daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Reply

Thread Tools
Old June 28th, 2009, 09:25 PM   #1
Lysy
little idiot

Lysy's Avatar

Likes (Received): 61

[Gdynia] Co zobaczyć w 4 dni?

W związku z planowanym na najbliższe dni (2-5 lipca) najazdem na Gdynię spowodowanym co najmniej dwiema dużymi imprezami wątek może być przydatny nie tylko dla mnie.
A więc: co zobaczyć?
Ja jadę na festiwal, więc w grę wchodzą jedynie przedpołudnia. Którędy się powłóczyć, gdzie zaglądnąć, co zobaczyć, aby wchłonąć jak najwięcej atmosfery miasta?
Nie interesują mnie muzea, oceanaria. Interesują mnie ulice, place, parki. Lata 20., lata 30.

Sponsored Links

Old June 28th, 2009, 10:17 PM   #2
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 148

Jeśli interesują cię tylko i wyłącznie typowo turystyczne miejscówki to oczywiście polecam m.in. :
-Całe Molo Południowe (Kafejki/Puby/Główny Deptak/Deptak przy Basenie Jachtowym...)
-Plaża i okolice/Bulwar ciągnący się od centrum do prawie Redłowa/Kontrast i inne w okolicy)
-Orłowo i Okolice/Klif Orłowski
-Kamienna Góra (Punkt widokowy/Park na Kamiennej Górze)
-Świętojańska/10 Lutego
-Okolice Ul.Polskiej - przy Kapitanacie Portu (Świetne widoki na cały port)
-CH Batory

W Gdyni jest dużo ciekawych miejsc do zwiedzania - to są te najpopularniejsze.Oczywiście jeśli chcesz przyjechać by poszukać również bardziej nietypowych i nieznanych dla typowego turysty rejonów lub szukasz ciekawych spotów do zdjęć to jest jeszcze cała masa ciekawych miejsc.Mam pełno zdjęć z najróżniejszych rejonów Gdyni zarówno zadbanych jak i zaniedbanych.Może sprecyzuj czy bardziej jesteś typowym turystą (jeśli tak to lista jest jak najbardziej kompletna i dobra) czy może szukasz ciekawych nietypowych miejsc dla zwykłych przyjezdnych (jeśli tak to daj znać pokażę ci parę takich miejsc na fotkach.)
Ps.Szkoda , że nie interesuje cię Gdynia np. wieczorem bo oprócz Opener'a warto wybrać się wieczorem na zlot żaglowców który ostatnio był w 2003 - świetny widok , gwarantuję!
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2009, 11:00 PM   #3
gdynianin8
Registered User

gdynianin8's Avatar

Problemem moze byc komunikacja-Heineken jest na totalnym zadupiu, co prawda bedzie zorganizowana komunikacja tylko do obslugi osob udajacych sie na festiwal, ale jako, ze w tym samym czasie sa 2 wielkie imprezy to przemieszczanie sie z dzielnic polnocnych (czyli z okolic festiwalu) w kierunku centrum bedzie horrorem....
Old June 28th, 2009, 11:10 PM   #4
MichałT
Registered User

Likes (Received): 1079

Jeśli interesują Cie lata 20 i 30 to polecam (koledzy z Gdyni chyba się nie obrażą), oczywiście jak znajdziesz czas (25 min. SKMką z Gdyni) osiedla z tych lat w Gdańsku - Strzyżę (przy przystanku SKM Gdańsk Zaspa) oraz starą Zaspę (przy przystanku Gdańsk Politechnika). Surowy modernizm w klimacie tamtych lat. Oba miejsca można zwiedzić tramwajami które je eksplorują dość dogłębnie.
MichałT no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2009, 11:14 PM   #5
fochman
Kolega Józefa Bąka

fochman's Avatar

Ten filmik powinien pomóc

Do tego jeszcze ciekawy folder:

Cz. 1 http://www.gdynia.pl/g2/2008_07/20160_fileot.pdf

Cz. 2 http://www.gdynia.pl/g2/2008_07/20161_fileot.pdf

Więcej info turystycznych na stronach:

http://www.gdynia.pl/wypoczynek/info...241_50517.html

http://www.gdynia.pl/wypoczynek/info...241_50624.html

Parę fot prezentujących w/w miejsca - (c) gdynia.pl:

Skwer Kościuszki

Świętojańska

Muzeum Miasta Gdyni

Droga na Bulwar

Marina i Plaża Śródmieście

Orłowo

Wątek foto Tygrysa:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=747884
fochman no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2009, 11:17 PM   #6
skansen
Lover Silesia

skansen's Avatar

Likes (Received): 751

Quote:
Originally Posted by fochman View Post
A mój, a mój!? http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=862887
Obcowanie ze mną zawsze było, i także dzisiaj jest, dosyć trudne dlatego, iż z reguły dążę do dyskusji, starcia, staram się prowadzić rozmowę w ten sposób aby była ryzykowna, czasem nawet nieprzyjemna, żenująca, niedyskretna, gdyż to wciąga w grę osobowość zarówno moją, jak mego partnera. Rozmowa uprzejma, spokojna, delikatna, taka jaką się zwykle uprawia w kołach literackich, wydawała mi się zawsze czymś śmiertelnie mdłym i niegodnym ludzi bardziej rozbudzonych pod względem duchowym. [Gombrowicz W., 1961 r., Wspomnienia polskie]
skansen no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2009, 12:01 AM   #7
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Likes (Received): 227

Quote:
Originally Posted by thomas_zul View Post
Jeśli interesują cię tylko i wyłącznie typowo turystyczne miejscówki to oczywiście polecam m.in. :
-Całe Molo Południowe (Kafejki/Puby/Główny Deptak/Deptak przy Basenie Jachtowym...)
-Plaża i okolice/Bulwar ciągnący się od centrum do prawie Redłowa/Kontrast i inne w okolicy)
-Orłowo i Okolice/Klif Orłowski
-Kamienna Góra (Punkt widokowy/Park na Kamiennej Górze)
-Świętojańska/10 Lutego
-Okolice Ul.Polskiej - przy Kapitanacie Portu (Świetne widoki na cały port)
-CH Batory
Przepraszam, że się tak przyczepię, ale co na dziś dzień jest interesującego w Batorym żeby polecać jakoś specjalnie?
cichy87 no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2009, 12:04 AM   #8
Lysy
little idiot

Lysy's Avatar

Likes (Received): 61

Raczej jako nieturysta niż turysta, tak wolałbym chodzić i to zobaczyć.
Kto projektował Muzeum Miasta Gdyni?
Dzięki za propozycje, proszę o jeszcze.
Old June 29th, 2009, 07:31 AM   #9
el_barto
Registered User

Likes (Received): 6

Na tych zdjęciach od fochmana Gdynia prezentuje się niesamowicie ! Nie wiem jak kolega Lysy od nich samych nie zechciał zostać turystą w tym mieście
el_barto no está en línea   Reply With Quote
Old June 30th, 2009, 03:40 PM   #10
hym23
slash

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Lysy View Post
W związku z planowanym na najbliższe dni (2-5 lipca) najazdem na Gdynię spowodowanym co najmniej dwiema dużymi imprezami wątek może być przydatny nie tylko dla mnie.
Ja jadę na festiwal, więc w grę wchodzą jedynie przedpołudnia. Którędy się powłóczyć, gdzie zaglądnąć, co zobaczyć, aby wchłonąć jak najwięcej atmosfery miasta?
Nie interesują mnie muzea, oceanaria. Interesują mnie ulice, place, parki. Lata 20., lata 30.
Je żeli Cie interesuje modernizm to znajdziesz go w centrum Gdyni ul. Świętojańska, 10 Lutego, Starowiejska ale i poboczne uliczki. Generalnie na każdym kroku w całym centrum Gdyni można się natknąć na modernizm. Oczywiście są też i miejsca gdzie turysta nie dojedzie gdzie są fajne
budynki modernizmu jak Akademia Morska, Akademia Marynarki Wojennej, Dworzec Morski itp.. niemniej w Twoim przypadku podaruj sobie je. Są w różnych miejscach Gdyni a ty masz mało czasu a Gdynia będzie cała zakorkowana.
hym23 no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 09:19 AM   #11
popz
dope on rope

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Lysy View Post
w tych dniach to akurat atmosfery gdyni raczej nie zaznasz, zjedzie sie taka masa ludzi ze pewnie bedzie to bardziej jarmark przypominalo.

ze swojej strony polecam spacer trasą swiętojańska, kamienna góra, skwer kosciuszki, marina, plaza srodmiescie, bulwarem do konca i dalej scieżką po nadmorskich klifach do orłowa, tam na molo, a jesli sil wystarczy to do sopotu, mysle ze w 4-6h sie zamkniesz, licząc że po drodze zrobicie jakieś przystanki na jedzonko (tawerna orłowska wydaję się być dobrym miejscem na rybkę) i obowiązkową kąpiel morską.

nie pytales o takie atrakcje, ale moze innych zaciekawi - SCENA LETNIA TEATRU MIEJSKIEGO W GDYNI - http://www.teatrgombrowicza.art.pl/ polecam gorąco, akurat mają premiere procesu kafki, nic lepszego na wyjscie z kobietą (polecam zaopatrzyć sie w kocyk i flaszkę winka), koliduje z festiwalem więc pewnie malo kto sie skusi, ale i o bilety nie bedzie pewnie najlatwiej.

jesli chodzi o muzea, to muzeum miasta Gdyni jest moim zdaniem bardzo fajnie zrobione, poziom europejski, tak samo oceanarium, nie odwiedzić bedac u nas - grzech, mozna tez zahaczyć o plenerowe muzeum marynarki wojennej, tylko plenerowe wszak w swoim pięknym budynku trepy od paru lat nie mogą się ogarnąć czym wzbudzają ogólną irytację

na kawke (której nie pijam, więc o jej jakości nie zaświadczę) czy piwko zapraszam do cafe strych http://www.cafestrych.pl/ przy okazji mozna sobie czas umilic przegladajac dostepne tam fantastycznie zilustrowane zdjeciami książki o Gdyni. ogólnie to knajp u nas dostatek i kazdy znajdzie cos dla siebie, dla tych z napiętym budżetem polecam bar DARIA w rogu mariny, jedno z niewielu miejsc w okolicy gdzie mozna uraczyć się WORLD FAMOUS - SPECJALem z kija!

w kwestii ulic proponuje spacer starowiejską zaczynając od dworca głownego, w dzień chyba mozna na niej spotkac najwięcej mieszkanek miasta podczas codziennych zakupów

jestem na miescie calymi dniami, więc w razie czego wal na PM, ustawimy się na telefon i moge oprowadzić po włościach
Old July 1st, 2009, 10:15 AM   #12
marty145
Registered User

Likes (Received): 14

Powinieneś koniecznie pójść na Orłowo, Wzgórze Maksymiliana, Kamienną Górę... Oczywiście na Świętojańską i okoliczne...
Fajne miasto. Bardzo je lubię i pewnie tam zamieszkam.

CALIFORNICATION
www.poladent.pl

Last edited by marty145; July 1st, 2009 at 11:45 AM.
marty145 no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 10:59 AM   #13
corckie
Registered User

Likes (Received): 2

Z moich doswiadczen z openera bodajze 2006 wynika, ze Gdynia raczej srednio ciekawie sie prezentuje z punktu widzenia turysty. Ladna stocznia, ladne statki (jesli akurat sa), trolejbusy i w sumie niewiele wiecej. Wiekszosc zabudowy nie oszalamia (a wrecz odrzuca, jak centrum handlowe z lewej strony skweru Kosciuszki, idac w strone morza. Nazywa sie bodajze Galaxy), zabytkow co kot naplakal. Moze to tylko moje odczucie, ale Gdynia zrobila na mnie wrazenie typowego polskiego miasta hojnie obdarzonego blokowiskami przez komune, zaniedbanego, brudnego, z dziurawymi chodnikami i brudnym morzem. Skwerek jest ładny, ale do zobaczenia w jeden wieczor. Po 3 dniach sie nudzi Zaznaczam, ze jak tam bylem, nie interesowalem sie jeszcze architektura ani miastami jako takimi, moze stad moje kiepskie wrazenie

p.s. juz wtedy rzucil mi sie w oczy najbrzydszy kosciol jaki widzialem, szary betonowy kloc. Jesli autobusy na lotnisko jezdza ta sama droga co wtedy, to gdzies w trakcie jazdy wzdluz stoczni po prawej stronie mozna go zobaczyc. Byl to jeden z dwoch budynkow, ktore zapamietalem dokladnie z calej Gdyni
corckie no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 11:38 AM   #14
gdynianin8
Registered User

gdynianin8's Avatar

Quote:
Originally Posted by corckie View Post
Z moich doswiadczen z openera bodajze 2006 wynika, ze Gdynia raczej srednio ciekawie sie prezentuje z punktu widzenia turysty. Ladna stocznia, ladne statki (jesli akurat sa), trolejbusy i w sumie niewiele wiecej. Wiekszosc zabudowy nie oszalamia (a wrecz odrzuca, jak centrum handlowe z lewej strony skweru Kosciuszki, idac w strone morza. Nazywa sie bodajze Galaxy), zabytkow co kot naplakal. Moze to tylko moje odczucie, ale Gdynia zrobila na mnie wrazenie typowego polskiego miasta hojnie obdarzonego blokowiskami przez komune, zaniedbanego, brudnego, z dziurawymi chodnikami i brudnym morzem. Skwerek jest ładny, ale do zobaczenia w jeden wieczor. Po 3 dniach sie nudzi Zaznaczam, ze jak tam bylem, nie interesowalem sie jeszcze architektura ani miastami jako takimi, moze stad moje kiepskie wrazenie

p.s. juz wtedy rzucil mi sie w oczy najbrzydszy kosciol jaki widzialem, szary betonowy kloc. Jesli autobusy na lotnisko jezdza ta sama droga co wtedy, to gdzies w trakcie jazdy wzdluz stoczni po prawej stronie mozna go zobaczyc. Byl to jeden z dwoch budynkow, ktore zapamietalem dokladnie z calej Gdyni
Ty chyba byles w innym miescie...nigdy w Gdyni nie bylo c.h. Galaxy....w scislym centrum miasta sa 2 c.h.- Batory i Centrum Kwiatkowskiego. Zabytki...czego oczekiwac po 83 letnim miescie ? Co do blokowisk to oczywiscie, ze sa typowe sypialnie, ale tez mnostwo nowej tudziez nowoczesnej architektury.

P.S. Kiedy Ty byles w Gdyni ? Lata 60-te ?
Old July 1st, 2009, 11:44 AM   #15
marty145
Registered User

Likes (Received): 14

Quote:

Kompletne brednie, kolega miał albo kaca albo ma jakiś uraz. Cieszy, że kolega zaczął "interesować się architekturą i miastami jako takimi" (cokolwiek to oznacza).

CALIFORNICATION
www.poladent.pl
marty145 no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 01:27 PM   #16
mgkqrq
Registered User

mgkqrq's Avatar

Likes (Received): 4

chodzi pewnie o Gemini
mgkqrq no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 02:41 PM   #17
corckie
Registered User

Likes (Received): 2

A tak, chodzi o Gemini a nie Galaxy. Chyba nie jestem osamotniony w ocenei tego cuda?

Bylem 3 lata temu, zwiedzilem po lebkach, to fakt.

Marty145 powiedz mi, w ktorym miejscu pisze same brednie? Moze w 3 lata wiele sie zmienilo, ale w 3 lata nie nabudowano zabytkow, nie zburzono wspomnianego gemini? Pewnie drogi i chodniki sa juz w lepszym stanie. Morze raczej jak bylo brudne tak jest dalej. Urazu nie mam, w tym roku na openera nie jade, ale moze w przyszlym i pewnie spojrze na to miasto inaczej. Ale poki co, mam raczej nieciekawe wspomnienia. Przykro mi, ze tknalem swieta krowe.
corckie no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 03:51 PM   #18
broker
Kaszëbë

broker's Avatar

Likes (Received): 474

a czy miasto musi miec zabytki ?

gdynia akurat ma ich sporo, wszystko miedzywojenna moderna, ul.swietojanska, 10lutego, starowiejska, skwer kosciuszki, plac kaszubski, abrahama itd.
ale mysle, ze turysci nie wpadaja do gdyni by glownie zwiedzac zabytki

aczkolwiek w porownaniu do sytuacji sprzed 3 lat doszedl nam nowy zabytek - Sea Towers, najstarszy drapacz w gdyni
broker no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 04:29 PM   #19
SFK
Registered User

SFK's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
A tak, chodzi o Gemini a nie Galaxy. Chyba nie jestem osamotniony w ocenei tego cuda?

Bylem 3 lata temu, zwiedzilem po lebkach, to fakt.

Marty145 powiedz mi, w ktorym miejscu pisze same brednie? Moze w 3 lata wiele sie zmienilo, ale w 3 lata nie nabudowano zabytkow, nie zburzono wspomnianego gemini? Pewnie drogi i chodniki sa juz w lepszym stanie. Morze raczej jak bylo brudne tak jest dalej. Urazu nie mam, w tym roku na openera nie jade, ale moze w przyszlym i pewnie spojrze na to miasto inaczej. Ale poki co, mam raczej nieciekawe wspomnienia. Przykro mi, ze tknalem swieta krowe.
Gdynia to 'perła modernizmu' z układem urbanistycznym centrum z lat 20stych kiedy ją budowano, unikat na skalę ogólnopolską. No ale nie każdy potrafi widzieć coś ciekawego w modernizmie... Zresztą nawet dworzec z lat 50tych tez ma ciekawe elementy jak sie tylko czlowiek przyjrzy dokladniej.
SFK no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2009, 04:45 PM   #20
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 148

Nie będe też jak inni cytować corckiego , ma prawo by mu się Gdynia nie podobała ale według mnie jest to jedno z bardziej unikalnych polskich miast niż typowych - właśnie fakt młodych , oryginalnych zabytków świadczy na plus naszemu miastu ponieważ wyróżnia się z tłumu innych posiadających starówki , rynki itp.Oczywiście są też typowe sypialnie np. na Chylonii ale nie widzę w tym nic niesamowitego.

Btw.Gdynia posiada całą masę ciekawych miejsc i postaram się to udowodnić bo niedługo założę wątek o Trójmieście no i tam oczywiście będzie sporo Gdyni...
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
gdynia

Thread Tools

Posting Rules