search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 2nd, 2009, 01:28 PM   #1
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

Likes (Received): 4294

[Turcja] Nasza podróż poślubna

Witam serdecznie!

Wątek poświęcony naszemu wyjazdowi poślubnemu do Turcji we wrześniu 2009r. Wylot był 9-go września z lotniska w Poznaniu. Cała wycieczka trwała 15 dni i była podzielona na tydzień zwiedzania zachodniej strony kraju i tydzień leżenia na Riwierze Tureckiej. Lecieliśmy z firmą Rainbow Tours, którą mogę wszystkim z tego miejsca polecić - było świetnie!

Na początek może poglądowa mapka trasy zwiedzania. Przylot był do miasta Antalya.

Udało się znakomicie z przylotem i wylotem, ponieważ lecieliśmy z Poznania ok. godz. 8:00, przez co od mniej-więcej godziny 12:00 czasu lokalnego zwiedzaliśmy na własną rękę Antalyę. Inni przylatywali później bądź nawet w nocy na dzień następny. Wylot mieliśmy popołudniu, także ostatniego dnia też dłużej zostaliśmy w hotelu i mogliśmy normalnie korzystać z atrakcji "All Inclusive".
Zaczynamy pierwszego dnia, zwiedzanie Antalyi.

1. Główna ulica zakupowa, prowadząca w stronę portu.

2.

3. Fontanna w centrum.

4. Słynna wieża zegarowa.

5. W tle minaret.

6. Fajne przystanki tramwajowe. Ogólnie torowisko bardzo równe.

7.

8. Słynny minaret Yivli.

9. Coś dla kibiców, sklep klubu Antalyaspor.

10. Multimedialna fontanna. O niej będzie jeszcze później, podczas drugiej wizyty w Antalyi.

c.d.n.
Hyper no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 2nd, 2009, 01:30 PM   #2
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

11. Jeszcze raz minaret Yivli.

12.

13. Widok na zatokę.

14. Jedno z dwóch rodzajów lokalnych piw, jakie w Turcji można kupić. Jest wszędzie dostępne w różnych cenach.

15.

16. Port.

17. Wyjście w morze.

18. Już na dole, wcześniej patrzeliśmy z tej skarpy.

19. Udajemy się do portu.

20.

c.d.n.
Old November 2nd, 2009, 01:37 PM   #3
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

21. Już na statku. Odpływamy.

22.

23.

24. Konkurencja.

25.

26.

27. Skały i wodospad.

28. Skarpa dość spora, jak widać.

29.

30. Na horyzoncie góry przykryte chmurami.

c.d.n.
Old November 2nd, 2009, 01:38 PM   #4
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

31. Antalya od strony morza.

32. Płyniemy dalej.

33. Jak mniemam - w oddali stadion Antalyaspor.

34.

35. Jeszcze raz góry na horyzoncie - lepsza widoczność.

36. Z portu udaliśmy się do góry i wąskimi uliczkami...

37. Spotkaliśmy takie cudo - Peugeot 206 sedan.

38. Chcieliśmy dojść do głównej drogi, trochę krążyliśmy pomiędzy ciasnymi uliczkami.

39.

40. Wyszliśmy koło McDonalda wprost na drogę przedzieloną pasem palm.

c.d.n.
Old November 2nd, 2009, 01:43 PM   #5
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

41. Doszliśmy do bramy Hadriana.

42.

43. Powrót do głównego placu miasta.

44. Kolejne uliczka handlowa. Sporo tego w centrum było.

45. W drodze z powrotem do hotelu.

Następnego dnia z rana wyjazd do Pamukkale. C.d.n.
Old November 2nd, 2009, 04:39 PM   #6
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

46. Jedziemy w takim razie dalej, do Hierapolis-Pamukkale.

47.

48.

49. Widzimy już "bawełniany zamek".

50. Wejście.

51. Już w środku.

52. Starożytne miasto Hierapolis.

53.

54.

55.

c.d.n.
Old November 2nd, 2009, 04:40 PM   #7
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

56. To już wapienne osady na zboczu góry Cökelez.

57.

58.

59.

60.

61. Woda była bardzo ciepła.

62.

63. Wracamy na stary szlak Hierapolis.

64.

65. Kiedyś była tutaj biblioteka.

c.d.n.
Old November 2nd, 2009, 05:09 PM   #8
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

66. Ruiny w okolicy starego teatru.

67.

68.

69.

70. Teatr.

71. To już natomiast basen Kleopatry, która podobno kiedyś tutaj się kąpała.

72. Bar obok.

73. Wejście do basenu antycznego.

W kolejnej fotorelacji pojedziemy dalej do Efezu. C.d.n.
Old November 2nd, 2009, 05:33 PM   #9
Dzwonsson
Neen, man!

Nie mam właściwie wyrobionego zdania o Turcji, opinie wizytujących ten kraj są przeróżne. Jedno mnie zawsze tylko w tym kraju bawiło, to chyba jedyne z dawien dawna niepodległe państwo, którego zdecydowana większość unikatowych zabytków to pozostałości po dawnych cywilizacjach, greckiej i rzymskiej. Gdzieś nawet trafiłem na tekst, że historycznie za wyjątkiem chaosu, brudu i kebabów to Turcy nic na tereny dawnego Bizancjum nie wnieśli, ale z tym to się raczej nie zgodzę.
Dzwonsson no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2009, 11:35 PM   #10
Golden
Registered User

Golden's Avatar

Likes (Received): 8

Masz rację z tymi zabytkami, jakoś niegdy nie pomyslalem o tym w ten sposob. Uświadomiłeś mnie w pewnym sensie
Golden no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2009, 03:18 PM   #11
AntonG
Registered User

AntonG's Avatar

Likes (Received): 46

Może to mój głupi stereotyp państwa muzułmańskiego ale czy nie jest tak w Turcji że musisz uważać jak się ubierasz (w szczególności kobiety) jak patrzysz i na kogo, jak wejdziesz gdzie nie trzeba to czeka cie kosa, jak pierdniesz w środę o 12.00 czy podrapiesz się lewą ręką w prawe ucho to złamiesz jedną z ich zasad itp? Pytam bo małżonka marudzi na Turcję, Maroko itd a ja mam opory biorąc pod uwagę moje powyższe obawy.
AntonG no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2009, 04:32 PM   #12
mike102
It's True. All of it.

mike102's Avatar

Likes (Received): 4313

Quote:
Originally Posted by Dzwonsson View Post
Gdzieś nawet trafiłem na tekst, że historycznie za wyjątkiem chaosu, brudu i kebabów to Turcy nic na tereny dawnego Bizancjum nie wnieśli, ale z tym to się raczej nie zgodzę.
Gdy bizantyńska księżniczka Teophano przybyła z Konstantynopola do Niemiec by zostać żoną Ottona II, była głęboko wstrząśnięta nedzą i prymitywnymi warunkami życia w Gremanii.

Wiele lat później Otto z Bawarii przybył do Grecji by zostać jej pierwszym nowożytnym królem. Był głęboko wstrząśnięty nedzą i prymitywnymi warunkami życia na Bałkanach.

mike102 no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2009, 07:03 PM   #13
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

@AntonG: Zdecydowanie nie. Turcja jest zupełnie inna, niż ją sobie wyobrażałem. Zwłaszcza ludzie. Dla mnie kiedyś Turek to był taki "Turas z Berlina" - chamscy, niemili i nieładnie pachnący (żeby nie mówić śmierdzący). Pojechałem tam i jest zupełnie inaczej. Nawet czysto i schludnie. Znacznie czyściej niż np. w Egipcie. Ludzie przemili i sympatyczni. Jak się babcia przewróciła na ulicy to podbiegło 30 osób aby jej pomóc wstać i zapytać, czy wszystko w porządku. Nie odczuwa się aż tak bardzo chęci napiwków (w Egipcie - bakszysz - tam to dopiero jest natręctwo). Jedynie co to wchodząc do meczetu trzeba zakryć kolana i ramiona, wchodzi ze bez butów. Pachnie "ludźmi", a raczej ich stopami.
Ogólnie bardzo mi się podobało. Kolejne zdjęcia będą jutro, dziś już nie dam rady niestety.
Old November 3rd, 2009, 08:46 PM   #14
mike102
It's True. All of it.

mike102's Avatar

Likes (Received): 4313

Quote:
Originally Posted by Hyper View Post
@AntonG: Zdecydowanie nie. Turcja jest zupełnie inna, niż ją sobie wyobrażałem. Zwłaszcza ludzie. Dla mnie kiedyś Turek to był taki "Turas z Berlina" - chamscy, niemili i nieładnie pachnący (żeby nie mówić śmierdzący). Pojechałem tam i jest zupełnie inaczej. Nawet czysto i schludnie. Znacznie czyściej niż np. w Egipcie. Ludzie przemili i sympatyczni. Jak się babcia przewróciła na ulicy to podbiegło 30 osób aby jej pomóc wstać i zapytać, czy wszystko w porządku. Nie odczuwa się aż tak bardzo chęci napiwków (w Egipcie - bakszysz - tam to dopiero jest natręctwo). Jedynie co to wchodząc do meczetu trzeba zakryć kolana i ramiona, wchodzi ze bez butów. Pachnie "ludźmi", a raczej ich stopami.
Ogólnie bardzo mi się podobało. Kolejne zdjęcia będą jutro, dziś już nie dam rady niestety.
Turcja to nowoczesny kraj z dystansem do własnej przeszłości, tolerancyjny dla innych religii, w którym kobiety są w pełni wyzwolone, przez który można bezpiecznie podróżować, a czasem też nieźle zabawić na weselu.
mike102 no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2009, 09:38 PM   #15
olekorlo
Registered User

Likes (Received): 1933

Quote:
Originally Posted by AntonG View Post
Może to mój głupi stereotyp państwa muzułmańskiego ale czy nie jest tak w Turcji że musisz uważać jak się ubierasz (w szczególności kobiety) jak patrzysz i na kogo, jak wejdziesz gdzie nie trzeba to czeka cie kosa, jak pierdniesz w środę o 12.00 czy podrapiesz się lewą ręką w prawe ucho to złamiesz jedną z ich zasad itp? Pytam bo małżonka marudzi na Turcję, Maroko itd a ja mam opory biorąc pod uwagę moje powyższe obawy.
ja spędziłem kiedys 3 tygodnie w Stambule jadąc tam z podobnymi jak Ty przekonaniami. Dzis Stambuł to dla mnie taki swietny mix tego co dobre w miastach europejskich z odrobiną tego "czegos" co powoduje ze jest interesująco - i dzis to jedno z moich ukochanych miejsc. Młodziez bardzo wyzwolona, spotkasz mnostwo pięknych dziewczyn, ludzi w luksusowych samochodach (np Taksim nocą) itp. - czyli zaprzeczenie "wizerunku panstwa muzułmanskiego"
W następnym roku pojechałem na 2 tygodnie, znow Stambul i potem podroz w głąb kraju - im głębiej na prowincji tym więcej osob o tradycyjnych poglądach (np kobieta ktora w autobusie nie chciala siadac koło mężczyzn - co w Stambule NIGDy mi się nie zdarzyło), ale nadal bardzo miło.
Ale duze miasta i osrodki turystyczne to, tak jak napisali poprzednicy, miejsca niesamowicie otwarte i przyjazne więc bardzo, bardzo polecam.
olekorlo no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2009, 10:42 PM   #16
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

Bardzo ortodoksyjnym miastem jest Konya. Tam panują typowe zasady państwa muzułmańskiego.
Old November 4th, 2009, 01:40 PM   #17
marboro
marboro

Likes (Received): 2715

Quote:
Originally Posted by AntonG View Post
Jadac w w turystyczne rejony Turcji (ja w takich bylem ) nie musisz sie o nic obawiac. Czysciej niz w Egipcie ludzie nie tak natretni jak w Egipcie. Atrakcji turystycznych pelno na kazdym kroku. Hotele wypasione. W nocy poruszalem sie w Kapadocji bodajze miasto Goreme bez zadnych problemow w z\den sposob nie czulem sie zzagrozony.Z ubiorem zadnych problemow tylko w miescie Konya chcac zwiedzic zakon Derwiszow kobiety musialy zaslonic ramiona chustami ktore wreczali przy wejsciu. W samym miescie zadnych ograniczen. Na plazach tureckich zadnych zakazow pelno kobiet topless. Smialo jedz a nie bedziesz zalowac. Aha podstawa w Turcji to dobry przewodnik doslownie na kazdym kroku ocierasz sie o historie. Polecam Kapadocje
marboro está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 5th, 2009, 09:22 PM   #18
AntonG
Registered User

AntonG's Avatar

Likes (Received): 46

Wielkie dzięki za rozwianie moich wątpliwości, zachęciliście mnie!
AntonG no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2009, 10:16 PM   #19
janczo
Registered User

Likes (Received): 0

ładna fotorelacja A masz może więcej zdjęć z miasta, tzn stricto infrastruktura jak w miastach wygląda, centrum, przedmieścia itd..
janczo no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2009, 01:14 PM   #20
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

Na pewno coś się znajdzie. Tymczasem jedziemy dalej z fotorelacją.

74. W drodze do Efezu zajechaliśmy do domu Maryi Panny, która rzekomo mieszkała tutaj u kresu swojego życia.

75.

76. Potem dalej w drogę do Efezu.

77.

78.

79. Po drodze figurka Maryi.

80. To już Efez.

81.

82. Widać kolejny teatr.

83.

c.d.n.

Reply