SkyscraperCity - View Single Post - [Warszawa] Warszawska Szkoła Architektury 1915- 1965
View Single Post
Old September 9th, 2010, 05:20 PM   #15
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by C-mere View Post
W Stolicy z 1954, nr 38 jest zatwierdzony projekt Pl. Zwyciętwa przewidujący właśnie ten placyk.
Sam placyk to ja jeszcze pamiętam 10 lat temu, dopóki Hines nie wprowadził koparek. Pytanie, czy w Stolicy na tym placyku miał być jakiś budynek, bo to by była dla mnie prawdziwa rewelacja. Z mojej dotychczasowej wiedzy wynika, że fasada Teatru Wielkiego miała być głównym, przekrzywionym akcentem całego Pl. Saskiego (swoją drogą, co za makabra), więc trochę sceptycznie podchodzę do zapewnień, że miała być zasłonięta.

Quote:
Originally Posted by C-mere View Post
Czapelski napisał "(...) po wystawieniu nowego biurowca Metropolitan - przywrócona została zakładana przez Pniewskiego perspektywa - widok od strony ulicy Trębackiej" (s.300)
Też czytałem Czapelskiego i uderzyło mnie to, że nie podpiera tego zdania żadnym materiałem źródłowym.

Quote:
Originally Posted by grzegorzm View Post
Chciałbym Zaznaczyć że wątek ten zaczął się rocznicowo od Pniewskiego ale poświęcony jest łącznie 2883 osoby i około 5 - 8 tysięcy budynków.

Nawiązując do rocznic, 3 września mięła 36 rocznica śmierci Romuald Gutta ( 6 II 1888 - 3 IX 1974), Profesora ASP oraz Wydziału Architektury.
Za 2 tygodnie kolejna rocznica. 24.09.1939 poległ śmiercią żołnierza pod Tomaszowem Lubelskim Józef Szanajca, jeden z najwybitniejszych funkcjonalistów w-skiego międzywojnia.
Barcelona Budapeszt Grodno Kowno Madryt Moskwa Ukraina
Mruczek no está en línea   Reply With Quote