[Warszawa] Remonty budynków przedwojennych i zabytków - Page 529 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 27th, 2014, 08:33 PM   #10561
Urbanista1
BANNED

Likes (Received): 6893

chyba Toreador zwiazany jest z "Bull Market"
Urbanista1 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 28th, 2014, 11:28 AM   #10562
Adasmos
Registered User

Adasmos's Avatar

Likes (Received): 65

Quote:
Originally Posted by alexanderson View Post
Ciekawy przyklad sposobu, w jaki podejmuje sie decyzje co do przestrzeni miejskiej. Aktorzy, zaleznosci, kulisy...
Adasmos no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2014, 04:55 PM   #10563
Lolekibolek
Registered User

Lolekibolek's Avatar

Likes (Received): 1118

W Radiu RDC, w programie "Jest sprawa", miała miejsce ciekawa rozmowa na temat Muzeum Warszawy.
Był to wywiad z dyrektorem Muzeum Warszawy, Ewą Nekandą-Trepką. Poruszono wiele tematów, między innymi sprawę budowy zadaszenia nad wewnętrznym dziedzińcem muzeum, czyli podwórkiem pomiędzy kamienicami przy północnej pierzei Rynku Staromiejskiego. Ta inwestycja ma powiększyć powierzchnię muzeum. Będzie to jednolita przestrzeń, w przeciwieństwie do zagmatwanych (w planie i wysokości kondygnacji) kamienic, z których składa się siedziba muzeum. Tych połączonych kamienic jest jedenaście. Mimo wojennych zniszczeń część murów jest autentyczna. Znajdują się tam również ocalałe, historyczne drewniane stropy, bardzo bogato dekorowane.

Poruszono również kwestię nazwy. Już nie jest to Muzeum HISTORYCZNE Miasta Warszawy, co może mieć istotny wpływ na tematykę ekspozycji, więc nie jest to sprawa obojętna. Mogą się pojawić wystawy zupełnie czemu innemu poświęcone, nie tylko historii, co dla wielu osób może być zaskoczeniem.
Mówiono o otwartych niedawno dla publiczności piwnicach oraz o obecnym remoncie, z powodu którego muzeum teraz jest zamknięte.

"Jest sprawa", audycja z 2.12.2014, pod tytułem: "Przyszłość Muzeum Warszawy", do wysłuchania przez internet:
http://www.rdc.pl/publikacja/jest-sp...zeum-warszawy/
Lub szukać wśród podcastów na stronie: http://www.rdc.pl/

Konkurs architektoniczny na koncepcję zadaszenia atrium Muzeum Warszawy:
http://archirama.muratorplus.pl/arch...,67_3557.html#

Artykuł w GW: "Konkurs na projekt zadaszenia dziedzińca Muzeum Warszawy":
http://wyborcza.pl/1,91446,16972436,..._Warszawy.html

Artykuł (ze zdjęciami wnętrz) na temat obecnego remontu muzeum: http://warszawa.gosc.pl/doc/2233328....uzeum-Warszawy

Powiększ
Muzeum Warszawy.

Powiększ
Warszawa, widok z XVI wieku, ze zbiorów Muzeum Warszawy.

Powiększ
Stroje polskiej szlachty w XVI wieku.

Powiększ
Obraz Marcina Zaleskiego: "Obchody Święta Jordanu w Warszawie".

WB2010, Rombi liked this post

Last edited by Lolekibolek; December 13th, 2014 at 09:31 PM.
Lolekibolek no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2014, 05:28 PM   #10564
MichalJ
Registered User

Likes (Received): 10414

Fajnie, tylko ten remont trwa już 4 lata i końca nie widać.
MichalJ no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2014, 05:28 PM   #10565
Urbanista1
BANNED

Quote:
część murów jest autentyczna
czesc? z tego co wyszukalem, tam jest kilka (moze nawet piec) calkiem ocalaych budynkow razem z czesc wnetrzami na stronie Dekerta i przy Nowomiejski:

Lolekibolek, janex_wwa liked this post

Last edited by Urbanista1; December 2nd, 2014 at 05:33 PM.
Old December 3rd, 2014, 12:45 AM   #10566
WB2010
Registered User

WB2010's Avatar

Likes (Received): 1791

W czasie prezydentury nieodżałowanego Stefana Starzyńskiego miasto wykupiło trzy kamienice: Pod Murzynkiem, Szlichtyngowską (Kleinpoldowską) i Baryczków, z których dwie pierwsze wyposażono w stropy ogniotrwałe, co pomogło im przetrwać zagładę Starego Miasta. Wszystkie trzy są widoczne w środkowej części tych wstrząsających jak dla mnie zdjęć (powyżej i poniżej, Pod Murzynkiem i Szlichtyngowska jako jedyne mają zachowane nie tylko fasady).

A zniszczenie Muzeum Historycznego m. st. Warszawy to jeden z niezliczonych grzechów prezydentury HGW. Kochałem to miejsce, labirynt sal pełnych starych obrazów, zdjęć, makiet ... było to prawdziwe muzeum z duszą, stworzone przez dziś niemal stuletniego pana Janusza Durko. Dziś, gdy dożywa swych dni, musi być mu niezmiernie przykro gdy widzi jak bezpardonowo zniszczono dzieło jego życia ... Nie chcę w z takim trudem odbudowanych kamienicach strony Dekerta widzieć bezdusznych i wszechobecnych komputerów i monitorów zachwalających współczesne biurowce i centra handlowe i spychające w niebyt trudną, ale wielką i wyjątkową historię mojego miasta

Urbanista1, Lolekibolek, Wolfram, Kanio liked this post
WB2010 no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 12:57 AM   #10567
rince1
Wizzard

rince1's Avatar

Likes (Received): 12099

Quote:
Originally Posted by WB2010 View Post
było to prawdziwe muzeum z duszą,
Byłem tam kiedyś, dawno temu. Wiało przeraźliwą nudą. Liczę na bezduszne monitory - że pojawi się na nich coś ciekawego, co ściągnie mnie tam z powrotem.
Quellcrista Falconer
rince1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 08:55 AM   #10568
Jurek_W
Registered User

Jurek_W's Avatar

Likes (Received): 1084

Niestety, ale muszę się zgodzić z powyższym. Bywałem w tym muzeum wielokrotnie i moje odczucia były zgoła diametralnie inne niż kolegi WB2010. Nieprzejrzysty układ muzeum, skutkiem czego trudno było się w nim poruszać i za każdym razem miałem poczucie, że jakieś sale pomijam, ciasnota nie pozwalająca na stworzenie jakichś większych ekspozycji, gabloty i ekspozycje rodem chyba z epoki Gierka, mapy i zdjęcia wiszące na ścianach z lekka wypłowiałe i odklejające się/odpadające z powodu wieku. Była np taka świetna podświetlana plansza przedstawiająca naniesione na mapę Warszawy miejsca różnych starć i zamachów podczas okupacji (obok każdego miejsca była lampeczka z numerkiem, a obok mapy legenda wyjaśniająca co się pod danym "numerem"/adresem wydarzyło). Tylko co z tego, jak większość lampek nie świeciła się, a literki w dużej część poodklejały się ze starości. Jak dla mnie, to muzeum zawsze sprawiało wrażenie, że kompletnie nie wykorzystuje potencjału związanego z tematem i dodatkowo jest totalnie niedoinwestowane. Zawsze podczas tych wizyt towarzyszyło mi poczucie, że takie miasto jak Warszawa zasługuje by pokazać jej historię w inny, lepszy sposób.
Jurek_W no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 11:13 AM   #10569
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 22700

Quote:
W czasie prezydentury nieodżałowanego Stefana Starzyńskiego miasto wykupiło trzy kamienice: Pod Murzynkiem, Szlichtyngowską (Kleinpoldowską) i Baryczków, z których dwie pierwsze wyposażono w stropy ogniotrwałe, co pomogło im przetrwać zagładę Starego Miasta. Wszystkie trzy są widoczne w środkowej części tych wstrząsających jak dla mnie zdjęć (powyżej i poniżej, Pod Murzynkiem i Szlichtyngowska jako jedyne mają zachowane nie tylko fasady).
Zdjęcie jest wstrząsające, ale w żaden sposób nie oddajefaktycznych rozmiarów powstańczej tragedii Starego Miasta, bo są to najlepiej zachowane kamienice w obrębie SM. Jest to jednak najbardziej znane zdjęcie popowstańczego Starego miasta. Niestety jakikolwiek inny obszar Starego Miasta nie zachował się w takim stanie, a tym samym był ciężkim materiałem porownawczym do stanu istniejącego - w tym tkwi "popularność" tego zdjęcia.

Quote:
A zniszczenie Muzeum Historycznego m. st. Warszawy to jeden z niezliczonych grzechów prezydentury HGW. Kochałem to miejsce, labirynt sal pełnych starych obrazów, zdjęć, makiet ... było to prawdziwe muzeum z duszą, stworzone przez dziś niemal stuletniego pana Janusza Durko. Dziś, gdy dożywa swych dni, musi być mu niezmiernie przykro gdy widzi jak bezpardonowo zniszczono dzieło jego życia ... Nie chcę w z takim trudem odbudowanych kamienicach strony Dekerta widzieć bezdusznych i wszechobecnych komputerów i monitorów zachwalających współczesne biurowce i centra handlowe i spychające w niebyt trudną, ale wielką i wyjątkową historię mojego miasta
Nie kompromituj się - już po wyborach... Jak widzę stara płyta, ż HGW odpowiada za całe zło tego świata, również za wysoką falę na Wiśle w 2010 i i ostre zimy w 2012 czy 2013... Żenła...

To muzeum w znanej nam formie to PeeReLowski kapciany skansen, który miał swój urok, ale w żaden sposób nie zachęcał do odwiedzin, nie mówiąc o zagłębianiu się w przekazywaną w salach muzealnych wiedzę o mieście. Młodzieży (a przecież to do nich w głównej mierze jest skierowana misja muzeum) w żaden sposób takie przykurzone i wyblakłe tablice nie przyciągną. A jeśli to wzbudzą tylko śmiech i politowanie, a nie faktyczne zainteresowanie tak burzliwymi i bogatymi dziejami naszego miasta.

Nie jesteś konsekwentny, po raz kolejny zresztą. Przecież w MPW powstałym z inicjatywy Ś.P. Lecha Kaczyńskiego wnętrza wręcz są zapchane "bezdusznymi wszechobecnymi komputerami i monitorami", a tak przecież hołdujesz formie działalności i zakresowi ekspozycji w MPW.
Czyli monitory w MPW (made by LK i PiS) są cacy, a w MHW (made by HGW i PO) monitory są do dupy? Jesteś maksymalnie żenujący i sam się sobie dziwie, że jeszcze wdaję się w jakąkolwiek polemikę z Tobą...
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 03:51 PM   #10570
dzizass
Registered User

dzizass's Avatar

Likes (Received): 2120

Quote:
Originally Posted by filosss View Post

To muzeum w znanej nam formie to PeeReLowski kapciany skansen[...]
Problem z Muzeum jest inny. Od chyba 7 lat(!!!!!) jest zamknięte, a remont dopiero ma się zacząć. Co oni, do cholery, robili przez ten czas?

WB2010 liked this post
dzizass no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 04:21 PM   #10571
Urbanista1
BANNED

wlasnie prawie 7 lat, ile by pieniadze wplynelo do kasy na cele remontowe przez ten czas. bylem z gosciami na rynku dwa lata temu , oni bardzo chcieli odwiedzic museum ale niestety nadal zamkniety. gdzies czytalem ze mial byc otwarty w tym roku w grudniu ale tu czytam ze nawet nie zaczeli remont, daj spokoj, taki potencjal starego miasta zmarnowany, taki ciekawy museum i temat i jeszcze trzeba czekac z dwa lata napewno.

WB2010 liked this post
Old December 4th, 2014, 11:44 PM   #10572
Lolekibolek
Registered User

Lolekibolek's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jurek_W View Post
Bywałem w tym muzeum wielokrotnie i moje odczucia były zgoła diametralnie inne niż kolegi WB2010. Nieprzejrzysty układ muzeum, skutkiem czego trudno było się w nim poruszać i za każdym razem miałem poczucie, że jakieś sale pomijam, ciasnota nie pozwalająca na stworzenie jakichś większych ekspozycji, gabloty i ekspozycje rodem chyba z epoki Gierka, mapy i zdjęcia wiszące na ścianach z lekka wypłowiałe i odklejające się/odpadające z powodu wieku. Była np taka świetna podświetlana plansza przedstawiająca naniesione na mapę Warszawy miejsca różnych starć i zamachów podczas okupacji (obok każdego miejsca była lampeczka z numerkiem, a obok mapy legenda wyjaśniająca co się pod danym "numerem"/adresem wydarzyło). Tylko co z tego, jak większość lampek nie świeciła się...

Nie powinno się narzekać na nieprzejrzysty układ Muzeum, ponieważ to są kamienice o autentycznym rozkładzie wnętrz, najbardziej skomplikowanym na parterze. Według mnie to jest walor tego miejsca, ponieważ chodzimy po wnętrzach prawdziwych kamienic, nawet jeszcze późnogotyckich. Nie każdy ma zawsze taką okazję. Meandrujemy w labiryncie sieni i korytarzy na parterze, ale na piętrach są większe sale, między innymi te ze wspaniałymi drewnianymi stropami, więc jest na co popatrzeć. Ja nie uważam tego za nudne. Aż strach pomyśleć co na Starym Mieście na zawsze przepadło w czasie wojny, bo większość kamienic, przynajmniej tych bogatszych, miało kiedyś podobny wystrój.

Wydaje mi się, że muzeum jest niedofinansowane. Miasto nie ma pieniędzy, bo wszystko pochłania czarna dziura w postaci budowy metra. Poświęcono dla niej STOEN, ciągle podnoszone czynsze za wynajem lokali użytkowych, opłaty gruntowe, które zwykłym mieszkańcom miasta podniesiono wielokrotnie, co jest istnym rozbojem, a pieniądze na remont muzeum są na końcu listy wydatków miejskich. Raczej tu bym szukał przyczyny niedociągnięć. Osobna sprawa, że powinno się dokonywać na bieżąco napraw i dbać o ekspozycję. To oczywiste. Nie zawsze to robiono tak jak trzeba.

Warto rzucić okiem na to, co oglądamy w muzeum. Na przykładzie kamienicy Baryczków widać jakie to są wartościowe rzeczy:

Przekrój kamienicy Baryczków.

Schody w kamienicy Baryczków.

Sień kamienicy Baryczków.

Urbanista1, Salitz, WB2010, wuyek liked this post

Last edited by Lolekibolek; December 5th, 2014 at 06:43 AM.
Old December 5th, 2014, 08:10 AM   #10573
Urbanista1
BANNED

przejrzalem wszystkie dokumenty BOSu (http://szukajwarchiwach.pl/72/25/0/-/#tabZespol) ktore bardzo dokladnie przedstawili stan kamienic na starym miescie ale nic nie moge znalesc mianowicie na temat ich indywidualnej odbudowy. Przeczytalem wiele ksiazek na temat odbudowy starego miasta ale nigdzie nie moge znalesc takie informacje. na przyklad gdzie mury, fasada czy parter ocalal casami z sklepieniami i z piwinicami, trudno potwierdzic czy te fragmenty byly zachowane i wkomponowane w odbudowie.

W wielu zrodlach pisze sie normalnie ze kamienica byla zniszczona (ruined) a potem odbudowana (rebuilt) i bardzo rzadko pisze sie czegos bardziej szczegolnego, na temat zachowanych elementach.

Ja uwazam tak czy inaczej stare miasto jest autentyczne, materialy sa autentyczne, tak jak style odbduowy sa calkiem zwiazane z historia miasta,.... ale bardzo wazne jest wiec wiedziec co w tej kamienicy ma 500 lat i co jest nowo odbudowane, i jezeli kamienica byla rozebrana czy chociaz czesc cegiel stosowanych w odbudowy pochodza z gruzow czy byly jakies inne zabytkowe cegle przywiozone jak sie slyszy legendy i chyba sa prawdziwe...itd. Ja czesto czytam ze kamienica zburzona z wyjatkiem piwnic ktore ocalaly,... nie rozumie czemu by zburzyli zabytkowe piwnice przy odbudowie ale tak bywalo prawdopodbnie na Piwnej, inne architekci mieli inne podejscia chyba?

Czy ktos moze wie czy takie dokumenty istnieja dla kazdej kamienicy i czy sa dostepne? dziekuje z gory.
Old December 6th, 2014, 09:28 AM   #10574
Grvl
Kot Schrödingera

Grvl's Avatar

Likes (Received): 36822

Quote:
Konkurs na projekt pomnika Witolda Pileckiego rozstrzygnięty. Przyszły monument będzie miał formę sześciennej bryły, rozrywanej od środka przez rotmistrza.
Artykuł otwarty
- Lapidarność tej formy dobrze koresponduje z przedwojenną architekturą Żoliborza, na którym stanie pomnik - mówił w piątek po ogłoszeniu wyników przewodniczący jury Marek Mikos, szef miejskiego Biura Architektury.

Konkurs zorganizowany został przez stołeczny ratusz. Wpłynęły 43 projekty. Po odrzuceniu tych, które nie spełniły regulaminu, placu boju pozostało 39 prac. Część autorów przedstawiła rotmistrza Pileckiego jako kawalerzystę - na koniu lub z koniem. Twórcy kolejnych projektów umieścili bohatera na cokole - w pozycji stojącej lub klęczącej, przeważnie w mundurze i z szablą. Najczęściej jednak powtarzał się motyw człowieka rozrywającego kraty i burzącego mury. Ale nie zabrakło też kuriozalnych wizji, np. rotmistrza na krzyżu, albo orła, który zamiast głowy ma popiersie Pileckiego, nie mówiąc o rozmaitych wersjach postaci wychodzących ze ścian, czy pomniku w kształcie sarkofagu z baldachimem. - To dzieła kompletnie amatorskie - zauważył jeden z artystów słuchających ogłoszenia werdyktu.

Sześcienny blok z granitu i betonu

Sąd konkursowy złożony z miejskich urzędników, przedstawicieli środowisk artystycznych i krewnych rotmistrza Pileckiego, pierwszą nagrodę i 60 tys. zł przyznał spółce "Morfenes" s.c. Rzeźba i Architektura Wnętrz Jacek Kiciński - Rafał Stachowicz z Siemianowic Śląskich. Zwycięski projekt przedstawia jasny sześcienny blok z granitu i betonu. Bryła jest pęknięta, a ze szczeliny wyłania się postać w mundurze i rogatywce. Blok ma przywodzić na myśl wrogów państwa polskiego. Rozrywający go od środka rotmistrz symbolizuje zwycięstwo wolności. Widoczne na bocznych ścianach mniejsze zarysowania przypomną, że walczących o wolność było wówczas więcej, a inskrypcja przywoła niezwykłą biografię rotmistrza. Z kolei na frontowej ścianie ma się znaleźć napis: "Rotmistrz Witold Pilecki 13.V.1901 - 25.V.1948. Jeden z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej". Poza samym pomnikiem autorzy zaproponowali urządzenie jego otoczenia w formie niedużego placyku.

- Jeszcze w grudniu rozpoczniemy rozmowy ze zwycięzcami konkursu. Zostaną zaproszeni do negocjacji w trybie zamówień z wolnej ręki na wykonanie projektu realizacyjnego. Pomnik powinien powstać w przyszłym roku, choć na przypadające w maju rocznice urodzin i śmierci rotmistrza Pileckiego raczej nie zdążymy - zaznaczył Marek Mikos.

Stanie w szczególnym miejscu

Monument stanie w pasie zieleni między jezdniami al. Wojska Polskiego, na wprost wylotu ul. Bitwy pod Rokitną. Lokalizację zaproponował burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla. Zaakceptowała ją rodzina rotmistrza, a potem - jednogłośnie - Rada Warszawy. Miejsce to jest szczególne: we wrześniu 1940 r. w pobliskim domu w al. Wojska Polskiego 40 rotmistrz Witold Pilecki, współtwórca konspiracyjnej organizacji Tajna Armia Polska, włączonej potem do Armii Krajowej, dał się aresztować Niemcom, żeby w ten sposób dostać się do obozu Auschwitz-Birkenau. Za drutami organizował ruch oporu i pisał raporty. Z obozu uciekł 1943 r. Służył w Kedywie KG AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie organizował w Polsce antykomunistyczną siatkę wywiadowczą w ramach organizacji "NIE". Aresztowany przez bezpiekę, skazany został na karę śmierci w pokazowym procesie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Budowę pomnika sfinansuje miasto. Zgodnie z uchwałą rady Warszawy, ratusz ma wyasygnować na ten cel 1,5 mln zł.

Jury konkursu na projekt monumentu przyznało także dwie równorządne drugie nagrody po 30 tys. zł. Otrzymali je: Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski z Gdańska (realistyczny posąg rotmistrza w cywilu z tablicą przywodzącą na myśl zawiniętą karktę papieru) oraz Agnieszka Świerkowicz-Maślaniec z Krakowa (kompozycja pionowych brył zlewających się w portret Pileckiego). Dwa projekty - autorstwa Marka Maślańca z Krakowa i Józefa Murzyna z Krakowa - otrzymały wyróżnienia po 10 tys. zł. Wszystkie prace wystawione są w Sali im. Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki. W środę 10 grudnia o godz. 17. odbędzie się tu publiczna dyskusja pokonkursowa.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...nna_bryla.html

Taki se, mogło być gorzej, ale ta lokalizacja to jakiś żart. Dostępność tego miejsca bije po oczach, wszyscy będą mogli go podziwiać. Czekam kiedy postawią pomnik na tej wysepce, która się pojawia, gdy Wisła ma niski poziom.

"Warszawa jest jak bigos, tu wszystko pasuje" -przypadkowa kobieta z ulicy w wywiadzie dla mediów

I'm a simple guy. I see a cat, I press "like".

Kociarze wszystkich krajów, łączcie się!

Lolekibolek, wuyek, jan127 liked this post
Grvl está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 6th, 2014, 01:52 PM   #10575
Lolekibolek
Registered User

Lolekibolek's Avatar

Quote:
Originally Posted by Urbanista1 View Post
nigdzie nie moge znalesc takie informacje. na przyklad gdzie mury, fasada czy parter ocalal casami z sklepieniami i z piwinicami, trudno potwierdzic czy te fragmenty byly zachowane i wkomponowane w odbudowie.

W wielu zrodlach pisze sie normalnie ze kamienica byla zniszczona (ruined) a potem odbudowana (rebuilt) i bardzo rzadko pisze sie czegos bardziej szczegolnego, na temat zachowanych elementach.

Czy ktos moze wie czy takie dokumenty istnieja dla kazdej kamienicy i czy sa dostepne? dziekuje z gory.
W internecie można znaleźć rysunki stanu zachowania murów kamienic przy Rynku Starego Miasta. Jest też raport o stratach wojennych Warszawy, gdzie również jest wiele ciekawych informacji: http://www.rodaknet.com/Raport_o_str...h_Warszawy.pdf
Więcej szczegółowych danych na stronie: http://www.warszawska.info/stare-mia...ek-barssa.html oraz http://www.warszawska.info/srodmiesc...ynek-plan.html

Na różowo zaznaczono zachowane części fasad.

Rynek, Strona Barssa (wschodnia).

Rynek, Strona Dekerta (północna).

Rynek, Strona Zakrzewskiego (południowa).

Rynek, strona Kołłątaja (zachodnia).

Są jeszcze szkice z ul. Jezuickiej:

Ulica Jezuicka, strona wschodnia.

Ulica Jezuicka, strona zachodnia.

WB2010, Urbanista1, Salitz, daauyi, Adasmos, wuyek, Kanio liked this post

Last edited by Lolekibolek; December 7th, 2014 at 11:51 AM.
Old December 6th, 2014, 03:25 PM   #10576
WB2010
Registered User

WB2010's Avatar

Likes (Received): 1791

Myślę, że powyższe rysunki - z dodatkowym komentarzem po polsku i angielsku - powinny znaleźć się na jakiejś podświetlanej tablicy w okolicach Rynku Starego Miasta. Chodzi o to, by były dostępne dla wszystkich, w tym dla zagranicznych turystów, nawet bez wchodzenia do jakiegokolwiek muzeum.

Przez wiele lat przed Wieżą Zagmuntowską Zamku Królewskiego wisiało wstrząsające zdjęcie ruin Zamku widzianych od strony południowej (lepsze byłoby to od pl. Zamkowego z roztrzaskaną Kolumną i figurą króla Zygmunta III Wazy na pierwszym planie). Z moimi zagranicznymi gośćmi podchodziliśmy do tego zdjęcia i opowiadałem o niemalże całkowitej zagładzie Zamku i jego odbudowie. Ale widać potem to zdjęcie komuś przeszkadzało i usunięto je ...

To właśnie barbarzyńskie zniszczenie zespołu staromiejskiego i jego kompleksowa odbudowa czynią je wyjątkowym w skali światowej, co doceniło UNESCO już w 1980 roku. To prawda którą powinniśmy przekazywać wszystkim odwiedzającym nasze miasto.

Urbanista1, Lolekibolek, wuyek, iMaciek liked this post
WB2010 no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2014, 04:55 PM   #10577
Urbanista1
BANNED

Bardzo dziekuje Lolekibolek, ale o co mi chodzi to bardziej jak byly kamienice odbudowane.

1.na przyklad, Rynek 5 pisza: "Po zniszczeniu 1944 fasada zachowana do wysokości gzymsu wieńczącego. Po rozebraniu pozostałości kamienica odbudowana 1952-53 wg proj. Mieczysława " Czy to znaczy, moze ja zle Polskiego jezyka rozumiem, ale "po rozebraniu pozostalosci", czy to znaczy ze to co pozostalo bylo rozebrane i od nowa zbudowane.

2. czy na przyklad Rynek 3: "Po zniszczeniu 1944 zachowane m.in. piwnice i fasada do wysokości gzymsu wieńczącego. Odbudowana bez oficyny 1952-53 wg proj. Mieczysława Kuźmy i Józefa Chodaczka"

3. jeszcze jeden przyklad: "Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice, częściowo fasada z portalem i ściany szczytowe oraz kolumny w podwórzu. Po rozebraniu odbudowana 1952-56" Czy po rozebraniu cale reztki zabytkowej kamienicy do piwnic byly rozebrane i na nowo zbudowane?

4. Piwna 36: "Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice i fasada.Po rozebraniu odbudowana 1955 wg proj. Jana Bieńkowskiego" To znaczy ze ocalale zabytkowe fragment byly calkiem rozebrane? Czy zabytkowa substancja poszla na zlom, czy kamienica byla precyzyjnie rozebrana a potem zabytkowe cegly i element sztukaterii znowu wkomponowane w odbuwanym budynku?

Czy piwnice zawsze byly zachowane, to znaczy prawie ze wszystkie piwnice w starym miescie sa autentyczne jak po stronie Dekerta?

We wszystkich przypadkach gdzie chociaz troche zabytkowej substancji ocalalo, czy to bylo zachowane i wkomponowane w odbudowie? I jak reszte bylo odbudowane, skad pochodzili cegly, z ruin?, czy byly to nowe cegly? czy sa jakies konserwatorskie dokumenty ktore udowodniaja metody i materialy odbudowy? dzieki jeszcze raz. moze ja zle rozumie ale jak dla mnie troche brakuje precyzji w tych dokumentach w sprawie odbudowy.

Last edited by Urbanista1; December 6th, 2014 at 05:17 PM.
Old December 6th, 2014, 05:27 PM   #10578
Lolekibolek
Registered User

Lolekibolek's Avatar

Z tego co wiem, pozostawiano zachowane mury i wykorzystano je do odbudowy. Niemniej były przypadki, że to co pozostało, było uszkodzone w takim stopniu, iż wymagało rozbiórki. Pewne zachowane elementy kamienic zawaliły się na skutek huraganu w 1946 roku i to był powód dodatkowych rozbiórek. Niemniej to co stało stabilnie, stoi do tej pory. Nie słyszałem także nic o rozbieraniu piwnic. Piwnice zawsze były sklepione i miały najmocniejszą konstrukcję, więc generalnie są autentyczne.
Jeśli chodzi o konkretne kamienice i sposób ich odbudowy, to potrzebna jest szczegółowa wiedza, najlepiej samych budowniczych. Może ktoś inny na tym forum coś więcej wie?

Rynek Starego Miasta, strona Dekerta, kamienice nr 38 i 40 z częściowo rozebranymi fasadami, uszkodzonymi podczas huraganu w 1946 roku.

Urbanista1 liked this post

Last edited by Lolekibolek; December 6th, 2014 at 09:46 PM.
Old December 7th, 2014, 04:52 PM   #10579
Lolekibolek
Registered User

Lolekibolek's Avatar

Przy okazji tematu Rynku Staromiejskiego i strony Dekerta, warto zwrócić uwagę na sprawę kolców przeciw gołębiom.
Moim zdaniem te druty są przerostem formy nad treścią. Lepiej już żeby tu gołąb usiadł, mniejsza byłaby szkoda i oszpecenie. Generalnie tego typu zabezpieczenia powinny być gdzieś wysoko, tam gdzie ich za dobrze nie widać. Niestety, na tej wysokości są za bardzo widoczne i sprawiają, że portal jest do przesady najeżony kolcami, co wygląda karykaturalnie. Podobnie zrobiono niedawno w Łazienkach nad głównym wejściem do pałacu, ale tam te kolce jednak zlikwidowano, a tutaj cały czas są i psują wygląd tego portalu.
Na miejscu konserwatorów zastanowiłbym się nad sensownością stosowania tych szpikulców.

Ten portal był kiedyś pomalowany na czarno, zapewne po to, żeby stworzyć imitację marmuru dębnickiego, bardzo eleganckiego i prestiżowego materiału (kartusz nad drzwiami jest z takiego czarnego kamienia), znanego z wielu ważnych realizacji w Warszawie i nie tylko. Teraz nie jest pomalowany, ale nie wiem czy nie powinien?

Powiększ
Portal kamienicy nr 38 obecnie oraz na obrazie Aleksandra Gierymskiego "Brama staromiejska" z 1883 roku.

WB2010 liked this post

Last edited by Lolekibolek; December 7th, 2014 at 05:08 PM.
Old December 7th, 2014, 05:08 PM   #10580
Urbanista1
BANNED

warto by bylo przewrocic ten wyglad, ale nie wiem przez jaki okres portal byl tak malowany. ladny kontrast.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
kamienice, remonty, warsaw, warszawa, zabytki warszawskie

Thread Tools

Posting Rules