[Wrocław] Parking pod fosą - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old May 9th, 2007, 12:29 PM   #21
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 15691

Quote:
Originally Posted by jacekq View Post
Z tego co wiem, to przynajmniej pod placem JPII jest połączenie obu części fosy (pod przejściem), więc zgodnie z zasadą naczyń połączonych różnicy poziomów nie ma. Ktoś wspomniał o spojrzeniu na wylot przy moście Sikorskiego, to jakby potwierdza tę tezę. Problem się robi, gdybyśmy chcieli połączyć oba końce fosy z Odrą, ale po co to robić?
Cały czas piszę o konieczności zamontowania śluzy w przypadku połączenia fosy z Odrą przy moście Sikorskiego. W innym przypadku (tj niepołączenia) problem w ogóle nie występuje. Zwróciłem na niego uwagę bo jak napisał Karafka marzy mu się możliwość opływania Starego Miasta. Zinterpretowałem, że dookoła.
zajf está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 9th, 2007, 12:48 PM   #22
wrww
Wrocław & Odra

Likes (Received): 104

Co do koncepcji zagospodarowania fosy:

Łączenie fosy z dwóch końców było by bardzo kosztowne i, mam wrażenie, niezbyt funkcjonalne. Znacznie bardziej realne było by połączenie fosy z Odrą powyżej centrum i wykorzystanie jej jako potencjalnego postojowiska dla jachtów i miejsca rekreacji (czyli wspomniane już knajpki).

Takie rozwiązanie, z postojowiskiem na dawnej fosie, jest zastosowane we wspomnianym już Utrechcie, i to właśnie tuż przy parku. Kanał w centrum to dawny, stary szlak żeglugowy, wykorzystywany obecnie w celach wyłącznie turystycznych. Dodam też, że w kanale tym obowiązuje zakaz postoju łodzi (jest raczej wąsko no i nabrzeża są głównie dla knajpek).

Jest tam też ograniczenie głębokości (ok 1m) i wysokości (jakieś 2,4m AFAIR). A po drodze nawet jest tunel pod głównym placem i to jeszcze z zakrętem.
(wejście do tunelu widać na tym zdjęciu: http://holandia.inaczej.net/utrecht/p7190130.jpg)

Cały Utrecht (niestety nie mam zdjęcia postojowiska na fosie: http://holandia.inaczej.net/utrecht.html

W naszych warunkach udostępnienie fosy wymagało by paru inwestycji:
1) zbudowanie wrót powodziowych na górnej fosie (zapewne koło muzeum), a i pewnie dobrze by było zrobić tam mini śluzę, uruchamianą przy wysokiej wodzie na Odrze.

2) przekop, być może z tunelem, przez Park Słowackiego

3) tunel pod Oławską, a pamiętać też należy, że zaraz obok jest przejście Oławskie, i sądzę że można by je nawet elegancko połączyć z tym tunelem, wtedy przechodnie by widzieli przepływające jachty

4) Poszerzenie przepustu pod Piotra Skargi

5) Poszerzenie przepustu (a właściwie to zbudowanie tam mini tunelu) pod Świdnicką.

6) No i oczywiście cały szlak musi być jeszcze regularnie pogłębiany (z czym bywa różnie, a i trzeba by mieć możliwość wprowadzenia tam odpowiedniego sprzętu - zapewne platformy z koparką lub refulerem)

Można by w ten sposób udostępnić ten akwen dla jednostek o zanurzeniu do 0,7 - 1m, wysokości do 2,5 m, szerokości do 4m i długości, sądzę, do jakiś 12-15m. Jeśli chodzi o przepusty, to te mogą być jednokierunkowe, w związku z tym nie muszą być jakieś nadzwyczaj olbrzymie.

Z gatunku SF są natomiast plany połączenia fosy z Odrą poniżej centrum. Wiązało by się to:

a) ze zlikwidowaniem progu na fosie powyżej przejścia podziemnego - co wiąże się z zaburzeniem stosunków wodnych w przejściu.

b) jakimś poprowadzeniem fosy PRZEZ przejście podziemne - nie bardzo to sobie wyobrażam, tak szczerze

c) zrobieniem na końcu śluzy lub czegoś w rodzaju dźwigu, pochylnia odpada ze względu na różnicę poziomów sięgającą 6-7 m. to by musiała być naprawdę duża pochylnia :-)

Pozdrawiam
Ad
Old May 9th, 2007, 01:05 PM   #23
jacekq
Registered User

Likes (Received): 7532

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Cały czas piszę o konieczności zamontowania śluzy w przypadku połączenia fosy z Odrą przy moście Sikorskiego. W innym przypadku (tj niepołączenia) problem w ogóle nie występuje. Zwróciłem na niego uwagę bo jak napisał Karafka marzy mu się możliwość opływania Starego Miasta. Zinterpretowałem, że dookoła.
Nie zrozumiałem Cię, jak widać. Pomysł z opływaniem SM dookoła jest może ładny, ale raczej mało potrzebny... Przynajmniej na razie.

Swoją drogą, może by tak porzucić już ten OT, który właściwie nadaje się na osobny wątek?
Old May 9th, 2007, 03:12 PM   #24
Karafka
Registered User

Likes (Received): 37

@zajf

Fose i okolice znam calkiem niezle, jestem przewodnikiem miejskim:>
Oczyma wyobrazni widzialem wlasnie obudowanie fosy cegla czy czyms pokrewnym i przeksztalcenie ja w cos na ksztalt kanalu, stad tez zdjecia z Utrechtu. I wtedy odpada problem z knajpkami, bo jak juz pisalem, sa literalnie w nabrzezu.

@625
Co do Kepy - jak najbardziej za.

@wrww
Oplywanie Starego Miasta fosa wydawalo mi sie atrakcyjnym pomyslem turystycznym, urozmaiciloby nudnawe obecne rejsy po Odrze. Nie zdawalem sobie jednak sprawy z problemow technicznych. W takiej sytuacji porzucam wizje laczenia fosy przy Sikorskiego i optuje za jej udroznieniem az do JP2.
Tylko pytanie - czy ew. lodka ktora by sie tam znalazla mialaby gdzie zawrocic?
Tunel pod Olawska przy dobrym wykonaniu i oswietleniu rzeczywiscie moglby byc swietny.
Karafka no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2007, 11:54 AM   #25
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 15691

Kluczowa w tym momencie jest odpowiedź wwrw na pytanie o możliwość zawracania statków.

@Karafka
Moje wątpliwości odnoszę cały czas do Twojego pierwszego posta w którym na żółto zaznaczasz miejsca do przebudowy (i są tylko 3 pkt). Już ustaliliśmy, że opływanie całego starego miasta to SF. Oprócz przekopania parku i ulicy przy parku o której nikt nie wspomniał doszła jeszcze budowa wrót przeciwpowodziowych u wlotu. Ile by to wszystko kosztowało?

Oprócz tego proponujesz betonowanie nabrzeża fosy. Budzi to we mnie mieszane uczucia choćby dlatego, że wiązałoby to się z koniecznością wycinki sporej ilości drzew (których za dużo w centrum nie mamy).

Koniec końców jak ta wizja ma do realiów? Bo mieszkam we Wrocławiu 7 lat. Od początku czytam o konieczności odwrócenia się do Odry. I jak na razie przez ten czas nic się konkretnego nie stało. A nie trzeba było kopać kanałów, budować zapór itd. Więc jak tu ocenić realność takiego projektu?
zajf está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 10th, 2007, 12:19 PM   #26
Danny_Wroc_Gr
Registered User

Danny_Wroc_Gr's Avatar

Likes (Received): 0

W pełni popieram pomysł Karafki! Właśnie tego brakuje mi w mieście pełnym wody. Jestem jak najbardziej za murowaniem pewnej części fosy. Pomysł z knajpkami w nabrzeżu jest super, a połączenie istniejącego na razie w naszych umysłach tunelu pod Oławską z obecnym tam przejściem podziemnym uważam za strzał w dziesiątkę Taka mała podziemna przystań.
Nabrzeża w niektórych miejscach można nieco odsunąć od fosy tworząc miejsce na ogródki przyrestauracyjne lub zbudować pomosty w tym samym celu.
Co do placu JPII to byłoby przy tym zbyt dużo roboty chyba, o ile w ogóle jest to możliwe. Natomiast koło muzeum narodowego widziałbym taką małą śluzę, a pod parkiem wcześniej przeze mnie wspomniany tunel, bądź przekopanie go "na chama" przez środek.
Danny_Wroc_Gr no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2007, 12:29 PM   #27
jacekq
Registered User

Quote:
Kluczowa w tym momencie jest odpowiedź wwrw na pytanie o możliwość zawracania statków.
Może jakieś statki dwukierunkowe, albo nie statki, jak np. Driada, ale nieduże łódki, najwyżej kilkuosobowe.

Quote:
Oprócz tego proponujesz betonowanie nabrzeża fosy. Budzi to we mnie mieszane uczucia choćby dlatego, że wiązałoby to się z koniecznością wycinki sporej ilości drzew (których za dużo w centrum nie mamy).
Moim zdaniem absolutnie nie wchodzi w grę, gdyż zburzyłoby to całą koncepcję promenady, czyli parku.

Quote:
Bo mieszkam we Wrocławiu 7 lat. Od początku czytam o konieczności odwrócenia się do Odry. I jak na razie przez ten czas nic się konkretnego nie stało.
Właśnie, ja mam broszurkę na temat Promenady z roku bodaj 1993. Mowa w niej o rewitalizacji Promenady, przywróceniu przedwojennego charakteru i funkcjonalności. Projekt sobie pewnie leży gdzieś w szufladzie, realizowany nie jest.

Quote:
A nie trzeba było kopać kanałów, budować zapór itd. Więc jak tu ocenić realność takiego projektu?
Myślę, że uznając sam pomysł za dobry, można by go okroić do obszaru od Oławskiej do placu JPII, wtedy potrzebny byłby jeden przepust pod Świdnicką. Jako powiedzmy pierwszy etap, jeśli ma coś z tego wyjść, to zacznijmy od tego.

Co do placu JPII:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=5...&t=k&z=17&om=1

Jak widać przejście podziemne sięga poza połowę szerokości fosy. Do tego fontanna. Nie widzę możliwości wykonania przejścia, chyba że po wielkiej przebudowie.

Last edited by jacekq; May 10th, 2007 at 12:40 PM.
jacekq no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2007, 12:31 PM   #28
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 8670

najpierw trzeba przyblizyc do odry okolice grodzkiej przez zrobienie przejsc dla pieszych. pasow wymalowac nie mozna, a wy chcecie przekopac kilka kilometrow starego miasta.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528
625 no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2007, 04:12 PM   #29
wrww
Wrocław & Odra

Jako że jeszcze się pojawiło parę wątpliwości, wyjaśniam:

Taka fosa nie była by dostępna dla dużych statków, pokroju "Driady", one mają wysokość ok. 4m, co jest istotnym ograniczeniem Z tego samego powodu "Driada" ani "Goplana" nie są w stanie wpłynąć pod Uniwersytet.

Mowa była by co najwyżej o uruchomieniu fosy dla mniejszych jednostek, prywatnych i komercyjnych, mniej więcej kalibru "Mai" i "Gucia", ograniczeniem było by tu, jak pisałem:
- zanurzenie ok 0,7m
- wysokość: 2,5m
- szerokość: ok. 4m
- długość: ok. 15m

Do zawracania mniejsza jednostka potrzebuje mniej więcej 1,5x swoją długość (choć mnie się np. zdarzyło zawracać jachtem 11m w kanale 12m). I tyczy to się szerokości wody żeglownej, o odpowiednich parametrach głębokości.

Cała inwestycja łączenia była by opłacalna wtedy, gdy będzie możliwe dopłynięcie do Wrocławia z Niemiec. Nie ukrywajmy - w Polsce sami takiego ruchu jednostek luksusowych szybko nie wygenerujemy. Dlatego przed dokończeniem budowy stopnia wodnego w Malczycach nie widzę sensu łączenia fosy z Odrą.

Inną sprawą jest koncepcja wykorzystania rekreacyjnego fosy - z pewnością przydało by się ją trochę ożywić, przez ogródki i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Ale rzeczywiście kompleksowo. Próby z wypożyczalnią rowerów wodnych (jakieś 4 lata temu była) wykazały, że taka pojedyncza rzecz nie ma szans się utrzymać. I rzeczywiście najbardziej atrakcyjny fragment fosy to między przyszłą salą koncertową a Piotra Skargi. Kłopotliwe jest to o tyle, że jest tam dosyć stromy brzeg.

Wtedy można by posadowić na fosie pomosty pod ogródki, w nabrzeżu (ziemnym), można by też umieścić pomieszczenia zaplecza. Można też pozwolić sobie na częściowe wzmocnienie i wybetonowanie nabrzeża pod takie, niewielkie, budynki.

Pozdrawiam

P.S. A odwracanie się twarzą do Odry, to jest nieco rozleglejszy temat (na którym mam swoje zdanie, jako częsty rzeki użytkownik) i wydaje mi się, że to niekoniecznie w tym wątku...
Old May 10th, 2007, 04:27 PM   #30
625
Administrator

625's Avatar

a propos kladki pod Olawska - o tym mozna bedzie myslec podczas zwezania calej WZki, kiedy beda likwidowane tunele w jej ciagu. ciekawe jak rozwiazac problem wilgoci.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Old May 10th, 2007, 04:57 PM   #31
mtx
Registered User

Ja bym proponowal, aby zaczac 'Urechtowanie' fosy od miejsca zaznaczonego ponizej na mapie. Okolica jest bardzo malownicza, jest bulwar Dunikowskiego, muzeum narodowe, niedaleko panorama raclawicka. Spokojnie, samo centrum miasta. Dzis ta zatoczka przypomina bardziej bagnisko i wylegarnie komarow, a okoliczny park jest w ruinie. Mozna by zrobic tam mala przystan dla lodeczek czy 'jachtow' + kilka klimatycznych knajpek przypominajacych te w Urechcie. Ale nie trzeba nawet siegac tak daleko, w Gdansku na Dlugim przybrzezu rowniez moznaby sie wzorowac (tam poziom pobrzeza jest jednak o wiele wyzszy niz poziom wody).

image hosted on flickr

pozdrawiam
mtx no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2007, 05:21 PM   #32
625
Administrator

625's Avatar

ale to bedzie robione, mam nawet projekt dokladny w domu
Old May 10th, 2007, 05:38 PM   #33
jacekq
Registered User

Miejsce zaznaczone na mapie to Zatoka Gondoli. dość regularnie słyszy się o jej ożywieniu, znowu odwołując się do czasu przed wojną. Niestety jak zwykle na marzeniach się kończy.
Old May 10th, 2007, 05:44 PM   #34
625
Administrator

625's Avatar

jak sie nie myle juz byl przetarg rozpisany.
Old May 10th, 2007, 06:17 PM   #35
wrww
Wrocław & Odra

Przetarg był rozpisany i rozstrzygnięty.
Trwają też w tej chwili prace budowlane. (w sobotę jak patrzyłem to były prawie gotowe zejścia do wody)

Jest też rozpisany przetarg na prowadzenie przystani kajakowej w Zatoce Gondol.

Trochę tylko ubolewam nad tym, że w mieście nie ma chyba nikogo kto by się na tym znał, bo i projekt przystani, i warunki przetargu na wypożyczalnię kajaków są w mojej opinii chybione. I, jak pisałem w wątku o marinach, zdziwię się jak ktoś się zgłosi do przetargu i będzie w stanie się na takich warunkach utrzymać.

Dla przypomnienia:
# 28 maja 2007 r. - otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu sportu i rekreacji pn.: Prowadzenie przystani w Zatoce Gondol we Wrocławiu
http://www.wroclaw.pl/m31014/p73703.aspx

# 1 czerwca 2007 r. - otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu sportu i rekreacji pn.: Prowadzenie wypożyczalni kajaków w ramach tzw. Szlaku Gondol we Wrocławiu
http://www.wroclaw.pl/m31014/p73750.aspx
Old May 11th, 2007, 01:31 PM   #36
mtx
Registered User

dzieki za linki i info, wystarczy pobyc za miastem troche i juz sie nie jest na biezaco ajajaj ma ktos moze aktualne fotki z tej zatoki?

Szczerze mowiac to niezbyt mi imponuje wypozyczalnia kajakow w takiej fantastycznej lokalizacji... pomysl moglby byc chyba bardziej ambitny.. mam tu na mysli stworzenie klimatycznej mariny wlasnie z kilkoma fajnymi restauracjami dookola... i nie chodzi o budy z hotdogami
mtx no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2007, 11:49 PM   #37
Karafka
Registered User

Bardzo mnie cieszy rewitalizacja Zatoki Gondol. Bedzie dobry przyczolek do dalszej ekspansji:>

@wrww
czyli podsumowujac - lodki pokroju Mai czy Gucia moglyby czy nie mogly zawrocic w okolicach JP2?

@zajf
Wierze, ze w dluzszej perspektywie taka inwestycja by sie zwrocila - ozywilibysmy calkiem nowe rejony miasta i sciagnela nowy typ turystow. Zreszta jak juz pisalem mozliwe byloby zapewne partnestwo publiczno-prywatne.

Co do realnosci - powtorze raz jeszcze. Wiem, ze takie rozwiazanie nie powstanie za 5 lat, 10 lat a najprawdopodobniej i za 15. Chce tylko, zebysmy nie zamkneli sobie pochopnymi decyzjami drogi do takiego rozwiazania.
Old May 12th, 2007, 12:04 AM   #38
Karafka
Registered User

Mostek na Swidnickiej (z hydralu).

Byloby do czego ew. nawiazywac. Aczkolwiek trzeba znacznie szerzej.
Old May 12th, 2007, 12:16 AM   #39
625
Administrator

625's Avatar

najwieksza zaleta na pierwszy rzut oka byloby utopienie kokosza
Old May 12th, 2007, 01:10 AM   #40
wro/wa/claw
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by mtx View Post
dzieki za linki i info, wystarczy pobyc za miastem troche i juz sie nie jest na biezaco ajajaj ma ktos moze aktualne fotki z tej zatoki?
Widok z Kładki Muzealnej z 03/05/07. Narazie wygląda to tylko na zejście bliżej wody a nie na przystań.
wro/wa/claw no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
parking, wrocław

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules