daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » SzczecinGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 125 votes, 4.94 average.
Old April 9th, 2004, 01:03 AM   #1
barnim
THE FALLEN EMPIRE
 
Join Date: May 2003
Posts: 806
Likes (Received): 1

[Szczecin] Międzyodrze [mariny, nabrzeża, waterfront]

edit 03.2013

Modernizacja przystani przy Jana z Kolna.

Żegluga Szczecińska ma zamiar wyremontować do sierpniowych regat górny taras przystani (Dworca Morskiego) pierwszy etap.

o tenObszar modernizacji zostanie wyłożony niefrezowaną kostką brukowa koloru grafit, trzy zejścia z górnego „tarasu” z sześciu na nabrzeże zostaną zlikwidowane. Oświetlenie proponowane jest w liczbie 14 sztuk, ławki, śmietniki, kwietniki w liczbie 9 sztuk. Dolny taras (nabrzeże) nie będzie obecnie modernizowane - zostaje tak jak jest.

Kolejny etap modernizacji, który nie jest znany będzie polegał na budowie czterech pawilonów.edit 12.2009

Projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Międzyodrze Wyspa Grodzka –Łasztownia”.

aktualne projekty

BULWAR PIASTOWSKI I GDYŃSKI

PiastowskiProjekt budowlany i wykonawczy przebudowy i remontu Bulwaru Piastowskiego w Szczecinie

BPI „Redan” w okresie czerwiec – grudzień 2008 r., wykonało projekty zamienne obejmujące zmianę zagospodarowania terenu oraz zmianę części elektrycznej (lokalizacja stacji transformatorowej). Przedmiotowe projekty realizowane będą przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.W zakres opracowania wchodziły:
• Projekty branży hydrotechnicznej remontu i przebudowy nabrzeża Bulwar Piastowski o dł. 932 m, głębokość techniczna – 4,5 m (głębokość dopuszczalna 5,5 m), z przystosowaniem nabrzeża do obsługi jednostek żaglowych i motorowych (jachtów) żeglugi turystycznej i rekreacyjnej
• Projekt branży architektonicznej, konstrukcyjnej i drogowej kompleksowej przebudowy zagospodarowania terenu Bulwaru Piastowskiego o powierzchni 24 320 m2 (obszar wpisany do rejestru zabytków pod nr 1 decyzją z dnia 28 stycznia 1952 r.), budowy podziemnych obiektów handlowo – usługowych (10 szt.) oraz szaletu publicznego, wraz z przebudową układu komunikacyjnego (ograniczenie ruchu kołowego – rozbudowa strefy pieszej, utworzenie reprezentacyjnego bulwaru)
• Projekty baraż sanitarnej i elektrycznej uzbrojenia nabrzeży w punkty poboru wody pitnej, zasilania w energie elektryczną, oświetlenia zewnętrznego zasilania obiektów handlowych i usługowych
• Kosztorysy inwestorskie i przedmiary robót
• Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych
• Uzyskanie pozwoleń na budowęInwestor:

Gmina Miasto Szczecin - Zakład Usług Komunalnych

Gdyński

Projekt budowlany i wykonawczy przebudowy i remontu Bulwaru Gdyńskiego w Szczecinie

BPI „Redan” w okresie czerwiec – grudzień 2008 r., wykonało projekty zamienne obejmujące zmianę zagospodarowania terenu oraz zmianę części elektrycznej (lokalizacja stacji transformatorowej). Przedmiotowe projekty realizowane będą przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
W zakres opracowania wchodziły:
• Projekty branży hydrotechnicznej remontu i przebudowy nabrzeża Bulwar Gdyński o dł. 524 m, głębokość techniczna – 4,5 m (głębokość dopuszczalna 5,5 m), z przystosowaniem nabrzeżą do obsługi jednostek żaglowych i motorowych (jachtów) żeglugi turystycznej i rekreacyjnej , a także zainstalowania pływającej stacji paliw oraz zespołu basenów kąpielowych
• Projekt branży architektonicznej, konstrukcyjnej i drogowej kompleksowej przebudowy zagospodarowania terenu Bulwaru Gdyńskiego o powierzchni 9970 m2, budowy bosmanatu mieszczącego zaplecze biurowe oraz techniczno - sanitarne, wraz z przebudową układu komunikacyjnego (ograniczenie ruchu kołowego – rozbudowa strefy pieszej, utworzenie reprezentacyjnego bulwaru)
• Projekty baraż sanitarnej i elektrycznej uzbrojenia nabrzeży w punkty poboru wody pitnej, zasilania w energie elektryczną, oświetlenia zewnętrznego zasilania obiektów handlowych i usługowych
• Kosztorysy inwestorskie i przedmiary robót
• Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych
• Uzyskanie pozwolenia na budowęInwestor:

Gmina Miasto Szczecin - Zakład Usłaug Komunalnych

http://bpi-redan.com/

----------------PORT JACHTOWYQuote:
Szczecin: Zobacz jak będzie wyglądał port jachtowy


Dwie mariny na 150 jachtów, most, tereny zielone na wyspie - poznaliśmy zwycięski projekt na zabudowę Łasztowni. Wygrała praca nr 6 biura architektonicznego "Podczaszy" z Krakowa.
Port jachtowy ma powstać w 2013 roku. Dziś został postawiony pierwszy krok - wybrano jego projekt. Wszystkie prace zgłoszone w konkursie będzie można zobaczyć w holu urzędu miasta przez miesiąc.


- To wprowadzenie do zagospodarowania całego Śródodrza - mówi prezydent Piotr Krzystek. - Poprzez wybór projektu rozpoczęliśmy pierwszy etap realizacji tego zadania. W konkursie wzięło udział ok. 40 zespołów. Nadesłano 12 prac. Dziś jest także wyjątkowy dzień, gdyż w południe rozpocznie się sesja rady miasta, podczas której będziemy uchwalać plan zagospodarowania przestrzennego Łasztowni i okolicznych terenów.
W marinie znajdzie się miejsce dla ok. 150 jachtów.

- Najbardziej w tej pracy podobała mi się harmonijna forma układu, która współgra z wyspą i wybrzeżem - mówi Zbigniew Andruszkiewicz, przewodniczący składu sędziowskiego, architekt i żeglarz.

Marina będzie składała się z dwóch mniejszych portów, które przedzielone będą przeprawą i mostem. Szczecinianie będą mogli swobodnie spacerować tam i podziwiać jednostki odwiedzających nasze miasto gości. W środku wyspa zostałaby zielona, jednak będzie tam także miejsce na zabudowę.

- Sam jestem żeglarzem, chętnie przycumowałbym przy takim porcie, ale stacjonuję w macierzystym AZS-ie i cieszyłbym się, gdyby to miejsce przyciągnęło gości i turystów. To przede wszystkim dla nich powstaje marina - dodaje Zbigniew Andruszkiewicz.

Trzecie miejsce w konkursie zdobyła praca nr 1 autorstwa Atkins Limited z Londynu. Nagrodą jest 5 tys. zł. Miejsce drugie wywalczyła szczecińska firma "Dedeco", nagroda to 10 tys. zł.

Port jachtowy ma powstać na wyspie Grodzkiej i przy Nabrzeżu Starówka na wyspie Łasztownia. Projektanci powinni uwzględnić określony przez gminę program użytkowy portu.

Obejmuje on m.in. utworzenie portu na modułach pływających zacumowanych do nabrzeży i zakotwiczonych do dna, stworzenie pomostów przystosowanych do jednostek o różnej długości, budowę zaplecza sanitarnego (toalet, natrysków, pralni), świetlicy, punktu odbioru nieczystości. Przewidziano stworzenie miejsc dostępowych do Internetu. Teren portu powinien zostać ogrodzony doprowadzone mają tu być media. Wokół portu powstać ma odpowiednia liczba miejsc parkingowych.
Na inwestycję w budżecie miasta jest przeznaczonych 11 mln zł. Gmina będzie się starać o dofinansowanie budowy portu z programu Interreg. Urzędnicy zakładają, że port jachtowy powstanie najpóźniej do połowy 2013 r.

Będzie służyć uczestnikom finału The Tall Ships Races, który odbędzie się w Szczecinie za 4 lata.--------------------------------Nowy Szczecin / Śródodrze

================

W licznych szczecińskich środowiskach rozgorzały ostatnio dyskusje
nad zabudową wysp na Odrze. Jak wynika z mniej lub bardziej oficjalnych
informacji kwestia zagospodarowania wysp wydaje się być przesądzona.

Nasza propozycja na Szczecin - Śródodrze


Grzegorz Ferber, Piotr Twardochleb 08-04-2004

Podstawową ideą projektu jest połączenie wysp Śródodrza między sobą oraz z nadrzecznymi bulwarami lewobrzeża w jeden, wspólnie i organicznie funkcjonujący system. Każda z wysp ma swoją charakterystyczną funkcję wiodącą, pomimo ich przemieszania w sposób typowy dla terenów śródmiejskich - piszą Grzegorz Ferber i Piotr Twardochleb.


Ogólny projekt zagospodarowania Łasztowni i Śródodrza
przygotowany m.in. przez autorów tekstuFragment projektu


Fragment projektu


Śródodrze - szczeciński Potsdamer Platz

Szczecin nie wykształcił dotychczas jednorodnego i jasno wyczuwalnego centrum miasta. Pozostał nam jednak obszar Śródodrza, jedyne w swoim rodzaju miejsce, poniekąd szczeciński Potsdamer Platz - pustynia w środku miasta, ale też miejsce, którym możemy "wygrać" Szczecin.

Już samo spojrzenie na mapę pozwala dostrzec atuty Śródodrza: jest to teren bardzo dobrze dostępny z każdego niemal punktu miasta oraz regionu, doskonale skomunikowany z siecią transportu publicznego: komunikacji miejskiej, PKS-u i kolejowej - zwłaszcza o ile dojdzie do uruchomienia zapisanej w strategii rozwoju transportu województwa zachodniopomorskiego szybkiej kolei miejskiej, łączącej Szczecin ze Stargardem, Goleniowem, Gryfinem i Policami, oraz do powstania proponowanego przez nas przystanku kolejowego Łasztownia. Do tego obszar Śródodrza położony jest centralnie - równie łatwo jest dostać się tam z prawo- i lewobrzeża.

Jest to też obszar położony w pobliżu portu - tego zapomnianego niemal składnika naszego miasta; portu, w którym podobno "nic się nie dzieje", a który tak naprawdę wcale nie zamarł i wbrew powszechnej opinii ma się całkiem nieźle. Zagospodarowanie Śródodrza nareszcie umożliwi zbliżenie miasta i jego portu, a więc powrotu miasta do najgłębszych korzeni - bo Szczecin powstał m.in. dlatego, że tu właśnie było dobre miejsce na port. Może z powrotem nauczymy się być dumni z tego, że w naszym mieście rozpoczynają swoje rejsy statki linii zachodnioafrykańskiej, chińskiej, angielskiej, belgijskiej, fińskiej, holenderskiej, norweskiej, rosyjskiej, litewskiej (tak, tak - wszystkie je można zobaczyć z Wałów Chrobrego).

Prestiżowa lokalizacja

O prestiżu miasta decyduje w dużej mierze jego oferta kulturalna i edukacyjna - dziś nie różni się ona właściwie od tej, którą dysponują inne miasta polskie podobnej wielkości. Dlatego jesteśmy przekonani, że należy ją przemyśleć i niejako stworzyć na nowo, tak aby była ona co najmniej konkurencyjna w stosunku do miast nadbałtyckich.

Zagospodarowanie Śródodrza daje taką możliwość. Zyskujemy szansę na stworzenie rzeczywiście nowoczesnej i innej niż gdziekolwiek indziej bazy dla tych rodzajów działalności. Nasz projekt przewiduje wyjątkowo prestiżową lokalizację filharmonii; filharmonii - symbolu miasta, niejako "drugich Wałów Chrobrego". Proponujemy również nową lokalizację teatru miejskiego, którego nadwodne położenie pozwoli na stosowanie technik inscenizacyjnych niedostępnych w żadnym innym teatrze w Polsce. Nie zapominamy też o zabytkowym zespole rzeźni na Łasztowni, który w dużej mierze mógłby pełnić funkcje edukacyjne. Na przykład w rodzaju Otwartego Uniwersytetu, stworzonego na wzór wielu innych miast europejskich. Proponujemy również lokalizację Muzeum Morskiego i Rzeki Odry na nabrzeżu Starówka.

Jesteśmy także przekonani, że rozwój miasta wymaga nowoczesnej bazy konferencyjnej oraz centrów biznesu. Ich lokalizacja w bezpośredniej bliskości portu oraz trasy wjazdowej do miasta powinna umożliwić sukces takiego przedsięwzięcia.

I rzecz chyba najważniejsza - zabudowa mieszkaniowa. Doświadczenia innych miast wskazują wyraźnie, że bezcelowe jest tworzenie "wysp muzealnych" czy "wysp kultury", o ile nie będą na nich mieszkać ludzie. Tym bardziej, że mieszkanie nad wodą staje się coraz bardziej prestiżowe. Dlatego przewidujemy na przykład prywatne mariny dla mieszkańców Łasztowni i Kępy Parnickiej, możliwość "parkowania" własnej łódki przed domem.

Wiodące funkcje wysp

Podstawową ideą projektu jest połączenie wysp Śródodrza między sobą oraz z nadrzecznymi bulwarami lewobrzeża w jeden, wspólnie i organicznie funkcjonujący system. Łasztownia, Kępa Parnicka, Wyspa Grodzka i Wyspa Jaskółcza zostały połączone dodatkowymi mostami (w większości przeznaczonymi jedynie dla pieszych), umożliwiającymi wygodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi zespołami funkcjonalnymi terenu będącego przedmiotem naszego opracowania.

Każda z wysp ma swoją charakterystyczną funkcję wiodącą,
pomimo ich przemieszania w sposób typowy dla terenów śródmiejskich.

Powstający projekt jest również podstawą propozycji zmian wielu funkcji obszarów lewobrzeża, szczególnie sąsiadujących bezpośrednio z Odrą, tak aby tworzyły one ten sam jednorodny organizm miejski.

I tak konieczne jest wg nas przebudowanie istniejącego dworca kolejowego, który wzorem wielu nowych inwestycji tego typu powinien być połączony z innymi funkcjami komunikacyjnymi, jak dworzec autobusowy, dworzec białej floty, centrum komercyjno-gastronomiczne.

Proponowane przez nas rozwiązania pozwalają także na zmianę funkcjonowania wielu innych obszarów (jak zespół "nowej Starówki") czy choćby udostępnienie całości bulwarów nadodrzańskich, które w obecnej sytuacji stanowią swoiste wyspy odcięte od lat komunikacją kołową.

Jesteśmy przekonani, że jedynie całościowe podejście do problemów rewitalizacji miasta pozwoli na stworzenie organizmu spełniającego rzeczywiście współczesne wymogi. Projekt, który dzisiaj przedstawiamy w ogólnych zarysach, może być jedynie detonatorem następnych, innych działań, które jednak powinny być podjęte jak najszybciej.

Pakt dla Szczecina

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że aby taki zamysł był kontynuowany, należy pokonać całą masę podstawowych problemów własnościowych, komunikacyjnych, związanych z komplikacjami budowania na tak trudnym z wielu względów terenie jak Śródodrze.

Przede wszystkim z tego, że aby niejako "zacząć na nowo", konieczne jest powstanie swoistego rodzaju "Paktu dla Szczecina", skupiającego przedstawicieli praktycznie wszystkich dziedzin życia Szczecina. Tylko bowiem skojarzenie wielu dziedzin, wielu pomysłów pozwoli na wykreowanie nowego, nowoczesnego i konkurencyjnego organizmu miejskiego, na którym nam wszystkim przecież zależy.

Projekt, który powstaje i przy którym pracuje kilkunastu projektantów i konsultantów, a w który zadeklarowało się włączyć kilka dużych biur architektonicznych Szczecina, jest przede wszystkim wspólną próbą znalezienia odpowiedzi na wiele pytań.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że jest to tylko rodzaj "przymiarki", próby wspólnego zastanowienia się nad możliwościami zagospodarowania i wykorzystania tego tak interesującego obszaru miasta.
  • Grzegorz Ferber - prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
  • Piotr Twardochleb - współautor koncepcji zagospodarowania Łasztowni i Śródodrza

===============================

Tak wyglądała Łasztownia przed alianckimi nalotami:Łasztownia po lewej

edit czerwiec 2009 - dodatnie planów zagospodarowania przestrzennego

http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,3...mpaign=4815101

Quote:
Jakie są plany na wyspy Śródodrza
Mariusz Rabenda
2009-06-29, ostatnia aktualizacja 2009-06-29 12:13


W poniedziałek głosowanie nad planem zagospodarowania Kępy Parnickiej i Wyspy Zielonej. Zaraz po wakacjach radni zajmą się Wyspą Grodzką i Łasztownią. Jak mają wyglądać wyspy Śródodrza w przyszłości?


Fot. Infografika: Mariusz Spica


Fot. Infografika: Mariusz Spica

Planiści miejscy trzy lata pracowali nad nowym planem zagospodarowania wysp Śródodrza. Chcieli, by każda z wysp miała swój charakter, odmienny od sąsiednich.

Kępa Parnicka i Wyspa Zielona

Mają stanowić szczeciński Manhattan z wieżowcami, hotelami, apartamentowcami. Ale Wyspa Zielona to też dzika puszcza, która ma być zachowana w swym niemal dziewiczym stanie - oznaczona na planie jako zieleń leśna. W obu basenach pomiędzy Kępą Parnicką i Wyspą Zieloną mają powstać mariny.

Wszystkie - zaznaczone na naszym planie kolorem niebieskim - obszary mogą być przeznaczone na wybudowanie domów mieszkalnych, hoteli, apartamentowców. Nie dopuszcza się tu przemysłu, magazynów i przeładunku. Partery powinny być przeznaczone na lokale usługowe. Budynki muszą mieć minimum 16-18 m wysokości, maksymalnie - (w wybranych miejscach) nawet do 80 m. Przy czym wszystkie kondygnacje powyżej 18 m muszą być odsunięte od jezdni.

W południowej części Kępy Parnickiej przewidywane jest przedszkole. W centralnej - duży, zielony skwer, gdzie dopuszczalne są tymczasowe stragany, ryneczki, punkty gastronomiczne i miejsca na imprezy plenerowe.

Na Wyspie Jaskółczej, położonej tuż przy ul. Kolumba, proponowane jest rozszerzenie usług edukacyjnych oraz gastronomia i nabrzeża sportowe.

U zbiegu ulic Kolumba i Tamy Pomorzańskiej mogłaby powstać megamarina z miejscami noclegowymi na nabrzeżu, kawiarenkami i restauracjami. Wszystkie nabrzeża wysp muszą być powszechnie dostępne. Na większości zaplanowano bulwary i możliwość cumowania.

Łasztownia i Wyspa Grodzka

Plany są niemal gotowe i pod głosowanie radnych mają trafić tuż po wakacjach.

Zacznijmy od Wyspy Grodzkiej. Przed zagospodarowaniem trzeba podnieść jej poziom o metr. Większość jej obszaru powinna stanowić zieleń i tereny rekreacyjne. W jej sercu zaplanowano miejsce na skate park, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe, minilodowisko lub fontannę.

Wszystkie oznaczone zielonym kolorem obszary przewidują usługi turystyczne i zielone. Pozostawiono jednak możliwość wybudowania tu budynków o wysokości 18, a nawet 24 m. Najbardziej śmiałym i odległym w czasie wydaje się pomysł wybudowania nowej opery (u szczytu wyspy od strony północnej). Tuż obok cumowałaby ruchoma scena.

Wyspa miałaby być skomunikowana z miastem od strony Łasztowni poprzez most Grodzki przerzucony ponad rzeką Duńczycą.

Na części nabrzeża Starówka na Łasztowni ma powstać muzeum morskie. Tuż za nim w starej rzeźni mogłoby powstać centrum kulturalno-wystawiennicze, a jeszcze bliżej Basenu Zachodniego zespół teatrów dramatycznych. W dotychczasowym obiekcie ma pozostać Urząd Celny, a w jego sąsiedztwie zaplanowano wielkopowierzchniową galerię handlową ze sklepami do 400 m kw. Obok galerii jest miejsce na kolejne przedszkole (szacuje się, że na wszystkich wyspach Śródodrza zamieszka co najmniej 6 tys. ludzi).

Obszar zaznaczony kolorem jasnozielonym to usługi portowe, ale ta funkcja ma być stopniowo wygaszana. Port ma się przenosić na Ostrów Grabowski, a jego tereny na Łasztowni zagospodarowywane w sposób komercyjny na biurowce, hotele, galerie, usługi rekreacyjno-kulturalne.

Łasztownia - tak jak dotychczas - ma być skomunikowana z resztą miasta przebudowanym i poszerzonym mostem Długim oraz nowym - planowanym mostem Kłodnym. Pod Trasą Zamkową jest miejsce na wielopoziomowy parking.

Pomyślano także o historycznych nazwach ciągów komunikacyjnych. Oprócz mostu Kłodnego (który jednak był w innym miejscu niż przewiduje plan) obecna ul. Energetyków miałaby zmienić nazwę na Starą Łasztową. Miałaby powstać też ul. Spichrzowa.Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
__________________
~~~~~~~I I I
_____pozdrawiam____________
\_Hanzeatyckie_Miasto_Szczecin_/

Last edited by Piotr-Stettin; March 1st, 2013 at 10:44 AM.
barnim no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 9th, 2004, 11:29 AM   #2
zakrzemarski
d. marian1989
 
zakrzemarski's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Warszawa
Posts: 2,370
Likes (Received): 1335

nieno, bardzo fajnie, szczecin sporo zyska, a tak oglądając te przedwojenne zdjęcia, nasuwa mi się pytanie, bo słabo znam szczecin i jego historiĘ, ile szczecin miał ludności przed wojną, a ile ma teraz? bo mnie się wydaje, ze jakby trochę był wiekszy, ale nie wiem, nie znam się, wiec się nie śmiać
zakrzemarski no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 11:36 AM   #3
kotbehemot
Я.
 
kotbehemot's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: wro>vlc>cph>moscow
Posts: 6,752
Likes (Received): 29

Tak. Juz raz wczoraj to napisałem a napisze jeszcze raz- te projekty ze Szczecina mnie powalają. To miasto projektuje sie tak, jakby miało 5milionów mieszkanców! Trzymam kciuki za ten projekt, jak i za projekt placu wewnątrz kwartału. Swietne.
kotbehemot no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 11:50 AM   #4
adelmus
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by marian1989
nieno, bardzo fajnie, szczecin sporo zyska, a tak oglądając te przedwojenne zdjęcia, nasuwa mi się pytanie, bo słabo znam szczecin i jego historiĘ, ile szczecin miał ludności przed wojną, a ile ma teraz? bo mnie się wydaje, ze jakby trochę był wiekszy, ale nie wiem, nie znam się, wiec się nie śmiać
Nikt nie zamierza sie smiac Rzeczywiscie przedwojenne srodmiescie wyglad na bardziej geste, jednak teraz Szczecin bardzo sie rozrosl poza centrum i stad mniejsze zageszczenie w srodku. Przed wojna liczba mieszkankow byla mniejsza niz obecnie i oscylowala w granicach 380 tys. obecnie ok. 450 tys.
  Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 11:52 AM   #5
adelmus
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by kotbehemot
Tak. Juz raz wczoraj to napisałem a napisze jeszcze raz- te projekty ze Szczecina mnie powalają. To miasto projektuje sie tak, jakby miało 5milionów mieszkanców! Trzymam kciuki za ten projekt, jak i za projekt placu wewnątrz kwartału. Swietne.
Rzeczywiscie miasto projektowalo sie i projektuje z duzym rozmachem i na szczescie nie oszczedza sie na przestrzenii...
  Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 12:04 PM   #6
bb78
Fook eet!
 
bb78's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Cork
Posts: 5,879
Likes (Received): 10711

Quote:
Originally Posted by adelmus
Przed wojna liczba mieszkankow byla mniejsza niz obecnie i oscylowala w granicach 380 tys. obecnie ok. 450 tys.
Hmm, wg GUS wygl±dało to tak:
1938 - 268.4 tys.
1988 - 409.5 tys.
2002 - 415.4 tys.

bb78 no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 12:08 PM   #7
adelmus
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by bb78
Hmm, wg GUS wygl±dało to tak:
1938 - 268.4 tys.
1988 - 409.5 tys.
2002 - 415.4 tys.

No proszę i teraz juz wszystko wiemy
  Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 12:50 PM   #8
zakrzemarski
d. marian1989
 
zakrzemarski's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Warszawa
Posts: 2,370
Likes (Received): 1335

no, to dzięki za info kurcze - z tymi nowymi planami, to pierwsze skojarzenie: Sztokholm. Naprawdę, Szczecin świetnie prosperuje
kurcze, a jeszcze ani razu w nim nie byłem musze sie kiedys wybrać, szkoda, że to tak daleko od wawy...
zakrzemarski no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 01:24 PM   #9
adelmus
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by marian1989
no, to dzięki za info kurcze - z tymi nowymi planami, to pierwsze skojarzenie: Sztokholm. Naprawdę, Szczecin świetnie prosperuje
kurcze, a jeszcze ani razu w nim nie byłem musze sie kiedys wybrać, szkoda, że to tak daleko od wawy...
Nie tak daleko 2 godziny samolotem, 5 godzin pociągiem, 6-7 godzin samochodem
  Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 03:10 PM   #10
mike102
It's True. All of it.
 
mike102's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Szczecin/Frankfurt/Philly
Posts: 3,091
Likes (Received): 4321

Quote:
Originally Posted by bb78
Hmm, wg GUS wygl±dało to tak:
1938 - 268.4 tys.
1988 - 409.5 tys.
2002 - 415.4 tys.

W 1938 nadal poza granicami miasta pozostawaly cale jego dzielnice, np. Bolinko, Drzetow, czesc Niebuszewa. Cale dzielnice przystoczniowe (bardzo gesto zalodnione) byly poza granicami administracyjnymi, tak samo jak dalsze Pogodno i Dabie.
Miasto nie zmienilo swoich granic przez dziesieciolecia mimo bardzo dynamicznego rozwoju.
Skorygowano to w 1939. Wowczas Szczecin objal swymi granicami obszar, ktory ma rowniez dzis - razem z Dabiem, Podjuchami, Skolwinem itp.

Miasto mialo wowczas ponad 380 tys. zarejestrowanych mieszkancow.
mike102 no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 03:26 PM   #11
bb78
Fook eet!
 
bb78's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Cork
Posts: 5,879
Likes (Received): 10711

Quote:
Originally Posted by mike102
Skorygowano to w 1939. Wowczas Szczecin objal swymi granicami obszar, ktory ma rowniez dzis - razem z Dabiem, Podjuchami, Skolwinem itp.

Miasto mialo wowczas ponad 380 tys. zarejestrowanych mieszkancow.
OK, nie wiedziałem o tym. W ksi±żeczce z której korzystałem były tylko dane z 1938r.
bb78 no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 03:34 PM   #12
Gradus
Registered User
 
Gradus's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 2,463
Likes (Received): 19

widze, ze przy okazji zaproponowali dosuniecie zabudowy starego-nowego miasta az do Odry (ul. Jana z Kolna wyglada jakby miala isc tunelem) i jakas kladke bezposrednio do Lasztowni. Nawet ciekawa sprawa.Jeden z glownych architektow, ktory nad tym pracowal to kolega mojego ojca z dziecinstwa (chodzili do tej samej klasy i mieszkali w tej samej klatce ). Moge mu wiec bezposrednio przekazac jakies ciekawe pomysly co do Lasztowni .
__________________
Moc Odwaga Honor Elegancja Rozwaga - MOHER
Gradus no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 03:42 PM   #13
zakrzemarski
d. marian1989
 
zakrzemarski's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Warszawa
Posts: 2,370
Likes (Received): 1335

Quote:
Originally Posted by adelmus
Nie tak daleko 2 godziny samolotem, 5 godzin pociągiem, 6-7 godzin samochodem
no tak, ale od 15-sto latka uzależnionego od woli rodziców nie mającego funduszy ani własnego (własnego w sensie, ze tylko mój , poza rowerem ) środka transportu, to droga z wawy do szczecina jest jak przez saharę - prawie nie do przebycia
a rodzice nie maja zabardzo po co tam teraz jechać, więc na taką wycieczke muszę sobie trochę poczekać a szkoda, bo fajne miasto...
zakrzemarski no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 03:55 PM   #14
adelmus
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by marian1989
no tak, ale od 15-sto latka uzależnionego od woli rodziców nie mającego funduszy ani własnego (własnego w sensie, ze tylko mój , poza rowerem ) środka transportu, to droga z wawy do szczecina jest jak przez saharę - prawie nie do przebycia
a rodzice nie maja zabardzo po co tam teraz jechać, więc na taką wycieczke muszę sobie trochę poczekać a szkoda, bo fajne miasto...
Fakt, to zmienia postać rzeczy ale może rodzice planują wakacje nad morzem na obszarze Pomorza Zachodniego, w takim przypadku Szczecin jak najbardziej mógłby się znaleźć na trasie wycieczki...
  Reply With Quote
Old April 9th, 2004, 04:01 PM   #15
kotbehemot
Я.
 
kotbehemot's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: wro>vlc>cph>moscow
Posts: 6,752
Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by marian1989
no tak, ale od 15-sto latka uzależnionego od woli rodziców nie mającego funduszy ani własnego (własnego w sensie, ze tylko mój , poza rowerem ) środka transportu, to droga z wawy do szczecina jest jak przez saharę - prawie nie do przebycia
a rodzice nie maja zabardzo po co tam teraz jechać, więc na taką wycieczke muszę sobie trochę poczekać a szkoda, bo fajne miasto...
hehe. Pamietam, jak miałem 15 lat dojezdzałem do mojej ówczesnej dziewczyny do Wawki- rzeczywiscie to bylo jak przez Sahare Miałem straszny problem z rodzicami zeby mi pozwalali jezdzic,ale sie udalo

powodzenia
kotbehemot no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2004, 12:59 AM   #16
barnim
THE FALLEN EMPIRE
 
Join Date: May 2003
Posts: 806
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by bb78
Hmm, wg GUS wygl±dało to tak:
1938 - 268.4 tys.
1988 - 409.5 tys.
2002 - 415.4 tys.

Mogę tę tabelkę uzupełnić

1900 - 210 tys
1914 - 250 tys
1939 - 380t tys - po wł±czeniu nowych dzielnic
kwiecień/maj 1945 - ok 6 tys

Dla porównania:

Kraków
1939 - 259 tys

Poznań
1910 - 156 tys
1939 - 274 tys - jaki¶ czas po wł±czeniu nowych dzielnic przez C. Ratajskiego

Z ciekawych danych mogę podać liczbę Polaków mieszkaj±cych w Szczecinie przed wojn±. Dane te były drażliwym tematem podczas PRLu i w latach 90tych historycy z uniwersytetu je zweryfikowali.w oparciu o spisy ludno¶ci, analizę statystyk wyborczych, danych ko¶cielnych itp. W efekcie doszukano się 163 Polaków, z czego 40 posługiwało się jedynie językiem niemieckim nie znaj±c polskiego.
Dodam, że bardzo lubię posłygiwać się danymi dot. liczby ludno¶ci przed wojn±, chociażby dlatego, że daje mi to pewne wyobrażenie o tym co mogę tam zastać. Ma to znaczenie np. odno¶nie wszelkich obiektów użyteczno¶ci publicznej, gmachów etc. które byłytworzone na miarę ówczesnych miast. Dlatego też jednym z moich faworytów jest Wrocław
__________________
~~~~~~~I I I
_____pozdrawiam____________
\_Hanzeatyckie_Miasto_Szczecin_/

Last edited by barnim; April 10th, 2004 at 01:19 AM.
barnim no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2004, 01:29 AM   #17
barnim
THE FALLEN EMPIRE
 
Join Date: May 2003
Posts: 806
Likes (Received): 1

Analizuj±c problemy logistyczne o których wspominało kilku forumowiczów, mam pewn± propozycję, niestety tylko dla tych zamieszkuj±cych Wrocław. Otóż jaki¶ czas temu spaceruj±c wzdłuż Odry za¶witała mi my¶l, żeby zapytać kapirana jednej z zacumowanych barek ile trwa podróż Odr± z Wrocławia do Szczecina. Zajmuje to jakie¶ 3 dni. Czy znajdzie się wobec tego jaki¶ ¶miałek, który odważy się zaokrętować na barkę i pokonać t± drogę w sposób raczej niedostępny dla większo¶ci ¶miertelników? Szczecińscy forumowicze mogliby zgotować bohaterowi stosowne powitanie. Szczecinianom byłoby niestety znacznie trudniej pokonać t± drogę w kierunku Wrocka, gdyż pod pr±d zajęłoby to już 6 dni.
__________________
~~~~~~~I I I
_____pozdrawiam____________
\_Hanzeatyckie_Miasto_Szczecin_/
barnim no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2004, 01:59 AM   #18
Tymon reloaded
honorary member
 
Join Date: Aug 2002
Location: Krefeld
Posts: 368
Likes (Received): 1

[off topic]
To prawda. Wroclaw juz wtedy mial prawie 700 000 (czy nawet wiecej?) mieszkancow, takze Szczecin i Gdansk mieli wiecej mieszkancow niz Krakow. Nie zapomnijmy jednak o tym, ze kiedy Wroclaw, Szczecin czy Gdansk mogly sie spokojnie rozwijac, to rozwoj Krakowa zostal niemal calkowicie wstrzymany przez Austriakow. Same austriackie fortyfikacje blokowaly dalsza rozbudowe Krakowa na blisko 50 lat. Uprzemyslowienie i urbanizacja Krakowa pojawily sie pozniej. Jeszcze gorzej bylo w tych miastach obleganych przez Rosjan. Patrz --> Bialystok
[off topic]

Powrot do tematu. Projekt zapowiada sie calkiem, calkiem super. Bardzo ambitne plany. Oczywiscie trzymam kciuki w realizacji tych planow.


Pzdr
__________________
Just because something is inactive doesn't mean it isn't being used. It just isn't doing anything at the moment. Free your mind.

Last edited by Tymon; April 10th, 2004 at 02:05 AM.
Tymon reloaded no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2004, 02:29 AM   #19
barnim
THE FALLEN EMPIRE
 
Join Date: May 2003
Posts: 806
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Tymon
[off topic]
Same austriackie fortyfikacje blokowaly dalsza rozbudowe Krakowa na blisko 50 lat. Uprzemyslowienie i urbanizacja Krakowa pojawily sie pozniej.
Pzdr
@Off topic
Szczecin również był więziony przez fortyfikacje. Efektem rozwoju miasta w takiej sytuacji było burzenie historycznej zabudowy i wznoszenie na uzyskanych działkach nowych, znacznie wyższych kamienic czynszowych. Proces podobny do tego jak rozwijał się NY. Przed zniesieniem fortyfikacji kaminice miewały po 5-6 pięter. Do dzi¶ kilka się zachowało. W latach 70tych XIXw. wprowadzono ograniczenia w wysoko¶ci budowanych budynków do 18m. Na szczę¶cie po wojnie prusko-francuskiej, zjednoczeniu Niemiec i likwidacji sieci twierdz oraz murów obronnych miasto przeżyło prawdziwy boom gospodarczy i demograficzny. Z drugiej jednak strony, czcigodny Kraków nie do¶wiadczył alianckich bombardowań dywanowych jak Szczecin, nie zmieniono go w Festung jak Wrocław ani nie musiał być ponownie zasiedlany po 1945r.
__________________
~~~~~~~I I I
_____pozdrawiam____________
\_Hanzeatyckie_Miasto_Szczecin_/
barnim no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2004, 11:41 AM   #20
kotbehemot
Я.
 
kotbehemot's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: wro>vlc>cph>moscow
Posts: 6,752
Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by barnim
Analizuj±c problemy logistyczne o których wspominało kilku forumowiczów, mam pewn± propozycję, niestety tylko dla tych zamieszkuj±cych Wrocław. Otóż jaki¶ czas temu spaceruj±c wzdłuż Odry za¶witała mi my¶l, żeby zapytać kapirana jednej z zacumowanych barek ile trwa podróż Odr± z Wrocławia do Szczecina. Zajmuje to jakie¶ 3 dni. Czy znajdzie się wobec tego jaki¶ ¶miałek, który odważy się zaokrętować na barkę i pokonać t± drogę w sposób raczej niedostępny dla większo¶ci ¶miertelników? Szczecińscy forumowicze mogliby zgotować bohaterowi stosowne powitanie. Szczecinianom byłoby niestety znacznie trudniej pokonać t± drogę w kierunku Wrocka, gdyż pod pr±d zajęłoby to już 6 dni.
hehehehe to było problemem dyskusji ktore toczyly sie przez całą szkole srednią Mielismy zamiar spłynąc z kolegami do szczecina na barkach mając przy sobie rowery a pozniej na rowerkach wrocic do wro (przez lubuskie- mniam) Niestety- nie wypalilo moze w te wakacje, kto wie..
kotbehemot no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
łasztownia, floating garden, inwestycje, międzyodrze, stettin, szczecin, waterfront

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 11:00 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu