daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 11th, 2010, 10:35 AM   #1321
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Likes (Received): 355

Inca putin si inchid tablierul la Orhideea Abia astept sa vad hobanele.
Clinlin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 13th, 2010, 03:09 PM   #1322
nenea_hartia
Skeptic

nenea_hartia's Avatar

Likes (Received): 135

Sincer, cred că asocierea Astaldi-FCC e una din cele mai serioase care lucrează în România.
nenea_hartia no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 04:54 PM   #1323
Adrian Fulga
Registered User

Adrian Fulga's Avatar

Likes (Received): 177

A bit offtopic ,

Tocmai am trimis o sesizare la RATB ( sunt aproape sigurca n-o sa se-ntample nimic...si totusi )...

..."Linia 143 - binecunoscuta Dumneavoastra - este pe departe cel mai prost condusa !
Ar fi de reclamat urmatoarele :
-statii neamenajate + noroi + gunoaie
- autobuve / mijloace de transport ce deservesc 143 MIZERABILE !
- SOFERII - majoritatea - si cu siguranta nu sunt multi ! lipsiti de cel mai elementar bun simt !
- timpii de asteptare sunt intotdeauna peste media de asteptare de la ORICE ALT MIJLOC DE TRANSPORT din Bucuresti !

Azi , 13.03.2010 ( ATENTIE !!! Suntem in 2010 ) a trebuit sa astept 40 min in statia D-na Ghica

In aparenta numai o masina deservea linia!
La interogarea soferului asupra motivului intarzierii , acesta nu a reusit decat sa ne apostrofeze in legatura cu faptul ca am urcat pe la prima usa.....sincer , nu vad legatura.
Am incercat din nou sa aflu motivul pentru care sunt asemenea intarziei si mi s-a explicat franc , ca sunt numai 3 vehicole ce deservesc aceasta linie ?!
DE CE??
Eu plaesc abonament pe TOATE LINIILE + METROU in speranta ca voi beneficia de un transport macar cvilizat si care sa ma ajute la intervale regulate !
ACEST LUCRU NU SE INTAMPLA !
Cum se face ca ghisee de bilete se gasesc numai la Bucur Obor...si-n zona Coentina ;;;;iar spre zona noastra nici macar unul ?!?
Cum se face ca uneori soferii duhnesc a alcohol si se simte in zona frontala a vehicolului ?!?
CUm se face ca la capat de linie , in 9 cazuri din 10 , sunt cel putin 3 vehicole ( vorbim doar de 143 ! ) in vreme ce celelalte mijloace de transport sunt SUPRAAGLOMERATE !?!
Sunt sigur ca sunteti constienti ca in zona Baicului nu locuiesc numai aurolaci , indivizi fara ocupatie s.a.m.d....n-as vrea nici pe departe sa sune rasist , cu toate acestea linia 143 ca si nivel de deservire , calitate si standard este sub nivelul minim acceptat
Am sa-mi permit sa postez aceasta reclamatie pe cateva forum-uri abilitate si-n acelasi timp voi trimite aceasta sesizare si pe adresa Primarului Sectorului 2 si pe cea a Primarului General.

Va multumesc ,

O zi deosebit de buna"...

P.S. Mi-a ajuns cutzitul la os frate !

...am primit si nr. de inregistrare la sesizare:
Mesajul dvs. a fost adăugat în baza noastră de date cu id-ul 6416
Vă mulţumim pentru interesul acordat.
http://www.hotel-express.com/hotel-listing/
"Whenever You have a doubt...there is no doubt" - "RONIN" - Robert de Niro
I Love Romania because it's My country and for My Country I would die every second knowing that It will resurrect me back from the dead !
Adrian Fulga no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 05:36 PM   #1324
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 34

Tocmai ce-am sosit acasa din zona Basarab/Orhideea. Ce mult au avansat lucrarile din decembrie cand am fost ultima data. Adica WOW. Si in ce fel arata... great job. Nu se vede din poze marimea si cat de misto sunt tablierele (?) (road-deck), asa fluide si misto facute.

Cred ca numai de drag o sa mergem pe-acolo cand se deschide.

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 05:37 PM   #1325
Adrian Fulga
Registered User

Adrian Fulga's Avatar

Likes (Received): 177

Da , adevarat...mare lucru....de-abia astept sa vaz si io zona curatata si fara noroaie

http://www.hotel-express.com/hotel-listing/
"Whenever You have a doubt...there is no doubt" - "RONIN" - Robert de Niro
I Love Romania because it's My country and for My Country I would die every second knowing that It will resurrect me back from the dead !
Adrian Fulga no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 08:47 PM   #1326
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 146

Adrian eu merg des cu metroul si cu masina; dar zilele trecute am mers pt prima oara in viata mea cu RATB autobuz. Este o adevarata bataie de joc. Singurul lucru bun este faptul ca autobuzele sunt noi si arata bine, in rest numai de rau; in primul rand in statiile de RATB sunt parcate masini , sau unde nu-s parcate masini oricum nu are loc autobuzul sa intre si sa iasa tot de masinile parcate prea aproape de statii. oamenii asteapta pe strada efectiv , nu pe trotuar/ peron ce mi se pare absolut absurd pt o capitala UE, totul este haotic, bilete am observat ca se gasesc din cand in cand , nu exista caserie in fiecare statie RATB sau macar automate asa cum este in tarile civilizate. (plus ca : de ce arata asa de comunist designul biletelor?)
Si in final o chestie care pe mine ma revolta: DE CE in Romania daca respecti legea si incerci sa fii un cetatean NORMAL (nu model ci normal) esti privit ciudat??????? Adica mi-am cumparat bilet cu o calatorie si toata lumea se uita super aiurea la mine pt ca am compostat biletul, se uitau ca la ceva ciudat? de asemenea daca mergi cu masina si respecti banda , sagetile tot ti se baga 7 masini in fata si ramai de prost desi erai primul la semafor si deasemenea esti privit ca un fraier, daca incerc sa nu parchez deampulea pe banda si vreau sa gasesc un loc de parcare astfel incat sa nu ii incurc pe ceilalti participanti ti se va spune : " las-o frate pe banda pe avarii ca nu zice nimeni nimic" M-am saturat de atitudinea asta de " este normal sa incalcam legea si sa facem chestii de-amboulea pt ca suntem in Romania"
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 11:23 PM   #1327
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 79

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Adrian eu merg des cu metroul si cu masina; dar zilele trecute am mers pt prima oara in viata mea cu RATB autobuz. Este o adevarata bataie de joc. Singurul lucru bun este faptul ca autobuzele sunt noi si arata bine, in rest numai de rau; in primul rand in statiile de RATB sunt parcate masini , sau unde nu-s parcate masini oricum nu are loc autobuzul sa intre si sa iasa tot de masinile parcate prea aproape de statii. oamenii asteapta pe strada efectiv , nu pe trotuar/ peron ce mi se pare absolut absurd pt o capitala UE, totul este haotic, bilete am observat ca se gasesc din cand in cand , nu exista caserie in fiecare statie RATB sau macar automate asa cum este in tarile civilizate. (plus ca : de ce arata asa de comunist designul biletelor?)
Si in final o chestie care pe mine ma revolta: DE CE in Romania daca respecti legea si incerci sa fii un cetatean NORMAL (nu model ci normal) esti privit ciudat??????? Adica mi-am cumparat bilet cu o calatorie si toata lumea se uita super aiurea la mine pt ca am compostat biletul, se uitau ca la ceva ciudat? de asemenea daca mergi cu masina si respecti banda , sagetile tot ti se baga 7 masini in fata si ramai de prost desi erai primul la semafor si deasemenea esti privit ca un fraier, daca incerc sa nu parchez deampulea pe banda si vreau sa gasesc un loc de parcare astfel incat sa nu ii incurc pe ceilalti participanti ti se va spune : " las-o frate pe banda pe avarii ca nu zice nimeni nimic" M-am saturat de atitudinea asta de " este normal sa incalcam legea si sa facem chestii de-amboulea pt ca suntem in Romania"
Cred totusi ca exagerezi un pic. Chestia cu masinile parcate in statii poate se intampla in vreun cartier marginas, in nici un caz nu este o carateristica generala a tuturor statiilor. Iar oamenii probabil se uitau ciudat la tine, fiindca esti unul dintre ultimii, care mai cumpara biletul acela "comunist". Ratb-ul a inceput deja sa scoata treptat din toate statiile biletul acela de hartie, si raman doar cartelele (dar pe tema asta s-a mai discutat destul anterior,chiar si pe acest thread). Deci nu e chiar atat de grav cum zici tu.
Macar s-a mai investit in confortul pasagerilor. Acum 2 luni am fost in Budapesta, unde e plin, chiar si in centrul orasului, cu harburi de Ikarus, care scot un fum de 15 metri. Plus ca si compania de transport public (BKV), este intr-un scandal imens, s-a arestat jumatate din conducere, pe motiv de nustiu ce fraude, care au lasat firma cu datorii de sute de milioane de euro. Am adus ca exemplu Budapesta, fiindca totusi este un oras de alt nivel si prestigiu, fata de Bucuresti. Dar sunt mai multe capitale din tarile vecine, care stau mult mai rau ca Bucurestiul, la capitolul sistem de autobuze performant si confortabil.
Poate singura mare problema al autobuzelor ratb este ca trebuie sa functioneze in traficul Bucurestean, dar sa speram ca si aici se vor imbunatatii lucrurile in urmatorii 10-15 ani.
Fii si tu mai optimist!
Apropo de parcare....ar trebui sa vezi cum se parceaza in Grecia. Acolo parcarea consta in apasarea franei, dupa care al butonului de avarie si gata...ai parcat! Serios, e groaznic si acolo. Eu incerc insa sa rezolv problema traficului si al parcarii, circuland cu un scooter (desigur, cand situatia o permite)

Last edited by Evil78; March 13th, 2010 at 11:34 PM.
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 11:28 PM   #1328
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Likes (Received): 108

Nu exagereaza deloc ! Faza cu uitatul ciduat nu mi s-a intamplat, dar in rest..
cornel001 no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 11:41 PM   #1329
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Quote:
Originally Posted by cornel001 View Post
Am zis si eu mai mult sau mai putin in gluma, ca exagereaza. Stiu care e situatia, am vrut doar sa accentuez ca probleme exista si alte "capitale europene", unde e la fel, sau chiar mai rau. Desigur, asta nu scuza cu nimic hibele sistemului de aici.
Old March 14th, 2010, 02:01 PM   #1330
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Quote:
Esti privit ciudat daca te simti tu ciudat. Ar trebui sa fii multumit ca nu te incadrezi in grupul celor care "se uita ciudat". Faza cu biletul e destul usor de explicat, multi se uita aiurea pentru ca esti un potential controlor. In rest, noi sa fim sanatosi
Old March 14th, 2010, 04:03 PM   #1331
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5319

Quote:
Originally Posted by Evil78 View Post
Cred totusi ca exagerezi un pic. Chestia cu masinile parcate in statii poate se intampla in vreun cartier marginas, in nici un caz nu este o carateristica generala a tuturor statiilor.
"Cartier marginas" cum e in zona Bd. Decebal - Muncii. Vad frecvent masini care blocheaza complet statiile de 104 de pe Decebal.
Quote:
Apropo de parcare....ar trebui sa vezi cum se parceaza in Grecia. Acolo parcarea consta in apasarea franei, dupa care al butonului de avarie si gata...ai parcat! Serios, e groaznic si acolo. Eu incerc insa sa rezolv problema traficului si al parcarii, circuland cu un scooter (desigur, cand situatia o permite)
Ar trebui sa vedem cum se parcheaza in alte tari, unde sunt locuri si se respecta impun regulile. Intotdeauna o sa gasesti tari unde-i la fel sau mai rau, dar nu faci nimic daca tii cont de ele, ca tot timpul zici "lasa ca merge si asa". Construit parcari (nu din alea trasate pe carosabil cu bidineaua) si impus regulile, aia-i solutia.

Nici eu nu m-am simtit privit cand am compostat. E drept, cred ca n-am mai compostat decat ocazional in ultimii 2 ani, cand nu mai aveam niciun leu pe portofelul electronic.
Old March 14th, 2010, 09:03 PM   #1332
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

exact! solutiile sunt destul de clare.
nu prea ne incalzeste cu nimic faptul ca si grecii au probleme, ne-ar incalzi daca problemele noastre s-ar rezolva

Quote:
Cred totusi ca exagerezi un pic. Chestia cu masinile parcate in statii poate se intampla in vreun cartier marginas, in nici un caz nu este o carateristica generala a tuturor statiilor.
Nu exagerez, chiar este o caracteristica generala a celor mai multe statii, si daca nu sunt parcate masini EXACT in statie oricum sunt parcate prea aproape de statie astfel incat autobuzul nu are loc sa faca manevre asa ca opreste pe banda si el la randul lui incurca circulatia masinilor, asta este o chestie generala care se intampla in CELE MAI MULTE statii din Bucuresti INCLUSIV centru, asa cum ti-a raspuns si Cosmin.

Quote:
Iar oamenii probabil se uitau ciudat la tine, fiindca esti unul dintre ultimii, care mai cumpara biletul acela "comunist". Ratb-ul a inceput deja sa scoata treptat din toate statiile biletul acela de hartie, si raman doar cartelele (dar pe tema asta s-a mai discutat destul anterior,chiar si pe acest thread). Deci nu e chiar atat de grav cum zici tu.
Quote:
Originally Posted by cornel001 View Post
Quote:
Originally Posted by Clinlin View Post
Esti privit ciudat daca te simti tu ciudat. Ar trebui sa fii multumit ca nu te incadrezi in grupul celor care "se uita ciudat". Faza cu biletul e destul usor de explicat, multi se uita aiurea pentru ca esti un potential controlor. In rest, noi sa fim sanatosi

Se uita ciudat nu ma refer doar la sensul propriu ci si ca mentalitate. De exemplu eu nu as merge in viata mea fara bilet, pur si simplu am niste principii , o educatie , am vazut cum e treaba si in vestul Europei si vreau sa ma comport ca ei ; in schimb la noi mentalitatea este complet alta : lasa ba ca merge si fara bilet si daca vine controloru' o rezolvam noi; asta e atitudinea romanului, de asta spun ca un om care vrea sa fie normal , este defapt anormal pt ca normalitatea la noi inseamna ce am zis mai sus.

Quote:
Fii si tu mai optimist!
Sa stii ca sunt o persoana optimista in cea mai mare parte , sunt optimist in legatura cu anumite aspecte ale viitorului Romaniei, totusi aici am fost perfect realist, vreau sa cred ca aceste lucruri se vor imbunatatii in urmatorii ani (secole)

Last edited by tazzmaniadodo; March 14th, 2010 at 09:08 PM.
Old March 15th, 2010, 02:13 AM   #1333
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Revin la una dintre cele mai mari probleme ale Bucurestiului: PARCAREA
Am vrut de mult sa fac o comparatie foto;
priviti si analizati cat de inapoiati suntem la capitolul asta:

Cum se parcheaza in Austria :
Mergi cu masina , intri in parcarea subterana , iesi cu liftul sau o iei pe scari (deobicei rulante) apoi mergi printr-o zona pietonala supercurata oriunde ai treaba

Cum se parcheaza in Romania:
Mergi cu masina , ajungi in zona unde ai treaba si incepi vanatoarea , te invarti pe stradute poate poate pleaca vreo unul , intre timp stai in garda poate ochesti vreun colt de trotuar unde sa poti infige masina astfel incat sa mai incapa pe langa tine cel putin un Matiz ,apoi cobori din masina , inceri sa nu calci in noroi , balti si mergi pe un trotuar pana dai de masini parcate care te obliga sa o iei pe strada unde risti sa fii claxonat sau lovit , in cele din urma ajungi si in locul in care ai treaba

Old March 15th, 2010, 02:40 AM   #1334
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

Quote:
Revin la una dintre cele mai mari probleme ale Bucurestiului: PARCAREA
....
Cum se parcheaza in Romania:
Mergi cu masina , ajungi in zona unde ai treaba si incepi vanatoarea , te invarti pe stradute poate poate pleaca vreo unul , intre timp stai in garda poate ochesti vreun colt de trotuar unde sa poti infige masina astfel incat sa mai incapa pe langa tine cel putin un Matiz ,apoi cobori din masina , inceri sa nu calci in noroi , balti si mergi pe un trotuar pana dai de masini parcate care te obliga sa o iei pe strada unde risti sa fii claxonat sau lovit , in cele din urma ajungi si in locul in care ai treaba

Deci pentru Romania din poza respectiva vedem :

- 2 Benzi de bulevard pierdute
- Jumatatate de trotuar pierdut

... Totul pentru ca ne am permis sa ne calcam in picioare pentru a parca (oriunde)

Sincer, bucurestenii ar trebuii sa ia amenzi pe rupte, poate asa mai lasa masinile acasa (stiu ca de aici va degenera in subiectul "dar de ce sa lasam masinile acasa.. vreau sa merg cu masina... )
Old March 15th, 2010, 02:45 AM   #1335
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Din comparatia de mai sus reiese doar cat de incompetenti si de inapoiati sunt edilii nostrii fata de restul Europei civilizate. Hai sa nu incepem iar cu subiectul cu sa lasam masina acasa ca nu asta e ideea, pt ca practic in imaginea postata de mine aia au masina "acasa" ca nu au unde sa parcheze in alta parte. Ideea e sa se construiasca parcari multe ca sa putem reda o banda autobuzelor (pe care actualmente se parcheaza) , pe trotuar sa poata merge linistiti pietonii si in plus amenajate piste de biciclisti, mobilier urban , iar masinile in subteran asa cum este in orice tara civilizata.
Old March 15th, 2010, 03:30 AM   #1336
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Likes (Received): 82

Sunt si eu de acord cu lasatul masinii acasa, cel putin mai des. La noi se merge prea mult cu masina. Mai ales centrul trebuie redat pietonilor. Asa e si in orice metropola europeana
stereodoping no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2010, 03:36 AM   #1337
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

@tazz:Da aceasta cred ca e cea mai buna solutie, bine punctat ! . Nu cred ca planificarea inteligenta a traficului urban e atat de costisitoare incat sa fie imposibila pentru edilii mentionati.

Multe investitii in pasaje si parcari (ambele tipuri) vor rezolva o parte din probleme pe viitor dar tot nu sunt convins ca pot fi suficiente pentru a rezolva aceasta problema per total , cum in Bucuresti sunt masini peste tot(la propriu) si educatia rutiera e la pamant.
Old March 15th, 2010, 03:53 AM   #1338
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Quote:
[/URL]
Mda, aceasta comparatie e dureroasa. ...Dar important e ca am inceput sa reciclam. (doar ca, dupa ce se vede pe poza, unii nu prea nimeresc gaura aia mica)
Old March 15th, 2010, 10:28 AM   #1339
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 195

Quote:
Nu se doreste ... am comentat impreuna aceste situatii si potentiale solutii de 1000 de ori. Una simpla (planificare si executie) se poate aplica intr-o saptamana: marcaje cat cuprinde in zona respectiva. Si cine nu le foloseste se trezeste cu masina ridicata.

Si vis a vis de comentariile de mai sus: mai lasati dragilor solutiile ideale. Stim cu totii de CE AVEM NEVOIE. Eu va propun sa discutam ce se poate face pe termen scurt. Maine?! Intr-o saptamana; o luna-doua?!

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)

Last edited by nebunul; March 15th, 2010 at 10:39 AM.
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2010, 11:27 AM   #1340
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Si ajungem de unde am plecat. Faci marcaje, ridici masini, dar oferi si alternative celor ce au nevoie de un loc de parcare. Si incet, incet se linistesc bivolii. Ar putea face o zona pilot in centrul Bucurestiului, un fel de inner city in care sa faca marcajele de care amintesti tu si sa aplice draconic masurile contra celor ce nu le respecta.

Reply

Thread Tools

Posting Rules