SkyscraperCity Forum banner

Comments

· Banned
Joined
·
52 Posts
To nowe Forum chcę poświęcić bardzij wnikliwej architektonicznej analizie różnych mniej lub bardzij dopracowanych propozycji naprawy bezwątpienia wadliwego ukałdu komunikacyjnego Torunia które już zostały opublikownae na innych forach tego portalu. Poniżej pierwsza z takich wybranych przeze mnie propozycji opubikowana przez Marooo.

Najpierw jednak chciałbym wyjasnic , czym wg mnie różni się architektura i urbanistyka od inzynierii budowlanej i drogowej .

Otóż w niemal całej UE uznaje się że tylko architekci i urbaniści , choć wcale nie mają obowiązku znać się na szczegółowych zagadnieniach budowlan- konstrukcyjnych czy drogowych ( bo te zagadnienia powierzają specjalistom branżowym - lub zwracają się o konsultacje do ekspertów) uzyskują samodzielne uprawnienia do projektowania bez ograniczeń, których nie mogą samodzielnie uzyskać ani inżynierowe budownictwa ani inżynierowie drogownictwa.

Obiekty budowlane i infrastrukturalne buduję sie bowiem na dziesięciolecia i stawia się je w przestrzeni publicznej i dlatego musza one być nie tylko technicznie poprawne ale jeszcze :

1. funkcjonalne i maksymalnie użyteczne

2. trwałe

3. estetyczneI właśnie optymalnym i jednoczesnym spełnieniem tych 3 aspektów i to nie tylko w teraźniejszości ale i w przyszłości zajmuje sie architektura i urbanistyka.

Na ten temat prowadzę jako architekt m.in z legnickim architektem Jerzym Skupieniem audycję telewizyjną "Żółta poziomoca" (można ją oglądać w ogólnopolskiej TV-Regio) .Tak więc przewidzenie w opracowaniach studialnych S10 jakie całkowicie niezasadnie utajnia GDDKiA np. przyszłych możliwych połączeń lokalnych , regionalnych i krajowych, a także ewentualnych przyszłych połączeń kolejowych jest jak najbardziej zasadne i celowe. Właśnie takim bardzo wnikliwym analizom studialnym toruńskiego


-nie możliwym do przeprowadzenia na innych forach – ma służyć to forum .Po pierwsze jednak chcę zaznaczyć że to nie jest tak że praca studialna architekt polega na ty że wymyśla sobie wszystkie możliwa warianty na zasadzie "burzy mózgów" jak to bywa na innych forach tego portalu.

Temu celowi i służy określenie na wstępie tak zwanych ZTE czyli Złożeń Techniczno Ekonomicznych oraz programu potrzeb projektowych , które jednocześnie ogranicza liczbę możliwych teoretycznie wariantów.

I tutaj architekt nie może mówić tak jak drogowiec "nie i interesuje mnie czy na Wiśle mają być projektowane stopnie wodne czy nie, oraz czy będą projektowane jakieś nowe trasy szybkich kolei z Warszawy do Gdańska bo on po prostu ma obowiązek prawny ( pod rygorem odpowiedzialności zawodowej - a nawet art 2 kk odpowiedzialności skutkowej ) przewidzieć wszystkie możliwe okoliczności jakie kiedykolwiek mogą teoretycznie w przyszłości wystąpić! Jest absolutnie konieczne, gdyż jeżeli się tego nie zrobi , to zdążają się takie przypadki jak zawalenie się hali targowej w Katowicach w 2006 r lub zawalenie się mostu w Genui 8 sierpnia 2018 rWięcej o tym czym różni się architektura od samego budownictwa i drogownictwa w moich autorskich audycjach telewizyjnych pt ŻÓŁTA POZIOMICA
 
Last edited:

· Banned
Joined
·
52 Posts

Sądzę że najrozsądniejszą opcją dla węzła Czerniewice jest dobudowanie jezdni zbiorczych i zrobienie węzła zespolonego. Może być problem z brakiem miejsca pod wiaduktami, więc pewnie nie obyłoby się bez przesunięcia jezdni głównych, by skasować wewnętrzną rezerwę pod 3 pas. Most przez Wisłę jest 2x2, więc i tak raczej nikt nie będzie go burzył w najbliższej przyszłości by zrobić 2x3. Ruch A1<->DK91 będzie minimalny, ten węzeł ma tylko obsłużyć okoliczne osiedle. To jest najważniejsza inwestycja, bo ten węzeł ma wpływ na rozwiązania w innych miejscach, np. łącznik trasy wschodniej do S10.


S10 przydałoby się wyprostować, a trasa wschodnia na pewno musi mieć łącznik do S10. Można rozważać jeszcze jeden węzeł na S10 i łącznik do starego mostu, ponieważ odległości międzywęzłowe (około 3km) będą zachowane. Węzły w okolicach miasta mogą/powinny być gęściej rozmieszczone (przykład S2 w Warszawie).


Węzeł Trasy Wschodniej z ul. Łódzką. Jeśli mapy są aktualne, to tylko trzy domy są do wyburzenia. Trasa główna 2x2, pod rondem przechodzi w poziomie -1. Ekrany akustyczne na całej długości. Żeby nie zagłębiać trasy głównej i nie robić tuneli, to można zrobić wiadukt Bursztynowa-Topazowa w poziomie +1.


Jeśli założymy że powstanie most zachodni (np. w ramach rozbudowy DK15), wówczas rezygnujemy z łącznika do starego mostu. Zachodnia i północna obwodnica może wyglądać jak poniżej. Okręgi to węzły które mają wybrane lub wszystkie relacje bezkolizyjne.
 

· Banned
Joined
·
52 Posts
Ponieważ nie mam innej możliwości merytorycznego wytłumaczenie MIKEOLD na wątku S10 Toruń- Płock -Naruszewo całkowitej zgodności z aktualnie obowizującym SUiKZP W Toruniu z 2018 przestwionej tam wczoraj graficznie możliowści połączenia proponowanej przeze mnie południowego wersji Wariantu niebieskiego S10 z połączniem z węzłem Lubicz , niniejszym robie to w wątku poświęconym właśnie naprawie toruńskiego podstawowego układu komunikacyjnego Wadliwy układ komunikacyjny Torunia - korekta przebiegu...

Pozdrawiam serdecznie Pana MIKEOLD , pozostałych forumowiczów i moderatorów
J.C.


PS.
Dodam że pozostały w tym skasowanym poście z przed 2 miesięcy mój rysunek obwodnicowego układu komunikacyjngo Torunia ( nota bene nie wiem dlaczego?) powstał na podkładzie rysunku i koncepcji Kolegi TORRR nie mówmy więc że Północna obwodnica Torunia to całkowite fantazy- bo każdy samodzielnie widzi, że jest to nie tylko możliwe ale wręcz potrzebne dla Torunia rozwiązanie.
 

Attachments

Last edited:

· Banned
Joined
·
52 Posts
Czy ktoś jeszcze zagląda do tego wątku, bo mam wrażenie, że ostatnio dużo się tu pisze, ale nikt tego nie czyta...
Jest niestety dokładnie tak jak napisałeś.

I jest to bardzo przykre.
I trzeba by to jakoś zmienić- więc jeżeli ktoś chce naprawdę rzetelnie i merytorycznie podyskutować jak znaleźć rozsądny i korzystny dla mieszkańców terenów między Toruniem a Warszawą wyjście do szybkiej budowy, to zapraszam serdecznie na założone przeze mnie alternatywne forum ,

Na tamtym forum z całą pewnością liczyć się będzie tylko siła argumentów a nie "argumenty siły" i nie będą kasowane non stop pod byle pretekstem merytorycznie zasadne posty.
Wielu z nas na tym Forum jest inżynierami. Jest taka zasada ,ze inżynier opiera się o analizę faktów i danych aparatem kryteriów lub metodami rachunku matematycznego który jest stosowany w danej dziedzinie nauk inżynierskich.

Dlatego dla inżyniera 2x2 jest 4 i tylko 4, ale w Polsce polityk i urzędnik wolą wmawiać społeczeństwu że „2x2 to będzie prawie 5” a potem są problemy gdy widać że nie tylko nie wychodzi z obiecywanym w wyborach na 5 , ale nawet nie starcza na 3 z dwoma minusami.

Dlatego mnie uczono ( stara dobra lwowska szkoła dr Vrabetz’a z Wydziału elektrycznego Politechniki Wrocławskiej ) że ”inżynier nigdy nie powinien z góry mówić, że coś jest możliwe , lub że coś jest niemożliwe, tylko zawsze policzyć lub oszacować matematycznie i dopiero wtedy mówić czy jest coś czy nie jest możliwe przy przyjętych złożeniach ZTE.


Szanujmy więc swój czas i może bezcenną ( bo jedynie całkowicie prawdziwa i oparta o badane od 1998 fakty , a nie propagandową oraz taką której nie znajdzie się gdzie indzie) dla innych informację. Bo gdyby te informacje nie były prawdziwe , to jak napisał MAIKEOLD gdy nawet premier został ukarany za pomówienie, ktoś kto tak nie pod NIKIEM ale z imienia i nazwiska od 1998 krytykuje to co robi w kujawsko -pomorskim GDDKiA i apeluje o racjonalna naprawę, nie wypłaciłby się od przegranych pozwów o rzekome pomówienia czy rzekome kłamstwa !
 
Last edited:

· Banned
Joined
·
52 Posts
Ten wątek jest poświęcony aspektom podstwowego układu komunikacyjnego Torunia , dyskusja o których zanika, czy wręcz jest nie możliwa na wątkach dotyczacych S10 Bydgoszcz Toruń i S10 Toruńs-Płock -Naruszewo.

Do założenia tego wątku skłoniła mnie obserwacja ograniczeń spojrzenia i dyskusji
o ściśle powiązanej z inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego i planwanymi "szprychami " nowych linii szybkich kolei oraz budową obwodnicy Warszawy i drogi ekspresowej S10 do Torunia i między Toruniem a Bydgoszczą.
Zresztą zapraszam do przyjrzenie się dyskusji na dwu forach na ten temat, bo jest to bardzo pouczająca dyskusja ,która potwierdza sformułowne postulaty w ogłoszonym w 2020 przez prewodnicząca UE nowym programie UE o nazwie "Nowy Europejski Bauhaus" jako propozycji dla odbudowy społecznej Europy po pandemi COVID-19 , poprzez "syntezę nowego design, nowych technologii i nowego humanizmu"
https://www.designalive.pl/przewodniczaca-komisji-europejskiej-oglasza-nowy-bauhaus/https://www.designalive.pl/nowy-europejski-bauhaus-specgrupa-wybitnych-myslicieli/

Spróbujmy na tym wątku spojrzęć po nowemu na S10 i " 1 szprychę CPK" w myśl postultów N.E.B. - Nowego Europejskiego Bauhausu: "twórzmy pięknie, w sposób zrównoważony i wspólnie!"

1. Po pierwsze krótkie przypomnienie czym był BAUHAUS czyli założona przez Waltera Gropiusa w 1919 r. w Weimarze szkoła architektury i nowego design. Szkoła ta postawiła sobie za cel stworzenie nowego stylu architektury odpowiadającego nowym możliowściom techniczycm i nowym potrzebom społecnzym po i wojnie światowej, a styl ten został nazwany MODERNIZMEM.
2. Kiedy tylko Adolf Hitler doszedł do władzy zlikidował w 1930 r Szkołę BAUHAUS
a jej twórcy wyjechali do USA i znalęzli tu doskonałe warunki do rozwoju swoich idei , a ich styl został uznany jako "styl światowy XX wieku "
3. Dla wielu osób w 2019 - w tym również dla mnie - stało sie oczywiste ,że
w 100-lecie powstania BAUHAUSU wobec całkiem nowych wyzwań XXI wieku jest potrzebny NOWY EKOLOGICZNY BAUHAUS, gdyż żaden pojedyńczy architekt
nie jest dziś w stanie storzyć nowego stylu arhitektury , tak by ten stał się NOWYM EKO_STYLEM ŚWIATOWYM .
Zapraszam więc na początek do samodzielnego zapropnowania "zrównoważonych, wspólnych i twórczych" koncepcji przebiegu S10 w woj Mazowieckim i Kujawsko pomorskim oraz 1 szprychy w zachodnio-północnej Polsce na poniższym podkładzie
View attachment 2082648Sam zaś chcę poddać pod dyskusje moja propozycję alterntywnej rozbudowy
sieci kolejowej w stosunku do proponwanego przez CPK przebiegu "1 szprychy"
Pozdrawiam
inż .arch Jerzy julian Czerny
 
Last edited:

· Banned
Joined
·
52 Posts
Nie ulega dyskusji ,że Toruński układ komunikacyjny jest od lat 70 tych dramatycznie zły i niestety mimo możliwości korzystania już od 2000r przez władze Torunia ze środków najpierw przedakcesyjnych , a po 2004 dotacji UE obecnie akcesyjnych wcale się układ się nie poprawia, ale mimo licznych inwestycji w tym wybudowania nowego mostu drogowego w Toruniu , oraz obecnie kończonego remontu i rozbudowy mostu im Piłsudskiego te wcale nie małe inwestycje wciąż nie nadążają za dynamiczną rozbudowa Torunia najpierw w kierunku zachodnim ( co spowodowało olbrzymie korki w Lubiczu ) a obecnie w kierunku Bydgoszczy.

Jest tak dlatego że w urbanistyce rozwój infrastuktury trzeba planować wyprzedzająco rozwój miast na co najmniej 20 lat do przodu.

Dlatego już w 1936 r inż Tłoczek postawił tezę że najpóźniej do 1950 w Toruniu położonym po obu stronach Wisły muszą powstać dwa dodatkowe mosty - wschodni i zachodni jeżeli Toruń ma się dalej rozwijać !

Otóż dwa mosty wschodni i zachodni do tej pory nie powstały, a most wschodni jest bardzo ułomny jak stwierdza urbanista Stanisław Wroński.

Jest tak dlatego że nie tylko władze Torunia , ale również media Toruńskie nie są w ogóle otwarte na debatę o możliwych alternatywnych rozwiązaniach urbanistycznych jeżeli nie są zgodne z koncepcjami które przyjęto w Urzędzie Miasta Torunia, a takie dwa krytyczne artykułu publikowane przez kompetentnych inżynierów urbanistów przechodzą zupełnie bez echa - i pomijane są milczeniem !
Niestety na dyskusyjnych forach takich jak tutaj np o S10 Bydgoszcz -Toruń i Toruń Naruszewo , ten schemat wręcz kasowane i wszystkich "nieprawomyślnych " postów ( jako rzekomego spamu) też jest powielany , a osoby mające inne zdanie niezbierana w ogóle głosu pod presja natychmiastowego grupowego ostracyzmu ! .
To NADUŻYCIE -jak mówi cytowany poniżej urbanista- bo na skutek takiej blokady informacji )( niezgodnej z art. 10 i 14 europejskiej konwencji prawa człowieka –Toruń się urbanistycznie – mimo olbrzymich środków jakie obecnie mógłby uzyskać nap z funduszu kolejowego na budowę prze Toruń szybkiej koleji ( pierwsza kolejowa szprycha CPK
Dlatego powstał ten wątek by zmienić ten toruński "pat urbanistyczny"
Zapraszam serdecznie do dyskusji na ten tematWielu urbanistów krytycznie oceniało zmianę lokalizacji mostu - z ul. Waryńskiego na Wschodnią. Podziela pan te oceny?
- Jako członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej byłem przeciwko budowie mostu na wysokości ul. Wschodniej. Ta lokalizacja, którą nic nie uzasadniało, stała w sprzeczności z planami zagospodarowania miasta, które były tworzone przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a dokładnie do 2006 r. Ten most również jest protezą. Niczego nie łączy. Nie ma kontynuacji na północ w kierunku Gdańska czy też do węzła Czerniewice i drogi ekspresowej S10. Węzeł Kluczyki zaplanowano bowiem w przebiegu trasy staromostowej. Przy tak wysokim zadłużeniu miasta mało prawdopodobna wydaje się budowa, za kolejne setki milionów, dalszego odcinka trasy wschodniej między ul. Wschodnią a Grudziądzką. Obecna lokalizacja przeprawy to błąd, za który słono zapłacą przyszłe pokolenia torunian. Protestowałem, i to nawet publicznie przeciw tej lokalizacji, ale do czasu, gdy można było jeszcze wrócić do wersji w ul. Waryńskiego. Gdy zapadły ostateczne decyzje i były przyznane środki, bojkot tej - przy wszystkich negatywnych skutkach - lokalizacji byłby sabotażem. Przyjąłem w tym przypadku zasadę mniejszego zła, gdyż Toruniowi drugi most potrzebny jest "jak kani dżżu". Bez niego miasto się "udusi".
- A co stoi na przeszkodzie do budowy dalszego odcinka tej trasy?
- Układ na zbiegu ul. Wschodniej a Skłodowskiej-Curie, czyli skrzyżowanie dwóch tras północ-południe, ul. M. Skłodowskiej-Curie i torów kolejowych można bez wątpienia nazwać węzłem gordyjskim. Poza tym trzeba będzie wyburzyć nowe bazy i magazyny. Wiadukty trzeba będzie zbudować m.in. na skrzyżowaniach z ul. Polną, Kociewską i znów nad torami kolejowymi, aby odsunąć drogę od fortów, gdzie są siedliska nietoperzy. Tymczasem tereny pod trasę nowomostową z przeprawą na wysokości ul. Waryńskiego były rezerwowane od kilkudziesięciu lat.Trwająca od kilku tygodni dyskusja na temat na placu Rapackiego pobudziła moją refleksję na ten temat. Bez szczegółowej i przeprowadzonej

według współczesnych kryteriów analizy, też w pierwszym odruchu, zapewne z przyzwyczajenia lub kalki mentalnej, myślałem, że kontynuacja rozwiązania z przejściem podziemnym jest zasadna. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że ten dylemat mam za sobą. Jestem przekonany, że należy odwrócić myślenie i inaczej ustanowić hierarchie. Przecież nie podlega dyskusji konieczność uniknięcia w tym miejscu kolizji ruchu pieszego i kołowego. Problem dotyczy tylko sposobu. To samochody powinny trafić do tunelu a piesi pozostać na poziomie terenu. „Należy uciekać do przodu, gdyż realizacja (nie zaliczanych do strategicznych) rozwiązań, sprzed kilkudziesięciu lat, w świetle dzisiejszych uwarunkowań jest anachronizmem”.*
Przypomina mi to inną inwestycję - wiadukt przy Dworcu Wschodnim, który w latach 2002-2004, został odbudowany w pierwotnej formie, czyli w okrojonym, już w 1975 r., ze względów oszczędnościowych, rozwiązaniu. Realizacja tak ważnych ze wzgl. na bezpieczeństwo, prestiż, charakter miejsca, zasadność kontynuacji w kierunku Bydgoskiego Przedmieścia tak ważnej przestrzeni publicznej, dziś nie powinna podlegać dyskusji. Mamy przecież do bólu czytelny, pozytywny przykład Sopockiego „Monciaka” z jego otwarciem się na molo.
<!** reklama>Mam pełną świadomość, że istnieje presja czasu, która z zasady pogarsza jakość rozwiązań, ale w tym przypadku i miejscu nie powinniśmy jej ulegać. Przecież jest to inwestycja w rejonie Starówki, na następne 100 lat i na miarę likwidacji tramwaju w ul. Szerokiej, budowy bulwarów czy przebicia ul. Szumana. Dziś powinniśmy kreatywnie rozwijać wizje urbanistów z okresu międzywojennego i przełomu lat 60 i 70-tych ówczesnego wieku, a nie brnąć w nieefektywne w dzisiejszej rzeczywistości rozwiązania.
Budowa tunelu dla samochodów, polepszy tylko walory Toruńskiej Starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jestem przekonany, że legendarny, międzywojenny toruński urbanista i architekt Ignacy Tłoczek, autor przebicia ul. Różanej na zachód, placu Rapackiego, dzisiejszej al. Jana Pawła II i ul. Chopina oraz Kazimierz Gregorkiewicz, autor ww. rozwiązań z początku lat 70-tych, na pewno poparliby to rozwiązanie.

Ultimatum, że albo tunel dla pieszych albo nic, jest nadużyciem. Toruń i Starówka, naprawdę warta jest tego wydatku.

Stanisław Wroński

*Cytat z pamięci prof. Andreasa Billerta, Toruńczyka, Toruń 10.01.2012 r.


 
Last edited:

· Banned
Joined
·
52 Posts
Zacznę więc od tego że obecnie z powodów histrycznych Toruń ma promienisty układ komunikcyjny dróg krajowych biegnących do zabytkowej Toruńskiej Starówki otoczonej murami obronnymi aż do XIX wieku !
tak ja słusznie napisał w powyżej cytowanym liście do Nowości i władz miasta Urbanista inż Stanisław Wroński - problemem nr 1 Torunia jest obecnie ogrnicznie oddziaływania uciążliwości tranzytu dróg krajowych przez centrum Torunia oraz jak mówi to w cytowanym wywiadze - stworzenie w Toruniu ciągłych arterii komunikcyjnch dla przebiegających przez Toruń dróg krajowych - dokładnie temu celowi służy ten wątek!
 
Last edited:

· Banned
Joined
·
52 Posts
Dokładnie temu celowi służył mój list otwarty do Prezydenta Torunia z 17.12.2002 z tym że wówczas świadomie musiałem zrezygnować o jakimkolwiek wspominaniu ,że moja propozycja zamiany lokalizacji mostu w ciągu ul Waryńskiego na most w ciągu ul Waryńskiego na most Wschodni i Zachodni wcale nie służy rezygnacji z potrzebnego Toruniowi centralnego mostu , a tylko ma na celu inną jego lokalizację .
Chodziło oto planownay mostem waryńskiego przebieg dróg krajowych nie przecinał górą istniejącego półtunelu kolejowego między Dworcem Miasto a Dworcem Wschdnim ( z rozcięciem na pół ważnej np. dla komunikacji miejskiej ul Chrobrego i Sobieskiego),ale ...z schowaniem linii kolejowej tunelem pod ul Bolesława Chrobrego lub Sobieskiego a wykorzystanie tego półtunelu dla drogi krajowej DK15, oraz budowy mostu centralnego , nie w ciągu ul Waryńskiego tyko w istniejącym korytarzy komunikacyjnym obok mostu klejowego im Edmunda Malinowskiego –.

Jednak dopiero dziś tąkoncepcję mogę publicznie ogłosić po 19 latach od napisania listu otwartego do Prezydenta Torunia , w momencie , gdy konsultacje i ustalanie przebiegu szybkiej kolei Warszawa -Płock -Toru Grudziądz -Gdynia właśnie trwają!

Mogłoby to wyglądać by to np. następująco:


Dodam, że z moich analiz jak najbardziej geologicznie jest to wykonalne,
gdyż w latach 1882 -1909 istniał przy Młynie w Toruniu Dworzec Mokre ( Thorn Moker) z a jeszcze do lat 60-tych jeszcze przy Dworcu Wschodnim ulica Kościuszki prowadziła nie nad ale pod poziomem lini kolejowej , a drogą tą tak jak obecnie jeździł tramwaj!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Toruń_Mokre


W 2017 "prawie napisałem" inżynierską architektoniczną prace dyplomową

o możliwości powrotu do tego układu komunikacyjnego w ramach budowy Dworca dla przebiegu szybkiej kolei Warszawa Kołobrzeg i Warszawa-Gdyni przez Toruń ( planistycznie rozważanej od 2013 r). O jej treści i zakresie informowałem już w mojej petycji do UM w Toruniu z marca 2016
Niestety oczekiwania mojego promotora co do szczegółowości projektu architektonicznego dworca , a także jego wnętrz i jego otoczenia , przerastały wówczas skalę trudności do rozwiązania oraz możliwości czasowe jakimi wówczas dysponowałem, więc zmieniłem wówczas temat pracy inżynierskiej na łatwiejszy.
Okazało się też po zbywającej odpowiedzi UM w Toruniu ,że nie ma jeszcze w Toruniu klimatu dla innych projektów urbanistycznych niż te które zaplanował Prezydent i UM , podobnie jak w latach 2003-2006 kiedy był remontowany wiadukt na ul Kościuszki i aż było mi szkoda że nie ma szans i celu bym już wówczas opublikował i podał dyskusji publicznej moją koncepcję kolejowego Dworca Centrum w prawobrzeżnym Toruniu która była ukrytym celem i powodem mojego listu do Prezydenta Torunia z 17.12.2002
Jednak obecnie zamierzam wrócić do dokończenia w ramach studiów podyplomowych i zgłosić go Zarządowi CPK jako kontrpropozycja uzasadniająca celowość zmiany obecnie zakładanego od 2019 przebiegu linii szybkiej kolei Płock -Włocławek -Grudziądz -Gdynia , a która zupełnie nie ma sensu ani funkcjonalnego ani techniczno realizacyjnego.
 

Attachments

Last edited:

· Banned
Joined
·
52 Posts
Do założenia tego wątku skłoniła mnie obserwacja ograniczeń spojrzenia i dyskusji
o ściśle powiązanej z inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego i planwanymi "szprychami " nowych linii szybkich kolei oraz budową obwodnicy Warszawy i drogi ekspresowej S10 do Torunia i między Toruniem a Bydgoszczą.
Zresztą zapraszam do przyjrzenie się dyskusji na dwu forach na ten temat, bo jest to bardzo pouczająca dyskusja ,która potwierdza sformułowne postulaty w ogłoszonym w 2020 przez prewodnicząca UE nowym programie UE o nazwie "Nowy Europejski Bauhaus" jako propozycji dla odbudowy społecznej Europy po pandemi COVID-19 , poprzez "syntezę nowego design, nowych technologii i nowego humanizmu"
https://www.designalive.pl/przewodniczaca-komisji-europejskiej-oglasza-nowy-bauhaus/https://www.designalive.pl/nowy-europejski-bauhaus-specgrupa-wybitnych-myslicieli/

Spróbujmy na tym wątku spojrzęć po nowemu na S10 i " 1 szprychę CPK" w myśl postultów N.E.B. - Nowego Europejskiego Bauhausu: "twórzmy pięknie, w sposób zrównoważony i wspólnie!"

1. Po pierwsze krótkie przypomnienie czym był BAUHAUS czyli założona przez Waltera Gropiusa w 1919 r. w Weimarze szkoła architektury i nowego design. Szkoła ta postawiła sobie za cel stworzenie nowego stylu architektury odpowiadającego nowym możliowściom techniczycm i nowym potrzebom społecnzym po i wojnie światowej, a styl ten został nazwany MODERNIZMEM.
2. Kiedy tylko Adolf Hitler doszedł do władzy zlikidował w 1930 r Szkołę BAUHAUS
a jej twórcy wyjechali do USA i znalęzli tu doskonałe warunki do rozwoju swoich idei , a ich styl został uznany jako "styl światowy XX wieku "
3. Dla wielu osób w 2019 - w tym również dla mnie - stało sie oczywiste ,że
w 100-lecie powstania BAUHAUSU wobec całkiem nowych wyzwań XXI wieku jest potrzebny NOWY EKOLOGICZNY BAUHAUS, gdyż żaden pojedyńczy architekt
nie jest dziś w stanie storzyć nowego stylu arhitektury , tak by ten stał się NOWYM EKO_STYLEM ŚWIATOWYM .
Zapraszam więc na początek do samodzielnego zapropnowania "zrównoważonych, wspólnych i twórczych" koncepcji przebiegu S10 w woj Mazowieckim i Kujawsko pomorskim oraz 1 szprychy w zachodnio-północnej Polsce na poniższym podkładzie
View attachment 2082648Sam zaś chcę poddać pod dyskusje moja propozycję alterntywnej rozbudowy
sieci kolejowej w stosunku do proponwanego przez CPK przebiegu "1 szprychy"
Pozdrawiam
inż .arch Jerzy julian Czerny
 

· Banned
Joined
·
52 Posts
Czy ktoś jeszcze zagląda do tego wątku, bo mam wrażenie, że ostatnio dużo się tu pisze, ale nikt tego nie czyta...
Jest niestety dokładnie tak jak napisałeś.

I jest to bardzo przykre.
I trzeba by to jakoś zmienić- więc jeżeli ktoś chce naprawdę rzetelnie i merytorycznie podyskutować jak znaleźć rozsądny i korzystny dla mieszkańców terenów między Toruniem a Warszawą wyjście do szybkiej budowy, to zapraszam serdecznie na założone przeze mnie alternatywne forum . Na tamtym forum z całą pewnością liczyć się będzie tylko siła argumentów a nie "argumenty siły" i nie będą kasowane non stop pod byle pretekstem merytorycznie zasadne posty.Wielu z nas na tym Forum jest inżynierami. Jest taka zasada ,ze inżynier opiera się o analizę faktów i danych aparatem kryteriów lub metodami rachunku matematycznego który jest stosowany w danej dziedzinie nauk inżynierskich.

Dlatego dla inżyniera 2x2 jest 4 i tylko 4, ale w Polsce polityk i urzędnik wolą wmawiać społeczeństwu że „2x2 to będzie prawie 5” a potem są problemy gdy widać że nie tylko nie wychodzi z obiecywanym w wyborach na 5 , ale nawet nie starcza na 3 z dwoma minusami.

Dlatego mnie uczono ( stara dobra lwowska szkoła dr Vrabetz’a z Wydziału elektrycznego Politechniki Wrocławskiej ) że ”inżynier nigdy nie powinien z góry mówić, że coś jest możliwe , lub że coś jest niemożliwe, tylko zawsze policzyć lub oszacować matematycznie i dopiero wtedy mówić czy jest coś czy nie jest możliwe przy przyjętych złożeniach ZTE. I myśmy liczyli lub szacowali na podstawie praw rozkładu gęstości ładunku napowierzchni przewodnik w zależności od różnicy promieni przekroju np jaki będzie się gromadził ładunek elektrostatyczny na szpicu piorunochronu z przewodu o przekroju 1 cm na budynku o wysokości 10 m i o fundamencie 10mx10m?
I z wyprowadzonego z Prawa Gausa i Colomba wzoru r2xq= R2xQ wychodziło ze szacunkowo q na szpicu będzie nawet 1.000.000 razy większe niż Q na obwodzie
Bo r należy przyjąć ( szacunkowo – zmieniając sześcian na kulę) jako 5mm a R jako 5000mm . Policzcie zresztą sami! I ja tak postępuje przy projektowaniu do dziś!

Policzcie więc sami ile oszczędności nie tylko w budowie ale w spalonym paliwie – i to dzień za dniem da najkrótszy z możliwych przebieg S10 na trasie Płock –Tłuchowo- Lipno Toruń, o co najmniej 1 / 4 dłuższa trasa Płock Tłuchowo –Włocławek Toruń ( po a-1) !


Szanujmy więc swój czas i może bezcenną ( bo jedynie całkowicie prawdziwa i oparta o badane od 1998 fakty , a nie propagandową oraz taką której nie znajdzie się gdzie indzie) dla innych informację. Bo gdyby te informacje nie były prawdziwe , to jak napisał MAIKEOLD gdy nawet premier został ukarany za pomówienie, ktoś kto tak nie pod NIKIEM ale z imienia i nazwiska od 1998 krytykuje to co robi w kujawsko -pomorskim GDDKiA i apeluje o racjonalna naprawę, nie wypłaciłby się od przegranych pozwów o rzekome pomówienia , czy rzekome wprowadzanie w błąd czy kłamstwa !
 

· Banned
Joined
·
52 Posts
Jest podstawowe pytanie takie samo jakie stawia obecnie Polsce TSUE w sprawie kopalni w Turowie elektrowni w Turowie : Czy Polska chce być uważana w Europie i świecie, zademokratyczne państwo czy za państwo nie demokratyczne- czyli twór na podbieństwo Białorusi...
W Państwie prawa i demokracji nie może być bowiem tak jak się dzieje od 1998 w sprawie nieprawidłowości na A-1 pod Toruniem i i zbudowa mostu w Toruniu w ciagu ul Wschdniej które publicznie i z imienia i nazwiska podnoszę ze w brew art 6, 13, oraz 10, i 14 europejskiej konwencji prawa człowieka nei padają żadne merytoryczne odpowiedzi i ani działania naprawcze po za atakiem na mnie, czyli po za działaniami typu wyciszeniu problemu metodą "argumntum ad personam" co dosłownie zapowiedział w 2006 w wywiadzie z Izą Wodzińska były wojewoda Toruński: "Teraz gdy sa już pozwolenai na budowe mostu, to on, Bernard Kwiatkowski zniszczy każdego kto by chciał zatrzymać tą inwestycję "
Czy nie są to właśnie metody walki z opozycja na Białorusi ?

A co powiedzieć w takim razie no argumentach siły ( zamiast siły argumntów ) moderatora wątku S10 Toruń -Płock -Naruszewo:

#565 · 4 d ago (Edited)

Panu już dziękujemy. Ban na wątek za ciągły spam
Mikeold said:
NIEPRAWDA. Jak się używa NIEAKTUALNYCH map i podkładów to się "nic nie widzi" i OKŁAMUJE.

W chwili obecnej w okolicach ulic Przelot i Świdnickiej są już pobudowane nowe domy. Są też rozpoczęte nowe budowy. (bo w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma mowy o żadnej obwodnicy).
To samo jest 600 m dalej w okolicach ulic Przeskok i Działowej.
Click to expand...https://www.skyscrapercity.com/threads/s10-toru%C5%84-p%C5%82ock-naruszewo.2192250/page-29
Ponieważ nie mam innej możliwości merytorycznego wytłumaczenie MIKEOLD na wątku S10 Toruń- Płock -Naruszewo całkowitej zgodności z aktualnie obowizującym SUiKZP W Toruniu z 2018 przestwionej tam wczoraj graficznie możliowści połączenia proponowanej przeze mnie południowego wersji Wariantu niebieskiego S10 z połączniem z węzłem Lubicz , niniejszym robie to w wątku poświęconym właśnie naprawie toruńskiego podstawowego układu komunikacyjnego
www.skyscrapercity.com


www.skyscrapercity.com
www.skyscrapercity.com

dominobb said:
Czy ktoś jeszcze zagląda do tego wątku, bo mam wrażenie, że ostatnio dużo się tu pisze, ale nikt tego nie czyta...
Jest niestety dokładnie tak jak napisałeś.

I jest to bardzo przykre.
I trzeba by to jakoś zmienić- więc jeżeli ktoś chce naprawdę rzetelnie i merytorycznie podyskutować jak znaleźć rozsądny i korzystny dla mieszkańców terenów między Toruniem a Warszawą wyjście do szybkiej budowy, to zapraszam serdecznie na założone przeze mnie alternatywne forum . Na tamtym forum z całą pewnością liczyć się będzie tylko siła argumentów a nie "argumenty siły" i nie będą kasowane non stop pod byle pretekstem merytorycznie zasadne posty.
www.skyscrapercity.com

Wadliwy układ komunikacyjny Torunia - korekta przebiegu...
Forum powięcone wadliwemu układowi komunikacyjnemu Torunia , oraz sposobom jego naprawy oraz korekty przebiegu A1, S10, DK15 i DK80 .
www.skyscrapercity.com
www.skyscrapercity.com
Wielu z nas na tym Forum jest inżynierami. Jest taka zasada ,że inżynier opiera się o analizę faktów i danych (aparatem kryteriów lub metodami rachunku matematycznego który jest stosowany w danej dziedzinie nauk inżynierskich).

Dlatego dla inżyniera 2x2 jest 4 i tylko 4, ale w Polsce polityk i urzędnik wolą wmawiać społeczeństwu że „2x2 to będzie prawie 5” a potem są problemy gdy widać że nie tylko nie wychodzi z obiecywanym w wyborach na 5 , ale nawet nie starcza na 3 z dwoma minusami.

Dlatego mnie uczono ( stara dobra lwowska szkoła dr Vrabetz’a z Wydziału elektrycznego Politechniki Wrocławskiej ) że ”inżynier nigdy nie powinien z góry mówić, że coś jest możliwe , lub że coś jest niemożliwe, tylko zawsze policzyć lub oszacować matematycznie i dopiero wtedy mówić czy jest coś czy nie jest możliwe przy przyjętych złożeniach ZTE. I myśmy liczyli lub szacowali na podstawie praw rozkładu gęstości ładunku napowierzchni przewodnik w zależności od różnicy promieni przekroju np jaki będzie się gromadził ładunek elektrostatyczny na szpicu piorunochronu z przewodu o przekroju 1 cm na budynku o wysokości 10 m i o fundamencie 10mx10m?
I z wyprowadzonego z Prawa Gausa i Colomba wzoru r2xq= R2xQ wychodziło ze szacunkowo q na szpicu będzie nawet 1.000.000 razy większe niż Q na obwodzie
Bo r należy przyjąć ( szacunkowo – zmieniając sześcian na kulę) jako 5mm a R jako 5000mm . Policzcie zresztą sami! I ja tak postępuje przy projektowaniu do dziś!

Policzcie więc sami ile oszczędności nie tylko w budowie ale w spalonym paliwie – i to dzień za dniem da najkrótszy z możliwych przebieg S10 na trasie Płock –Tłuchowo- Lipno Toruń, o co najmniej 1 / 4 dłuższa trasa Płock Tłuchowo –Włocławek Toruń ( po a-1) !


Szanujmy więc swój czas i może bezcenną ( bo jedynie całkowicie prawdziwa i oparta o badane od 1998 fakty , a nie propagandową oraz taką której nie znajdzie się gdzie indzie) dla innych informację. Bo gdyby te informacje nie były prawdziwe , to jak napisał MAIKEOLD gdy nawet premier został ukarany za pomówienie, ktoś kto tak jak ja nie pod NIKIEM ale z imienia i nazwiska od 1998 krytykuje to co robi w kujawsko -pomorskim GDDKiA i apeluje o racjonalna naprawę, nie wypłaciłby się od przegranych pozwów o rzekome pomówienia , czy rzekome wprowadzanie w błąd czy kłamstwa ! Tylko że przez 23 lat żadnych pozwów przeciw mnie nie było, tylko... 3 moje wygrane pozywy ( w tym jeden w kampani wyborczej byłego wojewody w 2001).
 

· Banned
Joined
·
52 Posts
Nowy most ma 5 lat. Niestety nie zlikwidował korków

Źródło
1. Odpowiedź projektanta mostu – nota bene inżyniera mostowca a nie urbanisty czy architekta - nie może gdy jest udzielana w imieniu firmy która projektowała i budowała most, być inna niż ta "że , ten most nie mógł rozwiązać wszystkich problemów Torunia".
Jest to fałszywa odpowiedź, bo pytanie jest w istocie inne: czy on lepiej czy gorzej rozwiązał problemy niż planowany od 1975 most w ciągu ul Waryńskiego . I ta odpowiedź jest jednoznacznie negatywna i mówili to do 2010 wszyscy urbaniści ( a potem zamilkli...)
Przeanalizujmy więc to dokładnie:
Problem Most Waryńskiego Most Wschodni
Tranzyt DK DK 91 DK 15 DK 91
Wiadukty 4,5m
na DK15 TAK NIE ( 3,2m)
Tylko skrzyżowania
skanalizowane TAK NIE
Klasa DK- GP TAK NIE
Alternatywa dla mostu
im Piłsudskiego TAK NIE
Odsunięcie DK15
od Starówki TAK NIE
PŁYNNA ARTERIA TAK NIE
Rozdział DK od
ruchu miejskiego TAK NIE


Co gorsza UM i MZD nie robią nic by w inny sposób zrealizować cele które rozwiązywała trasa Waryńskiego+ Trasa średnicowa
a które również realizował by układ obwodnicowy proponowany w 1996 przez inż Andrzej Ryczka oraz przeze mnie w liście otwartym do prezydenta Torunia z 17.12.2002

Problem Układ Obwodnicowy trasa Wschodnia
( inż. arch. A .Ryczek + Staromostowa
lub inż arch.J. Czerny ) (mgr chemii B. w tym północna obwodnica Kwiatkowski)

Tranzyt D.Krajowych TAK NIE
Wiadukty 4,5m na DK15 TAK NIE
Tylko skrzyżowania
skanalizowane TAK NIE
Klasa Drogi krajowej GP TAK NIE
Alternatywa dla 3 pasmowego
mostu im Piłsudskiego TAK NIE
Odsunięcie DK15
od Starówki TAK NIE
PŁYNNE ARTERIE TAK NIE
Rozdział dróg krajowych
od ruchu miejskiego TAK NIE

Jakie więc rozwiązanie tych wszystkich problemów preferuje Urząd Miasta Torunia ?
jedynym rozwiązaniem od 2006 jest ...cenzura krytyki i personalne "niszczenie osób krytykujących = czyli mniej więcej metody rodem z reżimu Łukaszenki !

Mam więc pytanie np do Torrr'a:
czy Ty również popierasz na tym forum takie metody eliminowania merytorycznej krytyki obecnych rozwiązań komunikacyjnych Torunia po to by szukać alternatywnych rozwiązań?

Bo jeżeli popierasz właśnie taką metodę, to jest to droga.... którą dokładnie opisuje w swojej analizie socjologicznej "Ucieczka od wolności" Erich Fromm

A efekt jest dokładnie taki jak w pouczającym filmie "2x2=22"
Pozdrawiam J.C.

-----------------------------------------
2. Jest więc tu podstawowe pytanie takie samo jakie stawia obecnie Polsce TSUE w sprawie kopalni w Turowie elektrowni w Turowie : Czy Polska chce być uważana w Europie i świecie, za demokratyczne państwo czy za państwo nie demokratyczne- czyli tworem na podobieństwo Białorusi...
W Państwie prawa i demokracji nie może być bowiem tak jak się dzieje od 1998 w sprawie nieprawidłowości na A-1 pod Toruniem i z budową mostu w Toruniu w ciągu ul Wschodniej które publicznie i z imienia i nazwiska podnoszę ze w brew art 6, 13, oraz 10, i 14 europejskiej konwencji prawa człowieka nie padają żadne merytoryczne odpowiedzi i ani działania naprawcze po za atakiem na mnie, czyli po za działaniami typu wyciszeniu problemu metodą "argumentum ad personam" co dosłownie zapowiedział w 2006 w wywiadzie z Izą Wodzińska były wojewoda Toruński: "Teraz gdy są już pozwolenia na budowę mostu, to on, Bernard Kwiatkowski zniszczy każdego kto by chciał zatrzymać tą inwestycję "
Czy nie są to właśnie metody walki z opozycja na Białorusi ?

A co powiedzieć w takim razie no argumentach siły ( zamiast siły argumentów ) moderatora wątku S10 Toruń -Płock -Naruszewo:

#565 · 4 d ago (Edited)

Panu już dziękujemy. Ban na wątek za ciągły spam
Mikeold said:
NIEPRAWDA. Jak się używa NIEAKTUALNYCH map i podkładów to się "nic nie widzi" i OKŁAMUJE.

W chwili obecnej w okolicach ulic Przelot i Świdnickiej są już pobudowane nowe domy. Są też rozpoczęte nowe budowy. (bo w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma mowy o żadnej obwodnicy).
To samo jest 600 m dalej w okolicach ulic Przeskok i Działowej.
Click to expand...https://www.skyscrapercity.com/threads/s10-toru%C5%84-p%C5%82ock-naruszewo.2192250/page-29
Ponieważ nie mam innej możliwości merytorycznego wytłumaczenie MIKEOLD na wątku S10 Toruń- Płock -Naruszewo całkowitej zgodności z aktualnie obowizującym SUiKZP W Toruniu z 2018 przestawionej tam wczoraj graficznie możliwości połączenia proponowanej przeze mnie południowego wersji Wariantu niebieskiego S10 z połączeniem z węzłem Lubicz , niniejszym robie to w wątku poświęconym właśnie naprawie toruńskiego podstawowego układu komunikacyjnego


www.skyscrapercity.com

dominobb said:
Czy ktoś jeszcze zagląda do tego wątku, bo mam wrażenie, że ostatnio dużo się tu pisze, ale nikt tego nie czyta...
Jest niestety dokładnie tak jak napisałeś.

I jest to bardzo przykre.
I trzeba by to jakoś zmienić- więc jeżeli ktoś chce naprawdę rzetelnie i merytorycznie podyskutować jak znaleźć rozsądny i korzystny dla mieszkańców terenów między Toruniem a Warszawą wyjście do szybkiej budowy, to zapraszam serdecznie na założone przeze mnie alternatywne forum . Na tamtym forum z całą pewnością liczyć się będzie tylko siła argumentów a nie "argumenty siły" i nie będą kasowane non stop pod byle pretekstem merytorycznie zasadne posty.

Wadliwy układ komunikacyjny Torunia - korekta przebiegu...
Forum poświęcone wadliwemu układowi komunikacyjnemu Torunia , oraz sposobom jego naprawy oraz korekty przebiegu A1, S10, DK15 i DK80 .
www.skyscrapercity.com
Wielu z nas na tym Forum jest inżynierami. Jest taka zasada ,że inżynier opiera się o analizę faktów i danych (aparatem kryteriów lub metodami rachunku matematycznego który jest stosowany w danej dziedzinie nauk inżynierskich).

Dlatego dla inżyniera 2x2 jest 4 i tylko 4, ale w Polsce polityk i urzędnik wolą wmawiać społeczeństwu że „2x2 to będzie prawie 5” a potem są problemy gdy widać że nie tylko nie wychodzi z obiecywanym w wyborach na 5 , ale nawet nie starcza na 3 z dwoma minusami.

Dlatego mnie uczono ( stara dobra lwowska szkoła dr Vrabetz’a z Wydziału elektrycznego Politechniki Wrocławskiej ) że ”inżynier nigdy nie powinien z góry mówić, że coś jest możliwe , lub że coś jest niemożliwe, tylko zawsze policzyć lub oszacować matematycznie i dopiero wtedy mówić czy jest coś czy nie jest możliwe przy przyjętych złożeniach ZTE. I myśmy liczyli lub szacowali na podstawie praw rozkładu gęstości ładunku napowierzchni przewodnik w zależności od różnicy promieni przekroju np jaki będzie się gromadził ładunek elektrostatyczny na szpicu piorunochronu z przewodu o przekroju 1 cm na budynku o wysokości 10 m i o fundamencie 10mx10m?
I z wyprowadzonego z Prawa Gausa i Colomba wzoru r2xq= R2xQ wychodziło ze szacunkowo q na szpicu będzie nawet 1.000.000 razy większe niż Q na obwodzie
Bo r należy przyjąć ( szacunkowo – zmieniając sześcian na kulę) jako 5mm a R jako 5000mm . Policzcie zresztą sami! I ja tak postępuje przy projektowaniu do dziś!

Policzcie więc sami ile oszczędności nie tylko w budowie ale w spalonym paliwie – i to dzień za dniem da najkrótszy z możliwych przebieg S10 na trasie Płock –Tłuchowo- Lipno Toruń, o co najmniej 1 / 4 dłuższa trasa Płock Tłuchowo –Włocławek Toruń ( po a-1) !


Szanujmy więc swój czas i może bezcenną ( bo jedynie całkowicie prawdziwa i oparta o badane od 1998 fakty , a nie propagandową oraz taką której nie znajdzie się gdzie indzie) dla innych informację. Bo gdyby te informacje nie były prawdziwe , to jak napisał MAIKEOLD gdy nawet premier został ukarany za pomówienie, ktoś kto tak jak ja nie pod NIKIEM ale z imienia i nazwiska od 1998 krytykuje to co robi w kujawsko -pomorskim GDDKiA i apeluje o racjonalna naprawę, nie wypłaciłby się od przegranych pozwów o rzekome pomówienia , czy rzekome wprowadzanie w błąd czy kłamstwa ! Tylko że przez 23 lat żadnych pozwów przeciw mnie nie było, tylko... 3 moje wygrane pozywy ( w tym jeden w kampanii wyborczej byłego wojewody w 2001).
 
Last edited:

· Registered
Joined
·
0 Posts
Toruń ma ambitne plany budowy nowego mostu drogowego przez Wisłę.

"GW" 17-09-2004
Nowy most przez Wisłę, tunel, dwa wiadukty, trzy dwupoziomowe węzły i sześć rond - tak ma wyglądać nowy szlak komunikacyjny biegnący przez nasze miasto.

Trasa o długości 14,7 km ma być toruńskim fragmentem drogi krajowej nr 15. Rozpocznie się na węźle Kluczyki, gdzie przetnie budowaną obwodnicę poligonową. Potem dojdzie do trasy średnicowej Podgórza i pobiegnie w kierunku ul. Lipnowskiej. Jej śladem, wiaduktem nad torami kolejowymi, skieruje się do Wisły. Na prawy brzeg rzeki kierowcy przeprawią się 800-metrowym mostem, a dalej, tunelem pod pl. Daszyńskiego pojadą ul. Wschodnią. Potem skręcą w prawo na trasę średnicową tej części miasta, dojadą do ul. Olsztyńskiej, przeprawią się wiaduktem nad torami i wyjadą z miasta.

Taki pomysł przedstawił wczoraj Andrzej Pawlaczyk, dyrektor gdańskiej firmy Transprojekt, która pracowała nad studium wykonalności trasy. - To jest możliwe do zrealizowania i broni się pod względem ekonomicznym - twierdzi szef Transprojektu. - Droga odciąży zabytkową część miasta od ruchu, poprawi komunikację i bezpieczeństwo, bo będzie w większości bezkolizyjna.

Transprojekt zrobił dwa warianty mostu: podwieszany i łukowy. W obu przypadkach konstrukcja nie ma przęseł w nurcie rzeki. Byłaby to druga - po moście Siekierkowskim w Warszawie - przeprawa tego typu na Wiśle.

Koszt wybudowania trasy oszacowano na 680 mln zł, mostu - na około 200 mln zł. Do inwestycji, poza państwem, ma się dołożyć gmina i Unia Europejska. - Możliwość zdobycia tych pieniędzy jest teraz bardzo duża, bo w Ministerstwie Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych jest wola budowy w Toruniu drugiego mostu drogowego - zapewnia Bernard Kwiatkowski. - Chcemy, aby nowa trasa była gotowa za trzy, cztery lata.Czy moje przypuszczenie, że gdyby zrealizowano wersję łukową, byłby to jeden z najdłuższych tego typu mostów na świecie (biorąc pod uwagę długość przęsła), jest słuszne? Wisła ma w tym miejscu szerokość 390 m.

-----------------------

Wyciąg najważniejszych informacji ze strony poświęconej inwestycji: Toruń - Most dla ludzi

Parametry techniczne trasy Wschodniej:
  • prędkość projektowa 60/70,
  • przekrój drogowy 2x2,
  • długośc trasy: ~4 km,
  • długość obiektów mostowych: 1950 m,
  • liczba węzłów: 1,
  • liczba obiektów drogowych: 3,
  • natężenie ruchu na mostach: 41732.

Mapka trasy nowego mostu (kliknij aby uzyskać powiększenie):

To bardzo dobra koncepcja. Pozwolę więc sobie podsunąć jej dalsze modyfikacje

inż arch Jerzy Józef Czerny

PS
1. Otóż po pierwsze :
W każdym mieście obowiązują dokumenty planistyczne sporządzane zgodnie z procedura planowania przestrzennego w myśl ustawa z 2003 r o planowaniu przestrzenny ( dostosowującą wcześniejsze przepisy z 1994 do wymogów dyrektyw UE w tej kwestii.
Chodzi tu o ochronę "ładu przestrzennego" przestrzeni publicznej.
Pisałem o tym szczegółowo w temacie dyskusji o Planowanej S10 [S10] Toruń - Płock - Naruszewo
Makieta:
ECO-BAUHAUS , to aż nieprawdopodobne co napisałeś na wątku o moście drogowym im Elżbiety Zawadzkiej
Jest to przecież tak chwalony przez wszystkich projekt! Nawet był on pokazywany na filmie nagranym z okazji 10 lecia Polski w UE !
Aż mi się w to wszystko nie chce wierzyć.
Czy naprawdę wygrałeś w tej sprawie w Toruniu aż 3 pozwy o pomówienia? Czy masz potwierdzenia, że to ty po raz pierwszy na spotkaniu z Prezydentem Torunia w liście z 17.12.2002 wskazałeś na możliwość i zasadność zmiany lokalizacji planowanego mostu z lokalizacji w ciągu ul Waryńskiego na lokalizację w ciągu ul Wschodniej, czyli byłeś pomysłodawcą i autorem koncepcji tej zmiany!?
Założyciel wątku o moście im E.Zawadzkiej i Trasie Wschodniej założonego 20-09-2004 [Toruń] Trasa Wschodnia i Most drogowy im. gen. Elżbiety... cytuje artykuł z Gazety Wyborczej z 17-09-2004
W którym na pomysłodawce zmiany lokalizacji mostu w Toruniu wskazuje się Andrzeja Pawlaczyka dyrektora gdańskiej firmy Transprojekt Gdański.
"Taki pomysł przedstawił wczoraj Andrzej Pawlaczyk, dyrektor gdańskiej firmy Transprojekt, która pracowała nad studium wykonalności trasy.
To dlaczego mając prawomocne wyroki sądowe, czyli orzeczenia, że jest tak jak mówisz nic więcej z tym do dziś nie zrobiłeś, i nie egzekwowałeś dotąd swoich prawa autorskich?
 

· Banned
Joined
·
1,219 Posts
Nie chcę się odnosić do tego o czym w tamatach komunikacji pisze Bauhaus ale ewidentne jest to że Toruń został zawłaszczony przez grupę trymającą władzę i tacy wartościowi ludzie, którzy mają coś do powiedzenia w tak trudnych tematach są w najlepszym przypadku olewani bo są SPOZA układu.
Najlepiej to zas widać ilu dziennikarzy w ilu sprawach jest w stanie skrytykować nieudolnego prezydenta?
Od 20 lat nie przeczytałem, nie usłysałem i nie zobaczyłem żadnej krytyki Zaleskiego ......... a jest o czym mówić.
Jednak sitwa dba o swoje interesy i tak jak kasuja m,oje posty i banowano mnie tak jak widzę kasuje sie uzytkownika bauhausa ze to że ma swoja wizje.
Niestety uważam że rządy Zaleskiego to najwieksza tragedia Torunia od XIII wieku
 
Top