SkyscraperCity Forum banner

[Europa i świat] Wspólne podróżowanie

240K views 2K replies 65 participants last post by  Marcino 
#1 · (Edited)
Pora na kolejny zagraniczny wątek w moim wykonaniu, tym razem międzynarodowy.
Mam sporo zdjęć z różnych miejsc, z róznych państw. Na samodzielne wątki to za mało fotek, więc postanowiłem założyć wątek wspólny, gdzie pojawią się różne państwa i różne miasta, które odwiedziłem :)
Na pierwszej stronie będzie też spis treści, żeby łatwiej było potem szukać :)

Zaraz zaczynamy :cheers:


SPIS MIAST
1. Praga (foto numer 1-304)
2. Ryga (foto numer 305-562)
3. Kieś (Cēsis) (foto numer 563-633)
4. Tallinn (foto numer 563-798)
5. Parnawa (Pärnu) (foto numer 799-827)
6. Bornholm (foto numer 829-914)
7. Nyköping (foto numer 915-1091)
8. Berlin (foto numer 1092-2159) /błąd w numeracji zdjęć/
9. Newcastle upon Tyne (foto numer 2160-2362)
10. Durham (foto numer 2363-...)
11. Tynemouth
12. Żółkiew (foto numer 2553-...)
13. Lwów
14. Jerozolima
15. Kolonia
 
See less See more
#2 · (Edited)
Praga - Vinohrady

Na początek będzie najświeższa i (póki co) największa seria zdjęć.
Zapraszam do znanej i lubianej Pragi. Miasto odwiedziłem na kilka dni, na przełomie grudnia i stycznia '14/15 biorąc udział w spotkaniu Taize, czyli europejskim spotkaniu młodzieży (większość studenci, ale są młodsi i starsi). Dzięki dobrej organizacji czasu, samamodyscyplinie, 5-dniowemu biletowi sieciowemu i bardzo dobrej lokalizacji noclegu wygospodarowałem całkiem sporo czasu na zwiedzanie i włóczenie się po mieście :)
Byłem tam od 29.12-2.01 (pon-pt) i z zimą róznie było. Najładniejszy był wtorek, wtedy było pogodnie i biało, w sylwestra była potworna gołoleź, a Nowy Rok przywitał nas wstrętną pluchą i odwilżą ;)

Zwiedzanie zaczniemy nietypowo, bo od dzielnicy Vinohrady, gdzie mieszkałem. Stąd są tylko 2 stacje metra do ścisłego centrum.


1. "Mój dom" - w praktyce protestancka cerkiew husycka, w praktyce jest to nieco bardziej skomplikowane. W lewej części, za wieżą była niewielka sala modlitw, po prawej natomiast były (chyba) zwykłe mieszkania (w tym pastora z rodziną) i jakieś biura. Tak, czy siak, ładny modernistyczny budynek.




2. Po wyjściu miałem taki oto widoczek w kierunku południowym




3.




4.

 
#3 ·
1. "Mój dom" - w praktyce protestancka cerkiew husycka,...
Fajny budyneczek, ale jak protestancki to bardziej pasuje chyba zbór, a cerkiew to raczej prawosławna albo rzymsko-katolicka obrządku wschodniego (dawniej greko-katolicka albo unicka). No ale jak husycka to może byc cerkva, cerkov czy coś takiego, choć to niezbyt po naszemu:)
 
#4 · (Edited)
Fajny budyneczek, ale jak protestancki to bardziej pasuje chyba zbór, a cerkiew to raczej prawosławna albo rzymsko-katolicka obrządku wschodniego (dawniej greko-katolicka albo unicka). No ale jak husycka to może byc cerkva, cerkov czy coś takiego, choć to niezbyt po naszemu:)
W swoich papierach miałem właśnie jako "cikrev" chyba, musiałbym sprawdzić, też się zdziwiłem, że to tak się nazywa ;)

EDIT: Dokładnie to się nazywa "Husuv sbor Cirkve ceskoslovenske husitske" (pisane bez czeskich znaków)
 
#7 ·
Praga - Vinohrady

Centralny plac dzielnicy Vinohrady, pod którym znajduje się stacja metra Jiřího z Poděbrad

12.




13.




14. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1929-1932. Zwróćcie uwagę na zegar.




15.

 
#9 ·
Praga

Co tu taka cisza? Nie podoba się, czy może Praga już się znudziła? :nuts:

Praskie metro

19. Starsze stacje wg mnie wymagają odświeżenia, czuć, że czasy świetności mają za sobą...




20. ..te nowsze wyglądają całkiem przyzwoicie.




21.

 
#11 ·
Na ulicach widać sporo śniegu, sypało mocno?
Tak jak mówiłem, mocno sypało w niedzielę i poniedziałek (28-29 grudnia), potem w sylwestra zaczęło topnieć i w Nowy Rok już było tylko błoto.


Chyba pojadę sobie w najbliższych miesiącach do Pragi. Z Poz 8h PB i gitara
Ja właściwie też mam PB z Gdańska, jak się trafi okazja, to można się wybrać, choć aktualnie mam inne turystyczne priorytety ;)
 
#12 ·
Praga

22.




23. Stacja Jiřího z Poděbrad, czyli jedna z głębszych w mieście. Muszę przyznać, że pierwszego dnia miałem małego stracha. Nigdy w życiu nie widziałem tak pędzących i stromych schodów ruchomych. Potem się zastanawiałem, jak babcie i dziadkowie dają sobie radę, skoro nawet ja łapałem się poręczy przy wchodzeniu...:nuts:




24.

 
#13 ·
Praga - Nové Město

Teraz będę dodawał zdjęcia chronologicznie.
Wysiadamy na stacji metra Muzeum, na Placu Wacława i naszym oczom ukazuje się gmach Muzeum Narodowego. Niestety jest zamknięte z powodu remontu.

25.




26.




27. Václavské náměstí, czyli Plac Wacława w całej okazałości :)




28.

 
#15 ·
Praga - Nové Město

Warto wspomnieć, że ten plac był miejscem wydarzeń m.in. podczas Aksamitnej rewolucji w 1989r.

29.




30. Jakieś marne "pozostałości" jarmarku bożonarodzeniowego :nuts:




31. Zabudowa jak najbardziej wielkomiejska.




32.

 
#46 ·
A ja bym chciał zobaczyć puste zaśnieżone uliczki...

o Boze... nawet zima nie odpuszczaja.
...tylko patrząc po tłumach to na puste zaśnieżone uliczki byłby czas w godzinach 7.30-9.00. Chyba, że zimą dzikie tłumy wstają trochę później ;)

PS. Gospodarzu wątku - strasznie zabrudzony obiektyw macie :D
 
#22 ·
Praga

38.




39.




40. Przy wejściu do metra




41. Potwornie śliski był bruk w całym mieście. Po prostu koszmar, tym bardziej gdy na szyi wisiał mi aparat i "trochę" się o niego bałem łapiąc co chwilę mały poślizg :nuts:

 
#25 ·
Praga

Docieramy do miejsca znanego i lubianego - nad Wetławę.
Pogoda tego dnia zdecydowanie współpracowała :)

48.




49. Na pierwszym planie Most Karola, w oddali wzgórze zamkowe.




50.

 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top