SkyscraperCity Forum banner

[Białystok] SKM

Tags
skm
73K views 358 replies 65 participants last post by  RefereeELK 
#1 ·
Kurier Poranny



Czy za już kilka lat znowu zaczną działać stacje Białystok Fabryczny, Białystok Stadion, Bacieczki, Lewickie? To prawdopodobne, bo Białystok chce mieć szybką kolej podmiejską, połączoną z transportem autobusowym. Inwestycja szacowana na 150 mln zł zostałaby sfinansowana z funduszy europejskich.



Nad koncepcją Białostockiej Kolei Miejskiej pracują wspólnie władze Białegostoku i samorząd województwa podlaskiego. W pierwszym etapie zostałyby wykorzystane tory, które w kilku kierunkach przecinają miasto. Powstałyby nowe stacje, a stare - jak Białystok Fabryczny czy Białystok Stadion, poddano by modernizacji. Przystanki szybkiej kolei miejskiej zostałaby powiązane z komunikacją autobusową.

I pociągi, i autobusy
- Tory tną miasto w różnych kierunkach - mówi Andrzej Chwalibóg, naczelnik wydziału planowania przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. - Teraz te linie i przyległe tereny są niewykorzystane. Na świecie jest taki trend, żeby odzyskiwać te tereny. Przy przystankach szybkiej kolei miejskiej mogłyby powstać węzły komunikacyjne, które autobusami dowoziłyby pasażerów w inne rejony miasta.
Chwalibóg podkreśla, że szybka kolej "scalałaby" białostocki obszar metropolitalny, który zajmuje bardzo dużą powierzchnię. - Wcześniej czy później będziemy musieli to zrobić - dodaje. - Wszędzie na świecie następuje odwrót od indywidualnego transportu samochodowego na rzecz komunikacji zbiorowej. Szybka kolej miejska zmieniłaby nasze miasto.
Władze Białegostoku zgłosiły już projekt Białostockiej Kolei Miejskiej do programu "Rozwój Województw Polski Wschodniej". Program ten będzie realizowany w pięciu najbiedniejszych województwach i według wstępnych ustaleń może dysponować nawet kwotą 4,9 mld euro w latach 2007 - 2013. Władze miasta wstępnie oszacowały koszt projektu na 150 mln zł.

Wykorzystać tory
- To nie tylko dobry, ale bardzo dobry pomysł - mówi Jan Kamiński, członek zarządu województwa podlaskiego. - Kolej miejska zapewniłaby bardzo szybkie połączenie.
Kamiński mówi, że opierałaby się nie tylko na istniejących torach. Powstałyby również nowe, które na przykład łączyłyby miasto z lotniskiem regionalnym.
W poniedziałek doszło już do pierwszego spotkania władz województwa podlaskiego z kierownictwem warszawskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych, które zarządzają torami na terenie Białegostoku i całego regionu.
- Jest to świetny pomysł i możliwy do realizacji - zapewnia Ryszard Bandosz, rzecznik prasowy PLK. - Byłoby to uzupełnienie dla komunikacji miejskiej. Wszystkie większe aglomeracje powinny zmierzać w tym kierunku. Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy przy realizacji takich projektów.

Dokąd kolej?
W pierwszym etapie szybka kolej miejska liczyłaby ponad 40 kilometrów długości i obejmowałaby linie biegnące w kierunku Bacieczek, Lewickich, Starosielc, Białegostoku Fabrycznego.
W drugim etapie szybkie połączenia uzyskały miejscowości położone w promieniu 50 kilometrów od Białegostoku jak: Łapy, Mońki, Sokółka, Waliły.

Opinia
Tadeusz Truskolaski, doradca w ministerstwie rozwoju regionalnego: Pomysł ten polega na wykorzystaniu już istniejących torów do budowy kolei miejskiej w samym Białymstoku jak i wokół miasta. Na razie jest to wstępna idea. Na pewno jest to trudne i skomplikowane przedsięwzięcie. Po pierwsze wymagana tutaj będzie zgoda kolei. Dzisiaj nie wykorzystuje ona infrastruktury, którą posiada w mieście. Nie płaci od tego podatków. Nie bardzo chce też przekazywać to, co ma.
Jednak na opracowanie projektu jest dużo czasu. Mógłby być realizowany aż 2015 roku. Dlatego dobrze się stało, że pomysł został zgłoszony do programu "Rozwój Polski Wschodniej". Gdyby Białystok nie zgłosił go teraz, straciłby szansę na jego realizację. Jak znajdą się pieniądze, to projekt ma szanse na realizację.
 
See less See more
#6 · (Edited)
Podobnie jak SKM Warszawa i KM:
1. Perony te same
2. Tory te same
3. Pociagi po nich jezdza "od stu lat", ale widac nie tak jak potrzeba i nie takie jak potrzeba.

SKM-ki zaczynaja w calej Polsce wyrastac jak grzyby po deszczu. Te i inne pomysly dowodza, ze PKP jest niereformowalne i nie ma innej mozliwosci, jak rozpoczac wszystko od poczatku niezaleznie od PKP.

Bialystok Fabryczny lezy na trasie do Zubek Bialostockich, a trasa ta zostala jakis czas temu zamknieta. Nie wiem, czy tam nawet jakies towarowe teraz jezdza.

Cale to zamieszanie jest pewnie z tego powodu, ze to ma byc kolej podmiejska, a nie miejska. Nazwy Bialostocka Kolej Miejska i SKM tylko maca w glowie.

W "strategii" niedawno napisali, ze tramwaj jest "be", bo trzeba wszystko wybudowac od poczatku i to sa duze koszta, a korzysci niewielkie, bo potrzebna bylaby siec, a nie jedna, czy dwie linie. W zwiazku z tym lepsze sa bus-pasy. Torow kolejowych tez nie dalo sie wykorzystac do ruchu miejskiego, bo wokol nich pusto. Troche prawdy w tym jest, ale mimo wszystko mam przeczucie, ze panuje dziwna zasada, ze cos jest niepotrzebne, bo nie ma kasy.

Off Topic.
Mnie sie marzy monorail w Bialymstoku i linia z Choroszczy przez Starosielce, nad dworcami PKP i PKS do centrum (Lipowa, Sienkiewicza) i do Suprasla.
Wewnatrz Bialegostoku oczywiscie co 3-5 minut, a poza Bialystok tylko co ktorys kurs.
(To tylko pierwsza linia) :)
 
#7 · (Edited)
mariusz_ny said:
Off Topic.
Mnie sie marzy monorail w Bialymstoku i linia z Choroszczy przez Starosielce, nad dworcami PKP i PKS do centrum (Lipowa, Sienkiewicza) i do Suprasla.
Wewnatrz Bialegostoku oczywiscie co 3-5 minut, a poza Bialystok tylko co ktorys kurs.
(To tylko pierwsza linia) :)
Nierealne, u nas nie mogą wybudować już kilka lat kolejki (pod)miejskiej, a Ty chcesz monorail ;)
W Białymstoku działa zasada - zero innowacji. Najpierw dany system musi być przetestowany w kilku miastach Polski i wtedy, kiedy już pojawi się coś nowszego, może być zastosowany w Białymstoku :)

Już mamy nawet pierwszy przystanek ;)
 
#13 ·
Jedna uwaga Bomirek. Ad. pociągow do Ełku to autorem koncepcji likwidacji osobówek był niejaki marszałek Kamiński. Też mnie to zadziwia. Najpierw likwiduje, zniecheca ludzi do kolei, a potem głosi, że "doskonały pomysł"! Niestety facet ten dalej rządzi. Na szczęście jako przystawka a'la Lepper.
Co do samej SKM. Pomysł wydaje mi sie interesujący, ale nie wiem czy jest to przedsiewziecie na miarę 150 mln zł. Nie wiem, czy żeby to jakoś funkcjonowała nie trzeba by pomysleć o komunikacji intermodalnej i w skali całej agomeracji nawiazując także regionalnie i ponadregionalnie. Ktoś napisał kiedyś, że coś się w tej sprawie robiło, były dyskusje. Tylko jak one wyglądały? Czy były jakieś opracowania eksperckie, czy przeprowadzono konsultacje społeczne, badania? Ja o niczym takim nie słyszałem. Brak komunikacji społecznej! Ktoś coś robi, nie wiadomo co, nie wiadomo gdzie i czy w ogóle. Byłbym wdzieczny za jakieś info w tej sprawie. Sam też się postaram.
 
#14 ·
Istnieje studium transportowe (2004), które obejmuje również analizę "potrzeb i możliwości wprowadzenia drugiego środka komunikacji zbiorowej, ze szczególnym uwzględnieniem kolei".
Za swoistą syntezę stanowiska autorów (IRM) na ten temat uznałem następujące zdanie:
"Prognozowane maksymalne wielkości ruchu pasażerskiego (mało prawdopodobe odnośnie możliwości osiągu pułapu wielkości) - są prawie dwukrotnie niższe od wartości uznanych za progowe dla podjęcia decyzji o potrzebie rozpoczęcia i przeprowadzania analiz ekonomicznych odnośnie opłacalności wprowadzenia wspomagania autobusu dodatkowym środkiem przewozowym. Należy podkreślić, że w planach rozwoju układu komunikacyjnego Białegostoku jest zakładana docelowo realizacja bardzo efektywnej sieci drogowej, która umożliwia dobranie odpowiedniej, efektywnej marszrutyzacji linii autobusowych, przy założeniu obsługiwaniu tych linii nowoczesnym taborem. "
tyle na temat obszaru miasta, zaś o obszarze metropolitalnym autorzy rekomendują wykonanie oddzielnych ekspertyz chociaż zaznaczają, że obecne i prognozowane potoki ruchu pasażerskiego (2700, 2900, 3300 osób w jednym kierunku, w latach 2004, 2009, 2015) są niewielkie.
 
#16 ·
SKM Białystok - Zubki Bial . + tramwaj = alternatywny srodek transportu :)

W Białymstoku potrzebny jest TRAMWAJ !!! SKM by nie przeszkadzal :) np. (CZEREMCHA) - Bielsk Podlaski - Białystok - Zubki Bialostockie - podstawowa linia Powinni zaczynac ZUBKI BIALOSTOCKIE - BIAłYSTOK - szkoda mi tej linii - zobaczcie ostatni kurs - ile ludzi jezdzilo . Daliby szynobus - ekologiczny i ekonomiczny
i byłoby :banana:
 
#17 ·
SKMki rodzą się w naszym kraju jak grzybki po deszczu :) To fajnie, tylko szkoda, że wszyscy kożystają z jednej sprawdzonej nazwy :( Trzymam kciuki za B.K.M. (może dla odmiany tak:)

___
prosze mi klikać http://donieck.myminicity.com
 
#19 ·
Chodzą słuchy , że miasto rozmawia z PKP o remoncie dworca fabrycznego i być może skm ! :) Jest i moja propozycja :

Pojazdy , myślę , że dobrym rozwiązaniem były by EN81 , jest niskopodłogowy i ma 60 miejsc .



Trzeba by wyremontować i postawić kilka nowych przystanków . Oto schemat linii :



Linia niebieska : DWORZEC B-STOK STAROSIELCE - Stacja Zielone Wzgórza - Stacja Tunel Generała Nila - Dworzec Białystok - Stacja Jurowiecka - Stacja Wasilkowska - Dworzec Fabryczny - Stacja Ciołkowskiego

Linia czerwona : STACJA WASIKLÓW - Białostoczek I - Białostoczek II - Dworzec Białystok - Stacja Tunel Generała Nila - Stacja Zielone Wzgórza - (ew.) STAJA ŁAPY


Sory za odkopanie starego tematu , ale mam bzika na punkcie komunikacji szynowej :nuts: .
 
#20 ·
najtrudniejszym punktem tej sieci wydaje mi sie byc okolice stacji jurowiecka- na sitarskiej tory i ulica krzyzuja sie na tym samym poziomie co, wg mnie, przekresla projekt tej linii.
ktos wie czy skrzyzowanie (ktorego budowa ma sie rozpoczac w najblzszym czasie) ulicy poleskiej z przedluzeniem czestochowskiej do sitarskiej jakos zmieni ta kolizje z ruchem kolejowym?
 
#21 ·
na ile prawdziwe sa te sluchy? raczej sa mazeniami na przyszlosc a nizeli planami ,lecz zawsze warto rozmawiac bo te rozwiazanie jest bardzo ciekawe i mysle ze by sie sprawdzilo w Bialymstoku. jeszcze linia wschud-zachud by sie przydala ktora trzeba bylo by budowac od zera. moim zdaniem SKM byla by lepszym rozwiazaniem od tramwaju .
 
#22 · (Edited)
Nic nie zmieni, tylko wyremontują. Przebiją się też na Antoniuk.

Co do mapki. Marnie widzę te przystanki 'Zielone Wzgórza' i 'Tunel Generała Nila'. Mieszkańcy zielonych mają niezbyt wygodne dojście i dużo bliżej autobusy. Co do tunelu - tam za bardzo nikt nie chodzi...
Dodałbym jeszcze 'Białystok Stadion' i może stację w okolicach TBSów/Fast. W przyszłości może jeszcze Zawady bo gdzieś tam ma być duży kolejowy towarowy port przeładunkowy (oby to wypaliło:cheers:) więc tory się znajdą:).

Zasadnicze problemy są trzy:
1. Tory są z reguły dość daleko od jakichś zabudowań czy potoków pieszych. Trzeba będzie dobudować całą infrastrukturę tętniącą życiem, żeby się nie okazało, że dojście do stacji trwa dłużej niż dojazd do celu autobusem.
2. Związane z tym koszty. Będą spore, do tego przydałoby się dokupić kilka szynobusów/EZT. I tu wynika trzeci problem:
3. Wypadałoby, żeby to się zwróciło. Białystok ma dość dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych, nie sądzę, żeby wielu ludzi chciało się przesiąść. A przynajmniej nie tyle, żeby interes był dochodowy. Wspomina o tym studium zacytowane w poście #14. Po prostu trochę za małą metropolią jesteśmy :D

Póki co dojdzie sporo nowych autobusów, na drogi wydajemy krocie, ja bym dorzucił jeszcze kilka autobusów dwuprzegubowych na najbardziej zatłoczonych liniach więc trochę czasu minie zanim ten system się "zapcha" i więcej ludzi zdecydowałoby się na podróż SKM/BKMką. Lotnisko też powstanie po 2015 roku. Innymi słowy - pomysł zacny, ale jeszcze nie teraz.:eek:hno:
 
#23 ·
A ja myślę , że kolejka właśnie by ożywiła te tereny . Przy moście Nila można by zrobić duży węzeł przesiadkowy tak jak ma być na Sienkiewicza . Prawdziwą metropolią nie będziemy jeżeli nie będzie lepszej komunikacji wewnątrz aglomeracji .
Inne miasta dostają pieniądze z unii na budowę ST czy nowych linii tramwajowch zupełnie od podstaw , a w stolicy Zielonych Płuc Polski nie ma żadnego ekologicznego środka transportu...
 
#25 ·
Info jest średnio oficjalne i trochę minie zanim wprowadzą to w życie (jeśli w ogóle wprowadzą). Miałaby stamtąd iść m.in. linia szerokotorowa na Białoruś.

Pomysł SKM jest ciekawy, tylko póki co finansowo nierealny bo się nie zwróci.

Mam nadzieję, że nie będzie u nas tramwajów, to najgorszy z możliwych pomysłów, już lepiej niech zainwestują w stację CNG dla autobusów.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top