daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Infrastruktúra és gazdaság

Infrastruktúra és gazdaság Infrastructure and Economy

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old May 17th, 2009, 12:45 PM   #1
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Likes (Received): 606

Magyar innovációk | Hungarian innovations

Az Urbanus midibusz bemutatója (Szeghalom, május 15.)

A Csaba Metál Zrt. Fémszerkezet Gyárában, Szeghalmon másfél esztendő alatt, mintegy 100 millió forintos fejlesztés eredményeként született meg a pénteken bemutatott, ünnepélyes keretek között felavatott CsM Urbanus midibusz.

A városi és elővárosi tömegközlekedés optimális eszközeként bemutatott, alapkivitelben 25 ülő és 25 állóhelyes midibusz Majoros Béla vezérigazgató elmondása szerint hiánypótló jellegű. Ilyen kategóriájú tömegközlekedési eszközt jelenleg Európában, de Kínában sem gyártanak sehol.

A közeljövőben próbaüzemre a Budai várba, illetve a Margitszigetre utazik a Szeghalmon gyártott CsM Urbanus midibusz. A Csaba Metál Zrt. által kifejlesztett jármű iránt Máltáról, Ciprusról, mi több, Irakból is érdeklődtek.

http://www.beol.hu/bekes/gazdasag/ma...ghalmon-232769

talendon está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 17th, 2009, 01:06 PM   #2
gramercy
hvorfor ikke

gramercy's Avatar

Likes (Received): 481

hát, hajrá
gramercy no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2009, 01:24 PM   #3
BND
Regisztrált felhasználó

BND's Avatar

Likes (Received): 176

Quote:
Originally Posted by talendon View Post
Egy automata váltó nem ártana bele, különben nehezen fog tudni érvényesülni a piacon. Nem hiszem, hogy városi forgalomra el lehet adni kézi váltós buszt Európában.
BND está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 17th, 2009, 01:31 PM   #4
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Quote:
Originally Posted by BND View Post
Egy automata váltó nem ártana bele, különben nehezen fog tudni érvényesülni a piacon. Nem hiszem, hogy városi forgalomra el lehet adni kézi váltós buszt Európában.
A linkelt oldalon olvasható:
"a CsM Urbanus midibusz vázszerkezete rozsdamentes acélból készült, lelke egy 140 lóerős, legkorszerűbb EURO 5 motor. Sebességváltója alapesetben hat fokozatú, szinkronizált mechanikus, de automata váltóval is megrendelhető. Futóművei Rába gyártmányúak, üzemanyagtartálya 160 literes."

"fogyasztása 100 kilométeren átlagosan 19-20 liter. Becsült értékesítési ára 30 millió forint."
Old May 17th, 2009, 02:17 PM   #5
venom6
Registered User

venom6's Avatar

Likes (Received): 315

És mikor várható, hogy ilyenek fognak futni a Várba és a Margitszigeten? Én elsősorban a várban látnám szívesen, mert a jelenleg futó kis buszok szétesnek! Volt, hogy utaztam rajta tavaly november körül és kiesett egy csavar valahonnan! Ezek viszonylag kicsi buszok és pont oda valóak!

A Margitszigeten azért nyáron nagy tömegek járnak strandolni, így szerintem akkor kevés lenne a befogadóképessége. Persze, ha 5 percenként jönne a következő busz akkor talán jó lenne, de nem biztos hogy gazdaságos lenne.
venom6 no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2009, 04:31 PM   #6
tersyxus
The downtown droid

tersyxus's Avatar

Likes (Received): 3

A karosszeria otletes es eladhato. Az elektronikat is ok gyartottak le?
Old May 17th, 2009, 04:40 PM   #7
gramercy
hvorfor ikke

gramercy's Avatar

Quote:
Originally Posted by venom6 View Post
És mikor várható, hogy ilyenek fognak futni a Várba és a Margitszigeten?

nono, előbb be kell szerezni a használt belga buszokat, az előbbrevaló mint a magyar ipar segítése
Old May 17th, 2009, 06:21 PM   #8
(HUN)RoGeR
MSc of Chem Engineering

Likes (Received): 68

Quote:
Originally Posted by venom6 View Post
És mikor várható, hogy ilyenek fognak futni a Várba és a Margitszigeten? Én elsősorban a várban látnám szívesen, mert a jelenleg futó kis buszok szétesnek! Volt, hogy utaztam rajta tavaly november körül és kiesett egy csavar valahonnan! Ezek viszonylag kicsi buszok és pont oda valóak!
Nem vagyok ettől a busztól egyelőre igazán elájulva. És kezdem azt érezni, hogy az ilyen "műhelybuszokkal" kezdünk átesni a ló túlolalára. Ott van a Volvora karosszáló Alfa, a Credo, mint nagy példányszámban gyártó buszgyár.
És akkor ott van az ARC, az MJT, a Plasma, a NABI is gyártott hazai piacra buszt, próbálkozott a Webasto, most már a Csaba Metál is.

Személy szerint szívesebben elnéznék egy S91-et vagy egy Credo BN9,5-et (Credo BN12 rövidebb tengelytávval). És állítólag az Alfa is épít Nissan illetve Volvo teherautó alvázra midit.
(HUN)RoGeR no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2009, 09:20 PM   #9
venom6
Registered User

venom6's Avatar

Likes (Received): 315

Quote:
Originally Posted by gramercy View Post
nono, előbb be kell szerezni a használt belga buszokat, az előbbrevaló mint a magyar ipar segítése
Végülis milyen igazad van! Én buta, hogy erre nem gondoltam
Remélem az állam nem támogatja az ilyen magyar busz projekteket!
venom6 no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2009, 09:41 PM   #10
(HUN)RoGeR
MSc of Chem Engineering

Likes (Received): 68

Quote:
Originally Posted by gramercy View Post
Nem értek teljesen egyet veled.

- Van jópár selejtérett Ik280 és Ik435, amiket SOS selejtezni kéne
- A BKV-nak nincs pénze új buszt venni miközben nem tud elég buszt kiadni
- Van n db van Hool, amit ténylegesen jó áron be lehet szerezni tűzoltás gyanánt
- Addig nem szabad a BKV-nak komolyabb buszbeszerzésben gondolkoznia, amíg nem biztosítja a karbantartás pénzügyi- és eszközfeltételeit, mert akkor az új buszok is ugyanarra a sorsra jutnak mint a Solarisok és a Volvok.

És a hazai buszipar több sebből vérzik a BKV szempontjából:

Alfa: Van egy kompatibilis szólójuk, de a midi és a csuklós is fejlesztés alatt áll. Debrecen lengyel csukikat kapott. Az összeszerelés minősége nem a legjobb.
ARC: Van szólójuk, csuklósuk, jó tulajdonságokkal, de nincs gyáruk, ahol nagyobb példányszámban gyárthatnának buszokat. Hiányzik a midi ARC.
Credo: Van midi, van szóló, van csuklós. Egyik se felel meg a BKV követelményeinek ezért most fejlesztik a "nagykerekes" modellpalettát. Az összeszerelés minősége talán a legjobb.
MJT: Most volt egy nyertes tenderük, de ezen kívül nem sokat hallunk róluk. Elvileg mindenük van, gyakorlatilag kétséges hogy egy nagyobb tenderen labdába tudnának-e rugni.
NABI: Az USA-nak gyárt karosszériákat, európai piaca nem túl nagy.
(HUN)RoGeR no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2009, 01:48 PM   #11
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Szerintem a nyár folyamán bukkanhatnak fel a Margitszigeten, de még csak néhány példány van belőle, ezért biztosan nem fog 5 percenként járni.

Legfeljebb a BKV kipróbálja, hogy jó-e neki.

Az elektronikát nem tudom, hogy ők gyártották-e le.

(HUN)RoGeR szerintem nem baj az, ha egyre több gyár kezd buszt gyártani. A piac úgyis kirostálja őket, amelyik nem megfelelő. Viszont gondolom nem azért fejlesztettek, hogy 1-2 műhelybusznál megálljanak.
Old May 20th, 2009, 09:33 AM   #12
Ubertino de Casale
Amor Patriae Nostra Lex

Likes (Received): 52

And what about Ikarus? It really ended and got in bankcruptcy?
Old May 20th, 2009, 09:37 AM   #13
RawLee
Registered User

RawLee's Avatar

Likes (Received): 234

Irisbus killed it for less competition.
RawLee no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2009, 09:37 AM   #14
gramercy
hvorfor ikke

gramercy's Avatar

the brand name belongs to a billionair, but they havent built any buses in a long time now

pretty much they put a fork in it
Old May 20th, 2009, 11:01 AM   #15
Ubertino de Casale
Amor Patriae Nostra Lex

Likes (Received): 52

a pity, it was a popular bus in Bratislava.. however it was old and very loud many times assisted when new buses (mainly polish shit Solaris Urbino) didn´t work..

almost 3000 people in Bratislava came to say goodbye..
http://www.youtube.com/watch?v=MOrLn2pmZxk
Old May 25th, 2009, 06:17 PM   #16
talendon
Registered User

talendon's Avatar

ÜVEGBETON+VEKLA

Az üvegbeton feltalálója, Losonczi Áron a Construmán tartott előadásán bejelentette, megszületett az üvegbeton „kistestvére”. A jogi procedúráknak azonban még nincs vége.

Három éves kálvária után tavaly októberben jogerős bírósági ítélet született arról, hogy a német HeidelbergCement AG jogtalanul bitorolta a csongrádi Losonczi Áron találmányát, az üvegbetont. A hosszadalmas pereskedés szerencsére nem állt a termék népszerűsítésének útjába. Készült már belőle alulról megvilágított térkő Stockholmban, bicikliútba épített világító kerékpárjelek Malmőben, lépcsőházburkolat a Mont Blanc tokiói üzletében, és kültéri emlékműfal egy louisianai veterántemetőben. Itthon a Corvinus Egyetemen recepciós pultjához, Pécsett az ókeresztény emlékeket bemutató Cella Septichora kapujához, valamint különböző cégek logófalaihoz rendeltek az üvegbetonból, melyet magánházakban is használtak. Volt, ahol a kert és a nappali közé került, hogy az este hátulról megvilágított növények a szoba falán keresztül is látszódjanak, de akadt, aki a fürdőszobájába építtette be. Az egyik legnagyobb durranás pedig még hátra van: a tervek szerint a World Trade Center emlékközpont meditációs szobáját a magyar találmánnyal burkolják majd.

Litracon pXL, avagy „műanyagbeton”?

A Litracon, mely a fény 3 százalékát engedi át, a feltaláló szerint akkor a legszebb, ha természetes fénnyel világítják meg, de olyan bútorokat is készítenek belőle - például a Litra Cube asztali lámpát - ahol a villanykörtéé a főszerep. Az üvegbeton kistestvére Losonczi Áron szerint még ennél is több funkcióra lesz alkalmas. Az új termék Litracon pXL névre hallgat, ötlete 2007 elején született, s a Litracon történetéből tanulva, már le is védették a szabadalmat. Lényege, hogy az optikai szálak helyett speciális transzparens műanyagot használnak, melyeket pixelszerűen helyeznek el a betonban, s innen ered az elnevezése – pXL - is.

Akár tízszer olcsóbb lehet az új találmány

A Litracon pXL egyik előnye, hogy míg a Litracont maximum 30x60 cm-es méretben tudják előállítani, addig ebből akár 4 méteres elemeket is lehet gyártani. A műanyag színezhető, így különleges fényhatások érhetők el, s nem utolsósorban jóval olcsóbb lesz az üvegbetonnál. Bár a Litracon csak 5 százalékban tartalmazza a méregdrága német optikai szálat, az az ár 60 százalékáért felelős. A 25 mm vastag Litracon 194 000, míg a 200 mm-es 900 000 forintba kerül négyzetméterenként. Ezzel szemben a Litracon pXL négyzetméterára 100 000 forint alatt alakul majd.

Még titok a gyártó neve

Az előregyártott, vasalt panelekből készülő, 6-10 cm vastagságú Litracon pXL csiszolt, zsaluzott, polírozott és mosott felülettel is kapható lesz nyártól. A feltaláló az új anyagból többféle bútort, például dohányzóasztalt és ülőkét is készített már. Losonczi Áron reményei szerint az üvegbeton és a Litracon pXL nem egymás ellen, hanem egymás mellett dolgoznak majd; mivel esztétikai különbség van közöttük, a luxuskategóriát továbbra is a Litracon képviseli, míg a pXL a nagyobb felületű alkalmazást teszi lehetővé. Az új találmányt egyébként mérete miatt ipari technológiával, és nem a csongrádi „háziüzemben” kívánják előállítani, de a gyártó neve egyelőre titok.

Összefognak a VEKLA-val

A jogi procedúrák azonban még nem zárultak le a Litracon körül. Losonczi Áron elmondta, egyelőre nem döntötték el, hogy kérnek-e kártérítést a HeidelbergCement AG-től, s ha igen, mennyit. A feltaláló azt is elárulta, rajtuk kívül egy másik cég is forgalmaz üvegbetont, de velük hamarosan megegyeznek. Emellett a közeljövőben összefogást terveznek a másik nagy sikerű magyar találmány, azaz a VEKLA feltalálójával, Veres Klárával. A közös marketing mellett Losonczi Áron szerint az is elképzelhető, hogy a két anyag, azaz a Litracon és a Habiten konkrét kombinációját kísérletezik ki.

http://hirlevel.ingatlan.com/iread/8654

http://www.vekla.hu/

Mindkét feltaláló Magyarországon kívánja hasznosítani találmányát
Old May 25th, 2009, 06:22 PM   #17
RawLee
Registered User

RawLee's Avatar

Átlátszó vályogház! Nem is lenne több valóságshow...
Old May 25th, 2009, 06:28 PM   #18
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Veres Klára, a VEKLA anyag feltalálója:

Leírásomra a 2009. január 08.-án megjelenő cikkre történő néhány negatív megnyilvánulás késztet. Bízom abban, hogy a gondolataim mindenkinek választ adnak kételyeire és vélelmeire. München egyik szállodájának 305-ös szobájában születnek gondolataim. Olyan felemelő érzésnek lehetek a birtokosa mély csend és nyugalom mellett, amelyről nagyon sok ember álmodik.

Előző sorok mellett készülök a holnapi müncheni vásárra. Nem lehet tudni, hogy mi következik majd az után, de az biztos, hogy elégedett, magabiztos magyar polgárként képviselem valamennyi munkatársammal hazánkat.

Nagyon hosszú, rögös utakat megtéve jutottunk el idáig. Magamra egyszerűsítve szilánkon keresztül, cipő nélkül tettem meg az utat. Sok seb keletkezett testemen és lelkemen, amelyet csak az elkövetkező évek gyógyíthatnak be azzal, hogy magukénak tekintik a szabadalom tartalmát, és azon lesz mindenki, hogy az emberek szolgálatára állítsák. A szabadalom tárgya, a Habiten anyag 15 évi kutatás eredménye.

Előzményként tudni kell azt, hogy édesapám, Veres Zoltán templomfestő és restaurátor volt. Hazánk egyik legnevesebb mesterei közé sorolták. 1956 után kisiparosként tevékenykedett. A családnak megteremtett minden lehetőséget a biztos anyagi háttér melletti életre.

Kisiskolás kislányként szívesen működtem közre az anyagok keveréseiben. Ki az, aki nem, hiszen ez az a kor, amikor úgy csinálunk, mint az édesanyánk, főzünk, mosunk, babával játszunk anyaként. Az anyagkeverés sorozata kiváltotta azt, hogy a konyhában is kivegyem a részemet, amely során egyes ételek íze, állaga, színe stb. más lett, mint a szokványos. Az ételek egyediségére való törekvés a mai napig meg is maradt.

Amikor szakmát kellett választani, édesapám kizárólagosan egy szakmát engedett megtanulni, ez pedig az építészetre irányult. Matesz Béla igazgatóm sokat tudna rólam mesélni, és nem utolsó sorban édesapámról, aki annyira megszeretett, hogy a mai napig tartjuk a kapcsolatot az mellett, hogy igen lelkesít egy közös sikertörténetről szóló könyv megírására.

A tanulmányaim befejezését követően az édesapám hozzájárulásával a kazincbarcikai, majd a miskolci Ingatlankezelő Vállalatoknál sajátítottam el az építőipar fortélyait.

1980-as évektől már édesapámmal és öcsémmel Németországban dolgoztunk sok éven keresztül. A kivitelezések során ismertük fel azt, hogy az építmények szigetelése nem megfelelő anyagokkal történik. Akkor már édesapám súlyos beteg volt. Németországban megfázott. Annyira a munkának élt, hogy az egészségére sem volt tekintettel. 1997. febuár 17-én meghalt.

Az anyag kutatása, már kezdeti stádiumában volt, de semmiképpen sem volt még akkor arra alkalmas, hogy megfeleljen az elvárásoknak. Édesapám halálának kiheverésére évekre volt szükségem, miközben az anyag kutatását végeztem otthonomban kialakított alkalmas körülmények mellett. Az mellett, hogy igyekeztem a fizika és kémia tanulmányaimat hasznosítani, évről-évre tökéletesedett az anyag.

2001. évben bekapcsolódott a munkába Kubányi Zoltán, akivel később házasságot kötöttem, majd Monostori György és a fiam Soós Zoltán. A férjem 2006. június 06.-án elhunyt agybénulásban. A haláleset még jobban megviselt, mint az édesapám halála, hiszen alig hevertem ki az egyiket, követte a másik.

A férjem elvesztése a tragédia mellett azért is sújtott teljes mértékben, mert ő volt az egyedüli, akit beavattam az anyag keverés titkainak egyes részeibe, az mellett, hogy sokan abban a tudatban voltak, hogy ő a feltaláló, ez okból döntöttem úgy, hogy a recept teljes titkosságát megtartom, mert ezen múlik a kezeim között történő megtartása természetesen a receptet közjegyzői letétbe helyeztem, hogy bármi is történne velem az életben, utódaim folytathassák. A férjem elvesztését követően a fiam került olyan korba, hogy rábízhattam mindazt, amit az elhunyt férjemre.

A Habiten anyag tökéletességéig Soós Zoltán fiammal jutottam el. Segítőnk Monostori György volt, aki maximális tudását nyújtotta az mellett, hogy Lovas településen történő referenciaépítést ő irányította, és gyártotta le a szükséges termékeket a fiammal együtt. Évek teltek el közben, számtalan befektetői megkeresés különböző államokból.

2008. áprilisában a Construma bajorok által rendezett estén mutatta be Csáki Emma piackutató munkatársam Bilinszky Ferencet, akivel négy hónapon át több száz szakmai e-mailt váltottunk a negyedik hónap után már kezdtem az felé mozdulni, hogy befejezem a találmány gyakorlati megvalósítását. Azt éreztem, hogy az addig befektetett saját forrásomat pénznyelő automatába dobáltam, eredménytelenül.

2008. augusztus végén Bilinszky Ferenc jelezte felém, hogy van magyar befektető. Többszöri írásos kérésének tettem eleget azzal, hogy utolsó lehetőséget adva mindkettőnknek, elfogadva az ebédmeghívásukat, találkoztam a BEFEKTETŐ-vel. Abban a pillanatban, hogy megláttam, és utólag az ő elmondása alapján, ő is hasonlót érezve, tudtuk, hogy a találmányt együtt a közben kialakult szakmai teammel megvalósítjuk.

Szakmai team valamennyi tagja magyar állampolgár. Mindannyian szeretjük hazánkat, és mi arra esküdtünk, hogy a találmány hasznosítását az ország jobbítására fordítjuk.

Mindezt megelőzte 2007. évben a Valdeal Zrt. által rendezett nemzetközi találmány verseny. Sikerült bejutnom a 200 legjobb közé több fordulós selejtezés után. Aztán feleződtek a találmányok. Ami megmaradt bennem, hogy a Valdeal Zrt. fordulóin történő eligazítás során az igazgató azzal kezdte, hogy a fele feleslegesen van itt. Tudtam, hogy a Vekla szabadalom, az Isten ajándéka és az a legjobbak között kell hogy legyen… és ott is voltam… és több ország képviselői előtt tartott angol nyelvű előadást követően az angol felállt és állva tapsolt, és követték a többiek… már akkor tudtam, hogy olyan dolog van a kezeim között, amit nem adhatok el senkinek, azt az országnak, polgárainak kell a szolgálatába adnom… és ezt így gondolom jelen soraimmal és ezt fogom gondolni holnap és azt követően is.

Ez a termék Magyarország terméke. Itt születtem, itt tanítottak meg a jóra, a szeretetre, az igazságra, Isten tiszteletére tanítóim, tanáraim. Meghallom a Szózat c. verset, nem tudom könnyek nélkül meghallgatni… gyermekkoromban sok rendezvényen szavaltam, sok versenyt meg is nyertem… és nem felejthetem el Radnóti Miklós, Nem tudhatom… című versét. Az a vers adott egész életemben erőt a kitartó munkához. Nekem Magyarország mit jelent? Nekem szülőhazám… belőle nőttem én, mint fatörzsből gyönge ága, és remélem testem is majd e földbe süpped el.

http://www.vekla.hu/index.php?option...id=183&lang=hu
Old May 25th, 2009, 06:31 PM   #19
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Quote:
Originally Posted by RawLee View Post
Átlátszó vályogház! Nem is lenne több valóságshow...
Pl, az átlátszó téglából megcsinálhatnának Budapesten is egy teret alulról megvilágítva. Pl. a Főutca program keretében. Esténként milyen hangulatos lenne... Miért nem használjuk ki tehetségünket?
Old May 25th, 2009, 06:40 PM   #20
RawLee
Registered User

RawLee's Avatar

Mert nagyon drága?

"200 mm-es 900 000 forintba kerül négyzetméterenként."

De pl a 4-es metrónál el tudnám képzelni...

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules