Wątek militarny [100+ postów][Technika wojska, organizacja i struktury, newsy][Polityka, lobbing, teorie spiskowe = brig] - Page 2561 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design


Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old July 2nd, 2017, 05:33 PM   #51201
MarKoz81
Registered User
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 563
Likes (Received): 1142

Quote:
Originally Posted by chauffeur View Post

Połowa (jeżeli nie większość) naszych bewupów powstała w CSRS.
Dlatego jeszcze jeżdżą.
__________________

Darek Yoker liked this post
MarKoz81 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old July 2nd, 2017, 10:36 PM   #51202
militarysta
Registered User
 
militarysta's Avatar
 
Join Date: May 2015
Posts: 890
Likes (Received): 2661

Quote:
Originally Posted by MarKoz81 View Post
Dlatego jeszcze jeżdżą.
Jeżeli chcesz się bawić w tylko dwie dywizje (co poniekąd jest logiczne) to proponowałbym coś takiego:

http://i.imgur.com/yGbH4wS.jpg

Dwie dywizje: 12 i 16 każda po 4 brygady.


12 Dywizja:

10 BKPanc (Żagań-Świętoszów)
17 (Międzyrzecz)
2 Złocieniec
12 (Szczecin)

16 dywizja:
1 BPanc
15 Giżycko
21 BSP Rzeszów
6/25 powietrznomanewrowa

W efekcie masz dwie dywizje każda po 4 brygady.

=================================
Zapomnij o dodatkowym 4 batalionie w brygadzie. To nie przejdzie -głównie na poziomie sprzętu.
Reszta jutro.
__________________

Raf124, WykoxPL liked this post
militarysta no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2017, 10:48 PM   #51203
Czerwony
Registered User
 
Czerwony's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 624
Likes (Received): 2276Myślałem, że niszczyciele typu 45 są taaakie wielkie, tymczasem wielkością zaskakują te nowe fregaty.
__________________
Czerwony no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 12:15 AM   #51204
mjacenty
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2,133
Likes (Received): 5271

Militarysta , wybacz ale jakie 2 dywizje ?
AM się zapędza na 4 dywizje ,a ty mówisz o 2-ch .
Ważne są papiery i kwity , a nie realia.
Dodatkowo 4 dywizje są uzasadnieniem do istnienia 2-ch korpusów z liczną wielogwiazdkową obsadą . Nie jest ważne iż nie ma Indian , a ci co są nie mają strzał. Ważne iż będzie więcej wodzów i stanowisk .
Nie będzie żadnej redukcji papierowych jednostek , a możliwe iż powstaną nowe , też papierowe. Podobnie się zanosi w OT .
Pojawiły się przecieki o większej ilości sprzętu w programie Homar (dla
4-ch dywizji ) i o ew. dokupieniu jeszcze (oczywiście później) 2-ch DAS-ów Kraba . W papierach ma być 11 batalionów czołgów czyli 638 wozów i będzie, choć jeśli dokupią coś z Hiszpanii to może będzie 1 batalion więcej na LEO . Reszta , no cóż , papier przyjmie wszystko.
Najważniejsze jest medialne Polska strong i agresywna propaganda.
Medialne plany Antoniego to 150 tys. zawodowców i na dziś 50 tys. OT ,a docelowo 100 tys. . Ostatnio nawet padały z ust Antoniego słowa o docelowej 250 tys. armii , czyli 150 tys. zawodowców i 100 tys. OT.
Oczywiście jeśli ktoś pyta o finanse , to będą też wirtualne , ale budujemy potęgę ,że cho cho.
mjacenty no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 12:36 AM   #51205
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever
 
michael_siberia's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Wungiel
Posts: 32,704
Likes (Received): 32059

Rosyjski wywiad sam sobie przeliczy ten potencjał i jeszcze się okaże, że na temat stanu wyposażenia technicznego naszej armii lepiej będzie poinformowany szef GRU, niż nasz prezydent.
__________________

perdurabo liked this post
michael_siberia no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 09:21 AM   #51206
MarKoz81
Registered User
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 563
Likes (Received): 1142

Quote:
Originally Posted by mjacenty View Post
Militarysta , wybacz ale jakie 2 dywizje ?
Na dole i na górze strony jest taki magiczny pasek. Znajdziesz tam tajemnicze numerki: 2561, 2560, 2559 itd. To są numery uprzednich stron na których też trwała dyskusja na jakiś temat. Jak tam się udasz to będziesz wiedział dlaczego i skąd dwie dywizje.

Wy sobie piszecie fantazje o sprzęcie to my sobie fantazjujemy o strukturach. I tu, i tu niczego nie będzie ale może ktoś sobie przeczyta i nie będzie powielał odmóźdźonych schematów pisanych przez głupców w garniturach i pasożytów w mundurach.

Jak chcesz być realistą to zgódźmy się że nawet się sławetne chuj dupa i kamieni kupa się nie sprawdzi bo do tego kamień na kamieniu musiałby się ostać w celu stworzenia kamieni kupy. Wielość kamieni w stosunku nadrzędnym do siebie jest kategorycznie nieodzowna w tym celu, a po Maciarence nie będzie niczego...

....tak jak Kononowicz przewidywał dekadę temu. Trzeba było na gościa głosować. Mielibyśmy jasnowidza w polityce.


----------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------

Quote:
Originally Posted by militarysta View Post
Zapomnij o dodatkowym 4 batalionie w brygadzie. To nie przejdzie -głównie na poziomie sprzętu.
Reszta jutro.
Jestem bardzo ciekawy wytłumaczenia. Czwarty batalion w brygadzie wymaga części sprzętu z istniejących rozformowywanych brygad, więc nie bardzo rozumiem czego miałoby zabraknąć czego i tak nie trzeba by było dokupić.

Ja sobie te dwie dywizje wyobrażałaem inaczej. Przede wszystkim upierdałbym się przy tych czterech batalionach chociażby po to żeby istniały jako skadrowane sztaby do trenowania rezerw kiedy część brygady pełni funkcję lub do zarządzania dodatkową batalionową grupą bojową w sile dwóch-trzech kompanii. Wiesz po co przeformowywano w PRL pułki ze struktury 1pułk = 5 kompanii x 5 plutonów na 1 pułk = 3 bataliony x 3 kompanie x 3 plutony? No to właśnie po to chcę czwarty batalion na papierze i nawet jeżeli jakiegoś sprzętu miałoby zabraknąć to struktury do zarządzania pozostaną. Jeżeli mamy mieć przerost wodzów to przynamniej miejmy go w mądrej formule.

Moja propozycja - i daruje sobie tu fotoszopkę dla oszczędności czasu - to dwa warianty, które mogłyby wyglądać następująco:

----------------------------------------------------------------------------------------

Wariant ciężki z czterema brygadami zmechanizowanymi i dwoma kołowymi oraz jedną lekką.

11DZmech
10BKpanc - 2x b.cz., 2x b.zmech.
17BZmot - 4x b.zmot. (3 z 17 i 1 ze Szczecina) reszta z 17.
12BZmech - 2x b.cz. (Złocieniec), 2 x b.zmech. (Stargard), reszta z 12.

16DZmech
15BZmech - 2x b.cz. (Orzysz i Morąg), 2x b.zmech. (Orzysz i Morąg), reszta z 15.
1BZmech - 2x b.cz., 2x b.zmech. (batalion z Żurawicy do Siedlec a obecny rozpizdziel w Wesołej, Chełmie i Zamościu i tak trzeba zebrać do jednego garnizonu, Siedlce mają niedaleko teren poligonu i tam bym przeniosł jednostkę)
21BSP - 4x b. zmot. (3 z 21 i 18 z Bielska Białej), reszta z 21.

25BKPow - 2 bataliony z 25 i 6 z Gliwic jako skaczący, 16 z Krakowa rozformować w celu zasilenia innych jednostek (aeromobilne mają po trzy kompanie w batalionie)

----------------------------------------------------------------------------------------

Wariant średni z czterema brygadami kołowymi i dwiema brygadami ciężkimi

11DZmech
j.w.

16DZmech:
trzy jednakowe brygady - 3x b.zmot/zmech, 1x b.cz.

----------------------------------------------------------------------------------------

Podstawą tego modelu jest brygada czterobatalionowa gdzie trzy są aktywne na poziomie >80% ukompletowania a jeden rezerwowy i skadrowany - bataliony: (ukompletowane/wszystkie)

Wariant ciężki ma 6/8 batalionów czołgów, 6/8 batalionów zmechanizowanych, 6/8 batalionów zmotoryzowanych (KBWP) i 3/3 bataliony aeromobilne - razem 6/8 batalionów czołgów i 15/19 batalionów piechoty w ukompletowaniu (75% gotowości kadrowej)

Wariant średni ma 6/7 batalionów czołgów, 2/4 bataliony zmechu, 10/13 batalionów zmotoryzowanych (KBWP) i 3/3 bataliony aeromobilne - razem 6/7 batalionów czołgów i 15/20 batalionów piechoty w ukompletowaniu (75% gotowości kadrowej)

WP obecnie ma 4/11 batalionów czołgów, 6/17 batalionów zmechu, 6/6 batalionów zmotoryzowanych (ale dalej nie wiadomo czy wszystkie mają Rosomaki) i 5/5 batalionów aeromobilnych - razem 4/11 bataliony czołgów i 17/26 batalionów piechoty (36% i 65% gotowości kadrowej).

Mam nadzieję że gołym okiem widać jak rozkładają się wysiłki zarówno finansowe jak i organizacyjne (większą strukturą ciężej zarządzać efektywnie) i dlaczego moje propozycje w istocie poprawią zdolności bojowe WP. Jedyne czego nie poprawią to wygodne życie panów w mundurach na wyższych szczeblach, ale to jest kwestia prioriorytetów, tego jak traktujemy przysięgę etc.

Wariant średni ma 7 batalionów czołgów - 4 na Leopardach i 3 na Twardych - ale w 16DZ te bataliony mogą być rezerwą, ewentualnie rezerwą mogą być trzecie bataliony zmechu (zależnie od funduszy, preferencji etc). Do tego wariantu trzeba naklepać Rosomaków które będa stanowiły bardziej mobilne siły na dlugiej wschodniej granicy oraz podczas odwrotów. Część z tych batalionów może być zmechanizowana docelowo np 1 w 15 i 2 w 1, ale to zależy od wyników Borsuka i pomysłów jak utrzymać (także finansowo) więcej niż cztery bataliony Leopardów. Jeżeli nowy czołg nie wypali w takich ilościach jakie by się marzyły Napoleonom z Rakowieckiej to zawsze można te jednostki przeformować a kołowe piechoty.

Ja zwolennikiem ściemy finansowej ani biurokratycznej nie jestem, ani nie potrafię się przekonać do fantazji z księżyca gdzie Polska produkuje swoje czołgi, bewupy i wogóle. Dziadowski kraj musi mieć dziadowskie fantazje bo inaczej to nigdy niczego się nie nauczy (i tak się nie nauczy) bo ambicje będzie zaspokajał w fantazjach, wygranych Wrześniach, odbitych Kresach i innych fantasmagoriach internetowych strategów.
__________________

perdurabo, WykoxPL, Patrico1990 liked this post

Last edited by ps-man; July 3rd, 2017 at 11:11 AM. Reason: OT
MarKoz81 no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 10:39 AM   #51207
ziem
Registered User
 
Join Date: Jan 2016
Location: Gorszy Sort
Posts: 202
Likes (Received): 88

5 lat temu USA zaoferowały 400 używanych Abramsów M1A1 Grecji. W sumie miało to kosztować 2 mld USD. Grecja nie skorzystała.

Leopardów już na rynku praktycznie nie ma, może warto jednak choć teoretycznie rozważyć, czy nie było by bardziej uzasadnione zamiast pakować kasę w modernizację Teciaków i Peciaków, pozyskać używane Abramsy i wpakować tam kasę, nawet większą... To by sądzę, kupiło ze 20 lat spokoju dla wojsk pancernych. A potem można by myśleć o czołgach IV generacji.

Peciaki można by w ramach dealu przekazać na Ukrainę, poniekąd by też było to w naszym interesie.

Oczywiście kasa, ale przy tak horrendalnie drogiej Wiśle dodatkowe 8 mld PLN już nie robi aż takiego wrażenia...

Po to jest forum, żeby dyskutować... a teraz czekam aż posypią się na mnie gromy
__________________

loloo liked this post
ziem no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 10:44 AM   #51208
WykoxPL
Removed user
 
WykoxPL's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Łódź
Posts: 783
Likes (Received): 548

Nie wiem czy jest sens pakowania takich kwot w czolgi, kiedy inne dziedziny kuleja. Faktem jest, ze Abrams M1A1 to czolg zaspokajajacy nasze potrzeby wzgledem czolgu III gen, balbym sie tylko o koszty eksploatacyjne (paliwozerne to). Teciaki powinny byc wycofane na juz, za to Peciaki winny otrzymac niewielka modernizacje, postulowana przez czesc uzytkownikow tutaj, jak stabilizacja armaty chociazby. A Leopardow to chyba nie ma juz skad sciagac, poza Hiszpania i Szwajcaria to ciezko bedzie cokolwiek dobrego znalezc.
__________________

Darek Yoker liked this post
WykoxPL no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 11:23 AM   #51209
MarKoz81
Registered User
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 563
Likes (Received): 1142

Znowu te Abramsy. Znowu zagony pancerne spod Moskwy.... Jeszcze tylko o kondominium nie było.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A może internetowi geniusze strategii w końcu nauczyliby się języka światowego, wyjęli głowy z d... omowej sieci gdzie polskojęzyczne media tworzą polskojęzyczny przekaz dezinformacyjny i zorientowaliby się że żadnej wojny z Rosją o Polskę nie będzie bo Polska i Rosja czy ogólnie Rosja to nie jest sedno tematu.

Wszystkim strategom za trzy grosze wydaje się że problem leży tu:bo jedyne co rozumieją to Zimna Wojna i że się granica NATO przesunęła. Nie dociera do nich że ZSRR już nie ma, i że wydarzyło sie to w wyniku procesów ekonomicznych i politycznych na świecie i że od tamtego czasu wiele się zmieniło i zmieni się jeszcze bardziej. Rozdanie polityczne po Zimnej Wojnie zakończyło się w 2004r drugim rozszerzeniem NATO. Rozszerzenie z 1999 nawet nie wywołało sprzeciwu specjalnego bo jest ono Rosji na rękę, przynajmniej tej myślącej części planistów na Kremlu.

Nowa Zimna Wojna wygląda tak:i Rosja i Azja Środkowa z Bliskim Wschodem są jak Niemcy i Europa kiedyś - to jest pole walki i zwierzyna, a nie strony faktycznie walczące o łupy. Ciężko to przeciętnemu polaczkowi dostrzec bo w mediach tylko Rosja, Rosja, Rosja ale dlatego piszę o tym żeby wyjąć głowę i poczytać coś więcej niż materiały tworzone na potrzeby konkretnych rejonów przez agencje wpływu.

Nie polecam Bartosiaka bo to jest człowiek który przeczytał dwie-trzy książki i wydaje mu się że rozumie strategię i opowiada straszne głupoty w co drugim zdaniu ale przynajmniej zarysowuje ogólny szkic i właściwą skalę problemu po polsku co jest rzadkością bo u nas strategia i rozumienie zagadnień współczesnej geopolityki jest nieobecne. Niestety jest to człowiek z towarzystwa "prawicowego" a więc upośledzony światopoglądowo i szczekający pod zadane nuty propagandowe i ogolnie rzecz biorąc słabo zorientowany ale bardzo ambitny. Taki prawnik z Warszawki któremu zamarzyło się zostać Brzezińskim na miarę krajowych możliwości i może brylować bo Polska wciąż żyje mentalnie w XIX wieku, więc człowiek który jest na czasie jest o dwa wieki do przodu. Ważne żeby właściwym politykom wejść gdzie trzeba jak to robi jego kolega po fachu Tomasz Szatkowski. Wybaczcie zgryźliwość ale mając okazję zapoznać się z twórczością tego pana, w tym raz osobiście podczas prelekcji nie sposób inaczej się odnosić. Za dużo ego, za mało materii aby nie komentować.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rosja w tej chwili większość wojska które jest cokolwiek warte trzyma na granicy z Ukrainą i na Kaukazie i kilka jednostek wyższej gotowości w poszczególnych regionach kraju. Dlatego właśnie Rosja profesjonalizuje WDW (odpowiednik korpusu piechoty morskiej, jednostki szybkiego reagowania i interwencyjne ) oraz restrukturyzuje i profesjonalizuje wybrane jednostki sił lądowych (np odbudowuje 1 armię pancerną). Cała reszta wojska, wszystkie te dziesiątki brygad, to 12-miesięczni poborowi którzy służą do zapychania rozrośniętych etatów i będą ruszeni tylko jak coś się w Rosji będzie działo. Wartość tego wojska jest taka sama jak naszych jednostek skadrowanych czyli żadna, mimo iż mają formalnie lepszy sprzęt. Nikt takiego pospolitego ruszenia do walki w obcym kraju, zwłaszcza kraju NATO, nie wyśle. Bo zdezerterują i uciekną na bogaty zachód.... To kolejny aspekt profesjonalizacji SZ Rosji - walka z przerażającą korupcją i brakiem lojalności. Pamiętacie jak Rosja wygrywała wojny o Krym i Donbas? Rejteradą sił ukraińskich.

Polska to jest dla Rosji kraj n-tej kategorii który jest postrzegany jako potencjalne zagrożenie z uwagi na proAmerykańskie zaślepienie i mózgi przeżarte rusofobią, a nie dlatego że Rosja coś od Polski może chcieć. Od czasu budowy NordStream Polska to kraj niezagrożony, formalnie zaakceptowany jako kraj w zachodniej strefie wpływów. Dlatego zbudowano NordStream (który oprotestowują złodzieje od Jamału i spółek tranzytowo-energetycznych bo im zyski przepadają)

Straszenie Rosją to jest zagrywka PiSowców którzy nie mają ani czym mamić ani czym straszyć a potrzebuja kiełbasy dla ciemnego luda. Nie mogą łudzić Europą i postępem albo zieloną wyspą i ciepłą wodą w kranie bo to nie ten elektorat i nie te środowiska. Straszą imigrantami, złą Unią, kondominium Rosyjsko-Niemieckim i czym tam jeszcze co człowiek niewykształcony ale przekonany o słuszności swoich poglądów zrozumie i zagłosuje na dobrą zmianę żeby ta mogła się nakraść. Cała tajemnica politycznej wiary. Działa w przypadku każdego ugrupowania.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze taki krótki komentarz o politycznej pewności i niepewności i słuszności kierunków geopolitycznych.

http://atlas.media.mit.edu/en/profil...y/pol/#Exports

Eksport: UE - 67.7%, UK - 6.9%, Rosja - 2.7%, USA - 2.8%, Chiny - 1.1%
Import: UE - 57.1%, UK-2.7%, Rosja - 5.5%, USA - 2.5%, Chiny - 11%
Dobrze pamiętać o tym że interesy polityczne i wynikająca z nich lojalność jest odwrotnie proporcjonalna do związków ekonomicznych i kulturowych między krajami. Polskie interesy są całkowicie zbieżne z interesami USA właśnie dlatego że nic prawie nas z nimi nie łączy. Gdbyby łączyło to byłby zależności, próba wywarcia wpływu, próba przejęcia majątku lub rynków a tak nie ma nic poza braterstwem narodów, przyjażnią i wspólnotą kulturową oraz historyczną tradycją w której USA nigdy nie zdradziło Polski, w przeciwieństwie do innych tak zwanych sojuszników.

I dlatego zamiast planować 400 czołgów na wojnę z Rosą lepiej planować jak zreformować wojsko, przemysł, resort obrony, mentalność społeczeństwa, jak zbudować kolektywny system bezpieczeństwa, jak skutecznie reagować na faktyczne zagrożenia (w tym ze strony tzw. sojuszników) itd itp.

Trzeba myśleć i w końcu zrozumieć wartość pracy u podstaw, a nie tylko powstania styczniowe kurwa ich mać!

Jeszcze w drodze wyjaśnienia dlaczego ten post napisałem. Napisałem go dlatego że przeogromna część dyskusji o obronności bierze się z poczucia zagrożenia ze strony Rosji. Rosja to, Rosja tamto, Rosja tylko czyha. Natomiast zagrożenie to jest wynikiem polityki USA, a często jest wynikiem starcia wojny informacyjnej jaką te dwa kraje prowadzą w przestrzeni medialnej, także Polskiej. W sytuacji kiedy zagrożenia natomiast nie ma - tak jak miało to miejsce podczas próby tzw. resetu za Obamy - zainteresowanie obronnością znika jak zaczarowane. Ani jedno ani drugie nie jest racjonalną postawą i przyczynia się do patologizacji debaty publicznej o stanie obronności kraju. Sytuacja w której o wojsku dyskutuje się tylko jak politycy wytworzą panikę bo w przeciwnym wypadku wszystko zamiata się pod stół żeby mogły się kadry i związki nałapać to katastrofa. Albo jak się mówi w Polsce "dzień jak codzień". Gdyby to był wątek o technice i trzymał się ściśle kwestii technicznych to bym nie komentował. Ale tu aż roi się od przemyśleń i priortytetów i potrzeb - zwłaszcza gdy o technice przycichnie w związku z brakiem działąń - i wtedy dobrze jest conieco wyjaśnić żeby forum uczyło a nie ogłupiało. Dziękuję za uwagę i koniec.
__________________

Last edited by MarKoz81; July 3rd, 2017 at 12:44 PM.
MarKoz81 no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 11:44 AM   #51210
M.Szafran
Registered User
 
Join Date: Nov 2014
Location: Sopot
Posts: 1,838
Likes (Received): 3524

Quote:
Originally Posted by ziem View Post
5 lat temu USA zaoferowały 400 używanych Abramsów M1A1 Grecji. W sumie miało to kosztować 2 mld USD. Grecja nie skorzystała.
Wiesz jaka byłaby pierwsza bojowa akcja polskich Abramsów? Tłumienie protestów wąsatych januszy z polskiej zbrojeniówki.
M.Szafran no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 12:20 PM   #51211
_RR_
Registered User
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 1,327
Likes (Received): 1141

Quote:
Originally Posted by MarKoz81 View Post
[..]
Ja zwolennikiem ściemy finansowej ani biurokratycznej nie jestem, ani nie potrafię się przekonać do fantazji z księżyca gdzie Polska produkuje swoje czołgi, bewupy i wogóle. Dziadowski kraj musi mieć dziadowskie fantazje bo inaczej to nigdy niczego się nie nauczy (i tak się nie nauczy) bo ambicje będzie zaspokajał w fantazjach, wygranych Wrześniach, odbitych Kresach i innych fantasmagoriach internetowych strategów.
Swego czasu CCCP pogardliwie rozszyfrowywaliśmy jako "cep, cepa, cepem pogania".
Doszliśmy do socjalizmu narodowo-patriotycznego, możemy więc wykuć nowy skrót RP jako: DDDP "dziad, dziada, dziadem pogania"....
Zaczynam w innym świetle odczytywać słowa Prezesa "spieprzaj dziadu". Ano spieprzaj, "bo tera my, lepsze dziady".
__________________
Bajanie służy bajaniu i ogólnie służy, tak że będzie bajane, bo to tańsze i służy - M. Świerczyński
_RR_ no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 12:33 PM   #51212
ziem
Registered User
 
Join Date: Jan 2016
Location: Gorszy Sort
Posts: 202
Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by MarKoz81 View Post
A może internetowi geniusze strategii w końcu nauczyliby się języka światowego, wyjęli głowy z d... omowej sieci i zorientowaliby się że żadnej wojny z Rosją o Polskę gdzie zagony pancerne będą walczyć nie będzie bo Polska i Rosja czy ogĆƒĀ³lnie Rosja to nie jest sedno tematu.
Mądrość narodu powinna polegać na tym, że się zbroi w czasie pokoju.

Skoro nikt nie kwestionuje potrzeby modernizacji i posiadania sił zbrojnych, to dyskutujmy o tym, czy modernizować teciaki, ktĆ³re po modernizacji nadal będą przestarzałe, czy przynajmniej lufy i amunicję będziemy mieć kompatybilne, kupując Abramsy. Skoro decyzja jest taka, że luf ma być dużo.

Czy 200? Czy 300? To też pytanie.

Nikt nie przewiduje rajdu zagonów pancernych Rosji do Warszawy TERAZ. I bardzo dobrze. Ale za 10 lat sytuacja może być inna. Może Putin wiecznie żywy będzie przyciśnięty ekonomicznie tak, że jakąś szybką zwycięską wojenkę będzie musiał zrobić, więc po co mu ułatwiać?

Zastąpienie Peciaków 1:1 przyjmując ceny jak dla Greków to circa 1 mld USD. A Grecy mieli dostać wg mojej wiedzy cały pakiet razem z symulatorami i logistyką, a nie skorupy do remontu. Wsiadać i jechać.
Za dolara ich już nam nikt nie da, trzeba było brać Leopardy 2 jak były.

Obawiam się, że jak zaczniemy modernizować te Peciaki to nie będzie ani korzyści dla wojska ani rozwoju naszego przemysłu. Kasa tylko wycieknie na wsadzanie przestarzałych rozwiązań do starej skorupy. To samo z logistyką, amunicją itd.

Militarysta uważa że M1A1 z pustyni są gorsze od T72B3M ale Grekom z tego co czytałem zostały zaoferowane w tej cenie M1A1SA... Poza tym nie mamy gwarancji, że nasz przemysł zrobi odpowiednik T72B3M... ani za ile to zrobi...

Ja wiem że było już i dwa lata temu to wałkowane, ale wtedy był Gepard i PT-16 a teraz mają być brane ponoć rozwalone Leony z Hiszpanii i do tego nie wiadomo co robione z Peciakami.

Moim zdaniem najlepiej by było załatwić sprawę raz i porządnie. Kaliber 125mm zostawić Rosjanom a przemysł i tak ma co robić.

Rok temu jeszcze byłem zwolennikiem modernizacji Peciaków wespół zespół ze Słowacją czy Ukrainą, ale kompletnie w to przestałem wierzyć. To się nie uda albo będzie nieopłacalne.

Zależy nam na tym aby nie być pierwszą linią ewentualnej ruchawki z Rosją, to uzbrójmy Ukraińców, Bałtów albo wyślijmy tam Amerykanów (jakbyśmy mieli na to wpływ oczywiście... a że nie mamy...). Peciaki dla nas stają się obciążeniem, ale Ukraińcy by je wzięli z pocałowaniem rączki i może coś by się jeszcze od nich utargowało w zamian.

-----------------------------------------------

Generalnie MarKoz zgazam się z tym co napisałeś - z tym, że ja nie piszę o strategii tylko o tym, że SKORO mamy modernizować Peciaki, to moim zdaniem lepiej je po prostu wycofać lub... czymś zastąpić.

Last edited by ziem; July 3rd, 2017 at 12:51 PM.
ziem no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 02:39 PM   #51213
_RR_
Registered User
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 1,327
Likes (Received): 1141

Tylko co w tym wszystkim mógłby spiep..., znaczy robić Bumar? On ma większe ambicje, niż przeglądy! A tutaj gotowe do użycia by przyszły i kasy na tym nie ukręcisz.
Z tym rządem nie przejdzie nic takiego, krzyk związkowy i zdrada wsparcia własnego "przemysłku" wojskowego.
__________________
Bajanie służy bajaniu i ogólnie służy, tak że będzie bajane, bo to tańsze i służy - M. Świerczyński
_RR_ no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 02:45 PM   #51214
militarysta
Registered User
 
militarysta's Avatar
 
Join Date: May 2015
Posts: 890
Likes (Received): 2661

Skończcie z tekstami o Abramsach z pustyni.
Po pierwsze - M1A1 nie jest czołgiem lepszym niż nasze 2A4.
Po drugie ma silnik turbowałowy AGT1500 który żłopie równo 2x tyle paliwa.
Po trecie do Leopardów właśnie budujemy własny system wsparcia i eksploatacji, do rodziny T-72/PT-91 w teorii takowy posiadamy () zaś Abramsy by nas zabiły finansowo jako trzeci typ niekompatybilny z niczym w sumie.
Serio dajcie spokój z tym pomysłem.

Zresztą nasz przemysł zbrojeniowy właśnie jest likwidowany -coś jak dawny Bumar. Ten sam model zapaści - tzn każda ekipa czyściła rady nadzorcze ponieważ stołki tam są i były łupem politycznym - czy Po czy PiS - to samo bagno. Ale pionierstwo hunbejwinów z PiSu polega na tym że czyszczą również średni i niski menagment -czego poprzednicy NIE robili. I obsadzają kompletnymi dyletantami i miernotami z nadania politycznego.
Już raz tak zrobili -z Bumarem gdzie rozwalili sieć handlową po komuchach jeszcze i powysyłali na placówki skończonych debili. Przypomnijcie sobie kto wówczas firmował owe działania - efektem była ZAPAŚĆ Bumaru oraz wydymanie nas z KAŻDEGO kontraktu handlowego. Nawet ten iracki się nie udał... I obecnie jest to samo - dorzyna się kościec każdej firmy czyli menagment średniego szczebla. W efekcie ci co zostali czują się jak kartofle - nawet jak ich na wiosnę nie zgnoili to na jesieni wykopią...
Co ciekawe poważny problem mają firmy zagraniczne w Polsce - nie ma z kim gadać. Serio NIE MA. IU - grupa zastraszonych uczących się, PGZ - janusze i grażynki z osiedlowych sklepików i świetlic nie znające się na niczym poza cytowaniem tego co przyjdzie rozdzielnika PRowego. Rotacja obłędna. Nikt nic nie wie, każdy wszystkiego się boi. W efekcie zagraniczne przedstawicielstwa latają jak wiewiórki z lokówkami w dupkach od drzwi do drzwi i w zasadzie nie są w stanie określić ośrodków decyzyjnych. Brak określonych założeń, brak wymagań, o wizji i planowaniu litościwie nie wspomnę.
A i analityków z IU i PGZtu też wypierniczyli.
I obecnie w zasadzie PGZ istnieje teoretycznie - jest ale w sumie go nie ma.
jedyna szansa na kontrakty eksportowe to przeforsowanie czegś relacjami rząd-rząd ponieważ sam PGZ jako taki...nic nie zdziała. Budowanie sieci handlowych i przedstawicielstw to lata pracy i liczą się ludzie i relacje jakie stworzą. To zajmuje cenny czas.
I akurat łapać myszki potrafiły te paskudne czerwono-białe koty z napisem PZPR/SdRP/SLD a nie ślepe kociaczki czarnymi krzyżykami z napisem PC/AWS/PIS. No ale...
__________________

Last edited by militarysta; July 3rd, 2017 at 03:02 PM.
militarysta no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 03:23 PM   #51215
_RR_
Registered User
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 1,327
Likes (Received): 1141

Niesamowite. Powołano komitety offsetowe w postępowaniu śmigłowcowym.
Quote:
Powołuje się Zespół Negocjacyjny do przygotowania i przeprowadzenia negocjacji umowy offsetowej związanej z dostawą śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR – bojowego poszukiwania i ratownictwa, która ma być zawarta pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a wyłonionym w ramach postępowania o udzielenie zamówienia zagranicznym dostawcą.

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej
Quote:
Powołuje się Zespół Negocjacyjny do przygotowania i przeprowadzenia negocjacji umowy offsetowej związanej z dostawą śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa – CSAR, w wariancie specjalnym – dla pododdziałów wojsk specjalnych – CSAR SOF, która ma być zawarta pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a wyłonionym w ramach postępowania o udzielenie zamówienia zagranicznym dostawcą.

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej
Zwracam uwagę, że nie ma słowa "krajowy dostawca". To jak to w końcu jest, mamy polskie, czy zagraniczne Mielec i Świdnik? Jeśli one są "polskie', to chyba można powoływać się na oficjalny komunikat MON?
__________________
Bajanie służy bajaniu i ogólnie służy, tak że będzie bajane, bo to tańsze i służy - M. Świerczyński

loloo liked this post
_RR_ no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 03:34 PM   #51216
militarysta
Registered User
 
militarysta's Avatar
 
Join Date: May 2015
Posts: 890
Likes (Received): 2661

Uchylając rąbka tajemnicy - ludzie z IU od wiatraków gremialnie dokonali autoawansu poza struktury firmy ponieważ nie mieli zamiaru manewrować postępowaniem po jedyny najpolszy biedahałk.

Ich następcy może i nie ogarniają ale są ogarnięci na tyle, że pewne ustne zalecenia chcieli mieć na piśmie a że się nie da dostać takowych to nikt za głupie 3k netto nie pójdzie za parę lat siedzieć.
I nagle okazało się, że może nie wygrać ten co miał wygrać z poparciem "dobrej zmiany" i że nie ma polskich fabryk śmigłowców.
Znaczy są ale tak samo polskie jak były "polskie obozy zagłady".
__________________
militarysta no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 04:07 PM   #51217
Kogut
Registered User
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 556
Likes (Received): 1819

K...., żal to wszystko czytać. Na sztandarach "Polska jest najważniejsza" a w rzeczywistości jak najgłębiej ryj w koryto wsadzić.
Kogut no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 04:08 PM   #51218
chauffeur
One Imaginary Boy
 
chauffeur's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Location: Sól w oku tej ziemi
Posts: 2,469

Quote:
Originally Posted by Kogut View Post
K...., żal to wszystko czytać. Na sztandarach "Polska jest najważniejsza" a w rzeczywistości jak najgłębiej ryj w koryto wsadzić.
Nie gadaj, że dałeś się na to nabrać?
__________________
To czasy zbrodniarzy / głupców i handlarzy / coraz więcej pustych twarzy / coraz ciaśniej jest na plaży
Jestem już zmęczony

Marcin liked this post
chauffeur no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 04:10 PM   #51219
Delwin1
Registered User
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,596
Likes (Received): 2867

Militarysta - porównanie mistrzowskie.
Delwin1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 04:23 PM   #51220
Kogut
Registered User
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 556
Likes (Received): 1819

Quote:
Originally Posted by chauffeur View Post
Nie gadaj, że dałeś się na to nabrać?

Ja? w życiu.
__________________

Marcin liked this post
Kogut no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
military, samoloty, wojsko

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:02 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us