[Polska] Berlinka - Autostrada Północna (DW142=osobny wątek) - Page 33 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 1st, 2009, 03:46 AM   #641
Felix z Gdanska
Registered User

Felix z Gdanska's Avatar

Likes (Received): 78

Wiecie co, mam dośyc tej duskusji. a na nary do Sud Tyrol w ukochanej Itali w tym roku pojade via DK22. I nie napiję sie kawy w Słupsku i Koszalinie
Advertisement

Old November 1st, 2009, 08:20 AM   #642
as drogowy
z a b i o r o m

as drogowy's Avatar

Likes (Received): 0

ad axial: patrząc z wymaganą przez Ciebie perspektywą musiałbym zapytać czy kupiłeś już znicze na Wszystkich Świętych za 4 lata? Ja jestem zdania, że jeśli droga będzie potrzebna za 30 lat to jej budowę zaczynamy nie teraz, ale za 25 lat. I to nie jest brak perspektywy, ale racjonalne planowanie.

ad Felix z Gdańska: zaczynasz pić kawę 130 kilometrów od domu i pijesz ją co 65 kilometrów? zaniepokoiłbyś tą deklaracją każdego kardiologa. w każdym razie za deklarację obniżenia wielkości udziału ruchu tranzytowego przez centrum Słupska serdecznie dziękuję w imieniu mieszkańców.
as drogowy no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 10:37 AM   #643
rispetto
Homo hortulus

rispetto's Avatar

Likes (Received): 16253

Quote:
Originally Posted by as drogowy View Post
ad axial: patrząc z wymaganą przez Ciebie perspektywą musiałbym zapytać czy kupiłeś już znicze na Wszystkich Świętych za 4 lata? Ja jestem zdania, że jeśli droga będzie potrzebna za 30 lat to jej budowę zaczynamy nie teraz, ale za 25 lat. I to nie jest brak perspektywy, ale racjonalne planowanie.
Biorąc pod uwagę długość procesu inwestycyjnego, który zaczyna się od pomysłu na drogę, a kończy przecięciem wstęgi to taka perspektywa jest jak najbardziej na miejscu. Jesli droga ma powstać za 30 lat, to już teraz wartoby pomyśleć chociażby o korytarzu dla niej, żeby później nie było sytuacji, że trzeba np. wyburzać dziesiątki/setki domów. Póki co, przez 25 lat mogą sobie tam rosnąć kartofle, ale żeby było jasne dla wszystkich, że tam może kiedyś powstać droga i to całkiem konkretna. Jeśli takie coś będzie np w postaci planu zagospodarowania przestrzennego, to później jeśli ktoś protestuje, że mu budują drogę pod płotem niech spada na drzewo.
rispetto no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 11:29 AM   #644
as drogowy
z a b i o r o m

as drogowy's Avatar

rispetto, przecież piszę wyraźnie w cytowanej przez Ciebie wypowiedzi o budowie, a nie o planowaniu.
Old November 1st, 2009, 12:54 PM   #645
Feterniak
Kociewiak znad Wisły

Feterniak's Avatar

Likes (Received): 26

Ad pmaciej7 nie jest nadużyciem, bo jak mi tu wykazano budują się co najmniej dwa odcinki eski, a trzeci i to kilkudziesięciokilometrowy (Trasa Kaszubska) wkracza finalna fazę projektowania. Ale sedno mojej wypowiedzi tkwi w tym, że nie ma dziś fizycznej możliwości, by ktoś budował autostradę niemieckim śladem kosztem S6 i tyle.

Ad As. No z grubsza się zgadzamy po za jedna fundamentalną sprawą, która mnie niezmiennie dziwi: Skąd Kolega ma pewność, że po wybudowaniu S6 (bo czy zbudują 10….) potrzeba budowy autostrady odwlecze się na 20 lat, albo ad caledas graecas?

By to stwierdzić, należałoby zbadać prognozy ruchu na 6, 20, 22 i 10, perspektywy ekonomiczne jakie mogłaby dać autostrada w takim a nie innym miejscu oraz prognozy międzynarodowego ruchu tranzytowego jaki mogła by wykreować taka trasa. Ciągle nie znam takich danych, tylko jakieś ogólne mityczne stwierdzenia: ruch będzie mały… Skąd Kolega to wie?

W mojej rodzinnej gminie wiejskiej pracując nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego przewiduje się około 50% wzrost ruchu kołowego przeciągu najbliższej dekady! Czy są takie prognozy są dla innych gmin, lub dla większych rejonów? Tego nie wiem.

Dlatego dziwią mnie stwierdzenia, że po budowie eski ruch pod Koszalinem zmieści się na drodze jednojezdniowej. Obserwując w jaki sposób szybko zatykają się nowe drogi w naszym kraju śmiem tu wątpić. A powtarzam: autostrada nie może być alternatywą tylko i wyłącznie dla S6. Być może pod Koszalinem nie będzie potrzebna ulga, ale np. w Chojnicach? Kościerzynie? Trochę mi tutaj brakuje tej szerszej perspektywy.

Niestety obawiam się, że autostrada może być już potrzebna i za 10 lat, ale znam polskie realia, stąd mowa o tak długiej perspektywie czasowej.

Bo w normalnym kraju, powinniśmy dyskutować nad tym, czy GDDKIA dobrze robi planując budowę drogi X w 2018, a drogi Y w 2030. W wielu dużych miastach tak już się robi, a nasze państwo…. Dalej od akcji do akcji, w czym wpełni zgadzam się z kolegą Axialem.

I prosiłbym też niebagatelizować elementu „rozwojowo-twórczego” jaki wywołuje autostrada.

Tak się składa, że mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie A1 i widzę na własne oczy jakim czynnikiem rozwojowym jest autostrada, biegnąca nawet w szczerym polu. Praktycznie każdy dostępny skrawek gruntu w jej sąsiedztwie na odcinku Rusocin-Swarożyn, jest już dziś wykupiony pod planowane inwestycje – zwłaszcza różnej maści centra logistyczne. Poczekajcie 5 lat i sami to zobaczycie, gdy będą one realizowane, co potrafi zrobić istniejąca autostrada.

I właśnie w różnej maści koncepcjach rozwoju województw i gmin powinno najlepiej wychodzić jakie znaczenie gospodarcze będzie miała autostrada. Przecież, samo jej powstanie w przeciągu kilku lat może wygenerować taki rozwój gospodarczy, skutkujący wzrostem natężenia ruchu.

Sprawa zatem jest niezmiernie skomplikowana, nie mniej wymaga dyskusji już dziś, a podjęcia decyzji jak najszybciej i tutaj pozostaję w sporze z kolegą Asem. Akurat na Pomorzu mamy się czego uczyć z historii jak realizuje się inwestycje komunikacyjne. A takie myślenie: nie zajmujmy się autostradą, skoro nie mamy jeszcze eski przez Słupsk, to typowe spolicowe: „my z synowcem na koń i jakoś to będzie”….
Feterniak no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 05:29 PM   #646
bem
Registered User

Likes (Received): 1209

Quote:
Ad pmaciej7 nie jest nadużyciem, bo jak mi tu wykazano budują się co najmniej dwa odcinki eski, a trzeci i to kilkudziesięciokilometrowy (Trasa Kaszubska) wkracza finalna fazę projektowania. Ale sedno mojej wypowiedzi tkwi w tym, że nie ma dziś fizycznej możliwości, by ktoś budował autostradę niemieckim śladem kosztem S6 i tyle.
No i właśnie o to się rozchodzi, że bartosz jest przeciwny budowie S6 kosztem A6, bo sam pewnie zdaje sobie sprawę, że powstanie tej pierwszej drogi praktycznie przekreśla szansę powstania berlinki w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.
Quote:
Originally Posted by bartosz_berlinka View Post
To co pisałem już 100 razy, jeśli to będzie eska 2x2 na całej długości, to też tak uważam. To, że tak sądzę nie znaczy przecież, że jestem przeciwny S6 obok A6. Przeciwny jestem S6 kosztem A6 gdyby tak miało być. Na S6 nie zyskamy tyle co na A6. Co, jak i dlaczego było już 1000 razy tłumaczone.
bem no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 05:43 PM   #647
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

Likes (Received): 8387

Ciekawe, na jakiej podstawie takie wnioski wyciągasz?
Bo ja, czytając ten wątek od dawna, jakoś nie odniosłem takie go wrażenia, a już na pewno na nic takiego nie wskazuje ten cytat z wypowiedzi bartosza.

Wylicytuj na WOŚP arkusz ze znaczkami z linii kolejowe nr 234
wiewior no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2009, 06:13 PM   #648
bem
Registered User

Ależ nie tylko ja wyciągam takie wnioski, całkiem ładnie spuentował to parę postów wcześniej as drogowy:

Quote:
Feterniaku, kilka kwestii.
2. Piszesz, że nikt nie neguje potrzeby powstania S6. Jest na forum osoba kwestionująca potrzebę powstania S6. Jest to osoba, która ma świadomość, że powstanie tej drogi (wraz z dobijającą wieko trumny S10) w niwecz obraca aktualność jej marzenia o Autostradzie Północnej śladem 'niemieckim'.
Polska jest zbyt biednym krajem, byśmy mogli mówić o równoległej budowie nadmorskiej S6 i berlinkowskiej A6, z łatwością mogę znaleźć dziesiątki ważniejszych potrzeb komunikacyjnych niż budowa dwóch dróg o praktycznie dublującym się zadaniu, tranzyt poprzez łączenie Szczecina z Gdańskiem. Gołym okiem widoczne jest parcie GDDKiA na S6 i S10 (tworzenie STEŚ S10 Stargard-Piła, dokumentacje projektowe obwodnic miast, jeszcze w tym roku powinien zostać złożony wniosek o DŚU na S6 odcinek Goleniów-obw. Słupska). Może czytałem ten wątek niezbyt uważnie, ale nigdzie nie zauważyłem o ile, z dokładnością chociaż do 5-10km, S6 w wariancie przez Kołobrzeg (czyli wariancie rekomendowanym przez KOPI do realizacji) jest dłuższy od berlinkowej A6? Czy aby na pewno kierowcy mając do wyboru płatną A i dłuższą o kilkadziesiąt km bezpłatną S wybiorą tą pierwszą?
Old November 1st, 2009, 06:57 PM   #649
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

Fajnie, że ktoś spuentował, ktoś, kto nie ma nic wspólnego z wypowiedziami bartosza. I dla Ciebie jest to wykładnia zdania bartosza. Rewelacja.
Co do "płatności" - ostatnio coraz głośniej mówi się, że eski też będą płatne. Więc koronny argument nieopłacalności A6 straci sporo na znaczeniu.
Poza tym myślenie o tej drodze w perspektywie dzisiejszego ruchu jest po prostu naiwne i krótkowzroczne. Już o tym pisało kilka osób, więc tematu nie będę rozwijał.
No i wreszcie na koniec: a kto powiedział, że to koniecznie musi być autostrada?

Old November 1st, 2009, 07:17 PM   #650
bem
Registered User

No to napisz, jaka wg Ciebie jest wykładnia zdania Bartosza:
Quote:
Przeciwny jestem S6 kosztem A6 gdyby tak miało być.
Chyba możemy zgodzić się co do jednego - Dla berlinki potrzebne jest studium określające zarówno prognozy ruchu w powiązaniu z docelowym układem komunikacyjnym, jak i dokładną dokumentację przyrodniczą. Na razie błądzimy po omacku, bo nikt tak do końca nie wie, co się po drodze znajduje. Może zdarzyć się sytuacja że berlinka, przecinająca duże obszary Natury 2000 omijając np. obszary siedliskowe, będzie musiała być bardziej pofalowana niż S6.
Old November 1st, 2009, 07:21 PM   #651
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

Że S6 ma być jedyną trasą równoleżnikową w północno-zachodniej Polsce.

Old November 1st, 2009, 07:28 PM   #652
bem
Registered User

A S10? Przypominam, że 17 marca 2009 GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonanie STEŚ na odcinku koniec obwodnicy Stargardu Szczecińskiego – początek obwodnicy Piły.
Old November 1st, 2009, 07:37 PM   #653
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

Trochę nie ten kierunek....

Old November 2nd, 2009, 02:58 AM   #654
michal90
Registered User

Likes (Received): 8869

A tak już całkiem odbijając z obecnej dyskusji, a wracając do dawniejszej, piątek, odcinek Wejherowo - Lębork, 4 panie...
michal90 no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2009, 09:58 AM   #655
as drogowy
z a b i o r o m

as drogowy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Feterniak View Post
Skąd Kolega ma pewność, że po wybudowaniu S6 (bo czy zbudują 10….) potrzeba budowy autostrady odwlecze się na 20 lat, albo ad caledas graecas?
(...)
Niestety obawiam się, że autostrada może być już potrzebna i za 10 lat, ale znam polskie realia, stąd mowa o tak długiej perspektywie czasowej.
Wiedzę swoją opieram na znajomości pomiarów ruchu na terenie Pomorza i znajomości struktury więźby drogowej. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę to polecę ci kilka podstawowych pozycji:

- Wytyczne obliczania przepustowości dróg zamiejskich, GDDP 1992 r.
- Wytyczne obliczania przepustowości miejskich urządzeń drogowych, IKŚ Warszawa, 1978 r.
- Ruch drogowy 2005, Transprojekt- W-wa, 2006 r.
- Prognoza ruchu na zamiejskiej sieci dróg krajowych do roku 2020. Transprojekt - Warszawa, 2002 r.
- Instrukcja oceny efektywności ekonomicznej przedsięwzięć drogowych i mostowych – weryfikacja metody badań zgodnie z zaleceniami UE oraz aktualizacja cen jednostkowych na poziomie 2008 r. IBDM Warszawa 2008 r.
- Niebieska księga – infrastruktura drogowa. Wersja 1.2, Jaspers Joint Assistance to Support Projects in European Regions, sierpień 2008 r.
- T. Suwara. Strategia utrzymania i rozwoju sieci dróg krajowych do 2015 r. Drogownictwo nr 9, wrzesień 1998 r.

Quote:
Dlatego dziwią mnie stwierdzenia, że po budowie eski ruch pod Koszalinem zmieści się na drodze jednojezdniowej.
No mnie też by zdziwiły w perspektywie, o której mówimy, pewnie dlatego napisałem:
Aktualny i prognozowany na najbliższe lata ruch na szóstce (poza odcinkami miejskimi z dominującym udziałem ruchu lokalnego) mieści się w pojemności drogi jednojezdniowej.

Dodatkowa lektura:
- Zasady obsługi komunikacyjnej miejskich zespołów mieszkaniowych. M. Więckowski, IGPiK Warszawa, 1993 r.

Quote:
I prosiłbym też niebagatelizować elementu „rozwojowo-twórczego” jaki wywołuje autostrada.
Nie bagatelizuję go od czasu kiedy naukowo zajmuję się rolą infrastruktury technicznej (początkowo energetycznej, aktualnie od paru lat głównie drogowej) na rozwój ekonomiczno - przestrzenny regionów.
Old November 2nd, 2009, 10:31 AM   #656
Tom Gore
BANNED

Quote:
No mnie też by zdziwiły w perspektywie, o której mówimy, pewnie dlatego napisałem:
Aktualny i prognozowany na najbliższe lata ruch na szóstce (poza odcinkami miejskimi z dominującym udziałem ruchu lokalnego) mieści się w pojemności drogi jednojezdniowej.
Tak z ciekawości: "mieści się" oznacza, że nawet w szczycie pojazdy (teoretycznie, pomijam sytuacje awaryjne, jak np pojazd jadący maks 70 km/h) pojadą nią z prędkością, do jakiej droga jest dostosowana?
Tom Gore no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2009, 11:38 AM   #657
bartosz_berlinka
A1, A6-berlinka muszą być

bartosz_berlinka's Avatar

Likes (Received): 466

Quote:
Dyskusje o rzekomych krzywdach wynikają właśnie z tej opozycyjności wyboru S6 albo A6. Jeśli będzie S6 to by się stała za krzywda mieszkańcom z powodu powstania A6? Nie byłoby tematu. Mając bezkolizyjną, dwujezdniową dróżkę będą śmigać nią darmowo nach Berlin. Natomiast w wariancie tylko A6 już się pojawiają kombinację jak zrobić do niej dojazd z takiego Koszalina czy Słupska lub Lęborka.
Więc przydałyby się odpowiedzi na pytania:

1. Ile Słupsk zyska na S6, a ile na A6?
2. Ile Pomorze zyska na S6, a ile na A6?
3. Ile południowy pas Pomorza (ściślej obszar oddziaływania DK22, bo to nie do końca to samo) straci na w miarę szybkim powstaniu S6, przy daleko odległej perspektywie dla S22 i dość szybkiej dla S5?
4. Co w perspektywie powstania S6 z bieda-pasem wzdłuż DK20 na odcinku mniej więcej od początku do Kościerzyny (Korne) i coraz bardziej zapchanym (zwłaszcza latem) odcinkiem do Trójmiasta?

I ogólne pytanie, czy chcemy mieć magistralę na Pomorzu czy nie? Czy magistralą może być S6, czy też na ołtarzy rzekomo koniecznego powstania S6, magistrala musi poczekać? Czy też da się połączyć oba te projekty i czy w takim wypadku S6 nie powinna na Pomorzu Gdańskim być pchnięta bardziej "górą", czy też nie ma takiej potrzeby ?

Co do niskiego ruchu na DK6, to właściwie niejako też od tego zaczęła się moja zabawa z berlinką. Projekt S6 był w poważaniu w oczach decydentów z uwagi na niewielkie znaczenie tego szlaku . A powodował to zapewne poziom ruchu oraz brak znaczenia międzynarodowego. Projekt A6 był próbą wyrwania się z tego zaklętego kręgu prowincjonalizmu. Próbą zebrania dość niewielkiego ruchu z DK6 i DK22 (przy okazji także nieco z DK10, i tej mizerii z DK20) i wykreowania nowego. O przedłużeniu szlaku na wschód od Elbląga wtedy nawet nie myślałem. To przyszło przecież całkiem niedawno. Wydaje się, że stworzyła się ciekawa perspektywa i jej realizacja nadałaby północnej Polsce impuls, jakiego w inny sposób nie uzyska.

Co do jazdy do Berlina, zwłaszcza w celu dalszej podróży na zachód lub południe, to przecież latem pod tym kątem przetestowałem te trasy o czym napisałem w wątkach o S6 i DK22. Czasowo wygrała DK22. Głównymi powodami były:
- mizerny ruch na zachód od Chojnic,
- możliwość bardzo szybkiego wydostania się z Gdańska (autostrada A1, byle tylko nie trafić o złej porze do Starogardu),
- długie, proste odcinki na DK22, w tym wiele przez lasy (znów odcinek na zachód od Chojnic), czyli niezbyt dużo ograniczeń na drodze.

Wadą, dość irytującą, jest brak asfaltowych poboczy (mimo szerokiej korony nasypu), oczywiście znów na zachód od Chojnic.

Oczywiście obwodnica Słupska poprawi sytuację w jeździe po DK6. Podobnie obwodnica Nowogardu. Odpowiedzią musiałyby być obwodnice Starogardu i Wałcza. Jak wiadomo o tej pierwszej na razie coś tam się nieśmiało wspomina, a w Wałczu to płaczą o obejście dla DK10. Gdy powstanie cała S6, ale też potrzebny odcinek S5, to oczywiście sens jazdy po DK22 na długim odcinku skończy się.
Old November 2nd, 2009, 12:06 PM   #658
as drogowy
z a b i o r o m

as drogowy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tom Gore View Post
Tak z ciekawości: "mieści się" oznacza, że nawet w szczycie pojazdy (teoretycznie, pomijam sytuacje awaryjne, jak np pojazd jadący maks 70 km/h) pojadą nią z prędkością, do jakiej droga jest dostosowana?
Przepustowość jest definiowana jako największa liczba jednostek, którą może poprowadzić dany przekrój ulicy w jednostce czasu. Metod liczenia przepustowości jest niewiele. Z uwagi na fakt kosztowności i pracochłonności niezbędnych analiz, a także konieczność dysponowania odpowiednimi odcinkami testowymi bardzo obciążonymi ruchem niewiele krajów opracowało swoje własne metody pomiarów tego rodzaju. W Polsce stosuje się zmodyfikowaną amerykańską metodę HCM (Highway Capacity Manual). W 1991 wprowadzono instrukcję obliczania przepustowości dróg zamiejskich a następnie w 1995 roku analogiczną instrukcję dla dróg ekspresowych i autostrad. Metody te operują pojęciami poziomu swobody ruchu, krytycznego natężenia ruchu oraz idealnych warunków drogowo - ruchowych. Pozwala to uwzględnić rzeczywiste warunki komfortu ruchu drogowego i odpowiedzieć na pytania odnośnie warunków ruchu dla poszczególnych natężeń ruchu, jakie maksymalne natężenie nie powoduje warunków ruchu poniżej określonego poziomu, jak zmiany w organizacji ruchu wpływają na warunki ruchu, itp.
Temat generalnie szeroki i wymaga lektury szerszej niż wpis forumowy. Warto zapoznać się również z metodami niemiecką (RAS-Q) oraz szwedzką są one znacznie prostsze i dla szybkich przybliżeń mogą być całkiem przydatne.
Old November 2nd, 2009, 12:44 PM   #659
as drogowy
z a b i o r o m

as drogowy's Avatar

Bartosz, ja piszę o rzeczywistości. Jest podjęta decyzja o realizacji S6 i S10 i trwają prace przygotowawcze do tych inwestycji. Z tym nie dyskutuję bo jest to bezcelowe. Nie stawiam sobie pytania czy chcemy mieć magistralę na Pomorzu, bo zapadła już decyzja o jej realizacji w postaci drogi ekspresowej S6 o przebiegu zbliżonym do DK6. Natomiast nie widzę w bliskiej perspektywie uzasadnienia ekonomicznego i ruchowego dla budowy między S6 a S10 autostrady. Czy wybór pomiędzy S6 a A6 (czy zgodzisz się ze mną, że w przewidywalnej przyszłości szansę ma powstać tylko jedna z tych dróg?) został rozwiązany optymalne nie wiem. Nie przeprowadziłem takiej analizy i nie będę się upierał przy żadnym z tych rozwiązań. Jestem obserwatorem stwierdzającym fakt.
Old November 2nd, 2009, 12:59 PM   #660
MichałT
Registered User

Likes (Received): 6641

Panowie, ale zapominacie o jednym - nikt nie buduje dróg dlatego, że obecne wyczerpały już przepustowość. Tak jest może w miastach, ale proszę mi znaleźć JEDNĄ obecnie budowaną drogę klasy A/S która powstaje, bo wg. GPR na jej krajowej odpowiedniczce nastąpiło wyczerpanie przepustowości.

Drogi klasy A i S buduje się w Polsce dlatego, że są pewnym rodzajem osiągnięcia cywilizacyjnego, poprawiającego znacznie jakość życia mieszkańców i warunki rozwoju gospodarczego. I bardzo dobrze, bo tak się robi w całej Europie - oczywiście, są w Niemczech autostrady zapchane, na których ruch jest ogromny, ale są też takie, zbudowane ewidentnie ze względów rozwojowych i ruch na nich jest niewielki. Pojawiają się za to pozytywne skutki ich istnienia - inwestycje, poprawa warunków życia ludzi (bo mogą dojechać dalej i bezpieczniej w tym samym czasie).

Należy więc dokonać prostej analizy - wiemy z grubsza, jakie są plany obecnie obwiązujące - na Pomorzu powstanie S3, S5, S6, S10 i S11. To wszystko. Nie ma czegoś takiego jak S22.
I teraz proponuję lekturę poważnych analiz rozwojowych MRR, np. Polska 2030 czy np. ostatnio wydanych ekspertyz do Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2008-2033.

Są tam bardzo ciekawe wnioski. M.in. takie, że Gdańsk i Szczecin będą w 2030 r. najbardziej peryferyjnymi ośrodkami w Polsce, nie tylko z powodu położenia względem Warszawy czy Śląska, ale także ze względu na ominięcie przez wszystkie ważne szlaki międzynarodowe wschód-zachód, które będą kluczowe dla rozwoju gospodarczego kraju.
Jest także stwierdzenie, że za 20 lat najbardziej upośledzonym komunikacyjnie rejonem kraju będzie Pomorze Środkowe "głębokie" oraz Mazury. Jest tam wprost powiedzianie, że wynika to z braku bezpośredniego połączenia drogowego Gdańska i Słupska oraz Gdańska i Podlaskiego który przechodził by przez te rejony! Nie ma oczywiście postulatów.
Wystarczy spojrzeć na mapę, by zobaczyć, że w układzie docelowym, mamy dwie potężny dziury bez infry drogowej w PL. Nie mówiąc już nie niesymetryczności układu, który forsuje na siłe połączenia wschód-zachód. Chodzi o konsekwencję i logikę. By tak jak szlak Lwów-Drezno idzie przez największe aglomeracje południa (Rzeszów, Kraków, Śląsk, Wrocław), szlak Mińsk-Berlin przez aglomeracje centrum (Wawa, Łódź, Poznań), tak samo szlak Helsinki-Tallin-Ryga-Kowno-Berlin/Hamburg szedł przez analogiczne aglomeracje północy (Olsztyn, Trójmiasto i Szczecin). A S6 to jest zupełnie osobna sprawa, tak jak S11 - szlak uzupełniający. Tylko, że on na 100% będzie pierwszy.
Autostrada północna to możliwość upieczenia kilku pieczeni na jednym ogniu - wzmocnienie północy, infrastrukturalnie bardzo osłabionej, wzmocnienie pozycji Polski jako kraju tranzytowego (kosztem rusko-niemieckich promów na Bałtyku). To jest właśnie zrównoważony rozwój. Jest absolutnym skandalem, że wymyśla się szlaki typu Bułgaria-Litwa by znaleźć kasę na S19 (bardzo słusznie z resztą), a trzy aglomeracje na północy (w tym 3-cią co do wielkości w kraju!) odcina się od szlaków międzynarodowych. S6 takim szlakiem nie będzie nigdy, bo jest za bardzo kręta i nie ma ciągu dalszego na wschód. ALE TEŻ POWSTANIE. Wystarczy spojrzeć na mapę by zrozumieć, że S6+A6+S10 to nie jest żadne bizancjum - to jest taka gęstość dróg jaką budują sobie na południu kraju.
MichałT no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
autostrada-a6, dw142, ekspresówka-s6, elbląg, lubuskie, pomorskie, szczecin

Thread Tools

Posting Rules