[Włocławek] Galeria Wzorcownia - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone


Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old December 8th, 2007, 02:14 AM   #1
blix
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,629
Likes (Received): 7

[Włocławek] Galeria Wzorcownia

------------------------------------------------------------------------

BUDOWA GALERII WZORCOWNIA WCHODZĄCEJ W SKŁAD KOMPLEKSU CH CITY – BUDYNEK E

1. Opis Inwestycji
WZORCOWNIA jest realizacją idei stworzenia nowoczesnej, atrakcyjnej, miejskiej przestrzeni publicznej. Architekci, projektując cztery budynki, utworzyli ramy dla placu (tzw. PLAC GRODZKI), stanowiącego przestrzeń spajającą obiekty o różnych funkcjach. Stworzony został ciąg komunikacyjny, łączący ulice Pułaskiego i Kilińskiego, który stanowi naturalny trakt ruchu w mieście. PLAC GRODZKI jest sercem WZORCOWNI – miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców miasta oraz podróżnych. Fontanny, oświetlenie skweru miejskiego, elementy małej architektury oraz zieleń, tworzą atmosferę tego miejsca.

Nowa inwestycja uzupełni ofertę i funkcje istniejącego już kompleksu handlowo-rozrywkowego – CH City, w skład którego wchodzą m.in. MULTIKINO, hipermarket KAUFLAND, EMPIK, RTV EURO AGD, JYSK i KOMFORT, a także znajdujący się w już zrewitalizowanym budynku APARTHOTEL LOFTY W PIECOWNI. Częścią istniejącego centrum jest również parking na ponad 300 miejsc oraz stacja benzynowa. Obydwa obiekty będą połączone ciągami komunikacyjnymi, dzięki czemu powstanie jeden duży kompleks wielofunkcyjny (tzw. power centre). Połączenie już istniejących obiektów z WZORCOWNIĄ stworzy nową przestrzeń handlowo-usługową na terenie o łącznej powierzchni 8 ha, w centralnym punkcie miasta – śródmiejską dzielnicę miasta.
(Źródło: www.wzorcowniawloclawek.com/pl/lokalizacja))

2. Lokalizacja

(Źródło www.wzorcowniawloclawek.com/pl/lokalizacja)

3. Rewitalizacja terenów przemysłowych
WZORCOWNIA i CH City znajdują się na terenie dziewiętnastowiecznych, zabytkowych fabryk, które zostały objęte ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obszar ten zajmowały 94 zrujnowane budynki, a w czasie prac budowlanych wywieziono 60 000 m sześć. gruzu.
W zrewitalizowanym, XIX-wiecznym budynku tzw. PIECOWNI powstanie pierwsze we Włocławku centrum rekreacyjno–rozrywkowe.
Charakterystycznym elementem tej przestrzeni będą trzy stare piece, w których kiedyś wypalano znane w kraju i na świecie, barwnie malowane włocławskie przedmioty fajansowe. Niektóre z nich, z tzw. kolekcji picassowskiej, osiągają dziś wysokie ceny.

(Ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej)
Obiekt składa się z trzech brył o różnym pierwotnym przeznaczeniu. Powstał w 1873 r. na terenie Fabryki Fajansu Teichfelda i Asterbluma. W późniejszym okresie obudowywano i przebudowywano jego poszczególne fragmenty. Pierwotnie mieściły się tam piecownia, kapslarnia, lejarnia, suszarnia i formownia. Produkcję przemysłową zamknięto na początku lat 90. Remont części obiektu rozpoczęto w latach 80. XX w, by utworzyć w nim siedzibę muzeum fajansu. Prace zostały jednak przerwane na początku lat 90. i od tamtej pory obiekt systematycznie popadał w ruinę.
PIECOWNIA należy do grupy zabytków dziedzictwa przemysłowego. Utrzymanie zewnętrznej formy obiektu połączone z modernizacją wnętrza, umożliwia zachowanie charakterystycznych elementów architektury przemysłowej tej części Włocławka. Budynek posiada trzy kondygnacje i podpiwniczenie, w którym będą się mieścić pomieszczenia techniczne oraz toalety.
Z uwagi na ogromne zniszczenie i konieczność adaptacji do nowych funkcji i warunków użytkowania, niektóre rozwiązania wewnątrz budynku będą odbiegać od pierwotnych. Rekonstrukcji mają podlegać zachowane trzy piece do wypalania fajansu, zlokalizowane w zachodniej części inwestycji. Piece, wykonane z cegły, mają postać cylindrów o średnicy ok. 3 m i wysokości ok. 4 m (do wysokości pierwszej kondygnacji). Do pieca prowadzi niewielkie wejście o wysokości ok. 170 cm. W pomieszczeniu z piecami o powierzchni ok. 500 mkw. zostanie zaaranżowana restauracja. W jednym z pieców będzie urządzony bar, a w dwóch pozostałych mają powstać salki VIP.
(Źródło www.wzorcowniawloclawek.com/pl/rewitalizacja)

4. Etapy inwestycji "Wzorcownia Włocławek"

- Budynek "A"
Nowoczesna galeria handlowa będzie oferować mieszkańcom miasta produkty znanych marek polskich i zagranicznych. Znajdą się tam nowoczesne sklepy odzieżowe i obuwnicze, sklepy z artykułami sportowymi i artykułami dla dzieci, delikatesy, punkty usługowe i podziemny parking.

(Źródło wizualizacji - CDF Architekci)
* Wielokondygnacyjna galeria handlowa
* 15 400 mkw. powierzchni handlowej – w tym supermarketu 1800 mkw.
* 80 sklepów i punktów usługowych
* Parking podziemny
* Ciąg komunikacyjny wewnątrz budynku A umożliwia dostęp do ul. Kilińskiego poprzez boczne wejście
* Funkcjonalna komunikacja: pasaż, windy panoramiczne, schody ruchome
* Dwupoziomowy łącznik z budynkiem D, jednopoziomowy łącznik z Aparthotelem
* Atrium ze świetlikiem nad centralną częścią pasażu
* Zielone dachy i aranżacja zieleni w atrium galerii handlowej
* Budynek pasywny – minimalne zużycie energii
(Źródło www.wzorcowniawloclawek.com/pl/budynek-A)

(Źródło wizualizacji - CDF Architekci)

- Budynek "B" i "C"
Nowoczesne budynki biurowo-mieszkalne dopełniają handlową funkcję Wzorcowni. W lokalach o wysokim standardzie znajdą się siedziby kancelarii prawnych, biur rachunkowych oraz atrakcyjne punkty usługowe. Parter przeznaczony będzie na działalność handlową. Wynajem biur zajmuje się firma Budizol S.A.

(Źródło wizualizacji - CDF Architekci)
* 300 mkw. powierzchni handlowej w bud. B
* 1 000 mkw. powierzchni handlowej w bud. C
* 40 lokali biurowo-usługowych o łącznej powierzchni 3200 mkw.
(Źródło www.wzorcowniawloclawek.com/pl/budynek-B-i-C)

- Budynek "D"
Część budynku Starej Piecowni pochodzi z 1873 roku i pamięta początki najstarszej fabryki fajansu we Włocławku. To tutaj powstawały wzory znanych na całym świecie, barwnych, ręcznie malowanych „włocławków”. Teraz będzie to miejsce spotkań, odpoczynku i rozrywki dla mieszkańców miasta.

(Źródło wizualizacji - CDF Architekci)
* Pierwsze we Włocławku centrum rekreacyjno–rozrywkowe
* Zrewitalizowany XIX-wieczny budynek „Piecowni” dawnej fabryki fajansu
* 3 600 mkw. powierzchni wynajmu
* Kręgielnia, klub fitness, restauracje i kawiarnie na 500 miejsc
* Szklany łącznik z galerią handlową w budynku A
(Źródło www.wzorcowniawloclawek.com/pl/budynek-D)

(Źródło wizualizacji - CDF Architekci)

- Budynek "E"
Etap o którym na chwilę obecną wiemy na mniej. Nie jest znana dokładnie data rozpoczęcia budowy. Budynek będzie "doklejony" do budynku "B". Znany jest również wstępny podział funkcji budynku według poziomów
* Poziom -2 oraz -1 jako parking
* Poziom 0 oraz 1 jako powierzchnia handlowa
* Poziom 2 jako powierzchnia usługowa

(Źródło wizualizacji - CDF Architekci)

- Plac Grodzki
WZORCOWNIA to przestrzeń rodzinnych spacerów miejskimi alejkami, spotkań w gronie przyjaciół w kameralnych restauracjach i kafejkach, wspólnej zabawy w kręgielni czy romantycznych spotkań przy fontannie. Centralnym fragmentem kompleksu, a zarazem jednym z ważniejszych jest tzw. "Plac Grodzki".
(Źródło: Budizol Property)
Architekci, projektując cztery budynki, utworzyli ramy dla placu tzw. "Placu Grodzkiego", stanowiącego przestrzeń spajającą obiekty o różnych funkcjach. Stworzony został ciąg komunikacyjny, łączący ulice Pułaskiego i Kilińskiego, który stanowi naturalny trakt ruchu w mieście. PLAC GRODZKI jest sercem WZORCOWNI – miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców miasta oraz podróżnych. Fontanny, oświetlenie skweru miejskiego, elementy małej architektury oraz zieleń, tworzą atmosferę tego miejsca.
(Źródło www.wzorcowniawloclawek.com)

5. Nowoczesne rozwiązania
W galerii handlowej będzie zastosowany nowoczesny system rekuperacji, który umożliwi odzysk zgromadzonej w budynku energii. W wymiennikach ciepła (rekuperatorach) wyrzucane na zewnątrz zużyte ciepłe powietrze podgrzeje powietrze zasysane z zewnątrz. Do ogrzewania zostanie wykorzystana także energia słoneczna z solarów umieszczonych na dachu. Projektując bryłę obiektu wzorowano się na idei obiektów pasywnych.

Okna i przeszklony dach zostaną wyposażone w szyby typu „heat mirror”, które odbijają ciepło w kierunku jego źródła, chroniąc zarówno przed przegrzaniem, jak i utratą ciepła. Szyby nie przepuszczają promieni UV, co jest szczególnie ważne dla sklepów odzieżowych. Współczynnik przewodzenia ciepła jest tu ponad dwukrotnie niższy niż w przypadku szyb powszechnie stosowanych. Świetlik w dachu będzie zasłaniany w czasie upałów lub mroźnych nocy rozwijaną roletą, która zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, a także oświetlenie, będą sterowanie systemem „inteligentnego obiektu”.

* Rozwiązanie proekologiczne (korzyść dla inwestora i miasta)
* Ograniczone obciążenie grzewczego systemu miejskiego
* Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w ramach społecznejodpowiedzialności biznesu
* W pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
(Źródło http://www.wzorcowniawloclawek.com/p...ne-rozwiazania)

6. Wizualizacja - film
Aktualna wizualizacja:

Pierwsza wizualizacja projektu:

(Autor wizualizacji - CDF Architekci)

7. Otwarcie kompleksu
Otwarcie Wzorcowni nastąpi 21 października 2009r. Dzień przed (20 października) nastąpi koncert Kayah oraz zespołu Soft

Przygotowane na podstawie materiałów z:
http://www.wzorcowniawloclawek.com/
Materiały firmy architektonicznej CDF Architekci


Pierwszy post przygotował "wloclawianin"

-----------------------------------------------------------------------

Last edited by blix; December 8th, 2007 at 02:31 AM.
blix no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 8th, 2007, 02:42 AM   #2
blix
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,629
Likes (Received): 7

5. Fotorelacja z budowy:

Mabiel zdjęcia z czerwca:Forumwloclawek.pl zdjęcia z października:

Mabiel zdjęcia z grudnia (obecnie są realizowane budynki B i C):


Last edited by blix; December 8th, 2007 at 02:56 AM.
blix no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2007, 12:00 PM   #3
ravalski
drobny mieszczanin :)
 
ravalski's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Włocławek
Posts: 1,173
Likes (Received): 22

Dobra robota. Na stronie cdf projekt jest już chyba zaktualizowany, wystarczy porównać filmik z aktualnymi wizualkami. Oby tylko wszystko poszło zgodnie z planem i na początku 2009 roku wątek o C.H. City będzie można zamknąć
__________________
Stop bezsensownym wypowiedziom!!
ravalski no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 8th, 2007, 02:13 PM   #4
mabiel
Marzyciel :P
 
mabiel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Włoclawek/Poznań
Posts: 1,195
Likes (Received): 38

Blix dobra robota!!
__________________
"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu" S. Lem

mabiel no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2007, 04:24 PM   #5
blix
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,629
Likes (Received): 7

Dodam tylko, że pomysł narzucił Mabiel. Miejmy nadzieję, że temat będzie się dynamicznie rozwijał .
blix no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2007, 06:28 PM   #6
konstruktywne oko
Registered User
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 496
Likes (Received): 17

Brawo.
Myślałem też o porozbijaniu włocławskich inwestycji na kilka wątków.
Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli ich kilka.

z informacji podanych przez Blix mam wątpliwość jedynie do dwupoziomego parkingu podziemnego. Nie jestem pewien czy jest to aktualne.

Co do koncepcji rynku to aktualna jest ta z fontannami (choć ta pierwsza była bardzie odważna i mi jej szkoda) Zmiana wynika (tak mi się wydaje) ze zmiany pracowni architektonicznej, która przygotowała ostateczny projekt trzeciego etapu.

Pierwsze dwa projektowane były przez: Kulczyński Architekt Sp. z o.o
konstruktywne oko no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2007, 06:37 PM   #7
tylko_bydgoszcz
BANNED
 
Join Date: Sep 2007
Location: BYDGOSZCZ
Posts: 1,461
Likes (Received): 0

Te pokazane wizualki robia wrazenie, mam nadzieje ze sie Wam uda
tylko_bydgoszcz no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2007, 04:00 PM   #8
vogafe
Poland
 
vogafe's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Chojnice
Posts: 469
Likes (Received): 0

Poważnie to wszystko wygląda :] Piękne City będziecie mieli.
vogafe no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2007, 05:27 PM   #9
mabiel
Marzyciel :P
 
mabiel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Włoclawek/Poznań
Posts: 1,195
Likes (Received): 38

Kilka świeżych zdjęć z budowy!! Niestety dziś był tak ogromny ruch na mieście, że nie było gdzie się zatrzymać samochodem, stąd też zdjęcia nie są najlepszej jakości, bo w jednej ręce kierownica, a w drugiej aparat

Widok od strony Kauflandu:


Widok od ulicy Pułaskiego:


Mineły 3 tygodnie od ostatniego fotografowania i widać postępy
__________________
"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu" S. Lem

mabiel no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2007, 03:32 PM   #10
szafik.pl
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 298
Likes (Received): 0

Bede bardzo wdzieczny jesli mi pomozecie. Chcialbym sie dowiedziec (a nie chce mi sie przegladac wszystkich forow o Wloclawku) czy powstaje jakis market budowlany naprzeciw Reala?? Prosze o szybka odpowiedz. Pozdrawiam
szafik.pl no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2007, 04:30 PM   #11
blix
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,629
Likes (Received): 7

Tak, na tej samej działce co Real powstaje OBI ( ma być oddane w listopadzie), wizualkę masz tutaj: http://www.nowosci.com.pl/cgi-bin/ge...5392&NrImage=2 ( białe u góry to real, zieleń za Obi to cmentarz, droga na dole to krajowa 1).


Na terenie CH CITY są budowane 3 budynki, czyli nie tylko budowany jest budynek B i C.

Last edited by blix; December 30th, 2007 at 04:59 PM.
blix no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2007, 09:23 PM   #12
wloclawek
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 83
Likes (Received): 1

Czy to prawda, że nie uzyskano dostatecznie tyle gruntu, ile planowano?
wloclawek no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2008, 11:23 AM   #13
konstruktywne oko
Registered User
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 496
Likes (Received): 17

chciałbym uprzejmie donieść, że właśnie rozpoczęła się modernizacja istniejącego budynku obok Multikina. Rozebrany został już szkielet dachu i ekipy budowlane pracują już przy nowej galerii (choć wydaje mi się, że będą tam kawiarnie i puby).
Również parking strzeżony od ul. Kilińskiego jest już zamknięty co sugeruje, że prace przy dużym budynku wkrótce się rozpoczną.
Tempo prac przy budynkach mieszkalnych jest imponujące. Właściwie realizowane jest już ostatnie piętro dużego budynku mieszkalnego. To wszystko wskazuje, że możliwa jest realizacja tego ambitengo zadania w założonym terminie, czyli do początku 2009. Osobiście się bardzo cieszę.
konstruktywne oko no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 12:58 AM   #14
bily78
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 64
Likes (Received): 0

Nie wiem czy ktoś widział nowe wizualki CH City,a przede wszystkim nowy jego elementjak Wam sie podoba ta wieża?

Więcej na stronie http://www.muratorplus.pl/inwestycje...7140_31661.htm
bily78 no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 01:00 AM   #15
paig1
Registered User
 
Join Date: Mar 2007
Location: Warszawa/Bydgoszcz
Posts: 310
Likes (Received): 0

Troche mi sie z wiezą wiezienna kojarzy.
paig1 no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 02:42 AM   #16
blix
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,629
Likes (Received): 7

Kształt tej wieży jest ciekawy, a funkcja tarasu widokowego na pewno miastu nie zaszkodzi . Zastanawiam się czy to jest aktualny tekst, bo wydaję mi się że inwestycja już znacznie dalej jest niż dwa budynki mieszkalne .
blix no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 01:06 PM   #17
konstruktywne oko
Registered User
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 496
Likes (Received): 17

wieża, faktycznie jest nowym elementem CH City. Nie jestem przekonany, czy studium uwarunkowań pozwala w tym miejscu na taką budowlę. Wkońcu to 30 metrów, czyli jakieś 9-10 pięter.
Fajny pomysł tylko panorama niezbyt i tu powraca temat nowego dworca, który pewnie by ją upiększył.
Co do prac, to już budynek drugi budynek mieszkalny prawie jest wybudowany, prace powoli przenoszą się na stary budynek, ogrodzony został teren pod galerię.
Pytanie co z tą wieżą.
konstruktywne oko no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 03:50 PM   #18
mabiel
Marzyciel :P
 
mabiel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Włoclawek/Poznań
Posts: 1,195
Likes (Received): 38

Mnie się wieża podoba Uważam, że jeśli powstanie to będzie ładniejsza od tych na Starym Browarze w Poznaniu.
__________________
"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu" S. Lem

mabiel no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2008, 09:54 AM   #19
konstruktywne oko
Registered User
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 496
Likes (Received): 17

też miałem skojarzenie ze starym browarem. Wieża ta, mi osobiście przypomina komin, który pasuje do całej koncepcji zagospodarowania fabryki fajansu. Fajne, tylko czy prawdziwe?!

Na tych wizualizacjach zastanawia mnie jeszcze przejście pod łącznikiem dwóch starych budynków (obiekt obecnie modernizowany) na zachodniej ścianie nowego rynku. Na poprzednich był w całości przeszklony, tutaj wygląda tak jak by miało by tam być przejście od multikina. Mam nadzieję, że to aktualny, realizowany projekt.
konstruktywne oko no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2008, 09:14 PM   #20
wloclawek
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 83
Likes (Received): 1

Wieża oryginalna, urozmaica cały kompleks. Pomysł ciekawy, podoba mi się.
wloclawek no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
centrum handlowe, włocławek

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
[Włocławek] Inwestycje blix Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie 5446 January 16th, 2020 09:03 AM
[Włocławek] Na placu budowy blix Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie 507 April 22nd, 2014 10:31 PM
[Włocławek] Stolica Kujaw blix Miasta polskie 196 September 16th, 2013 08:30 PM
[Włocławek] Hotel Młyn mabiel Miss Polski: Rate A Building 51 June 19th, 2012 04:44 AM
[Włocławek] Hala Mistrzów JaCeK ! Miss Polski: Rate A Building 71 April 24th, 2011 12:19 AM


All times are GMT +2. The time now is 05:11 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us