4 hectare. Pentru început au fost toaletaţi arborii existenţi, aproximativ 500 şi întreaga vegetaţie crescută necontrolat este curăţată. Acum se plantează alţi arbori şi vegetaţie specifică acestei zone. Conform planurilor, în zonă va fi amenajat un loc de joacă de 0,3 hectare de teren şi va fi reabilitat sistemul de iluminat care vor fi alimentat din surse neconvenţionale (panouri fotovoltaice).
...
www.bzb.ro
Old October 5th, 2011, 01:02 AM   #105
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Lacul din Noua va fi asanat

Pentru prima oară după mulţi ani de încercări, s-a găsit soluţia pentru curăţarea lacului din cartierul Noua. Apa va fi curăţată, iar vegetaţia apoi va fi împiedicată să mai crească aşa cum a crescut până acum. Ieri, primarul George Scripcaru a anunţat că până la venirea zăpezii acest lac va fi secat pentru a se putea face o curăţire totală a lui. „Lacul va fi secat, se va face o igienizare totală şi apoi vom aplica soluţia dată de specialişti. Şi anume, vom monta pe fundul lacului o plasă geotextilă pentru a menţine de acum încolo vegetaţia la fund. Vrem ca acest lac să fie funcţional pentru divertisment. în primăvara anului viitor lacul va fi umplut cu apă şi va deveni un loc plăcut pentru petrecerea timpului liber”, ne-a declarat primarul George Scripcaru. Această lucrare va fi realizată din fondurile proprii ale municipalităţii, dar vor fi realizate în paralel cu lucrările de modernizare a întregii zone din jur.
...
www.bzb.ro
Old October 5th, 2011, 01:10 AM   #106
skySK
Registered User

skySK's Avatar

DE LA PATRU HECTARE CÂT AVEA ANUL TRECUT, Grădina Zoologică va fi extinsă la 10 hectare
Old October 6th, 2011, 02:59 PM   #107
giovani kun
====(^.^)====

giovani kun's Avatar

Likes (Received): 459

Quote:
Originally Posted by vinterriket View Post
Dupa cum spuneam, am trecut azi pe sub Tampa. Am vazut ceva sapaturi, iar in toata zona urmeaza sa se curete tot in afara de copaci. Adica iarba, tufe, copacei, etc, se taie, si raman doar aia mari. Banuiesc ca o sa face ceva si cu aleile, iluminatul, etc. Nu am vazut nicio schema/desen cu felul in care se doreste sa arate.
Se va monta piatra cubica pe alei ?
giovani kun no está en línea   Reply With Quote
Old October 6th, 2011, 03:27 PM   #108
vinterriket
I own a PC Computer

vinterriket's Avatar

Likes (Received): 6253

Inca nu s-a ajuns la amenajarea aleilor si nici n-am vazut planuri, dar n-ar fi rau.
vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old October 6th, 2011, 04:01 PM   #109
RaduBv26
Registered User

Likes (Received): 94

Quote:
Proiectul de înfiinţare a parcului Tiberiu Brediceanu, în zona aleii de sub Tâmpa.
Lucrările se desfăşoară pe o suprafaţă de teren de 48.186,00 mp şi se vor executa
lucrări de:
- amenajare spaţii verzi, instalare material dendrofloricol: arbuşti răşinoşi, arbuşti foioşi, plante
perene şi liane;
- toaletare arbori şi arbuşti;
- realizare iluminat funcţional cu panouri fotovoltaice (stâlpi cu panouri solare);
- realizare instalaţie de irigat automatizată pe întreaga suprafaţă de spaţiu verde amenajată;
- montare mobilier urban;
- realizare spaţii de joacă pentru copii;
- realizare alei pietonale din pietriş;
- toalete ecologice;
- realibilitare apeduct Christian Kertsch.
Alte lucrări:
- reparaţii scări de acces şi mână curentă,
- reamenajare terenuri de sport (de baschet, de tenis, de volei)
- reabilitare alei existente.
Valoarea totală a proiectului este de 1.886.869,00 lei, din care 95,51% finanţare din Fondul de Mediu.
Cam atat scrie despre acest proiect pe site-ul primariei
RaduBv26 no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2011, 08:04 AM   #110
vizionaru
uVot Media

vizionaru's Avatar

Bun asa, si mai mult teren, sa aibe unde sa moara animalele de foame. N-am mai fost la zoo de vreo 5 ani, dar ultima data am ramas profund dezgustat de conditii. Si nu cred ca s-au imbunatatit cumva...

Love Romania! Respect Germany!
vizionaru no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2011, 09:32 AM   #111
RaduBv26
Registered User

Cand ai ocazia sa te duci.
Old October 7th, 2011, 06:51 PM   #112
Andrei_ROu
Registered User

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by vizionaru View Post
Bun asa, si mai mult teren, sa aibe unde sa moara animalele de foame. N-am mai fost la zoo de vreo 5 ani, dar ultima data am ramas profund dezgustat de conditii. Si nu cred ca s-au imbunatatit cumva...
Poate ca este putin off-topic, dar cand am fost eu ultima oara (acum vreo 7 ani). Lupul avea de mancare in cusca doua verze. Era slab, arata ca un caine maidenez mai pricajit.... Cred ca au incercat sa-i faca o cura de legume sa-si revina )
Andrei_ROu no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2011, 02:12 PM   #113
VladB
Registered User

VladB's Avatar

Likes (Received): 5

S-a schimbat situatia. Investiile alea nu se fac pentru ca sa moara animalele de foame, dimpotriva. Daca nu ati mai mers de 7, 5 sau mai stiu eu cati ani ar fi cazul sa mergeti ca sa nu fiti off-topic.
VladB no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2011, 02:31 PM   #114
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Viitorul parc Noua

http://www.dinbrasov.blogspot.com/
Old October 30th, 2011, 12:43 AM   #115
moshu'
"daca'as fi presedinte.."

moshu''s Avatar

Likes (Received): 57

am si eu o intrebare ! . nu ma pricep prea bine la chestia asta , dar florile nu se planteaza primavara ?
Old October 30th, 2011, 01:56 AM   #116
marsak
Registered User

marsak's Avatar

moshu, alea seamana a crizanteme ... le poti planta si toamna si raman bulbii in pamant .. iar la primavara - bang ! - rasar spontan :-)
marsak no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2011, 02:34 PM   #117
moshu'
"daca'as fi presedinte.."

moshu''s Avatar

Likes (Received): 57

inteleg , inteleg . ti-am spus ca nu ma pricep
Old November 1st, 2011, 03:03 PM   #118
RaduBv26
Registered User

Parcul „Tiberiu Brediceanu"

Quote:
Câteva zeci de muncitori şi utilaje lucrează la foc continuu pentru a transforma radical zona de agrement de Sub Tâmpa. Edilii speră ca în scurt timp Parcul „Tiberiu Brediceanu" să devină realitate. Articol
Galerie foto
Old November 4th, 2011, 04:13 PM   #119
RaduBv26
Registered User

Refugiu

Quote:
Regia Pădurilor Kronstadt a construit, la Timişul de Sus un refugiu modern, cu termopane şi izolaţie fonică, de unde turiştii pot observa urşii şi porcii mistreţi care vin să mănânce din locurile special amenajatede pădurari. Mai multe....
Old March 7th, 2012, 10:51 PM   #120
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Lacul din Noua va fi plin de peşti din acest an

Reply

Tags
ro_brasov, ro_transylvania

Thread Tools