daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i WydarzeniaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old May 16th, 2009, 02:41 AM   #1
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

[Poznań] Powszechna Wystawa Krajowa 1929

Powszechna Wystawa Krajowa 1929

Rok 2009 to rok znaczących okrągłych rocznic. Obok tych dwóch najważniejszych czyli rocznicy wybuchu II wojny światowej i rocznicy obalenia komunizmu, obchodzimy również okrągłą rocznicę jednego z ważniejszych dokonań odrodzonego po zaborach państwa polskiego. Wydarzenie to znacznie bardziej wpłynęło na los lokalny, ale i tak organizacja tego przedsięwzięcia była niezwykłym osiągnięciem w Polsce międzywojennej. Oto nowo powstałe niedawno państwo prezentuje światu jak i swoim mieszkańcom dokonania zaledwie dekady swojego istnienia.
Organizacja Powszechnej Wystawy Krajowej miała niebagatelne znaczenie dla rozwoju miasta. To czym teraz Poznań jest zawdzięczamy właśnie temu wydarzeniu. Bardzo rzadko zdarza się aby jedno wydarzenie w tak dużym stopniu ukierunkowało na dekady rozwój miasta. Miasto Targowe to właśnie tradycja PeWuKi.
Quote:
Powszechna Wystawa Krajowa, zwana przez dziennikarzy zdrobniale Pewuką, została zorganizowana w 1929 roku, z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej idea narodziła się w Warszawie, jednak dzięki targowym tradycjom Poznania oraz wysiłkowi ówczesnego prezydenta miasta Cyryla Ratajskiego odbyć mogła się właśnie tutaj. Protektorat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki a na czele Komitetu honorowego stanął Józef Piłsudski.

Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny kraju, który na mapie Europy widniał krótko, bo zaledwie dekadę, po okresie niemal 150 lat politycznego niebytu. Od maja do września 112 pawilonów Pewuki zwiedziło 4,5 miliona osób z całego świata.
Goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną architekturą pawilonów, atrakcjami i przede wszystkim - ciekawą ekspozycją. Nigdy wcześniej ani nigdy później Polacy nie zorganizowali tak potężnej wystawy, z której rozmachem dziś równać się mogą wyłącznie światowe wystawy EXPO. W tym roku obchodzimy 80-lecie Pewuki.
Quote:
Wystawa była gigantyczna. Zajęła 65 hektarów - tj. trzy razy większą powierzchnię niż współczesne Międzynarodowe Targi Poznańskie, największy obiekt wystawienniczy w dzisiejszej Polsce. Ekspozycję prezentowano w 112 obiektach. Ekspozycja Pewuki obejmowała polskie dokonania w dziedzinie przemysłu, handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, higieny i sportu oraz kulturę, sztukę i naukę. Na PeWuCe zaprezentowało się 1.427 wystawców.

W pawilonach tematycznych prezentowano przemysł ciężki, metalowy, lotniczy, samochodowy czy elektrotechnikę. Swoje pawilony miały też Przemysł Drzewny, Handel i Ubezpieczenia czy Rzemiosło. Panie chętnie odwiedzały Pawilon Pracy Kobiet oraz pawilony poświęcone włókiennictwu, konfekcji, galanterii i jedwabnictwu. Oryginalnym kształtem z trzema wieżami wyróżniał się Pawilon Przemysłu Wódczanego. Goście odwiedzali także Pawilon Przemysłu Likierowego i Koniakowego oraz pawilony Fabryki Czekolady Goplana, firmy E.Wedel i syn czy Browaru Okocimskiego.

Tereny dzielnicy Łazarz zajmowały pawilony rolnicze - Produkcja zwierzęca, Mleczarstwo i jajczartwo, Przemysły Ziemniaczane, Akwarjum (Pawilon Rybacki) czy Meljoracje Rolne oraz Meteorologja. Osobne pawilony miały Miasto Lwów oraz Gdańsk.
Sporo miejsca na Pewuce poświęcono także instytucjom publicznym i urzędom. Odwiedzić można było m.in. Ministerstwo Komunikacji, Ministerstwo Poczty i Telegrafów, Ministerstwo Rolnictwa czy Ministerstwo Reform Rolnych (sic!).
Pewuka miała też swój Pałac Sztuki. Uruchomiono go w istniejącym do dziś Collegium Anatomicum. W ciasnych salach prezentowano m.in. dzieła Matejki i Wyspiańskiego

Obiekty wystawowe zostały zgrupowane w 5 kompleksach, połączonych ze sobą w jedną całość wystawową:

Teren A: pawilony górnictwa, hutnictwa, maszyn, przemysłu metalowego, monopoli państwowych, przemysłu skórniczego, włókienniczego, konfekcyjnego, itd.

Teren B: Wystawa Rządowa, komunikacja, przemysł lotniczy i samochodowy, sztuka i nauka, wychowanie fizyczne, Bank polski, samorządy

Teren C: wystawy poczt i telegrafów, morska, uzdrowisk, pracy kobiet, palmiarnia, restauracja, przemysł szklany, muzyczny, Polonia zagraniczna, itd.

Teren D: obejmował handel, rzemiosło, itd.

Teren E: mieścił rolnictwo, łowiectwo i związane z nim gałęzie przemysłu, park rozrywkowy, arenę sportową z krytą trybuną na 4.000 widzów, pola doświadczalne, itd.
Logotyp wystawy:


Widok terenów zachodnich:


Plan wystawy z zaznaczonymi dziedzinami:
__________________
Poznań - Powszechna Wystawa Krajowa 1929

Aquilani liked this post

Last edited by mmjp; May 16th, 2009 at 06:55 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 16th, 2009, 03:13 AM   #2
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Po słowie wstępu teraz małe wyjaśnienie.
Wątek dotyczy architektury i w małej części wzornictwa Powszechnej Wystawy Krajowej. Większość z prezentowanych obiektów już nie istnieje a stanowią one wyśmienite przykłady budownictwa międzywojennego. Dlatego zdecydowałem się na prezentacje tego materiału w dziale Architektura i Urbanistyka zamiast w Zabytkach.
Wątek będzie cykliczny, to znaczy ogromy zbiór materiałów jakie posiadam będę zamieszczał sukcesywnie. Z racji jakości zdjęcia będą bardzo duże, więc rozjeżdżająca się strona będzie na porządku dziennym.
Wątek jest autorski, więc do czasu aż nie skończą mi się materiały, albo chęci prosiłbym o kontakt przed umieszczeniem tutaj jakiś materiałów.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 03:21 AM   #3
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Żeby nie spamować przejdę do sedna.

Powszechna Wystawa Krajowa to ewenement w historii Poznania. Nigdy wcześniej i niestety nigdy później w tym mieście nie budowano tak nowocześnie i zarazem tak awangardowo. Obiekty powstałe z okazji wystawy bez wątpienia można również zaliczyć, do jednych z najlepszych przykładów polskiej architektury modernistycznej dwudziestolecia międzywojennego. Co więcej takiego zagęszczenia modernizmu na km2, nie było nigdzie indziej w Polsce.
Niestety większość obiektów powstałych na PeWuKę była projektowana jako tymczasowe.

Nie zanudzając już rzucam (myślę że interesującą) zajawką:Zachęcam do śledzenia wątku. Będzie tego więcej.

Źródło: Architektura i Budownictwo 11-12/1929

Last edited by mmjp; June 17th, 2009 at 03:00 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 11:30 AM   #4
Van der Rohe
mies fan
 
Van der Rohe's Avatar
 
Join Date: Dec 2002
Location: Warsaw, Mokotów
Posts: 5,124
Likes (Received): 224

Quote:
Originally Posted by mmjp View Post
Zachęcam do śledzenia wątku. Będzie tego więcej.
świetny wątek!!!
__________________
dla tych, którzy chcą dać Warszawie coś od siebie / dla tych, którzy nie do końca usatysfakcjonowani są działaniami władz miasta / dla tych, którzy kochają Warszawę
stowarzyszenie FORUM ROZWOJU WARSZAWY forumrozwoju.waw.pl
Van der Rohe no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 12:01 PM   #5
.V.
arch
 
.V.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: POZnan* (Poland)
Posts: 1,603
Likes (Received): 426

no mmjp, trzeba przyznać, odrobiłeś zadanie domowe będzie trzeba tu zaglądać
.V. no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 01:42 PM   #6
sky's_the_limit
tararam
 
sky's_the_limit's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: perła w koronie
Posts: 7,375
Likes (Received): 822

WOW!!!
__________________
Rugged-n-Raw
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 03:54 PM   #7
TommeT
370HSSV-0773H
 
TommeT's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 849
Likes (Received): 155

__________________
''Każdy element architektoniczny domu towarowego nawiązuje do wyglądu sąsiednich budynków. Główna bryła odchyla się by ukazać kościół, a wejście narożne nawiązuje do podobnego wejścia w Monopolu. Przeszklona wieża jest parafrazą apsydy kościoła."
- to śpiewałem JA. Jarząbek Wojciech.
TommeT no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:22 PM   #8
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Dzięki
No to jedziemy dalej. Po tamtym mocnym wejściu ten materiał będzie trochę odstawał od głównej treści czyli modernizmu.
Artykuł o Targach Poznańskich z miesięcznika Architektura i Budownictwo z stycznia 1927. Warty przeczytania bo to dzięki istnieniu ośrodka targowego Poznań otrzymał ten zaszczyt jakim była organizacja Powszechnej Wystawy Krajowej. Wynika z niego również, że już w międzywojniu krytycznie podchodzono do architektury stylizowanej. Miesięcznik Architektura i Budownictwo będzie się jeszcze przewijał.

mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:23 PM   #9
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536


mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:33 PM   #10
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536


mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:34 PM   #11
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536


mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:35 PM   #12
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:36 PM   #13
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536


mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:47 PM   #14
zygzak
uwolnić morliny
 
zygzak's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Warszawa/Olsztyn
Posts: 5,313
Likes (Received): 2230

Budynek dworca Zachodniego miał być rozebrany po wystawie. Stoi do dziś jak wieża Eiffla

super wątek!
__________________

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:54 PM   #15
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Jedziemy dalej:
Główna aleja:


Główne wejście na P.W.K.

Last edited by mmjp; May 16th, 2009 at 05:21 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:55 PM   #16
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Gmach Zarządu Wystawy


Hala Papiernicza

Last edited by mmjp; May 16th, 2009 at 05:20 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:56 PM   #17
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Dziedziniec Główny


Hotel Polonia

Last edited by mmjp; May 16th, 2009 at 05:23 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:57 PM   #18
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Tereny zachodnie PWK - Widok Ogólny


Park Wilsona - Palmiarnia

Last edited by mmjp; May 16th, 2009 at 05:24 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:58 PM   #19
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Pawilon Ministerstwa Poczt i Telegrafow


Pawilon przemysłu szklanego

Last edited by mmjp; May 16th, 2009 at 05:25 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2009, 04:59 PM   #20
mmjp
Inspired by Poznań?!
 
mmjp's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Black Mesa Research Facility
Posts: 12,327
Likes (Received): 536

Pawilon przemysłu wodczanego


Pawilon recepcyjny

Last edited by mmjp; May 16th, 2009 at 05:26 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
modernizm, poznań

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 12:15 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium