daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Istra, Primorje i Gorska Hrvatska

Istra, Primorje i Gorska Hrvatska Istria, Kvarner, Mountainous region: Rijeka, Pula, etc.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 12 votes, 5.00 average.
Old May 4th, 2013, 10:59 AM   #481
zlatica
Registered User

Likes (Received): 2

...samo mi mjenjamo kvalitetno funkcionalno raskršće za trg

gorgoroth liked this post
zlatica no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 4th, 2013, 02:03 PM   #482
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Likes (Received): 3651

Zlatice, jel ti to trollas? Moj jedini komentar je da su mladi i nadobudni arhitekti malo zaje#ali koncept s tim mikro-stepenicama i glupostima. I naravno, cesta uz more nije trebala ici, ali.... barem su ribetinu ruznu maknuli u park, da ne bode oci
misipile no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2013, 04:26 PM   #483
zlatica
Registered User

ma ja jedino ne mogu vjerovat da nisam procitala ni jednu dobru za taj trg. meni izgleda super, mislim da smo dobili jedan od boljih prostora u sagradjenih u zadnje vrime. crikvenica napokon ima trg, regulirale su se terase (uredile se tende jednako bez reklama, zidića i volti, ogranicilio ih se da se ne šire baš kako žele), zasadila se hrpa drveca za prirodnu sjenu, cesta kao nuzno zlo je na kraju postala atrakcija... okej da imaju ljudi shvacanja da nesto treba biti ovako ili onako...ali da bas ne valja nista, ne mogu se s ti pomirit. tu se gleda samo jel negdje zub 2 i 4 cm i broji se tko je pao...mislim da to nije u redu. ali opet, svatko ima pravo za reć šta hoće. a za arhitekte, neka su i mladi i nadobudni, hvala bogu da smo dobili takve...moglo je izać puno gore kad vidim šta se drugdje gradi.
Old May 4th, 2013, 05:19 PM   #484
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Quote:
Originally Posted by zlatica View Post
ali da bas ne valja nista, ne mogu se s ti pomirit. tu se gleda samo jel negdje zub 2 i 4 cm i broji se tko je pao...mislim da to nije u redu.
Nisam rekao da nista ne valja, meni je drago sto napokon to ne izgleda kao Bascarsija ili buvljak neki. Iako, imam pravo izraziti sumnju u crikvenicke ugostitelje, jer se zna da su "cigani" i da ce nakon nekog vremena poceti raditi sr*nja na svojim terasama. Malo siri ovdje, malo ondje, pa ovo, pa ono i eto. Naravno, to se nece desiti ako komunalni redari budu radili svoj posao, to znaci da moraju postati drugaciji nego dosad.

Sto se boldanog tice, kod ovakvog projekta to je jako bitno. Nije bitan samo izgled, bitna je korisnost/iskoristivost. Usability je u svijetu puno bitniji nego sama forma po sebi, no kod nas UX i UI dizajnere malo tko sto pita (user experience i user interface). Da, i ovaj trg je korisnicko sucelje u neku ruku i kakva korist ako je predivan na plakatu, no opasan za prosjecnu osobu.

Na trgu treba moci uzivati i biti bezbrizan, a ne hodati kao po minskom polju u strahu dal ces slomiti mali prst (ako si u japankama) ili pasti i razbiti fotoaparat od 1000 EUR jer je netko napravio NEocekivanu stepenicu tamo gdje nije potrebna (obrub stabla NIJE potreban na taj nacin i nitko mi ne moze dokazati suprotno - tu se forma nametnula zdravom razumu).

Jos kad bi i ostatak Strossmayerovog setalista (a tek grada) bio 20% od toga kako ce trg izgledati, bio bih presretan. No, pogledaj trg s Hygiom, on je prilicno nov u povijesti grada, pa pogledaj cemu sluzi, kako se komunalci odnose prema njemu i shvatit ces da gledas u tuznu buducnost centralnog gradskog trga
Old May 4th, 2013, 05:28 PM   #485
zlatica
Registered User

... za komunalno redarstvo si potpuno u pravu, ako oni ne budu radili svoje nista od cijele price. za ugostitelje vrijedi isto, ako ih grad ne dovede u red nema projekta koji hoce. za zubove i zubice mislim da imaju svoje zasto su tamo...vjerujem da su kod terasa tamo da budu ravne i da se stolovi ne klimaju na kosini (terase su imale svoje platformice i prije, i svoje zubice za ulaz i mini rampe pa se nitko nije ubio), a za ove oko stabala su vjerojatno tamo da se stablo i zelenilo oko njega (ako ga bude) zastiti i da se zemlja ne prenosi na kamen i naravno da to netko (ugostitelj) ne zauzme sa prvim stolom. mislim da ce sve to biti manje dramaticno kad se postave stolovi i odijele glavne funkcionalne cijeline...npr terase od pjesackih puteva i sl.

mene najvise strah, toga sto si rekao za redarstvo... onda sve moze ic kvragu...
Old May 4th, 2013, 06:04 PM   #486
zvonko
Registered User

Likes (Received): 1097

Krk

Split

misipile liked this post
zvonko no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2013, 06:18 PM   #487
zlatica
Registered User

super mi je zelenilo oko stabala u splitu, razlika je u tome sto se kod nas oko tog zelenila nalaze stolovi tako da mislim da ti graničnici (zubići) imaju funkciju da sprijece stolove da ulete u to zelenilo i ne izgaze sta god se bude sadilo tamo. ovo u krku je neka druga prica gdje zelenila uopce nema..
Old May 4th, 2013, 06:31 PM   #488
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

U Krku nema zelenila? Pa stablo ima rupu iz koje raste, ona nema zub, amen. Splitska riva je savrsena po tom pitanju. I da, moglo se i u Crikvenici tako, ako je nekome stalo da ugura stolicu unutra, ugurat ce njenu jednu nogu, makar i morao dic preko rubnjaka, ljudi su jako "kreativni" sto se toga tice. Pogledaj po ljeti ispred Miramarea koliko auta bude na ZELENOJ povrsini, s 15cm visokim rubnjakom, i to stranih registracija. I nista.. niti policija, niti komunalni redari reagiraju.
Old May 4th, 2013, 06:57 PM   #489
zlatica
Registered User

poanta je da kad se grmlje zasadi oko stabala ti rubnjaci nece biti problem, a stitit ce ga vise nego da ih nema i bar malo otežat da se ta noga stolice stavi u grm ako se već mora stavit.

u krku je kao sto si rekao "rupa iz koje raste" stablo, tu nema zelenila oko stabla, tako da se radi o potpuno drugacijem konceptu. splitska riva je super, ali ta zelenila nisu među stolicama terasa tako da je opet druga prica.

ma, ne vjerujem da se oko rubnjaka za zelenilo vodi rasprava...
Old May 5th, 2013, 02:00 PM   #490
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

"Kvaliteta" hrvatske izgradnje se vidi opet na Duga Mallu, tj. buducem SuperKonzumu. Lagana (lahor) bura je opet iscupala djelove fasade, tako da mogu samo misliti sto ovaj saroliki centar ocekuje nakon ljeta, kad pocne prava burna sezona

A tek su popravili fasadu iznad, ono sto sam prvi put slao da je bura iscupala. I da, ima i par nedostajucih elemenata i sa istocne strane... sve u svemu, ajaja
Old May 5th, 2013, 11:23 PM   #491
Make it so
Cylon

Make it so's Avatar

Likes (Received): 919

Pitanje je hoće li to izdržat do kraja tjedna jer prema prognozama bi mogla zapuhat prava olujna bura na sjevernom jadranu iduće subote .. ako je problem manja bura , ona malo jača će sve poskidat
di mi je vrime stalo,
što mi je srce taknulo
Make it so no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2013, 11:40 AM   #492
gulranek
Registered User

Likes (Received): 23

Quote:
Originally Posted by zlatica View Post
ma ja jedino ne mogu vjerovat da nisam procitala ni jednu dobru za taj trg. meni izgleda super, mislim da smo dobili jedan od boljih prostora u sagradjenih u zadnje vrime. crikvenica napokon ima trg, regulirale su se terase (uredile se tende jednako bez reklama, zidića i volti, ogranicilio ih se da se ne šire baš kako žele), zasadila se hrpa drveca za prirodnu sjenu, cesta kao nuzno zlo je na kraju postala atrakcija... okej da imaju ljudi shvacanja da nesto treba biti ovako ili onako...ali da bas ne valja nista, ne mogu se s ti pomirit. tu se gleda samo jel negdje zub 2 i 4 cm i broji se tko je pao...mislim da to nije u redu. ali opet, svatko ima pravo za reć šta hoće. a za arhitekte, neka su i mladi i nadobudni, hvala bogu da smo dobili takve...moglo je izać puno gore kad vidim šta se drugdje gradi.
Super izgleda ovo na slikama i drago mi je da su makli te zidice i regulirali terase i nadstresnice, do sad je ta šetnica u Crikvenici izgledala kao najgore turisticko naselje... Steta jedino sto su se nakrcali oni ducani s tricarijama i majicama, ali nazalost nema lijeka za to u masovnom turizmu.

misipile, zlatica liked this post
gulranek no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2013, 12:17 PM   #493
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Trg S. Radica, megareport pred dovrsenje/otvorenje. Stanje 08.05.2013.

Nova palma napokon zamjenjuje uvenulu na maloj paladi:

Spoj Trga i Strossmayerove ulice. Asfalt je izrezan za pjesacki prijelaz:

Strossmayerova:

Spoj asfalta i trga. Pjesacki ce biti napravljen od bijelih kockica (kontrast crnim kockicama na bijelom trgu):

Elementi za nadstresnice/pergole:

Ubrzano se postavljaju:

Firma je Belina, kod nas najpoznatija po kamionskim ceradama:

Trg je jedna ogromna bijela povrsina. Upuceni kazu da kad je sunce u zenitu nije moguce biti na trgu (vjerujem im, ali jos nisam probao):

Nove, vise-manje unificirane terase:

Old May 10th, 2013, 12:17 PM   #494
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Terasa preuredjene kavane hotela International:

Na drugoj strani (spoj Trga i Ivana Skomerze), asfalt je vec uklonjen, vidi se forma kamenitog pjesackog:

I. Skomerze prema istoku - novi kolni prilaz trgu:

Znak za pjesacki, na cesti:

Po trgu ce se ici 5kmh. Vidit cemo:

Terasa Intera. Mnogi su vec prije primjetili da su tende malo, mrvicu previsoko postavljene (bez mogucnosti podesavanja visine, nagiba, icega). Pa dolazi do ovoga u 17h:

Nadstresnica/tenda:

Sistem odvodnje je zamisljen ovako. Kako ce to funkcionirati, vidjet cemo, ali s obzirom na stabla iznad bijelih tendi, bit ce tu svega

Jedini preostali dio za poplocavanje (vjerujem da je to sada vec i gotovo):

I dalje ne razumijem potrebu za ovakvim rubnjakom. Kvadrat je lijep element, ali ako vec mora biti podignut rubnjak, trebao je biti krug... cisto iz funkcionalnih/sigurnosnih razloga:
Old May 10th, 2013, 12:18 PM   #495
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Ovuda auti vise nece ici:

...a za to ce se pobrinuti ovi stupovi (koji se ukopavaju cca 1-1.5m u dubinu):

Od ljekarne prema luci:

Spoj Preradoviceve i I. Skomerze, kraj poste:

Prema istoku (Petak):

I. Skomerze pred postom. Dvije su trake... ali jedan smjer. I 5kmh ogranicenje. Cemu dvije trake?

Buduci pjesacki prijelaz:

Valovita cesta:

Nove kante za otpad u centru Crikvenice. Umjesto dosadasnjih lokacija za postavljanje vlastitih kanti (sto se pokazalo kao promasaj, cak je bio i video nadzor tih lokacija), postavljene su ove, ukopane kante (cca 2-3m u dubinu, gruba procjena). Svaki stambeni/poslovni prostor ima kljuc iste i tu baca smece, ona se vadi kamionom i stavlja se nova vreca:

DocLog liked this post
Old May 10th, 2013, 12:32 PM   #496
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

A sad, nocni dojam. Isti dan, oko 22h.

Ulica Ivana Skomerze, pred postom:

Trg. Mrak. I ne, tu po projektu NE DODJU dodatna svjetla

Terase i prostor uz njih je dobro osvjetljen:

Ali zato ce setaci imati jako puno posla pokusavajuci naci svoj put:

Lijep dekorativni element - obalni rub je osvjetljen i izgleda predivno. Barem nesto, tako da setaci u totalnom mraku nece ipak pasti u more

Dekorativna rasvjeta uz valovitu cestu. Doslovno sluzi samo dekoraciji:

Obalni zid, u smjeru istoka:

Da. Ovo je trg. I cesta. I to valovita cesta preko toga. I tuda bi setaci trebali znati gdje je koja visina vala i ne zapeti za rub, dok su zasljepljeni svjetlima kafica i auta u daljini?

I. Skomerze ispred poste i Intera:

roader liked this post
Old May 10th, 2013, 12:33 PM   #497
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Politicari razgledavaju i cude se kako je dobro:

Terase:

Mrak na trgu, svjetla (auta) u Vinodolskoj ulici, koja dodatno "potpomazu" osjecaj slijepila na samom trgu:

Vezovi su stvarno predivni sada:

Cisto da se stekne dojam mraka. I toga kako bocna rasvjeta na valovima ne pomaze puno:

Mrkli mrak:

Rasvjeta ispod kamenih klupica:

...je LED traka:

Prolaz izmedju kafica i terasa:

Stepenice iz Tomislavove na trg:

bis21 liked this post
Old May 10th, 2013, 12:37 PM   #498
Insider2012
droga je zlo

Insider2012's Avatar

Likes (Received): 4345

bravo misi, hvala za slike
Insider2012 no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2013, 12:39 PM   #499
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Pogled iz Tomislavove ulice:

Ispred ljekarne se spajaju bijela LED i zuta cestovna rasvjeta:

Ispred Intera, koji je sada ogromno ruglo, kako po danu tako i po noci:

Dekorativno-svjetlosno zagadjenje:

I. Skomerze, prema istoku:

Upoznavanje s rasvjetom - LED na stupu (36 komada po rasvjetnom tijelu):

...i (vjerujem) halogene iz poda:

Spoj Preradoviceve i Skomerze, dio u prvom planu je dvosmjeran:

Ovaj znak nema nikakvog smisla, a novo je postavljen:

Uglavnom, trg je interesantan. Puno toga je podredjeno formi nad funkcijom, sto se u danasnjem svijetu ne smije dogadjati (pogotovo kod ovako velikog/bitnog elementa). Mnoge stvari/kriteriji ocito nisu uzeti u obzir.

Sve u svemu, lijepo, ali kao (pozitivan) kriticar, moram primjetiti da je moglo biti bolje. Ono sto vecini zasad smeta je:

1. preveliki kontrast - jako/"dnevno" svjetlo kod terasa i mrak na samom trgu/setalistu.
2. mnogobrojni "zubovi" - previse je tu malih izbocina oko terasa, ako se ne gleda u pod, nisu bas najsretnija rjesenja.
3. dozvola za 8 stolova na DONJOJ razini - ovo jos nije provedeno u djelo, ali se iz provjerenih izvora culo da svaki ugostitelj s juzne strane stepenica moze postaviti jos 8 stolova ako treba. Tako da ce trg OPET postati ruglo. A same stepenice postaju bespotreban element, kao i klupe na njima.
4. nedostatak klupa - NEMA nacina da se sjedne uz more i uziva u moru?!
5. fali "ono nesto" - sredisnji dio trga je prevelika, ravna, bijela ploca. Ocito je projekt bio podredjen zeljom da se ima prostor za 2-3 manifestacije godisnje, te je radi toga zrtvovan sredisnji element trga, bilo da se radi o fontani, parkicu, drvoredu, klupicama, cimgod. Nesto fali. Vecina ljudi s kojima sam pricao se slazu da je trebala biti jedna veca fontana, ali eto...

To bi bilo to zasad, otvorenje je 17.05. (najveci predizborni koncert u povijesti grada, na racun svih, naravno), taman dva dana pred izbore. Trebalo bi biti hrpu izvodjaca, no to jos nije potvrdjeno. Uglavnom, siguran sam da ce biti besplatne hrane i sl, pa tko voli, za tjedan dana je banket
Old May 10th, 2013, 03:58 PM   #500
zlatica
Registered User

Super fotke, bravo! Malo je premracan dio uz rivu...mozda zaljubljenima pase :p . Cula sam da ipak dolazi jos stupova na rivu, tako da ce to ako bude srece biti rjeseno. Terase su mi prekrasne...ne znam kak to da se vec smiju koristit a gradilište nije zatvoreno ali vidim da ljudi sjede s gustom tamo.
Treba taj hotel rjesit, ak se vec nema para za preuredjivanje svega barem maknut te reklame koje bljeste vise od sve rasvjete skupa.
Rasvjeta uz more je izvaredna! Jos jednom, super fotke!

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules