Слике старог Београда 1850-1960 | Photos of old Belgrade 1850-1960 - Page 615 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Фотографија > Старе слике и разгледнице

Старе слике и разгледнице Старе слике и разгледнице / Old photos and postcards

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1147 votes, 5.00 average.
Old November 25th, 2009, 12:49 PM   #12281
Goldi
Registered User

Goldi's Avatar

Likes (Received): 44

Quote:
Originally Posted by Putnik View Post
Прва асфалтирана улица била је, како пише на неким местима (а не треба увек 100% веровати), Македонска, 1911. или 1912, па онда Нушићева...
A trotoar?
Goldi no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 25th, 2009, 01:35 PM   #12282
francuz 4556
Registered User

Likes (Received): 70

Quote:
Originally Posted by Goldštajn View Post
Jao divno, mon maison (izvinićeš me na mom straobalnom francuskom)
На српском се каже моја кућа па и на француском... MA MAISON.

MON значи МОЈ.

Можеш да кажеш MON FOYER то значи МОЈ ДОМ.
francuz 4556 no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 02:21 PM   #12283
potpunaneznalica
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Прва асфалтирана улица била је, како пише на неким местима (а не треба увек 100% веровати), Македонска, 1911. или 1912, па онда Нушићева...
Хвала лепо нисам ни сумњао да ћу брзином светлости добити одговор. Јел имате на памети неку литературу где бих могао да се обавестим о феномену асфалта и калдрме у старом Бгду.
potpunaneznalica no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 02:50 PM   #12284
Putnik
BANNED

Quote:
Originally Posted by potpunaneznalica View Post
Јел имате на памети неку литературу где бих могао да се обавестим о феномену асфалта и калдрме у старом Бгду.
Покушајте са

мада се ту асфалт и калдрма помињу више у преносном смислу.
Putnik no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 03:14 PM   #12285
potpunaneznalica
Registered User

Quote:
Покушајте са

мада се ту асфалт и калдрма помињу више у преносном смислу.
Једним делом сам био понукан управо том књигом јер сам имао представу да у периоду који покрива у Београду није било асфалта, већ само калдрме. Али ви ми кажете да асфалтирање почиње од 1911. У сваком случају требало би да прочитам књигу. Поздрав.
potpunaneznalica no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 04:03 PM   #12286
Putnik
BANNED

Голдштајне, софтвер нешто неће да ти пошаље приватну поруку. Јавља да је јузер Goldštajn непознат.

Иначе, не знам где си нашао тај податак. Једини са овог сајта кога сам ја сада пронашао је из неке архиве "Београд", а гласи:

Prvi semafor u Beogradu postavljen je daleke 1953. godine na raskrsnici dve centralne gradske saobraćajnice - Ulice kralja Milana i Kneza Miloša - iste godine kada je osnovan i "Beograd put", kao Tehnička sekcija u Upravi za puteve grada Beograda koja je i izvršila prvu semaforizaciju.
Old November 25th, 2009, 04:04 PM   #12287
slucajni setac
BANNED

Likes (Received): 11

Пре неколико дана када је било речи о оном славном шоферу Сретену Костићу, поставио сам ову слику и запитао да ли ко зна да ли је и Срета на њој:

Јуче ми је упутио поруку господин Мирослав Милутиновић и између осталог, ово рекао:
Posto sam se detaljnije bavio temom "Automobili dinastije Karadjordjevic 1908-1941", mogu da primetim da se radi o automobilu belgijske marke "FN", napravljenim oko 1908. S obzirom da nema uobicajenu krunu na zatvaracu hladnjaka, moguce da se ne radi o dvorskom (ili licnom) automobilu prestolonaslednika, vec nekog od prisutnih. Po izgledu prestolonaslednika, fotografija je sacinjena 1911. (eventualno 1910). Prestolonaslednik se obucavao voznji u julu 1910. Vozac sa desne strane automobila nije Sreten Kostic, vec stranac, izvesni Madjar, koga je Aleksandar angazovao kao sofera.
Ево још неколико слика везаних за краљевску породицу и аутомобиле, а господина Мирослава (регистрованог корисника) молим да се активно укључи у рад форума пошто је очигледно реч о зналцу чије знање је увек добродошло.

Александар и Павле

краљевско венчање

дворска гаража

краљ у Џипу

принц Никола
slucajni setac no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 04:27 PM   #12288
malihijavata
Registered User

Likes (Received): 2

Neko je pitao za Makenzijevu. Evo kako je izgledala pre rušenja ovih malih radnjica. Sećam se vremena kad sam bio klinac i kad su svi "profesionalci" iz kraja kupovali sodu kod ovog sodadžije. Pravi špricer se ne pravi sa kiselom vodom, govorili su.

image hosted on flickr

Sad pogled malo desno

image hosted on flickr

Pa opet desno. Vidi se pekara čuvenog Ace pekara. Svi su govorili da niko ne pravi takav hleb. Ali to su verovatno svi govorili za svoje lokalne pekare.

image hosted on flickr

Na uglu je frizerska radnja koju smo zvali Kod Amerikanca

image hosted on flickr
malihijavata no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 04:33 PM   #12289
Putnik
BANNED

Одличне слике, Хијавата!

Знатно боље него Французове.
Old November 25th, 2009, 05:05 PM   #12290
malihijavata
Registered User

Изгледа да сам укапирао како се инсертују слике. Никад није касно.

Last edited by malihijavata; November 25th, 2009 at 05:22 PM.
Old November 25th, 2009, 05:32 PM   #12291
malihijavata
Registered User

Разгледајући фотографије Светосавске улице пало ми је у очи да готово ништа није није остало од старих кућа. Једино се препознаје Папска нунцијатура.

Погледајте ову слику (знам да је већ била)

image hosted on flickr

И ову која је снимљена недавно из истог угла. Питам се, кад је живот био пријатнији.

image hosted on flickr
Old November 25th, 2009, 05:51 PM   #12292
slucajni setac
BANNED

Ево, коришћењем паметног софтвера, оне прве две Хијаватине слике као једне:
Old November 25th, 2009, 06:21 PM   #12293
Goldi
Registered User

Goldi's Avatar

Quote:
Голдштајне, софтвер нешто неће да ти пошаље приватну поруку. Јавља да је јузер Goldštajn непознат.

Иначе, не знам где си нашао тај податак. Једини са овог сајта кога сам ја сада пронашао је из неке архиве "Београд", а гласи:

Prvi semafor u Beogradu postavljen je daleke 1953. godine na raskrsnici dve centralne gradske saobraćajnice - Ulice kralja Milana i Kneza Miloša - iste godine kada je osnovan i "Beograd put", kao Tehnička sekcija u Upravi za puteve grada Beograda koja je i izvršila prvu semaforizaciju.
Da, to sam i ja nalazio na raznim sajtovima ali jednom je ovde bio članak iz ''Politike'' koji donosi vest o postavljenom prvom semaforu u gradu 1940. godine na uglu Takovske, Kralja Aleksandra i Kralja Ferdinanda (Kneza Miloša). Treba mi taj članak jer pišem jedan tekst za Perićev magazin. Ma sigurno se neko seća tog članka. G. Dundo? Kasina? Franc? Čak mi je Dundo jednom prilikom i skrenuo pažnju da je podatak o prvom senaforu 1953. god netačan.
Old November 25th, 2009, 06:36 PM   #12294
mmilovan
Registered User

mmilovan's Avatar

Likes (Received): 19

Quote:
Originally Posted by Goldštajn View Post
Da, to sam i ja nalazio na raznim sajtovima ali jednom je ovde bio članak iz ''Politike'' koji donosi vest o postavljenom prvom semaforu u gradu 1940. godine na uglu Takovske, Kralja Aleksandra i Kralja Ferdinanda (Kneza Miloša). Treba mi taj članak jer pišem jedan tekst za Perićev magazin. Ma sigurno se neko seća tog članka. G. Dundo? Kasina? Franc? Čak mi je Dundo jednom prilikom i skrenuo pažnju da je podatak o prvom senaforu 1953. god netačan.
Такође се и ја сећам чланка о првом семафору да је овде био окачен. Известила је Политика, с тим да мислим да је било 1939., а не 1940.
Претпостављам да је на углу Таковске и Краља Александра, мада не знам зашто сам упамтио угао код Аграрне банке?
Old November 25th, 2009, 06:38 PM   #12295
mmilovan
Registered User

mmilovan's Avatar

Quote:
Originally Posted by malihijavata View Post
Neko je pitao za Makenzijevu. Evo kako je izgledala pre rušenja ovih malih radnjica. Sećam se vremena kad sam bio klinac i kad su svi "profesionalci" iz kraja kupovali sodu kod ovog sodadžije. Pravi špricer se ne pravi sa kiselom vodom, govorili su.
Ех, да се фотограф тада окренуо само за 180 степени, можда би имали фотографију "Трандафиловића"...

Иначе, ове фотографије су од врхунског значаја, заиста лепо. Сада имамо и неке делове града које нисмо имали.
Old November 25th, 2009, 06:41 PM   #12296
Alex_ZR
Registered User

Alex_ZR's Avatar

Likes (Received): 4517

Quote:
Originally Posted by mmilovan View Post
Такође се и ја сећам чланка о првом семафору да је овде био окачен. Известила је Политика, с тим да мислим да је било 1939., а не 1940.
Претпостављам да је на углу Таковске и Краља Александра, мада не знам зашто сам упамтио угао код Аграрне банке?
И мене памћење служи да је било помена о семафору из 1939. на углу Таковске и Булевара краља Александра...
Alex_ZR no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 06:45 PM   #12297
Goldi
Registered User

Goldi's Avatar

Quote:
Originally Posted by mmilovan View Post
Da, jeste 1939, ja sam pogrešio. A raskrsnica je sigurno kod Pošte a ne kod Agrarne banke.
Old November 25th, 2009, 06:52 PM   #12298
slucajni setac
BANNED

мислим да је 11 мај 1939.
Old November 25th, 2009, 07:00 PM   #12299
Beli
Registered User

Beli's Avatar

Interesuju me dve stvari:zašto nema više slika posleratnog Bulevara Aleksandra,po pričama moje mame kada je bila mala,teška periferija,iako je rođena u Vladetinoj, i imali neko slike nekadašnje raskrsnice Bulevara i Ćirila i Metodija, kakve su zgrade bile umesto opštine Zvezdara i zgrade nekadašnjeg Trudbenika? Nadam se brzom odgovoru,PUNO POZDRAVA !!!!
Beli no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2009, 07:07 PM   #12300
mmilovan
Registered User

mmilovan's Avatar

Quote:
Originally Posted by Beli View Post
Interesuju me dve stvari:zašto nema više slika posleratnog Bulevara Aleksandra,po pričama moje mame kada je bila mala,teška periferija,iako je rođena u Vladetinoj, i imali neko slike nekadašnje raskrsnice Bulevara i Ćirila i Metodija, kakve su zgrade bile umesto opštine Zvezdara i zgrade nekadašnjeg Trudbenika? Nadam se brzom odgovoru,PUNO POZDRAVA !!!!
Nisam siguran da li je baš najtačnije proceniti ovaj kraj kao periferiju, ali mi se čini da je gospodin Dundo najpozvaniji ovde da priča o tome jer je to bio kraj u kome je odrastao.

Gledajući arhitektonski razvoj, na samom uglu Zahumske i Ćirila i Metodija, podignuta je monumentalna, besprekorno uređena zgrada Udruženja glumaca (zgrada stoji i danas, njen projektant arh. Bratislav Stojanović govorio mi je da je bio posebno ponosan na nju) kao deo budućeg kompleksa novog pozorišta koje je još pre rata zamišljeno i projektovano na mestu današnjeg Doma kulture. Nažalost, to pozorište nikada nije izgrađeno, ali su planovi za njegovu izgradnju bili poprilično detaljni. Verovatno su nedostajala sredstva.
Advertisement

Reply

Tags
slike

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules