daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Србија > Београд

Београд Belgrade

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 12 votes, 4.67 average.
Old October 29th, 2009, 09:27 AM   #21
belgrey
Registered User

Likes (Received): 153

Španski je preširok i ima ružno "visoko čelo". Čini mi se da je prilično nezgrapan i uopšte ne bih voleo da Beograd dobije takve tramvaje. Ako bude CAF sličan edinburškom biće super. Mada se plašim CAF-ovog dizajna. Baš imaju specifično teška vozila za oko.

Crotram je bezveze. Tramvaj bez identiteta. Nekako bezličan, neupečatljiv.
belgrey no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 29th, 2009, 01:03 PM   #22
Gutenberg
Kronični grafičar

Gutenberg's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Rail_Serbia View Post
Ја лично, као национално непристрасан, пре бих гласао за Кончар због осовинске формуле (погон на све осовине) која је боља за београдске брдске услове и више врата, али ако би ширили избор, тражио бих Чешке трамваје који су 60% нископодни, само бих тражио мало бољи дизајн... Али свакако, сваки трамвај који уђе у ужи избор би морао прво на тест вожњу.

Иначе, колико ми је познато, Шпанци су већ одабрани.
Upravo kao što si naveo (a vidim da si railfan kao i ja), ovdje nije stvar ljepote ili pitanja od koga se kupuje tramvaj. Končaru u prilog ide činjenica da bi de facto kroz ponudu ofset programa ukjučio i srpsku privredu u proizvodnju dijelova za tramvaj, servisiranje je neusporedivo lakše zbog blizine samoga proizvođača, dizajn je krajnje prilagodljiv (pogledajte samo Alstomove tramvaje za Pariz i druge francuske gradove - isti tramvaj samo je promijenjena prednja šasija). Glede funkcionalnosti, svi prigovaraju da je NT slab sa prostorom, ali u drugoj seriji koja je proizvedena za ZG taj nedostatak je uklonjen i s obzirom da je u pitanju 100% niskopodni tramvaj na 1000mm kolosijeku, stvarno su učinili čuda. A serija za BG je trebala biti treća (odnosno 4 ako ubrojimo novi troosovinski tramvaj za Zagreb koji se upravo dovršava i testira). Poanta je u svemu, da vam je EU dopustila da kupite Končar, ne bi se razočarali, jer tramvaji koji su doslovce bez testiranja kupljeni u Zgu rade bez problema sa visokom tehničkom ispravnosti. Proizvod je odličan, sve ostalo je financijska politika i ništa drugo. A mislim da bi novi troosovinac čuda radio na BG brdskim prugama...
Old October 29th, 2009, 06:59 PM   #23
Brazilac
Bombardeiro Brasileiro

Brazilac's Avatar

Likes (Received): 20

Proslog meseca sam se vozio u CAF-ovom tramvaju u Valensiji i moram reci da nisam uopste bio impresioniran. Unutrasnji raspored nije nista posebno efikasan a i enterijer izgleda relativno skromno. Sa tehnicke strane stvarno nisam strucan da prosudjujem ali esteski i funkcionalno tramvaj nije nista posebno. Jedino sto je dobra okolnost je da je u pitanju tramvaj starije generacije te da su ovi novi verovatno bolji. Nadam se i znacajno bolji.
Old October 29th, 2009, 11:51 PM   #24
Rail_Serbia
Registered User

Likes (Received): 190

Red face

Quote:
Originally Posted by Gutenberg View Post
Upravo kao što si naveo (a vidim da si railfan kao i ja), ovdje nije stvar ljepote ili pitanja od koga se kupuje tramvaj. Končaru u prilog ide činjenica da bi de facto kroz ponudu ofset programa ukjučio i srpsku privredu u proizvodnju dijelova za tramvaj, servisiranje je neusporedivo lakše zbog blizine samoga proizvođača
Trenutno osnovna ekonomska politika u Srbiji je, na žalost, tražiti rešenja sa u kratkom roku povoljnim kreditima. Slična politika Hrvatsku drži na veštačkom disanju, i stvara privid standarda. Taj period sad dolazi kod nas, jer priliva deviza od privatizacije više nema, jer samo još škart-firme nisu privatizovane

Sigurno je da bi "Končar" kao jedan u proizvodnji tramvaja nerenomirani proizvođač ponudio program da se, na primer 20-25% vrednosti tramvaja proizvede u Srbiji, povoljnije uslove servisa, troškovi transporta tramvaja bi bili niži (napomena: tramvaji se uvek prevoze kao skupe naročite pošiljke)
Jako je važno znati da naši ljudi su tutamute za strane jezike, te bi problem obuke za rad i tehnička dokumentacija jako brzo bio savladan. Sa obzirom na "temeljnost" naših javnih državnih preduzeća, i da vodeća mesta zauzimaju "isključivo ljudi koji se ističu strukom i sposobnošću", priprema tehničke dokumentacije i obuke na Srpskom bi bila "jako brzo i efikasno izvedena" kada su u pitanju CAF tramvaji. Kada pomešaš mnogo površnosti pri kapitalnim odlukama dobiješ PROKOP.
Quote:
dizajn je krajnje prilagodljiv (pogledajte samo Alstomove tramvaje za Pariz i druge francuske gradove - isti tramvaj samo je promijenjena prednja šasija).
Naravno, sa obzirom da je vrhunac u tehnologiji proizvodnje tramvaja poluautomatska proizvodnja, prednju masku bi mogao i Pera Limar da napravi, to je najmanji problem
Quote:
Glede funkcionalnosti, svi prigovaraju da je NT slab sa prostorom, ali u drugoj seriji koja je proizvedena za ZG taj nedostatak je uklonjen i s obzirom da je u pitanju 100% niskopodni tramvaj na 1000mm kolosijeku, stvarno su učinili čuda. A serija za BG je trebala biti treća (odnosno 4 ako ubrojimo novi troosovinski tramvaj za Zagreb koji se upravo dovršava i testira).
Ni jedan 100% niskopodni tramvaj nije rešio problem uskog prolaza u predelu osovina. "Ne može se stisnuti i prdnuti", što kaže naš narod. Sa druge strane, na istom mestu se pravi skupo i teško postolje, koje ukoliko je pogonsko u izvesnim okolnostima (proklizavanja) preopterećuje šinu (zbog nedostataka prenosa peko pomoćne osovine) i povećan je rizik od iskakanja iz šina. Zato sam za delimično niskopodne varijante. Već sa visinom poda od 60cm umesto 35cm u predelu osovina (postolja) rešenje je mnogo bolje i jeftinije, posebnno za održavanje.

Ja pretpostavljam da misliš na tromodularni, a ne troosovinski. Ja sam sam bio u Gredelju, i našao sam oko 6 kategorija po kojima bi prema mom mišljenju taj tramvaj trebao da se prilagodi samo iz saobraćajno-tehničkih razloga. Ko zna šta bi rekli mnogo stručniji od mene. Jedno od njih je upravo bilo da je BG potrebno tromodularno i/ili sedmomodularno rešenje, koje bi odgovralo dužini i kapacitetu jedne, odnosno duple katice (KT4-YUB). Razlog su dužine postojećih stajališta i tehničkih koloseka, te uklapanje sa kapacitetima i turnusima već postojećih tramvaja.
Rail_Serbia no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2009, 12:54 PM   #25
Gutenberg
Kronični grafičar

Gutenberg's Avatar

Ja pretpostavljam da misliš na tromodularni, a ne troosovinski.

Mislio jedno, napisao drugo...
Old October 30th, 2009, 01:01 PM   #26
Gutenberg
Kronični grafičar

Gutenberg's Avatar

Ma, smeta me kada se automatski izbacuje Končar kao loš iako se takvim u direktnoj exploataciji nije pokazao. Glede tehničkih pojedinosti koje si nabrojao, mislim da jesi u pravu glede opterećenja na pružni kolosijek, ali to je stvar opće infrastrukture. Kao što sam vidio na vašem forumu, obnova pruga u BG ide sa betonskom podlogom i modernim rješenjima pruge. ZG se za NT2200 pripremao preko 10 godina prilagođavajući pruge i gradeći trafostanice i još nismo blizu rješenja problema. Stanice još nisu potpuno prilagođene, tako da niskopodnost nije potpuna, jer u gradu osim NT2200 voze još i drugi tipovi tramvaja, tako da je isto sve napravljeno na pola. Poanta je da nije sve u tramvaju samome, jer se treba razmišljati i o održavanju (primjerice ZET je imao velikih problema sa informatikom u tramvajima jer nije imao nikoga tko se time bavio u samoj firmi), infrastrukturi (tračnice, naponska mreža), ali i navikama ljudi (otvaranje vrata od strane putnika, primjerice). Novi tramvaji će donijeti u BG novu kulturu javnoga prijevoza i mislim da je to najveći dobitak za grad, ma čiji tramvaji bili..,
Old November 1st, 2009, 12:52 AM   #27
Rail_Serbia
Registered User

Ovo mi se svidja, slikao jedan sto je bio u Sofiji. Sta mislite. gde bi u Beogradu mogli da napravimo ovakve prolaze?

Old November 1st, 2009, 01:07 AM   #28
Vucko
Jošjedanporaženikomunista

Vucko's Avatar

Pomislih da je kod nas
Imaju takve i u Becu,pomislis da si u metrou(lakom hehe).
Vucko no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 01:29 AM   #29
fabriek
Registered User

fabriek's Avatar

Likes (Received): 77

jaooo, majko mila!! nasta lici ovaj tramvaj u sofiji...
koja rugobetina! hahah

a sine su iste kao u beogradu, pa sam pomislio da je onaj deo na dorcolu, onaj nadvoznjak kad se ide ka sportskom centru 25 maj, a onda sam ukapirao da tu nema tramvajskih sina )
fabriek no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 01:38 AM   #30
Rail_Serbia
Registered User

Kamo srece da je kod nas, i da su tramvaj produžili do 25. maja...
Ovako nešto je bilo planirano kod Autokomande. Ubrzalo bi tramvaj, ali bi izgubili pomoćnu okretnicu. Ja bih ovo napravio, recimo, raskršće Omladinskih Brigada i Jurija Gagarina, zatim kod Buvljaka, pa kod Vera, pa na Trošarini...
Old November 1st, 2009, 06:01 PM   #31
raqn
optimista

raqn's Avatar

Likes (Received): 0

Današnje slike tram. šina kod Kališa.

Ostavili su mala udubljenja oko šina (možda za gumu?), al mi nije jasno zašto to nisu završili ako su već pustili saobraćaj.

Još jedan utisak je da su ivičnjaci između dela za tramvaje i kolovoza preniski, pa će se sigurno često videti situacija da za vreme gužvi automobili idu po šinama..
raqn no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 06:40 PM   #32
Ambasssador
Loved Belgrade

Ambasssador's Avatar

Likes (Received): 33

Unakaženo. I da, ne sumnjam da će kola ići šinama - to je redovna pojava u Nemanjinoj, a sve češće i na Bulevaru vojvode Mišića.
Ambasssador no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 06:40 PM   #33
Vucko
Jošjedanporaženikomunista

Vucko's Avatar

Sivilo...
Vucko no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 07:07 PM   #34
SKELETOR_BG
Overlord of Evil

SKELETOR_BG's Avatar

odvratno....samo kad pomislim da ce jako cesto biti musavo i prljavo bas kao na ovim slikama dodje mi muka....zaista steta,ja sam se nadao da ce vratiti kocku na taj potez al jbg...
SKELETOR_BG no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 08:21 PM   #35
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Likes (Received): 6424

Nije moglo onako da ostane, makar ako zelimo moderne niskopodne tramvaje koji nemaju osobine tenkova kao sadasnji...

Potpišite peticiju protiv rušenja Generalštaba!
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 08:27 PM   #36
fabriek
Registered User

fabriek's Avatar

Likes (Received): 77

Pa to im je bila najjeftinija solucija, kapiram
Mogli su da lepo urade u svakom bulevaru, kao u Nemanjinoj da izdignu nekako tramvajsku basticu i da stave one plocice jer odlicno izgleda izmedju ostalog, onda automobili ne bi mogli da prelaze preko sina, ili jos gore da se parkiraju, posto se i to desava i onda cekamo po pola sata ili po nekoliko sati da se vlasnik nekog automobila pojavi, a tramvaj ne moze da ga zaobidje, mada bih ga ja odgurao onako slatko kad bih vozio tram )
fabriek no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 08:45 PM   #37
raqn
optimista

raqn's Avatar

U ovom slučaju (a i na još dosta mesta u BGu), jedino stubići/ogradice rešavaju stvar, kad je već ovako urađeno.
raqn no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 09:11 PM   #38
N011
Registered User

Likes (Received): 30

Jbt, bar da su behaton stavili... Zasto, zasto ovo raditi Beogradu?? Na najatraktivnijoj lokaciji u gradu!
I jos ova konzerva od informativnog centra!?? Pa dajte ljudi, unajmite nekog gradskog dizajnera, sad je bar kriza pa nisu skupi!!!!
N011 no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 10:10 PM   #39
Ambasssador
Loved Belgrade

Ambasssador's Avatar

Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by fabriek View Post
Mogli su da lepo urade u svakom bulevaru, kao u Nemanjinoj da izdignu nekako tramvajsku basticu i da stave one plocice jer odlicno izgleda izmedju ostalog, onda automobili ne bi mogli da prelaze preko sina
U Nemanjinoj ih to ni na koji način ne sprečava, naprotiv, viđam vrlo mnogo kola koja rade to, odnosno vozača.
Ambasssador no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 10:54 PM   #40
zexland
Welcome to Belgrade

Likes (Received): 23

Quote:
Originally Posted by N011 View Post
Jbt, bar da su behaton stavili... Zasto, zasto ovo raditi Beogradu?? Na najatraktivnijoj lokaciji u gradu!
I jos ova konzerva od informativnog centra!?? Pa dajte ljudi, unajmite nekog gradskog dizajnera, sad je bar kriza pa nisu skupi!!!!
To i ja kazem!
Zasto nisu stavili makar behaton ploce . Strasno! Upropastili su Parisku ulicu skroz !
zexland no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
Београд, Србија, belgrade, beograd, caf, serbia, srbija, trams, tramvaji

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules