LOT - Page 415 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 8th, 2016, 08:11 AM   #8281
hif
Fluorescent Adolescent

hif's Avatar

Likes (Received): 3798

Też kiedyś czytałem o tych obliczeniach mieszkając wtedy w Szwecji. Z tego co pamiętam to różnica pomiędzy zysk globalny vs koszt/strata była bardzo znacząca na korzyść pozycji numer jeden.
Advertisement

Old March 8th, 2016, 08:40 AM   #8282
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Likes (Received): 5294

Quote:
Originally Posted by szczurwa View Post
Dyskutowano swego czasu w Danii na temat wartości dodanej, jaką niesie ze sobą marka "SAS" dla kraju i gospodarki. Ze skandynawską skrupulatnością przeprowadzono obliczenia i okazało się, że korzyści z istnienia tej linii są wyższe niż generowane przez nią straty.
Co nie musi być prawdą w wypadku LOT-u. Geografia Skandynawii jest tak trudna dla transportu lądowego (wyspy, fiordy, góry, pustki), że nawet KE uważa ten region za wyjątek od ogólnych reguł w przepisach o pomocy publicznej w transporcie lotniczym. Występuje ona nie z nazwy ale wpisanie "wysp i odległych regionów" nie pozostawia wątpliwości, że prawie cała Skandynawia jest traktowana jako wyjątek.
Old March 8th, 2016, 04:02 PM   #8283
alacherbauer
Registered User

Likes (Received): 31

Quote:
Originally Posted by piotr k View Post
Dokładnie tak uważam Zresztą moim zdaniem reprezentatywny będzie dopiero 2016. Zarówno w 2014 jak i 2015 firma działała jednak w dość specyficznych warunkach.
Identycznie tłumaczyły się wszystkie poprzednie zarządy LOT z braku osiągnięć.

O ile LOT pozostanie na obecnej ścieżce to, po odjęciu efektu taniego paliwa, wynik za 2016 r. będzie tak samo zły jak w poprzednich latach.
alacherbauer no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2016, 06:55 PM   #8284
piotr k
Registered User

piotr k's Avatar

Likes (Received): 2320

Quote:
Originally Posted by alacherbauer View Post
Identycznie tłumaczyły się wszystkie poprzednie zarządy LOT z braku osiągnięć.
W zarządzie LOTu niestety nie jestem i nie jest to z mojej strony żadne tłumaczenie Nie jest to moją rolą, ani nie mam w tym żadnego interesu osobistego, ani zawodowego. Wnioskuję po prostu na podstawie ogólnodostępnych informacji, danych oraz przesłanek.

Jednocześnie żeby była jasność. Ja wcale nie twierdzę, że wyniki za 2016 rok będą dobre czy w jakimś stopniu przełomowe. Nie mówię również, że będą złe. Nie wiem jakie będą. Wiem tylko, że uwarunkowania w 2014 i 2015 były zupełnie inne niż obecnie. Myślę, że dużo łatwiej uzasadnić słabe wyniki w zeszłym roku (upadek Eurolotu i przejmowanie floty Bombardierów, dodatkowe cięcia, bardzo małe wykorzystanie floty itd.) niż w obecnym, gdy LOT ma już pełne możliwości, aby wykorzystać efekty restrukturyzacji.

Torongil liked this post
piotr k no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2016, 09:35 PM   #8285
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

Dużo pewnie też waży hedging paliwa, w tym wszystkim.

Jedno jest pewne, mając wybór zawsze polecę LOTem, a nie Lufą, czy innymi liniami, gdy cenowo jest podobnie. Służbowo latając, w ogóle nie mam dylematu, no chyba, że nie chce się przesiadać do FRA czy MUC z Gdańska - wtedy pozostaje tylko luftwaffe. A szkoda...
Old March 9th, 2016, 12:43 AM   #8286
alacherbauer
Registered User

Quote:
Originally Posted by piotr k View Post
W zarządzie LOTu niestety nie jestem i nie jest to z mojej strony żadne tłumaczenie Nie jest to moją rolą, ani nie mam w tym żadnego interesu osobistego, ani zawodowego. Wnioskuję po prostu na podstawie ogólnodostępnych informacji, danych oraz przesłanek.

Jednocześnie żeby była jasność. Ja wcale nie twierdzę, że wyniki za 2016 rok będą dobre czy w jakimś stopniu przełomowe. Nie mówię również, że będą złe. Nie wiem jakie będą. Wiem tylko, że uwarunkowania w 2014 i 2015 były zupełnie inne niż obecnie. Myślę, że dużo łatwiej uzasadnić słabe wyniki w zeszłym roku (upadek Eurolotu i przejmowanie floty Bombardierów, dodatkowe cięcia, bardzo małe wykorzystanie floty itd.) niż w obecnym, gdy LOT ma już pełne możliwości, aby wykorzystać efekty restrukturyzacji.
W zarządzie może nie byłeś ale ściemniasz jakbyś od lat w nim zasiadał.

„Efekty restrukturyzacji” – piękne, puste hasło, wcale nie nowe, powtarzane od lat przez każdy zarząd. Restrukturyzacja LOT trwa nieprzerwanie od ponad 15 lat, ten watek jest pomnikiem tego.

To że LOT był zaskoczony i nieprzygotowany na upadek Eurolotu jeszcze bardziej dowodzi o niskiej jakości pracy wykonywanej przez zarząd Spółki i nadzór MSP. Ale jaki był tego efekt – pare tygodni niewielkich zawirowań operacyjnych? Chyba że sugerujesz że Eurolot rzeczywiście był wehikułem na wyprowadzanie kosztów z LOT i świadczył usługi poniżej swoich kosztów.

Po pierwsze, przejmowanie wszystkich Dashy było suwerenną decyzja zarządu spółki, wcale nie musieli ich brać. Po drugie jeżeli już je wzięli, to jest to forma inwestycji, inwestowanie w przyszłość. Jak każda inwestycja ocenia się ja poziomem zwrotu, sądzisz że LOT teraz nadrobi te rzekome straty?

„Dodatkowe cięcia” to eufemizm. Nie było dodatkowych cięć. Wbrew prawu UE i porozumieniu zawartego z KE, Spółka zaplanowała zwiększenie oferowanie, z którego musiała się następnke wycofać. A nuż się uda… nie udało się.

Żadne z tych wydarzeń nie jest niespodziewanym zdarzeniem które negatywnie wpłynęło na wynik spółki. Każde z nich to skutek decyzji podjętej przez zarząd Spółki.

Wniosek jest tylko jeden, jeżeli w ubiegłym roku LOT zanotował stratę pomimo taniego paliwa, ostrożnej polityce podażowej, ograniczeniu działalności do podstawowej siatki połączeń i brak dużych zmian w sytuacji konkurencyjnej, to już nie poprawi swojego losu podejmując bardzo ryzykowaną politykę ekspansji. W ubiegłym roku warunki były bardzo dobre i nieskromnie byłoby prosić o lepsze.

Quote:
Originally Posted by WuMike View Post
Dużo pewnie też waży hedging paliwa, w tym wszystkim.
Hedging paliwa to narzędzie finansowe i nie ma wpływu na wynik z działalności podstawowej.

Poza tym nie było nigdzie jeszcze komunikatu o niekorzystnych umowach hedgingowych ktore wpływałyby na zeszłoroczny wynik netto.

Last edited by alacherbauer; March 9th, 2016 at 08:12 AM.
Old March 9th, 2016, 11:05 AM   #8287
czarny13
Registered User

Likes (Received): 57

Quote:

Poza tym nie było nigdzie jeszcze komunikatu o niekorzystnych umowach hedgingowych ktore wpływałyby na zeszłoroczny wynik netto.
jak i nie było oficjalnej informacji o wyniku za 2015 r.
czarny13 no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 12:36 PM   #8288
piotr k
Registered User

piotr k's Avatar

Likes (Received): 2320

Quote:
Wniosek jest tylko jeden, jeżeli w ubiegłym roku LOT zanotował stratę pomimo taniego paliwa, ostrożnej polityce podażowej, ograniczeniu działalności do podstawowej siatki połączeń i brak dużych zmian w sytuacji konkurencyjnej, to już nie poprawi swojego losu podejmując bardzo ryzykowaną politykę ekspansji. W ubiegłym roku warunki były bardzo dobre i nieskromnie byłoby prosić o lepsze.
Nie będę się spierał, bo nie mam takich ambicji, żeby za wszelką cenę przekonać kogoś do mojej opinii. To czy z przytoczonymi argumentami się zgadzam czy nie - oraz czy ze wszystkimi i tak do końca, to już zostawię dla siebie

Jeśli chodzi o hedging cen paliwa, to wiele linii podaje w swoich sprawozdaniach na jakim poziomie mają zabezpieczone ceny. Z mojej znajomości tego tematu wynika, że większość linii tak naprawdę nie "skonsumowała" jeszcze znacznej części spadku cen. Wynika to z faktu, że zabezpieczenia są dokonywane systematycznie. Śmiem przypuszczać, że w przypadku LOT kwestia z zabezpieczonymi cenami paliwa może wyglądać podobnie tzn. w zeszłym roku LOT wcale z niskich cen paliwa nie musiał w pełni korzystać.
Nieśmiało zasugerowałbym także, że moim zdaniem nie da się zawrzeć niekorzystnej umowy hedgingowej - oczywiście jeśli rzeczywiście chodzi o hedging, a nie o spekulacyjne strategie opcyjne. To wynika niejako z filozofii samego zabezpieczania się. Hedging nie jest narzędziem służącym do spekulacji i gdy firma akurat trafi z trendem rynkowym, to sukces i świetne działanie super zarządu, a gdy straci, to nietrafiona decyzja, niekorzystna umowa i niekompetentny zarząd. Hedging służy do tego, żeby warunki funkcjonowania firmy w przyszłości były przewidywalne w otoczeniu, którego przewidzieć się nie da. To jest wartość sama w sobie - nawet jeśli wynik takiej operacji jest ujemny.

Co do zabezpieczonych cen paliw, to na przykład u Ryanaira wygląda to tak:

(źródło: prezentacja wyników za Q3 FY16).
Rok finansowy FY16 trwa od kwietnia 2015 do końca marca 2016. Teraz jest Q4 FY16. W ich przypadku wpływ spadku cen paliw będzie widoczny tak naprawdę dopiero w bieżącym roku. Widać także jak na dłoni systematyczność oraz pewne zasady, jakie rządzą hedgingiem (pełne zabezpieczenie na pięć kolejnych kwartałów, systematyczne powiększanie zabezpieczenia do poziomu 95%, a pozostałe 5 % to spekulacja).

Wizzair miał z kolei na zeszły rok zabezpieczoną średnią cenę 754 dolary, a na ten ma 676.

Torongil liked this post

Last edited by piotr k; March 9th, 2016 at 01:22 PM.
piotr k no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 01:27 PM   #8289
kuba-gda
Registered User

Likes (Received): 4801

LOT zarobił na działalności podstawowej 99 mln zł. Plany na 2015 r. zakładały w tej kategorii zysk 126 mln zł. 2015 LOT prawdopodobnie zamknie jednak stratą - 250 mln zł netto i 25 mln zł na działalności podstawowej.
Dobry początek roku narodowego przewoźnika. W lutym LOT przewiózł prawie o jedną czwartą pasażerów więcej niż przed rokiem. W styczniu ten wzrost wyniósł 17 proc.

Quote:

Przewoźnik twierdzi, że to zasługa nowej siatki połączeń, w której znalazło się 13 nowych kierunków, w tym połączenie dalekiego zasięgu do Tokio. - Styczeń i luty to miesiące, które należą do tzw. niskiego sezonu w branży lotniczej. Te wyniki to dowód, że z oferty LOT-u korzystają nie tylko ci, którzy dobrze nas znają, ale także nowi klienci – twierdzi Adrian Kubicki, rzecznik LOT.

W styczniu tego roku przewoźnik uruchomił bezpośrednie rejsy dalekiego zasięgu między Warszawą a Tokio oraz połączenia europejskie, m.in. do Barcelony, Wenecji, Zurychu, Dusseldorfu, Erywania, Zagrzebia i Belgradu. Z kolei na początku marca zaczął latać do Luksemburga, Lublany, Aten i Charkowa.
REKLAMA

- Dynamiczny wzrost liczby pasażerów jest widoczny szczególnie w tych krajach, które nie mają swojego narodowego przewoźnika lub jego oferta nie jest wystarczająca. LOT chce wypełnić tę lukę i szybko stać się tam linią pierwszego wyboru – twierdzi Adrian Kubicki.

Po koniec marca na mapie połączeń LOT-u pojawią się kolejne: do Koszyc, Kluż Napoki, Nicei i Bejrutu. Jednocześnie LOT zwiększył częstotliwość połączeń na wybranych trasach.

Miesiąc później przyjdzie czas na typowe połączenia turystyczne. Od 30 kwietnia LOT będzie latał do Splitu, a od 1 maja do Zadaru. To będzie jedyne lotnicze połączenie z Lotniska Chopina na wybrzeże Adriatyku w Chorwacji.

Plan poprzedniego zarządu był taki, że w 2016 r. oprócz Tokio ruszą jeszcze dwa dalekie kierunku: Seul i Bangkok, które będą obsługiwane przez Boeingi 787, czyli Dreamlinery. Nowy prezes LOT Rafał Milczarski, który objął funkcję pod koniec stycznia, nie przesądził jeszcze, czy ten plan jest wciąż aktualny.

Od stycznia przestały obowiązywać ograniczenia Komisji Europejskiej związane z udzieloną przewoźnikowi pomocą publiczną w wysokości 527 mln zł. Teraz LOT może wznawiać zawieszone połączeni i uruchamiać nowe.

LOT zarobił na działalności podstawowej 99 mln zł. Plany na 2015 r. zakładały w tej kategorii zysk 126 mln zł. 2015 LOT prawdopodobnie zamknie jednak stratą - 250 mln zł netto i 25 mln zł na działalności podstawowej. Ministerstwo Skarbu Państwa szuka dla LOT-u inwestora finansowego.
http://forsal.pl/artykuly/926730,wyn...zenia-lot.html
kuba-gda no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 01:34 PM   #8290
dkzg
Trybunał Stanu

dkzg's Avatar

Likes (Received): 32571

Quote:
LOT zarobił na działalności podstawowej 99 mln zł. Plany na 2015 r. zakładały w tej kategorii zysk 126 mln zł. 2015 LOT prawdopodobnie zamknie jednak stratą - 250 mln zł netto i 25 mln zł na działalności podstawowej.
Może mi ktoś wytłumaczyć jak można zarobić 99 mln na działalności podstawowej i stracić 25 mln na niej? To ja mam tutaj problem z pojęciami ekonomicznymi czy ktoś inny?

StaryOliwianin, [BÉTON!BRUT!], tomo4 liked this post
dkzg no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 01:42 PM   #8291
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Po prostu my nie dorastamy do księgowości hiperprzestrzennej stosowanej w spółce LOT.

dkzg, kuba-gda, cichy87 liked this post
StaryOliwianin no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 02:23 PM   #8292
mikey777
Registered User

mikey777's Avatar

Likes (Received): 1102

Jak chcą i kasy, i kontroli, to niech sprzedadzą 49% przez giełdę, z czego po 10% dla PKO i PZU OFE/TFI i pozostale 9% na freefloat dla ciułaczy.
mikey777 no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 02:29 PM   #8293
Tomeyk
Moderator

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 24620

Quote:
Originally Posted by dkzg View Post
Może mi ktoś wytłumaczyć jak można zarobić 99 mln na działalności podstawowej i stracić 25 mln na niej? To ja mam tutaj problem z pojęciami ekonomicznymi czy ktoś inny?
Nie wiem.
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że wstępna wersja sprawozdania za 2015 z zyskiem 99 mln na podstawowej jest błędna i wiedzą, że audytorzy zaproponują korekty łącznie na 124 milionów - stąd końcowy wynik to będzie strata 25 mln PLN.

Innego wyjścia tak na szybko nie wymyślę

PS. No i jeszcze wersja "dziennikarska" - dziennikarz widząc 99 milionów zysku na podstawowej i 126 milionów planowanego, pomyślał, że odejmie jedno od drugiego, żeby mieć wynik końcowy No ale wtedy byłby rozjazd o 2 miliony, więc to średnie tłumacznie.
Tomeyk no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 02:53 PM   #8294
kuba-gda
Registered User

Likes (Received): 4801

Ja bym zaproponował nowe ekonomiczne określenie księgowość uLOTna.

Tomeyk liked this post
kuba-gda no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2016, 05:30 PM   #8295
olekorlo
Registered User

Likes (Received): 2935

polecam dla odprezenia relację z lotu do Tokio w biznesie LOTem kolegi z lotnictwo.net.pl - sporo zdjęc I dobry opis: http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogo...sklasie-4.html

mikey777, Piasto, maciassPL liked this post
olekorlo no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2016, 07:46 PM   #8296
yosssarian0
Registered User

Likes (Received): 300

Quote:
Originally Posted by dkzg View Post
Moze np tak ze mimo iz wynik na działalności operacyjnej byl dodatni ale koszty finansowe byly tak wysokie ze wyszla strata netto
yosssarian0 no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2016, 08:17 PM   #8297
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Chyba nie bo wiceminister tez mówił o stracie 25 mln na działalności podstawowej i 250 mln w ogóle. Czyli musieli wysłać taki dokument do właściciela.
Old March 10th, 2016, 09:19 PM   #8298
alacherbauer
Registered User

Przecież to jest bład autora artykułu. Zysk 99 mln zl byl w 2014r. W 2015 r. wiceminister zapowiadal ze jest strata 25 mln zl z dzialalnosci podstawowej i 200-250 mln straty netto.

StaryOliwianin, piotr k liked this post
Old March 12th, 2016, 12:41 AM   #8299
PiotrG
青春ブタ野郎

PiotrG's Avatar

Bart_LCY, baks22, dkzg, dlugasek liked this post
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old March 14th, 2016, 09:55 PM   #8300
erwin1960
Registered User

Likes (Received): 149

kto się orientuje ile w LOT jest kobiet kapitanów i pierwszych oficerów ? Zdarza się tylko kobiecy zespół ?
http://www.taniwypad.pl/linie-lotnic...ec-prawa-jazdy
erwin1960 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
lot, lotnictwo

Thread Tools

Posting Rules