daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Dalmacija

Dalmacija Dalmatia: Split, Zadar, Dubrovnik, Šibenik, and the Dalmatian Highlands

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 27 votes, 5.00 average.
Old May 15th, 2009, 01:52 AM   #21
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by OettingerCroat View Post
o čem ti... stalno je pisalo
zbunio si me... mislio sam da sam prolupao

ali koliko informacija si trpam u glavu u zadnje vrijeme, ne bi me cudilo ni da sam previdio

ivan_ri no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 15th, 2009, 02:04 AM   #22
cross
BANNED

Likes (Received): 0

26.03.2009.
U Sinju otkrivena bista Franje Tuđmana

SINJ - Predsjednik Gradskog vijeća Miloš Balić i Dražen Pavlović, predsjednik sinjske Hvidre i koordinacije udruga proizišlih iz Domovinskog rata u četvrtak suna Trgu dr. Franje Tuđmana u Sinju otkrili poprsje dr. Franje Tuđmana.

Brončano poprsje rad je akademskog kipara Ante Jurkića. Svečanosti su nazočili vijećnici i članovi Gradskog poglavarstva Sinja, čelnici gradova i općina cetinskog kraja, predstavnici udruga proizišlih iz Domovinskog rata, Viteškog alkarskog društva, političkih stranaka i građani.

Spomenik prvom predsjedniku Republike Hrvatske Sinjani su postavili na trgu na kojemu je 24. ožujka 1990. godine upravo Franjo Tuđman okupio najveći politički skup u povijesti Sinja i Cetinske krajine. Poslije otkrivanja poprsja vijence i bukete cvijeća položile su delegacije Gradskog vijeća Sinja, koordinacije braniteljskih udruga i Viteškog alkarskog društva.

U prigodnom govoru Miloš Balić je kazao da Franji Tuđmanu pripadaju neporecive zasluge za stvaranje i međunarodno priznanje Republike Hrvatske. Ovim spomenikom, nastavio je Balić, grad Sinj dostojno se odužuje Franji Tuđmanu za sve dobro što je učinio za Hrvatsku i hrvatski narod. Franjo Tuđman bio je i počasni alkarski vojvoda.

Toni Paštar / EPEHA

http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...9/Default.aspx
cross no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2009, 05:41 AM   #23
OettingerCroat
Disenfranchised

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by ivan_ri View Post
zbunio si me... mislio sam da sam prolupao

ali koliko informacija si trpam u glavu u zadnje vrijeme, ne bi me cudilo ni da sam previdio
ma zafrkavam te, nije pisalo, ja sam samo što brže pridodao i pravio se lud
OettingerCroat no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2009, 11:22 AM   #24
ragazzo_013
BANNED

jel ko zna kad krece najperspektivnija poduzetnička zona Prgomet
Najperspektivnija jer ima i željeznicku prugu
ragazzo_013 no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2009, 12:11 PM   #25
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by OettingerCroat View Post
ma zafrkavam te, nije pisalo, ja sam samo što brže pridodao i pravio se lud
znam znam, skuzio sam te. ah te moderatorske benificije

ivan_ri no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2009, 02:34 PM   #26
gradonačelnik
BANNED

gradonačelnik's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by cross View Post
12.05.2009.
DRUGA U EuROPI

Promina: bit će struje iz prve solarne termoelektrane u Hrvatskoj

Na području Šibenske županije, nakon korištenja energije vode i vjetra, za dvije godine proizvodit će se i ‘sunčeva struja’

Piše Marijan Džambo / EPEHA
Bila bi to, poslije Španjolske, druga solarna elektrana u Europi.
Malo se Marijan Džambo zafrknuo - jer solarnu elektrtanu imaju i Portugal, Njemačka, Francuska, Švedska i Danska!
No, sve u svemu ja sam ponosan što će prominski kraj biti bar u tom smjeru pokretač razvoja Dalmacija.
gradonačelnik no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2009, 10:37 PM   #27
cross
BANNED

15.05.2009.
OPĆA BOLNICA I MINISTARSTVO ZDRAVSTVA KONAČNO ULAŽU I U LJUDE

Hrvatski ponos: kninskoj bolnici 21 specijalist

Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi odobrilo je kninskoj bolnici 11 specijalizacija, a do kraja godine očekuje se novi natječaj za još 10 specijalizacija

Ravnatelj kninske bolnice Oliver Ojdanić s liječnicima specijalizantima

Piše Živana JURAS/EPEHA

KNIN - U kninskoj Općoj bolnici ‘‘Hrvatski ponos’’ potpisani su ugovori o specijalizaciji s 11 liječnika specijalizanata. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi odobrilo je kninskoj bolnici 11 specijalizacija za anesteziologa, internu medicinu, kirurgiju, pedijatriju, ginekologiju, fizikalnu medicinu, radiologiju i biokemiju, a na natječaj se prijavilo više od 30 liječnika iz cijele Hrvatske.

Odličan odaziv mladih liječnika, koji nakon usavršavanja žele ostati raditi u Kninu, ohrabrio je upravu bolnice, pogotovo zbog sve prisutnijeg nedostatka liječnika na domaćem tržištu rada.

- Od osamostaljenja kninske bolnice, prošle godine, dosta se uložilo u opremu i obnovu zgrade, a sada napokon ulažemo i u ljude, koji čine bolnicu - istaknuo je Oliver Ojdanić, ravnatelj Bolnice ‘‘Hrvatski ponos’’.

Među specijalizantima ima liječnika iz Knina i Šibensko-kninske županije, ali i iz Splita, Sinja, Rijeke i Zagreba. Ministarstvo zdravstva odobrilo je kninskoj bolnici još 10 specijalizacija, pa se do kraja godine očekuje novi natječaj i potpisivanje ugovora s budućim specijalizantima.

Osim posla u Općoj bolnici, specijalizanti koji odluče ostati živjeti i raditi u Kninu, moći će u tom gradu riješiti i svoje stambeno pitanje. Grad Knin će, naime, svim specijalizantima bolnice osigurati stambeno zbrinjavanje u zgradi koja će se početi graditi u Novom centru Knin na Senjaku, a kao i ostali građani Knina moći će nakon deset godina neprekidnog boravka dobiti stanove u vlasništvo. Većina specijalizanata zainteresirana je trajno ostati raditi i živjeti u Zvonimirovu gradu.

Mlada kninska liječnica Kristina Bitunjac, koja će specijalizirati kirurgiju, vrlo je zadovoljna uvjetima za rad i napredovanje u kninskoj bolnici, te već sada najavljuje kako će sigurno ostati u Kninu i nakon završene specijalizacije. Slično razmišljaju i njezini kolege.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Šibe...5/Default.aspx
Old May 15th, 2009, 10:40 PM   #28
gradonačelnik
BANNED

gradonačelnik's Avatar

Quote:
Hrvatski ponos: kninskoj bolnici 21 specijalist

Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi odobrilo je kninskoj bolnici 11 specijalizacija, a do kraja godine očekuje se novi natječaj za još 10 specijalizacija
Kninska bolnica je i za vrijeme Jugoslavije bila jedna od najvažnijih i najkvalitetnijih, red je da se vrati ponos kninske bolnice.
Old May 17th, 2009, 09:59 PM   #29
damien37
The Hand of Thoth

damien37's Avatar

Likes (Received): 46

Quote:
Originally Posted by gradonačelnik View Post
Malo se Marijan Džambo zafrknuo - jer solarnu elektrtanu imaju i Portugal, Njemačka, Francuska, Švedska i Danska!
No, sve u svemu ja sam ponosan što će prominski kraj biti bar u tom smjeru pokretač razvoja Dalmacija.
Wikipedia kaže da nisi u pravu.

Ne samo da je Španjolska jedina europska zemlja koja ima funkcionalne solarne elektrane, nego i jedina u kojoj se trenutno grade nove (ako ne računam onu 1.5 MW minijaturu u Njemačkoj).
damien37 no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2009, 01:35 AM   #30
pirratta
kradem i palim

pirratta's Avatar

SVEČANO OBILJEŽEN MJESEC ZAŠTITE OD POŽARA
Kninski DVD dobio dom
Dom se gradio tri godine, a u njegovu izgradnju investirano je oko 600 tisuća kuna. Kninski DVD trenutačno ima 50 članova, uglavnom mladih između 18 i 25 godina
PIŠe ŽIVANA JURAS / EPEHA

Otvaranjem novoga vatrogasnog doma DVD-a Knin i defileom vatrogasnih vozila iz cijele Šibensko-kninske županije kroz grad, u Kninu je obilježen Mjesec zaštite od požara. Prostorije kninskog DVD-a izgrađene su pored doma Javne vatrogasne postrojbe Knin, uz nasip rijeke Krke.

Dom se gradio tri godine, a u njegovu izgradnju investirano je oko 600 tisuća kuna, koje su osigurali Grad Knin, Županija, županijska Vatrogasna zajednica i razni donatori - kazao je predsjednik DVD-a Damir Šimić.

Miran Marelja, zapovjednik DVD-a, podsjeća da trenutačno imaju 50 članova, uglavnom mladih između 18 i 25 godina, a u sklopu DVD-a imaju i vatrogasnu mladež. Svake godine smo sve bolje tehnički opremljeni te imamo trenutačno 4 vozila.

Opremamo se uglavnom za šumske požare, jer na ovom području imamo najviše takvih intervencija. Lani smo imali 131 intervenciju, najviše ljeti i na otvorenom prostoru - kaže Marelja.

Zapovjednik JVP-a Knin Mladen Jelić kazao je da otvaranjem novoga vatrogasnog doma kninski vatrogasci imaju odlične uvjete za rad, a za požarnu sezonu već su potpuno spremni. Vatrogasci su zadovoljni jer će ove godine imati jaču potporu zračnih snaga, u kojoj će biti 6 kanadera.

Vatrogasni dom svečano je otvorila gradonačelnica Josipa Rimac, koja je postala i počasna članica DVD-a Knin. “Grad Knin godišnje izdvaja oko 4 milijuna iz svog proračuna i decentraliziranih sredstava za JVP i DVD”, kazala je gradonačelnica.

Upozorila je i na nepravdu prema vatrogascima iz Šibensko-kninske županije zbog rasporeda sredstava iz državnog proračuna i decentraliziranih sredstava, jer se ne vrednuje jednako rad u svim područjima Hrvatske. Rimac je kazala da teren na Dinari ili Kornatima nije jednak onima u Slavoniji.

pirratta no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2009, 01:55 AM   #31
pirratta
kradem i palim

pirratta's Avatar

Na području Promine prva solarna elektrana u Hrvatskoj

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Jadranka Klisović
Na području Promine prva solarna elektrana u Hrvatskoj

Znanstveni turizam, pa još na Promini! Zvuči gotovo nevjerojatno, ali je, na sreću, moguće i realno. Na području općine Promine, na tzv. Prominskoj ploči, sjeveroistočno od Tribunja, gradit će se prva hrvatska solarna elektrana za što je u općinskom prostornom planu rezervirano 260 hektara zemljišta na kojem se prvotno predlagala gradnja pretovarne stanice za otpad. Prvu solarnu elektranu planira graditi zagrebački Nexus investicijski fond, čiji su predstavnici Miha Jager i Marko Mahek ovih dana u Promini i Šibeniku predstavili projekt solarne elektrane nazvan »Solar Steam 50«. Riječ je o visokotemperaturnoj termoelektrani s paraboličnim kolektorima ukupne instalirane snage 50 megavati. Elektrana bi se prostirala na 650.000 metara četvornih, od čega bi na površinu tzv. ogledala otpadalo 65.000 metara.

Solarna elektrana gradila bi se u tri faze s rokom završetka od pet do sedam godina. Očekivana godišnja proizvodnja je 110 do 130 GWh, a očekivana ušteda ugljičnog dioksida je 940 grama. Vrijednost uštede iznosi između 1,8 i 3,7 milijuna eura godišnje. U Nexusu kažu da bi gradnja tog solarnog parka koštala više od 80 milijuna eura, a elektrana bi otvorila 25 do 50 radnih mjesta. Tijekom gradnje angažiralo bi se tristotinjak radnika. Sve u svemu, velika razvojna šansa smiješi se tom nerazvijenom području koje je stanovništvo unatrag pola stoljeća kontinuirano napuštalo.

Prominski načelnik Pavao Cota za jednog leta zrakoplovom iznad španjolske pokrajine Andasol ugledao je veliku solarnu elektranu koja mu se u prvi trenutak učinila poput jezera u kojem se zrcalila voda. Odmah mu je sinula ideja da se takvo što može realizirati u prominskome kraju. Promina je, naime, svojom konfiguracijom i brojem sunčanih dana najidealnija lokacija u Hrvatskoj za takav alternativni izvor energije, zaključio je Cota. Vrlo brzo se krenulo u razradu ideje, a potom i u izradu projekta koji je trenutačno, kako je to istaknuo u Šibeniku Matrko Mahek, član Uprave Nexusa, spreman za prezentaciju u Ministarstvu gospodarstva.

Načelnik Cota, koji nam je na terenu pokazao plato na kojem bi se trebala graditi solarna termoelektrana, vjeruje kako općina Promina, iako je siromašna, može iznijeti jedan tako veliki projekt. Na području Promine očuvala se, naime, metaloprerađivačka industrija, a postoji i ljudski potencijal i znanje akumulirano u proizvodnji električne energije. Naime, jedno od najstarijih postrojenja na svijetu je obližnja HE Miljacka na Krki. Solarna elektrana odlično bi se nadopunjavala s hidroelektranama na Krki koje u ljetnim mjesecima proizvode minimalne količine struje. Na primjer, HE Miljacka zimi proizvodi 18 megavati struje, a u ljetnim mjesecima svega 1,5 megavata.

Sve hidroelektrane na Krki zajedno proizvode 50 megavata struje, koliko bi proizvodila i jedna solarna elektrana koja bi se tako nadopunjavala na hidropotencijal toga kršnoga kraja. Posebnost solarne elektrane kakva bi se gradila na Prominskoj ploči je mogućnost uskladištenja stvorene energije u tzv. granulatnim blokovima, gdje se ona može zadržati osam sati i trošiti kada je proizvodnja manja. Prominsko područje ima skoro šest mjeseci sušnog razdoblja, što s jedne strane predstavlja elementarnu vremensku nepogodu, a s druge strane pogodnost koja bi se novom tehnologijom mogla iskoristiti u novi proizvod. Vrlo važnim načelnik Cota smatra činjenicu što će se s tim projektom očistiti od mina veliko područje te zaposliti domicilno stanovništvo.

Šibenski poduzetnik Gordan Baraka smatra da je taj novi tehnološki projekt sjajna prilika za svestraniji razvoj cijele županije, a s gradnjom solarne elektrane i Hrvatska bi postala izvoznik čiste energije. Nije nebitno ni to što bi se s tim projektom moglo zakoračiti u tzv. znanstveni turizam. To što 85 posto postrojenja može biti proizvedeno od domaćeg materijala i što bi projekt gotovo u cijelosti bio plod domaće pameti i znanja, Baraka vidi veliku pogodnost za tehnološki iskorak. Područje Promine, inače, ima veliki energetski potencijal u vodi, vjetru i suncu. Uz to, Promina ima očuvani okoliš i prostor koji nikada nije bio agro iskoristiv jer je riječ o krškom području. Solarne ćelije ne bi narušavale prirodni krajobraz jer bi se zapravo vidjele samo iz zraka i tada bi stvarale izgled površine jezera.

Republika Hrvatska trenutačno ima mali udio potrošnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, ali se uvelike radi na gradnji novih kapaciteta, posebice vjetroparkova koji će za koju godinu rezultirati značajnim participiranjem u novim kilovatima struje proizvedenim iz alternativnih izvora. Grad Šibenik trenutačno je vodeći u proizvodnji struje iz vjetra, a ako se realizira projekt solarnog parka, Šibensko-kninska županija postat će lider u proizvodnji alternativne energije u ovom dijelu Europe, smatra Gordan Baraka.

Proizvodnja energije u solarnim elektranama veliki je doprinos smanjenju štetnih tvari u atmosferu. Stručnjaci su izračunali da se za svaki kWh sunčane energije uštedi 940 grama ugljičnog dioksida. Upravo zbog takvih karakteristika, taj je izvor energije prepoznat globalno pa ne čudi što su ubrzo krenula velika ulaganja u taj obnovljivi izvor, posebice u ekvatorijalnom pojasu te u Americi. Stručnjaci iz Nexusa su naveli kako solarna elektrana kakvu bi oni gradili na Promini ne proizvodi ugljični dioksid, odnosno ona bi godišnje uštedjela i do 93.000 tona ugljičnog dioksida, što dokazuje znatan učinak na reduciranje emisija stakleničkih plinova. Tehnologija koja će se primijeniti, ističu, temelji se na postrojenju visokotemperaturnih paraboličkih solarnih kolektora koji preko klasičnog parnog Rankinova kruga s ekspanzijskom parnom turbinom i električnim generatorom proizvodi čistu električnu energiju. Potrebna toplinska energija za proizvodnju pare, koja inače pokreće turbine, dobiva se iz sustava paraboličnih sunčanih kolektora koji u fokusnoj točki skupljaju sunčane zrake i tako griju medij za prijenos topline do parnoga kruga. Električni generator, pričvršćen na ekspanzijsku turbinu, konstantno proizvodi električnu energiju sve dok su kolektori osunčani, te je na kraju pušta u državnu elektroenergetsku mrežu.

Stručnjaci su ustvrdili da područje Šibensko-kninske županije udovoljava osnovnim preduvjetima dovoljne osunčanosti (broj sunčanih sati i jačina zračenja). Mikrolokacija na području Promine odabrana je na temelju podataka o sunčanom zračenju (mjereno na horizontalnu ploču) koji za tu lokaciju iznosi od 5000 do 5500 MJ po metru četvornom. Po količini sunčanog zračenja (insolacija) ta lokacija osigurava dostatnu osunčanost za rentabilno poslovanje na dugi rok.

pirratta no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2009, 08:54 PM   #32
cross
BANNED

19.05.2009.
RADNO

Starta i Kukuzovac: u zaleđu Splita na 450 hektara prostire se sedam zona

U nekadašnjem carstvu drače i poskoka niču gospodarski objekti, interes poduzetnika raste, radne zone se šire, a daleko iza sebe sve je ostavila ona u Dugopolju

U tijeku je komunalno opremanje na površini od 59 hektara
Duje Klarić / CROPIX

Piše: Toni Paštar / epeha

SINJ - Dugopolje, Dicmo, Prisike u Muću, Čaporice u Trilju, Vukove stine u Hrvacama, Kosore u Vrlici i Kukuzovac u Sinju. To je popis radnih zona u zaleđu Splita koje se prostiru na ukupno oko 450 hektara.

Neke od njih već su uvelike zaživjele, poput Dugopolja, Dicma i Prisike, Vukove stine i Kosore su u fazi uhodavanja, u Čaporicama očekuju početak rada prvoga gospodarskog objekta, a na Kukuzovcu teška mehanizacija krči trase cestovnih koridora u čiji trup se ugrađuju infrastrukturni sadržaji.
Aktualna gospodarska recesija će prestati. Tek tada će, u novom razvojnom ciklusu, ove radne zone na domak Splita dati efekte kakvi se od njih željno očekuju.

Vizija od prije 23 godine

Splitski sveučilišni profesori Ivan Pavić, Petar Filipić i Ivo Šimunović naznačili su Kukuzovac razvojnim potencijalom i nazvali ga radnom zonom još prije 23 godine, kada još nitko iz okruženja na radne zone nije ni pomišljao. Dok su, međutim, sinjski čelnici bili zauzeti dodjeljivanjem nagrada grada terminatorima koji su uništavali lokalno gospodarstvo naslijeđeno iz bivšeg sustava, vodili državnu politiku umjesto da skrbe o gradu i građanima ili se glodali oko invalidne koalicijske kosti, prošle su godine i desetljeća.

Drugi su ih pretekli. Prije dva mjeseca i Kukuzovac je krenuo. Sinjska radna zona u samom je središtu uvodno spomenutih i u odnosu na ove u susjedstvu ima neusporedivo veći prostorni potencijal. Kukuzovac je ploha od gotovo tisuću hektara od kojih je, za sada, zonom obuhvaćeno 160. Od tih 160 hektara 128 ima status slobodne carinske zone.

- Počeli smo komunalno opremanje prve faze od 59 hektara. Poduzetnici će do kraja kolovoza do svojih parcela stizati novim cestama, a parcele će do tada imati spoj na vodu, struju, telefoniju i kanalizaciju. Očekujemo da će uskoro početi izgradnja prvih gospodarskih objekata, a do kraja godine i prve zaposlene – kaže sinjski gradonačelnik dr. Ivan Nasić.

Od spomenutih zona prva je pokrenuta ona u Dicmu. Prvi dicmanski načelnik ing. Josip Fuštar nastavio je započeto iz 90-ih godina prošlog stoljeća. Zemljište zone bio je jedini općinski kapital. Proteklo je puno vremena dok su Fuštarovi nasljedinici kvalitetno nastavili njegovu viziju. Preteklo ih je Dugopolje i ostavilo daleko iza sebe.

Dugopoljski načelnik Zlatko Ževrnja sa suradnicima na 60 hektara nekadašnjeg carstva drače i poskoka napravio je poduzetnički grad, a još deseci hektara u okruženju namijenjeni su ugostiteljskim, sportskim i drugim sadržajima te cijelom naselju novih obiteljskih kuća. Nedaleko od Dicma i Dugopolja je mućka radna zona Prisike.

Na njezina 34 hektara nikle su moderne tvornice i to je, za sada, u splitskom zaleđu vodeća zona kada je u pitanju proizvodnja. U neposrednoj blizini Dugopolja, na drugoj obali rijeke Cetine, na 30-ak hektara finalizira se triljska zona Čaporice u kojoj je već izgrađeno desetak proizvodnih hala.

Dok se očekuje njihovo opremanje i početak rada, Triljani pripremaju širenje Čaporica za još 30-ak hektara. Vukove stine u Hrvacama prostiru se na 39 hektara. Unutar zone je kamenolom s uhodanom preradom šljunka, pijeska i proizvodnjom betona. Još 14 poduzetnika kupilo je parcele i čeka stvaranje uvjeta da i oni mogu krenuti.

Općina će, najavljuje načelnik Joško Bošnjak, uskoro ishoditi lokacijsku dozvolu, a glavna infrastruktura već je unutar zone. Vrličani su u Kosorama krenuli s površinom od 8 hektara i potpuno je komunalno opremili. Glavni poduzetnički sadržaji u Kosorama su punjenje vode s izvora Cetine i prerada kamena s nedaleke Dinare. Zbog naraslog interesa Kosore se šire za novih 20 hektara.

Isto izvorište i brza cesta

Zone Dugopolje, Dicmo i Kukuzovac su u nizu, na korak jedna drugoj, spojene cestom Sinj – Split, u doglednoj budućnosti brzom cestom. Na manje od 15 minuta vožnje od njih su zone u Muću i Čaporicama. Tih 5 radnih zona ima još jednu poveznicu – vodoopskrbu s istog izvorišta u Rudi.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...3/Default.aspx
Old May 19th, 2009, 08:54 PM   #33
gradonačelnik
BANNED

gradonačelnik's Avatar

i tako je još jedna vojarna otišla u ropotarnicu povijesti
Old May 19th, 2009, 09:20 PM   #34
Gogz
Registered User

Gogz's Avatar

Quote:
Originally Posted by gradonačelnik View Post

i tako je još jedna vojarna otišla u ropotarnicu povijesti
Zona nije na području bivše vojarne, već s istočne strane magistrale
Gogz no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2009, 09:27 PM   #35
gradonačelnik
BANNED

gradonačelnik's Avatar

a da
a rečeno je kako će i vojarna ići... u njoj bi se isto trebalo nešto graditi
Old May 19th, 2009, 09:33 PM   #36
Gogz
Registered User

Gogz's Avatar

Ne bi ti zna, mozda u nekoj drugoj fazi. Prolazija san neki dan, radi se na pristupnim cestama . Imaš i na GoogleEarth-u se jasno vidi iako je snimka iz 2003.
Old May 19th, 2009, 09:35 PM   #37
gradonačelnik
BANNED

gradonačelnik's Avatar

Quote:
Originally Posted by Gogz View Post
Ne bi ti zna, mozda u nekoj drugoj fazi. Prolazija san neki dan, radi se na pristupnim cestama . Imaš i na GoogleEarth-u se jasno vidi iako je snimka iz 2003.
fala
Old May 19th, 2009, 09:40 PM   #38
Gogz
Registered User

Gogz's Avatar

No problem

Old May 19th, 2009, 09:42 PM   #39
gradonačelnik
BANNED

gradonačelnik's Avatar

dobar komad
Old May 20th, 2009, 03:45 AM   #40
bubach_hlubach
hlubach bubach

bubach_hlubach's Avatar

Likes (Received): 85

Quote:
19.05.2009.
RADNO

Starta i Kukuzovac: u zaleđu Splita na 450 hektara prostire se sedam zona

U nekadašnjem carstvu drače i poskoka niču gospodarski objekti, interes poduzetnika raste, radne zone se šire, a daleko iza sebe sve je ostavila ona u Dugopolju

U tijeku je komunalno opremanje na površini od 59 hektara
Duje Klarić / CROPIX

Piše: Toni Paštar / epeha

SINJ - Dugopolje, Dicmo, Prisike u Muću, Čaporice u Trilju, Vukove stine u Hrvacama, Kosore u Vrlici i Kukuzovac u Sinju. To je popis radnih zona u zaleđu Splita koje se prostiru na ukupno oko 450 hektara.

Neke od njih već su uvelike zaživjele, poput Dugopolja, Dicma i Prisike, Vukove stine i Kosore su u fazi uhodavanja, u Čaporicama očekuju početak rada prvoga gospodarskog objekta, a na Kukuzovcu teška mehanizacija krči trase cestovnih koridora u čiji trup se ugrađuju infrastrukturni sadržaji.
Aktualna gospodarska recesija će prestati. Tek tada će, u novom razvojnom ciklusu, ove radne zone na domak Splita dati efekte kakvi se od njih željno očekuju.

Vizija od prije 23 godine

Splitski sveučilišni profesori Ivan Pavić, Petar Filipić i Ivo Šimunović naznačili su Kukuzovac razvojnim potencijalom i nazvali ga radnom zonom još prije 23 godine, kada još nitko iz okruženja na radne zone nije ni pomišljao. Dok su, međutim, sinjski čelnici bili zauzeti dodjeljivanjem nagrada grada terminatorima koji su uništavali lokalno gospodarstvo naslijeđeno iz bivšeg sustava, vodili državnu politiku umjesto da skrbe o gradu i građanima ili se glodali oko invalidne koalicijske kosti, prošle su godine i desetljeća.

Drugi su ih pretekli. Prije dva mjeseca i Kukuzovac je krenuo. Sinjska radna zona u samom je središtu uvodno spomenutih i u odnosu na ove u susjedstvu ima neusporedivo veći prostorni potencijal. Kukuzovac je ploha od gotovo tisuću hektara od kojih je, za sada, zonom obuhvaćeno 160. Od tih 160 hektara 128 ima status slobodne carinske zone.

- Počeli smo komunalno opremanje prve faze od 59 hektara. Poduzetnici će do kraja kolovoza do svojih parcela stizati novim cestama, a parcele će do tada imati spoj na vodu, struju, telefoniju i kanalizaciju. Očekujemo da će uskoro početi izgradnja prvih gospodarskih objekata, a do kraja godine i prve zaposlene – kaže sinjski gradonačelnik dr. Ivan Nasić.

Od spomenutih zona prva je pokrenuta ona u Dicmu. Prvi dicmanski načelnik ing. Josip Fuštar nastavio je započeto iz 90-ih godina prošlog stoljeća. Zemljište zone bio je jedini općinski kapital. Proteklo je puno vremena dok su Fuštarovi nasljedinici kvalitetno nastavili njegovu viziju. Preteklo ih je Dugopolje i ostavilo daleko iza sebe.

Dugopoljski načelnik Zlatko Ževrnja sa suradnicima na 60 hektara nekadašnjeg carstva drače i poskoka napravio je poduzetnički grad, a još deseci hektara u okruženju namijenjeni su ugostiteljskim, sportskim i drugim sadržajima te cijelom naselju novih obiteljskih kuća. Nedaleko od Dicma i Dugopolja je mućka radna zona Prisike.

Na njezina 34 hektara nikle su moderne tvornice i to je, za sada, u splitskom zaleđu vodeća zona kada je u pitanju proizvodnja. U neposrednoj blizini Dugopolja, na drugoj obali rijeke Cetine, na 30-ak hektara finalizira se triljska zona Čaporice u kojoj je već izgrađeno desetak proizvodnih hala.

Dok se očekuje njihovo opremanje i početak rada, Triljani pripremaju širenje Čaporica za još 30-ak hektara. Vukove stine u Hrvacama prostiru se na 39 hektara. Unutar zone je kamenolom s uhodanom preradom šljunka, pijeska i proizvodnjom betona. Još 14 poduzetnika kupilo je parcele i čeka stvaranje uvjeta da i oni mogu krenuti.

Općina će, najavljuje načelnik Joško Bošnjak, uskoro ishoditi lokacijsku dozvolu, a glavna infrastruktura već je unutar zone. Vrličani su u Kosorama krenuli s površinom od 8 hektara i potpuno je komunalno opremili. Glavni poduzetnički sadržaji u Kosorama su punjenje vode s izvora Cetine i prerada kamena s nedaleke Dinare. Zbog naraslog interesa Kosore se šire za novih 20 hektara.

Isto izvorište i brza cesta

Zone Dugopolje, Dicmo i Kukuzovac su u nizu, na korak jedna drugoj, spojene cestom Sinj – Split, u doglednoj budućnosti brzom cestom. Na manje od 15 minuta vožnje od njih su zone u Muću i Čaporicama. Tih 5 radnih zona ima još jednu poveznicu – vodoopskrbu s istog izvorišta u Rudi.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...3/Default.aspx
Prisike u Muću

Gdje su samo sjetili takvog imena.

Nego interesira me, ako tko zna, kaj se to tocno proizvodi u modernim tvornicama u gospodarskoj zoni Prisike navedenoj u clanku?
Inace, zakon clanak! Obozavam citati clanke o cvjetanju novih zona!

'Cause I can't go on (Will you still love me?)
No, I can't go on (Just say you love me)
bubach_hlubach no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules