[Nowy Dwór Mazowiecki] Lotnisko Warszawa Modlin - Page 135 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 8th, 2013, 10:08 AM   #2681
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Likes (Received): 1160

@azghar
Informacje były kiedyś na starej stronie MPL, poza tym śledziłem tę budowę na bieżąco.
jaroslaw_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 8th, 2013, 11:17 AM   #2682
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Likes (Received): 3322

Quote:
Originally Posted by sajkozis View Post
"Jak podał dziś Dziennik Gazeta Prawna, z powodu wad prawnych, Port Lotniczy Lublin powinien zaprzestać działalności, jak lotnisko w Modlinie."
http://www.itvl.pl/news/lotnisko-w-s...anie-zamkniete

Polecam:

https://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=170
Maciek Lublin no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2013, 02:13 PM   #2683
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 29787

Quote:
Firma Erbud, która była generalnym wykonawcą lotniska w Modlinie, a także odpowiedzialny za sam pas startowy podwykonawca – czeska firma DSH z grupy Metrostav, wykonały wszystkie prace zgodnie z polskimi normami budowlanymi – informuje Erbud. Winą za unieruchomienie pasa dla dużych samolotów spółki obarczają silne mrozy, które spowodowały wykruszanie zawartego w betonie kamienia marglowego. Ten został jednak użyty zgodnie z tajnikami sztuki. Dotychczasowe prace związane z usuwaniem uszkodzeń kosztowały ok. 450 tys. zł. Ile pochłonie cała operacja – tego dowiemy się po szczegółowym opracowaniu technologii i zatwierdzeniu jej przez inwestora. Kto zapłaci? Erbud informuje, że „stosowne podmioty”.

- Na dziś w oparciu o wstępną analizę procesu realizacji inwestycji, jak również ocenę jakości użytych materiałów i wykonania inwestycji - w tym jej zgodności z recepturą i normami polskimi - wykluczone zostały błędy wykonawcze oraz potwierdzono na podstawie dokumentacji i próbek, że użyte materiały spełniają normy określone i wymagane prawem w Polsce – czytamy w oświadczeniu giełdowego Erbudu.

Spółka jednak nie ustaje w poszukiwaniu winnego.

- W celu zdiagnozowania przyczyn wystąpienia usterek zarząd Erbudu zlecił opracowanie analizy niezależnej firmie zewnętrznej. Analiza powinna wykazać, co może być przyczyną ubytków i ustalić odpowiedzialność, co pozwoli wyciągnąć konsekwencje finansowe od tego podmiotu – piszą przedstawiciele generalnego wykonawcy.
http://pulsinwestora.pb.pl/2992768,3...dnie-ze-sztuka

No tak Erbud cacy, podwykonawca cacy a wybrana przez nich firma stwierdzi, że winny jest margiel i to on ma zapłacić za naprawę... oj wesoło będzie, ale zobaczymy jakie będzie stanowisko co do metody i finansowania naprawy.

Quote:
Na lotnisku Modlin doszło do uszkodzenia części powierzchniowej pasa startowego przy dwóch progach w części wykonanej z betonu cementowego (każdy z progów o długości 540 m). Uszkodzenia nastąpiły pod wpływem działania czynników atmosferycznych, tj. niskiej temperatury. Przy różnicach temperatur plus-minus cząstki margla w żwirze naturalnym zawartym w betonie zaczęły się wykruszać, co spowodowało wykruszenia.

Uszkodzenia nie dotyczą pozostałej asfaltowej części pasa. Wartość kontraktowa wykonania dwóch progów, w których wystąpiły ubytki, to ok. 10 mln zł netto. Za wykonanie pasa startowego w Modlinie odpowiedzialny jest podwykonawca – czeska firma DSH, która jest częścią grupy budowlanej Metrostav A.S., obecnej na polskim rynku przy wielu inwestycjach drogowych. Wszystkie koszty prac, które do tej pory zostały wykonane przez generalnego wykonawcę oraz koszty pełnej naprawy dwóch progów drogi startowej zostaną przeniesione na stosowne podmioty. Koszty dotychczas wykonanych przez Erbud SA prac związanych z usuwaniem uszkodzeń na dwóch progach 08 i 26 pasa startowego w Modlinie wyniosły ok. 450 tys. zł. Koszt docelowego usunięcia usterek na lotnisku zostanie oszacowany po szczegółowym opracowaniu technologii i zatwierdzeniu jej przez inwestora.

Na dziś w oparciu o wstępną analizę procesu realizacji inwestycji, jak również ocenę jakości użytych materiałów i wykonania inwestycji (w tym jej zgodności z recepturą i normami polskimi), wykluczone zostały błędy wykonawcze oraz potwierdzono, że na podstawie dokumentacji i próbek można stwierdzić, że użyte materiały spełniają normy określone i wymagane prawem w Polsce. Występowanie margla (będącego przyczyną powstałych odprysków) w mieszance zastosowanej na pasie jest zgodne z polskimi normami. W trakcie realizacji inwestycji wszystkie rozwiązania projektowe, receptury materiałowe, inwentaryzacje geodezyjne były nadzorowane i kontrolowane przez służby generalnego wykonawcy i Inwestora, a prace były wykonywane pod bezpośrednim nadzorem inspektorów nadzoru inwestorskiego. W celu zdiagnozowania przyczyn wystąpienia usterek Zarząd Erbudu SA zlecił opracowanie analizy niezależnej firmie zewnętrznej. Analiza powinna wykazać, co może być przyczyną ubytków i ustalić odpowiedzialność, co pozwoli wyciągnąć konsekwencje finansowe od tego podmiotu.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/...n-zlotych.html

Przynajmniej wiadomo, że betonowe części były za 10 baniek to tutaj powinny odejść koszty podbudowy.

Last edited by mlodyy1985; February 8th, 2013 at 03:39 PM.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2013, 03:49 PM   #2684
tomasso
Registered User

Likes (Received): 1933

Co prawda brak jest ustawowej definicji pojęcia „sztuka budowlana”. Ale zgodnie przyjmuje się, że przez termin „zgodnie ze sztuką budowlaną” należy rozumieć wykonanie inwestycji zgodnie z wszelkimi normami prawnymi i technicznymi mającymi zastosowanie w budownictwie, przy dochowaniu należytej staranności oraz wg najlepszej, profesjonalnej wiedzy.

Erbud celowo kładzie nacisk tylko na normy techniczne, ale nawet mi, laikowi nie wydaje się możliwe aby wykonawca działający wg najlepszej, profesjonalnej wiedzy nie uwzględnił właściwości fizykochemicznych margla.
tomasso no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2013, 03:59 PM   #2685
marko80
BANNED

Likes (Received): 207

potwo-or Ten forumowicz w innym wątku dotyczącym okęcia ma przecieki, że otwarcie ponowne modlina będzie po wakacjach dopiero. Zakładając, ze prace ruszyłyby przed kwietniem, wymiana dwóch progów startowych trwałaby aż 5 miesięcy? Nie chce mi się w to wierzyć. Ten uzytkownik jakąs niechęcią pała do modlina i chyba cieszy się im dłużej lotnisko jest zamknięte.
marko80 no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2013, 06:00 PM   #2686
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

Likes (Received): 17430

Skoro zostałem wywołany do tablicy to:
1. Nie tyle pałam niechęcią do Modlina co do głupoty ludzkiej i fuszerki. Niezależnie czy można ją spersonifikować w osobie "fachowców z Modlina", marszałka woj. mazowieckiego czy prezydenta miasta Gdynia. Nie lubie głupoty i popisówek publicznymi pieniądzmi.
2. Więcej napisałem (i dużo wcześniej zacząłem pisać o Modlinie) na forum lotnictwo.net.pl. Jak pisałem, że żywica i tak g... da i nikt nie dopuści (chyba, że polityka) tego do użytku to też byłem oskarżany o niechęć do Modlina. Wymiana 2 progów WRAZ Z PODBUDOWĄ zajmie naprawdę kilka miesięcy. Chyba, że ktoś postanowi odwalić kolejną fuszerkę i np. zrezygnować z wymiany podbudowy kosztem trwałości pasa.

Kilka moich wypowiedzi
Quote:
Że poza styczniem będą jeszcze min. 2 miesiące z "0" w tym roku. Bo wygląda na to, że pas będzie bardzo mocno rozwalany (łącznie z częścią podbudowy).
Data 14.01.13

Quote:
Ja mam tylko nadzieje, że nikt w imię politycznej decyzji nie zaryzykuje życia i zdrowia pasażerów i nie otworzy pasa do momentu, kiedy będzie on naprawdę bezpieczny (nawet jakby to miało trwać miesiącami).
Zwłaszcza, że (oczywiście czego nikomu nie życzę) jakby na tym pasie wydarzyła się katastrofa to Ryan (czy Wizz - to akurat bez znaczenia) zrobiłby całej lotniczej Polsce taki "marketing", że PR-owcy uznali by że przy tym Tu154M to PijaRowy pikuś. A nie wierzę, że ktokolwiek by się przed tym powstrzymał (nawet jeśli miałby naciągnąć fakty)....
Szczerze to wątpię, aby Modlin zaczął normalnie funkcjonować (zamiast "normalnie" funkcjonować) przez wakacjami.
Ponadto wolicie nie wiedzieć jaki będzie rachunek dla Wizza i Ryana, którym Modlin obiecał pokryć wszystkie straty.
z 15.01.

Z tego wątku - zresztą polecam przeczytać

Dalej dyskusja była tu.
http://lotnictwo.net.pl/5-poszczegol...a_roku-24.html

3. A cieszę się nie tyle z tego, że Modlin jest zamknięty, co z tego, że jest coraz większa szansa, że ktoś za to odpowie.
potwo-or no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2013, 06:09 PM   #2687
sumas
Registered User

sumas's Avatar

Likes (Received): 11575

Quote:
Originally Posted by tomasso View Post
...
Co prawda brak jest ustawowej definicji pojęcia „sztuka budowlana”. ....
Ale funkcjonuje takie prawne pojęcie, które nazywa się - zasady wiedzy technicznej.

A ten cytat z komunikatu Erbudu jest kuriozalny, wręcz absurdalny:
Quote:
Występowanie margla (będącego przyczyną powstałych odprysków) w mieszance zastosowanej na pasie jest zgodne z polskimi normami.
W ogóle to jest ciekawa sytuacja i ciekawe jak się to skończy.

A przy okazji, Wizz i Ryanair zostaną na Chopina do 30 kwietnia
sumas no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2013, 06:23 PM   #2688
marko80
BANNED

Quote:
Originally Posted by potwo-or View Post
Skoro zostałem wywołany do tablicy to:
1. Nie tyle pałam niechęcią do Modlina co do głupoty ludzkiej i fuszerki. Niezależnie czy można ją spersonifikować w osobie "fachowców z Modlina", marszałka woj. mazowieckiego czy prezydenta miasta Gdynia. Nie lubie głupoty i popisówek publicznymi pieniądzmi.
2. Więcej napisałem (i dużo wcześniej zacząłem pisać o Modlinie) na forum lotnictwo.net.pl. Jak pisałem, że żywica i tak g... da i nikt nie dopuści (chyba, że polityka) tego do użytku to też byłem oskarżany o niechęć do Modlina. Wymiana 2 progów WRAZ Z PODBUDOWĄ zajmie naprawdę kilka miesięcy. Chyba, że ktoś postanowi odwalić kolejną fuszerkę i np. zrezygnować z wymiany podbudowy kosztem trwałości pasa.

Kilka moich wypowiedzi

Data 14.01.13

z 15.01.

Z tego wątku - zresztą polecam przeczytać

Dalej dyskusja była tu.
http://lotnictwo.net.pl/5-poszczegol...a_roku-24.html

3. A cieszę się nie tyle z tego, że Modlin jest zamknięty, co z tego, że jest coraz większa szansa, że ktoś za to odpowie.
a to ciekawe co piszesz, gdzie jest mowa o tym, że podbudowa też będzie wymieniana?
Old February 8th, 2013, 08:14 PM   #2689
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

A w podbudowie jest mieszanka bez margla?

Sądzisz, że gorszą mieszankę dali "na wierzch", a na podbudowę dali "full wypas". Napewno za kilka procent kosztorysu....
Old February 8th, 2013, 09:11 PM   #2690
sumas
Registered User

sumas's Avatar

Quote:
Jest szansa na otwarcie lotniska w Modlinie jeszcze przed majówką. Generalny wykonawca dwóch kruszących się betonowych fragmentów pasa startowego - firma Erbud - w piątek przedstawił władzom portu cztery warianty naprawy

Chodzi o dwa kruszące się odcinki betonowe po blisko 540 m każdy. - Wśród zaprezentowanych wariantów naprawy nie ma mowy o wyburzeniu pasa startowego, jak można było ostatnio przeczytać w mediach. Są to cztery różne rozwiązania, które mają doprowadzić do jak najszybszej naprawy wierzchniej warstwy dwóch betonowych końcówek pasa startowego - mówi Edyta Mikołajczyk, doradca Zarządu Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Erbud zadeklarował, że w zależności od wariantu na naprawę będzie potrzebować od 43 do 70 dni. A to oznacza, że lotnisko może zostać otwarte przed majówką. - Zależy nam oczywiście na czasie, ale także na bezpieczeństwie lotów - dodaje Mikołajczyk.

Władze portu w Modlinie wystąpiły do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z prośbą o opinię na temat otrzymanych propozycji.
We wtorek 12 lutego odbędzie się spotkanie Zarządu Portu Lotniczego Warszawa/Modlin z firmą Erbud i ekspertami ITWL
...
więcej tu: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...st_szansa.html

Szkoda, że nie podano jakie warianty proponują, ale wygląda na to, że Erbud chce to zrobić najtańszym kosztem.
Mam nadzieję, że fachowcy z ITWL skutecznie zablokują takie zapędy.
Choć z drugiej strony, jak lotnisku na pierwszym miejscu zależy najpierw na czasie, a dopiero potem bezpieczeństwie,
to różnie może się to skończyć

Last edited by sumas; February 8th, 2013 at 09:19 PM.
Old February 8th, 2013, 09:25 PM   #2691
matfiz1
Registered User

matfiz1's Avatar

Likes (Received): 16853

Quote:
Originally Posted by sajkozis View Post
"Jak podał dziś Dziennik Gazeta Prawna, z powodu wad prawnych, Port Lotniczy Lublin powinien zaprzestać działalności, jak lotnisko w Modlinie."
http://www.itvl.pl/news/lotnisko-w-s...anie-zamkniete
Aha, a jaki ma to związek z Portem lotniczym Modlin ??

ps. rozumiem Twoją troskę o losy lotniska w Lublinie, ale bez potrzeby się zamartwiasz jakoś sobie poradzimy
matfiz1 no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2013, 09:26 PM   #2692
marko80
BANNED

Quote:
Originally Posted by sumas View Post
więcej tu: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...st_szansa.html

Szkoda, że nie podano jakie warianty proponują, ale wygląda na to, że Erbud chce to zrobić najtańszym kosztem.
Mam nadzieję, że fachowcy z ITWL skutecznie zablokują takie zapędy.
Choć z drugiej strony, jak lotnisku na pierwszym miejscu zależy najpierw na czasie, a dopiero potem bezpieczeństwie,
to różnie może się to skończyć
jeżeli położą beton bez dodatku margla to ja nie widze problemu. Przecież wg. ITWL w marglu tkwił główny problem właśnie.
Old February 9th, 2013, 12:27 AM   #2693
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Quote:
Chyba, że ktoś postanowi odwalić kolejną fuszerkę i np. zrezygnować z wymiany podbudowy kosztem trwałości pasa.
Quote:
A w podbudowie jest mieszanka bez margla?
Wytłumacz jeśli możesz jaki problem jest z podbudową, że bez jej wymiany trwałość drogi startowej jest mniejsza.

Quote:
Ale funkcjonuje takie prawne pojęcie, które nazywa się - zasady wiedzy technicznej
Ale jak definiować te zasady? To pojęcie bardzo nieostre.

Quote:
A ten cytat z komunikatu Erbudu jest kuriozalny, wręcz absurdalny:
Jest przede wszystkim wprowadzający w błąd, bo jeśli SST nie wymagało od wykonawcy lepszych kruszyw to Erbud będzie tego bronił.
Old February 9th, 2013, 01:05 AM   #2694
truhl
Registered User

truhl's Avatar

Likes (Received): 970

Zastanawia mnie czemu wszystkie strony unikają nazwy kruszywo dolomitowe? Pas został wykonany półtora roku temu, już po pierwszej zimie sprawiał problemy. Jedynie dopiero wczoraj prezes na zebraniu w komisji krótko wspomniał , że zastosowano kruszywo dolomitowe - na które wszystkie strony ponoć się zgodziły. (w oficjalnym oświadczeniu Erbudu tego nie ma)
Wczoraj słyszałem w telewizji wypowiedz drugiego eksperta prof. z Instytutu Wojsk Lotniczych, ale tylko o marglu i kruszywie y yyyy -( tutaj się jąknął) żwirowym.

Czesi jak kładni nawierzchnię to wyciągali większe elementy na bok co widać nawet w ich reklamie :
https://www.youtube.com/watch?v=Hbo5...ailpage#t=174s
a w 1.40 jak na dłoni:
https://www.youtube.com/watch?v=Hbo5...ailpage#t=100s
Swoją drogą dziwię się, że Czech puścił ten film 4 dni temu, jak już od dawna wiadomo, że jest afera i reklamy firmie nie zrobi.

Last edited by truhl; February 9th, 2013 at 01:23 AM.
truhl está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 9th, 2013, 05:02 AM   #2695
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Quote:
Originally Posted by truhl View Post
Zastanawia mnie czemu wszystkie strony unikają nazwy kruszywo dolomitowe?
Quote:
Originally Posted by truhl View Post
Czesi jak kładni nawierzchnię to wyciągali większe elementy na bok co widać nawet w ich reklamie :
https://www.youtube.com/watch?v=Hbo5...ailpage#t=174s
a w 1.40 jak na dłoni:
https://www.youtube.com/watch?v=Hbo5...ailpage#t=100s
Gratuluję zdolności rozpoznawania rodzaju kruszywa pomimo, że przykryte jest zaprawą cementową
Zmartwię Cię jednak, bo tak jak wspomniał ten prof. margiel był zanieczyszczeniem kruszywa żwirowego, a to ziarno jest wyraźnie łamane.
Old February 9th, 2013, 10:57 AM   #2696
sumas
Registered User

sumas's Avatar

Quote:
Originally Posted by jaroslaw_ View Post
Ale jak definiować te zasady? To pojęcie bardzo nieostre.
Pojęcie "zasady wiedzy technicznej" to głównie, a może przede wszystkim normy PN i EN, więc skoro uważasz, że są nieostre, to może KK będzie ostrzejszy?

Quote:
Jest przede wszystkim wprowadzający w błąd, bo jeśli SST nie wymagało od wykonawcy lepszych kruszyw to Erbud będzie tego bronił.
SST nie zawiera rodzaju skał, z których ma pochodzić kruszywo - ma spełniać wymagania w/g PN i tyle.
To Erbud sporządził Projekt Wykonawczy, więc to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za recepturę betonu i dobór kruszywa.
a że chciał zaoszczędzić, to wybrał najtańsze.
Inna sprawa, że Inwestor Zastępczy nie powinien się zgodzić na taki skład.

A wystarczyłoby, żeby hałdy kruszyw były trochę sezonowane - poleżałyby parę dni na deszczu i nie byłoby teraz problemów z tą płytą.
Old February 9th, 2013, 12:13 PM   #2697
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Quote:
Pojęcie "zasady wiedzy technicznej" to głównie, a może przede wszystkim normy PN i EN, więc skoro uważasz, że są nieostre, to może KK będzie ostrzejszy?
Przepisy mówią:
Quote:
Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej
Więc przepisy i normy to nie to samo co "zasady wiedzy technicznej". Czytałem kiedyś wyrok sądu, ale nie powołam się teraz, bo nie pamiętam sygnatury, że '"zasady wiedzy technicznej" oznaczają pozasystemowy zespół zasad wiedzy technicznej, więc tym bardziej nie są to normy.

Quote:
SST nie zawiera rodzaju skał, z których ma pochodzić kruszywo - ma spełniać wymagania w/g PN i tyle.
SST podaje wszystkie parametry, które musi spełniać kruszywo lub odwołuje się do normy, która stawia wymagania. Nie powołanie się na normę nie jest błędem.

Quote:
To Erbud sporządził Projekt Wykonawczy, więc to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za recepturę betonu i dobór kruszywa.
Oj mógłbyś trochę doczytać. To projektant sporządza projekt wykonawczy.

Quote:
A wystarczyłoby, żeby hałdy kruszyw były trochę sezonowane - poleżałyby parę dni na deszczu i nie byłoby teraz problemów z tą płytą.
I co by to dało?
Old February 9th, 2013, 10:01 PM   #2698
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 29787

Quote:
Wystarczy zdjąć wierzchnią warstwę, całego pasa startowego nie trzeba rozbierać - taka jest opinia marszałka województwa mazowieckiego dotycząca lotniska w Modlinie.
Kilka dni temu rozbiórkę proponował dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych profesor Ryszard Szczepanik. Jego zdaniem, ilość wyłuszczeń na wadliwej części pasa jest tak duża, że odpryski mogą się dostać do silnika bądź pod oponę samolotu.

Marszałek Adam Struzik powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że - według jego wiedzy - wystarczy zdjęcie około 20-centymetrowej, wierzchniej warstwy wadliwie wykonanego pasa. Dodał, że decyzję o rozmiarach remontu powinni podjąć specjaliści, którzy wezmą na siebie odpowiedzialność za jej konsekwencje.

Lotnisko w Modlinie jest zamknięte dla lotów rejsowych od 22 grudnia ubiegłego roku. Powodem są kruszące się fragmenty pasa startowego. Od tamtego czasu kilkakrotnie przekładano termin jego otwarcia. Nieoficjalnie mówi się, że samoloty wrócą tam na przełomie kwietnia i maja.

Wczoraj informowaliśmy, że firma Erbud przedstawiła trzy warianty naprawy pasa startowego na lotnisku w Modlinie. Zarząd lotniska w Modlinie ocenia, że w zależności od wariantu czas realizacji napraw potrwa od 43 do 70 dni. Wystąpiono już do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z prośbą o opinię na temat otrzymanych propozycji.
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarz...tartowego.html

Wie ktoś jaką grubość ma ta główna warstwa betonowa(pominę chudziak czy jakoś tak) bo jeśli te 20 cm to de facto oznacza to skucie , moim zdaniem zfrezowanie(jak się da bo raczej 10cm to ciężko zfrezować) to będzie za płytko o ponownie mogą wyjść jakiejś złuszczenia ze starego betonu a 20cm to de facto wierzchnia warstwa betonu. No kto za to zapłaci bo Erbud jasno nie powiedział, że wezmą to na siebie.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2013, 10:31 PM   #2699
M_J_J
Someplace Else

M_J_J's Avatar

Likes (Received): 10923

Quote:
Marszałek Adam Struzik powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że - według jego wiedzy - wystarczy zdjęcie około 20-centymetrowej, wierzchniej warstwy wadliwie wykonanego pasa.
Skoro marszałek "nie mieszał betonu" na budowie to może lepiej, żeby się nie wypowiadał również na temat metod naprawy pasa.
Old February 9th, 2013, 10:50 PM   #2700
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

Quote:
Wytłumacz jeśli możesz jaki problem jest z podbudową, że bez jej wymiany trwałość drogi startowej jest mniejsza.
Nie tylko wierzchnia warstwa gruntu jest poddawana występowaniu wody. Pod spodem (w podbudowie) też jest woda. Są wody gruntowe. Są intensywne opady. Jest wreszcie odwilż. Jeśli podbudowę zbudowaną również z marglem przykryje się nową nakłdką (asfaltową czy betonową to bez znaczenia) to droga startowa zacznie rozwalać się od strony margla - czyli podbudowy. Więc jakość i trwałość pasa się zmiejszy w stosunku do "tego co być powinno". Czytaj fuszerka.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
lotnisko, mazowsze, modlin, warszawa

Thread Tools

Posting Rules