[Budapest] Budai Várnegyed | Buda Castle District Developments - Page 198 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 512 votes, 4.99 average.
Old February 6th, 2015, 02:16 PM   #3941
slamark
Registered User

Likes (Received): 424

3 látképi "díszt" hiányolok a polgárvárosból:
- Levéltár tornya
- Hadügyminisztérium kupolája
- Pénzügyminisztérium tetődísze

Pénzügyminisztérium látképen

a homlokzat háború előtt, háború után és tavaly "felújítva"

A "felújításból" gondolom, már nem lesz visszaépítés...

HQ, hmphoto, HUNGAROSWISS, Lacosz, Hmelnickij liked this post

Last edited by slamark; February 6th, 2015 at 02:29 PM.
slamark no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 6th, 2015, 03:11 PM   #3942
realbizkit
Registered User

realbizkit's Avatar

Likes (Received): 1854

Maradjunk annyiban, hogy nem azzal kezdik, mert van sokkal fontosabb is. Most szépen le van tisztítva a végletekig leegyszerűsített homlokzat és ha az ember nem ismeri a múltját, akkor egyáltalán semmi szégyellnivaló nincs rajta, elvan a téren. Ha már csak ez fog hiányozni, akkor rá lehet feküdni a témára.
realbizkit no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2015, 03:30 PM   #3943
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 3758

slamark

Ha vissza akarod építeni a déli nagy lépcsőt, annak útban van az úgynevezett gótikus nagyterem, a középkori palotából a palotakápolna alsó szintjén túl egyedüliként helyreállított, értelmezhető gótikus tér. Nélküle sokkal szegényebb lenne az egész együttes, önmagában többet ér, mint a Hauszmann féle déli lépcső, ami egyébként szintén fontos alkotása volt a századforduló kertépítészetének - ez tagadhatatlan.

MatteoFTC liked this post
BDzsH_88 no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2015, 03:47 PM   #3944
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 14075

Quote:
Originally Posted by dottore75 View Post
[/url]

régen
Ha kiveszed a "/thumb"-ot a link-bol, akkor a kép eredeti méretét kapod vissza.

Mellesleg ég és fold a két épulet

dottore75, Lacosz liked this post
HQ no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2015, 03:55 PM   #3945
Iosephus
Registered User

Iosephus's Avatar

Likes (Received): 186

Szerintem a helyreállított középkori épületeket nem szabad elbontani, legalább ennyi emlék megmaradt a 18. század előttről...

HQ, Windblower, MatteoFTC liked this post
Iosephus no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2015, 11:35 PM   #3946
dottore75
Registered User

Likes (Received): 9726

http://egyker.blog.hu/2015/02/05/kep...pulo_liftekrol

HQ liked this post
dottore75 no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2015, 06:02 PM   #3947
PLPBB
Registered User

Likes (Received): 61

"Pénzügyminisztérium látképen"

Engem mindig az foglalkoztatott, hogy a leegyszerűsített homlokzatot vajon miért pont ilyenre "alkották"?
Szerintem még jelzés szinten sem hasonlít az előzőre. Külön érdekelne a tetőér ablakainak története: azok jelzik a korábbi oldalsó tömb felső ablakait, vagy mit akart ott a művész? Vagy ezek az oldalsó homlokzat tetőablakai voltak eredetileg?
PLPBB no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2015, 06:30 PM   #3948
_blogen_
BANNED

Likes (Received): 160

Quote:
Originally Posted by PLPBB View Post
"Pénzügyminisztérium látképen"

Engem mindig az foglalkoztatott, hogy a leegyszerűsített homlokzatot vajon miért pont ilyenre "alkották"?
Szerintem még jelzés szinten sem hasonlít az előzőre. Külön érdekelne a tetőér ablakainak története: azok jelzik a korábbi oldalsó tömb felső ablakait, vagy mit akart ott a művész? Vagy ezek az oldalsó homlokzat tetőablakai voltak eredetileg?
Volt már róla szó itt, a válasz pedig az, hogy Rados Jenő igyekezett beilleszteni a homlokzatot a Dunai gótika valódi stílusába és így csiricsáré neogótika helyett egy reális és a budai várnegyedbe arányosan illeszkedő neogótikát létrehozni ott. A fő mintát a landshuti városháza jelentette:

_blogen_ no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2015, 08:07 PM   #3949
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 14075

Quote:
Originally Posted by _blogen_ View Post
Ez az épulet elképesztoen jol néz ki.
HQ no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2015, 10:55 PM   #3950
AcW
Registered User

AcW's Avatar

Likes (Received): 0

Üdv mindenkinek!

Már jó ideje követem a fórumot és mindig örömmel olvasom az érdekes hozzászólásokat és érveléseket az egyes kérdéseket illetően. Úgy döntöttem, h végre csatlakozom én is.

Rögtön lenne is egy kérdésem. A Szentháromság szobor körül látható bábos kőkorlátról - amely slamark képein látszik is, h a 2. vh előtt még megvolt - mit tudtok (lehet h már volt itt róla szó)? Annak mi célja volt? Egyébként korábbi, tehát 1910 körüli képeken úgy tűnik, h még eltérő, egyszerűbb kerítésszerűség volt.
AcW no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2015, 11:08 PM   #3951
Tímea89
Registered User

Tímea89's Avatar

Likes (Received): 7571

Quote:
Originally Posted by AcW View Post
Üdv mindenkinek!

Már jó ideje követem a fórumot és mindig örömmel olvasom az érdekes hozzászólásokat és érveléseket az egyes kérdéseket illetően. Úgy döntöttem, h végre csatlakozom én is.

Rögtön lenne is egy kérdésem. A Szentháromság szobor körül látható bábos kőkorlátról - amely slamark képein látszik is, h a 2. vh előtt még megvolt - mit tudtok (lehet h már volt itt róla szó)? Annak mi célja volt? Egyébként korábbi, tehát 1910 körüli képeken úgy tűnik, h még eltérő, egyszerűbb kerítésszerűség volt.
Szia!

Szerintem IV. Károly koronázására építették át. Az esküt a Szentháromság szobor tövében tette le.

AcW liked this post
Tímea89 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 01:17 PM   #3952
Channelservice
Registered User

Likes (Received): 956

En egyaltalan nem banom, hogy nincs ott es nem is rekonstrualtak. Letisztultabb koruljarhatobb elegansabb igy mind a ter mind a szobor.
A felujitott teren kifejezetten jol ervenyesul igy a szobor, lepcsozetes kialakitasa pedig folyamatosan vonzza a pihenni vagyo turistakat amitol meg eletkozelibb az egesz.
Channelservice no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 02:33 PM   #3953
redemption
Registered User

Likes (Received): 157

Ha volt már itt a fórumon - én nem láttam - akkor elnézést. A Várnegyed január 16-i számában jelent meg.

http://www2.budavar.hu/index.php?nod...s&file_id=1797

Újra lehet lovarda a Várban
A kormány döntése értelmében, a Várnegyed felújítását is magában foglaló Nemzeti Hauszmann Terv részeként, újjáépülhet a Királyi Palota épületegyütteséhez tartozó egykori lovarda. A Csikós udvari mélygarázs felett megvalósuló fejlesztésre kétmilliárd forintot irányoztak elő. Az egykor a Csikós udvarban álló impozáns méretű, kétszintes, a Mátyás kútig elérő klasszicista császári istálló és lovarda építése Habsburg István herceg kezdeményezésére 1847-ben indult meg, a szabadságharc miatt szünetelő munkálatok egészen 1851-ig tartottak. A XIX. század végén, Hauszmann Alajos a palota átalakításakor Ybl Miklós elképzeléseit követve ezt az épületet is megváltoztatta. Többek között megemelte a homlokzatot annak érdekében, hogy elérje a királyi palota dél-nyugati oldalának (mai Országos Széchényi Könyvtár) szintjét. Számos más, elsősorban a külső megjelenést érintő újítás mellett, ekkor került a bejárat a krisztinavárosi felőli oldalra, ahonnan egy szerpentinen keresztül lehetett elérni az épületet. Szintén Hauszmann újítása volt a ballusztráddal díszített mellvéd, ami a jelentősebb eseményekre érkező nézősereg biztonságos elhelyezését és elkülönítését szolgálta. Érdekesség, hogy a vári lovardában eredetileg kizárólag az uralkodó családja, valamint a hadsereg tiszti kara számára tenyésztettek lovakat.Az épület a II. világháborúban a súlyos károkat szenvedett, ezért 1954-55-ben lebontották. Visszaépítésének előkészületei már idén megindulhatnak, a lovardát az eredeti helyszínen, a Csikós udvari mélygarázs tetején alakítják ki.

Last edited by Windblower; February 9th, 2015 at 10:33 PM. Reason: Tördelés javítása
redemption no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 02:44 PM   #3954
Xaby
Registered User

Xaby's Avatar

Likes (Received): 94

Quote:
Originally Posted by redemption View Post
Ha volt már itt a fórumon - én nem láttam - akkor elnézést. A Várnegyed január 16-i számában jelent meg.

[B]ÚHa volt már itt a fórumon - én nem láttam - akkor elnézést. A Várnegyed január 16-i számában jelent meg.

Újra lehet lovarda a Várban
A kormány döntése értelmében, a Várnegyed felújítását is magában foglaló Nemzeti Hauszmann Terv részeként, újjáépülhet a Királyi Palota épületegyütteséhez tartozó egykori lovarda. A Csikós udvari mélygarázs felett megvalósuló fejlesztésre kétmilliárd forintot irányoztak elő. Az egykor a Csikós udvarban álló impozáns méretű, kétszintes, a Mátyás kútig elérő klasszicista császári istálló és lovarda építése Habsburg István herceg kezdeményezésére 1847-ben indult meg, a szabadságharc miatt szünetelő munkálatok egészen 1851-ig tartottak. A XIX. század végén, Hauszmann Alajos a palota átalakításakor Ybl Miklós elképzeléseit követve ezt az épületet is megváltoztatta. Többek között megemelte a homlokzatot annak érdekében, hogy elérje a királyi palota dél-nyugati oldalának (mai Országos Széchényi Könyvtár) szintjét. Számos más, elsősorban a külső megjelenést érintő újítás mellett, ekkor került a bejárat a krisztinavárosi felőli oldalra, ahonnan egy szerpentinen keresztül lehetett elérni az épületet. Szintén Hauszmann újítása volt a ballusztráddal díszített mellvéd, ami a jelentősebb eseményekre érkező nézősereg biztonságos elhelyezését és elkülönítését szolgálta. Érdekesség, hogy a vári lovardában eredetileg kizárólag az uralkodó családja, valamint a hadsereg tiszti kara számára tenyésztettek lovakat.Az épület a II. világháborúban a súlyos károkat szenvedett, ezért 1954-55-ben lebontották. Visszaépítésének előkészületei már idén megindulhatnak, a lovardát az eredeti helyszínen, a Csikós udvari mélygarázs tetején alakítják ki.
A cikk közepe kissé megtévesztő, mivel az istálló sztoriját is megemlítik benne. 2 milliárdért a lovarda mehet!

Last edited by Windblower; February 9th, 2015 at 10:35 PM.
Xaby no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 03:13 PM   #3955
dottore75
Registered User

Likes (Received): 9726

Quote:
Originally Posted by MarkusDexter View Post
Clark Ádám téren

elég laposka lesz az a tető(?)

mögötte:

Azért nagy kár ezért a portálért...
Nyilván nem építik vissza de a jelenlegi kinézete borzalmas.

realbizkit, BPFan, AcW liked this post
dottore75 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 05:27 PM   #3956
rundgren
Registered User

Likes (Received): 37

Nem találok szavakat.......
rundgren no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 07:50 PM   #3957
PLPBB
Registered User

Likes (Received): 61

Quote:
Originally Posted by _blogen_ View Post
Volt már róla szó itt, a válasz pedig az, hogy Rados Jenő igyekezett beilleszteni a homlokzatot a Dunai gótika valódi stílusába és így csiricsáré neogótika helyett egy reális és a budai várnegyedbe arányosan illeszkedő neogótikát létrehozni ott. A fő mintát a landshuti városháza jelentette:
...
Köszönöm a választ!
Ez a "reális" és "arányos" átépítés vajon belefér a velencei charta gondolatvilágába?
PLPBB no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 08:18 PM   #3958
Tímea89
Registered User

Tímea89's Avatar

Likes (Received): 7571

Quote:
Köszönöm a választ!
Ez a "reális" és "arányos" átépítés vajon belefér a velencei charta gondolatvilágába?
Ja persze, "Dunai gótika valódi stílusa". Ne vicceljünk már, ez egy kamuépület, amit egy sosem létezett állapotba "állítotok vissza". Helyreállítás ebben az esetben azt jelenti, hogy megskalpolták és levertek róla minden díszt. Ez a jelenlegi állapot egy kényszermegoldás, valószínűleg közölték az építésszel, hogy nincs pénz és szándék helyreállítására, szóval a megmaradt kőanyag felhasználásával kezdjen valamit az épülettel. Ennyi. Az építészt nem hibáztatom, hiszen nyilván behatároltak voltak a lehetőségei, és kihozta a maximumot a helyzetből, de azért ne essünk hanyatt a végeredménytől.

realbizkit, dottore75 liked this post
Tímea89 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 08:19 PM   #3959
_blogen_
BANNED

Likes (Received): 160

Quote:
Köszönöm a választ!
Nem hiszem, hogy műemlék lett volna az épület. Egyébként az egész Velencei charta kikerülhető azzal, hogy leveszed az átalakítani, újjáépíteni, rekonstruálni tervezett épületet a műemlékek listájáról és máris azt csinálsz vele, amit csak akarsz.
_blogen_ no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 08:19 PM   #3960
realbizkit
Registered User

realbizkit's Avatar

Likes (Received): 1854

Az a "csiricsáré" neogótika egyébként pöpecen ment a Mátyás templom homlokzatához és bizonyos érvelésekkel ellentétben szerintem ahelyett, hogy "konkurált" volna vele, egy nagyon hangulatos, egyedi gótikus teret alkottak együtt. Pont, hogy ez illett oda inkább, mint most pár méterrel odébb a Hilton. Ez az én véleményem.

hmphoto liked this post
realbizkit no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budapest

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules