daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Reply

Thread Tools
Old October 24th, 2009, 11:14 PM   #121
the old rax
Registered User

Likes (Received): 27

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Am promis ca vin cu poze cu niste blocuri comuniste din Bucuresti renovate foarte frumos . Ar urma sa discutam daca se vor putea aplica solutii asemanatoare si la alte blocuri commies.

Cosmin nu ar fi mai bine sa schimbam titlul threadului din romana in engleza ca sa pastram caracterul international : ma gandeam la ceva de genul Commie Blocks rehabilitation sau ceva asemanator.

Sa revenim la problema mai veche cu blocurile astea urate comuniste care ne tot roade.

Asta consider ca este cel mai bine renovat bloc din Bucuresti. Nu prin programul de izolare ci cred ca l-a facut o firma care a luat tot.

Before nu e acelasi bloc dar exact asa arata si asta inainte doar ca in oglinda

After

Nu-mi vine sa cred cat de fain a iesit , zici ca e nou nout.
Asa arata inainte laterala

Acuma

Eu consider ca asta este solutia pe care trebuie sa o aplicam la toate blocurile din centru
Reabilitarea le face sa arate relativ ok , dar nu este destul de estetica pt zona centrala

Some more pics of the rehabilitated commie

Excelent! Asa ceva ar schimba fata Romaniei...
the old rax no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 25th, 2009, 12:55 AM   #122
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Aici sunt deacord si eu . totusi blocurile din partea aia arata chiar bine, au elemente neo-clasice, cu uniformizarea geamurilor si un pic de culoare (bej , alb , maroniu) ar putea arata chiar super.

Te referi la asta?
Scz, m-am prostit, e cea din semicerc și clădirile din jur, mai la est de str. Traian.

Stânga - renovare, dreapta - idee închidere geamuri partea superioară.

EDIT: Idei de fațadă de la blocuri neuniformizate (unele închise/altere nu):

Last edited by Ayceman; October 25th, 2009 at 01:05 AM.
Ayceman no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 02:46 AM   #123
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 131

Cladirea aia semicerc chiar arata bine.

Apropo uite niste renovari adevarate a blocurilor comuniste. in Germania bineinteles:
Poate se va aplica si la noi reducerea nr de etaje la blocuri(desi no chance)

Dresden - Germany

modernized commies (reduced to 3 stories :-( )

tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 12:21 PM   #124
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 168

Blocurile de pe B-dul Unirii sunt ultimele de care ar trebui sa se atinga. Arata OK ... Macar sa le interzica modificarile individuale

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 06:05 PM   #125
PaulFCB
BANNED

Likes (Received): 253

Quote:
Originally Posted by Suburban101 View Post

Nici eu ... aratau bine cand erau noi, doar ca acum e vai de capu lor (nostru)... nici macar nu e vorba de culoare pe cat e vorba de finisaje si rezistenta lor la intemperiile naturii... blocurile noastre poate ca ar fi aratat ok acum daca nu ar fi atat de "imbatranite" ,sunt pur si simplu expirate dpdv moral
Pai daca locatarii isi umple frijideru' pana la refuz ( asta daca n-au doua ) si stau cu *!?. in sus si nici nu se deranjeaza sa-si plateasca intretinerile o sa cada cu tot cu blocurile in care stau.
Sa bage bani si sa se renoveze blocurile ca sa arate mai noi.

Astea de pe Bld. Cantemir parca nu sunt asa de naspa unele? Nici din Tineretului parca...dar din alte cartiere precum Titan, Salajan, Militari, Colentina? Adica da, nu vad niciun rost sa se atinga de alea din Victoriei, Alba-Iulia sau Unirii, arata acceptabil.
In schimb modul cum sunt apartamentele cred ca e mai naspa cu atat mai mult daca sunt intens mobiltate cu materiale de pe vremea constructiei lor, atunci imi da o senzatie naspa.
Bine, poate ca prefer eu ca o locuinta sa fie mai aerisita, dar cand vad un apartament dintr-un bloc muncitoresc aglomerata si intunecoasa nu suport deloc.
PaulFCB no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 06:33 PM   #126
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

Da pai my point e ca nu blocurile sunt de vina , ci aspectul lor imbatranit .. nu inteleg dece s a dat drumu liber la reabilitare termica fara sa se consulte arhitecti sau planificatori urbani pentru a stabili un STANDARD .. pentru ca totul sa fie uniform si sa se imbine estetic, combinatia asta gri + patratele cerculete de diferite culori mi se pare o copie proasta a ceea ce se face in afara (cel putin din ce poze am vazut pe threaduri).

Welcome to Legoland
Suburban101 no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 07:48 PM   #127
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
D mi se pare o copie proasta a ceea ce se face in afara
Welcome to Legoland
Ar fi bine sa copiem ce au facut nemtii cu blocurile lor , uite-te la postul meu anterior sa vezi ce a putut iesi din blocuri commies
Old October 26th, 2009, 08:18 PM   #128
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

De ce trebuie sa copiem mereu? dece trebuie sa luam de la altii (ceva ce ei au gandit pt ei) cand putem sa venim cu ceva complet original pentru noi.... ok ok .. stiu ca arata bine ca e frumos si colorat ce au facut nemtii... dar nu o sa arate niciodata la noi cum arata la ei blocurile... (si aici pot enumera motivele : materiale ieftine, manopera proasta, "ieftineala" la detalii , forma cladirilor si aspectul cartierelor, lipsa de spatiu verde, starea degradata a cladirilor, etc)

Cred ca putem face mai bine decat "nemtii" la capitolul reabilitare blocuri si as zice asa :

Low- Budget mode :

- culori alese corect dpdv al calitatii si aspectului (nu e greu, un student anul 2 se pricepe)
- Forme si modele pe blocuri care sa se potriveasca de la o scara la alta, poate fi un model continuu (cum sunt de ex blocurile de pe marile bulevarde sunt pe toata lungimea blvd si se poate aplica un model interesant de culori)
- Alegerea corecta a profilului PVC pt ferestre si usi , in special sa se tina cont ca TOATE ferestrele trebuie sa fie la fel.
- Mutarea tuturor utilitatilor blocului pe acoperis : Antene satelit, panouri si alte chestii
- Montarea sistemelor AC dupa un standard care sa nu strice fatada blocului

Big-Budget mode :

- Transformarea terasei blocurilor in gradini cu utilitati (reduce poluarea si creste randamentul termic p timpul verii)
- Materiale si finsaje de calitate (macar pentru unele blocuri)
- Sisteme de climatizare comune (adica aparate AC sau centrale instalate pe acoperis care sa acopere cat mai multe apartamente)
- *Antene parabolice comune pentru sistemul DVB-T de TV terestru
- Acoperire cu panouri de aliaj + sticla a fatadei (in loc de polistiren + vopsea) adica modelul pe care l am vazut mai sus cu acel bloc ..
- Iluminarea fatadelor blocurilor din zone importante
- Mansardarea blocurilor

* - Sistemul DVB-T inseamna televiziune prin antena parabolica dar cu emitator terestru, acest sistem se vrea a inlocui cablul tv clasic in urmatorii ani, o dorinta a UE care probabil va veni si ca obligatie intr-un viitor nu foarte indepartat.
Suburban101 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 05:00 PM   #129
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

http://www.domnuleprimar.ro/36301-Iz...rog-numele.htm

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
Old October 28th, 2009, 12:48 PM   #130
LSA
Registered User

Likes (Received): 0

la nemtii astia blocurile vad ca nu sunt ca niste ziduri de-a lungul drumurilor,spre deosebire de romania .aici ar trebui sa le darame si gata
LSA no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2009, 03:07 PM   #131
meerceea01
Registered User

A inceput reabilitarea unui bloc de pe Sos Bucuresti Ploiesti, in dreptul Pasajului Subteran Baneasa:

Sunt curios daca vor pastra caramida aparenta pentru fatada sau o vor strica si pune doar polistiren vopsit. Cred ca ar trebui umblat si la acoperis, daca tot reabiliteaza.
meerceea01 no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2009, 03:40 PM   #132
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

La Piatra-Neamt au acoperit caramida cu polistiren vopsit

Old October 29th, 2009, 12:25 AM   #133
make21
Registered User

make21's Avatar

Quote:
Originally Posted by meerceea01 View Post
A inceput reabilitarea unui bloc de pe Sos Bucuresti Ploiesti, in dreptul Pasajului Subteran Baneasa:

Sunt curios daca vor pastra caramida aparenta pentru fatada sau o vor strica si pune doar polistiren vopsit. Cred ca ar trebui umblat si la acoperis, daca tot reabiliteaza.
In Timisoara o dau jos.Oricum probabil depinde si de firma care realizeaza lucrarea
Old October 29th, 2009, 12:56 AM   #134
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

Dupa ce au inceput sa cada caramizile pe trecatori lumea e foarte speriata si nu vrea sa mai reabiliteze blocul cu caramida aparenta, plus ca asta ar insemna si niste bani in plus.

Putem visa la tot felul de renovari care mai de care. Pe masura ce trece timpul lucrarile devin tot mai superficiale. Chiar daca un bloc e proaspat renovat arata mult mai urat decat pe vremea cand a fost construit.

Quote:
De ce trebuie sa copiem mereu? dece trebuie sa luam de la altii (ceva ce ei au gandit pt ei) cand putem sa venim cu ceva complet original pentru noi.... ok ok .. stiu ca arata bine ca e frumos si colorat ce au facut nemtii... dar nu o sa arate niciodata la noi cum arata la ei blocurile... (si aici pot enumera motivele : materiale ieftine, manopera proasta, "ieftineala" la detalii , forma cladirilor si aspectul cartierelor, lipsa de spatiu verde, starea degradata a cladirilor, etc)
Pentru ca suntem o tara de incapabili si nu avem capacitatea de a fi originali si a face ceva mai bine utilizand vreo metoda proprie.

Pe de o parte arhitectii sunt niste talambi care coloreaza blocurile de parca ar fi tras pe nas, pe de alta parte se gasesc foarte multi artisti care sa-si dea cu parerea, sau exista o anumita marca de vopsea care TREBUIE folosita, iar aceasta nu are decat un paletar de kkt.

In alta ordine de idei, nu stiu cati va-ti gandit daca pretul arhitectului nu e o insulta la adresa acestuia. Atat timp cat beneficiari doresc un proiect aproape pe gratis primesc un produs pe masura. Din pacate la noi proiectul de arhitectura nu se bucura de o atentie corespunzatoare, multi crezand ca "rezolva" ei pe santier si cer un proiect minim, cat sa primeasca autorizatie de constructie, detaliile ramand pe seama mesterilor. Putini isi dau seama ca un partiu rezolvat corect sau niste detalii de executie pot reduce costul final al unei constructii cu ceva procente semnificative.

Quote:
- culori alese corect dpdv al calitatii si aspectului (nu e greu, un student anul 2 se pricepe)
Stai linistit ca nu e chiar asa, nu vrei sa sti ce aberatii mai scot astia de la mine din an, dar mai unu din anu 2
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2009, 03:03 AM   #135
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Likes (Received): 5

E horor ce se intampla cu reabilitarile fatadelor. Mi s-a facut sila rau de generatia "gresie, faianta, termopan"... Blocurile ceausiste chiar aratau mult mai bine atunci cand au fost realizate. Acum se poarta tencuiala ieftina si culorile "vanghelie"... tha' fuck ...
stereodoping no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2009, 08:54 AM   #136
Rhemaxos
athanatizon

Rhemaxos's Avatar

Likes (Received): 81

Quote:
Originally Posted by stereodoping View Post
E horor ce se intampla cu reabilitarile fatadelor. Mi s-a facut sila rau de generatia "gresie, faianta, termopan"... Blocurile ceausiste chiar aratau mult mai bine atunci cand au fost realizate. Acum se poarta tencuiala ieftina si culorile "vanghelie"... tha' fuck ...
Din pacate nu pot decat sa fiu de acord. Este o mare oportunitate de a schimba fata oraselor noastre pe care o ratam cu gratie.

Am vazut, totusi, cateva (nu foarte multe) exemple reusite de reabilitare. O sa incerc sa fac zilele astea si niste poze.

"Lumea este bună prin scop, frumoasă ca facere, complexă prin vieţuire şi spirituală prin materialitate" - Horia Bernea

"Fides quaerens intellectum" - Anselm din Canterbury
Rhemaxos no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2009, 01:26 PM   #137
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Rhemaxos View Post
Am vazut, totusi, cateva (nu foarte multe) exemple reusite de reabilitare. O sa incerc sa fac zilele astea si niste poze.
Mai reusite decat asta?

Eu nu cred ca am vazut bloc comunist mai fain reabilitat la noi in tara.
Old October 29th, 2009, 01:29 PM   #138
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
Originally Posted by stereodoping View Post
Tocmai de asta zic ca tre sa COPIEM ce au facut nemtii ca sa putem sa schimbam fata oraselor in BINE

Cum a spus si Bogdan BMB , suntem incapabili sa facem ceva original , dar nici macar sa copiem nu putem?
Old October 29th, 2009, 01:49 PM   #139
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Uitati ce zice romanul de rand ...

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post

http://www.domnuleprimar.ro/36358-Iz...u-interzis.htm

Old October 29th, 2009, 02:09 PM   #140
Rhemaxos
athanatizon

Rhemaxos's Avatar

Likes (Received): 81

Quote:
Mai reusite decat asta?

Eu nu cred ca am vazut bloc comunist mai fain reabilitat la noi in tara.
N-as numi asta un bloc comunist reabilitat. Cladirea a fost complet recarosata iar destinatia, daca am inteles eu bine, i s-a modificat. Ala nu mai e bloc de locuinte, e cladire de birouri. Si daca o privim prin prisma asta - nu este cel mai reusit office building pe care l-am vazut.

Daca am inteles bine stai in zona Camerei de Comert. Coboara cateva sute de metri pe Mircea Voda spre Timpuri Noi si o sa vezi ceva foarte asemanator pe partea dreapta (fostul sediu Raiffeisen).

"Lumea este bună prin scop, frumoasă ca facere, complexă prin vieţuire şi spirituală prin materialitate" - Horia Bernea

"Fides quaerens intellectum" - Anselm din Canterbury
Rhemaxos no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules