Spis zabytków Nowego Sacza
Bazylika św. Małgorzaty - ołtarz główny
Po chwili przerwy wrzucam jeszcze kilka fotek z Bazyliki – teraz zajmę się ołtarzami, które mają wiele ciekawych rzeźb, które z poziomu człowieka są praktycznie niezauważalne ale zoomem można je wydobyć
Pomiędzy zdjęciami umieściłem opisy Ireny Styczyńskiej.
…”Wybijający się majestatycznością, wysokiej klasy snycerskiej, manierystyczny w stylu, trzykondygnacyjny ołtarz główny wprowadzony został do prezbiterium w 1648 r”...
[109]
…”W strefie dolnej ołtarza, na konsolach widnieją płaskorzeźby Panny Marii i Archanioła Gabriela w scenie Zwiastowania. Obok, jak i w górnej części ołtarza, medaliony z popiersiami Ojców Kościoła”…
[110]
[111]
[112]
…”Środkową, główną część nastawy ołtarzowej, ograniczoną kolumnami i ujętą ozdobną ramą półkoliście zamkniętą, wypełnia we wgłębieniu na tle mosiężnej, puncowanej blachy XV-wieczny, bizantynizujący, pochodzenia włoskiego wizerunek Prawdziwego Oblicza Chrystusa, zwanego również Przemienieniem Pańskim. Jest to obraz z kręgu Veraicon, powtarzający obrazowy portret Chrystusa. Nowosądecki obraz Przemienienia Pańskiego, wykonany temperą na trzech połączonych z sobą deskach lipowych o grubości 2 cm, przedstawia twarz Chrystusa w ujęciu frontalnymi, malowaną światłocieniem na ciemnozielonym tle, okoloną złoconym nimbem zdobionym w ornamenty roślinne. Obraz posiada kształt prostokąta o wymiarach 68x84 cm, ujęty jest wąską, srebrną ramą. Twórca nie jest znany z imienia. U dołu obrazu, na znajdującej się tam części srebrnej wyzłacanej sukience zdobionej wzorem reliefowym, wykonanej w 1636 r. Umieszczony jest napis w języku łacińskim, który w tłumaczeniu mówi, że: "Marcin Frankowicz, mieszczanin sądecki, powodowany czcią tego właśnie obrazu Zbawiciela ofiarował majątek na zgromadzenie srebrnych blaszek, którymi w Roku Pańskim 1636, gdy budowano ołtarz, została pokryta większa część obrazu”…
[113]

…”Centralną część trzeciej kondygnacji ołtarza głównego stanowi posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem w promienistej mandorli z aniołami. W pobocznych niszach ustawione są figury św. Wojciecha i św. Stanisława Szczepanowskiego.
[114]
[115]
[116]
[117]
Wieńczy ołtarz figura Matki Boskiej Bolesnej.
[118]
Na kapitelach kolumn stoją posążki proroków Arona i Mojżesza.
[119]
[120]
W polach bocznych, w niszach przesklepionych konchą i na takich że postumentach, ustawione są figury oznaczone symbolami. W partii dolnej św. Piotr z kluczem, św. Paweł z mieczem”…
[121]
[122]