daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 7th, 2010, 05:56 PM   #381
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Pod tym ostatnim zdjeciem zniszczonej poczty na hydralu byla taka dyskusja wyjasniajaca wiele. Budynek Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych (niem. Schlesisches Museum der Bildenen Kuenste) i historie zniszczenia obu budynkow laczy ta sama przyczyna ich rozebrania i nie byly to koszty. Pozwol, ze przytocze istotniejsze fragmenty dyskusji z hydrala dla wyjasnienia:

jacekq-admin°: Najgorsze, że nie wywożono gruzu tylko rozbierano całe budynki! To nie była głupota itp., tylko świadome, celowe działanie, nastawione za niszczenie wszystkiego co niemieckie. Tak jak po 1989 roku "zwalczano" wszystko, co "komunistyczne" (dlatego nie mógł sie ostać plac Czerwony :-(((... )

Adam: Tak jest, większość tych budynków, które mogłby być odbudowane bez większego trudu, a były w jakimś stopniu symbolem niemieckości, musiały być zniszczone. Nie ma sensu ich wymieniania- są to obiekty powszechnie znane osobom interesującym sią historią miasta. " Stiepaniuki" z typowym dla ludzi wschodu serwilizmem dla władzy, nakazywali wykonanie 600 procentowej normy w dostarczaniu cegieł dla nie mniej zrujnowanej Warszawy. Dziadek mój ( powstaniec warszawski, po wojnie kolejarz wrocławski) opowiadał z płaczem jak niszczono całe kwartały ulic, by wykonać plany. Było to szczególnie tragiczne, bo w mieście był niewyobrażalny głód mieszkań. Kolejnym etapem było nadawanie " czerwonego" nazewnictwa ulic, placów, fabryk etc. Wrocław osobliwie, niechlubnie przodował w rewolucyjno- proletariackim chrzczeniu miasta. Dodam, że jeszcze w latach 60- tych za publiczne wypowiedzenie słowa Breslau można było mieć grube nieprzyjemności. Miasto wciąż czeka na swoją historię.....
silesius no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 7th, 2010, 06:07 PM   #382
el_barto
Registered User

Likes (Received): 7

Prrawda, aczkolwiek budynek poczty i muzeum różniły się trochę stopniem zachowania.

Muzeum było w dużo lepszym stanie.

Jeśli o mnie chodzi to wyburzenie poczty w miarę rozumiem bo tam naprawde tylko ściany stały i wszystko trzeba byłoby od nowa budować (aczkolwiek z odrobiną dobrej woli by się dało).

Natomiast wyburzenia Muzeum nie potrafię zrozumieć i usprawiedliwić.

Ono było w takim wstanie, ze gdyby tylko gruz usunać z podłóg i wstawić okna to spokojnie bez remontów by stało do dziś i mogłoby byc eksploatowane.

Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z tych budynków zostanie zrekonstruowany. Osobiście optuję za Muzeum, bo do niego można dobudować Synagogę i dzięki temu odzyskac w całości rejon Podwala jako rejon przepotężnych gmachów. Odbudowa Poczty jest jak pisałem przez wiele najbliższych lat niemożliwa.
el_barto no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2010, 08:14 PM   #383
MarcinK
Registered User

MarcinK's Avatar

Likes (Received): 1630

Uzupełnię pocztę fragmentem swojego wątku

Quote:
Rejonowy Urząd Poczty to obok Ratusza i Kurii najokazalszy legnicki gmach.

http://wroclaw.hydral.com.pl/test.ph...start=0&tend=8
tutaj można zobaczyc jak ten budynek prezentował się z wieżą

2178 obecnie nie ma najwyższej wieży, ale jest za to wysoki maszt na dziedzińcu

2179

2180

2181

2182

MarcinK no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2010, 08:15 PM   #384
MarcinK
Registered User

MarcinK's Avatar

Jeszcze kilka z dziedzińcem

Quote:
2185

2186

2187

2188
Old April 7th, 2010, 08:23 PM   #385
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Dzieki Marcin. Piekny gmach i ladne zdjecia. No i mozliwosc obejrzenia od dziedzinca. To ujecie wg mnie najlepsze:

Czy wiadomo cos wiecej o budynku, kto kiedy zbudowal? Probowalem szperac, ale nie pokazywalo sie zbyt wiele informacji. Ten maszt to koszmar. Gorszej lokalizacji ciezko sobie wyobrazic
Old April 7th, 2010, 09:45 PM   #386
MarcinK
Registered User

MarcinK's Avatar

Gmach powstał w latach 1891-1892 według monografii. W tym co mam nic więcej jak dotąd nie znalazłem na temat poczty.
Old April 8th, 2010, 09:52 AM   #387
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Kolejnym wyjatkowo ciekawym obiektem jest zabytkowa Hala Dworcowa. Obiekt naruszony przez zab czasu. Nie kazdy sie pozna na nim. Ale takich rzeczy mamy w kraju tylko trzy- najlepiej znanym przykladem jest Hala Peronowa we Wroclawiu. Oprocz Legnicy i Wroclawia cos podobnego na terenie kraju spotkac mozna jeszcze tylko w Gornoslaskim Bytomiu.

fot. ---°

fot. wikipedia

Last edited by silesius; April 8th, 2010 at 05:33 PM.
Old April 8th, 2010, 10:01 AM   #388
gnesener
Registered User

gnesener's Avatar

Likes (Received): 27

Dzięki silesius za te fotki...To miód na moje serce... A w ogóle wątek prowadzisz tak ciekawie, że ciągle tu zaglądam...Twoja wiedza historyczna powala mnie, serio
gnesener no está en línea   Reply With Quote
Old April 8th, 2010, 10:14 AM   #389
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Wiele tej wiedzy zawdzieczam googlom przy zamieszczaniu zdjec, tak, ze nie miej mnie za takiego madrego, ale blizsze rejony co oczywiste znam nieco lepiej od ludzi z dalszych okolic co staram sie pokazac. Jesli Ci sie podoba ciesze sie. Ja tez dzieki forum moglem poznac wiele ciekawych miejsc. Fajna sprawa takie cos. Do Twojego watku o Gnieznie tez zagladalem. Katedra jest swietna. Fajnie by moc zobaczyc fotki wnetrza. Dawniej gdy jeszcze czesi byli katolikami pielgrzymowali do sanktuarium rowniez ich swietego. Droga wiodla przez Slask, a na trasie w miejscach przystankow byly koscioly sw. Wojciecha. Sam Wojciech tez ponoc tedy podazal. Pierwszy przystanek mieli w Niemczy (pierwszy kosciol sw. Wojciecha), drugi we Wroclawiu w kosciele sw. Wojciecha (klasztor dominikanow) dalej juz nie wiem, reszta juz na terenie Wielkopolski pewnie.
Old April 8th, 2010, 10:54 AM   #390
gnesener
Registered User

gnesener's Avatar

Ciekawa historia silesius...A katedrę i jej wnętrze można obejrzeć od strony 21 w wątku gnieźnieńskim. Zapraszam serdecznie. Ja już za 2 tygodnie będę odpoczywał na Dolnym śląsku i mam nadzieję, że będzie to super wycieczka. Już wiem co będę chciał zobaczyć i wiem, że nacieszę swoje oczy...
Old April 8th, 2010, 11:29 AM   #391
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Dziekuje za mozliwosc obejrzenia katedry w srodku. Z tym Wojciechem to wlasciwie do dzis nie wiedzialem czy Wojciech jest w Poznaniu, czy Gnieznie. Plus dla forum. Ale mam pytanie, bo czytalem "Kronike Czechow" i wiem, ze Czesi spladrowali katedre i zabrali sw. Wojciecha do Pragi. Ciekawie kronika ujela te wydarzenia. Czy ten relikwiarz to pusta rekonstrukcja, czy cos powrocilo?

W jakie strony sie wybierasz i co masz ochote zobaczyc? Mam nadzieje, ze jestes gotowy na to, ze nie zawsze w realu wyglada to tak pieknie jak w tym watku. Dla czlowieka nie zrazajacego sie tym, sa jednak ciekawe rzeczy do zobaczenia.
Old April 8th, 2010, 11:39 AM   #392
gnesener
Registered User

gnesener's Avatar

Tak Czesi nieźle narozrabiali bodajże w 1038 roku. Ich książe Brzetysław zaatakował Polskę i Gniezno również. Zniszczyli podgrodzia, ograbili katedrę, wywieźli relikwie św. Wojciecha a także zniszczyli istniejący zamek. Zniszczenia były tak wielkie, że stolicę przeniesiono do Krakowa. Teraz relikwie są na właściwym miejscu.
Jeśli chodzi o mój pobyt na Dolnym Śląsku chciałbym przede wszystkim zobaczyć miasteczka na zachód od linii Jelenia Góra - Legnica. Jakoś wcześniej tam nie byłem...Jeśli chodzi o mój odbiór w realu to jestem przygotowany, ze to wszystko może inaczej wyglądać niż sobie to wyobrażam. Trochę martwi mnie to, że "tymczasowość" tych terenów usprawiedliwiająca zaniechanie dbania o to co zostało nam przekazane w wielu miejscach trwa do dziś. Przecież od 1945 roku minęło właśnie 65 lat...A wasz region jest taki śliczny...Zrobił się mały OT.
Old April 8th, 2010, 11:55 AM   #393
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Tez interesuja mnie te strony. Pogorze Kaczawskie, Zlotoryja, Lwowek Slaski, Swierzawa, Wlen. Ciekawy rejon. Sam tez nie znam go tak na wylot, ale bardzo ciekawe strony- wygasle wulkany- na jednym z nich stoi zamek Grodziec, a wulkan w Ostrzycy Proboszczowickiej ktos ochrzcil "Slaska Fujijama" i faktycznie nieco podobienstwa jest. Mam nadzieje, ze aparat wezmiesz ze soba i pokazesz nam we watku to co zwiedzales i ze podzielisz sie wrazeniami. Zycze milego i ciekawego pobytu.

O OT sie nie martw, to ma byc watek dla ludzi. Stron nam mam nadzieje szybko nie braknie, a jak tak zalozymy cz.2
Old April 8th, 2010, 12:10 PM   #394
gnesener
Registered User

gnesener's Avatar

Aparat biore musowo oczywiście. Mam jednak często takie szczęście, że np. baterie siadają. Teraz jednak postanowiłem solidnie się do tego przygotować. Silesius dzięki za życzenia. Fajne pogaduchy sobie z Toba uciąłem. No i czekam na Twoje kolejne arcyciekawe relacje
Old April 12th, 2010, 07:09 PM   #395
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Legnica mimo wielu strat posiada wciaz wiele ciekawych, niesamowitych budowli. Mam nadzieje, ze po dotychczasowej prezentacji znajdzie sie ktos kto sie ze mna zgodzi. Jest w Legnicy piekna czesc XIX wiecznych kamienic. Wyjatkowo duza i posiadajaca sporej urody obiekty- to proponuje poznac z watkow Marcina K i Jaska 67. Nie posiadam obecnie wlasnych zdjec tych rejonow. Oprocz tych juz pokazanych rzeczy wtrace pare rzeczy, ktore mnie osobiscie zainteresowaly, a raczej nie znajduja uznania innych.

Na ul. sw. Piotra w budynku przylegajacym do Nowego Ratusza jest budynek, w ktorym doszukalem sie renesansowego portalu. Przy nastepnej wizycie przyjrze sie dokladniej porzadnym zoomem.

Tu ten portal. Jest jakas tabliczka objasniajaca. niestety nieczytelna. Moze ktos wie co tam pisze.

Tuz obok, ul. sw. Piotra 2, drugi budynej z imponujacym portalem.

Na ul. Piekarskiej 27 znajduje sie taka barokowa kamienica

Na ulicy Szpitalnej 4 d. Ostatnia ocalala kamienica na tej ulicy.

Na ul. Lotniczej 17, poza centrum taki budynek.

Last edited by silesius; April 12th, 2010 at 07:17 PM.
Old April 12th, 2010, 07:23 PM   #396
el_barto
Registered User

Likes (Received): 7

O tym ostatnim budynku nie wiedziałem.Dzieki wielkie ! Wgniata w ziemię po prostu !
el_barto no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2010, 07:29 PM   #397
lewandovski
DDR FAN

lewandovski's Avatar

Likes (Received): 99

Tak Legnica, mimo tego co przeszla, wciaz posiada miejsca, ktore moga oczarowac.
Uwielbiam os widokowa wzdluz zachodniej pierzei Rynku w kierunku katedry.
Legnica, nalezy do tych miast, ktore zostaly w niezwykle idiotyczny, mozliwy chyba tylko w wykonaniu najwiekszych ignorantow, sposob okaleczona. Jak swojego czasu mialem przyjemnosc po raz pierwszy ujrzec fotografie tego wspanialago, slaskiego miasta, z poczatku lat powojennych, nie moglem wyjsc ze zdumienia, ze to miasto przetrwalo wojne! Potem wpadl mi w rece film, pokazujacy kulisy tych zdarzen (moze jest na you tub - postaram sie poszukac) i podczas jego ogladania prawie plakalem nad glupota ludzka....

PS. ta kamienica na Szpitalnej to odbudowa. Nie znam historii jej odbudowy ale w dosc dziwny sposob, pojedynczo zostala odbudowana, jakby miala byc zapoczatkowaniem jakiegos szerszego planu, ktory niestety nie wypalil. Nie wiem - moze Legniczanie cos na ten temat powiedza?
Old April 12th, 2010, 08:31 PM   #398
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Pomalu bede chcial konczyc swoja prezentacje Legnicy. Pokazalem spora czesc tego co interesujace. Wszystkiego jednak nie jestem w stanie. Polecam zagladac do innych watkow o Legnicy, bo to bardzo (wbrew pozorom) interesujace miasto. Pokaze jeszcze kilka obiektow.

Ul. Chojnowska 67. Dawny klasztor franciszkanow z XVIII w. Z dosc niecodzienna historia. Klasztor w 1810 roku jak inne klasztory w Prusach zostal poddany kasacie. Po II wojnie swiatowej zostal zajęty przez Rosjan - znajdowały się w nim magazyny i sklep. W 1991 r. przejęty przez Franciszkanów, przez dobrych kilka lat obracał się w ruinę, aż został sprzedany prywatnemu inwestorowi. W odremontowanym klasztorze ulokowano galerie handlowa. Spłonął w nocy z soboty na niedzielę (29/30 kwietnia) 2006 roku.

Nizej obelisk upamietniajacy 760-lecie bitwy na Legnickim Polu. Z tylu widoczne seminarium duchowne i kuria biskupa legnickiego.

Sw. Jadwiga, Matka Henryka i ludu slaskiego.

Na innej tablicy wizerunek Henryka Poboznego, ktory polegl w bitwie

Wyższe Seminarium Duchowne przy ulicy Jana Pawła II nr 2. Pierwotnie znajdowała się w nim Augusta-Viktoria Schule, gimnazjum i liceum miejskie przeznaczone dla zamożnych dziewcząt. Jesienią 1909 roku dokonano uroczystego otwarcia szkoły w obecności pruskiego ministra kultury7. Po drugiej wojnie światowej Legnica stała się siedzibą Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej, a dotychczasowa szkoła stała się Domem Oficera użytkowanym przez żołnierzy byłego Związku Radzieckiego. 7 września 1990 roku minister spraw zagranicznych RP złożył w radzieckim MSZ notę w sprawie zawarcia układu o wycofaniu wojsk radzieckich z Polski. Układ o wycofaniu wojsk ZSRR z terytorium Polski parafowano 10 grudnia 1991 roku. Miesiąc wcześniej, bo na początku listopada 1991 roku, wspomniany wyżej obiekt, w części został zniszczony przez pożar. Zdewastowany budynek został oddany administracji polskiej. Wojewoda legnicki, wówczas gdy już nie było żadnych nabywców, przekazał obiekt na potrzeby nowo powstającej diecezji w Legnicy. Komisja Majątkowa przy Urzędzie Rady Ministrów w Warszawie uznała kościelną własność Domu Oficera jako rekompensatę za mienie zabrane Kościołowi na Wschodzie. Remont i adaptację podstawowych dla funkcjonowania uczelni pomieszczeń ukończono do uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, która miała miejsce 17 listopada 1993 roku.

Portal bocznego wejscia

Old April 13th, 2010, 06:56 PM   #399
gryf23
Registered User

Likes (Received): 2

Wielkie dzięki za kamienicę na piekarskiej wszędzie szukałem zdjęcia tej kamienicy po odnowieniu.
dodatkowo polecam opis innych budynków legnicy tym razem modernistycznej ze zdjęciami Czesława Pietraszko publikacja i wystawa jaka była prezętowana między innymi w Muzełum Miedzi to "MODERNIZM W LEGNICY" polecam świetne opisy budynków http://www.wroclaw.pl/rtf/wybrane.doc

Last edited by gryf23; April 13th, 2010 at 07:12 PM.
gryf23 no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 07:25 PM   #400
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Dzieki Gryf. Juz nieraz dostarczyles ciekawych informacji. Od Ciebie pochodza opisy m.in. Kamienicy Scultetusa i Kamieniczki pod Przepiorczym Koszem no i Twoje informacje o fabryce cegly. Wreszcie potrafie poskladac skad to sie wzielo, bo rzeczywiscie sporo w Legnicy tych imponujacych ceglanych budowli.

Reply

Tags
śląsk, dolnośląskie, miasteczka, silesia, ziemie odzyskane

Thread Tools

Posting Rules