SkyscraperCity Forum banner

[Łódź] Budownictwo międzywojenne

Tags
modernizm
125K views 316 replies 52 participants last post by  ww_lodz 
#1 ·
Zakładam wątek o Łodzi międzywojennej, bo uważam że w Łodzi jest dużo architektury tamtego okresu i warto byłoby się podzielić zdjęciami z innymi użytkownikami forum.
 
#4 · (Edited)
Też myślałem o założeniu takiego wątku, tylko chciałem się najpierw do niego przygotować ;) Dobrze, że zrobił to ktoś inny, bo zajęłoby mi to wieki.

Polecę banałem ;)

Sąd Okręgowy, plac Dąbrowskiego 5, architekt Józef Kaban, 1927-1930








Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, al. Kościuszki 12, architekt Józef Kaban, 1928-1929




p.pav, zdjęć nie widać...
 
#24 ·
Standardów ciąg dalszy ;)

jeden z moich ulubieńców :)
Dom-Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, obecny Łódzki Dom Kultury, arch. Wiesław Lisowski, 1933-1937
Mmmmmm... cudo, mniam! :)

Dajncie więcej Lisowskiego, pliska! A ten kościół modernistyczny? A w sumie to 2 chyba nawet jego są w Łodzi.
 
#17 ·
Budynków z okresu międzywojennego w Łodzi jest bardzo dużo. Nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać w tak krótkim czasie. Myślę, że wątek będzie się jeszcze długo zapełniał. Na swojej prywatnej liście mam jeszcze mnóstwo budynków które warto by uwiecznić a z powodu porozrzucania po całym mieście nie zdążyłem tego zrobić.
 
#19 ·
Radio Łódź, ul. Narutowicza 130, 1937-39


Źródło: eLodz


Źródło: Wikipedia

Szpital Kasy Chorych Miasta Łodzi (Heleny Wolf), 1927-29 ze składek łódzkich robotników, ul. Łagiewnicka 36


Źródło: Panoramio

Przychodnia Kasy Chorych m. Łodzi, ul. Lecznicza 6



Źródło: eLodz

Gmach PZU, al. Kościuszki



ul. Piotrkowska 203/205, 1937 wg projektu Ignacego Gutmana


Źródło: eLodz

ciąg modernistycznych kamienic na ul. Piotrkowskiej 220, 222, 224/226 i 228


Źródło: eLodz

ul. Wierzbowa 40 (róg Narutowicza)


Źródło: eLodz

ul. Abramowskiego 1 (róg Sienkiewicza)


Źródło: eLodz

u. Żeromskiego 61


Źródło: eLodz
 
#21 ·
Piotrkowska 203/205 po remoncie świetnie się prezentuje:)

dawny biurowiec zarządu Kanalizacji i Wodociągów sp. z o.o., obecnie rektorat UŁ, ulica Lindleya 1, według projektu Wiesława Lisowskiego








i z modernistyczną kamienicą po drugiej stronie ulicy, której lepszego zdjęcia niestety nie mam
 
#22 ·
Dawny Bank Związku Spółek Zarobkowych przy ulicy Sienkiewicza 24 wzniesiony w latach 1924-1926 według projektu Mariana Lalewicza z Warszawy. Obiekt założony został na planie prostokąta. Otrzymał fasadę o poważnej architekturze operującej przekształconymi motywami klasycznymi. Wysoki parter gmachu podzielony został przysadzistymi, surowymi w wyrazie, kanelowanymi doryckimi pilastrami, flankującymi wejście główne. Gmach mimo niewielkich rozmiarów ma najlepsze cechy architektury bankowej która odznacza się dostojnością i solidnością.







 
#27 · (Edited)
#28 ·
Dwie połączone ze sobą wille. Piewrwsza Zygmunta Krotoszyńskiego a druga Karola Reisfelda przy ulicy Rewolucji 1905r. 65 i 67.



Willa Zygmunta Krotoszyńskiego przy ulicy Rewolucji 1905r. 65 wzniesiona w latach 1923-1925 według projektu Wiesława Lisowskiego.



Willa Karola Reisfelda przy ulicy Rewolucji 1905r. 67 wzniesiona w latach 1923-1925 według projektu H. Lewinsohna. Projekt ogrodzenia wykonał Paweł Lewy.

 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top