daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Reply

Thread Tools
Old October 25th, 2009, 01:21 AM   #1
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Likes (Received): 771

[Pesa] Tramwaje

Poznaniacy usilnie promują Solarisa, nawet Puma ma swój wątek, a Bydgoszczanie tym razem wykazali się nietypową dla siebie skromnością i mają tylko jeden wątek w dziale kolejowym.
Warszawianinowi przynajmniej nie zarzuci nikt stronniczości.

Jak wszyscy wiemy, pierwszymi tramami Pesy, które wypłyneły na szersze wody, była rodzina 120N-122N.

Elbląg kupił 6 tramwai
http://www.skyscrapercity.com/showpo...0&postcount=90

Warszawa 15
http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=292

Bydgoszcz 2

Łódź 10

Ciekawe, na ile prawdziwe są pogłoski, że warszawskie Pesy były w Bydgoszczy w celu usunięcia poważnej usterki nadwozia, a malowanie to tylko przykrywka? Jednak z perspektywy użytkownika tramwaje te prezentują się naprawdę świetnie. Poza tym świetnie pamiętam problem odkształcających się nadwozi pierwszych Solarisów, przez co trzeba im było wstawiać nowe szyby na miarę.

Nie oszukujmy się, pierwsze Pesy budziły, budzą i będą budzić kontrowersje ze względu na charakterystyczne czoło. Dlatego bardzo dobrze, że dla Warszawy i do następnych przetargów Pesa przygotowała krótsze tramwaje, ale ze spokojniejszym czołem.

Warszawa kupiła 186 Pes

Gdańsk 35

Szeged 9

Z nowym tramwajem bardzo dobrze wstrzelili się w rynek. Warszawa dała Pesie szansę, jak kiedyś Solarisowi.
Póki co jeśli chodzi o produkcję tramów Pesa jest o krok przed Solarisem.
Muszę przyznać, że czekam z wielką niecierpliwością na przyjazd pierwszego tramwaju do Warszawy. Prototyp Tramino robi spore wrażenie, ale na ulice Poznania wyjadą tramwaje bez prototypowych fajerwerków, natomiast prawdziwa Pesa będzie wyglądała na pewno lepiej od plastykowego modelu.

Pesa do tej pory wyprodukowała i/lub zakontraktowała już 263 tramy niskopodłogowe (Solaris 40). To już przestają być żarty. Najbliższe kilka lat pokaże, jakie perspektywy ma Pesa.

W kwestiach technicznych jestem pokornym uczniem innych bywalców tego działu.

Petr no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 25th, 2009, 01:27 AM   #2
mateq
POZnan*

mateq's Avatar

Dobrze, że założyłeś temat. PESA wytwarza także produkty stricte kolejowe (wagony, EZT, itp.) i dla nich niech pozostanie temat w dziale "Infrastruktura kolejowa". Tutaj możemy rozmawiać o tramwajach.

Osobiście kibicuję wszystkim polskim producentom komunikacyjnym, zarówno PESIe, Solarisowi, jak i Newagowi, Solbusowi i innym. Uważam także, iż konkurencja na naszym rynku jest bardzo korzystna i przede wszystkim twórcza. Nie chodzi tylko o ceny, ważna jest także jakość i estetyka stosowanych rozwiązań.
mateq no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 01:49 AM   #3
ufonut
Atlantyda

ufonut's Avatar

Likes (Received): 492

A ja dodam ze zapotrzebowanie na nowy transport w Polsce w nastepnych latach bedzie ogromne wiec dobrze by bylo gdyby tort zostal ladnie zjedzony przez polskie firmy. Produkujemy dobry sprzet a i waluty stoja na dobrym poziomie, przez co jestesmy konkurencyjni. I oby to sie utrzymalo jak najdluzej - taka sytuacja pozwoli naszym malym/srednim firmom stac sie powaznymi na tyle zeby konkurowac na swiecie z najlepszymi.
Old October 25th, 2009, 02:06 AM   #4
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Quote:
Originally Posted by mateq View Post
Dobrze, że założyłeś temat. PESA wytwarza także produkty stricte kolejowe (wagony, EZT, itp.) i dla nich niech pozostanie temat w dziale "Infrastruktura kolejowa". Tutaj możemy rozmawiać o tramwajach.

Osobiście kibicuję wszystkim polskim producentom komunikacyjnym, zarówno PESIe, Solarisowi, jak i Newagowi, Solbusowi i innym. Uważam także, iż konkurencja na naszym rynku jest bardzo korzystna i przede wszystkim twórcza. Nie chodzi tylko o ceny, ważna jest także jakość i estetyka stosowanych rozwiązań.
Wydaje mi się, że na dłuższą metę trudno będzie się utrzymać 2 polskim producentom tramów. Jednak dzięki wewnętrznej konkurencji firma, która ją wygra, może na dłużej zagościć na europejskim rynku.
Natomiast na FPW widać ostatnio sporo cielęcego zachwytu nad prototypem Tramino - tramwaju, który jeszcze nigdy nie był użyty do regularnych przewozów. Swoją drogą świetny ruch marketingowy. Widać dużo większe doświadczenie w sprzedawaniu swoich produktów na całym świecie. Czy ten prototyp w ogóle jechał już o własnych siłach? Pesa za to ma za sobą chrzest bojowy i pierwsze zdane egzaminy. Teraz powinni się podciągnąć z marketingu i wzornictwie. To 2 zresztą już uczynili, ale namacalne dowody będziemy mieli za jakiś rok.

Old October 25th, 2009, 02:43 AM   #5
mkm101
Registered User

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by Petr View Post
Ciekawe, na ile prawdziwe są pogłoski, że warszawskie Pesy były w Bydgoszczy w celu usunięcia poważnej usterki nadwozia, a malowanie to tylko przykrywka?
Opowieści wyssane z palca. Przyczyną odwiedzin w Bydgoszczy jest wada podkładu, prowadząca do odwarstwienia lakieru, zwłaszcza w miejscach naprężeń - i tyle.
mkm101 no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 11:10 AM   #6
DonDiegoDeLaVega
ZdzisławDyrman-zasadniczo

DonDiegoDeLaVega's Avatar

Likes (Received): 1069

Quote:
Natomiast na FPW widać ostatnio sporo cielęcego zachwytu nad prototypem Tramino - tramwaju, który jeszcze nigdy nie był użyty do regularnych przewozów. Swoją drogą świetny ruch marketingowy.
Cielęcy zachwyt nad czym? Nad designem, li i jedynie, nad czym zresztą można się już zachwycać bo wygląd nie ulegnie zmianie. Nie przypominam sobie zachwytów nad innymi aspektami, co kolejny już adwersarz usiłuje na forum wmówić

EOT bo to wątek o Pesie.

Na często zadawane pytanie, czy do napisania powyższego posta musiało dojść, jest tylko jedna logiczna odpowiedź. Widocznie musiało, skoro doszło.
DonDiegoDeLaVega está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 11:19 AM   #7
mateq
POZnan*

mateq's Avatar

Quote:
Wydaje mi się, że na dłuższą metę trudno będzie się utrzymać 2 polskim producentom tramów. Jednak dzięki wewnętrznej konkurencji firma, która ją wygra, może na dłużej zagościć na europejskim rynku.
Myślę, że jest to możliwe, a gdyby udało się zdobywać rynki zagraniczne, to wręcz pewne.

Quote:
Natomiast na FPW widać ostatnio sporo cielęcego zachwytu nad prototypem Tramino - tramwaju, który jeszcze nigdy nie był użyty do regularnych przewozów. Swoją drogą świetny ruch marketingowy. Widać dużo większe doświadczenie w sprzedawaniu swoich produktów na całym świecie. Czy ten prototyp w ogóle jechał już o własnych siłach? Pesa za to ma za sobą chrzest bojowy i pierwsze zdane egzaminy. Teraz powinni się podciągnąć z marketingu i wzornictwie. To 2 zresztą już uczynili, ale namacalne dowody będziemy mieli za jakiś rok.
Sam zauważyłeś, że to prototyp. PESA sprzedała pierwsze tramwaje bez prototypu.

Ale nie prowadźmy tutaj tematu Tramino Wystarczy, że w tamtym wątku musiałem kasować mnóstwo postów o PESIe.
Old October 25th, 2009, 12:35 PM   #8
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Quote:
Originally Posted by DonDiegoDeLaVega View Post
Cielęcy zachwyt nad czym? Nad designem, li i jedynie, nad czym zresztą można się już zachwycać bo wygląd nie ulegnie zmianie. Nie przypominam sobie zachwytów nad innymi aspektami, co kolejny już adwersarz usiłuje na forum wmówić

EOT bo to wątek o Pesie.
Pierwszy stawiasz się w roli adwersarza. Ja staram się obiektywnie ocenić strategię i szanse obu firm. Chyba jesteśmy skazani na te porównania. Tylko należy zachować zimną krew i trzymać się faktów. Solaris bardzo dobrze to rozegrał z prototypem, ale musiał zrobić coś extra, żeby mieć szansę mocnym akcentem wejść na rynek, który się zmienił od czasu debiutu Pesy. Jednak jeśli porównujemy design, to należy Tramino porównywać z nową Pesą, a na to tak naprawdę musimy poczekać jakiś rok. Póki co skazani jesteśmy na porównania wizualizacji/kieszonkowego modelu z modelem 1:1.

Nowa sylwetka Pesy mi osobiście bardzo się podoba:

ale ja generalnie wolę bardziej klasyczne, "niemieckie" kształty. To mój ideał:

Solaris z pewnością też ma coś w sobie:

Urok futurystki z lat 80-tych. Czyżby jego projektanci mieli około 40tki?

Powinien bardziej przypaść do gustu zwolennikom "szkoły francuskiej":

Tak więc doskonale sobie zdaję sprawę, że jeśli chodzi o design, to wszystkich nie da się pogodzić, ale trzymajmy się zasady, że porównujemy modele porównywalne.

Quote:
Originally Posted by mateq View Post
Myślę, że jest to możliwe, a gdyby udało się zdobywać rynki zagraniczne, to wręcz pewne.
Można tylko trzymać kciuki.
Quote:

Ale nie prowadźmy tutaj tematu Tramino Wystarczy, że w tamtym wątku musiałem kasować mnóstwo postów o PESIe.
Jednak pewnych porównań nie da się uniknąć. W końcu to teraz główni konkurenci na polskim rynku. FPW jest od takich właśnie dyskusji, byleby dyskutować o konkretach i kulturalnie.
Pesa miała trochę inna strategię. Produkowali już pojazdy szynowe. W pierwszej partii sprzedali 6 tramwai do małego miasta po bardzo promocyjnej cenie. Można powiedzieć, że to była ich seria prototypowa. Elbląg w tamtych czasach inaczej miałby marną szanse na 100% niskiej podłogi. Podobnie 15 tramwai dla Warszawy było po bardzo niskiej cenie i bez taniej konkurencji. Zauważ, że Pesa razem sprzedała 33 tramwaje dla 4 miast. Teraz konkurencja na niższej półce cenowej jest o wiele większa.
Solaris za jednym zamachem sprzedał 40 tramwai. Poza tym pokazowe Tramino trudno nazwać prototypem, skoro nie miało nawet jazd testowych. Póki co to model w skali 1:1. Poznaniacy wykazali się dużą odwagą, skoro kupili od razu 40 sztuk. Chyba jasne jest, dlaczego w Warszawie nie mogli sobie pozwolić na podobny deal w przetargu na 186 tramów.
Pesa dużo ugrała stawiając na Warszawę i dostosowując się do warszawskiego cyklu przetargów. Szybką zmianę designu i projektu w celu uwzględnienia zwiększonego nacisku na oś w wyniku zmienionego układu siedzeń też należy dopisać jej na plus.

Last edited by Petr; October 25th, 2009 at 01:37 PM.
Old October 25th, 2009, 12:39 PM   #9
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 217

Quote:
Originally Posted by ufonut View Post
A ja dodam ze zapotrzebowanie na nowy transport w Polsce w nastepnych latach bedzie ogromne wiec dobrze by bylo gdyby tort zostal ladnie zjedzony przez polskie firmy. Produkujemy dobry sprzet a i waluty stoja na dobrym poziomie, przez co jestesmy konkurencyjni. I oby to sie utrzymalo jak najdluzej - taka sytuacja pozwoli naszym malym/srednim firmom stac sie powaznymi na tyle zeby konkurowac na swiecie z najlepszymi.
Pod tym i ja się podpiszę

Quote:
Originally Posted by Petr
No Petr,z takimi poglądami jednak bym był ostrożny,bo mogą uaktywnić tylko "społecznych bojówkarzy" (z obu stron),którzy będą się obawiać że tylko zwycięzca zagości na dłużej na europejskim rynku,zaś przegrany podzieli wręcz los Jelcza... i zaczną od nowa tworzyć swóhj zajadły,czarny PR

Quote:
Originally Posted by Mateq
Podobnie jak w przypadku pewnego typu autobusów (na co dowody podałem Ci w innym wątku),ale czy koniecznie trzeba się o to wykłócać?Jak zauważyłeś to temat o Pesie (zresztą tak się składa,że te tematy się ze sobą w wielu miejscach zazębiają,więc kwestia OT-pu jest często bardzo dyskusyjna). Najważniejsze,by nie wywołać kolejnej zadymy,bo grunt jest ciągle gorący

Przyjmijmy raczej wersję,że mamy DWÓCH PRODUCENTÓW ZDOLNYCH SPORO ZAMIESZAĆ W EUROPIE!
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 12:52 PM   #10
DonDiegoDeLaVega
ZdzisławDyrman-zasadniczo

DonDiegoDeLaVega's Avatar

Likes (Received): 1069

Quote:
Pierwszy stawiasz się w roli adwersarza. Ja staram się obiektywnie ocenić strategię i szanse obu firm.
Czyżbym ja był tym pierwszym? \/
Quote:
Natomiast na FPW widać ostatnio sporo cielęcego zachwytu nad prototypem Tramino...
Ocenialiśmy tylko design. Moim subiektywnym zdaniem Tramino jest po prostu ładniejszy od (jeszcze) aktualnego modelu Pesy, natomiast lifting Pesy uważam za udany - bardzo jej pomoże.

Żeby nie było, że jestem przeciwnikiem bohatera wątku. Wprost przeciwnie, miałem przyjemność dwukrotnie przejechać się tym tramwajem w Warszawie i byłem nim przyjemnie zaskoczony. Z punktu widzenia zwykłego użytkownika nie miałem żadnych zastrzeżeń, prócz wspomnianego wyglądu zewnętrznego.

Quote:
http://i045.radikal.ru/0901/0a/28ac57a0085c.jpg
Oj tak - świetny!

Na często zadawane pytanie, czy do napisania powyższego posta musiało dojść, jest tylko jedna logiczna odpowiedź. Widocznie musiało, skoro doszło.

Last edited by DonDiegoDeLaVega; October 25th, 2009 at 12:58 PM.
DonDiegoDeLaVega está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 01:00 PM   #11
mateq
POZnan*

mateq's Avatar

Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
Podobnie jak w przypadku pewnego typu autobusów (na co dowody podałem Ci w innym wątku),ale czy koniecznie trzeba się o to wykłócać?Jak zauważyłeś to temat o Pesie (zresztą tak się składa,że te tematy się ze sobą w wielu miejscach zazębiają,więc kwestia OT-pu jest często bardzo dyskusyjna). Najważniejsze,by nie wywołać kolejnej zadymy,bo grunt jest ciągle gorący
Widocznie Solaris uznał, że ma doświadczenie dzięki produkcji Neoplanów, a Pesa dzięki EZT

Quote:
Przyjmijmy raczej wersję,że mamy DWÓCH PRODUCENTÓW ZDOLNYCH SPORO ZAMIESZAĆ W EUROPIE!
Podpisuję się pod tym i temu kibicuję!
Old October 25th, 2009, 01:00 PM   #12
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Quote:
No Petr,z takimi poglądami jednak bym był ostrożny,bo mogą uaktywnić tylko "społecznych bojówkarzy" (z obu stron),którzy będą się obawiać że tylko zwycięzca zagości na dłużej na europejskim rynku,zaś przegrany podzieli wręcz los Jelcza... i zaczną od nowa tworzyć swóhj zajadły,czarny PR
W sumie to zdanie nie było niezbędne. Tylko, że ja póki co nie stawiam na żadną firmę, chociaż wołałbym, żeby "warszawski dostawca" nie schodził szybko ze sceny. Wydaje mi się jednak, że tak, jak w przypadku Solarisa, poczekamy jeszcze ładnych parę lat na efekty działań obu firm. Przynajmniej jeśli chodzi o Pesę, to mają co robić przez najbliższe 4 lata. Solaris musi powalczyć, żeby osiągnąć przynajmniej taką pozycję, ale start ma dużo bardziej efektowny od Pesy.
Jeśli nie tutaj będziemy rozmawiać o tych prawach, to gdzie? Moderatorzy nie mogą sobie ułatwiać życia ucinając po prostu tematy.
Quote:
Originally Posted by DonDiegoDeLaVega View Post
Czyżbym ja był tym pierwszym? \/
No powiedzmy, że zafrasowały mnie achy i ochy niektórych użytkowników w wątku o Solarisie. Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę, że to jest póki co model w skali 1:1, a jego wnętrza stawiają sobie za cel osiągnięcie określonego efektu marketingowego i mają się nijak do wnętrz projektowanych dla Poznania. Może jestem naiwny, że od użytkowników FPW wymagam więcej, niż od użytkowników forum.gazeta.pl . Zamknijmy temat, żeby nie robić z tego niepotrzebnej afery.

Quote:
Ocenialiśmy tylko design. Moim subiektywnym zdaniem Tramino jest po prostu ładniejszy od (jeszcze) aktualnego modelu Pesy, natomiast lifting Pesy uważam za udany - bardzo jej pomoże.
Żeby nie było, że jestem przeciwnikiem bohatera wątku. Wprost przeciwnie, miałem przyjemność dwukrotnie przejechać się tym tramwajem w Warszawie i byłem nim przyjemnie zaskoczony. Z punktu widzenia zwykłego użytkownika nie miałem żadnych zastrzeżeń, prócz wspomnianego wyglądu zewnętrznego.
Tramino od wściekłego żuka na pewno jest ładniejszy. Za to układ siedzeń Pesy dużo bardziej mi odpowiada od układu zaproponowanego przez Solarisa. Musimy poczekać na tramwaje, które wyjadą na poznańskie szyny, podobnie zresztą jak na nową Pesę.

Last edited by Petr; October 25th, 2009 at 01:41 PM.
Old October 25th, 2009, 01:08 PM   #13
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 217

Quote:

Flexity Berlin;tu (korzystając z okazji,jaką jest ten wątek) nadmienię,że z niego taki sam prototyp jak ze Swing'a (bo niektórzy to właśnie Pesie 120Na zarzucali)

Quote:
Powinien bardziej przypaść do gustu zwolennikom "szkoły francuskiej":
Petr,widoczny po lewej Eurotram to NIE JEST SZKOŁA FRANCUSKA

Quote:
Solaris za jednym zamachem sprzedał 40 tramwai.
Pamiętaj,że to był bardzo specyficzny przetarg (ze względu na miejsce);gdyby Bydgoszcz miała dość kasy by za jednym zamachem kupić 40 nowych wagonów,to miałbyś taki "rzut" w drugą stronę
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 01:19 PM   #14
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Quote:
Petr,widoczny po lewej Eurotram to NIE JEST SZKOŁA FRANCUSKA
Chodziło mi raczej o szkołę projektowania, a nie o dostawcę. Na francuski rynek projektuje się pod francuskie gusty, jak sądzę.

Old October 25th, 2009, 01:29 PM   #15
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 847

Quote:
(...)Pesa miała trochę inna strategię. Produkowali już pojazdy szynowe. W pierwszej partii sprzedali 7 tramwai do małego miasta po bardzo promocyjnej cenie. Można powiedzieć, że to była ich seria prototypowa. Elbląg w tamtych czasach inaczej miałby marną szanse na 100% niskiej podłogi.
Mała poprawka : Elbląg kupił sześć, a nie siedem, wagonów 121N.

I w kwestii formalnej: nie tramwai tylko tramwajów...
Wypalacz Rafał está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 01:30 PM   #16
yarro
Z dystansu bez dystansu.

yarro's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:

Flexity Berlin jest piękny! Szkoda, że Tramino nie jest bardziej w tym kierunku.
"Jest wystarczająco dużo światła dla tych,którzy chcą zobaczyć,i wystarczająco dużo ciemności dla tych, którzy mają odwrotne upodobania" // 'In faith there is enough light for those who want to believe and enough shadows to blind those who don't.' [Blaise Pascal]
yarro no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 01:36 PM   #17
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Quote:
Originally Posted by Wypalacz Rafał View Post
Mała poprawka : Elbląg kupił sześć, a nie siedem, wagonów 121N.

I w kwestii formalnej: nie tramwai tylko tramwajów...
W pierwszym, bardziej formalnym poście napisałem poprawną liczbę dla Elbląga, ale zedytuję to faux pas.
Obie formy są poprawne: http://so.pwn.pl/lista.php?co=tramwaj

Old October 25th, 2009, 10:38 PM   #18
Niunio
Registered User

Likes (Received): 54

Quote:
Originally Posted by yarro View Post
Flexity Berlin jest piękny! Szkoda, że Tramino nie jest bardziej w tym kierunku.
100% poparcia. Flexity Berlin to IMHO najpiękniejszy tram świata.
Niecierpię skośnych przodów więc mocno kibicuję Pesie której design idzie jakby w tą stronę.
Niunio no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 10:58 PM   #19
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Likes (Received): 293

Błagam, nie przenoście dyskusji o tym czy Tramino jest super czy be również do tego wątku...
cichy87 no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 11:11 PM   #20
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Wracając do tematu. Malowanie proponowane dla Szeged:

U nas byłby lincz za coś takiego.

Swing od przodu zaczyna mi się coraz bardziej podobać, tylko malowanie boków i czoła muszą ujednolicić:

Last edited by Petr; October 26th, 2009 at 02:22 AM.

Reply

Tags
bydgoszcz, pesa, tramwaj, tramwaje

Thread Tools

Posting Rules