SkyscraperCity Forum banner

[Powstańców Śląskich] Sky Tower [212m] - hydepark

3M views 22K replies 1K participants last post by  giim 
#1 ·


Jeszcze w tym tygodniu Leszek Czarnecki ma zostać właścicielem jednego z symboli Wrocławia

Poltegor może zniknąć

Bartłomiej Knapik

Najwyższy budynek w mieście mierzy 92 metry wysokości. Najbogatszy wrocławianin, Leszek Czarnecki, najprawdopodobniej go zburzy.

O rozmowach w sprawie przejęcia najwyższego budynku w mieście, we wrocławskim światku biznesu huczy od kilku miesięcy. Do tej pory wszystkie były traktowane jak plotki. Jednak według naszych informacji już tylko podpis pod aktem notarialnym dzieli Leszka Czarneckiego od kupienia Poltegoru. Oczywiście, oficjalnie nikt tego nie potwierdza. Jednak, kiedy zadzwoniliśmy w piątek do siedziby spółki Poltegor w sprawie kupna gmachu, usłyszeliśmy: - To już nieaktualne. Odpowiedziała nam Teresa Zielińska, sekretarka prezesa Poltegoru, który od kilku tygodni jak ognia unika rozmów z dziennikarzami.
- Co jest nieaktualne? - dopytujemy się.
- Kupno Poltegoru - powiedziała Zielińska

Tajne łamane przez poufne
Szczegóły transakcji są tajne. Udało nam się jednak ustalić, że za 2,5 hektara gruntów z razem gmachem, najbogatszy wrocławianin ma zapłacić 17,5 miliona złotych. Zdaniem ekspertów oznacza to mogło, że to cena za sam grunt, a Poltegor zostanie zburzony. Zwłaszcza, że zbudowany w 1982 roku gmach nie spełnia współczesnych wymogów stawianych biurowcom, a dodatkowo wymaga kapitalnego remontu. Poltegor nie jest wpisany na listę zabytków i jeśli nowy właściciel zapragnie zrównać go z ziemią, nikt nie będzie mógł mu tego zabronić.
Nie udało nam się oficjalnie potwierdzić tych informacji, bo Leszek Czarnecki przez trzy ostatnie dni był nieuchwytny. Z tego samego powodu nie mogliśmy porozmawiać o planach biznesmena dotyczących terenów między Poltegorem a hotelem Wrocław. Centrum Południowe, bo tak się ten teren nazywa w dokumentach magistratu, jeszcze w tym roku ma pójść pod młotek. To najbardziej atrakcyjna działka budowlana we Wrocławiu. Pod koniec lat 90. ówczesne władze miasta planowały utworzenie tam centrum finansowo-biznesowego. Zorganizowały konkurs architektoniczny, ale żadne z rozwiązań nie znalazło uznania. Dlatego w ubiegłym roku rozpisany został konkurs na pomysł: co z tym terenem zrobić.

Największe i najwyższe
Rezultat jest taki – mają tu powstać największe budynki we Wrocławiu. Od kilku miesięcy do magistratu wpływają zapytania chętnych na kupno tej działki. Plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w grudniu, zostawia inwestorom dużo swobody: handel, usługi, mieszkania i biura. Nie zostało wprowadzone nawet ograniczenie co do wielkości powierzchni handlowej.
- Leszek Czarnecki chce kupić ten teren i zbudować centrum z prawdziwego zdarzenia. Kina, sklepy, biura, a na górze apartamenty. Wieżowce mają mieć po 30 pięter - twierdzi nasz informator.
Jeśli te informacje się potwierdzą, to we Wrocławiu możemy doczekać się najwyższych budynków w Polsce, nie licząc budowli warszawskich. Do tej poty najwyższy był zbudowany w 2002 r. biurowiec w Katowicach - który ma 29 pięter i 105 metrów wysokości. Wieżowce Czarneckiego mogłyby mieć około 120 metrów.
Plany kupienia całego Centrum Południowego są tym bardziej prawdopodobne, że najbogatszy wrocławianin buduje już galerię po drugiej stronie ulicy: na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej.

100 milionów za rogiem
Leszek Czarnecki inwestuje teraz w Arkady Wrocławskie. Najbardziej ekskluzywne centrum handlowe w mieście przy ul. Swobodnej to 30 tys mkw., wartych 100 mln euro. Powstanie tu 130 sklepów, delikatesy spożywcze i restauracje. Będzie też Multikino z największą salą projekcyjną we Wrocławiu. Atrakcją z pewnością będzie gigantyczne akwarium pełne egzotycznych ryb, m.in. rekinów.
Pozostałe 8 tys. mkw. powierzchni biurowej przeznaczone będzie wyłącznie dla należącego do Czarneckiego Getin Holding, zatrudniajacego 1000 osób.
Arkady mają zostać otwarte zimą 2006 lub wiosną 2007 roku.

Kim jest miliarder
Leszek Czarnecki ma 43 lata. Doktoryzował się na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej, w 1986 r. założył przedsiębiorstwo prowadzące roboty podwodne. W 1991 r. założył Europejski Fundusz Leasingowy, który dziesięć lat później sprzedał francuskiemu bankowi Credit Agricole za 900 mln zł. Jednocześnie objął 25 proc. akcji nowo utworzonej spółki Credit Agricole Polska, właściciela EFL, Lukasa, Lukas Banku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa oraz Getinu SA. Na przełomie roku 2002/2003 odsprzedał udziały w CA Francuzom, a sam zaczął skupować akcje Getinu, który przekształcił z firmy internetowej w fundusz inwestycyjny. Dziś jest głównym akcjonariuszem spółki Getin Holding SA, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa oraz Getin Banku SA.
Czarnecki należy do grona najbogatszych Polaków - zajmuje 12. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” z 2005 r. Jego majątek szacuje się na 1,3 mld zł. Na liście 100 najbogatszych Europy Środkowej i Wschodniej „Wprost” 2005 zajmuje 83. miejsce.

 
See less See more
2
#21,583 ·
Zbuduj bunkier, żeby później musieć wabić światełkiem do środka :nuts:

Chcemy wykorzystać odpowiednio zaprogramowane sekwencje LED, by zwrócić uwagę przechodniów i kierowców mijających Sky Tower od strony ulicy Powstańców Śląskich. Pojawią się w podcieniach budynku, by przemieszczać się do wnętrza i płynąć w głąb Sky Kitchen, pociągając za sobą zaciekawionych wrocławian i turystów.
Jakie są szanse tych gastro projektów w SkyTower i Renomie i jak to się ma do tego, że podobny koncept na Wita Stwosza jednak nie wystartował?
 
#21,584 ·
moim skromnym zdaniem - bez szans :)

przykład takiego działającego przybytku - Wroclavia, ale tam masz dworzecx2+kino+galeriahandlowa+miejsce przejściowe.

w ST nie ma nic z tych rzeczy. Byłem tam jesienią... smutno, pusto... obaczy się co tam się w końcu pobuduje w bzp. pobliżu.
na tą chwilę - ja bym tam postawił na biura ze znaczni skromniejszą strefa gastro.

Arkady mają znacznie większa szansę.
 
#21,585 ·
I jeszcze jedno - Develia powinna zastanowić się nad dobudowaniem biurowca pod który stoją fundamenty.
Najlepiej jakby wieżowiec w miejscu Poltegoru stanął sam, bez żagla i miał ze 120m. Jeśli rzeczywiście jest jeszcze techniczna możliwość wybudowania tego budynku, to myślę, że trzeba założyć Ruch Odbudowy Poltegoru! Ja jestem pomysłodawcą, a Ty Erni mógłbyś zostać prezesem tego Ruchu, albo Wrocer...
 
#21,586 ·
orzeł;165086444 said:
I jeszcze jedno - Develia powinna zastanowić się nad dobudowaniem biurowca pod który stoją fundamenty.
Najlepiej jakby wieżowiec w miejscu Poltegoru stanął sam, bez żagla i miał ze 120m. Jeśli rzeczywiście jest jeszcze techniczna możliwość wybudowania tego budynku, to myślę, że trzeba założyć Ruch Odbudowy Poltegoru! Ja jestem pomysłodawcą, a Ty Erni mógłbyś zostać prezesem tego Ruchu, albo Wrocer...
Zatem jako prezes ROPu jutro wykonam telefon do Develii. W zimę sporządzimy plany, a na wiosnę ruszymy z frontem robót.
 
#21,587 ·
To nie SimCity, zresztą nawet w klasycznym simcity 4 z 2003 roku było coś takiego jak "popyt" oraz algorytmy odzwierciedlające rzeczywistość tj:
1. Masz dużo działek typu X to jest mała gęstość
2. Wzrasta gęstość to stare działki z niską zabudową zamienia się w gęstą (patrz biznespark gdzie jest Global Logic)
3. Wieżowce powstają tylko w dużych miastach gdzie jest rozbudowany rynek który je potrafi wchłonąć, tj:
- silny region wokół miasta
- wyedukowani mieszkańcy
itd...

A przypominam to tylko gra...


Tak. 367 miejsc podziemnych. Oprócz tego 57 na deptaku.
To jest smutne akurat, naziemne miejsca parkingowe w centrum obok tramwaju zamiast zieleni...
Zawsze jak chce się pocieszyć to patrzę na Oklahoma City:

https://www.google.com/maps/@35.4628992,-97.5374994,1622a,35y,90h,38.95t/data=!3m1!1e3
 
#21,590 ·
^^
Ja mam połowę sprawnej taczki, więc mogę pożyczyć w razie potrzeby. :banana:
 
#21,592 ·
Nie! Sky Tower porażką nie jest, od lat w tym miejscu był wieżowiec i dobrze, że dalej jest.
Sky Tower ma dokładnie dwie zalety: 1) punkt widokowy; 2) umożliwia odnalezienie drogi nawet po pijaku.

Architektonicznie jest brzydki, urbanistycznie jest szkodliwy, a jego wymiary są - jak widać - ewidentnie że zawsze będzie wystawał o kilka długości. Przyziemie jest fatalne.
 
#21,593 · (Edited)
Też nie przepadam za galerią w Sky Tower, ale patrząc czysto obiektywnie największy ruch w tym momencie generuje tam 2 segmenty:
Sklepy codziennego użytku:
*Piotr i Paweł
*Rossmann
oraz miejsca sprzedające jedzeni/napoje
*Mcdonald
*Costa (czy jak to się tam nazywa)
*2 knajpy na parterze (ROAD AMERICAN RESTAURANT oraz Alkyki)
*Starbucks
*Kokofu sushi

Sklepów więcej raczej nie da się tam zmieścić, co najwyżej PiP zamieni się w Biedronkę czy innego Lidla, także jedyny sensowny krok to dalszy rozwój gastronomii. Budują się biura obok, bloków wokół nie brakuje i wbrew pozorom ta nowa strefa może być sukcesem. Muszą to tylko zrobić z głową i dołożyć coś czego jeszcze nie ma.

P.S Sam jak jeszcze mieszkałem na Zaporoskiej to miałem problem, żeby zjeść coś poza domem nie jadąc do centrum (szczególnie w weekend) Zostawało właśnie tylko Alyki, Road (gdzie stosunek ceny do jakości nie powala_, pizzeria na Kamiennej (słabe jedzenie) i Karczma Polska na Kruczej. Trochę słaby wybór.
 
#21,594 ·
Sky Tower ma dokładnie dwie zalety: 1) punkt widokowy; 2) umożliwia odnalezienie drogi nawet po pijaku.

Architektonicznie jest brzydki, urbanistycznie jest szkodliwy, a jego wymiary są - jak widać - ewidentnie że zawsze będzie wystawał o kilka długości. Przyziemie jest fatalne.
Najładniejszy nie jest to fakt, ale i tak dobrze, że jest. Na początku XXI wieku nikomu nawet się nie śniło, że tak wysoki wieżowiec miałby szanse na powstanie we Wrocławiu. Dlatego dajmy sobie spokój z tymi intelektualnymi wywodami o szkodliwości skaja.
 
#21,595 ·
Po prostu zniszczył panoramę miasta i zaburzył skalę. Takie 100m by się dobrze wpisywało w miasto, współgrałoby ze skalą miasta i z nowopowstającym budynkami. 100m dawałoby poczucie wysokiego budynku w kontekście do otoczenia. Np w Poznaniu powstają budynki 80-100m, które świetnie wpisują się w skale miasta i wyglądają równie monumentalnie jak ST.

A tak to mamy budynek, przy którym wszystko wydaje się małe, a jadąc np z Oleśnicy panorama miasta to właściwie Sky Tower. Wyglada to wręcz kuriozalnie i dyskredytuje resztę wysokiej zabudowy biurowej, mieszkalnej i sakralnej w mieście . Sytuacja jest teraz taka, że zeby to jakoś trochę lepiej wyglądało trzeba by postawić kilka wież 150m, a na to nie ma żadnych szans.
 
#21,597 ·
Macie jakiś kompleks, że musicie w kółko pisać o Sky Tower w każdym innym wątku? Przeniesione.
 
#21,598 ·
Ale gdzie pisać w kółko o Sky Towerze jak nie w wątku o Sky Towerze? :dunno:
Ale fakt, dyskusja opiera się o powszechnie znanych argumentach i nikt nic nowego nie wnosi, co wywołałoby refleksję typu "no, w sumie racja". Wrocław jest miastem, które powinno się rozwijać w sposób organiczny i stopniowo piąć się w górę na miarę zasadności rynkowej. A tu w szczycie bańki inwestycyjnej komuś się zamarzyło, że w ciągu dekady zrobimy tutaj, bez kozery, Manhattan. Rynek szybko zweryfikował wysokościowe zapędy, ale niektórym nadal się wydaje, że nam te wieżowce się po prostu należały.
Paradoksalnie, Sky Tower IMO zaszkodził budowie wieżowców we Wrocławiu, ponieważ był papierkiem lakmusowym dla innych inwestorów, że jednak rynek nie jest chłonny na takie inwestycje i lepiej budować szybko, nisko, ale bezpiecznie i z zyskiem, niż pakowac się w drogi projekt, w trakcie którego sytuacja na rynku może się załamać, a potem jeszcze mieć problemy z komercjalizacją i perspektywę, że inwestycja być może się nigdy nie zwróci. Gdyby Sky Tower powstał jako kompleks dwóch 100-120 metrowych wież, pewnie sam projekt dałoby się bezboleśnie zakończyć, nawet jeśli w etapach. Panorama miasta nie byłaby tak okaleczona, a sama skala bardziej by przystawała do aspiracji i możliwości lokalnego rynku. Tu nie Dubaj, żeby stawiać wieżowce po środku niczego nie zważając na koszty. Samo ego to za mało.
 
#21,600 · (Edited)
Bardzo "merytoryczny" ^^ głos w dyskusji, zajf - pogratulować poziomu :nuts:




Originally Posted by orzeł :
Najlepiej jakby wieżowiec w miejscu Poltegoru stanął sam, bez żagla i miał ze 120m. Jeśli rzeczywiście jest jeszcze techniczna możliwość wybudowania tego budynku, to myślę, że trzeba założyć Ruch Odbudowy Poltegoru! Ja jestem pomysłodawcą, a Ty Erni mógłbyś zostać prezesem tego Ruchu, albo Wrocer...
Nie wiem czy zachowałem dawne wpływy ;) ale zanim powstał pierwszy projekt ST pozwoliłem sobie napisać do Develii (wtedy LC Corp) z apelem, by się nie bali ambitnych projektów i przywalili ponad 250 m (proponowałem symboliczne 255, żeby przebić te ćwierć kilometra), a przy okazji, by wreszcie zdetronizować wciąż najwyższy w kraju PKiN, no i niedługo potem upublicznili pierwszy projekt ST z wysokością 258m :) który oczywiście potem bezsensownie ścięli do obecnych 212 :(

W każdym razie razem z Ernim79 i krystianemwro jest nas przynajmniej czterech, a po postach przy różnych okazjach widzę, że nawet więcej zwolenników prawdziwych wieżowców w tym mieście, a nie jakichś 55-metrowych atrap wysokościowych. W miejscu Poltegoru jak najbardziej powinien stać przynajmniej 100-metrowiec (Poltegor miał prawie tyle), bo przy dość istotnym skrzyżowaniu Wielkiej i Powstańców przydałaby się wyraźna dominanta zamiast tylko słabego podium, a do tego obecna wieża ST stoi, jak to kiedyś ktoś ujął, za przeproszeniem "od dupy strony" schowana gdzieś z tyłu :nuts:

Być może popyt na biura utrzyma się lub wzrośnie za jakiś czas na tyle, że właściciele ST wreszcie dadzą sobie spokój z utrzymywaniem na siłę galerii i zredukują ją znacznie, nawet na parterze, budując "przy okazji" wysoki biurowiec w miejscu Poltegoru, zwłaszcza jeśli są gotowe ku temu fundamenty...

Na wysokich bliskich sąsiadów ST nie może liczyć niestety, ale już choćby na działce Epi/Koseli sprawa jest w toku i kto wie, co się za rok, dwa, pięć wydarzy :)
Jak coś, piszcie na priva.
 
Top