Projects & Construction II - Page 32 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 30th, 2009, 04:42 PM   #621
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 5215

Quote:
Originally Posted by NellyUSA View Post
Pai e aniversarea ta.. trebuie sa DAI o bere
AT30 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 30th, 2009, 07:58 PM   #622
TAXIco
BANNED

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by AT30 View Post
Ai dreptate, cred ca singurele strazi care au aparut in Constanta sunt acestea din poza
Desi nu cred ca aceste strazi sunt inregistrate la primarie, nu cred ca au denumiri, infrastructura nici macar, dar zona este in plina dezvoltare... poate pe viitor

Au denumiri, le-am scris în Wikimapia. Iată câteva: str. Eduard Cautella, str. Mihai Ivanovici, str. Alexandru Bogza, str. Dumitru Kiriac, str. Ion Damaschin, str. Titus Cergău, str. Constantin Bobescu, str. Haricleea Darclee, str. Topoloveni, str. Prislop, etc.
Dacă străzile din stănga, delimitate de str. Baba Novac, str. Eliberării şi str. Dezrobirii, sunt OK, în schimb dincolo, peste str. Baba Novac spre Polus Mall, este tragedie! Străzile sunt înguste, abia dacă încape o maşină mică, maşina pompierilor nu cred că poate intra!? Cred că proprietarii au tăiat abuziv din străzi, sau funcţionarii din primărie, de atunci, au luat şpagă şi au înstrăinat părţi de stradă. Cartierul acela s-a născut mort...
TAXIco no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2009, 08:53 PM   #623
NellyUSA

Likes (Received): 389

Într-adevăr e foarte îngustă strada aia. Dar trebuie să existe soluții, dacă nu o poate lărgi să construiască alta mai lată perpendiculară care să preia traficul către bulevard.
NellyUSA no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2009, 10:34 PM   #624
Rhemaxos
athanatizon

Rhemaxos's Avatar

Likes (Received): 149

Quote:
Cu sau fara sosea de coasta, faleza va suporta lucrari ample de consolidare, ceea ce inseamna ca spatiul verde compus in mare parte din vegetatie salbatica, adica balarii si boscheti unde isi fac veacul cersetorii si violatorii, va avea de suferit. Nu sunt de acord cu constructia de vile sau case in zona costiera a orasului., ar strica imaginea, mai ales ca multi turisti vor parcurge distanta dintre Portul Tomis si Mamaia cu vaporasele de agrement. Bine ar fi ca dupa finalizarea soselei de coasta si a consolidarii falezei sa fie construite zone cu spatii verzi, cu bancute, copacei ornamentali, fantani arteziene etc. si constructia unor telescaune pentru accesul locuitorilor din cartierele care vor fi paralele cu soseaua de coasta, asa cum de altfel primarul a si vorbit despre un asemenea proiect de telescaun pentru accesul la plaja modern.
huh...?

"Lumea este bună prin scop, frumoasă ca facere, complexă prin vieţuire şi spirituală prin materialitate" - Horia Bernea

"Fides quaerens intellectum" - Anselm din Canterbury
Rhemaxos no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2009, 07:35 AM   #625
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

S-a aprobat constructia unui complex rezidential in Mamaia Nord: 4 blocuri de D+P+12 E si unul D+P+14E.
http://www.replicaonline.ro/matei_si...rare_2378.html

Vot favorabil pentru constructia parcarii supraetajate din Mamaia
http://www.telegrafonline.ro/1254344...in_mamaia.html

Last edited by AT30; October 1st, 2009 at 08:23 AM.
Old October 1st, 2009, 09:32 AM   #626
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

Likes (Received): 108

Quote:
Sunt mai mult de 60 de trepte si nu coboratul este problema ci urcatul. Investitia intr-un telescaun eu o vad ca pe o chestiune financiara dar si una de legata strict de confortul unor oameni care sunt obezi, bolnavi, batrani, handicapati.
Soseaua de coasta poate oferi piste pentru biciclisti, roleisti etc., poate oferi multe motive pentru care cetatenii sa coboare din apartamente.
te contrazici, pai ori e confort si oameni obezi si lenesi se plimba cu telescaunul, ori se plimba cu bicicletele, rolele, ba chiar si pe jos ?. alege si tu o varianta... oricum din cate stiu eu, soseaua de coasta este prevazuta cu pista de biciclisti si alee pietonala, dar de la un proiect, pana la ce se va construi de fapt e cale lunga
DobrogeaMare no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2009, 10:24 AM   #627
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Quote:
Originally Posted by DobrogeaMare View Post
te contrazici, pai ori e confort si oameni obezi si lenesi se plimba cu telescaunul, ori se plimba cu bicicletele, rolele, ba chiar si pe jos ?. alege si tu o varianta... oricum din cate stiu eu, soseaua de coasta este prevazuta cu pista de biciclisti si alee pietonala, dar de la un proiect, pana la ce se va construi de fapt e cale lunga
Eu ma refer la utilitatea unui telescaun sau a unei scari rulante pentru ca cei care locuiesc in zona si nu numai sa aiba acces la soseaua de coasta si la spatiile verzi, parculetele, spatiile de agrement care urmeaza a fi amenajate dealungul acestei sosele de coasta, ce este asa de greu?
Old October 1st, 2009, 10:36 AM   #628
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

Quote:
Eu ma refer la utilitatea unui telescaun sau a unei scari rulante pentru ca cei care locuiesc in zona si nu numai sa aiba acces la soseaua de coasta si la spatiile verzi, parculetele, spatiile de agrement care urmeaza a fi amenajate dealungul acestei sosele de coasta, ce este asa de greu?
taluzul are inaltimea de aproape 18 metrii de sus pana la nivelul marii, asa greu o fi de coborat niste trepte?
Old October 1st, 2009, 10:42 AM   #629
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Quote:
taluzul are inaltimea de aproape 18 metrii de sus pana la nivelul marii, asa greu o fi de coborat niste trepte?
Nu este greu de coborat, este greu de urcat...cum, ma rog, crezi ca-si vor urca oamenii bicicletele dupa ce le-au folosit pe km intregi? nu zic asta ca mi-ar pasa prea tare de ei este doar un sbubiect de dezbatut.
Old October 1st, 2009, 10:56 AM   #630
NellyUSA

Interesant de urmarit ce zice ''un constantean''

Alte vesti bune
de la Un constantean (11:09:31 13 Aprilie 2009)
Taylor chapman towers tomis 3:demarat in 2010 pe locul fostei autogari din piata tomis3 2 turnuri cu 21et.cladire langa raiffeissen(poarta2)in stanga 6s+p+35et+piscina.bloc 2s+p+13et langa bcr gara.bloc 2s+p+14et+heliport langa cuget liber.2 blocuri cu 20et langa tv neptun.bloc 2s+p+12 pe zorelelor.bloc 2s+p+15et pe rascoala1907.pasarela mamaia se va reabilita si extinde cu corp pe piloni.blocurile din cartierul 3 pt tineri e posibil sa aibe 30et.in fata muz de ist 2turnuri cu 25et legate prin sky-bridge vor demara in toamna.voestallpine face combinatul la lazu.petrom va anunta proiectul castigator pt parc.parc industrial langa lazu olympyon.cartier rezidential la agigea blocuri cu 4 si 10et 2000apartamente gradinita club sp com birouri.hotel radisson inn.se dau bani de la stat pt sala polivalenta badea cartan.parc industrial seracom in port.bloc 2s+p+12et pe bratianu nr54a.

Despre Hotel Radisson am aflat acum cateva zile
Old October 1st, 2009, 11:44 AM   #631
TAXIco
BANNED

Likes (Received): 4

Quote:
Nu vreau să-mi porţi pică, dar nu pot sta deoparte când văd că scrii "metri" cu doi de "i". La singular se scrie "metru", iar la plural se scrie "metri". Munceşti degeaba punând un "i" în plus...
TAXIco no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2009, 12:21 PM   #632
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

imi pun cenusa in cap
Old October 1st, 2009, 01:19 PM   #633
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Likes (Received): 1763

Quote:

Alte vesti bune
in fata muz de ist 2turnuri cu 25et legate prin sky-bridge vor demara in toamna.
cu asta nu sunt de acord. e o mare tampenie. Peninsula o sa fie mutilata de tot.
nu stiu cum de nu s a scandalizat nimeni pana acum...
pescarush no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2009, 07:04 PM   #634
kayanathera
Registered User

Likes (Received): 293

Quote:

Alte vesti bune
Taylor chapman towers tomis 3:demarat in 2010 pe locul fostei autogari din piata tomis3 2 turnuri cu 21et.cladire langa raiffeissen(poarta2)in stanga 6s+p+35et+piscina.bloc 2s+p+13et langa bcr gara.bloc 2s+p+14et+heliport langa cuget liber.2 blocuri cu 20et langa tv neptun.bloc 2s+p+12 pe zorelelor.bloc 2s+p+15et pe rascoala1907.pasarela mamaia se va reabilita si extinde cu corp pe piloni.blocurile din cartierul 3 pt tineri e posibil sa aibe 30et.in fata muz de ist 2turnuri cu 25et legate prin sky-bridge vor demara in toamna.voestallpine face combinatul la lazu.petrom va anunta proiectul castigator pt parc.parc industrial langa lazu olympyon.cartier rezidential la agigea blocuri cu 4 si 10et 2000apartamente gradinita club sp com birouri.hotel radisson inn.se dau bani de la stat pt sala polivalenta badea cartan.parc industrial seracom in port.bloc 2s+p+12et pe bratianu nr54a.

rahat cu perje
daca si cu parca se ... intr-o barca
kayanathera no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2009, 08:48 PM   #635
NellyUSA

MARINA PARC

*

*

Last edited by NellyUSA; October 2nd, 2009 at 10:08 PM.
Old October 3rd, 2009, 01:13 AM   #636
luc_84
Registered User

luc_84's Avatar

Likes (Received): 91

Parcare multietajata Mamaia zona Cazino - Albatros

Last edited by luc_84; October 3rd, 2009 at 01:36 AM.
luc_84 no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2009, 02:01 PM   #637
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 163

Unde va fi Marina Parc?
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2009, 02:05 PM   #638
#Alex
.

#Alex's Avatar

Likes (Received): 1

Langa stadionul Farului si CSS, in apropiere de City Park Mall si Delfinariu.

http://wikimapia.org/5750128/Marina-Park
#Alex no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2009, 03:29 PM   #639
kayanathera
Registered User

Likes (Received): 293

Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
Unde va fi Marina Parc?
nu va mai fi nicaieri stai linistit
kayanathera no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2009, 03:56 PM   #640