Railways - Page 399 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 10th, 2013, 06:49 PM   #7961
V. T.
Registered User

V. T.'s Avatar

Likes (Received): 105

Quote:
Originally Posted by anitzei View Post
Ce pitoresc arata turnul de apa! Vorbesc cat se poate de serios. Pacat ca nu se exploateaza potentialul acestor reminiscente ale industriei.
O precizare: e castel de pacura. In rest sunt total de acord. Daca va uitati cu atentie, se vede si un elevator de carbuni in prima poza, langa casuta gri. Sunt destul de rare si ele, mai ales ca asta e foarte bine pastrat.
Nu stiu daca mai exista coloana hidraulica, ea ar fi completat peisajul. Pacat insa ca tocmai au desfiintat remiza Botosani, cine stie daca nu o sa se aleaga praful de toate astea.
V. T. no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 10th, 2013, 07:17 PM   #7962
andrei_d
Registered User

andrei_d's Avatar

Likes (Received): 146

N-am mai intrat de ceva timp pe forum dar ma bucur sa vad ca se lucreaza pe majoritatea santierelor patriei. Sunt incantat sa vad ca se misca lucrurile la gara Botosani...fata de pozele facute de mine la inceputul lunii martie se pot observa progrese foarte vizibile.
Offtopic: si centura Sucevei are constructor si chiar au inceput sa se miste lucrurile...poate anul acesta vom putea circula macar pe o parte din ea
andrei_d no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2013, 09:30 PM   #7963
District EA
Registered User

Likes (Received): 166

Quote:
Originally Posted by mns View Post
Banuiesc ca vor ramane si pasajele subterane vechi, nu?
Nu vor ramane!
Old May 10th, 2013, 11:58 PM   #7964
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 1059

ELECTRIFICARE FINALIZATA PE M704

Din informatiile furnizate de Onofrei Sergiu-Gabriel pe forum.metrouusor.com, aflam ca electrificarea liniei M704 Galati - Barbosi - Tecuci - Marasesti a fost finalizata.

Cu ocazia electrificarii a avut loc si o reabilitare a liniei, a semnalelor si macazelor. Electrificarea a fost planificata din anii 80 si s-a inceput lucrul in 1987-1988. In 1991 lucrarile s-au oprit, fiind reluate timid de prin 2010, apoi tot mai serios in 2011 si 2012.

La final de aprilie 2013 au avut loc probele de scurt-circuit pe ultima bucata lipsa (cea racordata la substatia Hanu Conachi).

Intre timp GFR opereaza deja pe toata linia 704 cu locomotive electrice (rame pentru Arcelor Mittal Galati pe relatia Adjud-Galati). CFR Calatori n-a aflat inca se pare de innoire sau se adapteaza mai greu. De... firmă de stat, nu de muncit.

Cum īn Romānia circul politic este mai important, nu s-a sinchisit nimeni din presă să anunțe o realizare pozitivă īn infrastructură.

Harta:

adymartianul, danielavram, anitzei liked this post

Last edited by vancouverro; May 11th, 2013 at 12:08 AM.
vancouverro no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 12:08 AM   #7965
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 3481

Si cu ce viteza se poate circula acuma? Ma refer la trenurile de persoane
cricric no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 12:16 AM   #7966
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 10025

Cred ca ne-ar prinde bine un Pitesti-Rm. Valcea...
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 12:30 AM   #7967
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Revin cu niste precizări / corecturi la ceea am scris mai sus despre linia 704. Iata o postare mai veche (din 2009) a lui marius_m de pe un alt forum:

Quote:
Inaugurata la 13 sept 1872, ca parte a liniei Bucuresti-Ploiesti-Buzau-Faurei-Barbosi-Galati-Tecucu-Marasesti-Bacau-Roman-Suceava, a asigurat tranzitul spre Moldova pana la deschiderea liniei Buzau-Marasesti la 18 oct 1881. A ramas apoi principala legatura a Galatiului cu Moldova. Linia a fost dublata in anii 1980 si apoi electrificata pe segmentul Mararsesti-Tecuci in 1996. In prezent se lucreaza la electrificarea liniei intre Tecuci-Barbosi si deabia astept ziua cand voi merge cu o electrica pe acest tronson.
Asadar lucrarile nu au fost oprite la ”Revolutie”, ci au continuat, pānă iată ne aflam la final īn 2013.
Old May 11th, 2013, 12:37 AM   #7968
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by cricric View Post
Si cu ce viteza se poate circula acuma? Ma refer la trenurile de persoane
In 2009 vitezele erau:
Marasesti-Tecuci 100km/h (electrificata, lungime tronson ca. 19km)
Tecuci-Barbosi 70km/h (neelectrificata, lungime tronson ca. 72km)

Nu stiu daca acum, cu finalizarea electrificarii pe Tecuci - Barbosi a crescut si viteza. Logic asa ar fi, sa ajunga peste tot la 100. Se pare ca din iulie sau iunie se schimba mersul trenurilor de calatori pe aceasta linie. Sa vedem daca se baga si ceva ca lumea, gen IR Galati-Bacau cu oprire doar la Tecuci si Adjud si ca. 2:15 ore timp de parcurs. Acum nu exista IR pe aceasta relatie, doar regio Galati-Marasesti, care face ca. 2:30... si apoi schimbare cu IR Marasesti-Bacau inca peste 1 ora.

Ce s-ar mai putea face, dar ma-ndoiesc ca CFR gandeste asa de ”profund”:
IR Braila-Galati-Tecuci-Adjud-Bacau-Roman-Pascani-Suceava, care sa ajunga in Bacau cu ca. 5-7 minute inaintea unui alt tren:
IR Bucuresti-Ploiesti-Buzau-Focsani-Adjud-Bacau-Roman-Pascani-Tg. Frumos-Iasi.
Ambele trenuri sa se gareze in Bacau la linii cu peron comun si sa stea sa poata trece calatorii dintr-un tren in altul. Astfel calatorii de la Bucuresti+Ploiesti se pot transborda spre Suceava folosind trenul de la Galati, iar cei de la Braila, Galati, Tecuci pot trece in trenul care merge la Iasi.

Evident acelasi lucru si in sens invers, si totul de 2 ori pe zi in fiecare sens, cate o pereche dimineata si una seara.

anitzei liked this post

Last edited by vancouverro; May 11th, 2013 at 01:05 AM.
vancouverro no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 12:41 AM   #7969
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 3481

Nu vreau sa vin neaparat cu o intrebare tampita, dar de ce numai 100?
cricric no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 08:04 AM   #7970
colonelu81
Registered User

Likes (Received): 630

Tecuci-Marasesti se merge lent spre foarte lent . 25 de minute pt 19 km . Nu stiu cum e cu linia aia de 100 km/h , dar realitatea e cam de 40km/h
colonelu81 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 08:06 AM   #7971
motorzbh
Registered User

motorzbh's Avatar

Likes (Received): 205

din cauza de curbe.
motorzbh no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 10:42 AM   #7972
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 12048

Quote:
Originally Posted by vancouverro View Post
Din informatiile furnizate de Onofrei Sergiu-Gabriel pe forum.metrouusor.com, aflam ca electrificarea liniei M704 Galati - Barbosi - Tecuci - Marasesti a fost finalizata.

Cu ocazia electrificarii a avut loc si o reabilitare a liniei, a semnalelor si macazelor. Electrificarea a fost planificata din anii 80 si s-a inceput lucrul in 1987-1988. In 1991 lucrarile s-au oprit, fiind reluate timid de prin 2010, apoi tot mai serios in 2011 si 2012.

La final de aprilie 2013 au avut loc probele de scurt-circuit pe ultima bucata lipsa (cea racordata la substatia Hanu Conachi).

Intre timp GFR opereaza deja pe toata linia 704 cu locomotive electrice (rame pentru Arcelor Mittal Galati pe relatia Adjud-Galati). CFR Calatori n-a aflat inca se pare de innoire sau se adapteaza mai greu. De... firmă de stat, nu de muncit.

Cum īn Romānia circul politic este mai important, nu s-a sinchisit nimeni din presă să anunțe o realizare pozitivă īn infrastructură.

Harta:
In curand sper ca vei putea ingrosa si magistrala 200 de la Curtici spre Ungaria.

Vreo harta cu cf din Romania unde sa se vada si sectiile inchise nu stiti?
status no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 03:12 PM   #7973
alex.xx
Registered User

Likes (Received): 140

Quote:
Originally Posted by vancouverro View Post
Ce s-ar mai putea face, dar ma-ndoiesc ca CFR gandeste asa de ”profund”:
IR Braila-Galati-Tecuci-Adjud-Bacau-Roman-Pascani-Suceava, care sa ajunga in Bacau cu ca. 5-7 minute inaintea unui alt tren:
IR Bucuresti-Ploiesti-Buzau-Focsani-Adjud-Bacau-Roman-Pascani-Tg. Frumos-Iasi.
Macar un Bucuresti - Iasi care sa treaca prin Bacau. Intre Iasi si Bacau este un trafic foarte mare(mai ales pe finalul saptamanii) iar in momentul de fata singura legatura cu trenul este realizata cu trenuri Regio...unde numai civilizat nu se poate spune ca se merge, si faci(daca ai noroc si nu are intarzieri) 3h 30m, asta pentru o distanta de 130km.
alex.xx no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 06:04 PM   #7974
colonelu81
Registered User

Likes (Received): 630

130 km sunt pe sosea , pe cale ferata sunt vreo 180 . Oricum 3 ore si jumate e enorm , enorm . Dubele prospera , fac maxim 2 h 30 si pretul oleaca mai mare decit trenul Regio
colonelu81 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 07:49 PM   #7975
status
Registered User

status's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kamov View Post
Ca tot vorbim de CFR Marfa si infrastructura de care nu-i pasa nimanui...

Un tren a deraiat īn Bistriţa-Năsăud

Linia a fost redeschisa.

Forumtrenuri.com
Old May 11th, 2013, 09:14 PM   #7976
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Likes (Received): 503

Poze de azi cu stadiul lucrarilor la Gara din Arad.

Un nou export Dacia

Old May 13th, 2013, 08:42 AM   #7977
status
Registered User

status's Avatar

Am pierdut trenul!

CFR Călători desfiinţează singurul tren care asigură cursa directă de zi Oradea - Bucureşti.

Din 16 mai, orădenii care vor să călătorească ziua spre Capitală sau spre localităţile de pe traseu vor fi nevoiţi să schimbe trenul la Cluj, de unde, după o aşteptare de peste o oră, vor putea lua Intercity-ul de Bucureşti .

Articolul va aparea saptamana asta.
asta o fi un pas spre regionalizare? Daca vrem sa mergem la Bucuresti trebuie sa ne oprim pe la Cluj?
Ce e interesant e ca nu vom mai avea tren spre Bucuresti ziua, insa spre Budapesta vom avea mai multe perechi, (s-au ticnit la cap).

Ieri 2 trenuri de la MAV (Debretin-Oradea si Budapesta-Sighetu M.).

Interesant. 2 trenuri Regio pleaca la Cluj la diferenta de 5 minute unul de altul, 15.206 apartine TFC, iar 3076 CFR. Cine a facut acest grafic nu cred ca a mai si gandit, sau si daca a gandit, a fost cu un scop.
Old May 13th, 2013, 09:21 AM   #7978
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 10025

Poate e ca la avioane, ca sa nu fie discutii se pun concurentii in acelasi timp.
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2013, 12:42 PM   #7979
danezia
the singularity

danezia's Avatar

Likes (Received): 140

Quote:
Originally Posted by colonelu81 View Post
Tecuci-Marasesti se merge lent spre foarte lent . 25 de minute pt 19 km . Nu stiu cum e cu linia aia de 100 km/h , dar realitatea e cam de 40km/h
Faimosul pod de la Cozmesti (jale si pentru auto si pentru CF) in rest locomotivele trag bine. Era bucuria mea de fiecare data dupa schimbarea locomotivei si trecerea pe electric la Tecuci sa simt acceleratia fenomenala a electricelor pe singura portinue decenta pana la Ploiesti.

cove_adrian liked this post
danezia no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2013, 09:04 AM   #7980
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Likes (Received): 11903

Am avut recent placerea de a fi nevoit sa plec intr-o deplasare de la Timisoara la Sibiu. Am luat IR de Targu Mures (cu plecare la 15:45 din Timisoara) si legatura la Vintu de Jos cu alt IR.

In primul tren au fost poate 15-20 de calatori maxim (era o zi de saptamana), dintre care poate 1/3 aveau bilet, restul cred ca foloseau berea la PET pe post de legitimatie.

In legatura de la Vintu, au fost 6-7 calatori, dintre care 3 CFR-isti, si eu singurul cu bilet! Oricum am inteles ca anuleaza trenul.

M-a socat ca in cateva randuri "nasul" nici macar nu lua spaga ci avea o atitudine de "vai, saracii de voi, iarasi pe drumuri" fata de unii calatori fara bilet. ?!

In plus, trenul face 7 ore de la Timisoara la Sibiu, autobuzul 6 ore, iar cu masina faci 4-4,5 ore in functie de trafic. Sunt 2 trenuri si 3 autobuze, toate intre ora 05:00 AM si 14:00 PM. Avionul este anulat din 2010.

Deci daca vrei sa calatoresti in interes de serviciu pentru o deplasare scurta pe distanta TM - SB ori a. te pregatesti sa faci multe ore in conditii nu tocmai decente, b. iti pierzi 8 ore productive la volan, c. faci Skype call daca e posibil.

Sper ca pe masura ce se anuleaza si restul trenurilor sa se introduca ceva alternative decente, poate de catre Atlassib.
Robi_damian no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
railways, romania, train stations, trains

Thread Tools

Posting Rules