Motorways - Page 422 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 29th, 2013, 12:58 PM   #8421
dcasanovax
Registered User

Likes (Received): 37

Quote:
Originally Posted by amst View Post
S-ar putea incepe prin a se redesena drumul de la Bucuresti la Buzau pe profil 2+1 alternativ cu parapete mediat. Este singura solutie pentru a scadea numarul de morti pe acest drum tampit care este folosit ca drum de 4 benzi desi el nu este decat de doua.

Si am mai spus-o aici de cateva ori: cu putin efort s-ar putea face autostrada de la A3 pana la Buzau (cca 60 - 70 km relief mai mult decat generos) si s-ar impusca mai multi iepuri dintr-o data:
- A3 ar incepe sa fie mult mai circulata preluand majoritatea traficului greu de pe DN2 + traficul spre Moldova
- si am salva muuuulte vieti irosite de pomana pe un drum care a fost gandit nici laie nici balaie.
da, este incredibil pe acolo. cum sa ai o banda jumate pe sens? se fac niste depasiri extrem de riscante pe acolo. trebuie sa fii cu ochii in 7.
dcasanovax no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 29th, 2013, 01:00 PM   #8422
amst
Registered User

Likes (Received): 967

Am vazut de multe ori masina pe banda normala, masina pe banda mica de urgenta si un bizon care depasea pe linie punctata (deci regulamentar) cele doua masini care rulau in paralel.. Asa ceva nu se poate
amst no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2013, 07:26 PM   #8423
gattone
Extended Holiday

Likes (Received): 603

Quote:
Originally Posted by Baiazid View Post
Mai nou Iasi - Targu Muresc costa 9-10 miliarde?! De ce nu 37 de miliarde...
Fiindca Fenechiu negociaza foarte bine pentru noi si face economii de 27 miliarde.
gattone no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2013, 07:27 PM   #8424
gattone
Extended Holiday

Likes (Received): 603

Quote:
Originally Posted by notes View Post
ar da o mai mare eficienta coridorului IV (asa cum vrea si UE).
E doar o incercare de punere in discutie a problemei, voi ce ziceti?
O sa fie buluceala mare pe coridorul IV, in timp ce Autostrada Transilvania va fi pustie. Lasa sa se mai imprastie traficul spre Vest.

Quote:
Originally Posted by dcasanovax View Post
pai cum banii sunt putini, decat sa faci 2 autostrazi ([Chisinau]-Iasi-Tg Mures si [Chisinau]-Albita-Focsani-Ploiesti) mai bine faci una Brasov - Bacau - Iasi - ...
Pentru Albita - Focsani vom avea finantare de la UE, de 85%. De ce sa n-o construim?

Pentru Brasov - Iasi cine ne da bani? Daca tot ii impumutam sau se face concesiune, mai bine se construieste Tg Mures - Iasi.
gattone no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2013, 09:26 PM   #8425
alucardsepetdalv
BANNED

Likes (Received): 332

Quote:
Originally Posted by gattone View Post
O sa fie buluceala mare pe coridorul IV, in timp ce Autostrada Transilvania va fi pustie. Lasa sa se mai imprastie traficul spre Vest.

Pentru Albita - Focsani vom avea finantare de la UE, de 85%. De ce sa n-o construim?

Pentru Brasov - Iasi cine ne da bani? Daca tot ii impumutam sau se face concesiune, mai bine se construieste Tg Mures - Iasi.
este intesanta Albita-Focsani. Totusi de ce coridorul IX nu poate fi translatat mai spre est, A2 - Braila - Galati - Cahul - Chisinau?
alucardsepetdalv no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2013, 10:12 PM   #8426
M-Power
Registered User

Likes (Received): 140

gogu.ca, Cadīr liked this post
M-Power no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2013, 10:13 PM   #8427
baberland
Registered User

baberland's Avatar

Likes (Received): 96

Am făcut o mică animaţie cu evoluţia reţelei de autostrăzi din Romānia. Am luat īn considerare anul īn care au fost tronsoanele deschise prima dată circulaţiei, nu īn care au fost finalizate:

Mare:

Mic:
baberland no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 09:57 AM   #8428
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1317

bravo !

acum vedem si noi evolutia (oarecum) hilara a dezvoltarii noastre vis-a-vis de alte tari.... si vedem care este locul nostru in Europa.... printre ultimele.

Asta nu a vrut sa fie decat o constatare amara... atat.

Mircea_dogy liked this post
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 01:24 PM   #8429
baberland
Registered User

baberland's Avatar

Quote:
Originally Posted by maga998 View Post
bravo !

acum vedem si noi evolutia (oarecum) hilara a dezvoltarii noastre vis-a-vis de alte tari.... si vedem care este locul nostru in Europa.... printre ultimele.

Asta nu a vrut sa fie decat o constatare amara... atat.
Īn Europa poate ar mai fi vreo două ţări, dar īn UE suntem clar ultimii. Uită-te la bulgari (cu care ne mai comparăm noi uneori ca să nu părem aşa de varză): cca. 77 km de autostradă la 1 mil locuitori, īn timp ce noi nu avem nici 30 km/1mil. (bine, neştiind exact cāţi suntem, e greu să calculăm statistica asta) Iar croaţii care abia peste o lună urmează să intre īn UE au deja peste 300 km/1mil!
Old May 30th, 2013, 04:23 PM   #8430
fun_autobahn
Registered User

fun_autobahn's Avatar

Likes (Received): 1413

"Citire" catre italieni de la cel ce spunea ca autostrazile sunt un lux pentru Romania :

Presedintele Traian Basescu a sustinut, joi, in fata oamenilor de afaceri italieni, ca cea mai mare neimplinire a momentului tine de infrastructura.

Acesta a acuzat companiile care intarzie lucrarile sau le abandoneaza si invitandu-i pe italieni sa investeasca mai mult in tara noastra.

"Probabil ca este cea mai mare neimplinire a momentului, dezvoltarea infrastructurii unde firmele italiene sunt deja prezente ca parteneri – ca parteneri seriosi in cea mai mare parte a situatiilor – si ne dorim mai multa implicare, poate nu vom mai avea situatii ca cele despre care se vorbeste astazi in presa, cu alti parteneri care ori isi abandoneaza lucrarile, ori le intarzie excesiv, ori primesc contracte fara licitatii", a sustinut Basescu.

El a tinut sa adauge ca partenerii italieni si-au castigat intotdeauna contractele in mod corect.

Presedintele i-a invitat pe oamenii de afaceri italieni sa investeasca in turism, industria alimentara si energie.

"Daca privim la nevoia de dezvoltare a Romaniei, cu totii putem constata cu usurinta ca este loc de investitii si de succes in afaceri in multe alte domenii: turismul, unde Romania are un potential formidabil inca nevalorificat suficient datorita lipsei infrastructurilor de turism, industria alimentara, care sa valorifice productia agricola, domeniul energiei este un domeniu aproape deschis in Romania in care se pot face investitii de toate categoriile", le-a spus Basescu oamenilor de afaceri italieni.

sursa stirileprotv.ro

P.S. Apropo, s-a construit vreun km de autostrada cat a fost t.b. ministrul transporturilor ?

MNU liked this post
fun_autobahn no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 04:35 PM   #8431
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2516

Cand a facut una din afirmatiile referitor la autostrazi (il vedeam live la tv), imi amintesc ca mi-a sarit tensiunea, desi nu ma stiu cu probleme medicale. Cel mai mult m-a deranjat tonul si cuvintele alese... ceva de genul: "As vrea sa le scot din cap romanilor ideea ca avem nevoie de autostrazi".
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 04:38 PM   #8432
notes
Registered User

notes's Avatar

Likes (Received): 1405

Quote:
Originally Posted by baberland View Post
Īn Europa poate ar mai fi vreo două ţări, dar īn UE suntem clar ultimii. Uită-te la bulgari (cu care ne mai comparăm noi uneori ca să nu părem aşa de varză): cca. 77 km de autostradă la 1 mil locuitori, īn timp ce noi nu avem nici 30 km/1mil. (bine, neştiind exact cāţi suntem, e greu să calculăm statistica asta) Iar croaţii care abia peste o lună urmează să intre īn UE au deja peste 300 km/1mil!
Acest mod de calcul al autostrazilor, raportat la nr. de locuitori, nu este neaparat cel mai elocvent. Un sistem bine pus la punct de autostrazi este cel care deserveste/acopera uniform teritoriul unei tari si creeaza legaturi/uneste orasele si regiunile tarii respective. Acest mod de calcul ar putea chiar induce in eroare, deoarece daca, de exemplu, avem doua tari, aproximativ egale ca suprafata, ambele acoperite uniform cu o retea bine pusa la punct de autostrazi, insa o tara are triplul populatiei celeilalte, facand calculul tau ar insemna ca tara mai populata iasa in dezavantaj, desi practic are unite toate orasele si regiunile cu autostrazi, nefiind aproape nicio diferenta fata de tara mai putin populata, doar ca ar avea autostrazile putin mai aglomerate.
notes no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 04:44 PM   #8433
notes
Registered User

notes's Avatar

Quote:
Originally Posted by fun_autobahn View Post

P.S. Apropo, s-a construit vreun km de autostrada cat a fost t.b. ministrul transporturilor ?
Hai ca iar o dam pe politica si nu e bine deloc.
Traian Basescu a fost mnistru al transporturilor in urmatoarele perioade: 30 aprilie 1991 –16 octombrie 1991, 16 octombrie 1991 –19 noiembrie 1992, 12 decembrie 1996 –11 februarie 1998, 17 aprilie 1998 –22 decembrie 1999, 22 decembrie 1999 – 26 iunie 2000.
Spune-mi si mie, cum poti compara acele vremuri cu acesti ani cand UE vine si iti da practic toti banii si te implora sa construiesti autostrada? Ai incercat sa te gandesti macar?

usernameteg liked this post
Old May 30th, 2013, 04:46 PM   #8434
notes
Registered User

notes's Avatar

Quote:
Originally Posted by MNU View Post

Cand a facut una din afirmatiile referitor la autostrazi (il vedeam live la tv), imi amintesc ca mi-a sarit tensiunea, desi nu ma stiu cu probleme medicale. Cel mai mult m-a deranjat tonul si cuvintele alese... ceva de genul: "As vrea sa le scot din cap romanilor ideea ca avem nevoie de autostrazi".
Cand a fost facuta acea afirmatie si in ce context? Asta daca vrei ca postul tau sa para unul pertinent si nu doar un puseu a la antena 3.
Old May 30th, 2013, 05:10 PM   #8435
fun_autobahn
Registered User

fun_autobahn's Avatar

Likes (Received): 1413

Pentru notes :

Da m-am gandit mai bine decat tine.
Romania a avut nevoie de autostrazi si inaite de 1989. Dupa aceasta data nici nu mai trebuie sa discut subiectul asta.
Si de ce sa nu compar, nu era parcul auto national in crestere?
Din ce spui tu reiese ca noi nu am fost in stare si nici nu santem in stare sa construim autostrazi fara UE.
Politicienii sunt cei care sunt autorii dezastrului national PE TOATE PLANURILE, pe care vad ca-i aperi.

Last edited by fun_autobahn; May 30th, 2013 at 08:08 PM.
fun_autobahn no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 05:12 PM   #8436
alinpi
Registered User

Likes (Received): 980

centuri ocolitoare

Daca la vremea respectiva T.Basescu facea si afirmatii de genu':vom face "ocolitoare" si reabilitari pe toate soselele nationale,vom electrifica si vom "upgrada" toate caile ferate,atunci chiar am fi avut o "extraordinara" nevoie de autostrazi!Ne-am fi dezvoltat exploziv, de-a dreptul!
alinpi no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 05:20 PM   #8437
notes
Registered User

notes's Avatar

Quote:
Originally Posted by fun_autobahn View Post
Pentru notes :

Da m-am gandit mai bine decat tine.
Romania a avut nevoie de autostrazi si inaite de 1989. Dupa aceasta data nici nu mai trebuie sa discut subiectul asta.
Si de ce sa nu compar, nu era parcul auto national in crestere?
Din ce spui tu reiese ca noi nu am fost in stare si nici nu santem in stare sa construim autostrazi fara UE.
Politicienii sunt cei care sunt autorii dezastrului national PE TOATE PLANURILE, pa care vad ca-i aperi.
A mai fost pe forum o discutie mai veche. In 1990 Romania avea o retea rutiera la pamant. In primul rand trebuiau refacute si reabilitate retelele existente, nici nu se punea aproblema de autostrazi. Punerea la punct a unui tip de infrastructura se face sistematic, nu sarind de la o etapa la alta. In sfarsit, daca intelegi, bine, daca nu, nu.
Si da, ii apar pe politicieni.
Old May 30th, 2013, 05:53 PM   #8438
baberland
Registered User

baberland's Avatar

Quote:
...
Ce te-ai mai apucat să-i pui la punct pe toţi. Dar la urmă tot tu ţi-ai dat arama pe faţă. Īi aperi pe politicieni - īn general - şi ai o aroganţă maximă faţă de oamenii "simpli" (spre deosebire de tine care eşti "superior") care-şi spun părerile. Eşti vreun pui de "baron" sau ce? Profilul seamănă foarte bine.
Old May 30th, 2013, 06:26 PM   #8439
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1019

Quote:
Originally Posted by MNU View Post

Daca era o declaratie conditionala, inca era bine. Eu imi aduc aminte ca a fost o declaratie imperativa: "Le voi scoate eu autostrazile din cap romanilor". Iar intr-un alt context a fost si mai categoric: "Cata vreme voi fi eu Ministru al Transporturilor" nu se va construi nici un kilometru de autostrada".
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 06:31 PM   #8440
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1019

Quote:
A mai fost pe forum o discutie mai veche. In 1990 Romania avea o retea rutiera la pamant. In primul rand trebuiau refacute si reabilitate retelele existente, nici nu se punea aproblema de autostrazi. Punerea la punct a unui tip de infrastructura se face sistematic, nu sarind de la o etapa la alta. In sfarsit, daca intelegi, bine, daca nu, nu.
@notes dovada ca aceasta teorie este gresita este in Ungaria de azi. Si Ungaria avea aceeasi retea distrusa de drumuri nationale. Si totusi inca din anii '90 au construit autostrazi, pas cu pas, pe tronsoane mici, IN PARALEL cu reabilitarea drumurilor nationale. Diferenta dintre reteaua maghiara si romaneasca de azi nu mai trebuie explicata.

Decizia de a nu construi autostrazi in anii '90 (o pauza de 12 ani) a fost una dintre cele mai imbecile decizii cu putinta pe care le-au luat politicienii romani de atunci. Nu ai cum sa explici cu bani si teorii, cand numarul vietilor pierdute si ratarea de oportunitati economice din lipsa autostrazilor nu poate fi cuantificata.

Asa ca nu le mai gasi scuze. Au fost cretini, epoca a trecut. Acum e istorie. Macar acum sa luam decizii destepte.

eurocopter, MHN liked this post

Last edited by Baiazid; May 30th, 2013 at 06:53 PM.
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
autostrada, motorways, romania

Thread Tools

Posting Rules