✈ Aerodromi i avijacija / Аеродроми и авијација / Airports and Aviation II - Page 360 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 146 votes, 5.00 average.
Old May 7th, 2018, 02:33 PM   #7181
mirza-sm
Lilium Bosniacum

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 9588

I dodje dan da je jeftinije letjeti za Sarajevo nego za Tuzlu iz Danske/juzne Svedske, uzeo sam za kraj jula kartu za Sarajevo za 80 eur s Norwegianom, dok je za Tuzlu 115 eur iz Malmea. Sto ti je konkurencija

HDZ, munja.ba, Brkoni, zkbosnia, ButtersTM liked this post
mirza-sm no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 7th, 2018, 07:12 PM   #7182
Brkoni
Registered User

Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by mirza-sm View Post
I dodje dan da je jeftinije letjeti za Sarajevo nego za Tuzlu iz Danske/juzne Svedske, uzeo sam za kraj jula kartu za Sarajevo za 80 eur s Norwegianom, dok je za Tuzlu 115 eur iz Malmea. Sto ti je konkurencija

I ekoloska taksa cini svoje

mirza-sm liked this post
Brkoni no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2018, 09:14 PM   #7183
emir_tz
Registered User

emir_tz's Avatar

Likes (Received): 863

Old May 7th, 2018, 09:49 PM   #7184
emir_tz
Registered User

emir_tz's Avatar

Old May 7th, 2018, 10:26 PM   #7185
mirza-sm
Lilium Bosniacum

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 9588

Hvala Emire. Tu se vidi koliko ce biti kod gate-a prosiren znacajno, sto je bilo vise nego potrebno
Old May 8th, 2018, 10:00 AM   #7186
pinostratuss
Registered User

Likes (Received): 91

sto se danas radi u staklu, u Tuzli se stavlja beton i sto manji prozori...... tuzno, da ne moze biti tuznije. pozdravljam prosirenje ali me tuznim cini da kada nesto radimo, nismo to sposobni uraditi kako dolikuje, nego se sve radi na princip "povuci-potegni" i neprofesionalno.

plotice10, ampicilin, NV86 liked this post
pinostratuss no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2018, 10:04 AM   #7187
ampicilin
Unregistered User

ampicilin's Avatar

Prozori oni zadnja klasa, industrijski kakvi se stavljaju na hale... uzas.... kada čovjek pomisli da ne mogu gore...
ampicilin no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2018, 10:29 AM   #7188
ssemir
Registered User

Likes (Received): 922

Sto bi rekli "ma samo nek se radi" sto ste negativni
Old May 8th, 2018, 10:37 AM   #7189
pinostratuss
Registered User

Likes (Received): 91

moji stavovi odgovaraju mojim standardima i svjetonadzorima. Neko moze zivjeti u supi, neko u kuci, neko u zgradi a pri tome svi imamo "krov nad glavom". Konkretno, moje misljenje je kreirano na osnovu desetina aerodroma koje sam vidio i uopste ne pokusavam biti negativan. Kritika nije stvar negativnosti, nego neslaganja. Ovo sto vidimo u Tuzli je nivo ispod najjeftinijeg magacina za krompir. O supermarketu da i ne govorim. a pogledaj nivo cistoce na aerodromu i teoalete. ne moraju biti novi nego cisti. A za to treba domestos koji nije skup a cistacica im pusi cigare napolju i broji putnike. I opet ovo, nije negativnost nego stvar standarda. Neko se tusira svako jutro a neko jednom sedmicno. Po slici aerodroma, management se tusira jednom mjesecno jer mogu trpjeti one toalete.

Darm, plotice10, leopol, imalkojaci, konjz, NV86, Buzz99 liked this post
pinostratuss no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2018, 10:38 AM   #7190
Hogar Strasni
Registered User

Likes (Received): 124

Quote:
Originally Posted by LordMarshall View Post
Sarajevski aerodrom u prvom kvartalu ugostio više od 250.000 putnika

Klix

Kvartal čine 3 a ne 4 mjeseca

Tango Zulu, ButtersTM, zkbosnia, renco liked this post
Hogar Strasni no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2018, 01:54 PM   #7191
plotice10
Registered User

plotice10's Avatar

Likes (Received): 261

Sto puta sam rekao sebi, nemoj stalno da nesto kritikujes, nalazis mane... Ali "pinostratuss" je zaista u pravu; prije hevtu sam bio na aerodromu sa jednom svedskom porodicom.
Znam da nema novca, mogucnosti skromne, ali kad smo usli u aerodrom pa kad smo prisli chek-in pultovima, ugusili smo se od smrada. Kad tamo vidim WC sirom otvoren. Boze dragi .....
A sto smo takvi, zasto na svemu sto radimo mora stajati "pecat Bosne"?
Pa ona tri poljska WC-a pored kojih se ceka u dolasku?!?!?!?
Ok, gradi se ali stavi malo najlona da mi kabal ili letva ne padnu na glavu.
A tek ona prostorija u kojoj se ceka prije ukrcavanja. Isto kao na autobuskoj, vrelog ljetnog pijacnog dana, kada stotine ljudi ceka da se iz bosanske kasabe preveze do svoga sela u autobusima bez klime. Bojim se da ce isto biti i tokom ljeta.
Stvarno me stid bilo ljudi s kojima sam bio.

ampicilin, Darm, NV86 liked this post
plotice10 no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2018, 02:05 PM   #7192
leopol
Registered User

Likes (Received): 9154

Quote:
Originally Posted by pinostratuss View Post
a pogledaj nivo cistoce na aerodromu i teoalete. ne moraju biti novi nego cisti. A za to treba domestos koji nije skup a cistacica im pusi cigare napolju i broji putnike. I opet ovo, nije negativnost nego stvar standarda. Neko se tusira svako jutro a neko jednom sedmicno. Po slici aerodroma, management se tusira jednom mjesecno jer mogu trpjeti one toalete.
I ovo nikakav novi terminal neće promjeniti, jer je stvar sistema, upravljanja i odnosa prema poslu. To niti 200 miliona EUR vrijedan terminal ne može sam promijeniti...

"Svako iduće Sarajevo biće slično ogromnoj slagalici čiji će se raspršeni djelići slagati možda godinama i decenijama prije nego što zaista počne ličiti na nešto. Svako od nas (mislim tu na one kojima je do te slagalice stalo) treba znati da pokuša sačuvati svoje djeliće te slagalice i čekati, ili, još prije, raditi na tome da se čekanje zamijeni akcijom i ubrza trenutak kada će se opet početi slagati prava slika Sarajeva, ne ista kao ranije, već prije kao njena varijacija" - Karim Zaimović, 1993.

ampicilin, HDZ, Alien x, zkbosnia, moltisanti liked this post
leopol no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2018, 03:54 PM   #7193
Funfy
Mesa

Funfy's Avatar

Likes (Received): 460

Quote:
Originally Posted by leopol View Post
I ovo nikakav novi terminal neće promjeniti, jer je stvar sistema, upravljanja i odnosa prema poslu. To niti 200 miliona EUR vrijedan terminal ne može sam promijeniti...
Ahh, kako istinito... i kako tuzno...
Old May 8th, 2018, 04:48 PM   #7194
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Likes (Received): 2704

odgovor je u promjeni sistema ili privatizaciji. Ali privatizaciji koja se uslovljava raznim stvarima. Kao moraju osigurat čist WC putnicima.

Ili naravno, postavit ljude koji znaju vodit aerodrom. To nije lako nać.

kao prvo moraju skontat da je era kada čistači zaposleni u državnoj firmi zapravo čiste, prošla. takvi čistači jednostavno neznaju/nemogu čistit.

to je za našu kulturu ponižavajući posao. moramo biti svjesni da to niko neće radit za nekih 400-600 KM.

za čiste WC-ove moraš angažovat privatnu firmu preko tendera. Da vidimo koja je tržišna vrijednost čistih WC-ova. I onda držat tu firmu da čisti sve dok radi kako treba.

Lično mislim da ta firma mora platiti nekoga oko 1,500 KM mjesečno da čisti WC kako treba.

To nezahtjeva promjenu sistema neko priznanje da smo u tržišnoj ekonomiji. Mada mnogi to nevole priznat.

atlantis., NV86 liked this post
Tango Zulu no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2018, 10:08 AM   #7195
BosniaHerzegovina
Registered User

BosniaHerzegovina's Avatar

Likes (Received): 1226

Zasto jos uvijek nisu poceli radovi na prosirenje terminala SJJ?
Old May 10th, 2018, 11:49 AM   #7196
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul
Likes (Received): 8078

BHANSA ispunila još jedan uslov za preuzimanje kontrole u zračnom prostoru BiH

Quote:
Direktor Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) je sa španskim proizvođačem opreme za upravljanje zračnim prometom kompanijom INDRA SISTEMAS S.A. potpisao ugovor o nadogradnji sistema za obradu podataka, čime se ispunio jedan od ključnih uvjeta iz Akcijskog plana za realizaciju FAZE II, odnosno preuzimanje odgovornosti za pružanje usluga u cjelokupnom zračnom prostoru na dan 05.12.2019.godine.

Ovim projektom bit će osigurana stalna usklađenost s EU standardima, ali i konkurentnost BHANSA-e na europskom tržištu usluga u zračnoj plovidbi. Nadograđeni sistem za obradu podataka bit će instaliran u Operativnoj jedinici Sarajevo, Operativnoj jedinici Banja Luka i Jedinici prilazne i aerodromske kontrole letanja Sarajevo, uključujući simulator u Mostaru i testnu platformu u Banja Luci.

Realizacijom ovog ugovora u narednih 12 mjeseci izvršit će se nadogradnja postojećeg sistema sa neophodnim alatima za rad kontrolora zračnog prometa. To će omogućiti sigurno pružanje usluga kontrole zračnog prostora u prostoru nadležnosti Centra oblasne kontrole letenja Bosne i Hercegovine do FL660 i poboljšati sigurnost zračnog prometa.

Nadograđeni sistem za obradu podataka omogućit će i skraćivanje udaljenosti i trajanja leta (tzv. slobodno planiranje ruta), čime će se povećati obim zračnog prometa uz povećanje prihoda, smanjenje potrošnje goriva i emisije stakleničkih plinova.
Klix

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

LordMarshall no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2018, 11:50 AM   #7197
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul
Likes (Received): 8078

Počinje modernizacija terminala B Aerodroma Sarajevo, radovi vrijedni 30 mil. KM

Quote:
Međunarodni aerodrom Sarajevo nastavlja radove na modernizaciji svojih terminala, s tim u vezi raspisan je javni poziv za Izvođenje građevinsko-zanatskih i instalaterskih radova na modernizaciji i dogradnji terminal B, sazanje Akta.ba

Vrijednost radova procjenjena je na 30 miliona KM bez PDV-a.

Projektom "Modernizacija i dogradnja Terminala B" planirano je dvostruko povećanje postojećih kapaciteta, ovim proširenjem Aerodrom Sarajevo trebao biti u stanju opslužiti oko dva miliona putnika godišnje.

Planirano je proširenje i povećanje svih kapaciteta kako prostornih, tako i tehnoloških za potrebe registracije putnika i prtljaga, carinske, sigurnosne, pasoške, sanitarne kontrole na dolasku i u odlasku, čekaonice za ukrcavanje putnika, hitne pomoći, sigurnosnog pregleda prtljaga, preuzimanja prtljaga, čekaonice za doček putnika, ugostiteljskih sadržaja, Duty Free Shopa, kancelarijskih i komercijalnih prostora za potrebe aviokompanija te drugih agencija, prostora za vjerske potrebe i svih drugih pratećih službi.

Proširenje treba osigurati dodatnih 10.000 metara kvadratnih prostora na četiri etaže. Stari i novi dio bit će povezani modernom nadstrešnicom. Dužina terminala će biti 110 metara, u odnosu na sadašnjih 68.

Aerodrom trenutno ima jedan ulaz i jedan izlaz, a proširenjem će dobiti još jedan ulaz na Aerodrom.

Proširit će se i checkin zonu sa 17 na 28 mjesta. Također, umjesto sadašnja četiri gatea napravit će se sedam. Proširit će se i zonu dolazaka. Uz proširenje postojećih, znatno će se proširiti i gastronomska zona.
Akta

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

nestvaran, ButtersTM, mirza-sm liked this post
LordMarshall no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2018, 12:36 PM   #7198
sarma
Registered User

sarma's Avatar

Likes (Received): 4092

hm, dodatna tri gatea. samo navijam da su od tri nova dva air bridgea umjesto jednog...
sarma no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2018, 12:41 PM   #7199
leopol
Registered User

Likes (Received): 9154

Mislim da je samo jedan finger

"Svako iduće Sarajevo biće slično ogromnoj slagalici čiji će se raspršeni djelići slagati možda godinama i decenijama prije nego što zaista počne ličiti na nešto. Svako od nas (mislim tu na one kojima je do te slagalice stalo) treba znati da pokuša sačuvati svoje djeliće te slagalice i čekati, ili, još prije, raditi na tome da se čekanje zamijeni akcijom i ubrza trenutak kada će se opet početi slagati prava slika Sarajeva, ne ista kao ranije, već prije kao njena varijacija" - Karim Zaimović, 1993.
leopol no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2018, 01:01 PM   #7200
sarma
Registered User

sarma's Avatar

Likes (Received): 4092

u pravu si ali eto ljudski se nadati

imaju dva kontradiktorna master plana na internetu, ali na ovom novijem su tri mosta..
sarma no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules