daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Cestovna infrastruktura

Cestovna infrastruktura Motorways, expressways, and other state routes

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 8 votes, 5.00 average.
Old February 21st, 2012, 11:54 AM   #6941
Puležan
Registered User

Puležan's Avatar

Likes (Received): 394

Quote:
Originally Posted by trubilo View Post
Na izlazu iz tunela na istarskoj strani piše "free exit", a onda te ćapaju tamo oko Lupoglava za 28 kuna.
Si siguran da ipak ne piše "slobodan prolaz/no peage", kao na mjestu nekadašnjih naplatnih kućica na Mirni? To ipak mijenja smisao http://img198.imageshack.us/img198/4264/dsc03522u.jpg
Puležan no está en línea  

Sponsored Links

Old February 22nd, 2012, 06:56 PM   #6942
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Likes (Received): 12346

AUTOCESTA RIJEKA-ZAGREB POVEĆALA PRIHODE, NO VELIKI DUGOVI OVE TVRTKE OSTAJU PROBLEM ZA VLADU

Dokapitalizacija ARZ-a rješava prezaduženost

Bilo bi to svojevrsno obeštećenje za izgradnju riječke obilaznice, koja ne donosi nikakve prihode, jer nije pod naplatom, pa se ARZ morao zadužiti za oko 350 milijuna eura kako bi obilaznicu izgradio i nepotrebno platio proširenje koncesijskog područja

U prošloj godini na »Autocesta Rijeka-Zagreb« ostvarila je porast prihoda i prometa na svim dionicama u nadležnosti ove državne tvrtke, te su po prvi put nakon trogodišnjeg negativnog trenda prihodi porasli po stopi od gotovo 5 posto. Ukupno je od cestarine uprihodovano 471,3 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju prošle godine iz istog izvora priliv bio 448 milijuna kuna. Slične brojke zabilježene su i u prometu, pa je na dionicama ARZ-a pod naplatom prošle godine prošlo ukupno 19,04 milijuna vozila (18,28 milijuna prošle godine).
Kada se uzme u obzir prosječni godišnji dnevni promet vozila (PGDP), koji je i najreferentniji podatak za sagledavanje isplativosti autocesta, brojke pokazuju kako je svakog dana na relaciji Rijeka-Zagreb prolazilo 18.477 vozila, što je i više nego zadovoljavajući kriterij ukoliko se uzme u obzir da se kao donja granica isplativosti izgradnje neke autoceste uzima PGDP od oko 13.000 vozila.

Traže se rješenja

Svejedno, jedan od ozbiljnih problema nove Vlade jest prezaduženost ARZ-a, koji nema dovoljno vlastitih sredstava i prihoda da bi već ove godine mogao samostalno podmiriti sve obveze. Do kraja godine na naplatu dolazi oko 87 milijuna eura kredita, a naredne godine više od 100 milijuna eura, pa su zbog toga u tijeku konzultacije na relaciji ARZ-Ministarstvo financija u kojima se pokušava pronaći dugoročno održivo rješenje.
Ideja o produženju koncesije o kojoj je pisao naš list još uvijek je aktualna, ali se sada ipak procjenjuje da ta mjera možda i neće biti dovoljna, jer je Zakonom o koncesijama predviđeno maksimalno trajanje koncesije od 40 godina, što znači da bi ARZ mogao dobiti produženje za maksimalno 7 godina i 1 mjesec. Zbog toga se razmišlja i o opciji izmjene zakona u tom dijelu kako bi ARZ mogao dobiti dovoljno prostora za refinanciranje kredita i stvaranje dugoročnih uvjeta za realizaciju novih investicija. To je još uvijek puno prihvatljivije od nekih drugih prijedloga o kojima se raspravlja. Između ostalog je riječ o tome da ARZ možda može ući u krug cestovnih tvrtki, koje ubiru udio iz svake litre prodanog benzina, gdje Hrvatske ceste i Hrvatske autoceste prihoduju po 60 lipa od svake prodane litre. Kalkulacije govor da bi ARZ godišnje prihodovao dodatnih oko 200 milijuna kuna ukoliko bi dobili udio u trošarini goriva u iznosu od 10 lipa, što i ne bi bilo preveliko opterećenje građana Hrvatske da upravo nije u tijeku novi val divljanja cijena goriva. Opcija o povećanju cestarine između Rijeke i Zagreba teoretski je također moguća pogotovo u kontekstu argumenta da je ARZ-ova cestarina jeftinija za gotovo 50 posto u odnosu na autocestu Zagreb-Macelj, koja je također izgrađena po koncesijskom modelu. Međutim, to bi tek bio dramatičan potres, koji bi sigurno izazvao val nezadovoljstva građana, pa je malo vjerojatno da bi Vlada mogla dozvoliti rast cestarina. Puno izglednije zvuči opcija dokapitalizacije ARZ-a od strane države kao svojevrsnog obeštećenja za izgradnju riječke obilaznice, koja ne donosi nikakve prihode, jer nije pod naplatom, pa je ARZ morao zadužiti se za oko 350 milijuna eura kako bi obilaznicu izgradio i nepotrebno platio proširenje svog koncesijskog područja. Država upravo u tome ima interes i logično opravdanje da eventualno dio dugova ARZ-a proglasi javnim dugovima kako bi njihovo vraćanje preuzela na sebe.

Ništa prije 2020.

ARZ je proširenjem koncesije dobio naplatu na još dva objekta, koji nažalost nisu previše isplativi, što potvrđuju i iskazani rezultati u prometu i prihodima prošle godine. Riječ je o autocesti Rupa-Rijeka dužine svega 15-tak kilometara, koja je upravo zbog takve dužine prilično nerentabilna i daleko manje prometno iskorištena, što potvrđuje i prošlogodišnji PGDP od svega 7.239 vozila, koji je gotovo tri puta manji od intenziteta prometa na autocesti Rijeka-Zagreb. Zbog toga se dionica Rijeka-Rupa opravdano može smatrati prerano izgrađenom, jer ta investicija ne može biti u punoj mjeri opravdana sve dok se na graničnom prijelazu Rupa ne izgradi i nastavak autoceste u Sloveniji na planiranom koridoru prema Postojni. Iako je proteklo više od 5 godina od otvaranja hrvatskog dijela koridora, koji bi u budućnosti morao biti i dio autoceste Rijeka-Trst, Slovenci ni danas nisu riješili pitanje svojih planova, pa tako još uvijek nije poznato ni kada bi se autocesta Rupa-Postojna mogla graditi, a kamoli kada bi cijeli projekt mogao biti završen. Jednom kad se to i dogodi, a gotovo je sasvim izvjesno da to neće biti prije 2020. godine, prometni spoj Rijeke i Trsta ići će obilaznim, a na najbližim mogućim putem, jer je koridor preko Postojne oko 40 kilometara duža od južnije trase. Dotad će i prihodi autoceste Rupa-Rijeka biti manji od troškova održavanja i same naplate.
Osim dviju autocesta u nadležnosti ARZ-a nalazi se i Krčki most, koji je također specifičan, jer je s godinama potrebno sve više ulagati u njegovo održavanje, što direktno utječe na smanjenje profitabilnosti mosta. U prošloj godini preko mosta je prošlo oko 1,8 milijuna vozila, što je također značajno povećanje u odnosu na 1,73 milijuna vozila iz 2010. godine. Riječ je u stvari o vrlo dobrim brojkama, koje potvrđuje i prosjek dnevnog prometa, pa je tako svakog dana na Krk preko mosta odlazilo i dolazilo 9.910 vozila. Nažalost, godišnji prihodi od naplate mosta koji godišnje premašuju svotu od 30-tak milijuna kuna sve više odlaze u popravljanje konstrukcije nagrižene udarima vjetra i soli u čemu se mora računati da će i ti troškovi u budućnosti biti sve veći.

Razmišljanja o novom mostu

Troškovi održavanja Krčkog mosta u budućnosti bi mogli biti sve veći, što je jedan od razloga zbog kojeg se razmišlja o potrebi gradnje novog Krčkog mosta, koji bi također mogao biti u nadležnosti ARZ-a. Naravno, to će biti moguće samo pod uvjetom da država pronađe način za sanaciju ove državne tvrtke i omogući joj dugoročnu financijsku stabilnost.

http://novine.novilist.hr/Default.as...3286328592863T
Old February 24th, 2012, 01:38 PM   #6943
vojo
Registered User

vojo's Avatar

Likes (Received): 84

Evo, dok se razmišlja o novom mostu da cijenjeno čitateljstvo obavjestim da su jučer nastavljeni radovi na rotoru na ulazu u Omišalj - za početak su ponovno postavili semafore, ali nadam se da neće dugo, barem do početka sezone ....

Vojo
Old February 24th, 2012, 07:15 PM   #6944
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Likes (Received): 3323

super, semafori, to zato jer sutra idem na trajekt, pa da zakasnim. Hvala na informaciji
misipile no está en línea  
Old February 24th, 2012, 08:46 PM   #6945
geor
Registered User

Likes (Received): 4

Još jedan biser na A7. Zabilježeno na obilaznici:

http://www.youtube.com/watch?v=3sEjhneWODs

Last edited by geor; February 25th, 2012 at 05:20 PM.
geor no está en línea  
Old February 24th, 2012, 10:27 PM   #6946
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

idiot, zalim sto ga nije ovaj kamion s labudicom pogodio. I onda ce opet reci da su problem oni koji idu 100kmh u pravom smjeru, zar ne?

Uglavnom, takve treba streljati za primjer drugima, vjerujem da nikome ikad vise ne bi palo tako nesto na pamet.
Old February 26th, 2012, 03:33 PM   #6947
yogiri
yogiRi

Likes (Received): 8

Ma stvarno je malo ga ubiti. Ovo nije niti pogreška da si se prevario kod ulaska na zaobilaznicu, ovo je čisto luđaštvo i slažem se sa misijem.
yogiri no está en línea  
Old February 26th, 2012, 10:20 PM   #6948
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

a sto da kazem, danas sam kod Vrata Jadrana (smjer Diracje-Rupa) po predivnim vremenskim uvjetima "projurio" nekih 140kmh u lijevoj traci, kao i par drugih auta, u desnoj su isli cca 100-110. Iz kolone se izdvojio Mercedes, nova C klasa i poceo me pratiti, kako je bilo dosta auta, nisam gledao, kad sam ga primjetio da me prati, bilo je kasno, vratio sam se u desnu traku, on zamnom, ja lijevo, on opet, tad sam opet desno, prikocio, onda je poceo zmigati i na prvom skretanju, stop. Sluzbeno: 127kmh, sto je tisucu kuna.

OK, priznajem, vozio sam 127 tamo gdje pise 90, prakticki na autoputu, nisam nikoga ugrozavao, nisam divljao... i dobio takvu kaznu. Dok sam cekao da mi ju napise, pored nas je projurilo "mojom" brzinom jos 30ak auta. Nebitno je sve to. Poanta je: zastrasujuca cinjenica je da ce gospodin s Cavli dobiti vrlo slicnu kaznu mojoj (citaj: novcana kazna, eventualno neki glupi bod koje ionako nitko ne broji), a on je svjesno i namjerno htio ubiti nekoga. A ja samo malo brze od nelogicno postavljenih znakova proci dio jako dobre prometnice. I, tko je tu lud? (retoricko pitanje)

Naravno, nastavio sam jednakom brzinom dalje, i na povratku isto tako, uvijek cu tako voziti po obilaznici, prema svojoj savjesti, uvjetima kolnika, gustoci prometa, vremenskim uvjetima. A onda ce se naci ovakvih pametnjakovica (nije prvi!!) koji samo cekaju da ubiju nekoga.. i da ubije mene: naravno, ja bih bio kriv, jer sam isao 30kmh brze od znaka?

Zabrinjavajuca cinjenica je da po obilaznici (koja ima doslovno profil autoputa, Rujevica-Diracje) moram voziti 90kmh, dok isto toliko mogu voziti bilo gdje od Bakra do... Dubrovnika, po D8 (osim kroz mjesta), gdje ima pjesaka, setaca, biciklista, kamikaza, cuvara koza... o drzavo, jadna li si, kakvi te idioti vode.

Eto toliko, uglavnom: uz Audi A4 (crni) i Hondu Accord (tamno-sivu) cuvajte se i Mercedes C (srebrni, RI-XXX-SL registracije)
Old February 26th, 2012, 10:59 PM   #6949
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

hebi ga,ja baš pazim na zaobilaznici,pogotovo kada prolazim pored spomenutih modela auta.

U pravu si da nema logike kada možeš zavojitom cestom ići 90 i autoputom s istom brzinom,sve je dobro dok je ne smanje na 60 kako planiraju,tek će se onda puniti proračun zapanjujućom brzinom
Old February 27th, 2012, 09:48 AM   #6950
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

i ja pazim na sve, al ovaj Mercedes me zeznuo, nisam uopce imao pojma da je i on u tome. Ali eto, moraju nekako platiti ratu leasinga
Old February 27th, 2012, 12:42 PM   #6951
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Par fotki s viadukta Anđeli

Old February 27th, 2012, 12:44 PM   #6952
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

2.dio s Anđela

Old February 27th, 2012, 06:09 PM   #6953
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

Likes (Received): 1158

što se točno radi na Anđelima? vidim da se i kopa
Old February 27th, 2012, 07:18 PM   #6954
geor
Registered User

Quote:
Originally Posted by gorgoroth View Post
Zašto je izgreban asfalt na mostu na Riječini
Ako se ne varam, nitko nije odgovorio gospodinu, zašto je asfalt izgreban. Naime, asfaltni kolnik se može izgrebati radi više razloga, no najviše se grebe zbog zadržavanja vodenog sloja na prijelazima rampi kod uzdužnog vitoperenja. Znači, kada poprečni nagib prelazi sa jedne na drugu stranu kolnika, obično iz jednog u drugi zavoj, u sredini ostaje poprečni pad od O% koji zadržava vodu. Zadržavanje vode na kolniku sa velikim brzinama ima za posljedicu veći broj izletanja vozila. AC A6 je sve svoje o% poprečne presjeke izgrebala (izfrezala) tako da na tim mjestima više nema prometnih nezgoda kao ranije. Drugi razlog zbog čega se freže je skretanje pozornosti na prekoračenje brzine ili na nedovoljan razmak. Sve ovisi što se projektnim rješenjem htjelo sugerirati vozačima. Postoji i opcija za duže dionice otvorenih autocesta da se na mjestima na kojima vozači najčešće zadrijemaju, postave vibro trake ili ovakve izgrebane površine. Ne grebe se po voznim trakama nego na površinama koje su uz vozne trake. Znači, svaki prelazak preko pune rubne linije izaziva vibracije i buđenje.
geor no está en línea  
Old February 27th, 2012, 07:23 PM   #6955
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Sve je to meni jasno,samo što na postojećem djelu nema potrebe ni za jednim od toga što si napisao.Znači u središtu grada(nitko neće zadrijemati) ispred semafora.......
Old February 27th, 2012, 07:26 PM   #6956
geor
Registered User

Quote:
Sve je to meni jasno,samo što na postojećem djelu nema potrebe ni za jednim od toga što si napisao.Znači u središtu grada(nitko neće zadrijemati) ispred semafora.......

Možda asfalt ima mali koeficijent trenja, što može biti još jedan razlog za grebanje.
geor no está en línea  
Old February 27th, 2012, 07:40 PM   #6957
roader
Registered User

roader's Avatar

Likes (Received): 484

Quote:

To se radi zbog sigurnosti prometa tj.izlizanog asfalta jer jeftinije je isfrezati dionicu od 1 km nego ju preasfaltirati ili u još gorem slučaju postaviti mikroasfalt koji su naravno puno puno skuplji.Napomena:To se može raditi samo na asfaltu di je debljina minimalno oko 8cm jer se isfreza tih oko 2 cm.
Inače kad se to isfreza posebno na vapnencu(Istarska Županija)za 2-3 godine cesta je JOŠ VIŠE KLIZAVIJA nego prije no što su ju isfrezali
roader no está en línea  
Old February 27th, 2012, 08:30 PM   #6958
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

Likes (Received): 1158

to "frezanje" zna biti izrazito neugodno. npr. neki genijalac se sjetio da time može eliminirati kolotrage na A4 kod Popovca pred 3 godine. to frezanje je izvedeno neravno, freza je vijugala. i onda kad se voziš si ko po tračnicama, vijugaš skupa s frezaturama. osim što je neugodno, krajnje je opasno pri višim brzinama. (sad se to sve izlizalo pa više ne baca, a nešto su i preasfaltirali)
Old February 27th, 2012, 09:31 PM   #6959
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Ali su isfrezali dvadesetak metara i to kao horizontalne pruge,novosagrađena dionica d-404 kod poslije skretanja za Brajdicu u smjeru centa,nema mi nikakve logike,mislio prvo da nisu kakvi brojači prometa...
Old February 27th, 2012, 09:31 PM   #6960
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Quote:
Originally Posted by x-type View Post
što se točno radi na Anđelima? vidim da se i kopa
Mislim da se radi novi čvor,prema Veprincu i ostalim okolnim mjestima

Closed Thread

Tags
zaobilaznica